Ccldóc SoutoTit Vredesoverleg in gevaar door wraakacties Weer bomaanslag op Haagse shoarmazaak CcidóeSowa/nt 2 Van Gennip door griep geveld Kievit en Chagall raken ster kwijt Vier IRA-leden gedood 5 Babic laat zich niet afzetten iroshima schokte itlers atoomgeleerden Voor het plakboek? I~l4 Dagen Grati? CcidócSouAant na INFORMATIE ZONDER SENSATIE maandag 17 februari 1992 20 PAGINA'S in twee katernen geestelijk leven Reagan en paus smeedden heilige lliantie tegen Sovjet- Unie Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 83ste jaargang no. 25265. Losse nummers 1,50. WD en D66 nemen afstand van besluit onderzeeërs ALBERTVTLLE - Yvonne van Gennip heeft voor van middag moeten afzeggen voor de rit op de 5000 meter vanwe- ge griep. Van Gennip eindigde eerder tijdens de Olympische Winterspelen als zesde op de 3000 meter en kwam ten val op de 1500 meter. Leo Visser is er niet in ge slaagd in zijn schaatscarrière olympisch goud te veroveren. Gisteren besloot de vliegenier Leo Visser zit zijn loopbaan met een bronzen in gedachten medaille op de 1500 meter. Hij verzonken na moest de Noren Koss en Sön- zijn mislukte dral laten voorgaan, greep naar Vier jaar geleden in Calgary goud. miste Visser het goud op 35- foto: anp honderdste seconde. In Albert- ville was het verschil negen honderdste. „Ik dacht, dat mijn race goed was voor goud. Ik was trots. Ik faal nooit als het er om gaat. Die stelling heb ik vandaag bevestigd. Het was een perfecte race. Dan kun je jezelf niets verwijten". Visser gooide zijn schaatsen afzonderlijk in het publiek. „De hoes zat er om. Ik hoop, dat ze bij Nederlanders zijn te rechtgekomen. Niet bij No ren". Falko Zandstra reed een mati ge 1500 meter en moest genoe gen nemen met de zevende plaats. Rintje Ritsma eindigde als vierde, Hagenaar Bart Veldkamp werd vijfde. DEN HAAG De gerenommeerde restaurants De Kievit in Wassenaar en Chagall in Leidschendam heb ben hun Michelin-ster verloren. Dat blijkt uit de van daag verschenen nieuwe Michelin-gids voor de Bene lux. Ook vier andere restaurants verloren hun ster: Harry de Graaf (Amsterdam), Merinos d'Or (Gronin gen), de Kastanjehof (Lage Vuursche) en De Bokke- pruik (Zweelo). Het verlies aan één-sterrenrestau rants wordt gecompenseerd door vijf nieuwkomers: Onder de Linden (Aduard), de Rustenbergh (Harden- berg-Heemse), de Lindenhof (Nuenen), de Wanne (Oostmarsum) en het Koetshuis (Rhenen-Elst). Drie restaurants wisten een tweede ster in de wacht te sle pen: Kaatje bij de Sluis (Blokzijl), Prinses Juliana (Valkenburg), en Auberge (Weert). De Swaen in Ois- terwijk raakte zijn tweede ster kwijt. BELFAST - Bij een aanval op een poli tiebureau in het Noordierse plaatsje Coalisland in het Britse graafschap Ty rone zijn gisteren vier mensen om het leven gekomen. Waarschijnlijk gaat het om leden van het verboden Ierse Repu blikeinse Leger. Twee personen raaktén gewond. Bij de schietpartij, die onge veer vijf minuten duurde, raakte een ko gel een brandstoftank die bij een kerk stond. Het gebouw vatte vlam en werd grotendeels verwoest. De politie ontkent dat het Britse leger de vier in een hin derlaag heeft gelokt. Het totale dodenaantal in Noord-Ierland door politiek gweld loopt dit jaar al te gen de dertig. Buchanans rebellie ilijt Republikeinen iden omgeving iggerstort gaat door tot 1995 Messiah-project met goed koor en een slecht orkest oldrush van Noren irdrijft scepsis over Lillehammer oudekerk pakt titel ia moeizame winst Van Weerde iponeert tijdens NK in Drachten "v N P7Z* tsÊRk - jÉ, 'v VS!'