Israël vergeldt raketaanvallen Winkeltje 2 Yvonne van Gennip weg via achterdeur cDA ers zitten in de tocht 16 De Vries dreigt cao niet verbindend te verklaren Bush verliest van onbekende L „Ambtenaar bij toewijzen woning niet voortrekken" romovendus: „Carnaval is van maatschappelijk belang" £eidóc@outa/nt INFORMATIE ZONDER SENSATIE CeicbeSouta/nt DINSDAG 18 FEBRUARI 1992 £eidóe 6omani 18 PAGINA'S •- in twee katernen geestelijk leven Carismatische beweging jubileert Ambtenaren zijn inkrimping iconomische Zaken beu EG-ministers vrezen [uiteenvallen GOS eiden omgeving [Minder afval verbranden Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C Leune. 83ste jaargang no. 25266. Losse nummers 1,50. Ex-terroristen in Amsterdams theater AMSTERDAM - De voormalige RAF-leden Christof Wackernagel en Klaus Jünschke spelen mee in het theaterstuk 'Der Auftrag', geschre ven door Heiner Muller, dat van avond in het Amsterdamse theater Felix Meritis in première gaat. Het stuk wordt gespeeld in het kader van de manifestatie 'Deutschland in Eu ropa'. De voormalige acteur Wacker nagel werd in 1987 op vrije voeten ge steld; hij was in Duitsland veroor deeld wegens poging tot moord en lidmaatschap van de terroristische groepering Rote Armee Fraktion. Jünschke zat vast van 1972 tot 1988 wegens betrokkenheid bij een bank overval waarbij een politieman werd doodgeschoten ALBERTVILLE Yvonne van Gennip heeft via een achterdeur de Olympische Winterspelen in Albertville verlaten. Een griepje maakte het de 27-jari- ge Haarlemse gisteren onmoge lijk haar titel op de 5000 meter te verdedigen. Berichten dat zij vandaag al in Nederland zou zijn teruggekeerd, werden later te gengesproken. Terwijl Gunda Niemann gehul digd werd als de nieuwe kampi oene, was Van Gennip in het olympisch dorp aan het bed ge kluisterd. Onwetend van de spe culaties over haar gezondheids toestand en een vroegtijdig af scheid. Van Gennip raakte alle drie haar olympische kwijt, maar van haar reputatie als twijfelkon tje kwam ze niet af. „De afmelding van Yvonne heeft niets met die affaire van vorige week te maken. Dat zijn oude koeien. Ze is echt ziek", bezweer- de bondscoach Arie Koops. „Het is geen smoesje van Yvonne", ga randeerde ook ploegarts Frank Nusse. In plaats van rondetijden noteerde Van Gennip gisteren koortstemperaturen van rond de 38,5. Bij wijze van uitzondering plaat ste bondscoach Koops geen kriti sche kanttekeningen bij het ge drag van zijn meest gelauwerde en meest verguisde pupil. „Yvonne wilde vanmorgen zelfs nog naar de schaatsbaan om zich zelf te testen. Toen hebben de arts en ik haar duidelijk gemaakt dat dat niet doorging. Het is een triest afscheid van de Spelen". Tijdens de wereldbekerwedstrij den begin december haakte Van Gennip op de laatste dag ook al af wegens ziekte. Een griepspuit had wellicht erger kunnen voor komen, maar Van Gennip weiger de de prik. Pag 9: Karakters drijven Zijl stra en Van Gennip uit elkaar. DEN HAAG - Nog maar nauwelijks heeft de CDA-Tweede Kamerfractie zich geïnstalleerd in haar nieuwe behuizing het voormalig mi nisterie van justitie aan het Plein in Den Haag of ze wordt al geconfronteerd met de ongemakken van zo'n monumentaal pand. Het blijkt er ondanks de dubbele ramen stevig te tochten. Bovendien zijn de kamers, afgetim merd met eikehout en houtsnijwerk, zeer ge horig. Ook dreigt er een ander, ouder probleem waarmee de fractie zit, weer de kop op te ste ken. De CDA-fractie wil voor alle kamerleden, de persoonlijk medewerkers en het fractieper- soneel, over aparte werkruimten kunnen be schikken. Daarvoor zouden echter meer dan honderd kamers nodig zijn en die telt het oude ministerie van justitie niet. De fractie is ook he lemaal niet blij met de muisgrijze stoelen die bij de bureaus staan. Afgesproken was dat ze paarsblauw en oudroze zouden zijn. JERUZALEM - Israël en het door Israël gesteunde Zuidlibanese Leger (SLA) hebben vanmorgen de Katjoesja-aanvallen uit Libanon op Noord-Israël met artillerievuur beant woord. Arabische guerrillastrijders vuurden voor de tweede ach tereenvolgende nacht Katjoes- ja-raketten af op doelen in het noorden van Israël en in de door Israël bezette veiligheids zone. De raketaanvallen wer den niet onmiddellijk opge ëist, maar de acties waren zo Met tachtig o's de wereld rond De Israëlische premier Yitzhak Shamir toonde zich gisteren zeer strijdlustig tegenover de Arabische buurlanden. FOTO: EPA goed als zeker bedoeld om de dood van de zondag vermoor de Hezbollah-leider sjeik Ab bas Musawi te wreken. Giste ren