SG-ministers vrezen uiteenvallen GOS Palestijnen schorten deelname vredesoverleg op BUITENLAND xtreem- chts nnaar Nice Rusland akkoord met opvang kerngeleerden Moana Pozzi Seriemoordenaar krijgt levenslang „Overwerk kost veel Japanners het leven" Soluont DINSDAG 18 FEBRUARI 1892 5 andela: snel iterim-regering [j^NESBURG - De leider van anti-apartheidsbeweging Afri- p Nationaal Congres (ANC), Nel- Mandela, heeft gisteren gezegd binnen drie maanden een multi ple interim-regering zou kunnen ejl geïnstalleerd, waai'mee de tg resterende sancties tegen -Afrika kunnen worden beëin- De regerende Zuidafrikaanse anale Partij (NP) maakte gisteren ^el haar voorstellen voor een we grondwet bekend, waarin zij houdt aan de bescherming van jerheden en overheersing in wel- ■orm dan ook onaanvaardbaar Stammen eisen rechten op KUALA LUMPUR - Vertegenwoordigers van in heemse volkeren uit twintig tropische landen heb ben gisteren in Kuala Lumpur een handvest opge steld waarin zij vragen om meer zeggenschap in de gebieden waar zij wonen- Het handvest van de In ternationale Alliantie van Inheemse Stammenvol- ken uit de Tropische Regenwouden stelt dat in heemse volkeren recht hebben op „controle over alle economische activiteiten" in de wouden waar zij leven. Ook vragen de volkeren om een moratori um op alle nieuwe mijnbouw en houtwinningspro- jecten in de door hen bewoonde wouden. Verder ei sen zij dat alle bestaande houtwinningsactiviteiten in hun woongebieden worden gestopt. „Vernieti gen van wouden moet gezien worden als een mis daad tegen de mensheid", aldus het handvest. Het was voor het eerst dat vertegenwoorigers van in heemse volkeren en stammen uit tropische regen wouden bij elkaar kwamen. Abortus verboden voor Iers meisje DUBLIN - Een Ierse rechter heeft gisteren bepaald dat een veertienjarig meisje dat zegt te zijn verkracht, het Ierse ver bod op abortus niet mag on- mzeilen door zich in Groot-Bri- tannië te laten behandelen- Rechter Declan Costello zei in zijn oordeel dat hij onder de Ierse grondwet geen andere keus had dan abortus te ver bieden. Die grondwet werd in 1983 geamendeerd om abortus onmogelijk te maken. „Slacht offers van verkrachting wor den nu dubbel gestraft", zo re ageerde Jon O'Brien van de Ierse Associatie voor Gezins planning voor de BBC. EG wijzigt houding tegenover Servië door JO WIJNEN LISSABON - De EG-ministers van buitenlandse zaken zijn zeer te spreken over de constructieve houding die Servië heeft ingeno men over het zenden van een VN- vredesmacht naar Joegoslavië. Enkele EG-landen wilden tijdens het gisteren in Lissabon gehou den ministersoverleg zelfs al overgaan tot het opheffen van de EG-sancties tegen die republiek. Maar Servië zal zich eerst moeten conformeren aan de bepalingen over de minderheden die zijn in het ontwerp-vre- desverdrag dat Lord Carrington aan de Joegoslavische vredescon ferentie heeft voorgelegd. Verder willen de EG-landen afwachten welke houding Servië aanneemt ten opzichte van Kosovo en voor al Bosnië-Herzegowina. Ook wordt bekeken hoe Servië zich zal opstellen tegenover het refe rendum dat eind deze maand in Bosnië-Herzegowina over de on afhankelijkheid wordt gehouden. De EG-landen aanvaarden de on afhankelijkheid van Bosnië-Her zegowina overigens, mits de be staande grenzen worden geres pecteerd. Griekenland stond gis teren alleen met zijn bezwaren te gen de onafhankelijkheid van Macedonië. WIJNEN SABON - De EG-mi- irs van buitenlandse p hebben zich tijdens gisteren in Lissabon juden overleg bijzon- verontrust getoond de ontwikkelingen in Gemenebest van On- nkelijke Staten IS). fle ministers hebben, na inferentie van de 11 voor- Sovjetrepublieken in ik afgelopen weekeinde, ende twijfel over de sa- hang en de toekomst van GOS. „De centrifugale iten in het GOS worden |g sterker", heette het gis- un Lissabon. al het conflict tussen Rus- en de Oekraïne baart de ipese ministers grote zor- In conferentiekringen gorden vernomen dat met de overheersende rol Rusland tot ernstige pro- en in het nieuwe Geme