kiclesowumt sportMAANDAG 17 FEBRUARI 1992 J3 Goldrush van Noren verdrijft scepsis Dver Lillehammer /an ziekenhuis naar erepodium 099 lurfal van zestien pringt naar goud Feyenoord heeft serieuze plannen Jan Vlieg wil Kantebeen weren International kost korfbalclub leden Record voor Van den Akker Goed op tijd fieidaeSou/io/nt door RENZE LOLKEMA ES SAISIES - De No- [n hebben bezit geno- jen van de Franse Alpen- topen. Koning Harald V feeleidt de sportieve krmpische coup en be- [kte zaterdag in Les Sai- es hoogst persoonlijk de et van de in nevels ge ilde Mont Blanc met de borse vlag. verrichtingen van de Vikin- i'beheersen het Scandina- ch land al sinds de zege van laatser Karlstad. De ganse ie plengde de tranen van uk na diens triomf op de vijf pmeter. De emotionele huil- duurt nog even voort. Za- dag in Les Saisies brachten langlaufers het land voor de rde maal in extase, gisteren afdaler Aamodt de Super- Ie vijfde gouden plak voor irwegen en later op de dag akte Johann-Olav Koss de JRCHEVEL Teenagers ben het commando overge- len in het skispringen. Ze nog te jong voor vliegbre- en en rijbewijzen. Maar •vliegen op 11,5 cm brede ;n hebben ze geen vergun- nodig. En angst kennen og niet. li Nieminen sloot gisteren lourchevel het drieluik van zweefsprongen door het ïtruim af met goud. Hij was aar er? 261 dagen. Twee da- eerder werd hij de jongste naar van het goud ooit. olympische buit bedroeg e gouden en een bronzen laille. Leeftijdsgenoot Mar- Höllwarth, 17, uit Inns- ck behaalde drie keer zil- Ernst Vettori, de veteraan 27, goud en zilver. De tie- uit Lahti was op de 120 me- schans de grootste durfal, zijn sprongen van 122 en meter bleef hij Höllwarth 1,5+116,5) ruim voor. Heinz tin, de Oostenrijkse we- kampioen op de 70 meter ins, pakte brons ,5+112). ge tijd zag het er naar uit de wedstrijd zou worden af- st. Tot vlak voor het aan- gsuur was de schans on tbaar door een dichte ne- Met een kwartier vertra- l dook Andreas Felder als te van de schans af. De tenrijker sprong 118,5 me- Een afstand die bij lange liet werd geëvenaard, zelfs door Vettori. Na 23 sprin- greep de jury in. De aan- werd verlengd en alle i nemers moesten over- ALBERTVILLE 92 euforie compleet met gouden medaille nummer zes. Werden er vorige week na de crises rond de schaatsers Koss en Karlstad nog nationale rouwdagen afgekondigd, van daag is het totaal anders. 75% van de Noorse televisiebezit- ters zit tijdens de Winterspelen aan de buis gekluisterd, leer den de nieuwste cijfers van de springun. Inclusief Felder. Die was des duivels en brak bijna de schans af. „Het zijn dilet tanten, die juryledun", brieste hij. „Waarom grijpen ze in? Omdat ik als enige boven de honderd meter uitkwam? Gunden ze mij dat succes niet?" In zijn tweede poging kwam hij niet verder dan 105 meter. Hij was op slag kansloos. Net als Vettori die na 101,5 meter landde. Het trio Nieminen, Höllwarth en Kuttin had een groot gat geslagen met de con currentie en streed in de twee de ronde onder een sinister laaghangend wolkendek om de verdeling van de medailles. De volgorde bleef intact. Nie minen hing langer in de lucht dan alle anderen. Zijn 123 me ter werd vier jaar geleden in Calgary door Eddie the Eagle nog niet in twee sprongen ge haald. „Tony kent nog geen angst", verklaarde de Finse coach Pul- li het succes van zijn gouddel ver. „Hij heeft nog geen slech te ervaringen. Een flinke smak en het hij zal met angst en be ven de trappen naar de schèns oplopen". Pulli besefte in een vroeg stadium dat hij in de jon ge Nieminen een zeldzaam ta lent bezat. „Hij is pas vier jaar serieus