raiwan één van grootste nvesteerders in China lignaal blijft missie naar Taiwan overwegen Leopoldo Pirelli trekt zich terug uit banden !entraal Beheer start en eigen bankbedrijf Onderhandelingen over bouw-cao worden hervat ECONOMIE Nettowinst NKF Delft nagenoeg onveranderd buLeSowtcwit DINSDAG 18 FEBRUARI 1992 [elding belangen in [es, Fokker en VRG (STERDAM In het kader van de wet tiding zeggenschap zijn aandelenpak- tten aangemeld bij Hes Beheer (haven- [transportdiensten), VRG (onder meer pier) en Fokker. Hes Beheer blijkt de heer M. Zurel uit [sterdam een zuiver kapitaalbelang te bben van 5,77 procent. Hij was bij Hes [nu toe onbekend. KNP meldde zijn be- to van 50,61 procent in VRG Groep. Ver gheeft Amev/VSB een belang in VRG L 6,1 procent. Bij Fokker kwam de offi- je melding binnen van het belang van fprocent van de Nederlandse staat en ihet stemrechtbelang van 68,3 procent i het administratiekantoor. De Stich- g Fokker Bescherming meldde haar po- 1 99,9 procent. Kabelexploitant verhuurt satellietontvangers ALKMAAR - Het Alkmaarsc bedrijf Multikabel, dat de kabelnetten in 27 gemeenten in noordelijk Noord-Holland exploiteert, gaat als eerste kabelex ploitant in Nederland satellietschotels en -ontvan gers verhuren. Multikabel biedt ruim negendui zend bewoners van Noord-Holland een satelliet- in stallatie in huurkoop aan. Het gaat daarbij om wo ningen die door hun afgelegen lokatie geen regu liere kabelaansluiting krijgen. Na een aanbetaling van driehonderd gulden kost de satellietinstallatie bijna dertig gulden per maand. Na vijf jaar is de schotel eigendom van de abonnee. De schotelbezit ter kan bijna 29 televisie- en 17 radiokanalen ont vangen van vier Astra-satellieten. De verhuurde in stallatie omvat een schotel met een doorsnee van 75 centimeter, een satellietontvanger voor honderd voorkeuze-zenders, een decoder voor RTL-4 en een service-abonnement van vijfjaar. Maatregelen voor pensioen fondsen na Maxwell-affaire LONDEN Britse pensioenfondsen mogen nog maar voor een beperkt bedrag gaan deelnemen in het kapitaal van eigen ondernemingen. De Britse staatssecretaris voor sociale zaken, Tony Newton, heeft aangekondigd dat van af 9 maart pensioenfondsen nog maar tot maximaal vijf procent van hun vermogen in de eigen onderneming mo gen beleggen of in fondsen die aan hun eigen onderne ming geliëerd zijn. De Britse regering heeft hiertoe besloten na de gerucht makende ontdekking dat bij de pensioenfondsen van de bedrijven van media-gigant Robert Maxwell enkele hon derden miljoenen ponden vermist werden. Maxwell bleek dat geld gebruikt te hebben om te beleggen in aandelen van zijn beurgenoteerde fondsen. Hij wilde daarmee de koers van die fondsen steunen. Hoge koersen waren voor Maxwell van levensbelang omdat hij grote pakketten bij banken als zekerheid had gesteld voor kredieten. Ging de koers te ver omlaag dan moest Maxwell bijlopen. Milken koopt rechtszaken af met 900 miljoen dollar NEW YORK De Amerikaan Mi chael Milken, de zeer diep geval len koning van de zogenoemde junkbondmarkt (markt voor hoog renderende obligaties waar een groot risico aan kleeft), betaalt nog eens 500 miljoen dollar aan dege nen die hij in de jaren tachtig met zijn frauduleuze praktijken op de effectenmarkt benadeelde, zo hebben diverse kranten in de Ver enigde Staten gemeld. Het geld komt ook ten goede aan degenen die zijn gedupeerd door het faillis