Charismatische beweging jubileert m Lehmann breekt indirect lans voor Drewermann Moslimvrouwen regelen hun zaken liever zelf li D GEESTELIJK LEVEN OPINIE 0F COMMENTAAR Kv 3* HELP HELPEN ftjidóe Souoant DINSDAG 18 FEBRUARI Handtekeningenactie voor zaligverklaring Romero MEXICO Bisschoppen, religieuzen, pastores en christelijke gemeenschappen in Mexico, Midden- Amerika en het Caribisch gebied zijn een handteke ningenactie begonnen voor de zaligverklaring van aartsbisschop Oscar Romero. Romero, tegenstander van het regime in El Salvador, werd op 24 maart 1980 in de kathedraal van San Salvador tijdens een eucha ristieviering vermoord. De actie is op touw gezet naar aanleiding van het vredesverdrag dat vorige maand door de regering van El Salvador en het Salvadoraans verzet werd getekend. Dit verdrag moet een einde ma ken aan de burgeroorlog die aan 75.000 Salvadoranen het leven heeft gekost. In een verklaring van het in ternationale secretariaat voor solidariteit met de slachtoffers van de burgeroorlog 'Oscar Romero' wordt de aartsbisschop beschreven als een „martelaar die zijn leven gaf in de strijd voor vrede en sociale ge rechtigheid". De logica is weliswaar onwrikbaar, amar tegen een mens die wil leven, kan zij niet op Weigering kost Tökes half maandsalaris ORADEA De hervormde Roemeense bisschop Laszlo Tökes heeft een boete van 5000 lei (een kleine vijftig gul den, ongeveer een half maandsalaris in Roemenië) opge legd gekregen omdat hij geweigerd heeft deel te nemen aan de recente volkstelling. Dat heeft de burgemeester van zijn woonplaats Oradea bekendgemaakt. Bij de eerste volkstelling sinds 1977, die in januari werd gehouden, had Tökes kritiek op de formulering van de vragen over de na tionaliteit en de religie. Deze vragen suggereerden vol gens Tökes dat „er in Roemenië alleen is van Roemenen en orthodoxen." De beschuldiging werd door vertegen woordigers van het Roemeense bureau voor de statistiek weerlegd. Volgens hen was de vragenlijst was opgesteld „conform de internationale normen". Tökes, die voordat hij bisschop werd predikant was in Timisoara, wordt wel beschouwd als de gangmaker van de revolutie die in de cember 1989 tot de val van dictator Nikolae Ceausescu leidde. Britse kerk wijst Trident-raket af LONDEN Meer dan 100 kerkelijke leiders in Groot-Brittannië hebben er in een petitie aan de regering op aangedrongen de ontwikkeling van Trident-2-raketten stop te zetten. Het gaat om on der anderen 16 anglicaanse bisschoppen, 10 rooms-katholieke bisschoppen, twee oud-voorzit ters van de synode van de methodistenkerk en de oversten van de ordes der jezuïeten, dominicanen en kapucijnen. De Tident-raket is een op een on derzeeër geplaatste ballistische raket voor de lan ge afstand. Op 4 maart (Aswoensdag) komt de eer ste onderzeeër van de fabriek, die door twee of misschien drie andere zal worden gevolgd. Vol gens een der ondertekenaars van de petitie, de anglicaanse bisschop Stanley Booth-Clibborn, is de bouw van de raketten op geen enkele manier te verdedigen. De bisschop, die zich niet als pacifist beschouwt, vreest dat de wereld veel gevaarlijker wordt, als het voorbeeld van de Britten door ande re regeringen wordt gevolgd. EINDHOVEN - Vandaag is het precies 25 jaar gele den dat ongeveer dertig rooms-katholieken in de Amerikaanse stad Pitts burgh een 'doop in de Hei lige Geest' ondergingen. Deze gebeurtenis wordt algemeen gezien als het begin van de charismati sche vernieuwing in de Rooms-Katholieke Kerk. Het ging om docenten en stu denten die al jaren actief wa ren in de liturgische en oecu menische beweging en de be weging voor de burgerrechten. Maar hoe