Gastouders inschakelen voor kinderopvang in Sassenheim" Nieuwe burgemeester wil lage drempels Monumenten commissie nog even uitgesteld LEIDEN OMGEVING 13 ifl WD Sassenheim wil markt naar Gouverneurlaan iQowuvnt DINSDAG 18 FEBRUARI 1992 broken ^snackbar SSENHEIM - een snackbar [i de Hortuslaan Sassenheim is ternacht inge ven. Binnen irden twee speel- tomaten open- iroken. Ook .rd een kassa egenomen, die er leeg werd te rgevonden. De irekers wisten inen te komen een glazen ur uit de deur- itte lichten. De Bijhorst ontruimd na bommelding WASSENAAR - Het res taurant van De Bijhorst in Wassenaar is gisteravond door de politie ontruimd na een bommelding. Het motel kreeg rond half ne gen een anoniem telefoon tje dat kort daarna een bom zou ontploffen. De po litie nam daarop het zeke re voor het onzekere en liet het restaurant ontruimen. Toen na een uur nog geen sprake was geweest Van een explosie werd het ge bouw weer vrijgegeven. Bestuurder betrokken bij twee aanrijdingen WASSENAAR Zijn woeste rijstijl, mede veroor zaakt door een ruzietje met een andere automobilist, was er de oorzaak van dat een 34-jarige Amsterdam mer gistermiddag binnen korte tijd betrokken was bij twee aanrijdingen. De eerste ontstond rond half vier op de Papeweg net voor de grens met Voorschoten. De Amsterdammer haalde daar een 37-jarige Voorschote naar in. Die vond dat hij dat zo gevaarlijk deed dat hij reageerde met het opsteken van een middelvinger. Dat wekte de toorn van de Amsterdammer die direct op zijn rem ging staan. Daardoor botste de Voorscho tenaar tegen zijn voorganger. In de berm ontstond een ruzie die uiteindelijk door de politie in goede ba nen is geleid. Toen de nijdige Amsterdammer weer weg wilde rijden deed hij dat zo woest dat hij tegen een passerende vrachtwagen reed die werd bestuurd door een 67-jarige Hoofddorper. Woningen beklad in Alphen ALPHEN - Een groep Alphense jongenlui heeft gisternacht veertien woningen in de wijk Beeren- drecht beklad met graffiti-teksten. Voorts werden auto's, bushokjes en brievenbussen bespoten met zwarte tectyl. De politie schat de schade op enkele duizenden guldens. Wagens opengebroken bij garagebedrijf SASSENHEIM Bij een autobedrijf aan de Indus triekade in Sassenheim zijn gisteren vier auto's opengebroken. Bij een auto werd een zijruit inge slagen de andere drie werden geopend met behulp van een haakje. Het is nog niet bekend wat er uit de wagens gestolen is. Ook defensie tegen aanleg vuilstort bij Valkenburg WASSENAAR - Het ministerie van Defensie heeft wel degelijk geprotesteerd tegen de plannen van de Provincie een stort voor bouw- en sloopafval aan te leg gen in Wassenaar tussen de Rijksstraatweg/N44, het buurt schap Maaldrift, de Hogeboom- seweg en het Vliegveld Valken burg. Dat werd bekend nadat de Was- senaarse kunstenaar Rob Blote briefkaarten verkocht als pro test tegen de provinciale vuil- stortplannen. Op de door Blote getekende protest-briefkaart staat naast de start- en landings baan de vuilstort afgebeeld met daarboven een groot aantal door het vuilnis aangetrokken meeu wen. Boven dit tafereel is een vliegtuigje getekend met daar bij de tekst: „Vliegveld Valken burg 1996; Russische Roulette voor de buitenlandse gasten van de Nederlandse Regering". Vol gens de kunstenaar is het provi- ciale vuilstortplan rampzalig, omdat de door het vuil aange trokken meeuwen in de moto ren van de landende en starten de vliegtuigen kunnen komen met mogelijk fatale gevolgen. Naar aanleiding van deze een mans-aktie heeft het Ministerie van Defensie een brief geschre ven naar Blote. In de brief schrijft de coördinator Ruimte- bjke Ordening en Milieuzaken van Defensie generaal-majoor J.Vos dat het ministerie wel de gelijk protest heeft aangete kend tegen de geplande aanleg van de stortplaats. Bij de terin zage