jnbtenaren zijn inkrimping Economische Zaken beu li Tv-serie moet wiskunde aantrekkelijker maken romotor: „Rustig, rustig" 'Verzetsfilm' uit 1945 boven water CDA eist compensatie China BINNENLAND Hof weigert verhoor anonieme getuige Stichting eist half miljoen van dagblad De Telegraaf Scholieren mogen weekje ondernemen bij V D DINSDAG 18 FEBRUARI 1992 (A-fractie oneens met Pronk over :id Vietnamese asielzoekers HAAG - De CDA-fractie heeft zich gekeerd tegen de uitla- van minister Pronk (ontwikkelingssamenwerking) over igaan van een bilaterale hulprelatie met Vietnam. Daar- ,lt met de CDA-fractie „op dit moment" niet te praten, al- lA'er De Hoop Scheffer, die vindt dat de regering eerst »ns met een standpunt komen wat te doen met de Vietna- ,asielzoekers in ons land. De PvdA-fractie is eventueel wel 1 hierover te praten. Kamerlid Van Traa wil eerst afwachten .waarborgen de Vietnamese regering wil geven voor de vei- jd van de naar hun geboorteland terugkerende Vietname se Hoop Scheffer verwijt Pronk „een oneigenlijke koppe- ;[aan te brengen tussen ontwikkelingshulp aan Vietnam en iblemen van de Vietnamese asielzoekers in Nederland. De ter had voorgesteld alleen financieel mee te werken aan de Ijjkheid de Vietnamese asielzoekers in Nederland naar im terug te sturen, als de Kamer toestaat dat een ontwikke- ilatie met dat land wordt aangeknoopt. Doodsoorzaak gevonden baby nog onbekend LEIDEN - De doodsoorzaak van de zondag in polderpark Cronestein gevonden baby is nog niet vastgesteld. Ook sec tie heeft geen duidelijkheid gebracht. Er volgt nu een labo ratoriumonderzoek. Het is ook niet duidelijk of het kind nog leefde toen het werd achterge laten en hoe kort tevoren het was geboren. Het heeft er mo gelijk toen al enige dagen gele gen. Het ging om een pasgebo ren jongetje. De politie heeft geen enkele aanwijzing over de identiteit van het kind. DEN HAAG - Het ge rechtshof in Den Haag is gisteren niet ingegaan op het verzoek van advocaat mr. E. Deen een anonieme getuige a décharge tijdens de rechtzitting te horen. De man, getooid met pruik en gezichtsmasker, zou een ontlastende ver klaring willen afleggen voor een Haagse verdach te die terechtstond we gens cocaïnesmokkel. De getuige wilde andere be trokkenen in de cocaïnezaak noemen, maar was bang voor represailles. De president van het gerechtshof ,mr. W. van Deth, stelde dat het hof nog niet aan een dergelijk novum toe is. „Ik zie niet in hoe wij een getuige moeten horen zon der de identiteit te kennen", aldus Van Deth. Hij ging wel in op het verzoek van de advocaat de getuige achter gesloten deuren te horen, zodat hij zijn identiteit bekend kon maken. De getuigenis van de man kon echter niet voorkomen dat pro cureur-generaal mr. P. Wurzer een gevangenisstraf van zeven jaar met een boete van een ton tegen de 54-jarige vedachte eiste. De man wordt ervan ver dacht samen met drie anderen betrokken te zijn geweest bij de voorbereidingen om dui zend kilo cocaïne vanuit Co lombia, via Aruba of Venezuela naar Nederland te smokkelen. Tegen een 51-jarige Rotter dammer eiste Wurzer zeven jaar cel en verbeurdverklaring van de boot de „Get Away" en tegen zijn 39-jarige stadgenoot vier jaar en een boete van 10.000 gulden. Het viertal heeft steeds ontkend dat er sprake wös van een voorgeno men drugstransport en sprak van een mislukte wereldreis. Het onderzoek dat Justitie vanaf 1988 naar de zaak heeft verricht, kostte ongeveer één miljoen gulden. Uitspraak 2 maart. AMSTERDAM - De concerttoernee door Nederland van het Sint Petersburg Philharmonic Society Orchestra, van 22 februari tot 10 maart, gaat door. Dat kreeg de Amsterdamse rechtbank