drijven Zijlstra n Van Gennip uit elkaar Amerikaanse overmacht in ijshockey [islukte campagne van familie Duchesnay itien Baas-Kaiser idódQowvant SPORT Drie records voor Raisa Smetanina OP DE BANK MET Teletext als troost DINSDAG 18 FEBRUARI 1992 LES SAISIES - Skiloopster Raisa Smetani na behaalde gisteren in Les Saisies met drie landgenotes de gouden medaille op de 4 x 5 kilometer skilopen. Belangrijker was dat ze drie olympische records op haar naam schreef. De 39-jarige Smetanina is nu de oudste winnaar ooit bij de Winterspelen. De uit het GOS afkomstige behaalde de meeste medailles, tien in totaal: vier gouden, vijf zil veren en één bronzen. Ook is zij de eerste vrouw die op vijf olympische Winterspelen een medaille won. Smetanina, al was zij de langzaamste van de vier, won samen met Elena Vialbe, Larissa Lasoetina en Ljubov Jegorova. Smetanina stopt na de wedstrij den in Albertville. Ze wil een gezin opbou wen. VLAMMETJES Erfurt krijgt een 400-meterbaan. Gunda Niemann maakte dat maandag na het behalen van haar tweede gouden me daille bekend. Haar woonplaats heeft thans slechts de beschikking over een kunstijsbaan met een lengte van 333 meter. Ook Heike Warnicke, die zilver veroverde op de vijf kilometer, woont in Erfurt. Claudia Pechstein, die derde werd, komt uit Berlijn. Carla Zijlstra is door de Amerikaanse te levisie-maatschappij ABC gevraagd op te treden in een reportage over schaat sen. Het contact is gelegd door Diane Holum, die een decennium geleden de trainer was van Eric Heiden en een handboek over schaatsen schreef. Ho lum ziet Zijlstra, die op de drie en vijf ki lometer als vierde eindigde, als een re presentant van het moderne Nederland se schaatsen. De trainingspakken van de GOS-deel- nemers zijn gewild in Albertville. Ze hebben nog het oude logo CCCP van de voormalige Sovjetunie op de rug. De dagprijs schommelt rond de 300 gulden. De atleten van het GOS hebben een be vriende Franse journalist ingeschakeld om het verkeer van vraag en aanbod te regelen. Een inzameling in Val d'Isere heeft 120.000 gulden opgeleverd. Het geld is bestemd voor de Paralympics, die later dit jaar in Tignës wordt gehouden. De Noren laten niets aan het toeval over. Het voedsel hebben ze uit Noorwegen meegenomen: gerookte zalm, kaviaar in tubes, leverpaté en volkorenbrood. De bedden hebben ze uit Noorwegen laten overkomen. Houten planken van specia le makelij. De naam van de leverancier hielden ze angstvallig geheim. Zelfs voor de Zweden. Het weer laten ze dage lijks voorspellen door meteorologen in Oslo. Albertville heeft zijn Eddie the Eagle, hoewel hij niet lijkt op de Britse schans springer van Calgary. Het is de Marok kaanse skiër Brahim Izdag. Hij viel zon dag drie keer tijdens de Super G. De 25- jarige Izdag werd door de 15.000 toe schouwers bejubeld als Eddie Edwards vier jaar geleden in Calgary. E L0LKEMA ERTVILLE Carla ra mag dan geen me- op de Olympische ;n in Albertville heb- ;ewonnen, de manier op de Groningse stu- haar afstanden om- in klinkende tijden ent evenveel lof. en besloot Zijlstra het arlijkse evenement. Op f kilometer reikte ze tot Te weinig voor brons, Duitse toptijden van Nie- Warnicke en Pechstein. rouwen gaan met lege >n naar huis. Vooraf was irekend op meer. Veel Van Gennip werd zeker lak toebedacht, maar een stellende 3 