Eén aanslag oor alle woonlasten Postzegelvrienden voor het leven lidacGommii LEIDEN OMGEVING leen enkele aanwijzing identiteit dood kind sneikraak in sportzaak Huis bijkans Bejaarde dames thuis overvallen etsendief )or bureau ingehouden Veel Vlamingen, weinig solisten op cabaretfestival agen WD over ridicule geling Leidse erfpacht ALLERLEIDS MAANDAG 17 FEBRUARI 1992 door RENS koldenhof (Vervolg van voorpagina) JDEN - Wandelaars die hun hond uitlieten iden het stoffelijk overschot van de baby gis- middag rond drie uur langs het Boerenpad in k Cronesteyn. Het gaat om een blank jonge- Over de identiteit van het kind tast de poli- nog volledig in het duister, t lijkje werd verpakt in een plastic vuilniszak igetroffen door wandelaars die hun hond uit en. Nadat een schouwarts rond vijf uur was arriveerd, werd het lichaam overgebracht ir het Academisch Ziekenhuis. De officier ijustitie heeft inmiddels opdracht gegeven het verrichten van sectie om de doodsoor- k vast te stellen. Over de identiteit van het kind tast de politie nog volledig in het duister. Hoe lang het lichaam er heeft gelegen, kon zij evenmin zeggen. Nadere informatie wordt in de loop van vandaag verwacht. Op verzoek van het openbaar ministerie is ook een recherchebijstandsteam geformeerd, dat de zaak moet onderzoeken. De lugubere vondst in de bosjes tussen het Volkstuinencomplex Cronesteyn en de A4, werd gistermiddag gedaan door wandelaars die hun hond uitlieten. Zij alarmeerden de politie die omstreeks drie uur ter plekke was. Toen duidelijk was wat de inhoud van de vuilniszak was werd direct de technische opsporings- en herkenningsdienst ingeschakeld. Zij zetten het omliggende gebied af en kamden de omgeving zorvuldig uit op zoek naar sporen die een aan wijzing zouden kunnen vormen omtrent de ach tergronden van de tragische vondst. LISSE - Bij een snelkraak in een sportwinkel in Lisse is een onbe kend aantal trainingspakken ont vreemd. De inbraak in de zaak aan de Koninginneweg vond zaterdag nacht plaats. Twee onbekenden gooiden met een betonblok een grote winkel ruit in waarna ze er met de kle ding vandoor gingen. Auto op z'n kant gelegd WASSENAAR - In de School straat is vannacht rond één uur een rode Subaru Mini Jumbo op z'n kant gezet, naar alle waar schijnlijkheid door 'discogan gers'. De politie vraagt of getuigen van het vorval zich willen melden. leeggehaald WASSENAAR - Uit een woning aan de Lange Kerkdam is in de nacht van vrijdag op zaterdag au dio- en videoapparatuur weggehaald, terwijl de in brekers ook een grote par tij CD's meenamen en de kamers ontdeden van alle aanwezige vloerkleden. Zij kwamen binnen door het forceren van een raam aan de voorzijde van het huis, nadat zij eerst hadden ge probeerd via de achterzij de binnen te komen mid dels het boren van enkele gaatjes in de achterdeur. LEIDEN - Twee bejaarde vrouwen, 79 en 84 jaar, zijn vrijdaga vond in hun woning aan de Wasstraat overvallen. Rond acht uur werd aangebeld en twee jongens verklaarden dat zij kwamen voor een huiswerkcursus. De vrouw die opendeed, werd tegen de muur gedrukt en vervolgens stevig beetgepakt. Toen de andere vrouw op het gestommel afkwam, werd zij tegen de grond ge werkt. De jongens verdwenen met een handtas, waarin een lees, een toilettas en een contant geldbedrag van meer dan duizend gulden. Inbrekers actief in Voorschoten VOORSCHOTEN - Twee woningen in Voorschoten waren za