LEIDEN EN OMGEVING Particuliere garages niet 's avonds open roekomst succesvolle banenpool is onzeker 11 Noodplan voor snelle bouw nieuwe eompostinstallaties Hou 't droog! J maand (automatische betaling) f 27,00 £eidóe0outa/nt JkidaeSou/uMtt WOENSDAG 19 FEBRUARI 1992 Eredoctoraat prof.mr. Pestman LEIDEN - De Universiteit van Bologru. heeft prof. m'r. P. Pestman, gewoon hoogleraar in de rechtsgeschiedenis van het Oude egypte en van het Oude Grie kenland aan de Rijksuniversiteit Lei den, een eredoctoraat toegékend- Hij kreeg de titel gekregen vanwege zijn verdienste op het gebied van rechtshis torisch onderzoek. Pestman is ook direc teur van het Leids Papyrologisch Insti tuut. Het instituut doet interdisciplinair onderzoek op het gebied van 'recht en samenleving in het oude Egypte'. De Universiteit van Bologna roemt vooral Pestmans volmaakte beheersing van pa- pyrologische documenten, zowel in het Egyptisch als in het Grieks. Vredesmonument nu naar Garenmarkt LEIDEN - Het Leidse Vredesmonument moet op het parkeerterrein Garen- markt komen, aan de kant van de Korevaarstraat bij de synagoge. Dat heeft de gemeente besloten nadat bewoners eerder bezwaar maakten tegen de plaat sing van het monument op de Garenmarkt/Steen- schuur bij het Van der Werfpark. Het plan voor het Vredes monument naar een ont werp van kunstenaar Piet Hein Stulemeiei' is inmid dels meer dan vijfjaar oud. Al die tijd wordt ook al ge discussieerd over de loka- tie voor het kunstwerk. Zo zijn beide zijden van het Van der Werfpark in beeld geweest. Maar behalve be woners maakte ook de ge meentelijke directie groen bezwaar omdat dit ten kos te van het park zou gaan. Het afgelopen najaar kwam na een fietstocht van raadsleden en wethou ders het Huigpark als lo- katie in beeld. Daar maak te het Vredescomité, initia tiefnemer voor het kunst werk echter bezwaar te gen. Het zou niet centraal genoeg zijn voor eventuele manifestaties. Nu is dus gekozen voor een lokatie" zeer dicht bij de oorspron kelijke plek waarvoor het monument ook is ontwor pen. Het Vredesmonu ment is op donderdag 27 februari onderwerp van een informatieavond. Die heeft plaats in de synagoge aan het Levendaal 14 en begint om 20.00 uur. Man aangehouden OEGSTGEEST - Een 33-jarige man uit Oegstgeest is gisteravond rond half twaalf op de Kamerlingh Onnes- laan aangehouden omdat hij enkele uren eerder, rond zes uur een lan taarnpaal op de Pieter de Hoochlaan in tweeën had gereden en vervolgens was doorgereden. Omdat de auto koelvloeistof lekte, vond de politie de auto. De bestuurder kwam echter pas tegen half twaalf boven water, toen hij weer weg wilde rijden. Hij ver keerde op dat moment onder invloed en bleek bovendien geen rijbewijs te bezitten. De man krijgt een proces verbaal. Een bekeuring per minuut LEIDSCHENDAM - Bij een snel heidscontrole aan de Leidschendam- se Noordsingel zijn gistermorgen 54 automobilisten bekeurd wegens te hard rijden. De controle vond plaats tussen 10 en 11 uur 's ochtends, waar bij de politie in totaal 612 automobi listen controleerde. De hoogst geme ten snelheid was 104 kilometer per uur, op een weggedeelte waar de maximumsnelheid 50 was. De wagen is niet in beslag genomen, wat vol gens de nieuwe regels wel zou zijn toegestaan. MONIQUE R0S0 EIDEN - De garage van et universiteitscomplex an de Witte Singel zal 's ronds niet worden open- isteld voor bewoners of izoekers van de Leidse nnenstad. Volgens G. arders, hoofd van de ci- ele dienst van het com- ex, die het beheer voert /er de grote en de