sement van het effectenconcern Drexel Burnham Lambert. Drexel stortte ineen door toedoen van Milken. Milken heeft eerder al 400 miljoen dollar toegezegd. Zijn vroegere collega's van Drexel. waar Milken aan het hoofd stond van de afdeling junk bonds, ko men met 300 miljoen dollar over de brug. De verzekeringsmaat schappijen van Drexel betalen honderd miljoen dollar, zodat er in totaal 1,3 miljard dollar beschik baar is voor de afwikkeling van de claims. De definitieve voorstellen worden op 2 maart voorgelegd aan de rechter. De 900 miljoen dollar die Milken wil betalen, is het hoogste bedrag dat een privé-per- soon ooit aan compensatie heeft betaald. Hij wordt er wel armer van, maar houdt nog altijd 500 miljoen dollar over. Olieprijs daalt na OPEC-akkoord LONDEN - De prijs van ruwe olie op de vrije markt heeft gis teren met een daling gerea geerd op de overeenkomst die de OPEC (Organisatie van Olie Exporterende Landen) afgelo pen zaterdag heeft gesloten voor de vermindering van de olieproduktie. Op de oliemarkt van Londen stond de prijs van een vat (159 liter) olie van de kwaliteit Brent voor levering in april tegen het einde van de handel op 17.52 dollar. Vrijdag werd een laatste notering van 18,43 dollar opgemaakt. 1RK-JAN VAN DEN BERGH KING Taiwan heeft t onderzeeërs en China lennegentig. Als het China ligt, blijft dat En voorlopig ligt het i aan China: na Duits- id zag ook Nederland af ji het leveren van on- jzeeërs, en respecteer- [daarmee afspraken die 1984 zijn gemaakt met wolksrepubliek. ners, iedereen die China di- natiek heeft erkend, er- t ook dat Taiwan een 'onaf- ïidelijk deel' van China is. het heeft geen zin om wa- s aan onafscheidelijke de- te leveren, vindt Peking, t daar komen alleen maar ilemen van. Naar de bui- gereld toe is Peking's dpunt duidelijk. Maar hoe aagt China zichzelf ten :ien van haar 'opstandige rincie'? Heeft het haar me afzetgebied afgesloten de Nationalisten in Tai- in een poging om het via lomische blokkades uit te geren? Nee, integendeel Taiwan is, hoe vreemd iok moge klinken, één van erelds grootste investeer- in China. En hoewel de logische en diplomatieke Dg met het oude moeder- nog niet is uitgewoed, zijn wee gebieden door oude Hongkong China en Taiwan hopen ooit weer herenigd te worden. De laatste verkiezingen op Tai wan afgelopen december (een dikke zege voor de regerende Komintang, de Nationalisti sche partij) toonden aan dat de meerderheid daar niet voor on afhankelijkheid is. Alleen de concepten van hereniging ver schillen nog. De voormalige generaal Hao Pei-tsun, die in juni 1990 werd aangewezen als premier van Taiwan, stelde in een recent in terview met Newsweek, dat hij „tevreden zou zijn, wanneer China op democratische wijze zou worden herenigd. De meeste mensen geloven dat het communisme haar comple te ondergang tegemoet gaat en dat één-partijdictaturen, zelfs die in China, het niet veel lan ger zullen uithouden." In Peking wordt daar anders over gedacht. Dat communis me blijft bestaan op het vaste land, daar bestaat geen twijfel over. Maar Taiwan hoeft zich daar niet per se bij aan te pas sen. De lange-termijn-strate- gie die Peking voor hereniging heeft uitgestippeld duikt on der steeds verschillende na men op, maar de algemene idee is dat Taiwan haar admi nistratieve systeem zal mogen behouden, terwijl Peking voor defensie en diplomatie zorg draagt. De grote test