terdagavond het doelwit van inbrekers. Uit een flat aan de Jan Evertsenlaan werd een videocamera, geld en cheques gestolen. De inbrekers wisten binnen te komen via de flippermethode waarbij het slot geopend wordt door een kaartje tussen de deur te schuiven. Ook een hoekwoning aan de Bartoklaan kreeg onge node gasten. De inbrekers staen een klok met een waarde van 2500 gulden. De dieven kwamen binnen via een een bovenlicht. Inbraak in Nieuwkoop NIEUWKOOP - In een woning aan de Elzenstraat in Nieuw koop is in de nacht van vrijdag op zaterdag ingebroken. De inbrekers zijn vermoedelijk met behulp van een valse sleu tel de woning binnengedron gen. Ze gingen er met cheques vandoor. Insluiper in woning OUDE WETERING - Terwijl de bewoner zich in zijn woning aan de Kanaalweg in Oude We tering bevond, is iemand zater dag tussen twaalf en half twee het huis binnengeslopen. Ver mist worden een klein geldbe drag en sieraden. einigingsrechtweg bij EWR IIDEN Alle gemeen- jke woonlasten worden ïaf volgend jaar via één ïslagbiljet geïnd. Het it daarbij om de onroe- d goedbelasting, het ngsrecht en het reini- gsrecht. Daarmee nt ook een einde aan inning van het reini- gsrecht door de EWR. leidde het afgelopen tot grote onrust. De efsverhoging was bij tiedereen bijtijds door- ekend, waardoor veel ïsen later voor onaan- ame verrassingen imen te staan. ïouder S. de Vreeze van fi- iën komt met die wijzigin- tegëmoet aan een motie rerd ingediend tijdens de otingsbehandeling. De ge- ïte moet om het nieuwe ;em in te kunnen voeren 1 juli de inningsovereen- st met de EWR opzeggen. die tijd moet wel een be gijn genomen omdat het ract anders met vijf jaar It verlengd. Het reini- [srecht wordt in Leiden nu ekend met de maandelijk- Spreiding Dit jaar gaat de gemeente met een ander systeem voor ge spreide betaling werken voor de onroerend goedbelasting. Na versturing van de aanslag kan dan een gedeelte worden betaald. Na iedere deelbeta- ling stuurt de gemeente een nieuwe acceptgiro, tot het to taal betaald is. De termijn die daarvoor staat is drie maan den, maar dat kan worden ver lengd. De regeling voor kwijtschel ding van belastingen en hef fingen wordt ook eenvoudiger. Voortaan hoeft maar één keer kwijtschelding te worden ge vraagd voor zowel onroerend goedbelasting als reinings- recht en hondenbelasting. Met dit nieuwe systeem verdwijnt tegelijk het verschil tussen het aantal kwijtscheldingen van reinigingsrecht. De gemeente verwacht dat ongeveer 3000 mensen om kwijtschelding zullen vragen van wie er 1440 die ook geheel of gedeeltelijk zullen krijgen. Wie twee jaar achter elkaar een volledige kwojtschelding heeft gehad, krijgt in het vervolg geen aan slagbiljet meer toegestuurd. ;DEN Dankzij een wkeurige beschrijving een getuige kon vrij- avond een 28-jarige t Ise fietsendief worden i gehouden. etuige zag hoe de man, ge- 'd in een paars/wit/zwart en met één arm mitella, een etalageruit Huisman aan het Leven- eg en er met een ra- !ts vandoor ging. Amper minuten later werd de voor de deur van het poli- ireau aan de Langegracht [ehouden. maal binnen bekende hij tl. De fiets is inmid- weer terug. tra vliegverkeer id Valkenburg iSENAAR - Tot en met 3 ii rt wordt door de beman- 1 en van de squadrons van iroep Maritieme Patrouil- bgtuigen deelgenomen :l oefeningen in nationaal en nationaal verband. Op enburg zijn dertien ein's gestationeerd. In ver- 1 hiermee worden