„Soldaat soms een voddenbaal" Nijlpaard Tanja krijgt prikpil y eigen risico voor medicijnen Jaarboek RIOD: Joden Amsterdam dupe van populaire politiechef I CeidócSoirtant BINNENLAND Extra studii plaatsen allochtone studenten zelden? jammer eigenlijk Kamer wil huurgrens voor woonvergunning optrekken WOENSDAG 19 FEBRUARI 1 AMSTERDAM Het der tigjarige nijlpaard Tanja, dat sinds Kerst in Artis ge scheiden leeft van haar man Joop, krijgt de 'prik pil'. Sterilisatie is te ris kant. Het is de eerste keer dat een nijlpaard een prikpil krijgt toe gediend. Tanja en Joop heb ben zo'n goed huwelijk dat ze, zodra ze bij elkaar zijn, meteen aan de gang gaan, aldus een woordvoerster van Artis. Tanja blijkt echter een slechte moe der. Van de vijftien kinderen die ze heeft gehad, hebben maar vijf het overleefd. De laatste nakomeling die rond Kerst werd geboren, is ook platgedrukt door z'n moeder. Bovendien is een jong nijl paard bij geen enkele dieren tuin onder te brengen, voert Artis aan. Een speciale nijl- paardenpil bestaat er overi gens niet. Wel is er een soort vaccin dat de eicel via antistof fen immuun maakt voor sper ma. Tot nu toe is dit alleen bij wilde paarden en een beperkt aantal andere diersoorten ge bruikt. Het vaccin is speciaal vanuit de VS overgevlogen. DEN HAAG - Het CNV wil herin voering van het eigen risico bij me dicijnen waardoor de AWBZ-premie kan dalen. Dat eigen risico is ver dwenen nu de medicijnen sinds kort in het basispakket (AWBZ) zit ten. Uit onderzoek van duizend loonstrookjes concludeert de vakcentrale dat de gevol gen van het plan-Simons voor particulier verzekerden acceptabel zijn. Die wil de christelijke centrale net als de FNV dan ook niet op de werkgever afwentelen door hogere looneisen te stellen. Dit staat in een notitie van CNV-bestuur- der A. de Geus aan de verbondsraad. Hqt CNV heeft alle gegevens die via de tijde lijk geïnstalleerde service-lijn binnenkwa men geregistreerd. Het beeld dat de vak centrale van de inkomensgevolgen heeft, komt globaal overeen met die van staats secretaris Simons van volksgezondheid. Het CNV zegt op basis van eigen bronnen dat de premies van de particuliere verze keraars tussen de vijf en tien procent zul len dalen. De vakcentrale vreest echter dat die daling met name plaatsvindt bij collec tieve verzekeringen en minder bij de indi viduele verzekeringen. In verschillende collectieve contracten is door het CNV al een premie-daling geconstateerd van vier tot tien procent. De christelijke vakcentrale vraagt ter be scherming van werknemers en uitke ringsgerechtigden met individuele con tracten de acceptatieplicht bij particuliere ziektekostenverzekeraars te vervroegen. Mochten de verzekeraars de premies ten onrechte hebben verhoogd dan overweegt de centrale over te gaan tot het publiceren van de tarieven van de verschillende ziek tekostenverzekeraars. De consumenten kunnen dan zelf de verzekerihgen verge lijken. Voorts blijft het CNV overwegen een eigen ziektekostenverzekering op te richten in geval de particuliere verzeke raars massaal weigeren de premie te laten dalen. Uit de nota blijkt dat het CNV door wil gaan met een permanente service-lijn voor leden en niet-leden. Verkoop Olympische kaarten valt tegen DEN HAAG - De verkoop van de Olympische wenskaarten van de PTT valt tegen. In to taal zijn sinds december slechts enkele duizenden set jes met steeds vier verschillen de kaarten verkocht. In totaal heeft de PTT een half miljoen setjes laten drukken. De kaar ten zijn bedoeld als aanmoedi ging voor de Nederlandse sporters. „De reclamecampag ne voor de kaarten is pas op 4 februari begonnen, maar ook vanaf die datum is de verkoop niet goed verlopen", aldus een woordvoerder. De PTT zal geen extra campagnes starten om de verkoop te