km, een val vijftienhonderd meter en voor de 5 km van giste- rerhinderden dat. Ook link leek vooraf in rede- loen, maar demonstreer- een topvorm. Aaftink staat worden geacht sten op de sprint. De rest le wereld bleek beter, scoach Koops voorspelde itte een plak voor Zijl ijn wens kwam niet uit. laakte er de stemming in uwenploeg niet vrolijker en vertroebelde sfeer is evolg van twee weken Savoie. Zonder aan- ende resultaten, met uit- ring van Zijlstra, ver- het gezelschap eind van ïek huiswaarts. Zijlstra steren niet het achterste aar tong zien, maar haar rerried dat de vrouwen uit elkaar waren gedre- an dat er sprake was van een harmonie. Zijlstra botste in Albertville voornamelijk op Yan Gennips instelling. Zijlstra was teleurgesteld. „Dat kun je wel zeggen", rea geerde ze. „Ik ben goed in vorm. De wedstrijd van van daag ging goed. Die grillige rondetijden kwam door de aanvallen die ik op Warnicke plaatste. Op het EK was ze nog zeven seconden sneller dan ik, nu slechts vier. Daarom was dit een goeie race. Natuurlijk baal ik, maar ik zal zeker niet temidden van iedereen een potje huilen. Ik vloekte van binnen, maar dat lijkt me lo gisch". „Ik heb een goed toernooi ge schaatst", vervolgde Zijlstra. „Je moet niet vergeten dat je acht dagen je concentratie moest vasthouden. Je zondert je af. En omdat de hoera-stem- ming er niet is val je op jezelf terug om je motivatie niet te verliezen. Het is jammer voor de ploeg dat er geen medaille is gehaald, maar dat kan niet alleen mij verweten worden. Ik verwijt overigens niemand wat". De inmiddels veelbesproken en voorbeeldige teamgeest in de Noorse schaatsploeg is op de Nederlandse bouwen niet van toepassing. Zijlstra: „Op die Noren ben ik wel eens ja loers. Wij als Nederlandse vrouwen hebben weinig aan el kaar, als het slecht gaat. Van Gennip? Met Van Gennip heb ik de laatste tijd geen contact gehad. Dat is maar goed ook, want ze miste de olympische sfeer, het ritme. Dat olympi sche ritme had ik wel. Van Gennip kan me niet motiveren tot presteren. Aan haar had ik niets. Ze werd nu ziek. En daar kan ik natuurlijk niet te lang bij stilstaan, dat zou verkeerd voor mijn voorbereiding zijn. Die ziekte helpt je niet bepaald oppeppen". „Yvonne had het moeilijk in Albertville", gaat Zijlstra door. „Ze kon zich moeilijk een hou ding geven. Dat kwam door die drie gouden medailles in Cal gary. Ze heeft dit allemaal al een keer meegemaakt. We hebben een individuele aan pak in de kernploeg. Daar is voor gekozen. Geen algemene aanpak. Het is ieder voor zich. Of dat goed is, is natuurlijk de discussie. Ik moest wennen omdat ik de hechte band in het gewest Groningen was ge wend. Ja, als het slecht gaat val je steeds op jezelf terug. En dat kost veel energie. Gezellig heid? Om geschetste reden is die vaak moeilijk te creëren. Maar ik denk wel dat we zo door moeten. Want de Duitse aanpak bijvoorbeeld is geest dodend". Bondscoach Koops wilde het pak slaag in Albertville niet vertalen in een catastrofe, hoe wel de cijfers wel in die rich ting wijzen. „We hebben hier dan wel keihard verloren, maar we zijn op de goede weg", zaaide de Drent verwarring. „Tot aan de Spelen ging alles goed", motiveerde Koops. „We mochten terugkijken op goede resultaten op het EK en de we reldbekerwedstrijden". Koops blijft heilig geloven in de