daarom, tijdens de nachtelijke tot en met 3 maart starts andingen op het marine kamp Valkenburg ge kt. Enig ongemak voor de 'onenden is niet te voorko- aldus de leiding van het [kamp. LEIDEN „Als kind was ik al eens bezig geweest met postzegels en een kleine dertig jaar geleden ben ik er opnieuw mee be gonnen. Zo zijn er wel meer. Als. ze met pensioen gaan herinneren ze zich hun oude liefde weer. Eens verslingerd, altijd verslingerd. Postzegels zijn vrienden voor het le ven". Bart van der Klaauw, bestuurs lid van de Leidse Postzegel vrienden, maakt niet de in druk ongelukkig te zijn met zijn hervonden liefde. In 1966, toen de Postzegelvrienden werden opgericht, behoorde hij tot de mensen van het eer ste uur. „Ik was niet een van de oprichters hoor, maar ik ben wel van begin af aan lid. Sinds een paar jaar zit ik in het be- stuiir van de vereniging". Gisteren hielden de vrienden weer een grote postzegelbeurs in het Vijfhovenhuis aan de Hoflaan. Gewoontegetrouw zorgden een groot deel van de vijfhonderd leden en een flink aantal niet-leden de hele dag voor een parkeerprobleem in de omgeving van het beursge bouw. „Zo'n beurs trekt altijd. Niet alleen vanwege de kans om wat te handelen, maar ook voor de sociale contacten", ver klaart Van der Klaauw de blik- verzameling voor de deur. Hoewel het verzamelen van postzegels niet direct associa ties oproept van hectische tafe relen is het wereldje de laatste tijd behoorlijk in beweging. De reden is het voortdurende ge schuif van grenzen in Europa. Het verdwijnen van oude en verschijnen van nieuwe lan den biedt een beetje handelaar ongekende perspektieven. „Neem de DDR. Vroeger was een zegel uit dat land niets waard. Maar nu er geen nieuwe meer bijkomen worden de be staande collecties steeds meer waard. De prijzen schieten om hoog en daar wordt natuurlijk op ingespeeld", legt Van der Klaauw de gevolgen van de nieuwe kaart van Europa yoor de filatelist uit. Nieuwe landen als de Balti- sche staten, de Oekraïne, Kroatië en Slowenië worden overigens met argusogen in de gaten gehouden. Bart van der Klaauw:„Sommige landen pro beren een slaatje te slaan uit de belangstelling voor zegels. Er zijn bijvoorbeeld oliestaat jes die voortdurend met nieu we exemplaren uitkomen. De mooiste ontwerpen, eerder plakplaatjes dan postzegels, maar die vallen al gauw in de categorie 'niet erkende uitga ven'. Hetzelfde geldt voor en kele Afrikaanse staten. Er was er pas nog een die met een se rie over de Winterspelen kwam, ik bedoel maar". Zelf is Van der Klaauw, die een aantal boeken over vliegen en vlieg tuigen schreef, naast enkele landen gespecialiseerd in ze gels van vliegtuigen en vlin ders. „Bart ziet ze vliegen zeg- Geen voorrang Drie lichtgewonden vielen er vrijdagavond bij een aanrijding op de raakte daarbij een verkeerslicht, dat met veel geraas omviel en een kruising Willem de Zwijgerlaan/Gooimeerlaan. Een 22-jarige Leidse 40-jarige fietster verwondde. De auto van de 22-jarige man raakte to- automobilist die linksaf naar de Gooimeerlaan wilde, gaf geen voor- tal loss, de wagen van de tegenligger werd aan de voorzijde vernield, rang aan een 40-jarige Leidse vrouw die uit de tegenovergestelde Alle betrokkenen moesten zich voor lichte verwondingen laten be richting, vanuit de richting van de Marmxstraat, kwam. Bij de botsing handelen in het Elisabethziekenhuis. foto: wim van noort tolde de auto van de jonge Leidenaar