st kan leiden. Sommige bewindslieden zei den dat het GOS vooral tot stand is gekomen om zo snel mogelijk van de Sovjetunie af te zijn. Maar nu dat is gebeurd, onstaan er nieuwe problemen die mogelijk tot het uiteenval len van het GOS kunnen lei den. Minister Van den Broek wees er op dat de spanningen in het GOS meer van etnische dan van economische en mili taire aard zijn. Eurocommissaris Andriessen zei dat de GOS niet mag wor den afgeschreven en dat de re publieken vooral toegang moeten krijgen tot de Europe se markten, willen hun hervor mingsprogramma's enige kans van slagen hebben. De EG-ministers kwamen over de moeilijkheden in het GOS te spreken tijdens hun voorbe reidende discussies voor de tweede GOS-hulpconferentie die ergens in mei in Lissabon zal worden gehouden. Het ziet er naar uit dat die con ferentie veel belangrijker gaat worden dan die welke vorige maand in Washington plaats vond. De macro-economische Onder de indruk van de mannen in uniform salueert een Qekraïnse jongen tijdens een militaire parade in Kiev. behoeften van de GOS-landen en de andere republieken zul len dan op een rijtje worden gezet. Bovendien zal uitvoerig worden gesproken over de lan- ge-termljnhulp die het nieuwe FOTO: ERA Gemenebest moet krijgen. In Lissabon werd nog eens be nadrukt dat een en ander grote financiële inspanningen van 51 bij de conferentie betrok ken landen nodig zal maken. De conferentie zal overigens ook door de afzonderlijke GOS-landen worden bijge woond. De EG-ministers bogen zich gisteren ook over het vraag stuk van de diplomatieke ver tegenwoordigingen in de nieu we republieken. Nederland wil op dat punt samenwerken met Groot-Brittannië, Duitsland en zijn Benelux-partners. Die sa menwerking zal zich overigens beperken tot wat de 'diploma tieke infrastructuur' wordt ge noemd: gebouwen, huizen, transport en dergelijke. Ons land wil evenwel eigen di plomatieke en consulaire ver tegenwoordigers naar de repu blieken sturen. Daarbij wil Ne derland grote nadruk leggen op de handelscontacten en het toerisme. Den Haag is van op vatting dat die zeker niet in handen van niet-Nederlandse diplomaten kunnen worden gelegd. Een nauwere samen werking met België lijkt uitge sloten, omdat Nederland niet gehinderd wil worden door de taalstrijd die ook in de buiten landse dienst van onze zuider buren een rol speelt. E - Tussentijdse ver ingen in Nice hebben spectaculaire over ling opgeleverd voor extreem-rechtse Na- ale Front (FN). regerende Socialistische eindigde met slechts procent op een vernede- e vierde plaats en is daar- uitgeschakeld voor de ronde van volgende De kandidaat van het male Front, Jacques Pey- lehaalde 37,9 procent van emmen in de Zuidfranse aats, waar slechts een van de kiezers de moeite om naar de stembus te De stemming wordt ge- als een voorbode van de voor de regionale verkie- in van 22 maart, die op debacle kunnen uitlopen de Socialistische Partij (resident Francois Mitter- beleid van het Nationale li is racistisch en richt zich al tegen buitenlanders in ikrijk. De uitslag van de iming en de zeer lage op- 8t wijzen erop dat de kie- gedesillusioneerd zijn de bestaande politieke Üen. Het is ook een beves- g van wat de opiniepeilin- de afgelopen weken heb- aangetoond: het Front pro- rt het meest, samen met mlieupartij, van de ineen- tmg van de Socialistische ij, die sinds 1981 aan de ht is. PS-leider Laurent erkende dat het resul- Van het Front „schrikwek- en dat extreem-rechts ages aanricht". (Vervolg van dë voorpagina) JERUZALEM - De Baby-aap De twee maanden oude orang-oetang Toni in de dierentuin van Bu dapest mocht gisteren voor het eerst even naar buiten. Gehuld in een babyjasje met muts, want ooK baby-aapjes zijn niet tegen vrieskou bestand FOTO:ERA mevrouw Ashrawi hangen de aanhoudingen samen met de plannen van de twee om deel haar deelname aan de vierde ie nemen aan de vredesbespre- ronde van bilaterale gesprek- kingen met Israël. Geen van ken met Israël op te schorten, hen had aan het vredesoverleg Dat heeft de woordvoerster