Verpleegkundigen gaan in zaken Drugsoverlast Curasao vraagt om maatregelen lambikbaba CBS-onderzoeker: Loonsverhoging werkt voor een enkeling averechts Ccidóc Goiioatit BINNENLAND '10 Boete voor PvdA'ers wegens belediging GGD tegen nachtvluchten op Rotterdam Airport Studenten moeten ruim 40 miljoen terugbetalen J #nd eri Bouwsector vreest voor verslechtering onderhandelingen xtl eh Pionierswerk spraakherkenning bekroond L ni N DINSDAG 18 FEBRUARI 1 ALKMAAR - De Alkmaarse politierechter N. Geleijnse heeft zeven redactieleden van het Alk maarse PvdA-orgaan „De Nieuwe Rooie" wegens belediging veroordeeld tot een geldboete van ie der 250 gulden. Onder hen zijn twee wethouders en de directeur van de sociale dienst. De rechter oordeelde dat de redactie te ver is gegaan door in de editie van november 1989 de plaatselijke groe pering Stadsbelang „fascistische trekken a la Le Pen en de Republikaner" toe te schrijven. De rechter zei de PvdA-uitlatingen wel te kunnen begrijpen omdat de wijze waarop Stadsbelang vragen stelt in de gemeenteraad „terecht veront waardiging oproept" en „beneden de maat is". De gewraakte woorden zijn volgens hem echter „onnodig krenkend en ontoelaatbaar omwille van politieke discussies in Alkmaar". ROTTERDAM - De Rotterdamse GGD is tegen nachtvluchten op Rotterdam Airport, het nieuwe vliegveld dat het stadsbe stuur van Rotterdam ten noorden van de stad wil aanleggen. Het stadsbestuur voelt zich echter gesterkt in zijn keuze door een gisteren verschenen rapport over de effecten van de ge luidshinder op de gezondheid. Volgens de GGD geeft Rotter dam Airport-al zonder nachtvluchten ernstige geluidshinder aan 820 mensen in de omgeving en bij 5 procent nachtvluchten (2000 per jaar) ernstige hinder aan 1520 mensen. Vijf procent nachtvluchten lijkt onvermijdelijk om het nieuwe vliegveld rendabel te exploiteren. Bij enkele duizenden mensen in de omgeving zullen als gevolg van de nachtvluchten meer dan 10 procent 'ontwaakreacties' optreden. De gemeenteraad heeft zich in 1989 nog pertinent uitgesproken tegen nachtvluchten op het nieuwe vliegveld. Het beleid van het ministerie van VROM is erop gericht om het aantal ernstig gehinderden in het jaar 2010 tot nul terug te brengen. IJzel Deze harmonikavormige ap paraten, sinds kort op twin tig plaatsen opgesteld langs Rijkswegen in Groningen en Drenthe, waarschuwen via een computer in Haren als het wegdek aanvriest. Aan het apparaat zijn sondes verbonden die zich in het wegdek bevinden. Deze zijn op hun beurt weer aangeslo ten op de computer. Bij waarschuwing kunnen strooiwagens onmiddellijk uitrukken om het gevaar van een glad wegdek de kop in te drukken. FOTO:ANP jnti-ap ji Natio Mandel GRONINGEN De Informatiseringsbank in Gra gen denkt ruim veertig miljoen gulden te kunne IANNE rugvorderen van studenten die in 1989 te veel heb bijverdiend. De bank heeft de inkomensgegeveni tf de studenten zelf hadden opgegeven, vergeleken de bedragen die de belastingdienst in de comput.. staan. Het bleek dat 49.000 studenten meer hadden je 'nte diend dan zij hadden opgegeven. Zij moeten de matiseringsbank in totaal 42,1 miljoen gulden tem talen. De studiebeurzen worden mede berekend op sis van de eigen inkomsten van de student. De In matiseringsbank heeft ook gecontroleerd o! 650.000 studenten dit studiejaar daadwerkelijk sÉeel ingeschreven bij de onderwijsinstelling die had W doorgegeven. Van ruim 20.000 is dat nog onduidf hou Hun beurs is tijdelijk stopgezet. Tot 28 februari hel der' ze de tijd om zich te melden. groi idt •hedc vorm d ERMELO Uit onvrede met de situatie in de ge zondheidszorg hebben verpleegkundigen een bu reau opgericht voor ar beidsbemiddeling en scholing. Werknemers en werkgevers in de gezond heidszorg zijn verrukt over BRT Holland, „dat tenminste weet waar het over praat". Als verpleegkundigen