solis tische cultuur die er in zijn ploeg heerst. „Schaatsen is een individuele sport. Je creëert een programma waarin iedereen optimaal kan preste ren. Topsport is je eigen gang gaan. Zijlstra bewees vandaag dat ze dat aankan. Ze rijdt een perfecte vijf kilometer. Ze durft aan te vallen. Fantas tisch, dan ben je met topsport bezig, dan ben je met de Olym pische Spelen bezig". De 23-ja- rige Zijlstra was de enige die er in Albertville uitsprong. Lia van Schie werd gisteren acht ste in 7.46.94 ERTVILLE Eén ti- as bij voorbaat gere- lerd op de Olympi- Winterspelen. In het nsen kon het goud en Isabelle Duches- liet ontgaan. Een uit- inde publiciteitscam- e van enkele maan er garant voor. ek het. De juryleden bleken er gister avond in de Halle de Glace van Albertville niet ontvankelijk voor. Met uitzondering van het Franse lid Armelle van Eyber- gen. Zij koos schaamteloos de kant van de Canadese broer en zus met Frans paspoort. Van Eybergen stond alleen. De ove rige acht stelden meer prijs op hun integriteit dan op luxueu ze Franse cadeaux. Zij gaven de hoogste noterin gen aan Marina Klimova en Sergei Ponomarenko. Het echtpaar uit Moskou verdien de het goud volledig. Na het brons in Sarajevo 1984, het zil ver in Calgary 1988 was het goud in Albertville 1992 een lo gische stap. De kur van Paul en Isabelle Duchesnay duurde 3 minuten en 48 seconden. Ze voerden het verhaal van Maria en Tony op uit West Side Sto ry. Het was een gave demon stratie, waarnaar tout la Fran ce maandenlang reikhalzend naar uitkeek. De vrije dans was het eerste evenement op de Winterspelen dat uitver kocht was. Op de zwarte markt gingen in de avonduren de kaartjes voor rond de 2000 gul den van man tot man. In de ochtend zat de hal tijdens de laatste training eveneens vol. Alleen bij een eerste plaats in de kur en een derde van Kli- mova/Ponomarenko ging de olympische titel alsnog naar Frankrijk. Van Eybergen werkte er zonder schroom aan mee. Ze had de durf de Mosko- vieten te waarderen met 5.5. Zelfs het publiek was dat een tikkeltje te bar. Met als gevolg een striemend fluitconcert. ARIN SWIERS IENWIJK - Als mannen ien kilometer rijden, dan iten vrouwen zeker de t kunnen halen, dacht in Baas-Kaiser (53) eind :n zeventig. Ze kaartte het bij de schaatsbond, maar eg nul op rekest. „De 3000 er is toch al zwaar, kijk hoe uitgeput die meisjes de finish komen", was dels is een en ander ïtgezet, maar wel veel te voor Stien. „De sprint- f s waren altijd in het voor- Was de 5000 meter er bij geweest dan was ik er vaker wereldkampioen 'orden". :n veroverde de wereldti- n 1967 in Deventer en in q 8 in Helsinki. Ze was zes t Nederlands kampioen, behaalde twee bronzen lailles op de olympische terspelen in Grenoble j >8), deed dat nog eens netjes over in Sapporo 2) en stopte er toen mee. kwam terug uit Japan met zilveren plak voor de meter en een gouden de 3000 meter. Op haar k nog een gouden medaille, leverde haar een vermel- g in het Guiness Book of ords op. Hoewel ze een lal medailles als hanger tje heeft weggegeven, mag ze het schaatsen nog graag zien. Sterker nog, Stien wil abso luut niet gestoord worden tij dens de'ritten. Vragen stellen mag alleen tijdens de dweil- pauzes. Ze zit met haar stoel op nog geen halve meter van de tele visie, want ze is haar lenzen kwijt. De reservebril van