bezig met skispringen. En.dan al twee keer goud en brons. Ongelooflijk". Niemi nen turnde tot zijn twaalfde, voordat hij definitiUf voor de schans koos, die hij nu met groot succes in de V-stijl ver laat. De V van victory, zoals gisteren bleek. landelijke kijk- en luister- dienst. Een verslaggever van de grootste Noorse krant, VG, verklaarde zaterdag dat de vraag het aanbod overtreft. „Ik heb begrepen dat men aan een grotere oplage denkt", zei hij. „Deze medailles maken veel los in Noorwegen. Heel veel". De Franse Savoie heeft inmid dels kennis gemaakt met de Noorse indringers. Voerden de Vikingen in de Middeleeuwen al een waar schrikbewind uit, hun landgenoten bewijzen eeuwen later dat het ook an ders kan. Bier en plezier staan voorop. Koeiebellen begelei den het onverstaanbare ge zang dat op de melodie van 'Oranje boven' weerkaatst te gen de duizelingwekkende Al pentoppen. Gisteren jubelden duizenden Noren in Val d'Isère om de gouden Andre Aamodt, zater dag bevolkten zo mogelijk nog meer het dorpje Les Saisies op 1400 meter hoogte om de derde gouden langlauf-medaille luis ter bij te zetten. Bij de schaat- striomf van Koss was relatief een kleine groep Noorse fans aanwezig. Woordvoerder Nyland van de delegatie van de zeventiende Winterspelen, over twee jaar in het Noorse Lillehammer en in Frankrijk aanwezig als spion, verklaarde blij te zijn met de onverwachte sportieve succes sen van zijn landgenoten. „Vanaf de Spelen van Calgary tot aan vorig jaar stond de Noorse bevolking uiterst scep tisch tegenover het evenement in ons land", zei Nyland. „Maar door deze goldrush slaat de stemming om. Het helpt de mensen geloven in het welsla gen van een fantastisch sport toernooi". Ulvang Het langlaufen in Les Saisies is het verhaal van Vegard Ul vang. De 28-jarige Noor geldt als een grootheid in zijn land. Stond bekend als eeuwige tweede, 'maar delfde in de Franse Savoie reeds tweemaal goud. Dat was voor het eerst sinds 1924. Sinds dat jaar was het geen Noorse atleet meer gelukt voor een dergelijke sur prise te zorgen. Trouwens, in Calgary bleef Noorwegen ver stoken van goud. Met drie zil veren en twee bronzen plak ken was de oogst uiterst ma ger. Dopingcontroles alle negatief ALBERTVILLE De twee honderd tot nu gehouden do pingcontroles tijdens de Olym pische Winterspelen hebben alle een negatieve uitslag op geleverd. Dat heeft Juan-Anto- nio Samaranch, voorzitter van het Internationaal Olympisch Comité, gisteren verklaard. DEURNE - Jeugdinternaüonal Jan Tromp heeft het ledental van zijn club Kinderdijk uit Alblasser- dam met bijna tien procent gereduceerd. De aan voerder van het Nederlands juniorenteam speelde gïSteréli hl Deurne tegen de Belgische jeugd en droeg met twee treffers bij tot de overwinning van 9- 8. Kinderdijk echter is een zaterdagvereniging, die op het veld in de hoogste- en in de zaal in de eerste klasse speelt. Dertig leden van de club konden zich niet verenigen met het korfballen van Tromp op zon dag en zegden hun lidmaatschap op. Tromp had voor zijn tweede interlandwedstrijd, de eerste.werd op een zaterdag gespeeld, toestemming aan hét be stuur van Kinderdijk gevraagd en gekregen. Israel en Iran gescheiden bij badmintonstrijd in Den Bosch DEN BOSCH - De badmintonners van Israël en Iran zullen elkaar bij het kwalificatietoernooi voor de Thomas Cup (mannen) geen blik waardig kunnen gunnen. De ploegen werken het evenement volledig afgescheiden af. Eén van de vele voorwaarden om beide teams in Den Bosch aan de start te krijgen. De ploegen van Israël en Iran zijn apart onderge bracht, bij de loting strikt gescheiden