Stolpe geeft 'misbruik' door Stasi toe Suriname verkommert ondanks Bonaire-akkoord en goede wil D „PvdA had alerter moeten reageren op ramp met F-16" BINNENLAND BUITENLAND Democratisch Offensief opgericht Kamer wil garanties voor VN-militairei fekf NCB bepleit plicht bedrijven migranten in dienst te nemen Chemischfé veiligheid op boerder zorgelijk fceidóa Qounanl MAANDAG 17 FEBRUARI 1992 Union in zee met Merckx-fietsen NIEUWLEUSEN - Union heeft een contract met de fiet- senfabriek van Eddy Merckx getekend. Union mag in Ne derland exclusief de frames en racefietsen van de Belgische wielercoryfee gaan verkopen. Twee jaar gelden kwam Union al in het nieuws door de aan koop van de fietsenfabriek van de Nederlandse oud-Tourwin naar Jan Janssen. Eddy Merckx maakt frames voor ra cefietsen die tussen de 3000 en 9000 gulden per stuk kosten. Union is optimistisch over de mogelijkheden met de Merckx-racefiets. AMSTERDAM - In Amsterdam is gisteren de oprichting bekendgemaakt van de bewe ging Democratisch Offensief die oproept de democratie te vernieuwen door burgers meer rechtstreekse invloed te geven op poli tieke besluitvorming. De beweging is het initiatief van een groep veront ruste progressieve mensen die zich heeft verzameld rond de voormalig PvdA-staatssecretaris Jan Schae- fer. Hij was tevens voorzitter van de Projectgroep Sociale Vernieuwing die werkte in opdracht van mi nister Dales van binnenlandse zaken. Volgens woordvoerder Eisse Kalk wil de beweging zorgen dat lokale groepen ontstaan die zelf ideeën ontwikkelen voor vernieuwing van de democratie terwijl er ook een landelijke groep is. rondom Jan Schaefer, die „het offensief in gang moet gaan zet ten". De eerste daad van de beweging is een algeme ne oproep om de handtekeningenactie te steunen die de beweging Appèl tegen Vreemdelingenhaat momenteel houdt. Daarnaast heeft Democratisch Offensief volgens Kalk afspraken gemaakt met de NOS. Deze omroep zal, zo zegt hij, een tv-uitzending wijden aan de initi atieven die binnen de beweging ontstaan om de de mocratie te vernieuwen. Democratisch Offensief wil de eerste vernieuwingsvoorstellen ontwikkelen rond het thema „openbare veiligheid" omdat dit veel mensen bezighoudt, aldus Kalk. Andere the- - ma's waarop de initiatiefnemers zich hebben vere- /,.- i- fin De bedoeling is dat Democratisch Offensief een be- ,.3 weging wordt „dwars dobr de politieke partijen heen", zoals Schaefer het eerder verwoordde. Jan Schaefer. 1 foto: anp DEN HAAG - De Tweede Kamer wil dat minister Ter Beek van defensie en minister Van den Broek van buitenlandse zaken garanties geven voor de veiligheid van Nederland se soldaten die deel uit maken van een VN-troe- penmacht in Joegoslavië. De woordvoerders van de grootste fracties in de Kamer zullen deze week de minister vragen om overleg. Zowel CDA, PvdA als WD vinden dat de risico's die VN-troepen in Joegoslavië lopen wel erg groot zijn. Enkele van de elkaar bestrij dende partijen in dat land heb ben al diverse keren gezegd een VN-leger niet te zullen ac cepteren. Minister Ter Beek heeft al laten weten voor zo'n interventiemacht een Neder landse bijdrage te willen leve- De drie partijen willen onder meer weten met welke taak en onder wat voor omstandighe den de Nederlanders hun werk moeten doen. Ook zullen ze vragen naar de bewapening die de militairen meekrijg De Nederlandse secretarii neraal van de Westeur< Unie Van Eekelen is ev< enthousiast over een VN-lJni in Joegoslavië. Volgens houdt dat de status qi stand, waarbij door Sei bezet Kroatisch grondge ook bezet zal blijven. Het was beter geweest negen landen die in de samenwerken, indertijd den besloten de bemiddel pogingen van de EG milit; ondersteunen, meent Eekelen. Dat had bloedve ten kunnen voorkomen, de secretaris-generaal v; WEU. rojKYO - 'en Irijf Tc irv invloed ;e ming