LEIDEN OMGEVING Rapport geeft Gevulei vrijwel geheel gelijk Levendige start Leids cabaretfestival Duin Bollenstreek moet VAM-contract verbreken 11 Mist HlV-café naar De Bakkerij Een cadeau van formaat J Postcode/plaats: CcidócSoirtatit !miiim mixiingiemra £eidM<2owiant DINSDAG 18 FEBRUARI 1992 IN NAAM DER WET door frank buurman De zittingzaal van het kan tongerecht vulde zich gis termorgen plotseling met verdachten en hun advoca ten. Aanleiding was de af ronding van het mistonge- lukop 1 maart 1991, waarbij twintig auto's waren betrok ken. De vrachtwagenchauf feur die, beladen met 20 ton staal, op de rij auto's inreed stond vorige week al terecht voor de Haagse rechtbank. De aanklacht tegen hem, dood door schuld omdat één van de automobilisten door botsing kwam te overlij den was zo zwaar dat daar voor een hogere rechter moest worden ingescha keld. Ook het Leidse kantonge recht nam de gebeurtenis sen echter zwaar op. De ver dachten die de oorspronke lijke kettingbotsing zouden hebben veroorzaakt werden door de officier van justitie stevig op de korrel geno men. ,,Deze manier van rij den in dichte mist, veel te hard en zonder voldoende afstand te houden, kun je geen rijden meer noemen. Het is mikken in een sjoel bak wat je eigenlijk doet, en maar zien waar je ergens met je auto uitkomt, en dat is dus meestal boven op el kaar". Eén verdachte waag- ie het op te merken dat hij voor zijn gevoel goed reed. ,Ik ken dat wel, al die auto- nobilisten die op hun ge voel rijden. Daardoor vallen :r 1200 verkeersdoden per aar en vele duizenden ge vonden", schamperde de ifficier. Volgens enkele ver lachten viel het met de mist igenlijk nog wel mee. Eén van de automobilisten had ussen de mistflarden door e weg over een lengte van 00 meter nog wel goed [unnen overzien, hetgeen snelheid van 75 kilome- er per uur verantwoord zou haken. Hsico officier baseerde zich op veerrapporten die uitwezen lat er dichte mist was voor- peld, en dat die mist bij )ud Ade extreem dicht was ;eweest. „Als je onder die imstandigheden hard blijft ijden neem je naar mijn dee bewust het risico datje nensen in de kreukels kan ijden. Dat soort weggedrag lient afgestraft te worden", ildus de officier, die voor ille verdachten 350 gulden loete eiste en een voorwaar- lelijke ontzegging van de ijbevoegdheid met een iroeftijd van twee jaar. )e advocaten hadden van- elfsprekend een andere nening over het weggedrag an hun cliënten. „Lang- aam rijden bij mist is lo- isch en verstandig, als ie- ereen dat zou doen. De iraktijk leert echter dat de nepste automobilisten in nist toch tussen de 80 en kilometer per uur rij- len. En dan bestaat er ook rag zoiets als een regel raarbij je je verplicht om je an te passen aan het overi- e verkeer om dat verkeer iet in gevaar te brengen, emand die langzaam gaat ijden in mist wordt daar- ioor juist een gevaar op de 'eg, omdat al die anderen ie harder rijden daar niet op rekenen", aldus een ad vocaat. Ik heb moeite mijn ogen te houden bij dat be oog", spotte de officier van ustitie. „Ik heb mij kenne- ijk vergist. Ik had al die nensen die langzaam reden lier moeten dagvaarden". k officier wees op de uit- praak van de Hoge Raad ie voorschrijft dat bij dich- mist langzaam of hele- laal niet gereden moet Kirden. „We kunnen ook "el zeggen dat iedereen laar moet gaan stelen om- at veel mensen dat al doen. soort aanpassingsver- oogen gaat naar mijn idee -"atte ver". kantonrechter Kamp was iet de officier van justitie «ns. „Ik denk dat je eigen- ijk bij dichte mist zou loeten besluiten om de uto maar te laten staan, 'ie dan toch gaat rijden loet