Dreun voor George Bush NU AL LENTE? Misdaadbendes krijgen greep op de overheid Lezen en ogen A HELP HELPEN h fet „NOC-arts weigert prik tegen griep" Abva/Kabo waarschuwt De Vries voor conflict 7 11 Zes van veertien ontsnapte asielzoekers aangehouden Franse topkok Bocuse beledigd door Nederlandse McDonald's 14 Dagen Grati? CelcUc Souoont INFORMATIE ZONDER SENSATIE £zidóe.QouAO/nt 19 FEBRUARI 1992 Ccidóc C&wumt 18 PAGINA'S in twee katernen Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 83ste jaargang no. 25267. Losse nummers 1,50. GEESTELIJK LEVEN Universiteitsraad verwerpt nota identiteit KUN ALBERTVILLE - Op de dag dat Gerard van Velde in Albertville opnieuw net naast een medaille greep, hij werd gisteren vierde op de 1.000 meter, kwam de olympi sche vrouwen-schaats-ploeg danig onder vuur te liggen. Met name Yvonne van Gennip, de veel voudige gouden-medaillewinnares van Calgary kreeg vanuit eigen land kritiek te verwerken. De Haarlemse wordt er door het nationale influenza centrum van de Erasmus-universiteit in Rotter dam indirect van beschuldigd onzorg vuldig met zichzelf te zijn omgespron gen. Volgens woordvoerder dr. M. Sprenger heeft olympisch ploegarts Frank Nusse een advies naast zich neer gelegd alle Nederlandse olympische deelnemers te laten inenten tegen griep. Naar verluidt hebben vrijwel alle overi ge deelnemers aan de Spelen in de Sa- voie dat wel laten doen. Van Genhip, die eerder al faalde op andere afstanden, moest zich eerder deze week afmelden voor de 5.000 meter. Wegens griep. „Als het griep is, want misschien zeggen ze dat zo maar, had er vooraf iets aan kun nen worden gedaan", aldus Sprenger. In de Savoie was het gisteren een Italiaan se dag. Alberto Tomba en Deborah Com- pagnoni grepen goud op respectievelijk de reuzenslalom en de super g. De ijs hockeyers van Canada plaatsten zich via 'strafschoppen' tegen Duitsland voor de halve finales. Maniak verlost Braziliaanse kinderen 'uit hun lijden' RIO DE JANEIRO - Brazilië heeft ook een Jeffrey Dahmer. Qua wreedheid doet de 25-jarige seriemoor denaar Marcelo Costa Andrade uit Rio de Janeiro niet onder voor de Amerikaanse kannibaal, die deze week tot vijftien keer levenslang werd veroordeeld. Zonder enige vorm van emotie heeft Costa erkend dat hij tus sen mei en december van het vorig jaar veertien straatkinderen „naar de hemel heeft gestuurd". De Braziliaanse politie echter schat het aantal zwerfkin deren dat de 'vampier van Rio' op brute wijze heeft afgemaakt op tachtig. Georganiseerde doodseska ders in Brazilië vermoorden elke dag gemiddeld meer dan twee kinderen per dag, zo blijkt uit een ver lag van een Braziliaanse parlementaire c De commissie begon vorig jaar met haar werkzaam heden nadat moorden op Braziliaanse zwerfkinderen internationaal veel aandacht trokken. DEN HAAG - D§ Abva/Kabo, de grootste ambtenaren vakbond van ons land, sluit acties als in 1983 niet uit als ze bij de cao-onderhandelingen met minister Dales wordt ge dwongen tot maatregelen ter terugdringing van het ziek teverzuim. In 1983 was er een algemene ambtenarensta- king nadat het kabinet bekend had gemaakt drieëneen half procent op de lonen te willen korten. Het treinver keer, de postbezorging en de gemeentereiniging lagen toen vele dagen stil. Abva/Kabo-voorzitter Vrins vertelde vanmorgen voor de VARA-radio dat de „negatieve prik kels" die minister De Vries van sociale zaken in de cao's vastgelegd wil zien om het ziekteverzuim terug te drin gen, geen claim mogen leggen op het overleg met minis ter Dales en waarschuwde voor een conflict als in 1983. De Vries stelde eergisteren dat in de tot nu toe afgesloten cao's onvoldoende negatieve prikkels zijn vastgelegd en dreigde die cao's niet verbindend te verklaren. Vrede Midden-Oosten lijkt meer dan ooit een illusie Tomba presteert op bestelling LEIDEN OMGEVING Universitaire parkeergarages niet voor omwonenden DINER GRANDE Kwaliteit, design, voordelig mooie solide eettafel met klapblad naturel of zwart gebeitst eesenhout. slechts 1795,- nistordam-C. ipuistraat 020-6259866. Amsterdam: «Hem van Weldammelaan 11, ielderlandpl. 