daarvoor is na tuurlijk Hongkong, de Britse kroonkolonie, die onder het motto 'een land-twee syste men' na de overdracht in 1997 met China in zee zal moeten. Onder de bepalingen van de 'joint declaration' die in 1984 werd afgekondigd door China en Engeland, zal Hongkong haar kapitalistische systeem ten minste vijftig jaar kunnen behouden. Taiwan zal dit expe riment intensief bestuderen, alvorens de stap te wagen om zelf een dergelijke verbintenis aan te gaan. Tot die tijd is het dus afwachten. Maar niet wer keloos. Want hoewel direct contact tussen Taiwan en Chi na nog uiterst moeizaam ver loopt, zijn de beperkingen langzamerhand versoepeld. Taiwan is inmiddels uitge groeid tot de vijfde belangrijk ste handelspartner van de Volksrepubliek, en heeft in 1991 via bemiddelingskanto ren in Hongkong meer dan zes miljard gulden geïnvesteerd (waarmee het direct achter de VS, Japan en Hongkong komt). Verder heeft Taiwan de moge lijkheid aangegrepen om meer dan veertig procent van haar textielindustrie te verplaatsen naar het vasteland om gebruik te maken van de goedkopere arbeidskrachten en zo haar concurrentiepositie op de markt te verstevigen. Binnen ondernemingskringen in Taipei wordt de wens om de Taiwanese grenzen op te stel len voor Chinese j ders' steeds vaker gehoord, maar dit is een mogelijkheid die door het ministerie van buitenlandse zaken nog cate gorisch wordt uitgesloten 'van wege politieke redenen'. Toch zijn er tenminste 200.000 ar beidsplaatsen beschikbaar in Taiwan. Voor ongeveer de helft worden die nu nog ingenomen door 'zwartwerkers' afkomstig van de Filipijnen en Maleisië. Maar het is een publiek ge heim dat de Taiwanese visse rij-industrie vandaag de dag reeds duizenden arbeiders aantrekt die illegaal uit de Volksrepubliek komen. Deze varen dan met hun eigen sche pen een paar kilometer de 'Straat van Formosa' op, die Taiwan van het vasteland scheidt, om vervolgens over te stappen op de Taiwanese vis sersboten om daar aan de te gaan. Op zee is het proces van hereniging dus al in volle gang. Strijdbaar Toch is het nog geen jaar gele den dat Taiwan tormeel de 'Mobilisatie ter onderdruk king van de communistische opstand' ophief, waartoe was opgeroepen toen de Nationa listische leiders in 1949 naar het eiland waren gevlucht. Tai wan, dat de vierde grootste mi litaire reserve ter wereld heeft, geldt als een strijdbare macht. Zo strijdbaar, dat een specia list van het Amerikaanse Pen- J - ------ 7v^jjsRj <-.!-vr?S< DELFT - NKF Holding (ka bels, kabelsystemen en aan verwante diensten) heeft in 1991 een nagenoeg onveran derde winst behaald van 36,5 miljoen (1990: 36,9 miljoen). De omzet steeg van 447,7 tot 466,1 miljoen. Per aandeel daalde het resultaat echter van 33,67 tot 30,63, zo maakte NKF gisteren bekend. Ook het bedrijfsresultaat stond onder druk; 40.7 mil joen tegen 49,2 miljoen in 1990. NKF stelt een dividen duitkering voor van 10,25 in contanten of een bedrag in contanten en 3,5 procent in aandelen ten laste van de be lastingvrije agio of overige re serves (1990; 10,25 of een be drag in contanten en 2,5 pro cent in aandelen). Het bedrag het contante deel zal uiter lijk 8 mei bekend worden ge maakt. Concurrentie NKF gaat ervan uit dat „ook 1992 succesvol kan worden af gesloten". Vorig jaar heeft de onderneming volgens de se cretaris van de raad van be stuur. mr R. Rubay Bouman, „niet slecht gepresteerd". De