actiever zij bezig wa ren, hoe meer behoefte zij had den aan innerlijke geestelijk vernieuwing. Daarbij voelden zij zich gesteund door de New- yorkse pinkstervoorganger David Wilkerson, die in zijn boek 'Het kruis in de asfaltjun- gle' sprak van de 'doop in de geest'. Sinds 1967 heeft de charisma tische vernieuwing veel aan hang gekregen. Volgens de be kende statisticus David Bar rett zijn de afgelopen 25 jaar zeker 70 miljoen rooms-katho lieken in meer dan 120 landen met de beweging in aanraking gekomen. In Nederland telt de beweging ruim 170 plaatselij ke gebedsgroepen, waarin naar schatting ongeveer 2500 katholieken samenkomen. De meeste groepen hebben zich verenigd in de stichting 'Bou wen aan de nieuwe aarde' in Eindhoven. Stonden veel rooms-katholie ken aarzelend tegenover het „succes-christendom" en de wat extatisch aandoende vie ringen van de charismatici, de leiding van de Rooms-Katho lieke Kerk heeft de beweging van meet af aan gesteund. Daarbij speelde zeker een rol, dat zij het geloofsleven van de katholieken wilde versterken zonder kritiek uit te oefenen op zaken als de houding van het Vaticaan tegenover de sek sualiteit en het priesterambt. Paus Paulus VI noemde de charismatische vernieuwing in 1975 „een kans voor de kerk" en ook de huidige paus heeft zijn waardering voor de vernieuwing nooit onder stoe len of banken gestoken. De Belgische kardinaal Leo Sue- nens, pleitbezorger voor ver nieuwing van de kerk tijdens het Tweede Vaticaans Conci lie, is een groot promotor van de charismatische vernieu wing geworden. De Nederlandse bisschoppen riepen de gelovigen in 1988 in een herderlijk schrijven op van de charismatische ver nieuwing kennis te nemen. Zij prezen de grote nadruk op de persoonlijke omgang met Christus binnen de charisma tische vernieuwing en de wijze waarop de leden van de ge bedsgroepen aandacht voor el kaar hebben. De pastoraalthe- oloog dr. E. Henau, hoogleraar aan de Universiteit voor Theo logie en Pastoraat in Heerlen, noemde de charismatische vernieuwing vorig jaar tijdens de jaarlijkse open dag van de beweging een „hoopgevende ontwikkeling". Zij kan de een zaamheid van de gelovige in de moderne maatschappij die doet alsof God niet meer be staat, doorbreken. Bovendien kan zij helpen de parochies, die volgens Henau dreigen te verworden tot koepelorganisa ties van werkgroepen, helpen het gebed te ontdekken als voedingsbodem voor elke vorm van engagement. Henau riep de parochiepriesters daar om op hun „koudwatervrees" voor nieuwe religieuze bewe gingen als de charismatische vernieuwing op te geven. De Nederlandse bisschoppen legden in hun brief grote na druk op de band tussen de ge bedsgroepen en de parochies. Zij riepen in hun brief de cha rismatische gebedsgroepen op niet buiten de parochiege meenschap te opereren. Maar volgens bisschop R.Ph. Bar van Rotterdam, die namens de bisschoppen de contacten met de charismatische vernieu wing onderhoudt, is deze waar schuwing in het algemeen niet nodig. Hij kent geen enkel ge val van conflicten tussen ge bedsgroepen en parochianen. Publicatie De Nederlandse charismati sche vernieuwing viert het ju bileum op Tweede Pinkster dag (8 juni) in Utrecht. Verder publiceert zij het document 'Het vuur aanwakkeren', de vertaling van een Engelstalige publikatie van een groep voor aanstaande personen uit de be weging. Het is de eerste publi catie uit de charismatische hoek die wordt uitgegeven door de Katholieke Bijbel stichting in Boxtel. Het bestuur van 'Bouwen aan de nieuwe aarde' heeft zich achter het document gesteld en wijdt waarschijnlijk dit na jaar samen met de (overwe gend protestantse) Charisma tische