020 - 6440510. Leiden C: laarlemmerstr. 52a-54 071 - 127509. Haardingen-C: Korte Hoogstr. 41 010 - 346267. Den Haag: Denneweg 4 70-3106314. Utrecht: Gildenkwartier 1?3(Hooq Catharijne) 030 - 328869 MANCHESTER - De oer conservatieve journalist Patrick Buchanan is de grote sensatie geworden van de eerste belangrijke voorverkiezing, in New Hampshire, in de stem busstrijd om het Ameri kaanse presidentschap. Buchanan vergaarde meer dan 40 procent van de Republi keinse stemmen in de 'prima ry', tegen president George Bush maar weinig meer dan de helft. Bij de Democratische Partij behaalde de 'conserva- tief-progressieve' ex-senator Paul Tsongas een stevige over winning (34 procent) op naaste rivaal Bill Clinton, die met 27 procent toch nog veel beter voor de dag kwam dan was ver wacht. Van betekenis in de uit slag van 'New Hampshire' is voorts nog de beter dan ver wachte derde plaats (12 pro cent) voor senator Bob Kerrey, die nu voor de 'primaries' in volgende deelstaten als 'run ner up' geldt. Het povere percentage (57) voor George Bush voedt de speculatie van politieke waar nemers in de VS dat de presi dent en zijn Republikeinse Partij reëel gevaar lopen bij de nationale verkiezingen in no vember de macht te verliezen. Nooit in de historie is een zit tend Amerikaans president die tijdens de yoorverkiezingen serieuze concurrentie kreeg van een partijgenoot, voor een nieuwe termijn herkozen. Buchanans succes lijkt niet zo zeer te danken aan zijn speci fieke politieke programma (be lastingverlaging, hard optre den tegen 'oneerlijke' concur rentie van het buitenland, alle Amerikaanse troepen weg uit Europa), als wel aan de gretig heid van de Republikeinse aanhang in New Hampshire om Bush de krachtige waar schuwing te geven dat van hem visie en binnenlands lei derschap worden verwacht. De brede steun voor Tsongas geeft aan dat veel kiezers be reid zijn om pijnlijke oplossin gen voor de economische ma laise te aanvaarden en dat goed klinkende slogans en be loften van andere kandidaten meer dan ooit worden gewan trouwd. Pagina 5: Verliezers vieren feest, winnaar Bush verstopt zich Operatie loopbrug In een gesmeerde en nauwkeurig geplande operatie is afgelopen nacht de oude loopbrug over de A 12 bij Zoetermeer in drie delen verwijderd De werkzaamheden begonnen gisteravond rond half tien met het afzetten van de noordelijke rijbaan van de A 12 Daar - en later op de zuidelijke rijbaan - werden grote kranen opgesteld om de brug te kunnen wegtakelen. De werkzaamheden waren vanmorgen rond half zes afgerond, zodat tegen zes uur de weg kon worden vrijgegeven voor het verkeer. Er deed zich één incident voor: in verband met de sloopwerkzaamheden mocht het verkeer slechts 70 kilometer per uur rijden. Een 42- jarige man uit Heemstede negeerde deze beperking en reed met zijn tien jaar oude Mercedes 500 SEL 131 kilometer over dit baanvak. De politie heeft zijn wagen inbeslaggenomen. FOTO: GERT VAN LEEUWEN iEESTELIJK LEVEN/OPINIE 2 ÏINNENLAND 3/4 BUITENLAND 5 ;CONOMIE 6 SPORT 7/8/9 fIDEN/REGlO 11/12/13 DIENSTVERLENING 12 KUNST; RTV 15 BEURS16 CONSUMENTENINFORMATIE16 flTV-PROGRAMMA'S17 WEER/PUZZEL/MENU17 Wolkenvelden en droog. Minimumtemperatuur van plus 2 graden in het noordwesten tot min 2 plaatselijk in het zuidoosten. Middagtemperatuur ongeveer 4 graden. Westelijke wind, zwak tot matig, rond kracht 3. )ntucht met iet huisgenoot EIDEN - Een 