de verslaggeefster biedt uit komst. Stien ziet opeens weer prima en kan nu plaats ne men op de bank. Zo kan de rest van de familie, dochter Marieke, opa en haar man, ook eens meegenieten van het schaatsen op het scherm. Maar eigenlijk hoeft dat niet, want Stien is een volleerd commentator. Ze kent iedere rijdster, weet wat ze kunnen en wat ze vier jaar geleden ge presteerd hebben. „Vijf kilo meter is voor Hunyady net te lang". Of: „Kijk, Pechstein houdt haar hoofd altijd scheef'. En: „Wist je datFeli- cetti de vriendin is van Ge rard Kemkers". Te lief Een opmerking van Ria Vis ser over Yvonne van Gennip schiet haar in het verkeerde keelgat. „Hoezo ze is al oud? Ze is pas 26, toen begon ik net met schaatsen. Nee, Yvonne heeft een foutje gemaakt. Ze had zich niet moeten richten op de olympische spelen, 3 Kaiser: „De sprintsters waren altijd in het voordeel maar op de wereldkampioen schappen. Ze heeft toch al drie gouden plakken. Een wereldtitel heeft ze nog niet". Stien leeft vreselijk met de Nederlandse rijdsters mee. Carla Zijlstra heeft een knap pe prestatie geleverd. En Lia van Schie moet „een beetje feller zijn, ze is te lief'. Ze had niet echt verwacht dat de Nederlandse dames in de prijzen zouden vallen. En ze krijgt gelijk. Stien voorspelt verder keurig de tijden, ver gelijkt de rondetijden met el kaar. Kortom: Studio Sport is er niets bij. Huisvrouw Stien houdt zich zelf nog 'soepeitjes'. Ze trimt in het bos, stapt op de toer fiets. 's Winters is ze niet van het natuurijs af te slaan, als er tenminste ijs ligt. Ze traint verder een keer per week de schaatspupillen in Heeren veen, onder wie ook dochter Marieke. „Ja, dat wordt haar opvolger hoor", weet opa. „Hij denkt altijd dat alles I FOTO: PERSUNIE goed gaat, als mijn dochter Saskia van haar paard valt denkt hij nog dat dat erbij hoort", relativeert Stien. Langzamerhand wordt het donker in 'de koepel' zoals het witte huis op De Bult bij Steenwijk in de volksmond wordt genoemd. De laatste ritten zijn aan de beurt. Pas als de kaarten zijn geschud, komt Stien overeind en doet een lichtje aan. WINTERSPELEN KUNSTRIJDEN IJsdansen, eindstand na vrije kur 1 Klimova/Ponomarenko (GOS) 2,0 punten, 2. Isabelle en Paul Duchesnay (Fra) 4,4, 3. Oesova/Sjoelm (GOS) 5,6,4. Gritsjoek/Platov (GOS) 8,0,5 Calegari/Camerlengo (Ita) 10,0, 6. Rahkamo/Kokko (Fin) 11,4, 7. Engi/Toth (Hon) 13,6, 8 Yvon/Palluel (Fra) 16,6, 9. Mo- motte/Lavanchy (Fra) 17,4, 10. Mrazova/Si- mecek (Tsi) 20,6. NOORDSE COMBINATIE Eerste onderdeel, schansspringen voor ploegen (70-meterschans) 1 Japan (Ogiwara. Kono en Mikata) 645,1 punten, 2 Oostenrijk (Kreiner, Ofner en Sul den achterstand bij start van het skilopen op dinsdag. 3. Duitsland (Dutter, Pohl en Deimel) 609,7 - 2.57.4. Verenigde Staten 591.3 - 4.29, 5 Franknjk 578,4 - 5.33,5, 6 Noorwegen 569.9 - 6 16. 7 Finland 561.2 - 6 59.5. 8. Tsiechoslowakije 546.7 - 8.12.9. GOS 545.3 - 8.19.10. Estland 525.9-9.56. SCHAATSEN Vrouwen, 5.000 meter 1. Niemann (Dui) 7.31,57. 2 Warnicke (Dui) 7.37,59. 3. Pechstein (Dui) 7.39,80, 4. Zijlstra (Ned) 7 41,10, 5. Prokatsjeva (GOS) 7.41,65, 6. Bojko (GOS) 7.44.19, 7. Bajanova (GOS) 7.45,55,8. Van Schie (Ned) 7.46,94,9. Hashi moto (Jap) 7.47,65,10 Belci (Ita) 7.50,42,11 Krohn (Zwe) 7.50,64, 12. Kariyama (Jap) 7.50,77,13. Dascalu (Roe) 7.54,03,14 Uhara (Jap) 7.54,15,15. Hunyady (Oos) 7.56,48. SKILOPEN Vrouwen, 4x5 kilometer 1GOS (Vialbe, Smetanina. Lasoetina, Jego rova) 59.34,8. 