stimuleren. APELDOORN - Het wil nog niet echt wennen. Ook niet na twee weken. De begin deze maand uit gevaardigde nieuwe te nuevoorschriften stuiten bij menig dienstplichtig militair op weerstand. De kleding blijft hetzelfde, maar de combinaties die zijn toegestaan worden als onprak tisch ervaren. Of het kader ie dere regel tot op de letter nauwkeurig zal handhaven, is de vraag. Op de appèlplaats van de Apel- doornse Van Haeftenkazerne aan de Zwolseweg leest majoor R. Hofland in alle vroegte de nieuwe voorschriften voor aan Zijn mannen. „Nu zit je altijd aan dit pak vast", mort soldaat P. Berends. Met een vies gezicht plukt hij aan zijn gevechtsjasje. Vanaf begin deze maand mag de dienstplichtig soldaat tijdens kazernedienst voortaan niet meer zijn trui en overhemd dragen op de comfortabele, ka toenen gevechtsbroek. Op deze broek is nu alleen het groene sweatshirt met daar overheen het wat stugge ge vechtsjasje toegestaan; onge acht het weer of de aard der werkzaamheden. Uit dé was lijst van nieuwe regels, is dit voor de soldaat de meest voel bare beperking die hem is op gelegd. Berends stelt meer prijs op de van oorsprong Engelse legert- rui, plus beige overhemd. „Functioneler in de zomer en zit veel gemakkelijker. Nee, ik vind het maar niks". Zijn com mandant Hofland verwacht dat de militair binnen afzien bare tijd gewend zal zijn. „Straks dragen we met hetzelf de gemak altijd het gevechts- pak". Het is niet veel, maar de mili tair krijgt wel iets terug voor het ongemak van de nieuwe kledingvoorschriften. Hij kan wat extra versierselen voor zijn uniform in de wacht slepen. Wie slaagt als bergbeklimmer, gewondendrager of duiker mag dat straks laten zien in de vorm van emblemen op zijn pak. Groot voordeel van het oude tenue vindt soldaat R. Melk \het burger-ondergoed dat je eronder kon dragen. „Onder het overhemd deed je je eigen t-shirt aan, dat zagen ze toch niet". De kraag van het verplichte gevechtsjasje staat dermate ver open dat een eigen hemd niet verborgen blijft voor de militair meerdere. Wie nu met wat anders dan een legergroen onderhemd over de kazerne flaneert, loopt verhoogd risico. „Men kan nu de mensen met recht aanspreken die een geel, paars of rood t-shirt onder hun gvt (gevechtstenue, red.) of overhemd dragen", zegt kapi tein W. Lemmens. Bij de afde ling personeel van de Land- Niet alle dienstplichtigen zijn even blij met de nieuwe kledingvoorschriften. macht op het ministerie in Den Haag is hij belast met de nieu we voorschriften. Veel be roepsmilitairen was het dra gen van gekleurd, eigen onder goed altijd al - ook voor het verschijnen van de nieuwe re gels - een doorn in het oog. „Het, heeft iets maken met ui terlijke verschijning", zegt sol daat Berends van de Van Haef tenkazerne gevraagd naar de reden waarom hij denkt dat de voorschriften zijn ingevoerd. „Nooit meer moeilijkheden als je bij een andere eenheid op bezoek gaat", valt een eerste luitenant hem bij. Defensie haalt de touwtjes strakker aan juist op een mo ment dat de dienstplicht ter discussie staat en de aloude vijand in het Oosten definitief uiteen is gevallen. Er zit dan ook meer achter, veronderstelt majoor Hofland. De belasting betaler dient waar voor zijn geld te krijgen. En dat moet zichtbaar zijn. Wat de belas tingbetaler nu in veel gevallen AMSTERDAM - Een Amsterdamse hoofdcom missaris van politie slaag de er tijdens de Tweede Wereldoorlog in zijn anti- Duitse corps binnen an derhalf jaar om te vormen tot vastberaden jodenja gers. De jodenvervolging in Neder land was bovendien aanzien lijk fanatieker dan in buurlan den, als gevolg van de invoe ring van de Joodsche Raad, die de joodse autoriteiten veel minder armslag gaf dan de in buurlanden bestaande 'Juden- vereinigungen'. En de Neder landse