verscherpte concurrentie die NKF in 1991 parten speelde zal aanhouden, maar de vertra ging bij de uitvoering van pro jecten is achter de rug. Dat het nettoresultaat in 1991 ondanks de daling van het be drijfsresultaat toch slechts een geringe daling vertoonde, hangt samen met de verdubbe ling van het positieve saldo van de financiële baten en las ten tot 10,9 miljoen (1990: 5,3 miljoen). Koerswinst bij verkoop van effecten en het aandeel van NKF in het resul taat van Kaser Kabel vormden hiervan de basis. Door onder meer conversie van converteerbare, achterge stelde obligaties, stockdivi dend, winstinhouding en bij overnames betaalde 'goodwill steeg het eigen vermogen van 147,10 tot 161,2 miljoen. Het garantievermogen be droeg eind vorig jaar 235,6 miljoen, 55 procent van het ba lanstotaal. Van de obligatiele ning, uitgegeven in 1988 en converteerbaar vanaf 1 maart 1991, is inmiddels 35 procent omgeruild. De lening had een omvang van 35 miljoen. tagon onlangs verklaarde, dat „wanneer China Taiwan zou aanvallen het niet vaststaat dat China ook zou winnen. Want weliswaar heeft China tienmaal zoveel reguliere sol- •daten als Taiwan (drie miljoen tegen 370.000), Taiwan heeft anderhalf miljoen reservisten en beschikt bovendien over wapens die tien tot twintig jaar moderner zijn dan die van Chi na. Veel van Taiwan^ wapens werden bovendien ontwikkeld in het eigen hightech Chungs- han Technologisch Instituut". Het is echter vrijwel zeker, dat China Taiwan niet zal aanval len. Beide regeringen weten dat zo'n daad het Chinese volk in bloed zal dompelen en het ideaal van vreedzame hereni ging zal verbrijzelen. En die onderzeeërs? Ach, dat is gewoon een kwestie van prin cipe. VGELO - Hollandse taal Apparaten (HSA) .buitengewoon teleur- :eld" over het besluit de ministerraad om toestemming te ge- voor de levering van erzeeboten aan Tai- De directie blijft ech ter overwegen om een handelsmissie naar dat land te sturen. Na bestudering van de brief die het kabinet vrijdag aan de Tweede Kamer stuurde, komt H.W. Soetens, directeur strate gie van Signaal, tot de slotsom dat het besluit niet is genomen op grond van een toetsing van het wapenexportbeleid. „Het kabinet heeft zich alleen laten leiden door het zogenoemde herenakkoord van 1984". De directie van Signaal gaat nu uitzoeken in hoeverre ze kan inspelen op de suggestie van enkele bewindslieden dat wel via de Franse moeder maatschappij Tljomson-CSF geleverd kan worden. „Maar daarbij zal het zeker niet om rrteer dan een fractie gaan van wat we nu niet hebben gekre gen", zegt Soetens. „Dan moet je denken aan enkele procen ten van onze eigen mogelijk heden. Van miljardenopdrach ten zal bij lange na geen spra ke zijn. Bovendien blijft het de vraag of we in zo'n geval een wapenexportvergunning krij gen". De handelsmissie, die Signaal in april naar wilde sturen, is nog niet afgelast. Soetens: „Dat hangt af van de evaluatie van de feiten die we moeten maken". De werkgelegenheid bij HSA loopt drastisch terug door de gekrompen markt voor defen- sie-apparatuur. Bij het bedrijf zijn al 900 banen vervallen. Onlangs is er een plan inge diend voor een vermindering met nog eens 700 arbeidsplaat sen. Op dit moment werken circa 4.000 mensen bij Signaal. Forse winststijging Océ-van der Grinten VENLO - Het kopieerconcern Océ-van der Grinten heeft in het boekjaar 1990-91 volgens verwachting een nettowinst geboekt