kleine arkeergarage, is nachte- ke controle onbetaal- lar voor de universiteit. twee parkeergarages tellen elkaar driehonderd plaat- n. Om tegemoet te komen n de klachten van buurtbe- jners over het gebrek aan rkeerplaatsen, zijn in de ge- lenteraad stemmen opge- an om de garages aan de itte Singel en op het Schut- sveld voor bewoners open te dien. Op die manier wil de meente ook voorkomen dat woners geen parkeerplaat- meer kunnen vinden als worden verdrongen door zoekers, die het parkeren in binnenstad te duur vinden, ïthouder Walenkamp (ver- er) had tijdens de behande- g van zijn begroting in de mmissie al aangekondigd hij contact zou opnemen met de beheerders van de res pectievelijke garages. De beheerders zien openstel ling van hun garages voor het publiek echter helemaal niet zitten. „Onze parkeergarage heeft een bezettingsgraad van honderd procent en staat over dag geheel vol met abonne mentshouders", zegt F. van Hout van Home Rental Servi ces, beheerder van de parkeer garage aan het Schuttersveld. De garage telt 220 tot 230 par keerplaatsen. „Een deel van de parkeerplaatsen is verkocht aan bedrijven, terwijl we daar naast 170 abonnementshou ders hebben". Alle abonne mentshouders zijn werknemer bij één van de bedrijven die zich aan of rond de Schiphol- weg hebben gevestigd. Een maand lang de auto parkeren kost honderd gulden ex BTW. „En ik denk dat veel bewoners er dat bedrag niet voor over hebben". Hij kan zich boven dien niet voorstellen dat de ei genaar, projectontwikkelaar Erica bv, het lonend vindt om de garage 's avonds open te stellen 'voor die paar bewoners die zich wel een abonnement kunnen veroorloven'. 'Een farce' De beheerder van de garages van de Rijksuniversiteit is van mening dat de RUL al genoeg doet aan het openstellen van de garages. „De grote garage. met bijna tweehonderd plaat sen, staat tussen acht uur 's morgens en half acht 's avonds al open voor iedereen, en is dan voor driekwart bezet. Voor de kleine garage is weliswaar een magneetkaart nodig, maar er zijn ook bewoners van het Rapenburg en omgeving en medewerkers van het Museum voor Oudheden die een pasje hebben. Die garage is hele maal vol". Openstelling van beide gara ges 's avonds lijkt hem vol strekt onhaalbaar. „Er is dan veel meer toezicht nodig. Je krijgt sleutelaars in de garage, die hun wagen permanent la ten staan, er zullen veel meer kraken worden gepleegd. Dat zijn risico's die we niet kunnen nemen". Als voorbeeld geeft hij de kleine parkeergarage met bijna honderd plaatsen. „Ten behoeve van het LAK is die al tot half twaalf open, maar op die uren moeten we regelmatig patrouilleren". Harders tekent hierbij boven dien aan dat mensen daar niet eens willen parkeren. „Op koopavonden staat de Malie baan meestal leeg, de mensen willen er helemaal niet staan. Het is dan ook een farce om te zeggen dat mensen daar willen parkeren". Bij zijn weten is er met zijn dienst noch met het College van Bestuur van de universi teit contact geweest over de in zetbaarheid van de parkeerga rages aan de Witte Singel. Speurtocht Een intensieve zoekactie die gisteren in 'en rond het Polderpark Cronesteyn en het volks tuinencomplex, heeft nauwelijks aanwijzin gen opgeleverd die zouden kunnen leiden naar de identiteit van de baby, die zondag middag door wandelaars in een vuilniszak langs het Boerenpad werd gevonden. De ze ventien agenten die aan de zoekactie deelna men, vonden wel vijf tuinhuisjes met sporen van braak. Politiewoordvoerder A. Kuijt ont kent echter dat daar een bevalling