Buchanans rebellie splijt Republikeinen DR liet te lichte baby's verdrinken Dood sjeik Musawi klap voor Hezbollah BUITENLAND ANC wil macht delen iüdwQowuvnt MAANDAG 17 FEBRUARI 1992 [eekpenningen schandaal j Japans vervoerbedrijf 00 - De directeur van het Japanse vervoer- rijf Tokyo Sagawa Kyubin zou honderden mil- ien dollars hebben betaald aan zo'n 130 politici, er wie vooraanstaande leden van de regerende erale Democratische Partij. Op die manier zou invloed hebben kunnen uitoefenen op de be- ming van kabinetsleden. Yasuo Matsuzawa, sident van Heiwado, een conglomeraat van ver- illende bedrijven, werd vrijdag gearresteerd, de oud-president van Sagawa Kyubin, Hiroya-* iVatanabe, zou hij een lening van 45,5 mijoen ar voor zijn bedrijf te hebben bekokstoofd, ter- duidelijk was dat Heiwado dat bedrag nooit zou men terugbetalen. In een vraaggesprek zei Mat- awa dat Watanabe, met wie hij nauwe zakelijke den onderhield, politici placht uit te nodigen r etentjes in dure restaurants en links en rechts 1 uitdeelde. LONDEN - Het Afrikaans Nationaal Congres (ANC) is bereid na de volledige ontmanteling van de apartheid de macht te delen met de Nasionale Partij, zelfs als het ANC bij de verkiezingen een ab solute meerderheid zou behalen. Dat zegt de secre taris-generaal van het ANC, Cyril Ramaphosa, in een vandaag gepubliceerd interview met de Finan cial Times. Hij zei dat het kort na het aannemen van een nieuwe grondwet noodzakelijk is dat ook andere partijen deel gaan uitmaken van een nieu we regering. Maar de ANC-leider maakte ook dui delijk tegen een „gedwongen huwelijk" te zijn, „een situatie waarin we gedwongen worden een coalitie met een andere partij aan te gaan om een regering te vormen". Het ANC hoopt dat de nieuwe grondwet genoeg controle-elementen en waarbor gen omvat om te voorkomen dat één partij alle macht grijpt. Strijd in Azerbajdzjan vlamt weer op MOSKOU - De strijd om de Armeense enclave Nagorno-Karabach in de repu bliek Azerbajdzjan is gisteren opgevoerd. Volgens het persbureau ITAR-TASS vuurden Armeniërs en Azerbajdzjanen honderden raketten en granaten op el kaar af. In het weekeinde zijn meer dan dertig doden en gewonden gevallen in het gebied. De regionale hoofdstad Stepana kert kwam gisteren voor de derde dag on der hevig vuur te liggen. Zaterdag wer den ook hevige gevechten gemeld in de plaats Chodzjali. Het is niet bekend hoe veel slachtoffers hierbij zijn gevallen. Er woedt ook een propaganda-oorlog tussen de twee bevolkingsgroepen, waarbij Azer bajdzjanen zeggen dat militante Arme niërs worden geholpen door troepen van de voormalige Sovjetunie. Dertien doden bij demonstratie Zaïre BRAZZAVILLE Zaïrese troepen hebben gisteren het vuur geopend op een demon stratie van de oppositie. Volgens de minister van communicatie Kitenge Yezu kwamen minstens dertien mensen om het leven. Het ministerie van binnenlandse zaken zei dat de demonstratie te wijten was aan de organi serende priesters „die uitzien naar politieke activiteiten en staatsondermijning". Voor de demonstraie was geen toestemming gege ven. De demonstratie was georganiseerd om te eisen dat de nationale conferentie over de mocratie wordt hervat. Op last van de rege ring werd de conferentie op 19 januari opge schort, omdat die te veel geld zou kosten en uit de hand zou lopen. Vorige week beloofde president Mobutu Sese Seko hervatting, maar er is nog geen datum vastgesteld. Baker in Moskou MOSKOU - De Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken, Ja mes Baker, heeft met een bezoek aan de Oez- beekse steden Tasjkent en Samarkand zijn reis door de Centraalaziati- sche republieken afge sloten, om verder naar Moskou te reizen. Daar