Werkgemeenschap Ne derland een symposium aan het document. Volgens de schrijvers is de doop in de geest voor heel de kerk be doeld. „Hij kan niet worden beschouwd als het eigendom van een bepaalde groepering of als iets wat alleen maar functioneert bij een bepaalde stijl van bidden, lofprijzing of gemeenschapsvorming. Inte gendeel, wij geloven dat deze gave van de doop in de Heilige Geest behoort bij het christe lijk erfgoed van allen die door de sacramenten van doop en vormsel in de kerk zijn opge nomen". Secretaris K. Slijkerman van 'Bouwen aan de nieuwe aarde'. signaleert een nieuwe fase in de Nederlandse charismati sche vernieuwing. Nadat aan vankelijk het accent werd ge legd op de herontdekking van de persoonlijke relatie met God, stond later de gemeen schapsvorming centraal. Nu wil de charismatische vernieu wing naar buiten treden. De open dag staat daarom dit jaar in het teken van de evangelisa tie. Het landelijk dienstencen trum van de charismatische vernieuwing, dat zeventien jaar in Eindhoven was geves tigd, verhuist komende maand naar een leegstaand klooster in Helmond. In het gebouw wordt niet alleen het secretari aat van 'Bouwen aan de nieu we aarde' ondergebracht. Het biedt ook ruimte voor retraites, weekendèn en cursussen. Het jongerenteam van Bouwen aan de Nieuwe Aarde organi seert zaterdag 22 februari een open ontmoetingsdag voor jon geren van 16 tot en met 30 jaar in het Willibrordushuis, Oude Molstraat 35, Den Haag. Kos ten 10,-. Tijd: 10.00 - 17.00 Bonders doen suggesties voor vernieuwing 2JOETERMEER - Gebruik van gezangen en andere liede ren, gemeenteleden meer be trekken bij de uitoefening van het ambt, kinderen en jonge ren serieus nemen en lichame lijk uiten van het geloof. Dat zijn enkele van de suggesties voor vernieuwing van de plaat selijke gemeente die een aan tal vooraanstaande leden van de Gereformeerde Bond in de Nederlandse Hervormde Kerk doet in 'Open Boek'. Het boek is een nadere uitwer king en concretisering van de 'Open Brief, die negen lei dinggevende figuren uit de kring van de Bond met Pink steren 1990 richtten tot alle ambtsdragers en anderen die bij jeugd- en evangelisatie werk zijn betrokken in ge meenten met een Bondssigna- tuur.» De briefschrijvers, zowel pre dikanten als niet-predikanten, uitten hun bezorgdheid over traditionalisme en verstarring, die zij in veel gemeenten van de Gereformeerde Bond signa leerden. Zij achtten vernieu wing van het gemeenteleven dan ook noodzakelijk. De Open Brief riep zowel in eigen kring als daarbuiten veel reac ties op. Meer dan 4000 exem plaren werden opgevraagd. In het 'Open Boek' wordt een aantal concrete suggesties ge daan om tot vernieuwing te ko men. Wat de prediking betreft pleiten de dominees Geluk en De Leede voor een geregeld gesprek over de inhoud en vorm van de prediking met de kerkeraad, de jeugd(raad) en de evangelisatiecommissie, zo dat de prediking meer in het midden van de gemeente gaat functioneren. Dr. J. Hoek, lid van het mode- ramen (bestuur) van de her vormde synode, vindt dat in de preek eigentijdse taal moet worden gebruikt. De preek toon moet worden vermeden en de voorganger moet open staan voor actuele vragen en uitdagingen. Verder moet de preek praktisch zijn. Zin in beeld - De Thomas More Academie organiseert in samenwerking met de Katho lieke Filmaktie Nederland de vertoning van een aantal films in het Haags Filmhuis, Denne- weg 56. Vertoond zullen wor den Bagdad Café (24 februari), Dekaloog 4 (9 maart), L'Argent (16 maart) en Thérèse (23 maart). Steeds licht een ken ner de film toe. Daarbij wordt ingegaan op vragen rond zin geving, groei en crisis. Deelna me