2. Noorwegen op 21,6, 3. Italiè 51,1, 4. Finland 1 18,1, 5. Frankrijk 1.55,9, 6. Tsiechoslowakije 2.02,6,7. Zweden 2.19,7, 8 Duitsland 2.47,8, 9. Zwitserland 3.19,3. 10. Polen 3.48,2. IJSHOCKEY Groep A: Finland-ltaliè 5-3 (3-0 0-1 2-2); Duitsland-Po- len 4-0 (1-0 1-0 2-0). Zweden-Veremgde Sta ten 3-3 (0-1 0-1 3-1). Eindstand Verenigde Staten5 4 1 0 9 18-7 Zweden 5 3 2 0 8 22-11 Finland5 3 1 1 7 22-11 Duitsland5 2 0 3 4 11-12 Italië5 1 0 4 2 18-24 Polen5 0 0 5 0 4-30 Verenigde Staten, Zweden, Finland en Duits land naar kwartfinales. SI door BERT JANSMA Ben van den Burg constateerde het eergister toch wat verbaasd. Toen hij tussen de schaatsuitzendingen door bij een bezinestation ging tanken, zag hij geen verlaten pleinen en stille straten. En hoorde geen opgewonden geroezemoes. Hij zei 't nuchter. Een sportgek die toch met beide benen op de grond staat. Nee Ben, niet iedereen is schaatsgek. Anton Geesink irriteerde zich volgens een interview in de NRC van zaterdag j.l. zelfs aan „die overwaardering voor de Nederlandse schaatsprestaties". Hij vraagt zich af of die werkelijk zo goed zijn: „Wij hebben meer schaatsers dan de hele wereld bij elkaar, wij hebben de beste infrastructuur en wij hebben de beste trainers. Nu komt er een Noor en die wint de gouden medaille op de vijf kilometer". Sterke Anton zegt 't niet met zoveel woordenmaar vergelijkt Karstad en/of Koss een beetje met de Geesink die in het judo-mekka een olympische titel van de Japanners afpakte. Ik heb niet veel zin hem gelijk te geven. Daarvoor vind ik 't té leuk als we een medaille halen. Als. Dat niet iedereen van schaatsen, wat zeg ik, van Olympische Spelen houdt, merkte ik gisteren ook. „Wanneer zijn die stomme Spelen nou afgelopen mompelde mijn wederhelft in zachte rebellie achter m'n stoel. En echt, ik bezweer u dat ik m'n best doe de kleurentelevisie te verlaten zodra iemand anders wil. Ik trek me dan terug in de slaapkamer- waar ik niet mag roken, maar dat als 't spannend wordt stiekem toch doe - en kijk naar een aftandse, kleurenblinde tv waar alle schaatsers groen zijn met rode vlekken op de wangen. En wordt het terrein ook daar onveilig, dan vlucht ik naar m'n werkplek. Naar een piepklein zwart-witje waar je met je neus bovenop moet liggen anders ziet ijshockey eruit als een mierenhoop in de winter. Tja, die Spelen weten wat. Maar ik heb elke dag één troost. Via teletext zoek ik de kijkcijfers en ontdek dat ik medestanders heb. Gelukkig. Dankzij de sport heeft de publieke omroep een kijkdichtheid die een jaar niet gehaald is. De laatste keer was de Golfoorlog, zegt teletext. Ik weet niet of ik die vergelijking nou zo aardig vind. MERIBEL - De verte genwoordigers van het Amerikaanse continent presteren vooralsnog het best tijdens het olympisch ijshockeytoernooi. Nadat Canada zondag winnaar werd van groep B, eindigden de Verenigde Staten gisteren als eerste in groep A, door een gelijkspel van 3-3 in de topper degen Zweden. De Verenigde Staten en Zweden waren beide reeds zeker van de kwartfina les, maar het duel was wel de gelijk belangrijk. Met een zege of gelijkspel waren de Ameri kanen zeker van de groepsze- ge, anders de Scandinaviërs. De