%•- v v JERUZALEM - De Vere nigde Staten hebben hun bezorgdheid geuit over de gevolgen voor de vredes besprekingen over het Midden-Oosten van het bloedige weekeinde en de oog-om-oogaanvallen die begonnen met een aanval door Arabieren op een Is raëlisch legerkamp. De vredesbesprekingen wor den volgens plan hervat op 24 februari. Syrië en Libanon hebben er dit weekeinde mee ingestemd de bilaterale vre desonderhandelingen met Is raël te hervatten in Washing ton. Verscheidene Katjoesja-raket ten die werden afgevuurd van uit Libanon zijn in het noorden van Israël neergekomen. Maar niemand liep letsel op. De Is raëlische artillerie en die van het door Israël gesteunde Zuidlibanese leger SLA beant woordden de aanval met be schietingen op doelen ten noorden van de Veiligheidszo ne' die Israël in Libanon heeft ingericht. De Israëlische en SLA-troepen waren gister avond in staat van paraatheid gebracht na de dood van sjeik Abbas Musawi, leider van de pro-Iraanse shi'itische groepe ring Hezbollah. Musawi kwam om het leven bij een Israëli sche helikopteraanval in de buurt van Sidon in Zuid-Liba- non op een konvooi auto's waarin hij reed. De Hezbollah zwoer wraak voor de dood van sjeik Musawi (39), zijn vrouw en zesjarige zoon. Vier burgers kwamen om het leven bij Is raëlische vergeldingsacties op bases van de Palestijnse be vrijdingsorganisatie PLO in Zuid-Libanon nadat Pale stijnse guerrillastrijders don derdag in een legerkamp drie Israëlische recruten met bij len, messen en een hooivork om het leven hadden gebracht. Pagina 5: Dood sjeik Musawi zware klap voor Hezbollah VP i VsMp 'x -u Y" MÊ Babylijkje Een schouwarts verricht ter plaatse onderzoek in het Leidse park Cronesteyn - tussen het volkstuinencomplex en de rijksweg A4 - waar wandelaars zaterdagmiddag het levenloze lichaam van een pasgeboren jongetje gevonden. Het lijkje was verpakt in een plastic vuilniszak. Vandaag wordt sectie verricht om de doodsoorzaak vastte stellen. foto: wim van noort Pagina 7: Geen enkele aanwijzing identiteit dood kind STELIJK LEVEN/OPINIE JENLANO «JLAND N/RF.GIO NSTVERLENING I/RTV oen wel JGRAMMA'S 3UZZEUMENU jinacht opklaringen en L'mumtemperatuur treeks -4 graden, rdag af en toe zon en [de meeste plaatsen j. Middagtemperatuur veer 3 graden. Weinig kracht 3 of minder, teenlopende itingen. De schade in het Ain Helwe vluchtelingenkamp is groot na een Israëlische luchtaanval. GLINA Een meerder heid van het parlement van Krajina, een Servi sche enclave in Kroatië, heeft 'president' Milan Babic afgezet, aldus het Joegoslavische persbu reau Tanjug. Babic is echter niet van plan zich daarbij neer te leggen. De groep parlementariërs kwam op een buitengewone zitting in de stad Glina bijeen, waar zij met 74 tegen 8 stemmen, bij drie onthoudingen, voor het af zetten van Babic stemden. Ze zijn in opstand gekomen tegen Babic omdat die het plan van de Verenigde Naties afwijst om blauwhelmen naar het gebied te sturen. Ook de regering van Krajina moest van de parle mentariërs het veld ruimen. Waarom slechts een deel van het parlement, dat 160 afge vaardigden telt, in Glina bijeen kwam, meldde Tanjug niet. VN-secretaris-generaal Bou tros Boutros-Ghali heeft al dui delijk gemaakt dat hij zich niets aantrekt van Babic' ver zet. Verwacht wordt dat de Vei ligheidsraad binnen enkele da gen zal instemmen mot het sturen van een vredesmacht. Zaterdagavond kwamen twee mensen om bij een artillerie beschieting van de Oostkroati- sche stad Osijek door Servia- sche troepen en het federale le ger. Ook in andere delen van Kroatië werden 's nachts bot singen gemeld. De republieken Servië en Montenegro willen op 1 mei het nieuwe Joegoslavië ten doop houden, zei de Montene- grijnse premier Milo Djukano vic dit weekeinde. Op 1 maart kunnen de Montenegrijnen in een referendum bepalen of ze met de Serviërs in één staat verder willen. 'Eeuwige vlam'uit om gas te sparen MOSKOU De 'eeuwige vlam' op het graf van de onbeken de soldaat in de Baltische republiek Estland is gedoofd om gas te sparen. De gaskraan naar het monument in de hoofd stad Tallin is dichtgedraaid omdat Estland, dat vroeger zijn gas van de Sovjetunie betrok, sinds de onafhankelijkheid nog maar heel weinig gas uit Rusland ontvangt. Parlements leden hebben de Russische president Boris Jeltsin gevraagd speciaal voor de eeuwige vlam extra gas te sturen. EL HAWKES ©EN - Geheime ge sopnamen van Hitlérs rngeleerden, die in in Engeland werden toen de geleer- r krijgsgevangen n, onthullen dat zij teld en geschokt wa toen ze vernamen dat 'shima was gebombar- 'd. Jnamen werden in augus- 945 in Farm Hall, vlak bij >ridge, gemaakt en wer- 'fgelopen weekeinde door itse autoriteiten