aan de cyclus waarvan de avonden steeds om 19.30 uur beginnen, kost 60,-. Voor dit bedrag krijgt men een passe partout dat recht geeft op het bijwonen van de vier avonden en een syllabus met teksten ter voorbereiding van de lezingen en de films. Inlichtingen Tho mas More Academie, Postbus 32,6500 AA Nijmegen, tel. 080 - 61 55 55. Karl Lehmann NURNBERG - De voor zitter van de Duitse bis schoppenconferentie, Karl Lehmann, vindt een dieptepsychologische, fe ministische of maatschap pijkritische bijbelexegese legitiem. Maar theologen die op zo'n ma nier de bijbel analyseren, moeten zich hoeden voor een zijdigheid, waarschuwde hij tijdens een oecumenische dienst in het kader van het jaar van de bijbel te Nürnberg. „De bijbel is veel revolutionairder en rebelser, maar ook veel weerbarstiger dan wij vaak denken". Lehmann noemde geen con crete voorbeelden, maar een van de theologen op wie hij kennelijk doelde, is Eugen Drewermann die in zijn werk de resultaten van de dieptep sychologie en de theologie met elkaar probeert te verzoenen. Drewermann heeft onder meer het evangelie volgens Marcus geanalyseerd. Volgens Lehmann hoeft men geen marxist te zijn, als men wil weten wat de bijbel over maatschappelijke uitbuiting en verVreemding te zeggen heeft. Ook juicht hij het toe dat vrouwen „met een scherp oog" de bijbel lezen en daarbij op het spoor komen van verban den waaraan tot dusver te wei nig aandacht werd besteed. Maar een feministische of mar xistische bijbeluitleg moet ook oog hebben voor het werk van bijbelonderzoekers die een an der spoor hebben gevolgd. Lehmann ziet weinig heil in de poging bijbelteksten, zoals de zaligsprekingen uit de Bergre de, op de moderne tijd toe te passen. De exegeet is welis waar belangrijk, maar hij heeft niet het monopolie op de exe gese van de bijbel. Hij moet ook luisteren naar wat uit de kerkelijke gemeenschap naar boven komt. Maar Lehmann beseft dat dit tot conflicten en spanningen kan leiden, zelfs tot „tragische gebeurtenis sen", als een meningsverschil tussen afzonderlijke theologen en de leiding van de kerk zich verhardt. ROTTERDAM-MILS- BEEK „De Islamitische Raad Nederland (IRN) zegt negentig procent van de moslims in Nederland te vertegenwoordigen. Maar door geen vrouwen in het bestuur toe te laten, sluiten de organisaties de helft van hun achterban uit." Dat zegt Mariette Bo- gaers, secretaris van de is lamitische vrouwenorga nisatie Al Nisa. Bij de oprichting van de Raad zei R. Kasiem, voorzitter van de organisatie voor Surinaam se moslims World Islamic Mis sion, „vrouwen worden het liefst bediend. Ze laten zaken het liefst door mannen rege len." Om die reden zitten er geen vrouwen in het bestuur. Secretaresse Farida Hassank- han van de vrouwenorganisa tie van de International Mos lim Organisation (IMO): „Met zo'n uitspraak wordt al het werk dat islamitische vrouwen doen, in één klap van de tafel geveegd. Ik vind het heel be treurenswaardig dat iemand die weet heeft van de vrouwen organisaties in Nederland, zo'n uitspraak durft te doen." Volgens Bogaers zou minstens een derde van het bestuur uit vrouwen moeten bestaan, „an ders wordt onze stem niet ge hoord". Hassankhan geeft aan dat binnen haar organisatie de vrouwen nooit samen met de mannen vergaderen. Alle com municatie vindt plaats via ver slagen en over de telefoon. Als de IMO deel uit zou maken van de Raad, zou ze wel zitting wil len nemen in het bestuur, maar alleen „op voorwaarde dat de vrouwen altijd apart zouden vergaderen". De twee vrouwenorganisaties ondertekenden eind januari een perscommuniqué, waarin zij samen met een aantal ande re moslimorganisaties protes teerden