sident v aljjillende de oud Watanai ■I, |ar voor duideli nen ter ivva dat len on BONN Nieuwe beschul digingen over zijn vroege re Stasi-contacten hebben de socialistische minister president Manfred Stolpe van de Oostduitse deel staat Brandenburg in gro te verlegenheid gebracht. Terwijl hij enkele weken gele den nog openhartig toegaf ste vige en veelvuldige contacten met de geheime dienst van de DDR te hebben gehad terwille van een vrijere positie van de Evangelische Kerk in Oost- Duitsland. moet hij nu toege ven vermoedelijk door de Stasi misbruikt te zijn. Stolpe (55), die jarenlang de hoogste lekenfunctie in het be stuur van de Evangelische Kerk in Oost-Duitsland be kleedde, verklaarde aanvanke lijk dat hij de Stasi-medewer kers naar zijn hand had gezet. De jongste onthullingen lijken erop te wijzen dat de 'bedrie ger' zélf bedrogen werd: niet Stolpe gebruikte de medewer kers van de staatsveiligheids dienst, maar zij hèm. Het Duitse weekblad Der Spie gel laat in de uitgave die van daag in de- kiosken lag de ex- Stasi-officier Joachim Wie- gand aan het woord. Deze ver klaart dat Stolpe zonder het te weten onder de schuilnaam 'secretaris' als onofficieel me dewerker te boek stond, net als enkele tientallen andere ker kelijke autoriteiten. Vier dossiers over Mielke gestolen BERLIJN - Onbekenden hebben in de nacht van zaterdag op zondag ingebroken in het kantoor van de verdediger van de voormalige Stasi-chef Erich Mielke, de advocaat Jürgen Wetzen- stein-Ollenschlaeger, en hebben dossiers over Mielke gestolen. Mielke staat in Berlijn terecht wegens de moord op twee politie mannen, die hij als jonge communist in 1931 heeft doodgescho ten. Een secetaresse van Wetzenstein verklaarde dat de daders vier van de in totaal achttien dossiers gestolen hebben die de ad vocaat voor de verdediging van Mielke wilde gebruiken. Stolpe, die zegt nog geen inza ge te hebben gehad in de be wijsstukken waar Der Spiegel over zegt te beschikken, over weegt gerechtelijke stappen tegen het weekblad. Stolpe noemt de jongste aantijgingen 'laster'. Ook het zondagsblad Welt am Sonntag publiceerde dit week einde nieuw belastend materi aal over de in Brandenburg ui termate populaire politicus. Zo zou Stolpe akkoord zijn ge gaan met een hard optreden van de Oostduitse politie tegen strijders voor de burgerrech ten en tegen mensen die het land wilden verlaten. Stolpe zou gezegd hebben dat hij on der het dak van de kerk niet zou toestaan dat er tegen de staat gerichte groepsactivitei ten zouden worden ontplooid. De Oostduitse dissidenten zou hij 'gek geworden lieden' heb ben genoemd, die op de grens van het terrorisme stonden. De minister van justitie van Brandenburg, Brautigam, ver dedigde Stolpe door te zeggen dat die nooit enig formulier heeft ondertekend of monde ling heeft toegestemd in ver klikkers-activiteiten. Stolpe is zonder het te weten in de Stasi- acten gekomen. „Zijn tele- Oostduitser duikt na 30 jaar op EISENHUTTENSTADT - Walter Thrane „verdween" dertig jaar geleden van de aardbodem. Na het opengaan van de archie ven van de Oostduitse inlichtingendienst vorige maand bleek hij in een Duitse stad aan de Poolse grens te wonen. De voormalige Stasi-medewerker vluchtte in 1962 met zijn vriendin Ursula Schone naar het Westen. Met zijn legitimatie van de geheime po litie kwam hij West-Berlijn binnen en daar namen zij het vlieg tuig naar Frankfurt. Zij leerden het Westduitse echtpaar Arthur en Anna-Maria Tyroller kennen, dat zei hen te willen helpen bij het beginnen van een nieuw leven in Wenen. In werkelijkheid werkten zij echter samen met een derde persoon, Gottfried Schreiber, om Thrane aan de Stasi uit te leveren. De voormalige Stasi-medewerker werd teruggesmokkeld naar de DDR en ten noorden van Berlijn in een geheim proces van twaalf minuten veroordeeld wegens staatsondermijnende