de consequenties van at besluit dragen". Ook de antonrechter vond dat er en voorbeeld gesteld dien- e te worden. De geëiste kaf werd in de meeste ge- allen ook daadwerkelijk Pgelegd. Een automobilist ie als laatste op de muur an wrakken inreed en ken- eiijk ondanks een lage nelheid geen kant meer op- '°n kreeg enige gratie. Hij •oefde alleen maar de geld- iiete te betalen. UTRECHT - Het Afval Overleg Orgaan adviseert in haar rapport dat de vuilver werkingscontracten die som mige gemeenten uit Gelder land en de Randstad hf>hh*>r> afgesloten met de VAM in Wijster, voortijdig zou moeten worden beëindigd. Het vuil zou op den duur in de eigen regio verwerkt moeten worden. Tot de be treffende gemeenten beho ren ook de meeste gemeen ten in de Duin Bollen streek die zich hebben vere nigd in het Vuilafvoer ver werkingsbedrijf (VAB) Duin Bollenstreek. Vorig jaar werd het contract dat de VAB met de VAM had verlengd tot 2008. De belang rijkste reden voor de con tractverlenging was het veel goedkopere tarief, gekoppeld aan de kwaliteitsgaranties die Wijster het VAB kon bie den. In november 1991, tij dens de presentatie van de re novatieplannen voor het vui- loverslagstation in Voorhout, zei VAB-voorzitter W. van Montfrans daarover: „De vuilverwerking in Nederland verloopt rampzalig chaotisch. Alleen de VAM is vooralsnog in staat gebleken de proble- Volgens directeur R. Rense van het Afval Overleg Orgaan is zo'n verandering echter goed denkbaar. „Milieugede puteerde H. van der Vlist heeft gezegd dat hij zich zal inzetten om de afvalverwer king in de regio te realiseren. Dat is ook nodig, omdat de ca paciteit van de nieuwe Gavi in Wijster straks nodig is voor de opvang van vuil uit Fries land". Volgens Rense zal nog voor de ingebruikname van de nieuwe Gavi in Wijster. in 1996, een oplossing gevonden moeten worden. „Wel zal daarbij rekening moeten wor den gehouden met de eisen die de Duin Bollenstreek daarvoor op tafel hebben ge legd", realiseert ook Rense zich terdege. En die eisen zullen pittig zijn. Van Montfrans liet in novem ber weinig twijfel bestaan over haar intenties op dit ter rein. „We willen alleen naar een ander indien we daar de zelfde prijs en kwaliteit kun nen krijgen", luidden haar voorwaarden toen."Een eerste reactie van een woordvoerder van het VAB-bestuur wijst in dezelfde richting. Hoewel in afwachting van de ontvangst van het rapport nog geen offi cieel commentaar werd gege ven, liet men nadrukkelijk weten dat het rapport geen bindend maar een advise rend karakter heeft. ..Maar wel een zwaar advies", aldus Rense verwijzend naar de vijf gedeputeerden die het rap port ondersteunen. „Daar mee heeft het toch een be hoorlijk bestuurlijk draag vlak". UTRECHT - In Zuid- Holland kan definitief worden volstaan met een beperkte uitbreiding van de verbrandingscapaciteit met 400.000 ton. Dit blijkt uit het gisteren officieel gepresenteerde Ontwerp Tienjarenprogramma Af val 1992-2002 van het Af val Overlegorgaan (AOO). Al eerder ontstond commotie toen berekeningen bekend werden van het AOO - dat in 1990 werd opgericht door rijks overheid, provincies en ge meenten met als taak de lande lijke sturing van de afvalver wijdering voor te bereiden. Deze berekeningen toonden aan dat er minder aanvullende verbrandingscapaciteit nodig is dan aanvankelijk werd ver ondersteld. Op grond van oor spronkelijke vermoedens werd er een vuilverbrandings installatie op Ypenburg (Gavi) gepland. Gedeputeerde Van der Vlist:valt over te praten I FOTO: MILAN KONVALINKA In het tienjarenprogramma gaat het AOO uit van een toe name van het afval met 1,3 pro