tegen de oprichting van de Raad. Daarin zijn de grootste islamitische organisa ties van Turken, Marokkanen en Surinamers vertegenwoor digd. De belangrijkste bezwaren zijn dat veel moslimorganisaties zijn uitgesloten van deelname, dat vrouwenorganisaties niet mee mogen doen en dat de or ganisaties die wel meedoen, meer gericht zijn op hun land van herkomst dan op de Ne derlandse samenleving. Al Nisa ('de vrouwen') werd tien jaar geleden opgericht door een aantal Nederlandse vrouwen met een islamitische echtgenoot. Zij hadden er be hoefte aan om elkaar als vrou wen te ontmoeten, en organi seren nu door het hele land bij eenkomsten. Bogaers schat dat er in ons land zo'n 3000 Ne derlandse islamitische vrou wen zijn. De vrouwenorganisatie binnen de IMO helpt onder meer vrou wen bij problemen die te ma ken hebben met hun geloof. Gesprekken kunnen bijvoor beeld gaan over het dragen van de hoofddoek of over wat de islam van vrouwen vraagt. Ook de vrouwenafdeling van de IMO organiseert regelmatig bijeenkomsten. Beide organi saties onderhouden contacten met niet-islamitische organi saties, om het begrip voor el- kaars levensbeschouwing te vergroten en om het zwart-wit beeld dat over moslimvrouwen bestaat wat bij te stellen. Hassankhan (39) en Bogaers (37) zijn allebei van Nederland se afkomst en christelijk opge voed. Beiden hebben een isla mitische echtgenoot. Hassank han besloot op haar zestiende om moslim te worden; Bogaers vijf jaar geleden. Wat spreekt hen zo aan in de islam? „Ik voel me aangetrokken tot het niet-extreme van de islami tische denkbeelden, de moge lijkheid om een middenweg te bewandelen", vertelt Bogaers. Volgens haar zijn de kern van het christelijk en islamitisch geloof hetzelfde en zitten de verschillen vooral in een aan tal rituelen. „Wat me in de is lam zo aantrekt, is dat je een directe band met de Schepper hebt, zonder dat daar iemand tussenin staat, zoals in de ka tholieke kerk de priester. Door vijf keer daags te bidden ben je je ook voortdurend bewust van die band." Hassankhan ervoer de mos lims met wie ze in haar jeugd in aanraking kwam, als heel geduldig en gastvrij. „Door de islam heb ik me geestelijk kunnen verrijken", vertelt ze. „Door bepaalde gebeden ben ik in staat om dichter bij de Schepper te komen. Dat geeft me gemoedsrust. Door de is lam ben ik veel bewuster gaan leven." Bogaers en Hassankhan leg gen hun visie op de positie van vrouwen in de maatschappij uit aan de hand van passages uit de Koran. „Uit veel verzen blijkt dat mannen en vrouwen gelijk zijn", aldus Hassank han. „Maar de man is verant woordelijk voor zijn vrouw en kinderen. Onze organisatie sti muleert vrouwen om hun dochters te laten studeren, want er is grote vraag naar bij voorbeeld onderwijzeressen en vrouwenartsen. Wij stimu leren dus wel de typisch vrou welijke beroepen." Bogaers benadrukt dat bepaal de passages in de Koran door de eeuwen heen een wat „man nelijkere" interpretatie heb ben gekregen. „In de Koran staat bijvoorbeeld: 'De man nen zijn zaakwaarnemers voor de vrouwen, omdat God de een boven de ander heeft bevoor recht De deugdzame vrou wen zijn onderdanig Deze passage wordt vaak uitgelegd als zouden vrouwen niets te vertellen hebben en dat ze al les moeten doen wat mannen zeggen." „Volgens de meer vrouwelijke interpretatie zijn mensen 'zaakwaarnemers' ('rentmees ters' in het christendom). Dat betekent dat we grote verant woordelijkheid hebben voor de heelheid van de schepping. Vrouwen en mannen hebben daar ieder hun eigen taak in, omdat ze over verschillende kwaliteiten beschikken. Die komen grotendeels voort uit biologische verschillen. Vrou wen ontwikkelen daardoor meer kwaliteiten om te zorgen, hoewel dat niet hun enige taak en capaciteit is." Hassankhan draagt met veel overtuiging haar hoofddoek. „Niet omdat daaronder niets zit, maar om voor mijn identi- Controle verloren mG Is het Algerijnse Islamitisch Reddingsfront (FIS) wel zo'n vervaarlijk monster als het wordt afgeschilderd? 