en zullen door het aan- gepase wedstrijdschema tijdens hun verblijf in de Maas poort geen moment in eikaars nabijheid vertoeven. De af spraken rond de veiligheid van de teams werden gemaakt tussen de ambassades en de gemeentepolitie. De organisatie werd daar nagenoeg buiten gehouden. Op de openingsdag leverde de opzet geen problemen op. Iran miste de openings ceremonie. Het team arriveerde pas vanmorgen, waarna het enkele uren later de eerste wedstrijd diende af te werken. DRACHTEN De tweede dag van de nationale zwemkampioenschappen in Drachten (25 meterbaan) hebben vier nationale records opgeleverd. Wilco van de Akker (AZPC) vestigde in de se riesvan de 100 meter rugslag met 55,16 seconden een nieuw nationaal record. PSV-zwemmer Marcel Wöuda vestigde zowel in de series als in de finale van de 200 meter wisselslag een Nederlands record: 2.02,20 en 2.01,35. In de finale van de 200 meter rugslag was Ellen El- zerman (De Dolfijn) goed voor een re cordverbetering. Krabbe stapt naar rechter FRANKFURT - De Duitse atletiekbond heeft de drie topatletes Katrin Krabbe, Grit Breuer en Silke Möller zaterdag voor de duur van vier jaar ge schorst. De schorsing is opgelegd wegens de al ge ruime tijd bestaande verdenking, dat er bij een controle op verboden stimulerende middelen op 24 januari tijdens een trainingskamp in Zuid-Afrika is gemanipuleerd. Het bestuur van de Deutsche Leichtathletik Verband besloot, na een vergade ring van drieëneenhalf uur, tevens de samenwer king met trainer Thomas Springstein, die het ge schorste trio onder zijn hoede had, te beëindigen. De strijd zal nu verder juridisch worden uitgevoch ten. Katrin Krabbe kondigde gisteren aan naar de rechtbank te stappen. Verder onthield zij zich van Katrin Krabbe commentaar, evenals Breuer en Möller. ...vier jaar... FOTChEPA IERTVILLE - Jo- n Olav Koss heeft het e bewaard voor de Epische Spelen. «hten de Nederlanders hele jaar mentale men aan de Noorse ent medicijnen te >en uitgedeeld, giste- bleek niet één klap te zijn geweest. Op 500 meter kreeg Koss Uen, in plaats van Leo er. Hij was negenhon- 1ste seconde sneller Visser, uitgerekend in ers niet meer dan 1.17 er. Het succes van de Noorse ploeg is vooral de verdienste van bondscoach Kristiansen. Hij creëerde een teamgeest die doet denken aan het fameuze S-kwartet uit de jaren zeven tig. Toen bepaalden Sjöbrend, Storholt, Stensen en Stens- hjemmet het mondiale schaat sen. Falk Larssen was een een ling, die de Scandinaviërs ei genlijk nooit boeide. Kristian sen bundelde talent (Koss en Söndraal) en ervaring en smeedde een hechtte eenheid. Het was Karlstad die dat deze week duidelijk toelichtte. „Vier jaar geleden, vlak voor de Winterspelen, brak ik het ene wereldrecord na het ande re. Toen ik terug kwam in Noorwegen, vlak voor de Spe len in Calgary, stonden de mensen op het vliegveld op me te wachten en wilde zo'n beetje elke Noorse en Nederlandse journalist een exclusief inter view met me. Ik heb toen de fout gemaakt door daar aan toe te geven. Zelfs trainingen van mij werden goed bezocht. Ik kon daar niet tegen. Mijn pres taties in Calgary (Karlstad presteerde daar nagenoeg niets) leden daar onder. Ik was toen duidelijk mezelf niet. Nu wel, door het team". In luwte Karlstad bewijst in Albertville dat hij het beste gedijt in de luwte van de groep. Hij won het eerste schaatsgoud (afgelo pen donderdag op de 5 kilome ter) voor de Noorse mannen sinds de Winterspelen van 1976. Störholt won toen in Innsbruck de 1500 meter. Karl stad toonde zich twee jaar gele den verheugd over de ontwik keling van Koss. Sindsdien 'zijn ze