cent. Door een sterke toename van preventie en hergebruik moet de hoeveelheid te storten of te verbranden afval aanzien lijk verminderen. Aan het ein de van de planperiode (2002) moet de bijdrage van storten en verbranden zijn terugge bracht van 45 tot 25 procent. Desondanks moet de capaci teit van afvalverbrandingsin stallaties de komende jaren toenemen met 2,5 miljoen ton tot 5,3 miljoen ton in het jaar 2000. Van nieuwe technieken, die de benodigde verbran dingscapaciteit nog eens extra zouden kunnen beperken, zo als voorscheiding met vergis ting, verwacht het AOO pas na de eeuwwisseling een substan tiële bijdrage. Wel steunt het AOO experimenten van afval- verwijderingsbedrijven met scheidings- en vergistingsin- stallaties. zoals die in Leiden aan de Voorschoterweg is ge pland. Op dit moment wordt onderzoek gedaan naar de fi nanciële en milieuhygiënische haalbaarheid van de installa tie, waartegen veel bewoners van Leiden Zuid-westproteste- ren. De Gevulei het samenwer kingsverband voor afvalver werking voor Leiden en om streken - wordt op meerdere punten in het gelijk gesteld. Zo bepleit het rapport van het AOO verevening van de ver werkingstarieven. Op dit mo ment variëren de tarieven voor storten of verbranden nog van 85 gulden in Zeeland tot bijna 400 gulden voor Gevulei-ge- meenten. De laatsten hebben daarom al verschillende malen bij milieuminister Alders aan de bel getrokken en gevraagd om die grote verschillen recht te trekken. Ook de noodkreet van de Ge- vulei-gemeenten om ingrijpen van de rijksoverheid, vond een gewillig oor bij AOO-voorzitter Ouwerkerk. Minister Alders kondigde enige tijd geleden al al dat hij een wet voorbereidt om onwillige lagere overheden te dwingen een afvalinstallatie te accepteren, ook al willen zij dit niet onder het motto 'not in my back yard'. De Gavi op Ypenburg werd oorspronkelijk een capaciteit toebedacht van 600.000 ton, maar duidelijk is nu dat dit veel te veel is. Door deze cijfers is de Gavi definitief op zeer losse schroeven komen te staan. Afblazen Omdat er in de Haagse regio veel minder verbrandingsca paciteit nodig is dan aanvan kelijk werd verondersteld, stelde milieugedeputeerde H. van der Vlist onlangs dat er met de provincie te praten viel over het afblazen van de Gavi. Wat hem betreft hoeft de ver brandingsinstallatie op Ypen burg er niet meer te komen, als er een alternatieve lokatie is. Hij doelde daarbij op het bou wen van een extra, zevende, oven bij de afvalverwerking Rijnmond, al dan niet in com binatie met de Gevudo-instal- latie in Dordrecht. Deze moge lijkheden worden nu onder zocht, en in afwachting daar van heeft de gemeente Leid- schendam, op wier grondge bied de Gavi zou moeten wor den gebouwd, alle medewer king opgeschort. Hutspotten lopen zich warm voor carnaval LEIDEN Carnavalsvereni ging de Leidse Hutspotten loopt zich warm voor carnaval. Officieel begint dat vrijdag 28 februari als De Hutspotten om 20.00 uur in verzorgingshuis Rijn en Vliet de stadssleutels krijgen overhandigd. Voor die tijd is er aanstaande zaterdag in het Antoniusclub- huis aan de Lange Mare een middag voor 55-plussers. De zaal gaat om 12.30 uur open, het programma begint om 13.30 uur. Diezelfde dag zijn de Hutspotten rond 12.00 uur aan wezig op de Haarlemmer straat. Ze staan met een dub beldekker bij de Hartebrug- kerk en delen chocolademelk uit. 