president mr. J.M. Vrakking gisteren te horen in een kort ge ding, aangespannen door stichting St. Petersburg-New Holland Foundation tegen het dagblad De Telegraaf. Namens de stich ting had J. Hendriks voor de zitting nog verklaard dat het al of niet doorgaan afhankelijk was van de uitspraak van de recht bankpresident op 20 februari. De advocaat van de stichting St. Petersburg, mr. A. Oomen, eiste namens de stichting een half miljoen gulden schadevergoeding, omdat de krant had bericht dat de toernee van het wereldberoemde orkest definitief zou worden afgelast, waardoor sponsors niet langer aan het project wilden mee werken. Aangeboden rectificatie achtte de stichting onvoldoende. Volgens de planning vindt de opening van de con certreeks op 22 februari plaats in de Grote Kerk van Naarden. KVAN RIETSCHOTEN HAAG - De ambte- van het ministerie >conomische zaken in Haag dreigen in op- te komen tegen J. ïen om hun departe- nog verder af te is de dienstcommissies et ministerie (vergelijk- - net ondernemingsraden t bedrijfsleven) is de ruk nu al zo onaanvaard- :éoog dat een verdergaan- ximping van het perso- estand onverantwoord 3 telde Economische Za- 's Dg 3400 werknemers. In ras dat aantal al geslon- 2370. Eind dit jaar zou den er bij het ministerie nog maar 2120 ambtenaren in dienst moeten zijn. „Als die doelstelling wordt gehaald zal ons ministerie in tien jaar tijd een derde van het personeel zijn kwijtgeraakt", zegt Gerard Singeland, woordvoerder van de gezamenlijke dienstcom missies. „Bij geen enkel ander ministerie is er zo hard in het personeelsbestand gehakt. En dan te bedenken dat juist wij het meeste werk hebben aan de komende Europese eenwor ding". „Ministers en kamerleden pra ten veel te gemakkelijk over de afslanking van het rijk"r meent Slingeland. „Vorige week klonken tijdens een ka merdebat over de Grote Effi ciency Operatie weer geluiden in de trant van: er kunnen bij het rijk nog zeker tienduizend ambtenaren verdwijnen. Dat is absoluut onmogelijk als het huidige takenpakket van de overheid gehandhaafd blijft. Als je met steeds minder men sen hetzelfde werk moet blij ven doen, krijg je onhoudbare toestanden. De werkdruk wordt steeds groter en de kwa liteit van het werk holt achter uit. Laten de politici dus eerst maar eens aangeven welke ta ken niet meer door de over heid vervuld hoeven te wor den. Zolang dat niet gebeurt zullen wij ons heftig tegen elke aanslag op de personeelsom vang verzetten". Op het ministerie van econo mische zaken hebben veel ambtenaren het volgens Slin geland nu al zo druk dat ze continu werkdagen van tien uur of meer maken. Zo is er een 'stuwmeer' ontstaan van enkele tienduizenden verlof dagen die niet kunnen worden opgenomen omdat het werk dat niet toelaat. Op enkele af delingen zijn zelfs uitzend krachten en adviseurs van bui ten de overheid aangetrokken om te helpen de werkachter- standen in te lopen. „Ten on rechte bestaat bij het kabinet de indruk dat het Nederlandse overheidsapparaat nog altijd te groot is", aldus Slingeland. Nog afgezien van de toene mende werkdruk heeft de in krimping van het rijksperso neel ook nog andere vervelen de gevolgen. Slingeland: „Het kabinet wil gedwongen ontsla- gen zo veel mogelijk voorko men. Om dat te kunnen berei ken probeert men oudere werknemers eerder op non-ac tief te zetten. Het gevolg van die uittocht van 55-plussers is dat er tegelijkertijd een hele boel ervaring verdwijnt. We hebben bij ons op het ministe rie nu al het idee dat er nog maar heel weinig geheugen zit. Op andere ministeries zie je precies hetzelfde gebeuren". Vergenoegd Met een vergenoegde glimlach spuit minister Dales