Nog 2 nachtjes, dan speel ik de hoofdrol in Delft. tVD en D66 nemen afstand /an besluit onderzeeërs lan-Simons bedreiging voor [■ademische ziekenhuizen Aangespoelde olie op strand Texel treft 200 vogels 19 februari opent het IKEA woonwarenhuis in Delft. tSouoont BINNENLAND Overval Hb-tropisch embad j Zwolle gebrand PFFf! MTHEBtllJONTPE- TEXi FEW K0/W CE/MfXlT HEE.PlTWMSj OW ICEE! verleg nieuwe bouw-cao ordt nog deze week hervat RECHT - Nog deze week wordt naar verwachting het rieg over een nieuwe cao in de bouw hervat. Vandaag daarover door werkgevers en werknemers een defini- e beslissing worden genomen. Een derde, langdurig, irmeel gesprek over de nieuwe cao heeft er zaterdag geleid dat daar een gunstiger klimaat voor ontstond, onderhandelingen waren vastgelopen doordat de bon- de werkgeversvoorstellen voor het tegengaan van cteverzuim en arbeidsongeschiktheid onaanvaardbaar den. De werkgevers hadden voorgesteld bij ziekte ge- ende de eerste zes weken slechts 80 procent uit te ke- Bovendien zou voor elke ziekmelding een vrije dag •ten worden ingeleverd tot een maximum van vier da- Bonden en werkgevers willen nu nog geen medede in doen over de nieuwe wegen die men denkt te be delen. Wel noemen ze de verwachting gewettigd dat formele overleg deze week wordt hervat. Foto kamelen in Kuwayt spreekt kinderjury aan AMSTERDAM - Een foto van de Ameri kaanse fotograaf Steve McCurry is zaterdag in Amsterdam beloond met de prijs van de kinderjury van World Press Photo. De win nende plaat, gepubliceerd in het tijdschrift National Geographic, toont kamelen die na de Golfoorlog naar water zoeken in de nabij heid van brandende oliebronnen in Kuwayt. De kinderjury kwam zaterdag voor de ne gende maal bijeen. Negen kinderen van 10, 11 en 12 jaar oud en afkomstig uit onder meer Nederland, België, Rusland, Turkije en Finland, maakten een keuze uit 300 foto's die eerder waren geselecteerd door een vol wassenen-jury. Steve McCurry krijgt zijn De Kinderpersfoto 1992: naar water zoekende kamelen bij branden- prijs - groot 2.500 gulden - bij de opening de oliebronnen in Kuwayt. van de expositie World Press Photo eind FOTO: ANP april in Amsterdam uitgereikt. AALSMEER - Vijf man nen hebben zaterdagoch tend een overval gepleegd op een plantenkas in Aals meer. Zij boeiden de 35-ja- rige eigenaar uit Amster dam en gingen er vandoor met tweehonderdvijftig hennepplanten. Toen de man zichzelf had bevrijd waren de daders in geen velden of wegen meer te zien. De politie sluit niet dat de eigenaar van de kas zélf in overtreding is. Hen nep mag alleen worden ge kweekt als de planten wor den gebruikt als windke- ring of voor plantverede- ling. MAANDAG 17 FEBRUARI 1992 Een inspecteur van Rijkswaterstaat onderzoekt op het strand van Texel één van de honderden vogels die het slachtoffer werd van een omvangrijke olievervuiling op zee. Gisteren spoelde op het Noord zeestrand van Texel over een lengte van vijf kilometer een drabbige, dikke substantie aan. Hoek van Holland, tussen Zandvoort en Bergen aan Zee en bij de Hondsbossche Zee wering enige olie gevonden. Daar zijn ook enkele besmeur- FOTO: ANP de vogels aangespoeld. Van daag zouden bij daglicht het traject Camperduin-Den Hel der en de overige Waddenei landen worden verkend. IHAAG - Uitvoering het plan-Simons be- gt de academische zie- ïuizen in ons land. De ekeringsmaatschap- ii zullen in de toe- ist zelf contracten af ten met specialisten, rbij die in academi- ziekenhuizen ver- delijk te duur zullen verklaarde de voorzitter van de Academische Specialis ten Vereniging, prof. dr. Jeek- el, gisteren voor de NCRV-ra- dio. Jeekel wijst erop dat