meegedaan toen ze werden op- van de afvaardiging, Hanan gepakt H Jeruzalem ontkende gisteren Het was de bedoeling dat het dat de moord op Hezhollah-lei- overleg op 'M februari in Was- der sjeik Abbas Musawi een hington zou worden hervat. wraakactie is voor de dood van „Wij hehben besloten onze reis drie Israëlische militairen vrij- naar Washington uit te stellen als gevolg van de vermenigvul diging van de Israëlische pro- Volgens minister van de fensie Moshe Arens was de aanslag op Musawi onderdeel vocaties, met de voortzetting van Israëls strijd tegen de Hez HSSABON - De Duitse mi nister van buitenlandse zaken, Hans-Dietrich Genscher, en zijn Amerikaanse ambtgenoot James Baker hebben Rusland weten te winnen voor het idee van een Internationaal Cen trum voor Wetenschap en Technologie voor de opvang van geleerden uit de voormali ge Sovjetunie die bij het mili tair-industrieel complex zijn betrokken. Ze hebben daarover een ak koord bereikt met hun Russi sche collega Kozyrev. Volgens een gisteren aan de EG-minis ters van buitenlandse zaken door Genscher overhandigd document, moeten de „talen ten van de geleerden in een an der richting worden geleid". Door de opzet van een weten schappelijk centrum, waarin voornamelijk kerngeleden en ballistische experts zullen gaan werken, kan de versprei ding van nucleaire, biologi sche en chemische kennis van militaire aard worden voorko men. Het Westen zal voor de kosten van het wetenschappelijke centrum moeten opdraaien. In de visie van Genscher zouden de geleerden zich daar kunnen gaan bezighouden met wapen beheersing en de daaraan ver bonden technische en weten schappelijke vraagstukken. Genscher vroeg zijn EG-colle- ga's gisteren financiële steun voor het plan waarvoor de VS al 25 miljoen dollar hebben uit getrokken. De Duitse minister heeft zich eerder al voorstan der getoond van de opvang van de vele duizenden geleerden die bij de kernbewapening van de voormalige Sovjetunie zijn betrokken- Genscher en Baker vrezen vooral dat die geleer den door andere landen - zo als Irak - worden aangetrok ken om hun zeer gespeciali seerde kennis daar te gelde te maken bij het ontwikkelen van kernwapens. Er zijn onge veer 1,5 miljoen geleerden be trokken bij het militair-indus trieel complex van de voorma lige Sovjetunie. Ongeveer 3000 van ben moeten in staat wor den geacht kernwapens en bal listische raketten te ontwikke len. Vermoedelijk zal de EG de plannen van Genscher en Ba ker financieel ondersteunen. van het nederzettingenheleid in de bezette gebieden en de arrestatie van twee leden van de Palestijnse delegatie", zo zei mevrouw Ashrawi tijdens een persconferentie in Qost- Jeruzalem. bollah die sinds 1982 geregeld zeifmoordaanvallen op het Is raëlische leger in Zuid-Liba- non uitvoert. „De actie was on derdeel van onze activiteiten tegen terrorisme", aldus Arens in het parlement. „Wij moeten Gisteren werd bekend dat Is- terrorisme bestrijden alsof er raël twee leden van de Pale- geen vredesproces is", aldus stijnse delegatie bij de vredes conferentie over het Midden- Oosten heeft opgepakt. Jamai al-Shoubakl werd zondag aan gehouden en Mohammed Khourani op 9 januari. Volgens minister van buitenlandse za ken David Levy, over de dood van Musawi. De EG-ministers van buiten landse zaken hebben gisteren in Lissabon een heroep gedaan op Syriërs, Libanezen en Pa lestijnen om de multilaterale gesprekken niet langer te boy cotten. Maar zij strijken Israël tegen de haren in door tevens te pleiten voor bredere Pale stijnse deelname aan en grote re betrokkenheid van de Vere nigde Naties en haar gespecia liseerde instellingen bij het vredesproces, en een grote rol voor zichzelf op te eisen. Zij willen in elk geval op voet van gelijkheid, en zo mogelijk als co-sponsor deelnemen aan ac tiviteiten van de afzonderlijke werkgroepen, met name die waarin wordt gesproken over wapenbeheersing en economi sche problemen. Israël wil het liefst recht streeks onderhandelen met zijn Arabische tegenstanders en de Verenigde Naties, die het