Amerikaanse religie in beeld Ierse premier wil nieuw debat over abortus CcicLjcSomatit GEESTELIJK LEVEN OPINIE Vaticaan: alliantie met Reagan „pure fantasie" Antisemitisme Polen Universiteitsraad verwerpt nota identiteit KUN niet te tolereren" COMMENTAAR DN Y £eidóc@ou4a/nt woensdag 19 februari 1992 5 eicUvc VATICAANSTAD - Het Vaticaan heeft het verhaal over een „heilige alliantie" van paus Johannes Paulus II en president Ro nald Reagan tegen de Sovjetunie als „pure fantasie" van de hand gewezen. „Uit de legitieme belangstelling van de paus yoor zijn geboorteland en voor een volk dat door een communistisch regi me wordt onderdrukt fantasierijke conclusies trekken, behoort tot de verantwoordelijkheid van de schrijver van het artikel", al dus woordvoerder Joaquin Navarro-Valls in een verklaring die gisteren in de Vaticaanse perszaal werd verspreid. Het Ameri kaanse weekblad Time meldt deze week dat de paus en Reagan in 1982 de overeenkomst sloten om de toenmalige verboden vak bond Solidariteit in Polen te steunen èn de invloed van de Sov jetunie in Oost-Europa te ondermijnen. Solidariteit is volgens het weekblad tot 1989, toen het een legale status kreeg, gesteund door een netwerk van organisaties die onder leiding van Reagan en de paus waren opgericht. Reagan heeft tegenover verslagge ver Carl Bernstein het bestaan van de alliantie bevestigd. Een vooroordeel is een zwervende mening zonder zichtbaaar middel van bestaan Ambrose Bierce Joodse overledene ritueel geweigerd ROTTERDAM - De Stichting Bestrij ding Antisemitisme (STIBA) heeft staatssecretaris Simons van volksge zondheid gevraagd alle ziekenhuizen in een plaats met een joodse gemeenschap in te lichten over de gang van zaken rond de Tehara, de rituele reiniging van een jood na diens overlijden. De aanleiding voor het verzoek is de weigering van het personeel van het Ig natius Ziekenhuis in Breda om een 71- jarige inwoner van Geertruidenberg de Tehara te laten ondergaan. Het personeel verzette zich niet tegen de rituele reiniging als zodanig, maar te gen het tijdstip waarop ze moest plaats hebben. 'Kerkasiel geen trend in Hervormde Kerk' LEIDSCHENDAM - Het verlenen van kerkasiel is geen nieuwe trend binnen de Nederlandse Hervormde Kerk. Dat heeft een delegatie van de hervormde syno de geantwoord op vragen van een afvaardiging van het CDA. De CDA-delegatie had gisteren en vorige week maandag de jaarlijkse ontmoeting met de Hervormde Kerk. De vertegenwoordiging stond onder leiding van fractieleider L.C. Brinkman. Van hervormde zijde was o.a. synodevoorzitter dr. G.H. van de Graaf aanwezig. Op dit moment zijn vijf hervormde gemeenten betrok ken bij het verlenen van kerkasiel. De gemeenten doen dat volgens de hervormden pas na een "nuchtere in schatting". Van een trend is geen sprake. Vorige week wenste het bestuur van de hervormde synode de vijf betrokken gemeenten (o.a. in Oosterwolde) in een brief veel inzicht en wijsheid toe. Dit najaar praat het CDA opnieuw met de Hervormde Kerk. Commissie heeft twijfels over nut van bedrijfs- pastores Idoor steven emmens LUNTEREN - De Gere formeerde Kerken dienen een nieuwe koers uit te zetten voor het bedrijfs- pastoraat. Het incidenteel inzetten van speciale be- drijfspastores in instellin gen en bedrijven zoals dat tot nu toe gebeurt, is een doodlopende weg. Dat zegt de opdracht van de gereformeer de synode het rapport over het gereformeerde bedrijfspasto- raat heeft bestudeerd. Het rap port wordt volgende week woensdag tijdens de synode vergadering in Lunteren be sproken. Dialoog De commissie onderschrijft de mening van de deputaten (des kundigen) voor Gemeenteop bouw, de opstellers van het rapport, dat de kerk aanwezig moet zijn in de wereld van het bedrijfsleven. Ze moet een "kritische dialoog" op