aca demische ziekenhuizen door hun onderzoekstaak en als „vangnet voor moeilijke geval len" veel duurder zijn dan al gemene ziekenhuizen. In de concurrentiestrijd die verzeke ringsmaatschappijen aangaan zullen deze vanwege kosten overwegingen vrijwel zeker voor algemene ziekenhuizen kiezen. Jeekel wil dan ook dat de overheid steun geeft aan het omlaag brengen van de ta rieven van academische zie kenhuizen. Hij voorziet verder de komst van in bepaalde ziekten gespe cialiseerde privé-klinieken, waarmee de verzekeraars in zee zullen gaan. Volgens Jeek el leidt dat tot een verslechte ring van de gezondheidszorg, omdat deze klinieken juist door hun specialisatie onvol doende in staat zijn complica ties het hoofd te bieden. „Misbruik 06-11 strafbaar stellen" HILVERSUM - Het CDA- Tweede-Kamerlid Koetje wil misbruik van het alarmnum mer 06-11 strafbaar stellen, zo zei hij zaterdag in het het con sumentenprogramma 'Kassa!' van de Vara. Dit zou moeten gebeuren via een door de PTT geïnde boete. Ruim 75 procent van de telefoontjes die via 06- 11 bij politiecentrales binnen komen is vals. Volgens de ma kers van 'Kassa!' wil de PTT electronische apparatuur voor telefoonnummer-identificatie plaatsen bij de 06-11 centrales. Hiermee kan dan worden na gegaan wie er heeft gebeld. De houder van het telefoonnum mer die een valse melding heeft gedaan kan daarop wor den aangesproken. Amerika is gezondheidsgek. In zogenaamd betere kringen in Amerika zie je geen dikke mensen. En wie er dik is, loopt er rond met een constante blos van schaamte. In zo'n New Yorkse drugstorewaar je aan een toonbank ook etenswaren nuttigt, kon ik kiezen uit een riante rij flessen vol met multi- vitaminepülen. Gezondheidsbommen die je in Nederland alleen op doktersrecept krijgt. Maar zelfs dat Amerikaanse geloof in slank-zijn, dieet en aerobics, valt te schokken. Het tv-station CBS deed dat eind vorig jaar met een aflevering van het programma '60 minutes'. Titel: 'Defranse paradox'. Amerika werd erin geconfronteerd met de schrijnende vraag waarom de Fransen met hun vaak overvloedige keuken, hun mooie, maar vetmakende sausen en hun afkeer van 'joggen', minder hartinfarcten kennen dan de gezondheidsbewuste Amerikanen. Het antwoord dat CBS gaf was: omdat de Fransen een paar glazen rode wijn per dag drinken. Dus renden al die gezondheidsgekke Amerikanen onmiddellijk naar supermarkt of wijnboeren zorgden ervoor dat een maand later de wijnverkoop met 45 procent gestegen was. De Franse exportorganisatie dook bovenop die ontwikkeling en plaatste paginagrote advertenties waarin de deugden van de nationale drank nog eens werden aangesterkt. Toen ik het las moest ik denken aan de pogingen van de Franse premier Mendes France lang geleden die wilde dat zijn landgenqten het rode vocht aan de familietaf el vervingen door melk. Echt geholpen heeft het niet. De Fransen drinken gemiddeld nog tien flessen wijn per maand. Ik dacht er weer aan, gisteren op bezoek in het Juliana Kinderziekenhuis waarde jongste kleindochter is opgenomen. Het was etenstijd en er hing die wat weeë keukenlucht die karakteristiek is voor Nederlandse hosp italen. En ik rook weer de lucht van dat Zuid-Franse ziekenhuis waar ik eens belandde. De tweede dag na de narcose kreeg ik 's middags al een gerecht voorgeschoteld welks geuren hem al uren vooruitgesneld waren. Met een stuk stokbrood waar destijds Nederlandse bakkers nog op studeerden. Het leek of ik in de plaatselijke bistro was beland. Niet dat ik er moeite mee had. Wel even met de verpleegster die vlak achter de maaltijd aan met een fles in de hand om de hoek kwam kijken. 