boezemvrienden. Koss, een stuk mondiger dan de 29- jarige stayer, kaapte in 1990 de wereldtitel voor een stel ver baasde Nederlanders weg. Sindsdien is het Koss tegen Nederland. Sinds donderdag: Noorwegen tegen Nederland. De stand is overigens 2-0. „Die eenheid van die Noren is inderdaad heel goed", was ook Visser opgevallen. „Maar hun aanpak was natuurlijk heel an ders. Bovendien hebben ze een aantal ziektegevallen in de ploeg gehad. Dat versterkt de band onderling ook". Koss, afgelopen december voor het tweede achtereenvol gende jaar Noors sportman van het jaar, was vorige week in eigen land groot nieuws. Een geïrriteerde alvleesklier leidde tot spoedopname in het hospitaal van Traunstein, vlakbij het trainingskamp in Inzeil. Hij verbleef dertig uur aan het infuus. Zeven dagen na het ontslag uit het zieken huis won Koss goud. „Het be zoek van de hele ploeg, de steun van de jongens heeft me heel goed gedaan. We hebben een fantastische ploeg. We zijn echt vrienden van elkaar, dat kun je gerust zeggen". Woonhuis Die teamgeest vertaalt zich in het verblijf in Albertville. De Noren huurden voor tweeën halve week een woonhuis, waarin ze als een familie leven. De Nederlanders bijvoorbeeld zitten in een akelig kaal en on gezellig hotel in het olympisch dorp Brides les Bains, op 35 ki lometer van Albertville. Söndraal wrong zich, om nog wat extra zout in de Oranje- wond te strooien, keurig tus sen Koss en Visser in. Overi gens geldt Söndraal, afgelopen seizoen even getraind door een ballettrainer, in eigen land nog als een junior. Volgens de al daar heersende hiërarchie dient een schaatser tien vol wassen toernooien te hebben meegemaakt eer hij tot de vol wassen groep wordt toegela ten. Dat proces gaat gepaard met geheimzinriige rituelen, waarover Koss en Karlstad geen uitleg wensen te geven. „Dat zijn geheimen die abso luut binnen het team moeten blijven", aldus Koss. „Ik kan alleen zeggen dat leeftijd en prestaties niet bepalend zijn". Falk Larsen, die in 1983 we reldkampioen werd maar toen onsteltenis van heel Noorwe gen de 10 kilometer op opzich tige wijze liet schieten omdat hij de eerste drie afstanden al had gewonnen (Gustafson ein digde in puntenaantal vóór Falk Larssen), is vanwege die miskleun nooit verder geko men dan de junior-status. DEN HAAG - Feyenoord is serieus van plan kam pioen te worden. Gisteren wonnen de Rotterdam mers heel knap van Vites se, 5-0. PSV maakte even min een fout. De tegen stand van VW was even wel heel wat minder se rieus, 4-0. In de strijd om de titel speelt Ajax op dit moment geen voor name rol. Afgaande op de wed strijd tegen De Graafschap zijn de Amsterdammers ook niet van plan terug te keren aan de top. Aangezien het duel op de Vijverberg ondanks abomina bel spel werd gewonnen (1-0) zijn alle kansen voor Van Gaal c.s. nog niet verkeken. SVV/Dordrecht behoort na dit weekeinde tot de degradatie kandidaten. De fusie-club, ge specialiseerd in rellen in plaats van winnen, verloor van het degelijke MVV (3-1). Met de fu sieclub gaat het steeds slech ter. De formatie zakte na de ne derlaag (1-3) bij MVV af tot de gradatie-kandidaat. Dat kon er nog net bij. Vrijdag liepen tien spelers na ruzie met trainer Verel van de training. Een boe te volgde. Vandaag gaan alle betrokkenen om de tafel zitten om de problemen, in het bij zijn van een lid van de spelers vakbond WCS, uit te praten. Er bestaat ook volop onduide lijkheid over financiële zaken. Fortuna kreeg vrijdag al iets meer lucht, dank zij de over winning op het tegenvallende FC Twente, 3-1 en distantieer de zich van het gisteren bij FC Groningen