gang brengen in de wereld van be drijf, economie en arbeid "van uit de bijbelse normen van ge rechtigheid". Ook kerkleden zelf moeten hiervan bewust worden gemaakt. Maar de commissie vraagt zich af of dat alleen door speciale bedrijfs- pastores gedaan moet worden. Ze beveelt de vorming van een speciale 'denktank' aan, die zich met de bezinning op dit gebied moet bezighouden. Voor bedrijfspastores is in deze structuur op den duur geen plaats meer. Daarbij wijst de commissie ook op de niet al te rooskleurige fi nanciële situatie waarin de Ge reformeerde Kerken verkeren. "Als gevolg daarvan zullen toch prioriteiten moeten wor den gesteld". Op dit moment hebben de Ge reformeerde Kerken één (half time) bedrijfspastor in dienst. Een voorstel dit aantal uit te breiden werd in november 1990 door de synode verwor pen, in afwachting van nadere bezinning over deze vorm van pastoraat. In totaal zijn er 10 protestantse bedrijfspastores in Nederland, tegen 50 katho lieke. AMSTERDAM - „Ik heb wel moeite gehad met het onderwerp", zegt Carl de Keyzer in het jongste nummer van het fotoblad Focus. „De beleving van de religie in Amerika is een serieus en tegelijker tijd vrij spectaculair on derwerp, maar ik had ge dacht dat het meer diep gang zou hebben, minder plat was". Een bijzondere affiniteit had de Belg Carl de Keyser als ka tholiek-van-huis-uit niet niet met het onderwerp toen hij twee jaar geleden zijn baan aan de kunstacademie in Antwer pen opzegde en besloot een jaar te gaan trekken door Ame rika om het enorm gevarieerde geloofsleven van de Amerika nen in beeld te brengen. 'In- middels is het resultaat van al dat fotograferen te bewonde ren in de Amsterdamse Canon galerie onder de titel 'God ine'. Er is ook een fraaie catalogus uitgegeven waarin al die foto's nog eens zijn afgedrukt. Aanleiding voor De Keyzer om op pad te gaan was een reeks reportages over religie in Ame rika in het blad Humo. Foto grafisch bleek hem dat er met dat onderwerp tot nu weinig was gedaan. Eerder al had De Keyzer fotoboeken gemaakt van India en de Sovjetunie, sa menlevingen die spectaculair verschillen van de Europese en grote veranderingen door maken. Het in kaart brengen van die veranderingen bood fo tografisch gezien zeer veel mo gelijkheden en bleek hem ook gezien de onderscheidingen die hij daarvoor kreeg zeer goed af te gaan. Hij werd onder meer nominee van het presti gieuze fotografencollectief Magnum. Dit onderwerp bleek hoe verstrekkend ook, veel moeilijker te pakken, bekent hij. Godsdienst is geen randver schijnsel in de Verenigde Sta ten. Veel meer dan in Europa bepaalt het het openbare le ven, meent De Keyser. „Op de televisie heb je de tv-predi- kers, op de radio hoor je de reli gieuze top-30, iedere krant be steedt in het weekends twee pagina's aan religieus nieuws en ook binnen de politiek speelt godsdienst een belang rijke rol". Om een beeld te krijgen van het kerkelijk leven in de Vere- Vrouwen in trance nigde Staten zocht De Keyzer pen en kerkjes. Vervolgens contact met de Amerikaanse schreef hij zo'n zeshonderd ambassade in Brussel. Die le- van die kerken aan om ze te verde hem een lijst van maar vragen of hij bij hun diensten liefst 3600 kerkgenootschap- aanwezig mocht zijn. I FOTO'S: CARL DE KEYSER Aanvankelijk probeerde De Keyzer zich zo goed mogelijk in hun wereld in te leven, ook al om het vertrouwen van die Ook streef de hij er naar een zo volledig mogelijk beeld te geven van dat kerkelijk leven. Maar dat bracht hem in een soort kramp. Later nam hij meer af stand tot zijn onderwerp het geen de aanpak er van volgens hem ten goede kwam. Van zijn reis hield hij een dag boek bij. Dat is zeker zo in structief als zijn foto's. In Los Angeles woont hij vlak naast Disneyland in een enorme gla zen kathedraal