1 lijk te geloven als men moet vaststellen dat het FIS i( -pA'er I harde confrontatie met de overheid heeft verloren. Ook< eens me beslissend aangekondigde massabetoging van vorige asielzoe vrijdag liep met een sisser af, doodgewoon omdat er zich lhier°v' ten enkele heethoofden, niemand op straat vertoonde jVa3p gebrek aan enthousiasme was voor de overgebleven F] ding de echte reden voor de ultieme afgelasting van de a sabetoging. elatie m te b oblemer ter had De FIS-leiding had zich immers voorgenomen de Iri lijkheid methode toe te passen. Via massa-demonstraties wen het einde van de jaren zeventig de gehate sjah tot wijkif vluchten gedwongen. De frontlijn van de Iraanse massa gingen werd ingenomen door vrouwen en kinderen. 0 Algiers hadden, volgens de FIS-leiding, vrouwen en k ren voorop moeten lopen. Soldaten zouden het immer: aandurven op vrouwen en kinderen te schieten. Op di J nier zou aangetoond zijn dat het FIS in staat was de fc king van Algiers massaal te mobiliseren. Als de islamil staat niet door de stembus zou kunnen worden very lijkt, zou de straat de overwinning opleveren. Als het g regime zich niet wilde laten verslaan door de democrai methode van de stembus, zou het worden verjaagd dc straat. Dat was de achterliggende gedachte. HET liep dus helemaal anders af. De Algerijnse vrouv/ moeders geven geen gehoor aan de oproepen van de bi Stemmen voor de staat van Allah is één zaak, er desi voor vechten en sterven een andere. (VAN RIE HAAC van iconorr KiGENLIJK is dat een geruststellende gedachte. Mi j die niet bereid zijn klakkeloos de bevelen van een pa 1 een leider op te volgen, zijn ook niet bereid de partij of iien on der in al zijn dwaasheden te volgen. De islamitische staat die de FIS-leiding predikte, mag dan voor moslii en" muziek in de oren klinken, de gedachte er alle consequf ervan te moeten ondergaan lijkt toch een heilzame ui king te hebben. De Algerijnen lijken minder fanatiek d de laatste tijd beschreven werden. Niet alle Algerijne nèt one baardmannen die met de korart opstaan en gaan slapen. HET is al voor de tweede keer dat het FIS zijn zwakk< oog dat bloot geeft. In de zomer van vorig jaar riep het Front eens op tot massale volksbetogingen en tot een algemeres a king. Van het een noch het ander kwam iets terecht. De rijnen bleken niet bereid te marcheren. Het FIS moesDg 3400 veel gezichtsverlies inbinden. HET Islamitisch Reddingsfront zal andere metl moeten bedenken om zijn stem te laten horen en or overleving te verzekeren. De jongste weken heeft het FI de regerende staatsraad zware klappen moeten incas zonder dat daar een adequaat antwoord op werd gevo Met uitzondering van enkele fanatici die het Rijk Alla aarde met de wapens willen verwezenlijken, zijn doeltr de acties uitgebleven. Het grootste deel van de FIS-1< werd aangehouden. Tegen de militante leden van de isl sche beweging werd een ware klopjacht ingezet. De m< ën werden verboden terrein voor predikanten voor wie ran ook een politiek zakboekje is. Ten slotte werd het FI buiten de wet gesteld. Het Islamitisch Reddingsfront werd door de reger Staatsraad onthoofd. De overblijvende leiders lijken r weten wat te doen om te verhinderen dat de controle o1 gebeurtenissen volledig in handen van de Staatsraad leger komt. teit als moslim uit te komen. De hoofddoek