van binnenlandse zaken de letters CBB op een taart. De afkorting staat voor Centrum Beroepsorientatie en Beroepsoefening, waar de minister gisteren twee nieuwe keukens en een nieuw simulatierestaurant opende. Zo'n 1000 Rotterdamse werkzoekenden per jaar kunnen bij het CBB diverse beroepen oefenen. Het instituut werd destijds op inititief van Dales opgezet. FOTO. ANP DEN HAAG - Er zijn slechts weinig mensen die met plezier op hun wis kundelessen in het voort gezet onderwijs terugkij ken. En tegenwoordig zijn er slechts weinig leerlin gen die bewust voor het vak kiezen. Want wiskun de is een saai vak, zo vin den velen. Het gevolg is dat er een neer waartse spiraal is ontstaan: slechts weinig mensen kiezen voor wiskunde, en dus zijn er slechts weinigen die een nieu we generatie hun enthousias me voor dit vak kunnen over brengen. Er dreigt een tekort te ontstaan aan zowel docen ten wiskunde als onderzoe kers. Wiskundefis „uit". Maar die opvatting dat wis kunde saai is klopt niet, vindt een commissie die in opdracht van het ministerie van onder wijs onderzoek heeft gedaan naar het wiskunde-onderwijs en -onderzoek. Die opvatting is een gevolg van onbekendheid met het „dynamische karak ter" van het vak, met de vele beroepsmogelijkheden voor wiskundigen. Bovendien slaagt het onderwijs er maar niet in de leerlingen te motive ren. De schoolwiskunde staat veel te ver af van de dagelijkse praktijk. En ook van de wijd verbreide opvatting dat met de komst van de computer wis kunde feitelijk overbodig is ge worden klopt niets; juist die computer is een gevolg van wiskundig onderzoek, en in de informatica bestaat grote be hoefte aan wiskundigen. Maar door het negatieve imago van wiskunde kan aan die behoefte nauwelijks worden voldaan. Het aantal wiskundestudenten neemt nog steeds af. Trucjes De commissie, die twee en een half jaar op de situatie 'heeft gestudeerd, meent dat met een aantal maatregelen de terug gang in het aantal wiskundes tudenten kan worden gestopt. Zo moet het vak wiskunde-b bij het vwo aantrekkelijker worden gemaakt, onder meer door de computer er veel meer bij te betrekken. De leerlingen moeten af van het idee. dat je als afgestudeerd wiskundige alleen maar leraar kunt wor den. Dat voor velen uiterst on aantrekkelijke vooruitzicht moet vervangen worden voor dat van een afgestudeerde, die met het vak vrijwel overal te recht kan, in bedrijfsleven, pu blieke sector en dienstensec tor. Maar er kan meer gedaan wor den: de commissie adviseert de minister een korte serie tv- programma's te laten maken over de successen van wiskun de. Voor begaafde leerlingen moeten speciale activiteiten programma's komen om hun belangstelling verder te stimu leren, een taak voor het Wis kundig Genootschap en de Ne derlandse Vereniging van Wis- kundelei^ren. De toekomstige leden van die laatste vereni ging moeten daarnaast betere vooruitzichten krijgen. Zo zou den ze de eerste jaren van hun carrière minder lesuren moeten draaien, zodat ze tegen een volledig salaris toch nog vervolgonderwijs kunnen vol gen aan de universiteit. ^slachtoffer jerenverzorger van de organisatie Ecomare toont een van de twee met olie besmeurde eidereen- de olievervuiling van de Texelse kust tot nu toe overleefden. Rijkswaterstaat is met lokale aanne- 1 vrijwilligers begonnen met het opruimen van de olie, die zondag aanspoelde op Texel. Het oprui- lurt nog enkele dagen. Op het strand is 30 tot 50 kubieke meter stookolie gevonden. De oostkant <el, het natuurgebied de Slufter en de Waddenzee blijken niet te zijn vervuild. Wel is bij inspecties ite olievervuiling gevonden op het strand tussen Petten en Den Helder en