eiste een nieuwe islamiti sche fundamentalistische or ganisatie in Libanon executie van Israëlische gevangenen om Musawi te wreken. De Israëlische stafchef, gene raal Ehud Barak, riep de Liba nese regering op voor rust in het grensgebied te zorgen. Laat Bayrut dat na, dan neemt Israël „defensieve en offensie ve maatregelen" om een einde te maken aan de raketaanval len. De shi'itische extremisten zullen in dat geval „een zeer hoge prijs betalen", zo waar schuwde Barak. Israël viel in 1982 Libanon bin nen, onder meer met als doel een einde te maken aan de Palestijnse Katjoesja-aanval len op het noorden van de joodse staat. De Israëlische strijdkrachten trokken zich in 1985 terug, maar hielden in het zuiden van Libanon een „vei ligheidszone" in stand die zij aan het SLA hebben overge dragen. Pagina 5: Palestijnen schor ten deelname vredesoverleg op Libanese soldaten kijken naar een auto in Sidon die door een explosie totaal is vernield. De inzittende, een aanval ernstig gewond. extremist, raakte bij de FOTO: EPA EüjKIEVEN/OPINIE jlENIAND ENLAND E\ -"I '/REGIO STVERIENING T/RTV macht weinig volking en mumtemperatuur van I het vriespunt in het ddengebied tot -6 den in het zuidoosten het land. Overdag ioden met zon, maar in loop van de dag van het irden uit wolkenvelden mogelijk een winterse Middagtemperatuur |eveer 3 graden. Wind sen west en noord, ak tot matig, rond kracht naar in het ddengebied overdag af oe vrij krachtig, 5. DEN HAAG - Werkge vers en werknemers zijn boos over het voorstel van minister De Vries van so ciale zaken om de collec tieve arbeidsovereenkom sten niet algemeen ver bindend te verklaren. dernemersland oplevert. Voor al bedrijven die geen cao af sluiten zouden hun arbeids voorwaarden kunnen ver slechteren. Minister De Vries uitte zijn dreigement gisteren, omdat hij vindt dat de inmiddels afgeslo ten cao's onvoldoende stimu lansen bevatten om het ziekt- verzuim te bestrijden. Zo blij ven negatieve prikkels uit, zo als verlaging van de aanvullen de uitkering van zeventig tot honderd procent. Ook de in voering van ziektedagen op kosten van de werknemer is tot nog toe uitgebleven. De werkgevers (NCW en VNO) vinden de opmerking van De Vries te vroeg komen. Er zijn eigenlijk alleen nog kleinere cao's afgesloten. Pagina 5: Angst voor voor ver slechtering onderhandelings klimaat 0RMATIE-' IDDAG en Idoor PAUL KOOPMAN ADVERTENTIE DEN HAAG - De PvdA-fractie in de Tweede Kamer wil een einde maken aan het 'voor trekken' van ambtenaren bij de toewijzing van huurwonin gen. Rekenend op de steun van een kamermeerderheid, zal de PvdA deze week voor stellen de 'regeling rijksvoor- keurswoningen' uit het wet boek te schrappen. Krachtens de regeling moeten .gemeenten en woningbouw corporaties tien procent van alle nieuw gebouwde subsidie woningen aan ambtenaren of vluchtelingen toewijzen. Vol gens het PvdA-kamerlid Arie de Jong is de regeling voor zijn fractie al jaren een steen des aanstoots, „omdat je ambtena ren net zo zou moeten behan delen als gewone burgers". „Het toekennen van privileges is in deze tijd niet meer te ver dedigen", aldus De Jong. Via het indienen van een amende ment wil hij een eind maken aan de 'voorkeursbehandeling' van ambtenaren. Gemeenten hebben als het aan de PvdA ligt nog wel een taak om mee te werken aan de huisvesting van asielzoekers. „Maar dat hoeft niet in een wet geregeld te zijn. Als gemeenten zich on willig zouden tonen, kan het rijk nog altijd een woning aan wijzen". lerdag ebruari a.s. rang 15.30 en Ouur en avondstudie lijk (beide voltijds) Diomanthont 183 2592 GD Oen Hoog Tel 070 3838 500 Afvalverwerking wordt veel duurder DEN HAAG - De kosten van afvalverwerking gaan de komende jaren zo'n veertig procent omhoog. Betaalt de burger nu gemid deld per jaar rond de 135 gulden voor afvalverwijdering, de ko mende tien jaar zal dat rond de 190 gulden liggen. Dit blijkt uit het tienjarenplan van het landelijk Afval Overleg Orgaan, dat gisteren werd gepresenteerd. De stijging wordt vooral veroor zaakt door een verschuiving van het storten en verbranden van afval naar hergebruik. In ons land ligt de nadruk nu nog steeds op storten en verbranden, maar het AAO gaat er van uit dat dat rond het jaar 2000 kan worden gehalveerd door hergebruik en het voorkomen van afval. Overigens moet vooralsnog gewerkt worden aan een uitbreiding van de verbrandingscapaciteit. Al leen wat niet verbrand kan worden mag worden gestort. Pagina 11: Gevulei in het gelijk gesteld DIXVILLE NOTCH In de Amerikaanse deelstaat New Hamps hire