zou heb ben plaatsgevonden. Het opsporingsbericht dat gisteravond na de de journaals van zes en acht uur werd uitge zonden, leverde tien tips op. Een aantal daar van wordt 'de moeite waard' genoemd en worden door het recherchebijstandsteam uit gezocht. In het politiebericht werd vooral be zoekers aan de Kleine Cronesteynse of Knot- terpolder, die tussen 9 en februari iets bijzon ders was opgevallen, verzocht zich te mel den. Het stoffelijk overschot van het kin dis giste ren vrijgegeven. Het wordt morgenmiddag om 15.05 uur ter aarde besteld op de be graafplaats Rhijnhof. FOTO: WIM VAN NOORT nbraak in omocentrum PHEN AAN DEN RIJN - het pand aan de Marijke- aat in Alphen aan den Rijn lar de Stichting Homose- eel Alphen is gevestigd is ternacht ingebroken. De da- rs wisten binnen te komen een ingeslagen ruit. Uit het derkömen werden drank, si- retten en een onbekend be- ag aan kasgeld gestolen. DEN HAAG - De com- posteringsinstallatie in Alkemade moet versneld worden gebouwd. De inza meling van GFT is in Zuid-Holland zo'n succes, dat er op korte termijn composteringsinstallaties moeten bijkomen, om de alsmaar groeiende berg groente-, fruit- en tuinaf val te verwerken. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben gisteren bekend gemaakt dat er een noodplan voor compostering van het GFT-afval zal komen. Zij reageren daarmee op het rapport van het Afval Overleg Orgaan, waarin de verwach ting wordt uitgesproken dat in 1995 zo'n 250.000 ton wordt in gezameld in Zuid-Holland. De provincie schat dat echter nog 50.000 ton hoger in. Omdat de procedures voor de vergunnin gen trager lopen dan de toene ming van de hoeveelheid inge zameld GFT, is voor het nood plan gekozen. Het noodplan dat het Provinci aal Afvalverwijderingsbedrijf Zuid-Holland (PROAV) in voorbereiding heeft, behelst de versnelde bouw van com- posteerinrichtingen bij de AVR en aan de Elbeweg in Rot terdam (Europoort-Botlek). Vooruitlopend op de vergun ning wil de provincie deze in stallaties gedogen. Daarnaast worden de al ge plande composteringsinstalla ties in Alkemade, Gouda en de zogeheten B-driehoek (Bleis wij k-Berkel-Rodenrijs-Berg- schenhoek) versneld gebouwd. De heftige protesten die in Al kemade inmiddels zijn opge klonken tegen de bouw van de installatie zouden dan in de kiem kunnen worden ge smoord. door MONIQUE R0S0 EIDEN De banenpool Leiden doet het relatief >ed: waar andere ge- eenten alle zeilen oeten bijzetten en dan )g niet de helft van de ischikbare plaatsen we- n op te vullen, scoort iden, samen met Gro- ngen, zestig procent, et name op het gebied m de zeer langdurig ïrklozen zijn de twee eden zeer succesvol. de 75 banenpoolplaatsen de regio Leiden ter be- likking werden gesteld, :rden er vorig jaar 48 ver- ld. De banenpool wordt in algemeen beschouwd als allerlaatste vangnet: wie der dan 27 jaar en langer n drie jaar werkloos is, en vendien niet meer scholing eft gehad dan LBO of mavo, in aanmerking komen or een baan bij een over- idsinstelling. Het kabinet hiep de banenpool om juist ze categorie werklozen, die or het arbeidsbureau vaak irdt afgedaan als 'onbemid- lbaar', alsnog een plek in de menleving geven. Om dat te istreren de cijfers: van de 62 :nsen die een nieuwe plaats bben gekregen, is een niet aanzienlijk aantal - te we- 21 ouder dan 45 jaar, :t minder dan dertien perso- n waren langer dan tien jaar Tkloos. inenpoolers kunnen aan de ag als omgevingsvakman, ntinemedewerker, telefonis- niaar ook als chauffeur voor handicapten of klusjesman. Iftewel: banen die door ie reen als nuttig worden om- hreven maar waar normaal sproken geen geld voor zou n". banenpool is een jaar gele- n piepend en krakend op Marian Hoekstra (links) en Arjan Vermeulen voorspellen de banen pool een stille dood als er niet meer vacatures komen. FOTO: WIM VAN NOORT gang gekomen en zoals in alle andere gemeenten kampte ook Leiden met aanlooppro blemen. De ondoorgrondelijk heid van de financiële regelin gen, het sluiten van contracten met tal van instellingen waar onder het arbeidsbureau, het opzetten van een uitvoerings orgaan voor de bemiddeling namen kostbare tijd in beslag. In het voorjaar van 1991 mocht de gemeente beginnen, in juli van datzelfde jaar sloot de Stichting WeerWerk het eerste contract met een langdurig werkloze, die een baan kreeg als preventiemedewerker bij de brandweer. Inmiddels heeft WeerWerk 62 mensen weten te plaatsen. Vestzak-broekzak „En de meeste deelnemers zijn tevreden, ze doen het werk graag", vertelt Hoekstra. „Het zijn vaak mensen die de moed al bijna hadden opgegeven. Ze willen weer een baan omdat ze de sociale contacten of het ar beidsritme missen", zegt Mari an Hoekstra, als bemiddelaar in dienst van de stichting WeerWerk, die de banenpool uitvoert. „Het feit dat het ziek teverzuim zo laag is, onder streept het succes", vult Arjan Vermeulen zijn collega aan. Vermeulen is projectleider bij de Gemeentelijke Sociale Dienst. Dat sücces wordt Weer Werk echter niet in de schoot geworpen: met het motiveren van de deelnemers is veel tijd gemoeid. Hoekstra: „Vooral gehuwden zien niet waarom ze een baan voor 38 uur zouden accepteren als ze er niet meer dan enkele tientjes op vooruit gaan". Het is ook niet meer dan de spreekwoordelijke druppel op de gloeiende plaat, geeft Ver meulen toe: „Het is inderdaad niet meer dan tien procent van de groep langdurig werklozen die je op die manier herplaatst. Je moet ook niet de illusie scheppen dat je het probleem op die manier oplost". Maar onder het motto 'alle beetjes helpen', blijft Leiden zich in zetten voor de banenpool. Ster ker nog: WeerWerk heeft voor dit jaar geld gevraagd voor 150 banenpoolplaatsen. Het minis terie van sociale zaken bekos tigt de salarissen van de men sen die op die manier aan werk worden geholpen, terwijl de in stellingen die een banenpooler plaatsen, zelf 3500 gulden moeten bijdragen. Er was eerst sprake van dat hun bijdrage zou worden verhoogd naar 5000 gulden, maar na aanhou dende protesten is van dat voornemen afgezien. „Het is een soort vestzak broekzak-politiek", aldus Ma rian Hoekstra. „Op de instel lingen is jarenlang voortdu rend bezuinigd en nu krijgen ze geld om alle werkzaamhe den die ze door de bezuinigin gen hebben moeten liggen, op nieuw uit te voeren". Haar col lega Arjan Vermeulen is er dan ook een groot voorstander van om het budget dat nu wordt be steed aan de banenpool, weer over te hevelen naar de instel lingen. „Waarom krijgen de banenpoolers niet een normaal contract? Het komt toch alle maal uit dezelfde staatsruif'. Hoewel het er nu goed voor staat, verwacht Vermeulen in de nabije toekomst wel proble men. De banen voor langdurig werklozen moeten namelijk worden gezocht in de collectie ve sector: alle overheidsinstel lingen en door de overheid ge subsidieerde organisaties. Maar de overheid moet niet al leen plaatsen zien te vinden voor banenpoolers. Ook de jeugdige werklozen, die sinds 1 september onder het regime van het Jeugdwerkgarantie plan (JWG) vallen, zal zij een baan moeten aanbieden. „Daar is een