's Avonds is er dan een bal masqué in het Antonius Club huis. Dat begint om 21.00 uur en de zaal gaat om 20.00 uur open. Traditioneel onderdeel van de carnavalsviering van De Hut spotten is het feest voor gehan dicapten op maandag 2 maart vanaf 9.30 uur in het Antonius Clubhuis, 's Middags gaan De Hutspotten op bezoek bij de bejaardenhuizen. In de avond uren staat het Doordouwersbal geheel volgens de traditie op het programma. Dat begint om 21.00 uur, de zaal is een uur eerderopen. ALLERLEIDS Tarot In restauxant Eigenzorg, Sta tionsweg 19, worden morgen tussen 13.30 en 16.00 uur indi viduele tarot-lezingen gegeven. De dag erna wordt in hetzelfde restaurant een lezing gegeven over de oorsprong, betekenis en het gebruik van de tarot. Deze avond begint om 20.00 uur. Herzberg Judith Herzberg, schrijfster van poezie en toneelstukken, is donderdag te gast in Sociëteit De Burcht. Zij zal die avond een overzicht geven van haar werk, en de relatie die ligt tus sen woorden en beeld. Zij schreef onder meer het toneel stuk Leedvermaak, waarop de gelijknamige film is gebaseerd. De literaire avond begint om 20.15 uurde toegang bedraagt tien gulden (voorverkoop bij boekhandels Kooyker, De Kier en Zandvliet), voor donateurs van de Burcht Literair is het gratis. Lunchconcert Celliste Larissa Groeneveld verzorgt donderdag een lunch concert in de Kapelzaal van K&O aan de Oude Vest 45. Sa men met pianist Frank van de Laar voert ze de sonate opus 69 van Beethoven uit, evenals Me tamorphoses van Lutoslawski en de sonate in A van Franck. Het concert duurt van 12.45 tot 13.30 uur. Wat is cabaret? Die vraag zal de jury deze week be hoorlijk bezighouden. Op de eerste avond van het Leids cabaretfestival za gen we achtereenvolgens een clowneske dichter, twee clowneske clowns, een Echte Amusements cabaretgroep, een Echte Kritische Cabaretier en twee acteurs die soms een liedje zongen. Robikekba begon met 'Ape- zaad op belledozen'. Dat zijn achtereenvolgens zijn arties tennaam en die van zijn pro gramma. Hij schrijft al liedjes sinds zijn elfde, heeft het ein deloze besef zichzelf te zijn, noemt zich goddelijk, maar verklaart dan weer dat hij niet lollig is, alleen met een Um laut. Laten we hem een soort jeugdige Willem Kloos met een clowneske aanpak noemen. Clownesk is Kamelot ook, maar dan heel weloverwogen. Het Vlaamse duo heeft jaren lang op straat en voor kinderen gespeeld, heeft dus veel erva ring en dat merk je. Binnen de kortste keren heeft Rik Schrauwen uit het publiek een volledige band op het podium gerekruteerd die precies in hun straatje 'De witte blues' uit Zimbabwe speelt. Hij ver staat de moeilijke vak om de lach van de zaal uit het niets geboren te laten worden. Maar of cabaretpuristen dit komi sche stel zomaar tot de volgen de ronden toelaten, is de vraag. Bij Harten Vrouwen Schoppen Heren is dat geen probleem: dit is duidelijk cabaret zoals het hoort. Of hoorde. De groep bestaat uit vier spelers en vier musici met kleinkunstacade mie-, toneelschool-, conserva torium- en doe-het-zelferva- ring. Dat is goed af te zien aan hun techniek en zelfverzeker heid van presenteren. Ze kie zen van alles als onderwerp (sport, Zeeuws meisje uit Ja pan, een vrouwenprogramma op tv, een panfluitgroepje) en behandelen dat niet zonder humor en originaliteit. Onder meer door de goede en stevige band laten de verstaanbaar heid en de begrijpelijkheid van de tekst wel eens te wen sen over. Traditioneel Tim van der Sluijs deed vorig jaar ook al mee en krijgt een herkansing. Hij is ook een tra ditioneel soort cabaretier, maar dan van het kritische slag. Cabaret zoals cabaret be doeld is, zegt het programma boekje dan ook. Tja... Na een aardig liedje waarin lelijk rijmt op plooi (vorig jaar ook al ge zongen, dacht ik) gaat hij aan het woordspelen met de actua liteit op een manier die nog veel te weinig