activiteiten. Op 30 ja nuari 1973 werd Thrane, op voorwaarde dat hij zijn levensge schiedenis nooit aan de grote klok zou hangen, vrijgelaten en verbannen naar de stad Eisenhütenstadt bij de Poolse grens. Daar nam hij contact op met Schone, maar die bleek inmiddels al getrouwd te zijn. Ook Thraene bouwde een nieuw leven op. foongesprekken met bijvoor beeld Westduitse kerkelijke autoriteiten werden afgeluis terd en de inhoud van die ge sprekken werd in de Stasi-ar chieven genoteerd als informa tie afkomstig van Manfred Stolpe. Een duidelijk geval van manipulatie", aldus Brau tigam. Tot nu toe hebben tal van lei dinggevende Duitsers in de zoek van alle betreffende Sta- politiek en het m. lijk leven, dwars door alle poli tieke partijen heen, hun ver trouwen in Manfred Stolpe uit gesproken. Maar door de aan houdende onthullingen groeit de twijfel. De steun voor hem brokkelt langzaam af, ook al is over Stolpe geen enkel steek houdend bewijs gevonden. Wel heeft de kerk inmiddels aange drongen op nauwkeurig onder- Dominee Rainier Eppelmann, thans Bondsdaglid voor de CSU, maar in het oude DDR- regime veelvuldig slachtoffer van de Stasi-praktijken, heeft dit weekeinde voor het eerst verklaard dat als de beschuldi gingen waar zijn, Stolpe over de consequenties moet gaan nadenken. Tot nu toe zegt Stolpe er niet over te denken zijn functie neer te leggen, zo lang de bevolking van de deel staat Brandenburg daar al thans niet om vraagt. Zelfmoord Het PDS-Bondsdaglid Ger hard Riegè (61) heeft dit week einde zelfmoord gepleegd. Vol gens de partijleiding heeft die daad alles te maken met het Stasi-verleden van Riege. Sa men met twee partijgenoten was hij enkele dagen geleden als Stasi-medewerker ontmas kerd. Partijvoorzitter Gyse verklaarde dat er iets mis is met de verwerking van het verleden, als oud-DDR-bur- gers door dit soort onthullin gen tot zelfmoord worden ge dwongen. it ver. in hi derde uit al eld in nee ;selin£ iton, 1 iresid b ische is n' e sp h n ultr; teput Imeril Minister-president Manfred Stolpe van de Oostduitse d denburg. Passagiers van KLM twee dagen vast op Cyprus AMSTERDAM - Een groep van 51 passagiers van de KLM die donderdag op de luchtha ven Larnaca op Cyprus was ge strand is zaterdag alsnog door gevlogen naar de plaats van bestemming Amman in Jorda nië. De passagiers zaten vast op Larnaca vanwege een staking bij Cyprus Airways waarmee de KLM samenwerkt. De sa menwerking houdt in dat Cy prus Airways voor de KLM passagiers vervoert vanaf Am sterdam via haar basis op Lar naca naar verdere bestemmin gen. De KLM had zelf geen vliegtuigcapaciteit beschik baar om de passagiers verder te vervoeren en bracht hen daarom twee nachten in een hotel onder. De groep is zater dag door een vliegtuig van Royal Jordanian opgepikt. De staking bij Cyprus Airways duurt nog voort. Examen zich k score 1 igen rerkie: verti Plusminus drieduizend personen namen zaterdag deel aan het schriftelijk eindexamen voor het vaarbewijs. De examens werden verspreid over het hele land afgenomen. In Dordrecht gebruikte de ANWB daarvoor de Merwehal. waar deze kandidaat nog keus genoeg had uit de zitplaatsen. foto: anp DEN HAAG - Met Suri name gaat het alleen maar slechter. De afspraken, die half novem ber tussen Nederland en Suri name zijn gemaakt, en de be reidheid van de Surinaamse regering om een aanpassings- en herstructureringsprogram ma uit te voeren, hebben tot nu toe geen soelaas geboden. De Surinaamse vice-president Jules Ajodhia heeft gisteren gezegd dat het bedrag dat zijn land maandelijks aan exporten verdient een recordlaagte heeft bereikt. De Surinaamse export levert omgerekend in Nederlands guldens per rpaand ongeveer 24 miljoen op, terwijl ten minste 36 miljoen gulden nodig is om de impor ten te kunnen betalen. Ajodhia zei dat de bauxietsector 16,5 miljoen gulden