^sssr Lubbers haalt uit naar Kaland en WD Alleen oppositie staat achter minister De Vries li Toelatingspercentage van asielzoekers blijft stabiel 'jiidócQowuvtd BINNENLAND ;DM mag wel helpen bij bouw van duikboten op Taiwan ieuwe PSP et ons land efst zonder aatshoofd Chinees porselein NoS Misêrables WOENSDAG 19 FEBRUARI 1992 jor IK IN 'T HOUT M HAAG De regering heeft er geen iwaar tegen dat de RDM toch, bijvoor- 4d via de export van 'know how', mee- [kt aan de levering van onderzeebo- aan Taiwan. >n noemt dat wel de grijze-cel-optie. Ik zou inderdaad kunnen voorstellen dat RDM op wijze de Taiwan gaat helpen", aldus minis- /\ndriessen van economische zaken gister- nd in de Tweede Kamer, regering voerde overleg met de kamercom- sies van economische zaken en buitenland se handel teneinde de fracties in staat te stellen zich goed voor te bereiden op een vandaag te houderl plenair debat. Overigens staat nu al vast dat de Kamer, hoewel CDA en WD ernsti ge bedenkingen hebben, akkoord zal gaan met het besluit van het kabinet om de RDM als ge volg van een afspraak met China geen vergun ning te geven voor de export van duikboten naar Taiwan. Desondanks ziet minister Andriessen nog wel degelijk kansen voor de Rdlterdamse werf op Taiwan. De bewindsman gaat zeer binnenkort met de RDM praten over deze en andere moge lijkheden om alsnog zaken met te doen met het voormalige Formosa. Volgens Andriessen gaat het daarbij niet alleen om de levering van ken nis. „Er zijn vele schroefjes en moertjes die de RDM aan Taiwan zou kunnen verkopen waar helemaal geen exportvergunning voor. nodig is". Andriessen waarschuwde dat men niet de fout moet maken te denken dat rekening houden met China automatisch ten koste gaat van de handel met Taiwan. Ook voor andere Neder landse bedrijven zouden er nog steeds grote kansen zijn op het eiland dat de komende zes jaar voor zo'n zeshonderd miljard gulden gaat investeren in de eigen economie. Ook wat China betreft toonde Andriessen zich, evenals zijn staatssecretaris Van Rooy, optimis tisch. Hij wees op de recente order van de Volks republiek voor zeven Fokker-vliegtuigen ter waarde van driehonderd miljoen gulden. Vol gens de minister is het veelbetekenend dat Chi na, dat enkele jaren geleden nog zei dat het nooit F-100's zou kopen, nu toch deze order ge plaatst heeft. Andriessen verwacht vervolgor- ders voor Fokker en denkt dat ook andere Ne derlandse bedrijven succes zullen boeken in Peking, vooral in april tijdens een door hem te leiden handelsmmissie naar China. Premier Lubbers, die Van den Broek verving als minister van buitenlandse zaken, wilde geen antwoord geven op de vraag tot hoelang Neder land zich nog gebonden zal achten aan het in 1984 met China gesloten 'herenakkoord'. Het is op grond van deze afspraak dat Nederland geen wapens wil leveren aan Taiwan. „We houden natuurlijk onze eigen verantwoordelijkheid", was het enige wat de minister-president daar over kwijt wilde. Hij leek het belangrijker te vinden dat nu de handel met China, als gevolg van de door het kabinet uitgeoefende druk. waarschijnlijk snel in omvang zal toenemen. HAAG Nederland it een staat worden zonder itshoofd. Met deze stelling enteerde de VTO-PSP, :niging Tot Oprichting van (nieuwe) PSP), gisteren brochure waarin zij haar idpunten voor het eerst lelijk bekend maakte. oud-PSP-gebruik zijn pa ne en socialisme de twee lamenten waarop de nieu- partij - in - oprichting „De monarchie weer de centralistische en archische structuren die in echte democratie niet horen", aldus voorzitter de Vries. De brochure ekt over