van 101 miljoen te gen 86 miljoen in het voor gaande boekjaar. Per aandeel steeg de winst van 5,66 tot 6,58. Voorgesteld wordt het dividend te verhogen van 2 tot 2,25 in contanten. Dit leidt tot een slotdividend van 1,35. De omzet steeg vorig jaar van 2,3 miljard tot 2,6 miljard. Het resultaat voor be lastingen kwam uit op 143 miljoen (v.j. 124 miljoen). De raad van bestuur verwacht in het lopende boekjaar opnieuw een verdere toeneming van de winst, tenzij het investerings klimaat verder zou afzwakken. Het grootste deel van de om zetstijging komt voor rekening vernieuwing van het assorti ment. KWALITEITS BEWUST MEER ONTSPANNING MET EEN .-. SLEEPTREND WATERBED '992. GOUDA, Altiwtgiir 24. 01820-11098 DEN HAAG. Turfmarkt 2SI. 070 )440201 LEIDEN, Korevaarstr. 2e. 071-122474 SCHEVENINGEN. luwslr 70. 070 3S4IS02 Sleeptrend ;:t waterbedden jtesttaart Dr senmuller in Links- erlid Paul ennjuller snijdt Binnenhof een lardagstaart' die hij gisteren van de leden de Britse liging van lalisten. Het ik werd hem leboden om er lil te staan dat 23 tnemers van het e bedrijf lamon Press iren op de kop af ind dagen Ier werk zitten. LDOORN - Centraal Be- start per 1 maart met een bankbedrijf. In eerste in- tie wil de verzekeraar een rrekening introduceren, wil men actiever worden et verstrekken van con- atieve kredieten aan de ten. Centraal Beheer zegt de bankenactiviteit te be en om de klanten een vol- pakket bank- en verzeke- ■diensten te kunnen aan- en. de wet Brede Hérwaarde- is het onderscheid tussen en en verzekeraars ver- d. Sommigen, zoals ING mev VSB, gingen samen, iren zoals Aegon en nu Beheer komen met eigen bank. Vooral het rbelegplan van Aegon 'flink huisgehouden in de tt. Centraal Beheer is nu soortgelijk model aan het uitwerken om de klanten aan zich te binden. „De nieuwe spaarrekening zal een rente geven die op het niveau van het geldmarkttarief ligt en er zijn geen voorwaarden aan ver bonden met betrekking tot het te storten bedrag of de hoogte van de opnemingen", aldus de directeur financiële dienstver lening F. ten Bessel. Daarnaast studeert Centraal Beheer nog op nieuwe produkten in de sfeer van sparen en beleggen. Die produkten zijn pas op zijn vroegst in de tweede helft van 1992 te verwachten. „We hebben echter niet de in tentie een volledig bankbedrijf te gaan ontwikkelen, zoals de ABN AMRO. Het is zuiver een uitbreiding van de service aan de klanten", aldus Ten Bessel. Naast sparen kan de klant ook geld lenen bij Centraal Beheer. „We gaven al persoonlijke le ningen en doorlopende kredie ten. Vooral bij de financiering van auto's wordt dat vaak ge bruikt", aldus woordvoerder Muns. Centraal Beheer is met 400.000 polissen de grootste autoverzekeraar van Neder land. „We zijn met onze tarie ven voor leningen concurre rend in de markt en dat zullen we blijven", aldus de woord voerder. De oprichting van een eigen bankbedrijf staat los van de ge plande samenwerking met de Rabobank. „De fusie tussen AVCB, waarvan Centraal Be heer een onderdeel is, met In terpolis duurt nog wel enige tijd. De samenwerking met de Rabobbank ligt nog verder weg. Bovendien zijn de nieuwe bankdiensten slechts een uit breiding van de service aan de klant. Van de kant van de Ra bobank hebben we in ieder ge val geen gefronste wenkbrau wen gezien", aldus Muns. Idoor AART HEERlfJG ROME Koning Leopold heeft afstand gedaan van zijn troon. Het hoofd van een