vooringenomenheid ten gun ste van de Arabieren verwijt, op zo groot mogelijke afstand houden. Ook van Europese be moeienis verwacht de joodse staat weinig heil. door AART HEARING ROME - De kamerverkiezingen zijn in zichI en de Italiaanse politieke partijen zijn naarstig op zoek naar klinkende namen om hun grijze lijsten wat op tefleuren. De Italiaanse troonpretendent prins Amedeo d'Aosta staat kandidaat voorde sociaal democraten. Televisie-omroepster Angela Buttiglione komt uit voor de christen-democraten. En de actrice Alessandra Mussolini moet door de herinnering aan opa het verroeste blazoen uan de neo-fascisten gaan opkalefateren. Maar de meest indrukwekkende verschijning aan het politieke firmament is die nan de blonde porno-diva Moana Pozzi die als lijsttrekster van de Partita d'Amore (Partij van de liefde) de traditie moet gaan voortzetten die vijf jaar geleden doorjlona Staller, alias Cicciolina, is gevestigd. Cicciolina, die in 1987 een geslaagde protestkandidate was van de Radicale Partij, zal haar carrière als porno- parlementariër moeten a/sluiten. De radicalen stellen haar niet nog eens kandidaat omdat ze in de afgelopen vijfjaar van alle 630 kamerleden de minste debatten heeft bijgewoond- Hetgeen haar trouwens niet verhinderde om een honorarium nan J0.000 gulden per maand te incasseren. Onengens heeft Cicciolina, die tegenwoordig knus met haar echtgenoot JeffKroons in München woont en volgens geruchten in gezegende staat verkeert, ook de porno vaarwel gezegd zodat Italic nu echt een mythe armer is. Samen met baar nier jaar jongere zus Baby Pozzi (in werkelijkheid heten de beide dochters nan een Genuese boekhouder heel wat prozaïscher Anna en Maria) is de 32-jarige Moana groot geworden in hel pornocircus nan Cicciolina, die zij inmiddels al in populariteit heeft overtroffen. Moana heeft namelijk drie dingen voor op Bona. In de eerste plaats beschikt ze over een veel ruimer gemoed, hetgeen in haar beroep niet onbelangrijk is. Maar ook heeft ze hersens en gevoel voor humor en dat is bij de voornamelijk krols kinende en nog steeds slecht Italiaans sprekende Staller/Cicciolina altijd twijfelachtig gebleven. Pornoster Moana heeft zich in de afgelopen jaren tot een publieke persoonlijkheid ontwikkeld. Ook dit jaar is zij in al haar glorie te zien in herenbladen, op videocassettes en tijdens ondeugende schouwspelen in de provincie. Daarnaast heeft zij onder de titel 'De filosofie van Moana Pozzi'een boek geschreven waarin zij verslag doet van haar amoureuze ervaringen met bekende Italianen die daar geen van allen bezwaar tegen hadden, want zo preuts is dit land niet. Zij heeft meegespeeld in In-series en zal dit jaar baareerste 'echte'film maken. Ook is ze een graag geziene gast geworden in talkshows, spartuitzendingen en zelfs in een beschaafd damesprogramma. Bij een nan die gelegenheden slaagde zij erin om tegenover een groep radicaal- /emmistische harpijen met kracht van argumenten de ethiek van haar professie te verdedigen. Moana is inmiddels zo bekend geworden dat zij in een veelbekeken satirisch programma zelfs dooreen dubbelgangster wordt geparodieerd- Dus waarom zou vóórhaar niet ook een politieke carrière zijn weggelegd. De vooraanstaande columnist Erna Biagi heeft er geen bezwaar tegen. „Een blote Moana is heel wat minder schandalig dan veel van de keurig geklede heren in ons parlement Het programma van de Partita d'Amore die een lijstnerbinding is aangegaan met de Gepensioneerden Partij, want alles kan in de Italiaanse politiek, is voorlopig nog een goed bewaard geheim. Ma ar naar eigen zeggen wil Moana „de zwakkeren in de samenleving verdedigen: kinderen, wezen en zieken. De zaken waar ik iets van weet en waar ik me op zal richten zijn seks, sport, gezondheid en milieu. En verder wil ik een wetsvoorstel indienen dat het homoseksuele naren mogelijk maakt om kinderen te adopteren". Moana's politieke plannen hebben de hartelijke steun gekregen van niemand minder dan Umberta Eco. „Op voorwaarde dat ze zich net zo zal gedragen