zou hij vandaag praten met de Russische presi dent Boris Jeltsin over wapenbeheersing. Uitlaat belasting in Duitsland BONN - Een uitlaatbelasting maakt' het autorijden in Duitsland binnen kort zo'n dertig procent duurder. A1-' thans voor de benzinevretende mo dellen. Wie een zuinige auto rijdt en een katalysator heeft zal zelfs goed koper kunnen blijven rijden. Minis ter Krause van verkeer (CDU) kon digde dit weekeinde aan dat er een nieuw soort belasting op komst is in de Bondsrepubliek: een uitlaatbelas ting voor voertuigen. Als de nieuwe wet te zijner tijd van kracht wordt geldt niet meer het huidige belasting systeem volgens autoklassen, maar zullen uitlaatgassen en motorlawaai de hoogte van de belasting gaan bepa len. mC DE KONINCK ;W HAMPSHIRE [t verhaal", zoals dat in het jargon van de iderden journalisten uit alle delen van de eld in New Hampshire neergestreken, is ;seling niet meer Bill iton, Paul Tsongas en presidentiële voorver ing binnen de Demo- ische Partij. Het ver is nu Pat Buchanan de spectaculaire anti rebellie waartoe ultra-rechtse rakker Republikeinse kiezers jnerika weet te inspi- n. is het stembusdag in Hampshire en de bruuske jliek van Ierse oorsprong', ck J Buchanan (53), staat it punt zijn partijgenoot George' Bush een dave- klap toe te brengen. Tus- le dertig en veertig pro volgens sommige Jnthousiaste enquêteurs van de Republikein- temmen zou Buchanan zich kunnen verzamelen!, score van een uitdager uit igen partij rangen in de belangrijke 'primary' in 'erkiezingsjaar zou een vertoonde afgang zijn een zittende en herkies- iresident. Weinigen in de Verenigde Sta ten twijfelen eraan dat George Bush niet alleen New Hamps hire, maar alle vijftig voorver kiezingen in evenveel deelsta ten zal winnen, zodoende de presidentsnominatie op de grote Republikeinse partijcon ventie in augustus' krijgt en tenslotte de overgebleven De mocratische rivaal - wie dat ook moge worden - zal ver slaan. Maar toch, verrassingen lijken de norm geworden in de eigentijdse wereldgeschiede nis. Als de Sovjetunie in korte tijd kan worden weggetoverd en in Amerika's Democrati sche Partij de onwaarschijnlij ke Paul Tsongas pardoes 'fron trunner' is, dan mag ook presi dent Bush er geenszins op re kenen dat zijn adres de ko mende vier jaar Witte Huis, Pennsylvania Avenue, Was hington DC, blijft. Dan is het verhaal in New Hampshire Pat Buchanan. „We want Pat" Er heerst dan ook de sfeer van sensatie en collectieve ondeu gendheid onder het Republi keinse kiezersvolk dat op de laatste zaterdagavond voor verkiezingsdag de sportzaal binnendromt van het Daniel Webster College in Nashua, New Hampshire. Veel jonge ren, veel ouderen en weinig oudere jongeren stromen hier samen om hun nieuwe held te komen ondergaan. De tuba band in de hoek, onder de naar het plafond opgehesen basket- Pat Buchanan gisteren tijdens persconferentie. FOTO: EPA baldoelen, wordt voortdurend meen zelf repeteren de spreek- overschreeuwd door een scan- stalmeesters van de Bucha- derende massa: „We want Pat! nan-campagne de andere slo- We want Pat!" gan die vanavond door de zaal En in afwachting van het feno- en daarmee, via de slagorde van tv-camera's, door Amerika en door de wereld moet dende ren: 'Read my lips, geen twee de termijn!' Het is de ironische verwijzing naar George Bush' - inmiddels verbroken - be lofte van vier jaar geleden: 'Read my lips, geen belasting verhoging'. Als Patrick Buchanan, om stuwd door media en handlan gers, zijn entree maakt, verdo ven de aanwezigen hun oren en dansen blauwe en witte bal lonnen en de kartons met 'Bu chanan for president' driftig boven de duizenden Republi keinse koppen. Dan, na het gebed, het eerbetoon