kritische grens aan. Voor de banenpool hebben we dit jaar minstens tweehonderd vacatures nodig, waaruit deel nemers de meest geschikte baan kunnen kiezen. Maar het JWG telt nu zo'n veertig deel nemers, en elk jaar komt daar een groep van circa 150 men sen bij. Dit jaar zullen we dan ook tussen de drie- en vierhon derd vacatures nodig hebben om aan de vraag te voldoen". Het lijkt een onvoorstelbaar groot aantal: waar laat je al die mensen? Vermeulen: „Het op namevermogen van de collec tieve sector is gelimiteerd. In het overleg binnen het Regio naal Bestuur voor de Arbeids voorziening pleiten we er daar om herhaaldelijk voor om het JWG ook open te gooien voor de marktsector". Wat zoveel wil zeggen als: ook niet-over- heidsinstellingen zouden hun verantwoordelijkheid om de jeugdwerkloosheid te bestrij den, moeten aanvaarden. Ma rian Hoekstra: „Ik kan mij voorstellen dat bedrijven als de NS of in de non-profitsecor een verplichting in dit kader krijgen". De stichting WeerWerk en de GSD overwegen ook om zelf projecten op te zetten, in na volging van de succesvolle om gevingsvaklieden, die in (soci ale) vernieuwingswijken de zorg hebben over het uiterlijk van de buurt. Op dit moment wordt onderzocht in hoeverre banenpoolers kunnen worden ingezet voor extra zorgverle ning aan ouderen: hulp bij het boodschappen doen, gezel schap houden, het opknappen van kleine klusjes: „Een soort conciërge met de timmerkist achter op de fiets". Remigratie Een probleem dat zich inmid dels aftekent, is dat van de ou dere allochtone werkloze. Tus sen de 62 geplaatste banen poolers bevonden zich slechts acht allochtonen, terwijl de werkloosheid onder deze groep vele malen hoger is dan die onder autochtonen. „Ze zijn heel moeilijk bereikbaar", verzucht Hoekstra. „Hun grootste problemen zijn een laag opleidingsniveau, gecom bineerd met een slechte ken nis van het Nederlands: je moet minstens werkinstruc ties in het Nederlands kunnen begrijpen. Kampen jongere al lochtonen met dat probleem, dan krijgen ze eerst een cursus Nederlands bij het Studiehuis. Vervolgens wordt een traject op maat uitgestippeld, al dan niet via de Arbeidsinpassing Allochtonen. Maar de ouderen hebben hun leeftijd niet mee, hun kennis van het Neder lands is vaak heel slechten ze zijn moeilijk opnieuw in de schoolbank te krijgen". Ver meulen: „En je kunt niet ont kennen dat er nog steeds spra ke is van discriminatie. Kan die groep nog op de arbeids markt terugkomen, is de vraag die je dan moet stellen. Op dat moment zul je alle vormen van dienstverlening aan deze groep in beeld moeten bren gen, en daarbij hoort ook de mogelijkheid tot remigratie". In samenwerking met de rijks overheid en de regionale en landelijke Centra Buitenlan ders is een klein aantal oudere allochtonen dan ook al terug gekeerd naar het geboorte land. Samenwerking tussen Gouda en Alphen ALPHEN AAN DEN RIJN - De colleges van burgemeester en wethouders van Gouda en Alphen hebben gisteren beslo ten nauw te gaan samenwer ken. Op de korte termijn betekent dit dat beide colleges samen een standpunt zullen innemen ten aanzien van de herindeling van de provincie Zuid-Hol land. De provincie telt nu twaalf re gio's. Dit aantal wordt terugge bracht naar vier of vijf regio's. Alphen en Gouda heben een voorkeur voor vijf regio's. Op de lange termijn streven beide gemeenten naar de vorming van een Groene Hart-gewest, waarbij de huidige provincie grenzen buiten beschouwing worden gelaten. Bouw torenflat Beijerincklaan nu definitief DEN HAAG/LEIDEN - Het