regering in balling schap bezette na het uitbreken van de oorlog met Japan het neutrale Portugese deel van Timor en voerde er bijna een jaar een guerrilla-oorlog. De drie uitvoerig gedocumen teerde artikelen waarmee het derde jaarboek van het Rijks instituut voor Oorlogsdocu mentatie begint, voegen op nieuw iets toe aan de reeds 1,45 kilometer lange collectie docu menten die aan de Amster damse Herengracht is opgesla gen. Het eerste exemplaar werd gisteren overhandigd aan de fotograaf Charles Breij- er, die vaak met verborgen camera - het dagelijks leven tijdens de oorlog vastlegde op de gevoelige plaat. Drie jaar geleden stelde hij honderd fo to's ter beschikking van het RIOD. Twaalf daarvan zijn in het jaarboek afgedrukt. In 'Oorlogsdocumentatie '40- '45 deel 3' is verder een litera tuuroverzicht te vinden van nieuw-verschenen boeken in binnen- en buitenland en een volledig overzicht van de ar chieven en collecties waarover het RIOD beschikt. Ook wordt aangegeven welke onderwer pen op dit moment worden be studeerd voor scripties, disser taties of wetenschappelijke publicaties. Politie „Hoofdcommissaris Sybren Tulp bleef tijdens de oorlog zelfs zijn Orde van Oranje- Nassau dragen", lichtte drs. G. Meershoek gisteren toe, om aan te geven hoe gespleten zijn hoofdpersoon in het leven stond. Meershoek hoopt over twee jaar te promoveren op 'de politie in de Tweede Wereld oorlog' en zijn studie naar de Amsterdamse politieleider is daar een onderdeel van. Luite nant-kolonel Tulp had een im posante militaire carrière in Suriname en Indië achter de rug, toen hij in 1939 als gevolg van lichamelijke gebreken de dienst moest verlaten. Hij he kelde het slappe regeringsbe leid, 'voorzag' de Japanse op mars in het Oosten, bewonder de Duitsland en werd over tuigd nationaal-socialist met grenzeloze bewondering voor Adolf Hitler - maar tegelijk ook voor Wilhelmina. Onbe kend is waarom hij op 21 april 1941 werd benoemd tot hoofd commissaris in Amsterdam; de leider van een corps dat op een enkele uitzQndering na de pest had aan de bezetter. Tulp kreeg van zijn vriend Rauter, het hoofd van de Ne derlandse politie, de opdracht een begin te maken met de de portatie van joden uit Amster dam. De wijze waarop hij de Amsterdamse politie daartoe wi§t te motiveren was simpel en'doeltreffend: hij dwong bij zijn ondergeschikten grote be wondering af. Hij was veelvul dig bij politie-optreden aanwe zig, zette zich in voor de mate riële belangen van zijn perso neel en schroomde niet onder geschikten om raad te vragen. Hoofdcommissaris Sybren Tulp portafïe van joden uit Amsterdam Bij 20 graden onder nul bege leidde hij een aantal agenten dat in 1942 aan de Elfsteden tocht deelnam. En, stelt Meers hoek, „toen zeven maanden la ter agenten joden uit hun hui zen haalden om hen onder dwang naar de trein te bren gen, was ook Tulp ter plekke. Wederom niet om zelf instruc ties te geven, maar om met zijn het voor elkaar dat zijn agenten meewerkten aan razzia's en de- FOTO: PERSUNIE log is afgelopen moet hij wèl geëxecuteerd worden, maar met een gouden kogel". Maar in oktober 1942 vatte Tulp kou, kreeg er een reuma-aanval overheen en overleed in het ziekenhuis. Meershoek veron derstelt dat de hoofdcommis saris leed aan fysieke uitput ting. „De deportaties vonden 's avonds plaats. Tulp was er al- aanwezigheid het personeel ervan te overtuigen dat hij het optreden met zijn verantwoor delijkheid dekte". Volgens Meershoek heeft slechts één enkele politie-officier gewei gerd aan de razzia's deel te ne men. Een naaste medewerker ver klaarde in die tijd: „Als de oor- tijd bij, naast zijn gewone dag taak"" Dr. L. de Jong stelt in zijn ge schiedwerk, naar aanleiding van de oprichting van de Jood sche Raad voor Amsterdam, dat Seyss-Inquart