aan de vlag en het volkslied, maakt de presidentskandidaat het be zwerende gebaar tot stilte en richt Buchanans vuurmond zich dreigend op de microfoon. „Terwijl de kilometerlange li mousine-karavaan van George Bush door New Hampshire trekt, zeggen wij: 'George, je hebt je vier jaren gehad, het is sluitingstijd!' Ik heb de werk lozen van New Hampshire ont moet. Ik heb hun handen vast gehouden en in hun wanhopi ge ogen gekeken. Maar totdat ik hierheen kwam, interes seerden George Bush en de zij nen zich niet voor New Hampshire". „Toen ze in het Witte Huis be zorgd werden om hun eigen baan, toen werden ze bezorgd om de banen in New Hampshi re". „We hebben George Bush vier jaar geleden naar Washington gestuurd öm een deel van de oplossing te worden. Maar hij is een deel van het probleem geworden. Hij heeft zowel de belastingen als het begrotings tekort op recordhoogten ge bracht". „George, als jij mij één keer belazert, dan moet jij je scha men. Maar als jij mij twéé keer belazert, dan moet ik me scha- Speechschrijver Het zijn stuk voor stuk mooie, zeker in het doeltreffende En gels, slagzinnen die de politie ke columnist en ex-speech- schrijver voor Richard Nixon en Ronald Reagan ten beste geeft. Zoals het venijn van zijn pen decennia lang in de ko lommen van Amerika's be langrijkste kranten heeft uit gehaald naar alles wat progres sief of sociaal-collectivistisch is, zo priemt de speer van zijn tong nu onophoudelijk in het reeds deerlijk gehavende vlees van kandidaat George Bush, de 'cynische verrader van de conservatieve beginselen'. Biichanan is in deze verkie zingsstrijd de man van 'Ameri ca First', de isolationist en pro tectionist die als president de Japanners en de Europeanen het vrij entree tot de Ameri kaanse markt zal ontzeggen. President Pat Buchanan zal alle Amerikaanse troepen uit Europa terugtrekken en zou, zoals hij hier vanavond in Nas hua belooft „niet toestaan dat de Europeanen met hun ge subsidieerde Airbus-industrie de Amerikaanse fabrieken ka potmaken die de vliegtuigen hebben geleverd waarmee Eu ropa is bevrijd van de nazi's". Buchanan is een produkt van Amerika's gelukkige (althans voor de blanke middenklasse) jaren vijftig, toen Eisenhower president, het gezin de hoek steen en de mis in het Latijn was. De provocatie van alle ze kerheden in de jaren zestig heeft Buchanan tot de agres sieve verdediging uitgedaagd van die verloren overzichtelij ke wereld. In zijn temperament heeft hij aids „de revanche van de Schepping op onnatuurlijk ge drag" genoemd, heeft hij dak lozen door opsluiting willen verwijderen uit het zicht van hardwerkende Amerikanen, en heeft hij joden, zwarten, im migranten, werklozen en femi nisten als gevaren bestempeld voor de grote Euro-Ameri kaanse erfenis. Volgens critici is Buchanan eenzelfe racist als David Duke, maar dan zonder activistisch verleden in Ku Klux Klan of de neo-fascistische partij. Maar anderen kennen de taalkun stenaar als een aimabele man, die er een onschuldig plezier in heeft om 'verboden' gedach ten te uiten en die in zijn per soonlijke leven respect en ver antwoordelijkheid geeft aan vrouwen en minderheden. Dat zelfs deze profeet van het kapitalisme intussen conces sies doet aan zijn principes, dat kan zijn aanhang nu niet deren. De barre realiteit die uiteindelijk elke politieke leer ontluistert, mag nu even niet het plezier bederven dat New Hampshire erin heeft om George Bush morgen de stui pen op het lijf te jagen. iNS WIJNANDS 'URT Te vroeg ge il baby's die bij de ge- te minder wogen dan end gram werden in voormalige DDR olgens wettelijk voor- ift meteen in een ïer water verdronken. oedvrouw Christine Her- smann heeft tegenover het