legging van het ontwerp plan heeft men de provincie ver zocht de locatie te schrappen. Blote is ingenomen met het ant woord van Defensie, want „als Defensie er tegen is dan komt de vuilstort er zeker niet. Hun mening weegt nu eenmaal dui zend keer zwaarder als de pro testen van de omwonenden". ENS KOLDENHOF SSENHEIM Er moet Sassenheim een gast- lerbureau gestart wor- om de buitenschoolse fang van kinderen te elen. Het bureau zou Ier verantwoordelij k- d van Stichting Kin dagverblijf de Bolder- g moeten gaan vallen, irtoe zou de stichting li moeten krijgen om professionele coördi- oraan te stellen. adviseren onderzoekers Hop Marjanneke in het cept van een in opdracht n W geschreven be snota over kinderopvang e gemeente. Hop Marjan neke is een in Bodegraven ge vestigde landelijke organisatie op het gebied van kinderop vang. Ook bieden zij assisten tie bij het opzetten van organi saties die zijn belast met de op vang van kinderen. Het advies van Hop Marjanne ke betekent dat de kansen voor het starten van een of meer opvangcentra in de ge meente gering zijn. Volgens de onderzoekers sluiten die cen tra niet goed aan bij de vraag van ouders voor een spreiding van de opvang in de buurt van de acht basisscholen in de ge meente. Overleg met de afde ling welzijn heeft uitgewezen dat eventuele geschikte pan den voor een opvangcentrum op ongeschikte plaatsen ten opzichte van de scholen lig gen. Daarnaast zouden de investe ringskosten voor een centrum veel hoger zijn dan de kosten voor een gastouderbureau. Kosten die bovendien maar ten dele door rijkssubsidie ge dekt zouden worden. Een on mogelijke zaak bezien in het licht van de toch al zo zware druk op het gemeentebudget. Flexibel Een groot voordeel van de op vang via gastouders is volgens Hop Marjanneke de grotere flexibiliteit. In tegenstelling tot opvangcentra zouden met gastouders wel regelingen ge troffen kunnen worden over opvang buiten de reguliere openingstijden om. Ook zou den gemakkelijker afspraken gemaakt kunnen worden over wisselende opvangtijden waar aan behoefte is bij mensen die zelf onregelmatig werken. Een derde voordeel is het feit dat bij de gastgezinnen kinderen tussen 0 en 4 jaar kunnen wor den ondergebracht, terwijl de opvangcentra alleen plaats bieden aan kinderen tussen 4 en 13 jaar. De kosten voor het opzetten van een gastouderbureau kun nen grotendeels gedragen wor den door rijksbijdragen. Voor 1992 is een bedrag van 77.000 gulden beschikbaar terwijl in 1993 87.000 gulden subsidie verstrekt wordt door WVC. Het bedrag is voldoende om dit jaar en volgend jaar rond de veertig „koppelingen" tussen ouders en gastouders tot stand te brengen. Fonds Bij gastouderopvang betalen de vraagouders doorgaans 4 gulden per uur per kind aan de gastouders. Omdat deze bij drage niet inkomensonafhan- kelijk is, zoals bij opvangcen tra het geval is, houdt de ge meente dus wat WVC-geld over. Voldoende om een fonds in het leven te roepen om min der draagkrachtige ouders bij te staan. Dit retributiefonds opgericht kunnen worden met een saldo van 10.000 gulden. Het leeuwendeel van de subsi die zal echter gebruikt worden voor het aantrekken van een professionele coördinator van de opvang. Op die manier is het volgens de onderzoekers mogelijk de kwaliteit van de geboden zorg te waarborgen. Stichting Kinderdagverblijf De Bolderberg zal bij het bu reau betrokken moeten wor den, luidt het advies aan de ge meente. Voor bedrijven zou het aantrekkelijker zijn te kunnen spreken met een con tactpartner. De Bolderberg heeft op dat gebied al ervaring opgedaan. De commissie welzijn zal zich vanavond over de concept nota uitspreken. REGIOJOURNAAL meert inspireerd door de legen- rische Amerikaanse vo- ■groups, laat The Deep ver Quartet donderdag in eater Warenar in Wasse- ar een traditionele ma- r