zijn vanochtend vroeg de eerste stemmen uitgebracht in de voorverkiezingen voor het Amerikaanse presidentschap. Presi dent George Bush verloor van een onbekende kandidaat van de Libertaire partij. De kiezers in het gehucht Dixville Notch, met in totaal 39 inwoners, brengen traditioneel de eerste stemmen uit in de eerste invloedrijke voorverkiezingen om het Ameri kaanse presidentschap, die in New Hampshire worden gehou den. De Republikeinen in het dorpje gaven Bush negen stem men en de Libertaire uitdager Andre Marrou kreeg elf stemmen. Drie stemmen gingen naar Bush' rechtse uitdager Pat Buchanan en drie kiezers steunden de consumentenactivist Ralph Nader. Bij de voorverkiezing van de Democratische Partij behaalde gou verneur Bill Clinton van Arkansas drie stemmen. De vroegere senator Paul Tsongas uit Massachusetts verzamelde twee stem men. De drie andere belangrijke Democratische kandidaten in de race kregen geen stemmen. In het stadje staan 31 kiezers ge registreerd. Als je als warenhuis je omzet wat wilt opkrikken, dan moetje net als V&D duizend leerlingen van Middelbare Handelsscholen uitnodigen hun kunnen te tonen in je zaken. Je moet ze dan een commercieel plan laten maken, zoals ze op school hebben geleerd, en hun vervolgens in een eigen „winkeltje" hun gang laten gaan. Ze verkopen uiteraard artikelen die het warenhuis ook verkoopt en je laat ze zelfs een etalage inrichten. Of ze ook kortingen mogen geven of zoals de Leidse Courant altijd doet: de krant veertien dagen gratis bezorgen vermelden de berichten niet. Maar volgende week kun je ze in dertig vestigingen bezig zien. Allicht ook daar waar elke dag de Leidse Courant te koop ligt. T14 Dagen GratijT n I Ik wil 3 de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en Spelnet Uitbreiding van het spelaanbod van de Stichting Nationale Sporttotalisator (SNS) zal geen negatieve ef fecten in de sfeer van gokverslaving hebben, zo zei staatssecretaris Kosto van justitie (rechts) gisteren in Den Haag De bewindsman nam er Spelnet in gebruik, een geautomatiseerd verkoopsysteem voor de Lotto Met de automatisering is het in beginsel mogelijk dat de SNS dagelijks sportprijsvragen en lotto's aanbiedt, waaraan men tot kort vóór de wedstrijd of trekking kan deelnemen. De heer Ottens, voorzitter van de NSO (tabaksdetailhandel), legde Kosto de werking van de Spelnet-terminal uit. FOTO: ANP I Straat: vrijblijvend, ontvangen. O een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. O direct een definitief abonnement. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: O maand f. 27,00 (met automatische betaling) CJ kwartaal f. 82,80. Voorl: I Postcode/Plaats: I Teiefoon: I I DE GROOT GEN OP ZOOM - Verpalen (34) zal als ipettist van het orkest ime Rientje' volgende i ongetwijfeld door de en van carnavalvie- Bergen op Zoom dweilen. Maar komende vrijdag zal hij zich eerst nog serieus met de vastenavondviering moeten bezighouden. Drs. Verpalen hoopt dan te promoveren tot doctor in de sociale weten schappen op zijn proefschrift 'De betoverde stad, carnaval en feestarchitectuur in Bergen op Zoom'. Nog nimmer was de jaarlijkse leut en jolijt aanlei ding voor een wetenschappe lijk onderzoek en collega's van Verpalen op de universiteit van Utrecht moesten dan ook even wennen toen de carna- valsdeskundige het onderwerp van zijn dissertatie aankondig de. Inmiddels is men aan het idee gewepd en durft Verpalen zijn stelling aan: carnaval in Bergen op Zoom, ofwel 't Krab- begat, is zeker van maatschap pelijk belang. Het heeft een duidelijke functie in deze stad, het verbroedert de inwoners en het maakt de plaats aange namer om in te wonen. Om tot deze slotsommen te ko men onderzocht Verpalen vier jaar lang het carnaval in Ber gen op Zoom, de stad waar hij opgroeide. Daarbij keek hij on der meer naar de manier waar op de bevolking betrokken is en wordt bij het carnaval en maakte hij analyses van de door de 'architecten' gebouw de wagens die elk jaar in op tocht door de stad trekken. Verpalen, zelf dus een fanatiek carnavalvierder, sprak met tientallen gelijkgezinden en ging op zoek naar de oor sprong van het feest in de ar chieven van de overkoepelen de stichting 'Vastenavend', de gemeente Bergen op Zoom en van bouwverenigingen die elk jaar de carnavalswagens ma ken. Pagina 3: Promotor: „Rustig, rustig" 071-313677 I Of deze bon opsturen in een I open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Öen Haag (voor controle op bezorging) 711848 003000

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1