bekend was met „de figuur waarbij een klein aantal vooraanstaande joden verantwoordelijk ge steld werd voor het gedrag van een gehele Joodse gemeen schap in een bepaalde plaats". Maar waarom Ajnsterdam een Joodsche Raad kreeg en buur landen 'Judenvereinigungen', is volgens de Israëlische prof. D. Michman echter nooit be studeerd. Volgens zijn bijdra ge was er een wezenlijk ver schil en is het aan de opzet van de Raad te wijten dat de Neder landse joden vrijwel kansloos waren, terwijl de jodenvervol ging in het buitenland vaak aanzienlijk minder goed geor ganiseerd was. Joodse raden werden door de Duitsers voornamelijk in Oost- Europa ingesteld, en in de va zalstaat Slowakije. Volgens Michman had het voor de ver guisde leiders in Nederland, Asscher en Cohen, beslist geen zin gehad hun medewerking te weigeren. „De ervaring in Po len en Rusland bewijst dat er door de Duitsers altijd en met een (gedwongen) plaatsver vangers werden gevonden. Alleen die joden die totaal af hankelijk waren van de SS-au- toriteiten en dus geen ma noeuvreerruimte hadden wa ren goed bruikbaar; dat waren de joodse raden. Het was het noodlot van de Nederland- se joden dat op hen het meer extreme model werd toege- Timor De bevolking van Timor in de Indonesische archipel is deze eeuw bezocht door een aaneen schakeling van oorlogsgeweld. PvdA: IC 3 eeni fÉ Zest onre |/)NDE leeft gi: eden to jens m< iog vrij «seerd riaal wa noord n iporen eind vc fend be «Tei zoi ;ens Ki: oriteite fgenon angs pa Tï FOTO: SP ziet lopen is „een voddenbaal aldus de officier. „De Bevel hebber der Landstrijdkrach ten weet best dat de Neder landse militair goed presteert, maar die belastingbetaler weet dat niet". Het correcte pak moet bij buitenstaanders de indruk versterken, „dat defen sie een goed produkt neerzet". DEN HAAG - Om aantal allochtone si ten te vergroten universiteiten ei scholen jaarlijks aantal plaatsen voot groep geresei moeten worden, Die plaatsen zouden moeten staan van de voc vakken geldende fixus', de studies waa. slechts een beperkt plaatsen te vergeven zijn gens Tineke Netelt (PvdA), die dit voorstelt dens het Tweede-Kamer over de Wet op het Hog IJ Wetenschappelijk onde (WHW), is het aantal allo ne studenten (twee tot procent van het totaal) absoluut dieptepunt". I WHW is voorgesteld allo m.^y nen puur op grond van hi _WILLY komst dubbel te laten n ten voor studies waarvoo A' maximum geldt. Netelr rnces denkt dat dat niet werkt.t ook studenten met een cijfergemiddelde krijgen °"er 1 dubbele loting, en ze vern eel fa dat de allochtone student on, h mee in een nadelige en jgnd e tiverende situatie komt maak nu al is het zo dat bij derg> studies, zoals geneeskr studenten uit lagere so economische milieus vaki an foldoer iverget fredesk |e werf ien ve ilestij igen o Van de Portugese bezetting in 1912 tot het gewelddadige In donesische ingrijpen vorig jaar zijn vele tienduizenden Timo- rezen gedood; mogelijk zelfs meer dan 100.000. Een verge ten episode daarin is de bezet ting door Nederland van het Portugese gedeelte, in 1942. Na de capitualatie van het KNIL in maart 1942 ging daar de oorlog tegen de Japanners door, tot augustus. Het KNIL- detachement verloor 100 van de 300 betrokken soldaten. Dat blijkt uit de bijdrage van de historicus dr. P. Romijn, die uitlegt dat Timor voortdurend de dupe is geworden van zijn strategische ligging op de 'Ma- leise barrière' tussen Singapo re en Australië. Portugal was neutraal in de oorlog tegen Japan. De Neder landse regering in balling schap vreesde dat Japan het oostelijk deel van het eiland daarom gemakkelijk onder de voet kon lopen. En inderdaad vielen de Japanners in februa ri 1942 beide delen van Timor binnen. In' de binnenlanden bleven 600 militairen van het KNIL en uit