een dienst bij „een show in de fijnste Ameri kaanse traditie. Niks mag je hier ontgaan. Extra luidsspre- kers in alle hoeken versterken het gigantische orgel en het hemels zingend koor, terwjl een reuze Sony jumbotron vi deoscherm, alle details van het spektakel in close-up brengt. Iedereen is hier welkom, maar de beter geklede LA-burgers zijn duidelijk in de meerder heid. Ze laten zich door de show en de preken naar de ene echte climax leiden: het schrij ven van de cheques. Na een korte stilte gaan de handtas sen open, er wordt wat rondge keken, even nagedacht en een bedrag ingevuld". God is niet alleen toeverlaat voor de gelovige, hij is ook big business die de ene predikant beter weet te exploiteren dan de andere. Concurrentie tus sen de kerken is dan ook een normaal verschijnsel. De Keyser is noodzakelijker wijs een buitenstaander geble-, ven en dat levert ook de nodige curieuze beelden op. Bij de Mormonen zag hij hoe een Mormoonse acteur de hemel vaart van Christus instudeert, bij de Presbyterianen fotogra feert hij als acteurs verklede engelen. Sommige foto's zijn ontroerend zoals die van de dienst van de bodybuilders en hun kinderen tijdens een dienst in Texas. De Keyser heeft zich afge vraagd hoe het mogelijk is dat godsdienst in de Verenigde Staten zo'n belangrijke rol speelt maar verder dan de con statering dat zij een functie vervult in een samenleving die nauwelijks andere verbanden kent, komt hij niet. Niettemin, door de brede uitwerking van zijn onderwerp krijgen we ze ker een representatief beeld. En hoe de maker er ook zelf te gen aankijkt, dat is zeer de moeite waard, foto's liegen im- Canon Image Centre, Leidse- straat 79, Amsterdam God Inc. van Carl de Keyser. De ca talogus God Inc. werd uitgege ven door Focus, Amsterdam. Prijs 75,-. DUBLIN De Ierse pre mier Albert Reynolds heeft gisteren de leiders van de oppositiepartijen in het parlement uitgeno digd voor een debat over de straffe anti-abortuswet- ten in het land. Aanlei ding voor zijn voorstel is de rel die in Ierland is uit gebroken over de uit spraak van een rechtbank in Dublin die maandag een 14-jarig meisje ver bood in het buitenland abortus te plegen. zwanger na een verkrachting. De dader was de vader van haar beste vriendin. Het meis je zou gedreigd hebben zelf moord te plegen. Tegen een psycholoog zou zij gezegd heb ben „het is beter er nu een eind aan te maken dan over negen maanden". Het gerechtshof in Dublin be lette maandag de 14-jarige naar Groot-Brittannië - waar abortus sinds 1967 wettelijk is toegestaan - te gaan om de zwangerschap af te laten bre ken. De rechter bepaalde dat zij in dat geval bij terugkeer in Dublin zou worden gearres teerd. Krachtens een speciaal artikel in de grondwet, in 1983 toegevoegd na een referen dum waarop de machtige ka tholieke kerk grote druk uitoe fende, is abortus verboden in de Ierse Republiek. Reynolds verklaarde in een de bat in het parlement over de kwestie, dat was aangevraagd door de linkse en rechtse oppo sitiepartijen, dat hij een dis cussie wil voeren over de abor tus in het algemeen en niet over deze kwestie in het bij zonder. Hij voegde daaraan toe dat „ik niet geloof dat de men sen in dit land wensen, of ver dienen, dat er een situatie ont staat waarin de wet gehand haafd wordt maar ook zaken door de vingers worden ge- Oppositieleider John Bruton van de centrumrechtse Fine Gael aanvaardde de uitnodi ging van Reynolds. Hij betoog de in het parlement dat hij vreest dat deze „wrede" beslis sing ertoe zal leiden dat incest- en verkrachtingsslachtoffers nog terughoudender zullen worden met vertellen wat hun is aangedaan. Ook de vrouwenbeweging, mensenrechtenorganisaties en de landelijke vereniging voor geboorteregeling hekel den de uitspraak van de rech