de monarchie als hermelijnen dekmantel de status-quo der bestaan- lachtsverhoudingen". tot een werkelijke demo- sche samenleving te ko- zou volgens De Vries de archie moeten worden af- haft. Hoewel tegen het ko- schap is de VTO-PSP niet oorstander van een re- iek of een (gekozen) presi- Het liefst ziet de vereni- een staatsvorm zoals in seriand. Dat land heeft koning of president ter- Ie regering uit en door het ment wordt gekozen, devies van de vereniging rug naar de basis en kij- naar wat er leeft onder de ;en. Daarom ook heeft het lur er voor gekozen eerst kaal niveau afdelingen op :hten en pas daarna te be- in over de eventuele op ing van een partij op na- al niveau. In Den Haag en aahstreek bestaan reeds e afdelingen en er zijn nen voor de oprichting nieuwe afdelingen in Alk- Nijmegen, Hoorn, :ht en Amsterdam. voorwaarde voor het even- oprichten van een nieu- andelijk operefende poli partij is volgens De Vries :r eerst honderden leden :n dat die bovendien actief Momenteel heeft de vere- ig zo'n 250 leden. Voor een is die aanhang afkomstig Groen Links, terwijl een aantal leden bestaat uit PSP'ers en 'politiek daklo- Binnen de nieuwe PSP is sprake van een bestuur, van een coördinatiecom- ie die regelmatig van een ire samenstelling zal zijn. NGRESGEBOUW Haag 21 februari UITVERKOCHT iXTRA VOORSTELLING vr. 28 lebr. - 20.15 uur Kassa 070-354 80 00 lespreekburo Haagsche Courant 070-365 68 06 door RIK IN 'T HOUT DEN HAAG Premier Lubbers heeft alsnog zeer scherpe kritiek geleverd op zijn partijgenoot Ka land, fractieleider van het CDA in de Eerste Kamer. Ook viel Lubbers uit naar de WD, die geen pogingen meer zou doen om andere, betere voorstellen in te dienen maar nog uitsluitend destructieve oppositie voert ofwel „zich be zig houdt met het verplaatsen van gebakken lucht". De Tweede Kamer debatteerde gisteren op verzoek van WD- leider Bolkestein over het spe culeren van CDA-senator Ka land in het NCW-blad 'De Werkgever' over een voortijdig einde van het kabinet en de woedende reactie daarop van vice-premier Kok in Het Pa rool. Ook premier Lubbers was gevraagd aanwezig te zijn, om dat de VVD graag wilde weten of hij het met zijn partijgenoot Kaland eens was. Dat bleek dus niet het geval. Lubbers verweet Kaland dat hij zich opwierp als tolk van de mensen die om uitsluitend fi nanciële redenen een afschuw hebben van het kabinetsbe leid. „Het is gevaarlijk burgers naar de mond te praten, vooral als het over de grens gaat van wat je als politicus kunt waar maken. Op den duur betaal je dat en komt dat in mindering op de geloofwaardigheid van de politiek. De heer Kaland heeft een verkeerde trend ge zet. Het voeden van onlustge voelens is tamelijk riskant", al dus de minister-president. Laatste benen Vervolgens toonde hij weinig waardering voor de manier waarop de WD tegenwoordig oppositie voert. „In plaats van met andere andere voorstellen te komen en daar een meerder- Premier Lubbers voert het woord tijdens het spoeddebat in de Tweede Kamer over de uitspraken van de voorzitter van de CDA-fractie in de Senaat, Kaland. foto:ANP heid voor te krijgen in het par lement probeert de WD munt te slaan uit interviews met po litici van de coalitie. Ik noem dat het bedekken van een arm zalige toestand". WD-leider Bolkestein ontkende met klem dat zijn fractie alleen nog pas sief opereert. Zijn woordvoer der verspreidde na afloop een waslijst met tegenvoorstellen die de liberalen het afgelopen jaar in de Kamer hebben ge daan. De uitval van Lubbers naar de WD had inderdaad waar schijnlijk ook iets te maken met een overigens