comité Professorenwijk voor laagbouw heeft de bouw van een 24 meter hoge torenflat op het terrein aan de Beijerinc klaan in Leiden niet tegen kunnen houden. Administra tief rechter L. Barendsen-Cle- veringa heeft een door het co mité bij ingediend verzoek om schorsing van de bouwvergun ning afgewezen. Dat is vanochtend in Den Haag bekend gemaakt. Barendsen is de waarnemend voorzitter van de afdeling rechtspraak van de Raad van State. Voor die afde ling diende gisteren de door het buurtcomité aangespan nen schorsingsprocedure te gen het college van B en W van Leiden. Die schorsingsproce dure is de laatste mogelijkheid geweest voor de buurtbewo ners om de bouw van de om streden torenflat tegen te hou den. De flat maakt onderdeel uit van het plan voor de bouw van 68 woningen op het terrein aan de Beijerincklaan. De bouw vergunning voor het hele plan is op 7 januari van dit jaar door het college van B en W ver leend aan de Woningbouwver eniging Ons Doel uit Leiden. De buurtbewoners, verenigd in het comité Professorenwijk voor laagbouw hebben zich van het begin af aan verzet te gen de in het plan opgenomen bouw van een 8 verdiepingen hoge torenflat. Die flat is vol gens hen veel te hoog. De ste- debouwkundige opzet van de wijk zou door de flat ernstig verstoord worden, omdat de omliggende woningen alle laagbouw zijn. Teleurstelling Tijdens de hoorzitting in Den Htiag zei woordvoerder G.C. de Boer dat de omwonenden zeer teleurgesteld zijn over de in spraakzittingen die zijn ge houden rond de bouw van de flat. De buurtbewoners hebben het gevoel dat tijdens die zit tingen niet naar hun bezwaren is geluisterd. De Boer: „Het is erg verfrissend om de bezwa ren nu door een onafhankelijk college behandeld te zien. Hoogbouw in deze oudere laagbouwwijk kan alleen met gelegenheidsargumenten wor den verdedigd. Een flat van 8 hoog detoneert gewoon. Bij de ontwikkeling van het plan met hoogbouw heeft de gemeente opzettelijk nagelaten omwo nenden bij de planning te be trekken". Op de uitslag van de schor singsprocedure werden de aanwezige buurtbewoners al tijdens de hoorzitting door staatsraad Barendsen voorbe reid. „Het besluit om de toren flat te bouwen is primair een beslissing van het gemeente bestuur. Alleen als een plan echt onredelijk is kan ik daar iets tegen doen. En ik heb niet het idee dat ik hier tegen de gemeente moet zeggen, dat hadden jullie niet mogen doen. Ik waarschuw dus voor al te hoge verwachtingen", zo liet Barendsen de buurtbewoners weten. Wethouder T. van Rij, van Ruimtelijke Ordening, wees tijdens de hoorzitting op de grote financiën belangen die met de bouw van de toren ge paard gaan. Schorsing van de bouwvergunning zou volgens Van Rij de gemeente Leiden een verliespost hebben gege ven van enkele tonnen. 25 Maart zal met de bouw worden gestart. Onder dozo zwart/gooi gekleurde kingsize paraplu voelt u geen nattigheid. U krijgt dit solide regenscherm toegestuurd na het opgeven van een nieuwe abonnee. De nieuwe lezer ontvangt onze krant de eerste 2 weken gratis ^"Nntnor l«; nionwn nhnnnnn ino'i'jndn. Dhr./Mevr.: Voorl.: Straat: Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bezorging) Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: I kwartaal (automatische betaling) f 79.80 kwartaal via acceptgiro f82.80 Stuur als dank öe paraplu naar: Naam: Postcode/plaats: r deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar se Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag. nilllUHWiinimuitnn

Leidse Courant | 1992 | | pagina 11