voor zijn reke ning neemt. De rest van het geld wordt voornamelijk ver diend met de export van land- bouwprodukten als rijst, bana nen en enkele groenten. Zowel het jaarverslag van de Stuseco, de Stichting te bevor dering van de Studie van de Surinaamse Economie, als de analyse die de topambtenaar André Brahim dit weekeinde in Den Haag gaf over de Suri naamse economie, is alarme rend. Volgens Stuseco, een ini tiatief van de Nederlandse eco noom M. van Schaaijk, gaat het in Suriname op alle fron ten mis. De overheidsschuld loopt dit jaar op tot ruim 2,5 miljard Surinaamse gulden. De uittocht van goed opgeleide mensen, de zogeheten brain drain, lijkt onstuitbaar. Het deel van de deviezeninkom- sten dat via de parallelmarkt zijn weg vindt in Suriname wordt groter en groter. De waarde van de Surinaamse gulden is nog nooit zo laag ge weest. Drastische ingrepen in de vol strekt failliete Surinaamse economie zijn onontbeerlijk. Een 'blauwdruk' van zo'n her structurering is min of meer voorhanden. Volgens Brahim, voorzitter van de stuurgroep die samen met accountants kantoor C&L de herstructure ring voorbereidt, kan van de zomer met de uitvoering be gonnen worden. Volgens Bra him hangt het slagen van het programma niet alleen af van de goede wil van de Surinaam se regering. „Op de eerste plaats moet er vrede komen in het land. Als belangrijke pro- duktiegebieden, zoals de rijs- tsector, beheerst blijven door illegale groepen mislukt het programma". Blokkade kazerne HAVELTE - Enige honder den inwoners van de Drentse dorpen Kallenkote en Wapser- veen blokkeren sinds vanmor gen de toegang tot de Johan nes Postkazerne in Havelte. De bewoners protesteren met de blokkade-actie tegen de plannen van Defensie het al bestaande militaire oefenter rein bij Havelte uit te breiden. Door uitbreiding zou 350 hec tare landbouwgrond verloren gaan. Op 16 maart wordt in de Tweede Kamer beslist over een eventueel versnelde invoe ring van de plannen tot uit breiding van het oefenterrein. HILVERSUM - Voorzit ter Rabbae van het Neder lands Centrum Buitenlan ders (NCB) heeft gisteren voor de Ikon-radio gepleit voor van een nieuwe wet die werkgevers moet ver plichten om migranten in dienst te nemen en sanc ties moet opleggen als ze dat niet doen. Het NCB, een invloedrijke be langenorganisatie voor mi granten en een belangrijke ge sprekspartner voor de rege ring, stelt onder meer deze voorwaarde aan het kabinet voordat het deelneemt aan het minderhedendebat, dat vol gende maand wordt heropend. Rabbae vindt dat er eerst con crete maatregelen moeten worden genomen om de posi tie van migranten te verster ken, voordat het NCB verder wil praten. Rabbae: „Er moet een wet ko men die de toetreding van et nische minderheden tot be drijven regelt. Verder moeten maatregelen worden getroffen om de prestaties van migran ten-kinderen in het onderwijs te verbeteren. Ook moeten mi granten die naar Nederland komen, bij voorbeeld in het ka der van een gezinshereniging, meteen na aankomst opgevan gen worden en toegang heb ben tot een taalcursus Neder lands. Tenslotte moeten etni sche minderheden, met steun n bat end voc olger ft - ter w; van woningbouwcorporaties, toegang krijgen tot de nieuwe wijken in de steden. Deze plan nen kosten ongeveer 400 mil joen gulden". In een eerste reactie zei het Tweede-Kamerlid Apotolou (PvdA), woordvoerder inzake minderheden, dat hij zich zeer aangesproken voelt door NCB- voorzitter Rabbae. Tweede-Ka merlid Krajenbrink (CDA) ziet in de plannen van het NCB te weinig nieuwe gezichtspun ten. „Als we de problemen rond de integratie van buiten landers konden oplossen door 400 miljoen op tafel te leggen, zou iedereen daar best toe be reid zijn. Maar zo werkt het niet". ROTTERDAM - De op het gebied van chen veiligheid op de boerd ronduit zorgelijk. Bij kwart van de bedrijven