van de belangrijkste industriële dynastieën van Italië, Leopoldo Pirel li, heeft na bijna dertig jaar de leiding van zijn be drijf overgedragen aan managing-director Mario Tronchetti Provera. Pirelli laat zijn opvolger een in dustrieel imperium na met een jaaromzet van zestien miljard gulden dat vorig jaar echter 1,05 mil jard gulden verlies leed, vooral door de mislukte overval op de Duitse ban denproducent Continen tal. De 66-jarige Leopoldo is het slachtoffer geworden van zijn pogingen om Pirelli voor de bandenindustrie te behouden. De bandensector is al jaren lang het terrein van een strijd op leven en dood tussen de grote internationale groepen. Na een reeks van concentra ties is het Franse Michelin met 21,5 procent van de wereldpro- duktie de grootste. Gevolgd door het Amerikaanse Good Year (19 procent) en het Japan se Bridgestone (16.5 procent). Het marktaandeel van Pirelli bedraagt zes procent en vol gens deskundigen is dat niet voldoende om op lange termijn de strijd vol te kunnen hou den. De Italiaanse multinatio nal had daarom de keuze tus sen twee alternatieven. Zich terugtrekken uit de banden sector om zich geheel toe te leggen op de fabricage van ka bels, waar nu al bijna de helft van de omzet uit afkomstig is en waarin Pirelli de tweede producent ter wereld is na het Franse Alcatel. Of proberen om door fusies en overnames de bedrijfsomvang te vergro ten. Leopoldo Pirelli, die via een ingewikkeld stelsel van houdstermaatschappijen het bedrijf controleerde, hoewel hij maar 5,1 procent van de aandelen bezit, heeft voor het laatste gekozen en daarbij wei nig succes gehad. Dunlop In 1981 liep een jarenlange sa menwerking met Dunlop stuk, waarna dit Britse bedrijf op ging in het Japanse Sumimoto. In 1988 zette Pirelli in de VS de jacht in op het Amerikaanse Firestone, dat uiteindelijk door Bridgestone werd overge nomen. En op 15 september 1990 benaderde Pirelli het Duitse Continental met een voorstel tot 'samenwerking', dat in de praktijk neerkwam op een vijandige overname doordat Pirelli samen met Ita liaanse en Duitse bondgenoten een meerderheidsbelang in Continental had verworven. Nadat Pirelli zich geconfron teerd zag met een verenigd Duits front van ondernemers en vakbonden en een slepende juridische procedure mondde de 'slag om Continental' uit in een moeizame onderhande ling. In december vorig jaar werd die door de Duitsers afge broken na het bekendworden van de slechte bedrijfsresulta ten van Pirelli over het jaar 1991. Leopoldo's Duitse avon tuur heeft 420 miljoen gulden gekost^maar heeft Pirelli geen stap verder geholpen. Het terugtreden van Leopoldo luidt een grondige reorganisa tie in van het concern, dat een schuld van 5,4 miljard gulden heeft opgebouwd. De nieuwe bedrijfsleiding zal in 1992 alle activiteiten afstoten die niet rechtstreeks met de fabricage van banden en kabels te ma ken hebben, zoals de produk- tie van schoenen en electroni- sche onderdelen. Daarbij zul len in Europa vijfduizend ar beidsplaatsen verloren gaan. En als dat niet voldoende blijkt Leopoldo -Pirelli, heeft na bijna dertig jaar de leiding van zijn be drijf overgedragen aan mana- ging-dirëctor Mario Tronchetti Provera. FOTO.UPI loopt ook de bandenproduktie gevaar. Met Pirelli verdwijnt een van de belangrijkste vertegen woordigers van het Italiaanse 'familiekapitalisme' van het toneel. Leopoldo is de klein zoon van Giovan Battisto