'Du vin?'vroeg ze opgewekt als in een reclame-spot. Ik was even perplex, dacht: waarom niet, zij weten toch wel wat goed voor je is? De veipleegster kwam zelfs terug met een tweede glas. Dat ritueel herhaalde zich elke middag. Het heeft mijn verblijf er niet onaangenamer op gemaakt, ik ben niettemin binnen de gestelde tijd uit het hospitaal vertrokken, en heb er geen ongewone verschijnselen aan overgehouden. Jawel Amerika, die Fransen doen 't zo slecht nog niet. Dor QQS VAN WEES N HAAG - De fracties i VVD en D66 zullen nende week bij het de in de Tweede Kamer r de duikbotenkwestie iwel zeker afstand ne- n van het kabinetsbe- it RDM geen export- ■gunning te verlenen ir levering van onder- iërs aan Taiwan. Ie fracties vinden dat de re- ng ten onrechte vasthoudt een belofte die door de an- partijChina, de laatste ja- voortdurend geschonden Ie oppositiepartijen menen daarom de werkgelegen- Ivan RDM een zwaardere ïad moeten spelen dan die 1984 daterende afspraak, rin beloofde ons land geen ens meer aan Taiwan te ;n leveren, als China de lelsrelaties met ons land ipschroeven. alsnog houden de rege- ■fracties CDA en PvdA vast aan steun voor het kabi netsbesluit. Het CDA noemt het „in principe verdedig baar", maar de fractiewoord voerder voor buitenlandse za ken Gualthérie van Weezei zei dat je „over zo'n besluit nooit echt verheugd kunt zijn". Van Weezei had tot het laatste mo ment de hoop dat RDM wel tot levering zou mogen overgaan, en had binnen de fractie van het CDA „nooit iemand mee gemaakt die zich tegen leve ring had uitgesproken". Hij verwacht echter niet dat zijn fractie in de Kamer het besluit zal afwijzen: „Je moet toch van goede huize komen als je in een zaak als deze de regering kunt dwingen tot een ander besluit". De PvdA'er Vos, oud-districts- bestuurder van de FNV, noem de het besluit „het enig haalba re compromis", gezien de af spraken met China. Het kabinetsbesluit is het af gelopen weekeinde van ver schillende zijde zwaar bekriti seerd. Volgens WD en D66 heeft ons land uiterst onhan dig gehandeld in de zaak, door de speciale ambassadeur Wij- naendts naar Peking te sturen om de mening van de Chine zen te peilen. „Als je zo'n zwa re man afvaardigt, verplicht je China als het ware de zaak hoog op te spelen", zo zei D66- kamerlid Tommei gisteren in de Krant op Zondag. Ook de WD'er Weisglas noemde de missie-Wijaendts „het meest onhandige wat Buitenlandse Zaken had kunnen doen". Weisglas maakte zich dit weekeinde ook boos op minis ter Andriessen van economi sche zaken, die zaterdag voor de TROS-radio verklaarde dat de duikbootkwestie de laatste is waarin Nederland anders be handeld is door China dan an dere landen. Andriessen noemde het „discriminatie" dat aan ons land niet is toege staan wat Frankrijk wel mag. De Fransen mogen wel fregat ten leveren aan Taiwan, zon der dat dat leidt tot maatrege len van Chinese zijde. „Daar zijn we vreselijk kwaad over. Het kabinet heeft China te ver staan gegeven dat niet nog een keer te doen. Er is een hele duidelijke lijn getrokken; tot hier en niet verder", zo zei An driessen. Weisglas meent dat die stelling inhoudt dat waar nu nog aan die belofte uit '84 wordt vastge houden, morgen een ander be drijf dan de RDM met een an dere defensie-order wel een kans maakt. Weisglas spreekt in dit verband van „absolute willekeur", die betekent dat de RDM-werknemers nu in de kou staan, terwijl andere be drijven morgen wel kunnen le veren. Een Taiwanees parlementslid heeft zaterdag aangedrongen op sancties tegen Nederland, na de beslissing van Den Haag om Taiwan geen onderzeeërs te leveren. De parlementariër Wang Chih-Hsiung van de re gerende