i terdam en omgeving wa< chemicaliën of giftige b)r dingsmiddelen wordt ge ^3 \fl\ voldoet de opslag niet a eisen. Soms staat de werl 'URT raad van een reinigingsn gewoon geopend in het klokaal. Dat stelt de Arbe spectie in Rotterdam n onderzoek bij 683 van df ondernemingen in de i bouw en veehouderij district Rotterdam, kwart van de bedrijven ii tuatie ronduit slecht. Infoedvr dan de helft van de bed maakten de inspecteur merkingen over tekortk gen. De kennis over de c sche reacties die ontsta het mixen van men blijkt ook gering. Controle asielzoek op TBC ontoereike DEN HAAG - De mei controles op asielzoeke de aanwezigheid van berculose) te constater ontoereikend. Volgens .(T" neeskundige hoofdinsf van het ministerie vanf bestaat hierdoor het geval deze epidemische ziekte derland zal toenemen, asielzoekers zijn afkomst landen waar tbc heerst. I derland is deze ziekte uitgebannen. advertentie NU: UNIEKE INTRODUCTIE CarVoice introduceert exclusief de kortste handheld ter wereld/ de nieuwe Mitsubishi Pocketphone van 297 gram. Deze lichtgewichtjelefoon past in ieders binnenzak. KAPITEIN ROB - HET GEHEIM VAN DE VLIEGENDE HOLLANDER QN1071 - Het schip zal de volgende dag weer vertrekken, maar twee matrozen gezien. Maar op een der pleinen ontdekt Jan Ro- s ochtends komt de hoogbootsman melden, dat twee matrozen bertsz een wijnhuis, dat volgens het fraaie uithangbord „La va- ondanks het strenge verbod van boord zijn gegaan. Van der che hollandaise" heet. „Laten we daar eens binnengaan", zegt Decken geeft onmiddellijk Jan Robertsz opdracht, samen met de hij. „Ik heb zo'n idee, dat die twee deserteurs wel dorst gekregen hooqbootsman de mannen op te sporen en hen aan boord terug zullen hebben na hun lange wandeling en zo'n Hollandse koe is te brengen. Urenlang dwalen beide Hollanders door het stadje, voor een zeeman in den vreemde altijd een aantrekkingspunt". Het is er zeer druk en hoe ze ook informeren, niemand heeft de HENGELO - De PvdA had veel alerter moeten reageren op de crash van de F-16 in de Hasseler Es in Hengelo. Kandidaat voorzitter Felix Rotten berg gebruikte het voor beeld zaterdag in Hengelo als ondersteuning van zijn betoog dat de partij haar ouderwetse, bevoogdende houding moet verande ren. „Vertegenwoordigers van de partij hadden binnen 48 uur ter plaatse moeten zijn zodat onze achterban in Hengelo het gevoel zou hebben gehad dat er aandacht is voor hun pro bleem", zei Rottenberg. Hij deed Hengelo aan in het kader van zijn verkiezingstournee met 'running mate' Ruud Vreeman en discussieerde met Rottenberg vond dat zij om meer aandacht van onder meer regionele kamerleden hadden moeten vragen. „Jullie in Twente zijn té aardig. Te mild. Niet scherp", provoceerde hij. „Als iemand in je bedrijf van de ladder valt, toont de directie toch ook belangstelling". Dat de sociaal-democratische mi nister Relus ter Beek dezelfde middag nog ter plaatse was, vond Rottenberg niet genoeg. Rottenberg, die uit onvrede met de regenteske vergader cultuur uit het partijbestuur stapte, wil bij zijn terugkeer als voorzitter een nieuw elan teweeg brengen: „We moeten zorgen dat we de feiten ken nen, snel anticiperen op vra gen bij de burgers en zorgen dat we goede woordvoerders naar voren schuiven". t SK 'l Ismb. iden, er 'ptieius w we) Bestel en reserveer NU want tot en met 21 februari geeft CarVoice er een pocket-kleuren t.v. bij kado'! Zo heeft u twee fantastische apparaten voor een k|| voordeel-prijs van slechts: Uiteraard ontvangt u ook attente nazorg en garantie. CarVoice: Uw hoog kwalitatieve partner-ir business vooralle communicatie onderweg. CarVoice in Maarssen, Zonnebaan 16, V Tel: 030-4115 82 CarVoice in Rijswijk, Patrijsweg 46, Tel: 070 - 398 72 50. Of de helft von de waarde in contanten Zolang de voorraad strekt en e»

Leidse Courant | 1992 | | pagina 4