in za ken gaan, is er echt iets aan de hand, beamen P. Juffer, W. de Pierre en C. van Eist. Ander halfjaar geleden richtten de drie verpleegkundigen/docen ten BRT Holland op: het Buro voor Rekrutering en Training in de zorgsector. Geplaagd door regels en wetten voor be ginnende ondernemers is het bureau pas onlangs van start gegaan. Voortvarend. Zowel werknemers als werkgevers doen een beroep op BRT, dat een kamer heeft gehuurd in het opleidingsinstituut Hoog stede in Ermelo. Veel zieken huizen en verzorgingstehui zen schreeuwen om personeel en veel verpleegkundigen wil len graag ander werk omdat ze meer in hun mars hebben dan de huidige werkgever van hen vraagt. „Heel veel mensen be leven geen plezier aan hun werk omdat ze op routine draaien", aldus De Pierre. Zoethoudertje Ronald M. is hoofd van een operatiekamer van een zieken huis. Een goede baan, maar M. kan meer. „Ik heb in de loop van de jaren tal van kadero pleidingen gevolgd waar ik ook graag wat mee wil doen; projekt- of interimmanager worden bijvoorbeeld. Maar daar zie je weinig vacatures voor: ziekenhuizen lopen niet graag te koop met hun proble men". Aan BRT Holland ver trouwen ziekenhuizen hun no den wel toe. Dus heeft M. bij het bureau aangeklopt dat na een anderhalf uur durend ge sprek kosteloos een zorgvuldi ge profielschets van hem heeft gemaakt. Zo gauw -BRT Hol land in het land een vacature ruikt voor een interim-mana ger wordt M. voorgedragen. De kosten van werving en selectie komen voor rekening van de werkgever die M. in dienst neemt. Het bestand van BRT Holland bevat inmiddels ze ventig kandidaten. De mede werkers verwachten dat dit aantal snel zal toenemen want „heel veel mensen in de ge zondheidszorg zitten niet op de juiste plek", weet Juffer. „Met de juiste man of vrouw op de goede plaats zou de gezond heidszorg efficiënter kunnen werken, hebben de werkne mers meer arbeidsvreugde en is het verloop minder groot". Onderzoek van het Neder lands Economisch Instituut heeft uitgewezen dat jaarlijks ongeveer 20 procent van alle verpleegkundigen en zieken verzorgenden van baan veran dert. Steeds vaker verkassen zij uit onvrede met de carrière perspectieven en werktijden. Veel verpleegkundigen volgen kader- of specialistische oplei dingen, maar ervaren die als een zoethoudertje. M.: „Er worden opleidingen aangebo den om mensen te behouden. Op den duur werkt het knap frustrerend als je veel meer ca- Uitzendwerk In tegenstelling tot headhun tersbureau^ richt BRT Hol land zich ook op de lagere in komensgroepen in de gezond heidszorg. Pas afgestudeerden die niet goed weten wat ze wil len, kunnen er terecht voor ad vies en arbeidsbemiddeling. Ook voor wao'ers is er hoop. Met steun van BRT Holland heeft Bernadette Zents (29) on langs een baan gevonden als wijkverpleegkundige in de ou der- en kindzorg. Anderhalf jaar geleden werd zij door de GMD afgekeurd vanwege rug klachten. „Ik moest maar se cretaresse worden, hadden ze bij de GMD gezegd. Gewoon omdat ik geen tilwerk meer mocht doen. De GMD is abso luut niet thuis op de arbeids markt", klaagt Zents. BRT Holland bemiddelt alleen voor vaste banen. Uitzendwerk is taboe. Van Eist: „Er werken al veel te veel uitzendkrachten in de gezondheidszorg. Uit zendwerk is vaak duurder voor de instelling en gaat ten koste van de patiëntenzorg en ar beidsvreugde voor de vaste werknemers. Die moeten de uitzendkrachten steeds weer wegwijs maken en dragen alle verantwoordelijkheid. Uit zendwerk is symptoombestrij ding. Het haalt de kwaliteit van je beroepsgroep onderuit". Bedrijfsblind Behalve met arbeidsbemidde ling houdt BRT Holland zich ook bezig met begeleiding en training van werknemers in de gezondheidszorg. Volgens di verse instellingen ligt hier de kracht van het bureau. „De ge bruiksduur van kennis en vaardigheden in de gezond