met 3-1 verliezende FC Den Haag. Van de clubs die aanspraak maken op Europees voetbal deed Roda JC het goed. De ploeg van Koster, die nog twee jaar in Kerkrade blijft, won bij RKC, 1-0. FC Utrecht was te leurgesteld over het schamel punt thuis tegen Sparta (1-1), Willem II redelijk te spreken over de remise achter de dijk tegen Volendam (0-0). Feyenoord overdonderde Vi tesse. Met een ongekend aan vallende speelstijl en met on gekend veel aanvallende spe lers. Kiprich, normaal super invaller, maakte drie doelpun ten. Vier treffers vielen in het tweede kwartier. Daarvoor al was Vitesse dolgedraaid. Blin ker en Sabau scoorden beiden één doelpunt. Ajax speelde nog zwakker dan PSV. Een van richting veran derde vrije trap van Pettersson besliste de wedstrijd tegen De Graafschap, 1-0. Verder kregen de Amsterdammers slechts één uitgespeelde kans, de thuisclub -zwaar degradatie kandidaat- wel vijf. Die werden alle gemist. Tegen tien Spartanen ver speelde FC Utrecht een punt. De Rotterdamse verdediger Bubberman werd al voor de rust door scheidsrechter Blan- kenstein uit het veld gestuurd. GRONINGEN Voor vtou- wenbondscoach Jan Vlieg is de zaak rond de begeleiding van de tafeltennissers tijdens de Olympische Zomerspelen in Barcelona zo klaar als een klontje. Vlieg gaat in elk geval zelf mee en mocht er een twee de man bijkomen, dan wordt dat de huidige mannenbonds- coach Li. Voor Mirjam Hoom- an gaat er echter als begeleider niemand boven Frits Kante been. Afgelopen weekeinde gaf Hooman na haar kwalificatie in het Italiaanse Bolzano te kennen, dat zij Frits Kante- been graag mee zou willen ne men naar Barcelona. De Lei- derdorpse wordt al geruime tijd getraind en gecoached door de voormalige eredivisie speler welke samenwerking vorig jaar tijdens de Europese Top 12 verrassenderwijs resul teerde in een eclatante zege. Hooman sprak toen haar voor keur uit voor Kantebeen als blijvende privé-coach. De samenwerking tussen Kan tebeen en Hooman, die on langs heeft gekozen voor een profbestaan, verliep ook tij dens het toernooi in Bolzanc goed. Het is echter zeer de vraag of Kantebeen straks in Spanje ook aan de zijde staa; van Hooman. Vrouwenbonds- coach en technisch directeur Jan Vlieg is daar heel duidelijk in. „Zoals het er nu naar uit ziet, gaan we hooguit met drie tafeltennissers naar de Spe len", zegt Vlieg. „Hooman en Vriesekoop zijn zeker en Hal- dan moet hopen op een 'wild card'. Je krijgt zeker niet drie begeleiders mee, misschien niet eens twee als alleen Hooman en Vriesekoop afge vaardigd worden. Ik ga in elk geval mee, dat staat vast". Zowel thuis als op reis zal dit handig opvouwbare quartz wekkertje u zeker goed van pas komen. Ondanks het bescheiden formaat heeft het een groot aantal functie- mogelijkheden. Het wordt Kf y-» V van u na het opgeven van een nieuwe abonnee. i^n\ c+ y Deze nieuwe lezer krijgt de Leidse Courant de eerste twee weken gratis bezorgd. ^Noteer als nieuw^fem^e ingaande: I Dhr ./Mevr.:Voorl.:I I Straat: I Postcode/plaats: I Telefoon:Ivoor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand (automatische betaling) f 27,00 kwartaal (automatische betaling) f79,80 G kwartaal via acceptgiro f 82,80 Stuur als dank het reiswekkertje naar: Naam: I I I I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar de Leidse Courant, antwoordnummer 998. 2501 VC Den Haag. JNZ ^■iniiiiii«Miiiiuuin«l Postcode/plaats: De Noorse successen in beeld: schaatser Koss (boven), langlaufer Daehlie (rechts) en skiër Aamodt (onder) behaalden allen afgelopen weekeinde goud. FOTO'S: EPA en AP

Leidse Courant | 1992 | | pagina 13