kansloze motie van wantrouwen die Bol kestein had ingediend. „Dit kabinet van halve maatregelen heeft aan een halve kabinets periode meer dan genoeg". De WD-voorman wilde aangeven dat de coalitie van CDA en PvdA inderdaad, net als Ka land heeft gesuggereerd, op z'n laatste benen loopt. Vol gens de WD komt dit door de halfslachtige houding van de christen-democraten. „Als de kiezers weglopen, loopt het CDA weg voor het beleid". Ook waarnemend D66-fraetieleider Wolffensperger vond dat Ka land gelijk had. „Wij voeren zoals bekend oppositie vóór het kabinet. Maar als het mod deren wordt, kan het beter op stappen". De fractieleiders van PvdA en CDA, Wöltgens en Brinkman, waren het daarmee oneens. Zij verklaarden het volste vertrou wen te hebben in het kabinet en spoorden het aan snel voort te gaan met het werk. De woorden van Brinkman waren voor vice-premier Kok, die in Het Parool uiting had willen geven aan „een groeiend ge voel van onbehagen over de sfeer in het CDA", aanleiding de strijdbijl te begraven. „De wijn is weer drinkbaar". Ook Kok meent dat er nu weer een hechte basis is voor het kabi net „om met ambitie alle lasti ge beleidsproblemen op te los- CDA-senator Kaland toonde zich gisteravond na afloop van het debat overigens niet erg onder de indruk van de kritiek van Lubbers. „De minister president moet'het standpunt van de coalitie als geheel uit brengen. Hóe hij dat doet is zijn verantwoordelijkheid. Ik ben volksvertegenwoordiger. Bij veel burgers heerst onvre de en onrust. Een volksverte genwoordiger hoort dat ken baar te maken. Ik onderken met de premier dat daar een ri sico in zit, maar niet kenbaar maken van de onrust is nog riskanter. -Ik blijf bij mijn han delwijze". door BERT JANSMA „Nee, we zijn absoluut niet gezwicht voor China", zegt ■premier Lubbers. Natuurlijk niet. Dat heeft toch niemand ook maar een moment gedacht, meneer Lubbers. Grootmacht Nederland kan China in z'n achterzak stoppen. We hebben China toch zeker niet nodig voor onze economie. Wat denkt China wel? We trekken ons niks aan van dreigementen dat de verhoudingen wel eens zouden kunnen verslechtereren wanneer we duikboten aan Taiwan leveren. Pfff. Laat ons niet lachen: verhoudingen verslechterenEn wat hebben we dan wel voor verhoudingen? Drijven we onmisbare handel met China? Nee! Komen we voortdurend bij de Chinezen over de muur? Nee. Chinees eten doen we hier wel. Overstelpen de Chinezen ons met hun orders? Nee. Dus we hoeven helemaal niet te luisteren naar Chinese druk. Precies. En dat hebben we dus ab-so-luut niet gedaan. De regering heeft gewoon, helemaal uit zichzelf, bijna toevallig op dit moment, onafhankelijk van China, zo-maar besloten geen duikboten aan Taiwan te leveren. Zo is dat. Want we zijn een eerlijke natie. We houden ons aan onze afspraken. In 1984 hebben we beloofd dat we geen wapentuig aan het voormalige eiland Formosa, ooit het nationalistisch China van Tsjang Kai Tsjek zouden leveren. En dat doen we dan ook niet. NïemfLnd doet dat toch? Heeft u Franse fregatten zien meren aan de rede van Taipe. Welnee. Daar zouden de échte Chinezen van het vasteland toch wel een stokje voor hebben gestoken. Want gelijke monniken, gelijke kappen. En China heeft ook he-le-maal niet als doekje voor het bloeden met een ordertje vooribat Fokker-vliegtuigjes gezwaaid. Welnee. Dat zat al tijden inde pen. Dat is ook puur toevallig. Maar voor wie is Nederl and dan wel gezwicht? Ook niet voor de vakbonden. Niet voor het personeel van RDM. Niet voor het argument van de werkgelegenheid. Natuurlijk niet. Hun belangen