26-jarige man seft bekend de afgelopen drie ar ontucht te hebben ge- eegd met een nu 14-jarige uisgenoot. De man woonde in een Leidse familie, waarvan zoon al geruime tijd proble- len veroorzaakte. Enige we en geleden deed de moeder m de jongen al aangifte bij de .'denpolitie omdat zij ver- loedde dat het gedrag van aar zoon te maken kon heb- ïn met ontucht, e jongen, die later werd opge- lepen, verklaarde dat dat in- Brdaad het geval was en deed len zelf aangifte. De inwonen- b man werd gisteren verzocht ch aan het bureau te melden, i werd 's morgens aangehou- Bn. De politie vermoedt dat ij nog andere ontuchtzaken pzijn geweten heeft. Hij is in- liddels in verzekering ge leld. Nieuw reglement verkeersregels: minder geslaagden rijexamen RIJSWIJK - De invoering van het nieuwe reglement verkeers regels en verkeerstekens heeft geleid tot minder geslaagden voor het autorij-examen. Onder de oude regels slaagde 57 pro cent van de deelnemers voor het theorie-examen. Bij het intre den van het nieuwe reglement in november daalde dit tot 44 pro cent. Inmiddels is dit weer opgelopen tot 51 procent. Volgens woordvoerders van het Centraal Bureau Rijbewijzen heeft de verhoogde norm voor de examens invloed op de cijfers. Vroeger slaagde iemand als 60 van de 70 vragen goed waren bentwoord, nu moeten 63 van de 70 vragen goed beantwoord worden. Voor de praktijkexamens zijn de gevolgen nagenoeg onveranderd ge bleven. DEN HAAG - De georga niseerde misdaad begint langzaam greep te krijgen op de Nederlandse over heid. De Binnenlandse Veiligheids dienst (BVD) is daarom in alle vertrouwelijkheid een onder zoek begonnen naar corruptie en infiltratie bij ministeries en overheidsdiensten. Dit schrijft minister Dales van binnen landse zaken vandaag in een notitie aan de Tweede Kamer. Volgens Dales zijn er aanwij zingen dat internationale drugs- en wapenhandelaren Nederland bij hun operaties vanuit Oost- en Zuideuropese landen willen betrekken. De overheid, zo meldt de bewinds vrouw. is kwetsbaar voor deze criminele druk, vanwege de toenemende normvervaging en het grote materiële gewin dat omgekochte politici en ambtenaren kunnen behalen. In de notitie wordt verwezen naar de geslaagde infiltratie in de politiediensten door Suri naamse drugshandelaren: „In Nederland is het verschijnsel nog niet van een dusdanige omvang dat van een groot vei ligheidsprobleem sprake is. Slechts incidenteel, bijvoor beeld in relatie met de ontrafe ling van ongewenste praktij ken in Surinaamse kringen, kwamen voorvallen met een corruptie-aspect aan het licht" De BVD heeft naar aanleiding van het Surinaamse 'incident' besloten dat niet langer een af wachtende houding ten aan zien van corruptie bij overheid en bedrijfsleven kan worden aangenomen. Als eerste stap wordt nu in kaart gebracht welke sectoren het meest ge voelig zijn voor criminele beïn vloeding. Uit het rapport over de BVD blijkt verder dat de veilig heidsdienst nauwelijks meer actief is bij het volgen van ex treem linkse organisaties. Op gemerkt wordt dat de 'verbrok keling en het verlies aan bete kenis' van deze organisaties tot gevolg heeft dat van deze kant nauwelijks meer gevaar voor de democratische rechts orde is te duchten. „Voor zover nodig houdt de BVD hier de vinger aan de pols". SCHIPHOL - Veertien mensen zijn gisteravond rond elf uur ontsnapt uit het asielzoekerscentrum Schiphol-Oost. Zes van hen zijn later in de omge ving van de luchthaven weer aangetroffen, aldus een woordvoerder van het ministerie van justitie vanmorgen. De ontsnapte asielzoekers zeven Nigerianen, zes Libe- rianen en een Zuidafrikaan hadden de deur van een bewo nerskamer uit de scharnieren gelicht. De deur gebruikten ze vervolgens om een ijzeren nooddeur op de eerste verdie