Duitse weekblad Der Spiegel verteld dat zij die praktijken in de vrouwenkliniek van de Oostduitse stad Erfurt in de ja ren zestig zelf heeft meege maakt. Motief was volgens haar dat kinderen met zulk laag gewicht geen enkele kans van overleven hadden. Deze gruwelijke praktijk zou niet al leen tot de kliniek in Erfurt be perkt zijn gebleven. De chef-arts van de kliniek in Erfurt, Wagner, ontkent de fei ten niet, maar beroept zich op de wettelijke voorschriften van die tijd. Toen de betrok ken vroedvrouw begin 1982 in Erfurt terugkeerde en ontdek te dat de verdrinkingspraktijk nog altijd bestond, heeft zij zich tegenover de directie van de kliniek daarover beklaagd. „Ik heb toen de opdracht gege ven de watermethode niet lan ger toe te passen", verklaart dr. Wagner nu. De overheidsvoorschriften, waar de artsen zich aan moes ten houden, waren klaarblijke lijk opgesteld om, vooral ten opzichte van de Bondsrepu bliek, gunstige statistieken te kunnen tonen. Omdat de te vroeg geboren baby's niet als 'dood of levend geboren' wer den geregistreerd, maar als een abortus, kon de DDR fraaie statistieken over gerin ge zuigelingensterfte presen teren. Zusters De Santa Maria passeert Bayfront Park in het Amerikaanse Miami. Vlak erop voegt de replica van het schip, waarmee Columbus Amerika ontdekte, zich bij haar 'zusters' Pinta en Nina. De schepen maken deel uit van festiviteiten ter herdenking van de ontdekking van Amerika 500 jaar geleden. FOTO: EPA Olifantenwasserette Het lijkt wel een olifantenwasserette in een stadspark van Colombo Ongeveer 140 olifanten krijgen een ferme wasbeurt als voorbereiding op een Boedhistisch tempelfestival in de Sri Lankaanse hoofdstad. De olifanten moesten er pico bello uitzien omdat ze mee moesten lopen in een pronkstoet. FOTO: EPA SKEENWISKE - LAMBIKBABA Ii Standaard Uitgeverij/Wavery Productions JERUZALEM - De dood van Musawi is een zware klap voor Hezbollah, de actiefste anti-Is raëlische guerrillagroep. Deze had zijn aanvallen nog opge voerd nadat de onder auspici ën van de Verenigde Staten ge houden vredesbesprekingen in november in Madrid waren begonnen. De 39-jarige geestelijk leider, die gisteravond omkwam als gevolg van een raketaanval vanuit Israëlische helikopters, werd in Baalbek in Oost-Liba- non geboren. Hij behoorde in 1982, vlak na de Israëlische in vasie in Libanon, tot de oprich ters van de shi'itische Hezbol- lah-beweging. De nationalisti sche en religieuze sentimen ten van de shi'iten tegen de Is raëlische troepen werden aan gewakkerd door leden van de Iraanse Revolutionaire Garde, die gestuurd waren door Irans ■ayatollah Khomeini en in Zuid-Libanon snel aan invloed wonnen. Musawi zelf stond aan het hoofd van 'het Islami tisch Verzet', de militaire arm van de Hezbollah, die in het verleden in Zuid-Libanon aan slagen heeft uitgevoerd tegen de Israëlische troepen, die nog steeds opereren in de Zuidliba- nese 'veiligheidszone'. De Hez- bollah-militie beschikt volgens Israëlische gegevens op dit moment over 6000 man. In het afgelopen jaar was de Hezbollah-beweging betrok ken bij de onderhandelingen over de vrijlating van westerse gijzelaars en Israëlische ge vangenen in Libanon. De laat ste tijd zijn de via kanalen van Verenigde Naties verlopende onderhandelingen tussen Is raël en de Hezbollah in een im passe geraakt. Kennelijk kan de Israëlische moordaanslag op sjeik Musawi dus eerder uitgelegd worden als een wraakactie tegen de Hezbollah dan als een represaille voor de moord op drie Russische im migranten-soldaten, het afge lopen weekeinde. „Duitse bom op Londen was grotere ramp geweest" (Vervolg yan de voorpagina) LONDEN Het nieuws over* de bom op Hiroshima werd met