enkele malen om zijn as en gen ze hier wel eens". Geïnteresseerden kunnen ie dere tweede maandag van de maand terecht in het Vijfho venhuis aan de Hoflaan 169. Dan wordt de maandelijkse bijeenkomst van de Postzegel vrienden gehouden. De deu ren zijn vanaf zeven uur open. Het veilen begint een uur later. De bijeenkomsten zijn be stemd voor leden van de vere niging, maar belangstellenden mogen een keertje komen kij ken. Informatie bij A. Ver mond, tel: 765828. Het veertiende Leids Cabaretfestival. Voorrondes vanavond en morgen avond, donderdag halve finale, zater dag finale (steeds 20.15 uur). In de Leidse Schouwburg. LEIDEN Het jaarlijkse Leidse cabaretfeestje gaat van avond weer van start. Voor de veertiende keer wordt het Leids Cabaretfestival georga niseerd, dat met oudere zus Cameretten en het veel jonge re Amsterdamse Kleinkuns- tfestival de belangrijkste kweekbak is voor nieuw talent. Het succesverhaal van het fes tival laat mooi zien hoe je als student kan mislukken en toch kan slagen in de wereld. De eerste edities vonden plaats op de zolder van studentenver eniging Augustinus. Het caba ret verloor en won weer aan po pulariteit in de loop der jaren, maar het festival bleef groeien. Het verhuisde naar De Waag en daarvandaan naar de Schouwburg en mag zich in middels alweer een tijd ver heugen in de belangstelling van de Vara. Aankondigingen en de beste prestaties worden op de radio uitgezonden en het festival kan met recht een lan delijk evenement worden ge noemd. Meer dan dat zelfs, want steeds meer Vlamingen storten zich op het typisch Ne derlandse fenomeen cabaret. Harry Kies was als student so ciologie een van de initiatief nemers van die eerste Cabaret festivals voor studenten en is nu de baas van Steek Produk- ties, in cabaretzaken. Dat Steek zegt iets over zijn opvat ting van wat cabaret moet we zen: kritisch, de mug op de el leboog van de maatschappelij ke werkelijkheid. Slechts aar zelend en met tegenzin geeft hij toe dat cabaret dat alleen maar leuk is ook de moeite waard kan zijn. Kies lijkt het tij mee te hebben, want nu de briljante onzingolf van Brigitte Kaandorp en Herman Finkers het cabaretestablishment is binnengerold, dient zich een nieuwe generatie aan die zich weer heftig bezighoudt met de politiek, zoals Lebbis en Jan sen en André Manuel. Die in middels zijn ingelijfd in de stal van Steek. Kies houdt zich nog wel bezig met de selectie van kandidaten voor het festival, maar laat de organisatie over aan Marijke Reijnders, die de laatste we ken dan ook van hot naar her vliegt. Zij vertelt enthousiast over de weer toegenomen be langstelling voor het festival. De finale is nu al uitverkocht, dat gebeurde eerder, maar dit jaar is voor het eerst ook de halve finale vooraf al volge boekt en lopen de voorrondes beter dan ooit tevoren. De schouwburg zal weer dampen. Broeierig Dat betekent overigens niet dat er geen kans is om er nog in te komen. „Er zijn heel veel telefonische reserveringen, vaak van mensen die voor de zekerheid kaartjes hebben be steld, maar afzeggen als hun favoriet in een eerdere ronde afvalt. Wie op tijd bij de schouwburg is, heeft dus een grote kans erin te kunnen. En de voorrondes zijn nog niet uit verkocht, kom daar dus vooral naartoe." Het is inderdaad elk jaar weer leuk om het festival aan den lijve te ondervinden. De sfeer is de hele week broeierig en spannend; wat de kwaliteit van de