vrijgege- Ze vormen bewijsmateri- fri onschatbare waarde in iscussie over de vraag 0m de Duitsers er niet in den een atoombom te ma- fechriften van de opna- blijkt dat de geleerden in instantie niet wilden ge- wat hun verteld werd. ze eenmaal overtuigd wa- 'epen hun reacties uiteen. Sommigen van hen, onder wie Otto Hahn en Karl-Friedrich von Weizacker, waren opge lucht dat Duitsland niet als eerste de atoombom had gé- maakt. Walther Gerlach, on derzoeksleider van de Duit sers, trok zich terug op zijn ka mer en ging op bed liggen hui len. De anderen moesten hem ervan weerhouden zelfmoord te plegen. Hahn, die mede-ontdekker was van de atoomsplitsing, kreeg als eerste het nieuws van het bombardement te ho ren. Majoor Hugh Rittner, werkzaam bij dé Britse inlich tingendienst, was degene die Hahn destijds het bericht moest overbrengen. Hij herin nert zich Hahns reactie nog goed: „Hij was er helemaal ka pot van en zei dat hij zich per soonlijk verantwoordelijk voelde voor de dood van hon derdduizenden mensen". Hahn was zó van streek dat Rittner hem alcohol moest ge ven voordat hij voldoende ge kalmeerd was om aan tafel te gaan en de anderen het nieuws te vertellen. Pagina 5: „Duitse bom op Londen was grotere ramp ge weest" De paarlemoervlinder x wordt bedreigd. Evenals vele honderden andere plante- en diersoorten. Het Zuidhollands Landschap beschermt hun bestaan. Zodat u de paarlemoervlinder straks niet alleen van een plaatje kent. Dat kunnen wij niet zonder uw financiële hulp. steun ons als begunstiger Bel 010-4135045. Druk weekeinde De vijf Democratische presidentskandidaten hebben zich tijdens een laatste televisiedebat voor de voorverkiezingen in New Hampshire op de vlakte gehouden, terwijl president George Bush (foto) na een druk campagneweekeinde allerminst zeker lijkt van een afgetekende overwinning op zijn uitdager Pat Buchanan. Paul Tsongas, voormalig senator uit Massachusetts, leidt een dag voor de voorverkiezingen nog steeds in de opiniepeilingen. foto: epa DEN HAAG - Een zware explosie heeft vanmorgen in Den Haag een Egyp tisch restaurant aan de Van Musschenbroekstraat met de grond gelijk ge maakt. Er zijn aanwijzin gen dat er een bom naar binnen is gegooid. Het is de tweede aanslag bin nen enkele dagen op een Egyptisch eethuis in Den Haag. De politie ziet overeen komsten tussen deze aansla gen en de bomaanslagen die in januari werden gepleegd op de migrantenwerkwinkel en de migrantenomroepstichting in Den Haag. Buurtbewoners werden van morgen vroeg even vóór vier' uur wakker van de ontploffing in grillroom Delta, die tot ver in de omtrek te horen was. De voorpui werd volledig wegge blazen en direct daarna brak er brand uit. In de grillroom was niemand aanwezig, maar op de eerste etage, waar ook de rui ten sprongen, lag een echtpaar te slapen. De man en de vrouw werden bedwelmd door de he vige rook en moesten door po litiemannen uit de woning worden gered. Zij werden bui ten behandeld met zuurstofap- paratuur en daarna naar het ziekenhuis gebracht. In de nacht van zaterdag op zondag hebben onbekenden met katapulten knikkers door ruiten van twee koffieshops en een restaurant geschoten. Om ongeveer twaalf uur gingen twee ruiten van een gesloten Turks koffiehuis aan de Vail- lantlaan aan diggelen. Een half uur later was de ruit van een Turks koffiehuis aan de Hob- bemastraat het doelwit en even daarna werd dwars door een ruit van een Grieks restau rant aan het Kerkplein gescho ten. Enkele nog aanwezige gasten kregen de scherven op hun bord. De schutters zijn spoorloos. I Ik wil O de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen, een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. O direct een definitief abonnement. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: O maand f. 27,00 (met automatische betaling) O kwartaal f. 82,80. Dhr/Mevr: I l I Postcode/Plaats: Voorl: Straat: I Telefoon: I (voor controle op bezorging) I Bel 071-313 677 I Of deze bon opsturen in een I open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, ^^501 VC Den Haag

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1