heidssector wordt steeds kor ter. De deskundigheid van werknemers moet voortdu rend bevorderd worden. Dat kan een extern bureau veel be ter dan een interne afdeling die sneller inslaapt of bedrijfs blind wordt", vindt G. van de Haar, voormalig hoofd van de Bedrijfsopleidingen van het Academisch Ziekenhuis Medewerkers van het bureau voor a Utrecht (AZU). Het AZU liet BRT Holland een training voor vrijwilligers verzorgen en een werkbegeleidingsprogramma maken voor leerlingverpleeg kundigen op de afdeling inten sive care. Ook het Amersfoort- se Sint Elisabethziekenhuis huurde BRT Holland in voor een werkbegeleidingspro gramma op IC. „Op maat ge sneden bijscholing is het gat in de markt. Ziekenhuizen moeten ophouden steeds op nieuw het wiel uit de vin aldus F. de Jonge, coördi J van drie afdelingen in h Elisabeth ziekenhuis en malig voorzitter van deVtR ging voor IC-verpleegk ien gen. (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Met name in de bouw- en industrie sector wordt nu door de opmerking van De Vries een verslechtering van het onderhandelingskli maat gevreesd. In het overleg over de bouw-cao is dit weekeinde besloten verder te onderhandelen, hoewel aanvankelijk een conflict dreigde over de invoering van ziekteda gen. In de havensector (Amsterdam en Rotterdam), de schoon- maaksector, Heineken, KBB, waterleidingbedrijven en de cartonnage zijn reeds principe- akkoorden bereikt. Het betreft overigens relatief nog kleine cao's. De FNV en CNV zijn eveneens bijzonder gepikeerd over het dreigement van De Vries. FNV-voorman Stekelenburg noemt het niet algemeen ver bindend verklaren van cao's een 'paardemiddel dat veel te vroeg wordt aangewend'. Vol gens CNV-voorzitter Hofstede bestaat de algemeen verbin dend verklaring al 55 jaar. Hij ziet daarin de bevestiging dat nu-uiterst voorzichtig omge sprongen moet worden met het weghalen van deze sociale verworvenheid. De algemeen verbindend ver klaring van de arbeidsovereen komst betekent dat alle bedrij ven in de betreffende bedrijfs tak gedwongen worden zich aan de cao te houden waarin de loonsverhogingen en arbeids voorwaarden zijn vastgelegd. Bij het niet algemeen verbin dend verklaren van cao's kun nen niet georganiseerde be drijven afwijken van de cao-af spraken. Vertrouwen In dat geval wordt ook de fi nanciële positie van een be drijf van belang. Werkgevers hechten eveneens aan de alge meen verbindend verklaring, omdat het voor de afzonderlij ke bedrijven arbeidsonrust voorkomt. Hofstede heeft vertrouwen in de nu gemaakte cao-afspraken om het ziekteverzuim terug te dringen. Volgens hem is er sprake van een omslag in het denken en worden er in de cao's vele positieve prikkels ingebouwd. Voor de onderhan delingen over de bouw-cao ligt een lijst met 25 punten op ta fel. Dat het eerst daarmee een of twee jaar wordt geprobeerd ligt voor de hand, aldus Hofs tede. Het VNO is van mening dat De Vries moet wachten op het SER-advies over deze kwestie, alvorens zijn dreige ment uit te voeren. Drinkwater Bij aanvang gistermorgen in Amsterdam van het 2e Internationale Water Tribunaal kregen de juryleden een fles drinkwater voor persoonlijk geburik. Tijdens het tribunaal worden aanklachten behandeld van milieuorganisaties uit zeventien landen die betrekking hebben op rivieren, meren en delta's. FOTO: ANP DEN HAAG - Als erken ning voor zijn pioniers werk op het gebied van taal en spraaktechnologie heeft dr. L. Boves, hoofd docent aan de letterenfa culteit van de Katholieke Universiteit Nijmegen, vandaag de speurwerk- prijs uitgereikt gekregen. De prijs wordt - sinds 1954 - jaarlijks door het Koninklijk Instituut van Ingenieurs (KIvI) in Den Haag uitgereikt aan mensen die een opmerke lijke prestatie hebben geleverd op het gebied van de weten schap en de technologie. Samen met zijn medewerkers ontwikkelde Boves