van musiceren herle- i. De aanvang is 20.15. De gang tot het theater aan Kerkstraat' 75 bedraagt 0,- (K& O-leden/cjp/pas '15,-). baret Sr O Noordwijk presen- rt op vrijdag de one-wo- n show 'Marjol gaat tmd' van cabaretière rjol Flore in Cultureel Itrum 'De Rank'. Op zoek ir een nieuw, jonger pu- ik brengt Marjo overwe- d Nederlands repertoire speciaal voor haar werd threven door Jaap Bak- Rients Gratama, Friso igertsma en Jacques Klo- voorstelling begint om irt over acht. Toegangs- s: f 17.50, CJP/65 O-pashouders: 15.00 - gd t/m 15 jaar: f 10.00. erette chting Welzijn Ouderen senheim-Warmond orga- tert op vrijdagmiddag concert met operettemu- i Dit concert wordt uit- oerd door de operetteve- iging „De Troubadours" Oegstgeest. Voor deze tense" middag staan o.a. wals van Johan Strauss een selectie uit Die Lusti- Witwe, Grafin Maritza en nd des Lachelns op het gramma. '.e middagdie bestemd is t ouderen vanaf 55 jaar, rdt gegeven in de aula i „Mariënhaven" op: jdagr 21 februari, nvang 14.30 uur. De zaal «maf 14.00 uur open. De ree-prijs bedraagt f 1.00 persoon. ere se avond trettevereniging ubadours uit 0< dt op zaterdag in 't Poel- B in Lisse een Weense nd. Op het programma it onder meer een selectie 'lm weissen Rossl', 'Gra- Mariza', 'Lustige Witwe' 'Das Land des Lacheln'. Weense avond begint om I uur en de kosten bedra- tien gulden per persoon, iff 7,50 voor CJP'ers en Hen met pas 65. 'ybackshow Oranjevereniging 'Wil- Rtna' en sociëteit 'De ik' uit Valkenburg orga nen een play-backshow. irvoor zijn er voorrondes iedere donderdagavond 27 februari tot en met 'Pril tussen 19.00 en 21.00 ledereen die ouder is 16 jaar kan deelnemen. ten: 5 gulden per deelne- r, opgave bij: R. van der fe, Rozenlaan 8, Valken- U Tel. 01718-77300 of A. iden Boog, Kruisweg 17, jenburg. Tel. 01718- De Hortuslaan lijkt niet de meest geschikte plek voor de weekmarkt. Het verlies van parkeerplaatsen, belemmering van de verkeerscirculatie en de hoge onkosten verbonden aan het project vormden doorslaggevende bezwaren. FOTO: HENK VAN DEN ENDE Id 1 SASSENHEIM - „We moeten nu eens iets doen aan die marktproblema- tiek, het wordt inmiddels wel een erg lange dracht en het ei is nog steeds niet gelegd". H. van Dorssen, fractie-voorzitter van de WD maakte gisteravond tijdens een vergadering van de commissie econo mie duidelijk dat er spij kers met koppen geslagen moeten worden. Van Dorssen stelde voor de we kelijkse markt weer terug te laten keren naar de Gouverneurlaan waar deze al eerder in de perio de 1981-1983 gevestigd was. Dat staat lijnrecht te genover het voorstel van het college de markt te la ten blijven op de huidige locatie aan de Hoofd straat. Dit in afwachting van eventuele verplaat sing in het kader van het plan dorpsvernieuwing. Van Dorssen: „We hebben te maken met vier belangheb bende partijen: de marktkoop lieden, de ondernemersvereni ging Sassenheim, de consu ment en de verkeersdeelne mers. Ieder bekijkt het vanuit zijn eigen optiek, heeft zijn ei gen belangen en voorkeuren, kortom een rijstebrij van te gengestelde belangen". Het is volgens De WD-voorman de taak van het gemeentebestuur daar een oplossing voor te vin den. De Hoofdstraat is volgens de WD allang niet meer de juiste locatie voor het houden van de donderdagse markt. De moeilijkheden verplaatsen naar de Hortuslaan leek hem eveneens geen alternatief. De Gouverneurlaan zou het beste zijn vanwege betere verkeers circulatie, betere bereikbaar heid vanuit het centrum en de goede parkeermogelijkheden ter plaatse en in de onmiddel lijke omgeving. Wanneer er op de markt ruimte open.gelaten wordt ter hoogte van de Anto- niuslaan en de Menneweg bij het Bolwerk kan het verkeer ongehinderd doorrijden, aldus de liberale voorman. Archief D66-woordvoerder E. Oele stel de dat er maar eens in de