ter.. „Wreed en onmenselijk", zo bestempelden zij het vonnis van het gerechtshof. Veel orga nisaties zijn verontwaardigd, vooral omdat het vonnis een burger het recht ontzegt om vrijelijk naar het buitenland te reizen. De kranten reageerden dinsdag met verontwaardiging op het abortusverbod. Het meisje en haar familie kunnen tegen de uitspraak in beroep gaan bij het Hoogge rechtshof, de hoogste rechtsin stantie in Ierland. Het pro bleem is echter dat, zelfs bij een mogelijk positieve uit spraak, dan de termijn is ver streken waarbinnen tot een abortus kan worden overge gaan. In Groot-Brittannië mo gen vrouwen tot 24 weken na de bevruchting besluiten tot een onderbreking van de zwangerschap. Het is onbe kend hoeveel weken het meis je zwanger is. WARSCHAU Antisemi tisme kan in Polen niet worden getolereerd. Dat onderstreepte de primaat van Polen, kardinaal Jozef Glemp, maandag in Warschau tijdens een ontmoeting van de bisschoppelijke commissie voor de dialoog met het joden dom en vertegenwoordigers van de internationale joods-ka tholieke commissie. De kardi naal werd enkele jaren gele den nog van antisemitisme be schuldigd in verband met uit latingen over het karmelietes senklooster in Auschwitz De voormalige Poolse premier T. Mazo)viecki heeft in een in terview gepleit voor krachtige maatregelen om het antisemi tisme in zijn land aan te pak ken. Weliswaar kunnen de. Po len niet als antisemitisch volk worden bestempeld, maar men mag er niet aan voorbijgaan dat veel partijen in Polen anti semitische vooroordelen uit dragen. Deze partijen hebben vooral de angst verspreid dat Polen „overgeleverd is aan joods en buitenlands kapitaal". Antise mitische gevoelens vermen gen zich hier met vreemdelin genhaat. NIJMEGEN De Univer siteitsraad van de Katho lieke Universiteit Nijme gen. (KUN) heeft gisteren de nota van het College van Bestuur over een hoofdrol voor de katholie ke identiteit van de uni versiteit met 25 stemmen tegen en twee onthoudin gen afgewezen. Dat ge beurde na een motie van de Progressieve Studen ten Fractie en de Perso- neelsfractie. De nota zal over een jaar, als alle fa culteitsraden hun mening over de nota hebben gege ven, nogmaals in de U- raad aan de orde komen. Zes weken geleden maakte het CvB op verzoek van het stich tingsbestuur van de KUN de nota, waarin nadrukkelijk ge kozen werd voor het - meer dan tot nu toe - profileren van de katholieke achtergrond van de Nijmeegse universiteit. Zo zou nieuw personeel gevraagd worden om een „positieve en actieve katholieke levenshou ding". Ook wil het CvB in de programmering van onderwijs en onderzoek onderwerpen met een katholieke lading de voorkeur gaan geven. De U-raad vroeg zich vrijwel unaniem af waarom het CvB met deze nota was gekomen. Prof. Peters, opsteller van de nota, antwoordde daarop dat de nota niet meer is dan een uitwerking van de nota „KU Nijmegen, meer dan een n" uit 1984, waarin ook al gekozen werd voor het profile ren van de katholieke grond slag. Peters tekende daarbij aan dat „katholiek een zeer veelomvattend begrip kan zijn." In de aangenomen motie stel den de twee fracties dat met name het wervingsbeleid op katholieke grondslag grote consequenties zal hebben voor het personeelsbeleid. Daar door komt ook het onderzoeks- en onderwijsprogramma in ge vaar, aldus de fracties. De frac ties waren het bovendien niet met het CvB eens dat de profi lering van de universiteit na 1984 onvoldoende uit de verf is gekomen. „Elke analyse daar van ontbreekt," zo werd ge steld. Het college zal de nota nu aanbieden aan de facul teitsraden. Kampen(voor de dienst te Sumba, Ir wonende te Am- CAO-conflict ni'ldv vva n' 1 hadd( Jd debre, MINISTER De Vries van Sociale Zaken heeft de druk sociale partners deze week enorm vergroot. Op een zorgvi