zullen de regering echt niet doen omslaan. Daar zijn we keihard in. Nee, het Nederlandse standpunt inzake levering is zelfstandig en vastberaden. Want zo is onze politiek. Ja toch? Of vindt u er ook een luchtje aan zitten. Nou, ik wel. Nederland heeft in z'n historie heel wat scheve schaatsen gereden, we hebben dank zij onze neutraliteit vaker garen gesponnen bij conflicten elders. Dus laten we alsjeblieft niet schijnheilig doen over onze motieven. Taiwan krijgt géén duikboten, China krijgt z'n zin en de Chinese tegenprestatie is al héél lang onderweg. Een complete zending Commande de Chine. Chinees porselein. Het is alleen een beetje laat opgevist uit de zee bij Vietnam. Want is het niet een Chinees, of toch Nederlands, spreekwoord da t zegt: voorzichtigheid is de moeder van de porseleinkast? Valse bommelding Maassluise moskee MAASSLUIS - Enkele honderden inwoners van Maassluis zijn -gistermiddag geëvacueerd na een valse bommelding. Een Ne derlands sprekende man meldde de Maassluise politie om streeks één uur dat bij de Turkse moskee drie uur later een bom zou ontploffen. De politie zette de omgeving af en liet de bedrij ven in de naaste omgeving ontruimen. Na onderzoek door de Ex plosieven Opruimings Dienst (EOD) werd het gebied weer vrij gegeven. De man die de bomaanslag meldde zei te spreken na mens hetAnti-Islamitische Front". EOD-medewerkers troffen vlak voor de moskee een vuilniszak aan met daarin een fles. On derzoek wees later uit dat de vloeistof in de fles van onschuldige aard was. DEN HAAG - Minister De Vries van sociale zaken krijgt bij zijn dreigement de cao's niet algemeen verbindend te verklaren opmerkelijk genoeg al leen steun vanuit de oppo sitie, te weten D66 en WD. De PvdA vindt het dreigement van de minister ronduit onver standig, terwijl het CDA in het geheel niet verwacht dat de minister de daad bij het woord zal voegen. Met name PvdA-vice-fractie- voorzitter Leijnse hekelt de opmerking van De Vries. In zijn ogen zal het niet verbin dend verklaren van cao's uit gerekend de verkeerde bedrij ven treffen. Mocht de minister namelijk niet overgaan tot het algemeen verbindend verkla ren van cao's dan kunnen al leen afzonderlijke bedrijven die niet vertegenwoordigd worden door de werkgevers organisaties een eigen beleid voeren. Dat zijn vaak kleine bedrijven waar de arbeidsvoor waarden toch al vaak achterlo pen bij andere bedrijven in de zelfde branche. De Vries vindt dat met name wat gedaan moet worden aan de aanvullende Minister De Vries van sociale za ken. foto:asnp ziekte-uitkering tot honderd procent. Ook het feit dat nu geen vakantiedagen behoeven te worden ingeleverd bij ziekte vindt de bewindmsan onte recht. Het zou gemakzuchtig ziekteverzuim onvoldoende te rugdringen. Werkgevers en werknemers hebben woedend gereageerd op het dreigement van de be windsman. Het zou met name het onderhandelingsklimaat bij de cao's die nu op tafel lig gen bederven. Het CDA, dat overigens offi cieel niet wil reageren, denkt dat De Vries zijn dreigement niet zal uitvoeren. De alge meen verbindend verklaring is namelijk een ongeschreven re gel die de voormalige minister van sociale zaken, De Koning, met de sociale partners heeft afgesproken. Als de cao's niet strijdig zijn met de wet en de onderhandelaars een minimu maantal werkgevers en werk nemers vertegenwoordigen dan wordt de cao automatisch van toepassing verklaard voor de hele bedrijfstak. Dat kan overigens aangevochten wor den door afzonderlijke bedrij ven. Vaak vindt die verbin dend verklaring dan ook pas lang na het afsluiten van de be