voorstellingen mist, wordt gecompenseerd door het com petitie-element. Tien groepen of solisten doen dit jaar weer mee. Ze werden uitgekozen uit 45 kandidaten. Marijke heeft ze allemaal ge zien en stelt ze in het kort voor. „Op maandag begint Robikek- ba uit Kampen.. Hij heeft een nogal dichterlijk programma, en begeleidt zijn gedichten op gitaar. Kamelot uit Tielt in Bel gië is een duo dat Tommy Coo per als grote voorbeeld heeft. Zij maken pure slapstickhu mor. Harten vrouwen schop pen heren komt uit Gouda. Dat is de grootste groep, met vier spelers en vier muzikanten. Ze maken traditioneel, veelzijdig cabaret en zingen goed. De Utrechter Tim van der Sluijs deed vorig jaar ook al mee en krijgt van ons een herkansing. Hij werkt veel met de actuali teit, komt 's avonds terug op wat hij 's morgens in de krant heeft gelezen. Kerel en Karei zijn drie Antwerpenaars die oude arme mannen spelen die een kamer delen." „Dinsdag komen Dood Spoor, drie mannen en twee vrouwen uit Amsterdam. Zij zitten op de Pabo, en hebben voor het pro gramma al twee weken gespij beld. Maar dat is geen pro bleem, de hele school leeft en werkt mee. Zij brengen ook traditioneel cabaret, met een sketchje en een liedje. De Ge meentereiniging uit Nijmegen komt voort uit de de FNV en speelt afgebakende, kritische sketchjes. Sasja Spanjerberg heeft een avondvullend pro gramma op de grens van to neel en cabaret. Zij speelt een joodse vrouw op zoek naar haar verleden. Bloedend Hart uit België zingt het levenslied, maar past wat ons betreft heel goed in het festival en Te Grab bel, drie studenten uit Gronin gen tenslotte behandelen ook van alles wat in traditionele sketchjes en liedjes." „Uit die tien kandidaten mo gen er vijf naar de halve finale, en daaruit worden dan weer drie finalisten gekozen. De jury bestaat uit Erik van Muis winkel, die in Zak en As zat. Jan Gras, theaterdirecteur in Hoofddorp, en Petra Possel, re censente van Het Parool en re dactielid van de programma's Ophef en Vertier en Opium." Opvallend is dat er dit jaar drie Belgische groepen meedoen, dat is veel, en maar drie solis ten, dat is weinig vergeleken met de voorgaande jaren. De trend dat iedereen denkt het beste in z'n eentje cabaret te kunnen maken, in het voet spoor van Freek, Youp, Her man en Brigitte, lijkt dus een beetje over. „Maar goed ook", vindt Marijke, „cabaretiers kunnen zoveel van elkaar le ren." We mogen dus hopen op een week exuberant, bruisend en niet-navelstaarderig caba ret. Wie de pech heeft dat hij toch niet in de schouwburg terecht kan, kan zich'behelpen met de radio. Op zaterdag 22 en 29 fe bruari besteedt Jan Mom in Uitgelicht tussen 2 en 4 uur op radio 2 aandacht aan het festi val en op 23 februari komt de winnaar in Ophef en Vertier, van 11 tot 1 op radio 1 DEN De gang van :n bij de afkoop van 'acht in Leiden komt burgers ridicuul over s nauwelijks te verde- !n. Dat stelt het WD- Islid Th. van der Nat in in aan het college aanleiding van het visieprogramma 'Ook i tog'. at programma werd nage- hoe de klacht van een Ise over de erfpacht werd handeld. De betrokkene de erfpacht voor haar wo ning voor 75 jaar hebben afge kocht. Die regeling voorziet er in dat er 2,50 moet worden be taald voor de erkenning van het afkopen van de erfpacht, maar dat daar bovenop nog eens 75 gulden aan admini stratiekosten in rekening wordt gebracht. Bedragen die in ieder geval op het eerste ge zicht