met be hulp van natuurkundige en wiskundige kennis apparatuur waarmee geschreven tekst di rect kan worden omgezet in spraak en vice versa. Dit houdt in dat bijvoorbeeld tekst voor verwerking in de computer niet meer hoeft te worden in getikt, maar gewoon kan wor den ingesproken. Aan blinde mensen wordt met deze tech nologie de mogelijkheid gebo den van een computer ge schreven teksten te beluiste ren. Boves: „De apparatuur is niet specifiek voor visueel gehan- dicapten ontwikkeld, maar heeft in die hoedanigheid wel een pioniersfuntie. Blinden en slechtzienden zijn eerder ge neigd om dit soort tests uit te proberen, omdat het hun meer zelfstandigheid geeft. Het al ternatief is hun partner voor te laten lezen. In dit kader is de gesproken krant een goed voorbeeld. Dagblad Trouw geeft wekelijks een gesproken overzicht van het nieuws. De proef loopt nog en bevalt nog steeds goed". De wetenschapper is van me ning dat de prijs wordt uitge loofd voor zijn hele oeuvre. Vanaf 1976 publiceert hij zijn wetenschappelijk werk op het gebied van de spraakherken ning met technische hulpmid delen. Naast hoofddocent aan de letterenfaculteit van de Ka tholieke Universiteit Nijme gen is hij één dag in de week werkzaam als adviseur bij PTT Research in Leidschendam.. In Europees verband is dr. Bo ves betrokken bij multi-lingu- rale projecten. Het doel hier van is de Europese computer communicatie tussen mens en bedrijf te vergemakkelijken. De kosten van deze projecten worden voor de ene helft be taald door multinationals, zo als Philips en Siemens, en voor dë andere helft door de Euro pese Gemeenschap. „Tja, wat het betekent voor mijn carrière, dat moetje aan mijn baas in Nijmegen vra gen", is de reactie van een nuchtere Boves. Aan de KIvI- speurwerkprijs is een medaille en een oorkonde verbonden. WILLEMSTAD - Het grote aantal drugsver slaafden, de ernstige over- last.die zij vooral 's nachts veroorzaken en het feit dat drugs nog steeds vrij gemakkelijk in grote hoe veelheden op Curagao binnenkomen, nopen tot een effectieve aanpak van het drugsprobleem. Dit hebben functionarissen van de particuliere anti-drug sorganisatie FAME gisteren in Willemstad gezegd. „Aan deze troep moet nu een einde ko men", zegt voorzitter Eric Lo- dewijks. Hij is van mening dat het kwaad van de drugs steeds verder wortel schiet binnen de Curagaose gemeenschap. Lo- dewijks schat dat Curagao 3000 ernstig verslaafden (1 op elke 50 eilandbewoners) heeft. De woordvoerder van FAME heeft dan ook weinig goede woorden over voor „deze en vorige rege ringen die geen hand hebben uitgestoken" om het drugspro bleem op te lossen. Dat de problemen steeds erger worden blijkt uit onderzoek van FAME. De organisatie opende vorige maand een tele foonlijn waar men met klach ten over drugsoverlast terecht kan en informatie over drugt ransacties kan doorgeven. „Uiteindelijk is het onze be doeling de grote drugsdealers te vangen", zegt Lodewijks. Via de 'hot line' kwam FAME te weten dat er op zijn minst 41 bekende verkooppunten op het eiland bestaan. „Zelfs leer- ak(E Va jj krachten verkopen c zegt Lodewijks. Ruim de helft van de king heeft last van de zi ten chollers: drugsversh die lege panden kr communes stichten, nachts trekken ze erop al stelend aan geld en te komen. Het aantal bu dat door de chollers woi terroriseerd, neemt Lodewijks met de dé bepaalde buurten worde woners de hele nacht slaap gehouden. Hét verkooppunten voor stijgt eveneens. „Triest en zorgwek noemt Lodewijks het dï verslaafden, die de afgi maand via de 'hot hulp zochten, reeds stanties afliepen om verslaving af te komen. B van een overheids-reha tiecentrum, waar een jaai den de eerste steen voor gelegd, staat alleen de ring er. Het werk ligt al, me tijd stil. Volgens mi van justitie, Ivo Knoppel „bewust" gebeurd, omi indeling van het centrui