Pirel li, die in 1872 het familiebedrijf oprichtte en twintig jaar later de eerste rubberen autoband produceerde. En in 1964 erfde hij de troon van zijn vader Al berto. Ondanks de overdracht verdwijnt de familie Pirelli nog niet helemaal uit de bedrijfs- annalen, want Tronchetti Pro vera is de voormalige echtge noot van Leopoldo's dochter Cecilia, terwijl ook voor zijn zoon Alberto Pirelli een toe komst in het bedrijf is wegge legd. Cao-akkoord Akzo omstreden bij de werknemers ARNHEM Het principe cao-j akkoord dat Akzo op 23 januari met de vakbonden heeft afge- loten ligt onder vuur van de\ werknemers. De leden van de Industriebond CNV hebben - het akkoord met een zeer krap pe meerderheid, 103 voor, 96 tegen en 27 onthoudingen, aanvaard. CNV-bestuurder J. Immerzeel sprak dan ook van een „minimaal draagvlak". De industriebond FNV heeft het akkoord vandaag voorgelegd aan haar leden. Akzo voelt zich niet geroepen tot nieuwe on derhandelingen als het ak koord wordt verworpen „Wij hebben een uiterste bod ge-| daan", aldus woordvoerder H\. Verbeeten. Bij de FNV was* vanmorgen niemand voor commentaar bereikbaar. De problemen van de leden liggen op het vlak van de lonen en de vut-regeling. Met name in de Rijnmond en Bergen op Zoom zijn de CNV-leden ontevreden over de bereikte loonsverho ging van 5,2 procent over 15 maanden. De lonen van Akzo liggen hier lager dan bij de an dere chemische bedrijven. Vol gens Verbeeten komt dat om dat men bij Akzo een concern cao heeft, terwijl de andere be drijven een cao per vestiging afspreken. Het tweede pro bleem ligt bij de onduidelijk heid rond de nieuwe vut-rege ling. De vervanging van de huidige 62-jarige vutleeftijd" naar een flexibele uittreedleef-' tijd tussen de 60 en 65 jaar zorgt voor onrust. Volgens Ver beeten is de nieuwe regeling* echter geen vervanging van oude vut-regelingen. „In de oude cao was de vut slechts tot 1997 geregeld. Nu hebben we daar tien jaar aan vastge knoopt met een overgangsre geling". Volgens Akzo hebben bonden en bedrijf gefaald in het uitleggen van de nieuwe regeling aan de werknemers. UTRECHT Werkgevers en vakbonden hervatten morgen het overleg over een nieuwe cao voor de 240.000 werkne mers in de bouwnijverheid. De voorzitter van het overleg, ir. P. van Woerden heeft dat giste ren bekendgemaakt. Zowel de werkgeversorganisa tie AVBB als de bonden heb ben zich bereid verklaard de draad van de onderhandelin gen op te pakken. De basis voor die beslissingen is zater dag gelegd, toen de onderhan- delingspartijen voor de derde keer in kleine kring (alleen de voorzitters van de onderhan- de4ingsdelegaties) bijeen wa ren voor informeel beraad. Inhoudelijk wilde Van Woer den over dat overleg geen me dedelingen doen. Het ligt ech ter voor de hand dat de werk gevers concessies hebben ge daan op het gebied van de door het AVBB voorgestelde maat regelen om het ziekteverzuim terug te dringen. De werkgeversorganisatie wil de de aanvulling op de ziekte wet-uitkering gedurende de eerste zes weken verlagen, waardoor zieke bouwvakkers geen 100 maar 80 procent zou den ontvangen. Tevens heeft het AVBB voorgesteld werkne mers bij iedere ziekmelding een atv-dag te laten inleveren (tot een maximum van vier per jaar). De vakbonden hebben steeds geweigerd over dergelij ke „arbeidsvoorwaardelijke stimulansen" te onderhande len.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 7