niet met elkaar zijn te rij men. Het gedeelte over de erf pacht en het televisieprogram ma als geheel werden afgeslo ten met het vrolijk spottende lied 'Leidse erfpacht, Leidse erfpacht'. Van der Nat erkent in zijn raadsavragen dat indertijd door de gemeenteraad is beslo ten de apparaatskosten voor de erfpacht volledig in de ad ministratiekosten te verwer ken, maar dat de regeling niettemin ridicuul overkomt. Erfpachtsysteem De WD'er wil nu van het colle ge weten of het ook vindt dat de gang van zaken onbegrijpe lijk overkomt en of er moge lijkheden zijn het bedrag van 75 gulden te verlagen. Als dat allemaal niet kan, wil hij dat de gemeente de voorlichting over het erfpachtsysteem zodanig verbetert dat de verhouding tussen de administratiekosten en de erkenning wel redelijk overkomen of dat in ieder ge val wordt uitgelegd waarom die verhouding.zo ligt. Bloemschikken Een cursus Japans bloem schikken begint morgen bij volksuniversiteit K O. De cursus telt zeven lessen die op dinsdagen van 14.00 tot 15.30 uur worden gegeven. De lessen worden gegeven door Doris Diels-Kraft. Zij studeerde aan de Ikenobo Academie in To kio. Deelname aan de cursus kost 75 gulden. Inschrijving bij K O, Oude Vest 45, tele foon 071-141141. Voordracht Een voordracht over 'Verbor gen krachten in de mens' wordt op morgen door het The osofisch Genootschap georga niseerd in de Pieterskerk. De lezing begint om 20.15 uur. Toegang gratis. Concert Het ensemble Super Librum treedt woensdag op in de Taf- feh-zaal van het Rijksmuseum voor Oudheden, ingang Pa pengracht 29. Op het program ma staat werk van Landini en tijdgenoten (veertiende eeuw). Het ensemble Super Librum is gespecialiseerd in muziek uit de middeleeuwen en vroege re naissance en treedt sinds 1984 op. Het concert begint om 20.15 uur. Voorverkoop -van kaarten bij K&O (071-141141). Birdland In het kader van de Birdland- tour treedt woensdag de Paul Hoek Groep op in café De Tregter, Herenstraat 1. Paul Hoek speelt Europese jazz, en doet dat met Harry Emmery (speelde met Wynton Marsalis en Chet Baker), Cees Kranen burg (won het Loosdrecht Jazz Festival toen hij 15 was) en Ben van den Dungen. Het op treden begint om 21.30 uur. Recital Sopraan Thea Ekker-van der Pas, begeleid door gitarist Pa vel Steidl, geeft woensdag een recital in de Kapelzaal van K&O aan de Oude Vest 45. Zij vervangt zangeres Vera Verzij den die wegens ziekte verstek moet laten gaan. Het concert begint om 20.15 uur. Kaarten bij K&O (071-141141) of aan de zaal. Hara Vrouwengezondheidscentrum Hara begint op woensdag een nieuwe cursus 'Omgaan met menstruatieklachtenOnder werpen die aan dé orde komen zijn ontspannen, reinigen van het lichaam, omgaan met pijn en onregelmatife of te sterke menstruatie. Inlichtingen en opgave Els van Wissen Trams Trams in Noord-Amenka zijn het onderwerp van de bijeen komst op 19 februari van de afdeling Rijnland van de Ne derlandse Vereniging van Be langstellenden in het Spoor- en Tramwegwezen. Rolf van Hattum uit Voorschoten laat dia's zien. De bijeenkomst be gint om 20.00 uur in de NZH- zaal aan de Rijnsburgerweg 1. Bezoekers betalen een bijdrage in de kosten van f2,50. Bingo De bingoballetjes rollen op woensdag vanaf 20.00 uur in buurthuis Groenoord, Pasteur straat 23. De zaal gaat open om 19.30 uur. Aan de bingo is ook een superronde en een lote rij verbonden.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 7