ping te rammen. Vervolgens zijn ze allemaal van de eerste verdieping naar beneden ge sprongen. Niemand raakte ge wond. In totaal bevonden zich giste ren eenentwintig mensen in het asielzoekerscentrum. Eind maart sluit het huidige cen trum op Schiphol-Oost. Er wordt dan een nieuw centrum op Schiphol-Züidoost geo pend. Pagina 3: Toelatingspercen tage asielzoekers stabiel ADVERTENTIE De gewraakte advertentie, waarop een assistent van de gerenommeerde Franse kok Paul Bocuse in de keuken van zijn chef droomt van een Bic Mac. Paul Bocuse staat links op de foto FOTO: AP Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. De belastingbetaler dient waar voor zijn geld te krijgen. En dat moet zichtbaar zijn. Dat vindt majoor R. Hofland, pratend over de nieuwe tenuevoorschriften in het leger, vandaag in het nieuws. Wat de belastingbetaler nu in veel gevallen ziet lopen is „een voddenbaal". Buitenlandse militairen gaan meestal netter gekleed. De Nederlandse militair presteert goed, maar die belastingbetaler weet dat niet. Het correcte pak moet bij buitenstaanders die indruk versterken. Wat dat betreft denkt hij er dus net zo over als de redactie van de Leidse Courant denkt over zijn 'abonnementbetaler'. Die moet de Leidse Courant immers niet alleen kiezen omdat hij zo goed 'leest', maar ook omdat hij zo goed 'oogt'. I Ik wil 1 de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen, een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. O direct een definitief abonnement. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: In maand f. 27,00 (met automatische betaling) kwartaal f. 82,80. Dhr/Mevr: Voorl: PARIJS - De gerenom meerde Franse kok Paul Bocuse eist miljoenen schadevergoeding van hamburgergigant McDo nald's omdat in een Ne derlandse reclame is ge suggereerd dat Big Macs smakelijker zijn dan zijn culinaire specialiteiten. Bocuse heeft een restaurant bij Lyon dat behoort tot de slechts negentien etablisse menten in Frankrijk die door de toonaangevende Michelin- gids zijn voorzien van drie sterren wegens uitzonderlijke kookkunst. Volgens Bocuse is zijn reputatie ernstig geschaad door een reclame in Neder landse restaurants van McDo nald's. Op de afbeelding droomt de assistent van Bocu se in de keuken van zijn baas van de hamburgers van McDo nald's. Ook Bocuse zelf figu reert op de foto. samen met an dere chefkoks. Een woordvoerster van McDo nald's in Frankrijk verklaarde gisteren dat het verantwoorde lijke Nederlandse reclamebu reau niet heeft beseft dat Bo cuse en zijn assistent op de foto voorkomen, ook al is Bo- cuse's naam gestikt op de schorten. Ze zei dat geen kwa de trouw in het spel is en dat de fout is gemaakt doordat Bocu se in Nederland veel minder bekend is dan in Frankrijk. Uit een in opdracht van McDo nald's uitgevoerde enquête zou zijn gebleken dat 85 pro cent van de Nederlanders nog nooit van de kok heeft ge hoord. Bocuse's advocaat Soulier heeft tijdens een bijeenkomst in Parijs met juridische advi seurs van McDonald's in Ne derland een schadevergoeding verlangd van 15 tot 20 miljoen francs (5 a 6 miljoen gulden). Postcode/Plaats: I Telefoon: I Bei 071-313677 Of deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag 711848 003000 I I prqinq) I I i j RODE KRUIS DEN HAAG GIRO 6868 iiuiniiiBiiiHBirTnin Lubbers haalt uit naar Kaland en VVD U kunt nü al de lente in huis halen. Met onze sterke en mooie voorjaars-narcissen. Van de koude grond. Uit streken waar het klimaat milder is dan hier. Neem zo'n vrolijk bosje in huis en u zult zien: plotseling is het lente. Narcissen, 3 2 bossen Aanbieding is geldig t/m zaterdag 22 februari a s. in de winkels met een bloemenafdeling (Zolang de voorraad strekt]

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1