op Vlieland. Vandaag it Rijkswaterstaat de samenstelling van de olie te hebben geanalyseerd. FOTO: ANP g van de voorpagina) rEN OP ZOOM - las en bespreekt de nde 'dr.' Rien Ver te) het boek 'Verdedi- 'an Carnaval' dat in oor de latere Ber- hoogleraar Anton 1 [luinkerken (pseudo- voor Willem Assel- werd geschreven, tk werd in die tijd tot :n literatuur bestem- (kerkelijk) autoritaire in. In het centrum van op Zoom staat een ,'ieeld van deze vooroor- irvechter van het car- ®fat in die dagen overi jlen moeilijke tijd door- Tenthse Oudenoord, egenwoordige woon- Jkwam Verpalen onder ot de conslusie dat car- i Bergen op Zoom ver- ]ekt dan de feestdagen zelf en dat „feestelijke gele genheid zich nauw verhoudt tot stedelijke genegenheid". „Carnaval is in Bergen op Zoom een feest van en door de bevolking. Een heel verschil met andere massale evene menten zoals die in de grote steden worden gevierd. Dat zijn feesten die aan de bevol king worden gegeven en waar de betrokkenheid veel en veel kleiner is," aldus Verpalen. „Als inwoner van Alphen aan den Rijn heb ik eens een groot stadsfeest meegemaakt dat eens per jaar wordt gehouden. Je kon op die dag inderdaad over de hoofden lopen, zo druk was het. Het zou een dag duren maar na die dag was het ook ri goureus afgelopen. Niemand had het er meer over, er was ei genlijk niets meer van te mer ken. Bij carnaval ligt dat ge heel anders. Daar wordt na vier dagen afscheid genomen van het feest: door sommigen met weemoed, door anderen met een zucht van verlichting. In Bergen op Zoom staan op de laatste avond duizenden men sen te kijken bij het vallen van de kraai zoals dat dan heet. Al leen daarom loopt het plein he lemaal vol". •Promotor prof.dr. G.H. Jansen kreeg bij het lezen van 'De be toverde stad' in de gaten van doen te hebben met een fer vent bewonderaar van het in Bergen op Zoom op Bourgon dische wijze gevierde carnaval. Diverse malen bracht hij in de kantlijn de opmerking „rustig, rustig" aan om het enthousias me van de promovendus te temperen. „Het is inderdaad soms moeilijk om objectief te blijven," lacht Verpalen. Verpalen signaleerde de voor buitenstaanders onzichtbare 'meningen' die Bergenaren middels hun carnavalwagens ventileren. „Het is een manier om tegen een stadsbestuur te zeggen dat je het ergens niet mee eens bent. Het zijn niet zo maar een stelletje poppen die op een wagen zijn gezet". UTRECHT - Ruim dui zend tweedeklassers van in totaal dertig middelba re handelsscholen mogen volgende week hun kun nen tonen in dertig vesti gingen van V D. De bedoeling is dat zij op basis van een commercieel plan in een eigen 'winkel in de winkel' zoveel mogelijk artikelen aan de man brengen. De scholieren krijgen van 24 tot en met 29 fe bruari de volledige verant woordelijkheid over een eigen afdeling in de deelnemende warenhuizen. Zij stellen zelf hun artikelenpakket samen, richten zelf stands in en n£- men oqk de verkoop ter hand. Zij mogen ook een etalage in richten. Hun verkooppakket moet wel uit de V D-collectie afkomstig zijn. Een jury zal aan het eind van de week be oordelen wie het er het beste vanaf heeft gebracht. Er wordt beoordeeld wordt op originali teit, volledigheid en effectivi teit. LEEUWARDEN - Een aantal mensen uit het Friese verzet heeft een paar dagen na het einde van de oorlog in Friesland, 15 april 1945, één van de opmerkelijkste activitei ten van het verzet in de provincie nagespeeld en verfilmd. Onder leiding van Eppie Bults- ma werd het afluisteren van de verhoren door de Sicherheits- dienst (SD) in het Burmania- huis in Leeuwarden op film vastgelegd. De geluidsbanden waren origineel, de plaatjes werden op