ge meentearchieven gezocht moet worden naar gegevens over de bezwaren die er toé ge leid hebben de markt van de Gouverneurlaan naar de Hoofdstraat te verhuizen. Hoe wel hij veel voor voelde de markt te laten waar deze nu is, wil hij daarnaast boven tafel krijgen wat er op de Gouver neurlaan tegen was. Wethouder H. De Vries had weinig goede woorden over voor de ideeën van WD en D66. „Dit is kwartetten met lo- katies. Het gemeentebestuur heeft misschien fouten ge maakt, maar dat komt alle maal omdat wij hier in Sassen heim een dorpsplein moeten ontberen". Eén van de belang rijkste redenen de markt te la ten op de huidige plek is vol- NOORDWIJKERHOUT „Deuren open en drem pels laag, en dat geldt ook voor de burgers die naar het gemeentehuis komen. Zo formuleerde de nieuwe Noordwij kerhoutse bur gemeester J.R. Andel gis termiddag tijdens zijn in stallatie in De Schelft zijn mening over het bestuur. In zijn eerste rede zei de misschien wel laatste bur gemeester van Noordwij- kerhout dat hij het gevoel had welkom te zijn in zijn nieuwe gemeente, onze gemeente, zoals Andel haar onmiddellijk noem de. Er is veel veranderd in Noord- wijkerhout sinds de tijd dat de Kaninefaaten er 2000 jaar gele den de knuppels zwaaiden, zo betoogde loco-burgemeester C. van der Klaauw die in zijn wel komstwoord voorrekende dat er nu 800 hectare bollengrond is binnen de gemeente. Een aantal hectares daarvan zal in de komende jaren opgeofferd moeten worden aan het wo nen, aldus Van der Klaauw. Verder voorspelde hij een dat de gemeente een stukje eigen zelfstandigheid zal moeten prijsgeven aan een regionaal bestuur wat betreft woning bouw, weg- en waterbouw en milieu om goedkoper en effi ciënter te kunnen werken. Dat ontlokte W. Hof (PvdA) de op merking dat Andel wel eens de laatste burgemeester van Noordwijkerhout zou kunnen blijken te zijn. Die komende samenwerking van de ge meente met de regio wil Andel overigens juist zoeken. .An ders zal diezelfde samenwer king ons op den duur worden opgedrongen," aldus de nieu we burgemeester, die beloofde creatief en actief om te willen gaan met de problemen en mo gelijkheden van deze tijd. „Ik wil geen sierduif zijn, ik zie mijn functie niet alleen als een erebaan, ik hoop althans dat die daar niet toe beperkt blijft," zei hij. Een van de pro blemen die hem in zijn nieuwe gemeente wachten, is de be perkte hoeveelheid grond die beschikbaar is en verdeeld moet worden over wonen, wer ken en recreëren zoals is om schreven in de regionale struc tuurschets voor de toekomst van de duin- en bollenstreek. WD'er L. Hogervorst vroeg de burgemeester zich te verdie pen in de bollenteelt die de ge meente werkgelegenheid en kleur geeft en die moet kun nen blijven bestaan. Hij wen ste dat Andel tegenstellingen zou weten te overbruggen en „brandjes zou weten te blus sen". Daarop aansluitend hoopte hof dat Andel een ma chinist zou zijn die de trein op het rechte spoor zou houden. Andel liet merken al kennis te hebben van de spanning die heerst tussen de diverse belan gen van huizenbouw en bol lengrond. Maar met een ma chinist wilde hij niet vergele ken worden want die zit alleen in zijn cabine terwijl de burge meester meer ziet in samen werking. De trein vond hij een beter beeld want die rijdt op dwarsliggers, zo merkte zei Andel niet zonder humor op. Toen Hof de hoop uitsprak dat hij een „aanjager" zou zijn, antwoordde Andel: „Een aan jager? Misschien moet ik wel afgeremd worden." Het is dan ook niet verwonderlijk dat E. Hulspass (D66) haar eerste in druk van de burgemeester: „Wat is dat een klein ventje!" bijstelde tot „kort, maar wel krachtig". Tenslotte sprak Andel de hoop uit dat hij zich spoedig met zijn vrouw en dochtertjes ook in Noordwijkerhout zou kun nen vestigen. gens de wethouder van econo mische zaken de komende