Nationalistische Par tij deed zijn oproep in de krant United Evening News. Volgens Wang kan Taiwan.Nederland se bedrijven uitsluiten van participatie in het zes-jaren plan, waarmee 300 miljard dol lar (bijna 550 miljard gulden) is gemoeid. Overigens hebben functiona rissen van de regering vergel ding onwaarschijnlijk ge noemd. Volgens hen is geen van beide partijen daarbij ge baat. TEXEL/DEN HELDER - Aangespoelde stookolie heeft gisteren voor de kust van Texel circa 200 vogels, voornamelijk zee koeten, getroffen. Het overgrote deel daarvan is dood of zal binnen enkele da gen sterven. Dat is meege deeld door de directie Noord zee van Rijkswaterstaat. Ook op de kust van Noord-Holland zijn besmeurde vogels en olie aangespoeld. De olie is vermoedelijk de nacht van zaterdag op zondag geloosd en gisteren aange spoeld. Rijkswaterstaat tracht met analyses de oliesoort vast te stellen en de herkomst te achterhalen. Woordvoerder J. Huisman van Rijkswaterstaat noemde de vervuiling op Texel „vooralsnog niet ernstig". De woordvoerder van het vogel centrum Ecomare sprak daar entegen van de ernstigste ver vuiling die Texel de laatste ja ren heeft getroffen. Volgens Rijkswaterstaat is Texel de af gelopen jaren opvallend wei nig door olie vervuild. „De hoe veelheid olie die wij vorige week bij Zeeland hebben opge ruimd was vele, vele malen groter", aldus Huisman. De olie op Texel ligt verspreid op de stranden. Enkele gedeel ten zijn sterk door de zichtbaar verse olie vervuild, andere in veel mindere mate. Omdat ook de noordoostelijke kust is ver vuild.' sluit Rijkswaterstaat niet uit dat stookolie de Wad denzee is binneTigedreven. Bij inspecties met strandauto's heeft Rijkswaterstaat ook bij Grote spandoeken versieren de toren van de beurs van Berlage, waar de Amsterdamse burgemeester Ed van Thijn gisteren het twee de internationale watertribunaal opende. In zijn openingsrede vroeg Van Thijn aandacht voor het feit dat politieke onderdrukking van de milieubeweging in bepaalde landen met veel watervervuiling de re den is dat het tribunaal in Nederland wordt gehouden. FOTO:ANP Proost op het hart SA 'Vt/ «:<<<- Watertribunaal geopend SPER EN HOBBES JE /MOET 'N IE 30MT- I d4S AWP0EM,MET AES I ZEP Het sub-tro- h zwembad De Veld- ïp in Wezep (Gelder- l), is gisteren nage- l volledig in vlammen ?gaan. Een woord der van de gemeente- tie Oldebroek liet we- dat het zwembad hele- 1 opnieuw moet wor- opgebouwd. 9 ihade wordt voorlopig ge el op acht miljoen gulden, lolitie heeft gisteravond mannen van 18 en 20 jaar hzep aangehouden van én heeft bekend de brand bben aangestoken. De po- s vrijwel zeker dat ook de de man bij de brand was kken. sns een zegsman van de e onstond de brand in het ia-gedeelte van het zwem- ivaar de twee verdachten en ingebroken. Het twee rn onder meer plastic be es en papier op een bran- fornuis hebben gegooid Brandweerlieden controleren de restanten van het sub-tropisch zwembad De Veldkamp dat gistermor gen nagenoeg volledig in vlammen opging. FOTO: ANP der de rook van het zwembad lag. Metingen wezen later uit dat er geen gevaarlijke stoffen zijn vrijgekomen tijdens de brand. Gisteren omstreeks 7.30 uur was de brand onder controle. waardoor de ruimte vlam kon vatten. Over het motief van de brandstichters kon de politie nog geen uitspraken doen. Een groepje jongens ontdekte de brand gisterochtend terwijl zij op een taxi wachtten. Nie mand heeft door de brand let sel opgelopen. De brandweer vreesde aanvan kelijk dat er giftige stoffen bij de brand zouden vrijkomen en waarschuwde de bewoners van een nabijgelegen wijk die on-

Leidse Courant | 1992 | | pagina 3