de authentieke plaatsen geschoten. Het bestaan van de film is pas sinds enkele weken bekend. De zoon van Bultsma maakte het Fries Verzetsmuseum op het bestaan van de film attent. Het Rijksinstituut voor Oor logsdocumentatie (RIOD) is aangenaam verrast door het bestaan van de film. „Wij zijn zeer belangstellend", aldus woordvoerder Zomers. „Het betreft natuurlijk wel een re constructie, maar het is wel cu rieus". Van eind februari tot een week voor het einde van de oorlog luisterde het Friese verzet de verhoren door de SD van arres tanten af. Daardoor voorkwam het verzet de arrestatie van een aanzienlijk aantal mensen. Een week voor het einde van de oorlog werden de activitei ten gestaakt omdat duidelijk was geworden dat de zaak niet meer te vertrouwen was. De SD kwam er achter dat het ver zet toch wel veel afwist van alle verhoren in het Burmaniahuis. Behalve het afluisteren van de verhoren, heeft Bultsma ook het bezoek van onder anderen minister-president Gerbrandy en dat van luitenant-kolonel Aninga, hoofd van het militai re gezag, op de film vastge legd. Geen krant ontvangen Bel tussen 18 00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14 00 en 15 00 uur. telefoonnr 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. &PERENHOBBES DOOR BILL WATERSON RENESSE Het kabinet moet de komende maan den sterke druk op China uitoefenen om niéuwe or ders in Nederland af te dwingen. Het CDA eist dat het kabinet China wijst op de toezeggingen die in 1984 zijn gedaan bij het handelsakkoord dat toen werd gesloten. De christen-democraten zou den vandaag het kabinetsbe sluit om geen onderzeeboten aan Taiwan te leveren toch steunen, zo verklaarde CDA- fractievoorzitter Brinkman gisteravond in het Zeeuwse Renesse. Vandaag boog de Tweede Kamer zich over het kabinetsbesluit geen onder zeeboten aan Taiwan te leve- Bovendien vroeg de WD het CDA opheldering over uitlatin gen van Eerste-Kamerfractie- voorzitter Kaland die van me ning is dat als het kabinet „blijft doormodderen, het moet opstappen". De CDA-lei- der in de Tweede Kamer maakte duidelijk dat zijn partij beslist niet van plan is te bre ken met het kabinet. De door Kok gevraagde 'lief desverklaring' aan het kabinet kwam er echter evenmin. „We moeten niet elkaar monddood maken door over en weer lief desverklaringen te vragen. Ons optreden moet niet gezien worden als afscheidstournee, maar als een begin van een nieuw jaar", aldus Brinkman. Op kritische vragen uit de zaal over het optreden van de CDA- senator Kaland antwoordde Brinkman: „Kaland is lid van dezelfde partij. Wij delen zijn zorgen. Ik denk dat we in eco nomisch zwaar weer zitten en dat er keuzes gemaakt moeten worden, maar ik vertrouw er op dat het kabinet er wel zal uitkomen. Het staat echter ie dereen vrij een eigen formule ring te kiezen. Als je verschil lende stemmen hebt, dan klinkt dat mooi in een koor", aldus Brinkman. Geen maatregelen tegen siliconen borstprotheses DEN HAAG - Tegen borstver groting met siliconen zijn geen maatregelen te verwachten. Dat heeft staatssecretaris Si mons geantwoord op kamer vragen naar aanleiding van mededelingen van de Ameri kaanse Food and Drugs Admi nistration over schadelijke bij werkingen vajr „lekkende" borstprotheses. De bijwerkin gen zijn volgens Simons bij de betrokken artsen bekend. Ze moeten dan ook in het overleg met de patiënten ter sprake komen. Simons denkt dat op die manier aan de veiligheid van de patiënten voldoende wordt tegemoetgekomen. Mocht blijken dat dit niet zo is, dan „zal de besluitvorming omtrent een dergelijke im plantatie vanzelfsprekend moeten worden bijgesteld".

Leidse Courant | 1992 | | pagina 3