ongeloof ontvangen. De Duitse atoomgeleerde Wer ner Heisenberg zei in Londen: „Het enige wat ik kan beden ken is dat één of andere Ameri kaanse amateur die er weinig verstand van heeft, geblufd heeft door te zeggen: 'Als je dit laat vallen, zal het hetzelfde ef fect hebben als 20.000 ton TNT', terwijl het in werkelijk heid helemaal niet zo is". Hahn antwoordde: „In ieder geval, Heisenberg, zijn jullie maar tweederangsfiguren en kunnen jullie net. zo goed je boeltje pakken". „Daar ben ik het mee eens", zei Heisenberg. Von Weizacker zei dat het bombardement krankzinnig was. Heisenberg antwoordde: „Dat kun je niet zeggen. Je zou even goed kunnen zeggen dat het de snelste manier is om de oorlog te beëindigen". Hahn was het met hem eens. „Dat is de enige gedachte waar ik me mee troost", zei hij. De geleerden discussieerden vervolgens over de vraag of zij de atoombom hadden kunnen maken als ze het harder gepro beerd hadden. Heisenberg zei dat hij nooit geloofd had dat ze erin zouden slagen en dat hij daar diep in zijn hart „erg blij" over was. Von Weizacker zei: „Als we er eerder mee waren begonnen zouden we wel wat bereikt hebben. We zouden dan mis^ schien zelfs de bom in de win ter van '44-'45 afgekregen heb ben". Karl Wirtz antwoordde daarop: „Het enige resultaat zou dan geweest zijn dat we Londen hadden vernietigd in plaats van de wereld veroverd, en daarna hadden ze het ding op ons gegooid". Von Weizacker zei ongeveer hetzelfde: „Je kunt zeggen dat het een veel grotere ramp voor de wereld was geweest als Duitsland een uraniumbom had gehad. Stel je eens voor wat er gebeurd zou zijn wan neer we Londen hadden ver woest met uraniumbommen. Het zou geen einde aan de oor log gemaakt hebben, en als de oorlog wèl was afgelopen, is het nog maar de vraag of dat goed geweest zou zijn". De man die zich het nieuws het ergst aantrok was Gerlach. Rittner zei dat Gerlach zelf moord als de enige eervolle op lossing zag, maar dat hij geen pistool had om zichzelf mee dood te schieten. Uiteindelijk kon hij gekalmeerd worden. De Duitsers speculeerden wel over de waag of er microfoons in de kamers waren bevestigd. Heisenberg zei: „Microfoons? (Lachend) O nee, zo uitge kookt zijn ze niet. Ik denk niet dat ze op de hoogte zijn van de methoden van de Gestapo. Ze zijn een beetje ouderwets wat dat betreft". Professor R.V. Jo nes, die in de oorlog werkzaam was bij de inlichtingendienst, zegt dat de afschriften zijn ge publiceerd op dringend ver zoek van onderzoekers. Eén van de redenen waarom de af schriften niet eerder zijn vrij gegeven was dat men het on beleefd vond ze te publiceren. „Als het al onbeleefd was de geleerden af te-luisteren, dan was dat maar betrekkelijk, want wij hebben ze van de dood gered door ze naar Enge land te halen", aldus Jones. (c) The Times Haile Selassie begraven onder bureau Mengistu ADDIS ABEBA - De stoffelij ke resten van de laatste Etiopi- sche keizer Haile Selassie lig gen onder het bureau van de negen maanden geleden ver dreven dictator Mengistu Hai le Mariam. De Etiopische staatsradio meldde gisteren dat Mengistu had bevolen cle overleden keizer drie metey onder zijn bureau in het oude keizerlijke paleis te begraven „om er zeker van te zijn dat de dode niet meer zou opstaan". Haile Selassie stierf volgens de toenmalige officiële berichten op 83-jarige leeftijd in 1975, een jaar nadat hij was afgezet. Sindsdien leefde het vermoe den dat hij binnen de paleis muren was begraven. De res ten werden gevonden met be hulp van de man die het graf heeft gedolven. Zij zullen in aanwezigheid van nabestaan den worden opgegraven en in een kerk worden bijgezet.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 5