dig uitgekozen moment bracht hij de werkgevers onder dat zij slappe knieën hebben. Eerst riep het ondernemei front wettelijke mogelijkheden te scheppen de aanvullei ziekte-uitkering terug te brengen en nu blijkt dat niemaj daar gebruik van maakt. De mogelijkheden voor negatiei prikkels zijn er, maar waarom vechten de werkgevers da niet harder, redeneert de minister. De Vries gelooft niet in zogenaamde 'positieve stimulansen' zoals bij DSM werknemers extra vrije dagen krijgen als zij minder ziek zijn. Want als het beleid echt zou werken, dan andere bedrijven dat systeem wel gecopieerd, meent windsman. DSM hanteert het systeem immers al bijna jaar lang. Volgens de minister van Sociale Zaken is nu de ti aangebroken dat negatieve stimulansen worden ingebouw Ziektedagen op eigen kosten en minder aanvullend loon 1 ziekte is de enige methode de werknemer ervan te laten doo dringen niet zomaar thuis te kunnen blijven op kosten het collectief. De vraag is of De Vries' hartekreet wel zo goed uitwerkt, is er als minister van Sociale Zaken bezorgd over dat juist zijn terrein de collectieve lasten stijgen (wao-, premies). Maar over de collectieve lasten bestaat toch al zo Babylonische spraakverwarring dat het argument behoorli is uitgehold. Zo wordt de awbz-premie niet gerekend collectieve lastendruk, terwijl het straks toch gewoon een lectieve (basis)verzekering is. Dat lijkt niet echt logisch, partij van minister De Vries, het CDA, wil een sociaal basi stelsel. Dan zou de wettelijke premie voor basisuitkering Vi gens de huidige regelingen onder de collectieve lasten terwijl de aanvullende verzekering daar weer niet onder Nee, het argument van de collectieve lasten is niet CNV-voorzitter H. Hofstede liet in zijn commentaar op jongste uitspraak van De Vries wat nonchalant uit zijn moi vallen dat de minister gewoon kan besluiten om de ziektw niet langer onder de collectieve lasten te vallen zoals dat o< niet het geval is met de verplichte autoverzekering. kin 't hoi ;8,nhaac twaartej via de [kt aan aan Taii noemt iderdaat -wijze de Andriesse deT ?gering i ïeuv et oi fst aats 1 totl IQf i valle tsl stei DUS moet het een ander argument zijn dat De Vries drijftt lamenter zijn uitspraken. De bewindsman ziet dat bestrijding ziekteverzuim in de eerste plaats een kwestie is van werk vers en werknemers. Maar als het fout gaat komen de soc: partners toch weer bij de overheid terecht. Wat De Vries treft is dat niet meer mogelijk. Als de sociale partners alle strumenten hebben het verzuim aan te pakken en er is spi s de Vri ke van een werknemersbelang en een ondernemingsbelai dan kan alleen het laatste restje overheidsbescherming het overleg hen nog op zichzelf terugwerpen om die verai ^-htsvei woordelijkheid te ervaren..Dat kan als je de wettelijke bindend verklaring (aw) van collectieve arbeidsovereejsche komsten voor alle bedrijven weghaalt. Zolang dat wetteli instrument er nog ligt heeft De Vries een verantwoordelij beid in de onderhandelingen (die hij ook neemt). Vanda zijn signaal dat hij gisteren gaf. HAAC een sta ;hoofd. 'ajenteerde iniging T (nieuwe brochuri dpunten elijk bek oud-PS parti »elt de ia£rchisch< echte horen" archie r :t voorst! ïek of ee: Het lie: MAAR waarschijnlijk beseft De Vries beter dan wie ook hij het dreigement op dit moment beter niet kan uitvoere Net als de komende voorzitter van het CNV, A. Westerlaki vorige week aangaf, zal dan het accent in de cao-onderhani lingen verschuiven van secundaire arbeidsvoorwaardi v" (waaronder bestrijding ziekteverzuim helaas nog valt) na jevjes de primaire voorwaarden, namelijk het loon. Dat moment helemaal slecht uitkomen gezien de dreigende ijnaar wat flatie-spiraal bij forsere loonstijgingen. Wat De Vries doet niets anders dan de partners op hun