als haar collega-acteur Ronald Reagan. Je kunt alle kritiek hebben op Reagan, maar toen hij eenmaal de overstap naar de politiek had gemaakt, wijdde hij zich volledig aan zijn nieuwe baan en liet hij zich niet meer op de set zien", schreef Eco in zijn rubriek in het weekblad L'Espresso. De actrice heeft daarop aangekondigd dat als ze wordt gekozen zij niet de fouten van Cicciolina zal begaan en zich met haar nolle energie op de politiek zal storten. Met Moana wordt de porno-politiek ik)J wassen. China officieel in VN'beklaagdenbankje GENÈVE - In een nieuw ver slag van de Verenigde Naties over schendingen van men senrechten in Tibet wordt mel ding gemaakt van systemati sche faltering, willekeurige ar restaties en gedwongen abor tus op last van de Chinese au toriteiten. Het verslag wordt deze week aangeboden aan de Commissie Mensenrechten van de VN. Dat houdt in dat China voor de eerste maal offi cieel in het beklaagdenbankje van de VN komt te zitten. Aan genomen wordt evenwel dat Peking aan harde kritiek zal ontkomen door steun van Der de-Wereldlanden. tPITEIN ROB HET GEHEIM VAN DE VLIEGENDE HOLLANDER De zitting waarin Dahmers strafmaat wordt bepaald, wordt onderbroken door woedende uitvallen van fa milieleden van sommige slachtoffers. FOTO AP En zowaar, Jan Roberts? heeft gelijk; want daar zitten derheid en willen de matrozen te lijf gaan. Wanneer de eerste Nee matrozen te midden van een kring opgewonden praten- klappen worden uitgedeeld, trekken Jan Robertaz en Vreugden "ansen. „We komen net op tijd, geloof ik", zegt Vreugdenhil, hil hun J- •nt dat kon wel eens op vechten uitdraaien". Het blijkt, dat de "nen in een godsdienstig dispuut verzeild zijn geraakt. Ze ste- [ItUft mening niet onder stoelen of banken en trekken partij de vervolgde Hugenoten. Maar de Fransen zijn In de meer- degens om hun landgenoten te verlossen. Binnen een paar minuten is de gelagkamer van het wijnhuis „Ua vache hol- landaise" het toneel van een verwoede vechtpartij. Stoelen en wijnflessen vliegen door de luoht en de opgewonden Fransen trekken hun messen. MILWAUKEE - Een rechter in Milwaukee, in de Ameri kaanse staat Wisconsin, heeft de seriemoordenaar Jeffrey Dahmer gisteren tot vijftien keer levenslang veroordeeld. Dahmer, die zaterdag door een jury toerekeningsvatbaar werd geacht, zal de rest van zijn le ven achter tralies doorbren gen- De zitting waarin de straf maat werd bepaald werd on derbroken door woedende uit vallen van familieleden van sommige slachtoffers De 31- jarige Dahmer heeft bekend tussen 1978 en 1991 in de sta ten Wisconsin, Ohio en Illinois op gruwelijke wyze vijftien mensen te hebben vermoord Voor de uitspraak las Dahmer een verklaring voor waarin hij zijn misdaden toegaf en om vergeving vroeg. ,„Ik weet dat de gevangenis verschrikkelijk wordt, maar ik heb het ver diend Ik weet dat ik mü tot God moet wenden om elke dag door te komen. Maar goddank kan ik geen leed meer veroor zaken". QENEVE - 'Karoshi' of over werk kost jaarlijks bijna 10.Q0Q Japanners het leven en ia een schending van de mensen rechten, »o wordt geconclu deerd in een rapport van de in de VS gevestigde International Educational Development Ine De organisatie heeft over het verschijnsel een schriftelijke klacht gesonden aan de Men senrechtencommissie van de Verenigde Naties. In de klacht wordt de Japanse regering er van beschuldigd het probleem bewust te untkennen. Volgens de organisatie werken Japanse werknemers jaarlijks gemid deld aoo uur langer dan Ameri kaanse werknemers en 800 uur meer dan Franse of Duitse werknemers De woordvoerder van de organisatie, Ktsurn Tut suka, »ei dat door het veelal onbetaalde overwerk Japanse goederen np de wereldmarkt (Mdkoptr kunnen worden aangeboden dan westerse pru- dukten Volgens de organisatie maakte een gemiddelde Ja panse werknemer in 1880 188 overuren, een toename van 180 tn vergelijking met 1870 Het aantal betaalde vakantiedagen van de gemiddelde Japanse werknemer is per jaar 7,8, al dus de groep

Leidse Courant | 1992 | | pagina 5