groepswinnaar treft de nummer vier van de andere groep in de kwartfinales, die volgens het play off-systeem worden afgewerkt. Een aan trekkelijk vooruitzicht, want het matige Frankrijk werd vierde in groep B. Normaal gesproken winnen de Amerikanen van het gastland, zodat ze dichtbij een medaille zijn. Voor de Zweden wacht de confrontatie met Tsjechoslo- wakije, dat veel sterker is dan de Fransen. De Zweden verzekerden zich pas 21 seconden voor het einde van het duel van de tweede plaats. Die verspeelden ze bij na aan Finland, nadat ze in het begin van de derde periode met 0-3 waren achter gekomen door Amerikaanse doelpunten van Donatelli, Donato en La- chance. In de slotfase van de tegenvallende wedstrijd kwa men de Zweden terug. De ge lijkmaker was van Johansson. Duitsland plaatste zich maan dag als laatste voor de kwartfi nales dankzij de zege van 4-0 op Polen. De Duitsers ontmoe ten Canada. De Noordameri- kaanse sterspeler Eric Lindros liet zich vriendelijk over hen uit. „Duitsland is een moeilij ke tegenstander, die we niet mogen onderschatten. Het wordt een open wedstrijd". De Poolse aanvaller Platek ziet de bui al hangen. Polen plaatste zich bij het ijshockeytoernooi dan ook niet voor de kwartfinales. FOTO: EPA SPORT OP TV Spelen in Albertville Superchannel, 20.00 uur: Prime sport. Sportnet, 18.00 uur: Sport. Eurosport, 18.00 uur: Sport. MEDAILLEWINNAARS ALBERTVILLE De medail lewinnaars gisteren op de tien de dag van de Olympische Winterspelen waren: Skilopen, vrouwen, 4x5 kilo meter. Goud: GOS; Zilver: Noorwe gen; Brons: Italië Schaatsen, vrouwen, 5000 me ter. Goud: Niemann (Dui); Zilver: Warnicke (Dui); Brons: Pech stein (Dui). IJsdansen Goud: Klimova/Ponomarenko (GOS); Zilver: Isabelle en Paul Duchesnay (Fra); Brons: Oeso- va/Sjoelin (GOS) 19.00-24.00 uur: Winter bij de NOS. 19.00-20.00 uur: De hoogtepunten van de dag, Noorse Combi 3 x 10 km en ijs hockey kwartfinale. 20.00-20.25 uur: NOS Journaal. 20.25-20.45 uur: Schaatsen shorttrack. 20.45-21.00 uur: NOS Laat. 21.00-22.30 uur: IJshockey kwartfinale (in pauze shorttrack schaatsen) 22.30-22.50 uur: Studio Moutiers. met o.a. de belevenissen van de Nederland se deelnemers. 22.50-23.05 uur: NOS Journaal 23 05-23.32 uur: NOS Laat 23.32-24.00 uur: Samenvatting van de dag en schaatsen shorttrack en ijshoc key kwartfinale. BBC 1,21.30 uur: A Question of Sport, sportquiz, 23.50 uur: Olympische Spe len in Albertville. BBC 2, 19.00 uur: Olympische Spelen in Albertville Duitsland 1, 20.15 uur: Olympische 09.30-10.00 uur: Terugblik op de vorige dag. 10.00-12.00 uur: Skièn reuzenslalom dames 1e run. 12.00-12.07 uur: NOS Journaal. 12.07-12.55 uur: Pauze 12.55-13.55 uur: IJshockey wedstrijd om de 9e t/m 12e plaats. 13.55-15.30 uur: Skièn reuzenslalom 2e run dames. 15.30-16.00 uur: IJshockey wedstnjd om de 9e t/m 12e plaats 16.00-16 55 uur: Biathlon 15 km da mes. 16.55-19 00 uur: IJshockey kwartfinale. BBC 1,14.50 uur: Olympische Spelen in Albertville Duitsland 1, 09.45 uur: Olympische Spelen in Albertville. Sportnet, 08.00 uur: Sport. Eurosport, 06.00 uur: Sport. Twee blije gezichten gisteren in Albertville. Gunda Niemann (links) ui teraard vanwege haar overwinning op de 5000 meter. Maar Carla Zijl stra (rechts) was best tevreden met haar vierde plaats. FOTO'S: ANP

Leidse Courant | 1992 | | pagina 9