niet vaststaat. Bestuurslid drs. F. Silvan FAME zegt dat een greerde aanpak FAME heeft daarom taai-plan ontvouwd, dat hulp en medewerking 1 overheid en de partic sector tot uitvoering wil gen. Zo wil FAME een sioneel rehabilitatiecei ig voordrugsverslaafden, ander voorstel is een effe controle op wat het eilan^rt nenkomt.' inger spei üng extif Ale Fi legert J eiri> proce; vieri uitgc a' emnit De s als ee "voor beleic is ra teg nodn al de Ie aange het mlieu] ing v ii, die 111 is. US erl van hi TERSCHELLING - Defages a in Friesland speurt herkomst van een fle j briefjes die ruim een we leden op het strand vai schelling is aangespoeld het Pools gekrabbelde duiden erop dat iem nood verkeert. Twee ij troffen de fles aan i strand van Terschellini ten handgeschreven I een kopie van bewijs en een trouwrinj politie neemt de zaak temeer daar de persoi briefjes heeft meldt dat hij wordt vas den aan boord van een] De mogelijkheid van e wordt door de politie cvi niet uitgesloten. 1072 - twee r NlW int da «non i hun wde SUSKEENWISKE Politie onderzoekt herkomst 'flessepi ïkiwrï hJaren ]dlle kmdt-ren m Jnóid maar zo Mluh- Ukif als ik Standaard Uitgeverij/Wavery Productions VOORBURG - „Opslag gekregen, maar ik schiet er niets mee op". Een veel gehoorde kreet, die nogal eens als borrelpraat wordt afgedaan. Toch kan dit gelden voor een enkeling, zo blijkt uit het rapport „Marginale druk op indi viduele inkomens 1985- 1990" van CBS-onderzoe- ker René Huigen. Hij heeft berekend wat een op slag van 500 gulden bruto (in clusief de werkgeverspremies) betekent voor de netto-inko mens. Het onderzoek is geba- seerd op een steekproef van 80.000 personen en wordt be schouwd als representatief voor de 8,4 miljoen inkomen strekkers die ons land in 1985 telde. In 1990 gold voor 24.000 van de 5,2 miljoen mensen die meer loon ontvingen dat ze erop ach teruit gingen. Voor 2.000 men sen gold daarentegen dat ze door een loonsverhoging min der kwijt raakten aan belastin gen, premies en subsidies. In 1985 betekende verhoging nog voor 26.000 mensen een achteruitgang en hadden 9.000 mensen nog een voordeel aan het totaal van belastingen, premies en subsidies. De belastingherziening Oort betekende in 1990 een belang rijke verandering voor de van daag de dag veel besproken wig, of wel het verschil tussen brutoloon en nettoloon. De marginale druk op looninko- men, in feite dat stuk van de loonsverhoging dat wordt „in geleverd", was in 1985 nog 60,5 procent. Daarna daalde het vooral door de lagere sociale premies (waaronder de wao- premie) naar 57,8 procent in 1989 om in 1990 - het laatst be rekende cijfer - te belanden op 54,5 procent. Premies De onderzoeker heeft reke ning gehouden met de premies voor sociale verzekeringen (in clusief de verplichte ziekte kostenverzekering), pren si- oenpremies, loon- en inkom stenbelasting en inkomensaf hankelijke bijdragen zoals de individuele huursubsidie en de bijdrage in de studiekosten. Niet meegeteld werden eigen bijdragen in de kosten van ge zinsverzorging, kinderopvang en verpleegtehuizen omdat daarvoor onvoldoende gege vens beschikbaar waren. Wel werd rekening gehouden met het effect van de loonsverho ging op de inkomens van de partner of andere huisgenoten. De grootste marginale druk en zelfs een achteruitgang (een druk van meer dan 100 pro cent, aldus het rapport) komen voor als inkomensgrenzen voor huursubsidie of de loon grens voor de verplichte zie kenfondsverzekering worden overschreden. Bovendien komt uit het onder zoek naar voren dat de margi nale druk op loon veel groter is dan die op inkomen uit winst en op inkomen uit vermogen. De sociale premies en de pen sioenpremies wegen zwaar mee in de lonen, terwijl bij in komen uit vermogen de rente- en dividendvrijstelling mee speelt.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 4