geeft me be scherming. Daarmee zeg ik te gen de andere sekse: maak geen grappen met mij." Bogaers springt wat pragmati scher om met „die vierkante meter stof waarover zoveel op hef wordt gemaakt." Zij draagt haar hoofddoek alleen „als het helpt. Bijvoorbeeld in vergade ringen helpt het me m'n her sens bij elkaar te houden, om me beter op de zaak te rich ten." De hoofddoek is volgens Bo gaers bedoeld om geen aan stoot te geven. „In grote ste den ben je bijvoorbeeld voor sommige mensen juist wel aanstootgevend als je een hoofddoek draagt, dus dan heeft het weinig zin. In situa ties waar de hoofddoek een be lemmering vormt, draag ik hem niet." RODE KRU DEN HAAG GIRO 68 slacl £gidóc@oti4a/nt Kantoor Telefoon: Telefax Postadres: Westerpers bv (maakt deel uit v Apothekersdijk 34. Leiden. 071 - 122 244 071 - 134 941 Postbus 112300 AA Leiden erenver de olie n vrijwil uurt not xel, het hte olie :ht Rijks Hoofdkantoor Koopmansstraat 9, 2288 BC Rijswijk Telefoon 070-3190 933 Telefax 070-3906 717 Postadres: Postbus 9, 2501 CA Den Haag Directeur/hoofdredacteur J. Leune. Adjunct-hoofdredacteur J Timmers Secretariaat directie/hoofdredactie (tel 070 - 3190 808): L. van Koot. Leiden en omgeving (tel. 071 - 144 046/047/48/49) G - J Onvlee (chef-redaifc] F Buurman, K. van Herpen, K. van Kesteren, R Kleijn, drs. R Koldenhof, M T. Pieters en M Roso, Binnen- en buitenland, financiën en economie (tel: 070 - 3190 815) A van Rijn (chef), W. Bunschoten, drs. C van Haersma Buma, A van Holste E Huisman, H Jansen, drs. J. van Leeuwen - Voorbij, R de Roo, drs. K Ver Kunst/rtv (tel. 070 - 3190 834): G. Ansems (coördinator), B. Jansma, H. Piët, Geestelijk leven (tel. 070 - 3190 835): L. Kooistra, drs. P van Velthoven. Foto (tel. 070 - 3190 838) M. Konvalinka (chef), S. Evenhuis, S Pieterse. Redactie-secretaresse (tel. 070 - 3190 819) T Kors. De Leidse Courant maakt verder gebruik van de diensten van :orrespondenten in zijn verspreidingst de nieuwsdienst van de Stichting Per negen regionale kranfen in Neder' Unie zijn H Leber, drs. ïene verslaggevers n de Ven en P Vogels De parlementaire redactie bestaat uit R (chef), H Bijleveld, D. Hofland, P Koopman. D van Rietschoten en K van het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureai de volgende correspondenten in het buitenland: drs. D J. van den Bergh (Peking), drs. H Botje (Tunis), A. Courant (Athene), R Hasselerharm Johannesburg), drs A Heering (Rome), B. van Huët (Parijs). M. de Konii (Washington), F Lindenkamp (Sao Paulo), R Simons (Londen), drs. R Vul (Moskou), W Werkman (Jeruzalem). G. van Wijland (Belgrado). F Wijnam t< (Bonn), J Wijnen (Brussel) De Leidse Courant heeft als lid var publicatierechten van The Times e M de Cocq Nabezorging Telefoon 071 -122 248 op ma. t/m v 15.00 uur n 08.30 tot 17 00 uur n 18 00 tot 19.00 uur. op z Abonnementsprijzen (inclusief 6% btw) Bij automatische betaling per maand 27,00 per kwartaal 79,80 per jaar 312,65 Bij betaling per acceptgirokaart: per maand per kwartaal per jaar 28,20 82,80 318,65 it te worden voldaan Het abonnementsgeld die Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel 071 - 122 244 Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941 Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 3902 Bankiers ABN/AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK 663 050 01 JEN r las ei lande het t 'an Cs loor c hoog luinke voor werd Hik wen en lite (kerk en. In op 2 eeld va irifoorvecl )renth: l(|egenw kwam :ot de c i Bergi fkt dai SPE1 !?ld top m biypj Mariette Bogaers, secretaris van de islamitische vrouwenorganisatie Al Nisa. FOTO ANP

Leidse Courant | 1992 | | pagina 2