dorpsvernieuwing. „Als we nu nog weer een andere lokatie gaan onderzoeken lopen we het hele traject straks nog een keer". Op aandringen van WD en D66 bleek de Vries, zij het morrend, bereid een her opening van de dossiers over de Gouverneurlaan in overwe ging te willen nemen. G. Westerbeek (CDA) gaf aan dat haar fractie vasthoudt aan de Hoofdstraat. Van Dorssen concludeerde nog eens dat verplaatsing van de markt naar de Gouverneur laan hoofzakelijk voordelen biedt. Dan is de Hoofdstraat vrij, de problemen aan de Charbonlaan zijn van de baan, het postkantoor is bereikbaar- ,de verfraaiing van de Hoofd straat kan beginnen en de moeilijkheden van de winke liers in de Hoofdstraat die te kampen hebben met omzetda ling op marktdagen behoren tot het verleden". Aanstaande woensdag zal de verkeerscom- missie het marktvoorstel on der de loep nemen. Hooghkamer naam nieuwe wijk Voorhout VOORHOUT De nieuwe wijk die ten noord-westen van Voorhout wordt gebouwd gaat Hooghkamer heten. Dat is al thans het voorstel van de ad viescommissie die zich over de naamgeving gebogen heeft. De naam is een van de 93 sugges ties die binnen kwamen nadat de gemeente eind vorig jaar een prijsvraag uitschreef voor een nieuwe naam. Hooghka mer is de naam van een monu mentale boerderij aan de Jaco- ba van Beierenweg in Voor hout. De commissie achtte deze naam het meest geschikt omdat hij goed aansluit bij de wijknamen Oosthout en Hoogh Teylingen die eveneens afkomstig zijn van oude hofs teden. De raad zal zich donder dag over het voorstel uitspre ken. LISSE Lisse heeft nog geen Monumentencom missie. De benoeming is uitgesteld voor onbepaal de tijd. Een van de kandi daatleden wil bedenktijd alvorens zijn nieuwe func tie te aanvaarden. Vermoedelijk gaat het om W. van de Bosch, die deel uit maakt van de Vereniging Oud Lisse. Deze laatste club stelt zich tot doel op te komen voor belangrijke momumentale panden in Lisse. Onlangs voer de de Vereniging Oud Lisse een felle strijd met de gemeen te Lisse om de sloop van een aantal kapitale villa's op de Heereweg te voorkomen. Van de Bosch volgt momenteel een aantal cursussen om meer te weten te komen van de proble matiek rond monumenten. Wethouder Stapel had bij zijn aantreden een half jaar gele den al laten weten het een goe de zaak te vinden dat ook de Vereniniging Oud Lisse wordt betrokken bij de besluitvor ming rond monumenten. Wethouder nog lid dagelijks bestuur Sava Idoor lichting op zijn ontslagname. NOL WESSELING Mijn ontslag moest duidelijk- heid brengen, bestuurlijke zin delijkheid, niemand zou het begrijpen als je in de raad ja zegt en vervolgens als secreta ris handtekeningen gaat zet ten om te procederen, aldus de wethouder. De Sava heeft vier bezwaarschriften tegen de be sluiten van Leidschendam in gediend, twee voor B en W en twee voor de gemeenteraad. Die zullen door de Raad van State via een AROB-procedure (administratieve rechtspraak overheidsbeslissingen) wor den behandeld. LEIDSCHENDAM - Wethou der Van Ewijk is weliswaar af getreden als secretaris maar nog lid gebleven van het dage lijks bestuur van Sava, het sa menwerkingsverband voor af valverwijdering van 35 ge meenten. Zijn plaats als secre taris is ingenomen door wet houder J.P. Hofman van Naaldwijk. Dat heeft de Leid- schendamse wethouder giste ren de commissie milieu en groen meegedeeld in een toe- Zilker raadslid Hans Boll stopt DE ZILK Het CDA-raadslid Hans Boll zal aan het eind van deze maand zijn werkzaamhe den in de gemeenteraad beëin digen. Daardoor zal De Zilk nog maar door één raadslid vertegenwoordigd zijn, name lijk CDA'er H. de Groot-van Gijlswijk (eveneens CDA). Op volger voor Boll wordt de Wim Passchier die in de komende raadsvergadering zijn geloofs brieven zal overhandigen.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 13