verantwoordelijkhe [l wijzen en dat is volstrekt begrijpelijk en verdedigbaar vani zijn verantwoordelijkheid als bewindsman. Laat ze stra niet bij me komen als het fout gaat, bedoelde De Vries, wa dan krijg ik de schuld als falend minister van Sociale Zaki terwijl jullie het hebben gedaan. Het is goed dat de werkgkaahstrei vers en werknemers dat alvast weten. e afdeli e seriand. d koning Daa Meer priester studenten in 1991 VATICAANSTAD - Het aan- tal priesters in de Rooms-Ka- tholieke Kerk is vorig jaar licht gedaald, maar het aantal pries terstudenten is bijna 3 procent gestegen. Dqt blijkt uit het pauselijk jaarboek 1992. Het aantal priesters nam met 532 (0,1 procent) af tot 403.173. Werden Europa en Amerika geconfronteerd met een daling van het aantal, in Afrika steeg het aantal priesters met 2,9 procent, in Azië met 3,4 pro cent en in Oceanië met 0,6 pro cent. Het aantal mannen dat voor priester wordt opgeleid, nam met 2650 toe tot 96.155. In Azië en Afrika was een flinke toene ming te constateren (resp. 8,3 en 7 procent), maar ook Europa zag het aantal priesterstuden ten stijgen: met bijna 1 pro cent. In Oceanië liep het aantal studenten met 5 procent terug. BEROEPINGEN Visser te Putten; te Glanerbrug J. Zuur mond kandidaat te Gronau(Duitsland). Aangenomen naar St Anthoniepolder LH. Oosten te Hedel. Bedankt voor Broek op Langedijk A. Naijen te Akkerwoude-Murmerwoude; voor Rijssen (wijk 3) G. Wassinkmaat te Oene; voor Bilthoven(toez.)(part-time) W Chr Hovius te Katwijk aan Zee; voor Nieuwendijk J. Smit te Ens en Kraggen- burg. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Sneek-Koudum S de Jong. kandidaat te Kampen; te Hoog- vliet-Spijkenisse J. Ophoff te Drieber- gen-Rijsenburg; te Hoogkerk L. Sollie te Delfzijl. Apothekersdijk 34, Leid Postbus 112300 A sconomie (tel: 070 - 3190 815) ■s. C. van Haersma Buma, A. van Hols eeuwen - Voorbij, R. de Roo, drs. K. V tan (chef), P. Alleblas, D Dijkhuizen, Postadres Postbus 9, 2501 CA Den Haag Directeur/hoofdredacteur: J. Leune Adjunct-hoofdredacteur: J. Timmers. Secretariaat directie/hoofdredactie (tel. 070 - 319 Leiden en omgeving (tel 071-144 Binnen- en buitenland, financiën er A. van Rijn (chef), W. Bunschoten, E. Huisman, H. Jansen, drs. J. van Sport (tel 070 - 3190 826): F Werk R Langeveld, drs. H.-F. Ruijl. Kunst/rtv (tel 070 - 3190 834): G Ansems (coördinator), B. Jansm; Geestelijk leven (tel. 070 - 3190 835): L. Kooistra, drs. P van Veltho Foto (tel. 070 - 3190 838): M Konvalinka (chef), S. Evenhuis, S. Pil Opmaak (tel: 070 - 3190 831): Ch. Bels (chef), A de Bruijn, W. Diel J. Hofmeester, C. de Kier, H. Nieuwmans, H Schneider Redactie-secretaresse (tel. 070 - 3190 819)T. Kors. De Leidse Courant maakt verder gebruik van de - freelance-medewerkers en -correspondenten ir - de parlementaire redactie en de nieuwsdienst van de dactioneel samenwerkingsverband van negen regionale Belgie De algemene verslaggevers M van de Ven en P. Vogels De pari (chef), H. Bijleveld, D. Hofland, P Koopman, D. van Rietschoten e (chef-redacteur) opricht andelij k en dat di< Momenl flg zo'n 2! is die aé Groen I t aantal PSP'ers Binnen sprake ie die re verspreidingsgebied, e Stichting Pers Unie, nale kranten in Neder 5 parlementaire i P Koopman, D. Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus, de volgende correspondenten 1n INGRI ërkman (Jeruzalem), G. v, Lindenkamp (Sao Paulo), R. Simons (Londen), drs R den Bergh Huët (Parijs), M de Koninck nons (Londen), drs R Vundt Wijland (Belgrado), F. Wijnands sn The Sunday Times of London Abonnee-service Telefoon 071 -313 677 Nabezorging Telefoon: 071 15.00 uur Abonnementsprijzen (inclusief 6% btw) vr van 08.30 tc 122 248 op ma t/m vr van 18 00 tc ijswijk 070 - 3902 702. SPE N

Leidse Courant | 1992 | | pagina 2