Australië op vrije voeten. Ze trokken naar het Portugese deel en begonnen er een guerrilla-oorlog, die duur de totdat in december de over gebleven soldaten werden geë vacueerd. Romijn toonde gis teren een film waarop de mili tairen in Australië werden on derscheiden voor hun helden daden, maar in zijn bijdrage toont hij zich niet echt onder de indruk van het belang van de militaire actie: „De Timor- guerrilla was in de eerste fase van de oorlog zeer bruikbaar: zij diende als vlagvertoon. Dit was vanzelfsprekend bestemd voor de vijand, maar ook, en niet minder, voor de bondge noten". 'Oorlogsdocumentatie '40-'45', het derde jaarboek van het RIOD, is uitgegeven door Wal burg pers en kost 39,50. geven dan andere studenl Het quotum dat zij vooral tonen gereserveerd wil zou gekoppeld moeten zij een .strikt systeem van s begeleiding. De hogesi en universiteiten die voo betaalde, extra plaatsenir lëCf|^ merking komen verlieze 1 als ze met die studiebe r£ ding in gebreke blijven. die manier is de kans opp enigszins gegarande meent Netelenbos. In de WHW worden alle voor universiteiten en scholen in één wet om bracht. De wet geeft de wijsinstellingen meer au! mie, en gaat uit van een j re gelijkwaardigheid vai Lest:. universitair en hoger b wijs. Ook is er de mogel van gemeenschappelijke lingen tussen universi 1 en hogescholen. Netelenbos ondersteuntju-yr grotere autonomie, maar schuwt voor een stroon nieuwe opleidingen die I van het gevolg kan zijn. Ill d-1 dat een aparte overheid- j missie steeds bekijkt of nieuwe opleiding maats pelijk gezien wel nodig is. Het PvdA-kamerlid vind EY' der dat met de toenam)aad va het aantal studenten aan IIeett wetenschappelijk o "et I).ai wijs ook meer eisen aa 'uen"f student moeten wordei !est^ld rardt fN-res< ilechts in hur Ie Wes' n de C sraëls steld. Ze pleit „schoolsere" aanpak. Die leiden tot betere resultatf 2 doelmatiger gebruik var Triens diegelden. k'erd d( Ook D66 pleitte in het V iva^ debat voor een „minder blijvende" discipline aa hogescholen en universiti jPepia. Maar wat de allochtone: e ^ol1 treft ziet D66-woordvo 'm toe Nuis niets in een quotun 'PS.V?! vindt het niet goed als de uetlêir name van allochtonen aai rcgerin studieproces achteraf v ,nmidc verklaard met een verwi es na naar „jninder zware eisen !psolutl aan hen werden gesteld., ^ng ve leurs bi SUSKEENWISKE - LAM BIK BABA Standaard UitgeveriJ/Wavery Productions Idoor PAUL KOOPMAN DEN HAAG Gemeenten moeten ook bij de toewijzing van duurdere huurwoningen aan woningzoekenden een vinger in de pap kunnen houden. De maximum huurgrens die staatssecreta ris Heerma van volkshuisvesting heeft voorgesteld voor het voe ren van een woonvergunningenbeleid (660 gulden) is te laag. Op dit standpunt stelt zich een kamermeerderheid van CDA en PvdA. De beide regeringsfracties droegen Heerma gisteren tijdens een kamerdebat over de volkshuisvestingswet op, de 'vergunningen- grens' te verhogen naar 825 gulden. Dat is de maximale huur waarover het rijk huursubsidie verstrekt. CDA en PvdA menen dat gemeenten de mogelijkheid moeten hebben mensen met een bovènmodaal inkomen voorrang te ge ven bij de toewijzing van duurdere huurwoningen. De redene ring is dat daardoor weer goedkopere huurwoningen vrijkomen die vervolgens door mensen met een laag inkomen betrokken kunnen worden. Een zeer ruime kamermeerderheid van PvdA, CDA, WD en D66 keerde zich gisteren tegen de regeling rijksvoorkeurswoningen, die (rijks)ambtenaren voorrang geeft bij de toewijzing van ge subsidieerde woningen. Van de Kamer mag de regeling wel blij ven gelden voor militairen die uit het buitenland terugkeren en voor toegelaten asielzoekers. Vandaag antwoordt staatssecreta ris Heerma de Kamer.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 4