uitgestorven is. Maar zijn liedjes over racisme en een autoped zijn dan weer de moeite waard. Moeilijk ge val, zou gebaat zijn bij zangles en meer rust in de presentatie. Ja, en dan de Vlamingen Kerel en Karei. Zij durfden het aan om cabaret of hoe je het noe men wilt te maken over maar één onderwerp dat de door snee cabaretfan niet op de ban ken zal krijgen. Zij spelen twee bejaarde, gedistingeerde heren op een kamer en doen dat uitstekend, met een ijzeren consequentie en veel techniek en gevoel. Ze maken het zich zelf niet gemakkelijk door te mikken op de sympathie en de ontroering van de zaal en niet op de vette korte-termijnlach. Daarom heeft 'Op visite bij Ke rel en Karei' veel weg van to neel, hoewel ze wel degelijk liedjes hebben en die ook goed uitvoeren met een prima pia nist. Solisten Dit jaar heeft het festival maar drie solisten, terwijl in eerdere edities de egotrippers vaak de overhand hadden. Saai was de eerste voorronde zeker niet, en ook de kwaliteit was heel be hoorlijk. Dat is wel eens anders geweest. Het lijkt er op dat de levendige start van het festival te danken is aan het grote aan tal groepen. LEIDEN - Het HlV-café, een ontmoetingspunt voor mensen die seropositief zijn en hun naasten, wordt op maandag 2 maart her opend in het gebouw van de hervormde/gereformeerde diaconie aan de Oude Rijn 44. De Bakkerij. Het HlV-café was tot voor kort ondergebracht bij het COC aan de Langegracht 65. Eén van de redenen om het café te verplaatsen is het gegeven dat aids een zaak is die bepaald niet alleen betrekking heeft op homoseksue len. Het HlV-café wordt heropend met een bijzondere thema avond onder de titel 'Aids in Leiden'. Gasten zijn dr. M. van Eer en dr. F. Kroon, internisten bij het Academisch Ziekenhuis Lei den. Jan Haen van de HlV-vereniging Nederland gaat in op de nieuwe mogelijkheden de verschijnselen van aids te bestrijden. Hen luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieu we abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Af i1 Dhr./Mevr.: Voorl.: Straat: Postcode/plaats: Telefoon: voor controle bc/.orging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand (automatische betaling) f27.00 (H kwartaal (automatische betaling) f79.80 d kwartaal via acceptgiro f 82,80 Stuur als dank de luxe handdoek naar: Naam: Lijk in het water Het stoffelijk overschot van een 65-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats is gistermorgen rond elf uur in de Oude Rijn. ter hoogte van de Pelikaanstraat gevonden Het lichaam werd ontdekt door een toevallige passant, die onmiddellijk de hulp van een kennis inriep. Beiden togen zij naar twee parkeerwachters, die onmiddellijk brandweer, EHD en politie inschakelden. Duikers van de brandweer hebben het leven loze lichaam uit het water gevist Het lichaam van de man. die voor het laatst in Den Haag werd gesignaleerd, moet enkele uren in het water hebben gelegen. Hoe hij te water is geraakt en verdronken, is vooralsnog onduidelijk. Ook zijn doodsoorzaak is nog niet vastgesteld, van daag wordt sectie verricht. De man was slechtziend en bewoog zich gewoonlijk voort met behulp van een stok. Maar hij was vanuit Den Haag zonder stok naar Leiden gekomen De stok was daar eerder gebroken. De identiteit van de man is nog niet vrijgegeven omdat nog niet al zijn familieleden op de hoogte zijn van zijn dood. Voor de politie is er nog geen aanleiding om van een misdrijf uit te gaan. FOTO: WIM VAN NOORT Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar de Leidse Courant, antwoordnummer 998. 2501 VC Den Haag JNZ duikers

Leidse Courant | 1992 | | pagina 11