treffende cao plaats. Volgens CDA-woordvoerder Terpstra hecht het CDA sterk aan de op vattingen van de sociale part ners en de Sociaal Economi sche Raad (SER) in deze zaak. Aangezien de werkgevers en werknemers een meerderheid in de SER vormen lijkt de uit komst van het advies dat zij voor de zomer over deze zaak Uitbrengt al vast te staan. De SER zal naar alle waarschijn lijkheid adviseren om de alge meen verbindend verklaring te bestendigen. De discussie zal eerder gaan over uitbrei ding van dit wettelijk instru ment. De zogenaamde goede doelen horen daar namelijk nog niet bij, zoals een allochto nenbeleid en anti-discrimina tiebepalingen. Een deel van de SER wil dergelijke zaken ook algemeen verbindend verkla ren. Onderzoek naar vroegere ontdekking van prostaatkanker ROTTERDAM Ongeveer 3000 Rotterdamse mannen zijn uitgenodigd deel te nemen aan een grootschalig onder zoek naar de vraag of eerdere ontdekking van prostaatkan ker kan leiden tot een lager sterftecijfer. Het onderzoek wordt verricht onder leiding van prof. dr. F.H. Schroder in het Academisch Ziekenhuis Rotterdam Dijkzigt. Het gaat om een voorstudie voor een groot Europees onderzoek, dat financieel wordt gesteund door de EG in het kader van het programma 'Europa tegen kanker'. Likjes In een vrolijk winterzonnetje brengt een schilder wat laatste likjes verf aan op een van de reusachtige figu ren die de Bossche praalwagens zullen sieren bij de komende carnavalsoptocht. Kortom, Den Bosch is weer bijna Oeteldonk foto:anp SPEREN HOBBES DOOR BILLWATERSON DEN HAAG - In 1991 hebben in totaal 2695 asielzoekers een vergun ning tot verblijf in Neder land gekregen. In 775 ge vallen kregen zij de status van politiek vluchteling, de zogenaamde A-status. In 1920 gevallen kregen de asielzoekers een ver blijfsvergunning op hu manitaire gronden. Er werden in 1991 in totaal 19.665 asielverzoeken afge handeld. De meeste verblijfs vergunningen werden in 1991 toegekend aan asielzoekers uit Iran, Irak, Somalië, Syrië, Tur kije en Ethiopië, zo blijkt uit cijfers van het het ministerie van justitie. Een en ander betekent dat het percentage asielzoekers dat uiteindelijk een verblijfstitel voor Nederland krijgt ten op zichte van 1990 nauwelijks is gewijzigd: 7,03 procent in 1991 tegenover 6,96 in 1990. Vorig jaar werden bijna twee keer zo veel asielverzoeken afgehan deld als in 1990. Dat was moge lijk door uitbreiding van de ca paciteit bij Justitie. Naast de 2695 asielzoekers die in 1991 een definitieve ver blijfsvergunning kregen, wer den nog eens 7054 asielzoekers voorlopig „gedoogd". Die.men- sen kunnen niet aantoneih dat zij als individu bloot staan aan vervolging in het land van her komst, maar Justitie vindt de politieke situatie in hun land dusdanig dat zij niet kunnen worden teruggestuurd. In 1990 bedroeg het aantal „gedoog den" 5448. Het aantal verwijderde, afge wezen asielzoekers bedroeg vorig jaar 4006 tegenover 2662 in 1990. Die toename is vol gens Justitie een gevolg van de uitbreiding bij de politie in een aantal gemeenten waar een asielzoekerscentrum is geves tigd. In totaal werden vorig jaar 14.333 vreemdelifigen Ne derland uitgezet tegenover 10.692 in 1990. extff CIRCUSTHEATER Scheveningen dagelijks 20.00 uur behalve maandag zo. ook matinee 14.00 uur Kassa 070-355 88 00 (di. t/m zo. 10-18 uur; tel. 11-18 uur; ma. 10-16 uur; tel. 11-16 uur) Regiohootdkantoren Verenigde Spaarbank Bespr bur Haagsche Crt. 070-365 68 06. Landeh|ke Reserveerliin 070-361 77 10. Nationaal Bespreekburo 02153-12344. VW-Theaterbespreekburo's

Leidse Courant | 1992 | | pagina 3