chipp ertje LEIDEN OMGEVING Patiënten van AZL iteeds agressiever Mist rondom moord aan Langegracht blijft Gemeente wil dat garage stopt met spuiten auto's lan voor extra bewaking Slimme EHBO-kit r £eidóc(Soma/nt 'jiidóeQowuint ZATERDAG 15 FEBRUARI 1992 DEN HAAG - Ook drie nieu- ve getuigen konden gisteren jij het Haagse gerechtshof de Dist niet wegnemen rondom je moord aan de Langegracht h Leiden, nu ruim een jaar ge- Men. Een Amerikaan van on- tveer middelbare leeftijd irerd toen omstreeks de jaar wisseling op koelbloedige wij- t vermoord. Vanneer de man precies om let leven werd gebracht staat liet vast. En daar draaide het fisteren om bij het gerechts- lof. Volgens de aanklager leeft de verdachte, een 24 jari- \p Leidenaar, de Amerikaan lp 29 december 1990 om het le zen gebracht. Hij was die be- wuste avond met het slachtof fer uit eten geweest, bij het Ar gentijns vleesrestaurant El Gaucho. Naderhand onstond er een knokpartij in het appar tement van het slachtoffer, die seksueel vertier zocht bij zijn gast. Die bezwoer gisteren ech ter het slachtoffer alleen maar bewusteloos geslagen te heb ben. Zijn verdediger, mr R. Heeren, meende ook genoeg bewijzen te hebben dat de Amerikaan pas enkele dagen later om het leven is gebracht. Kroongetui gen waren een 25-jarige Apel- doornse en haar moeder en de onderbuurman van het slacht offer. Die hoorde begin januari 1991 een harde schreeuw van boven. „Een schreeuw van ie mand die gek wordt", zei hij. De Apeldoornse, een medestu dente van het slachtoffer, zei hem voor het laatst op 31 de cember gesproken te hebben. Zij had hem voor de feestda gen uitgenodigd. Nadat hij niet was verschenen tijdens de kerst, belde zij hem op 31 de cember, twee dagen na de knokpartij met de verdachte, om te vragen of hij de jaarwis seling wel zou komen. Ook de moeder van het meisje ver klaarde tijdens het hoger beroep dat zij de man na de jaarwisseling nog een keer aan de lijn had. Maar haar dochter was toen niet thuis. Verdediger Heeren verwees in zijn betoog verder naar een verklaring van een vriendje van het slachtoffer tegenover de politie. Het vriendje zei de Amerikaan op 2 januari nog gezien te hebben. Heeren hield het erop dat het slachtoffer omstreeks die datum om het leven is gebracht en eiste daar om vrijspraak "Het verhaal van het twee keer vermoordde lijk", aldus om schreef aanklager mr. H den Os het verweer van de verdedi ger. Hij hechtte weinig waarde aan de getuigenverklaringen. De beide dames zouden zich simpelweg vergist hebben. Waarschijnlijk belde mijnheer tijdens de kerst voor het laatst, betoogde hij. Den Os wees het gerechtshof erop dat beide dames nogal on duidelijk waren over de precie ze data. Moeder kon zich niet meer voor de geest halen wan neer in januari het slachtoffer terugbelde. En dochter wist niet of zij het slachtoffer toen nog heeft teruggebeld. De etensresten in de koelkast wa ren volgens de aanklager een overtuigend bewijs dat het slachtoffer in januari 1991 niet meer leefde. De uiterste houd baarheidsdatum van de etens waar was 31 december en 1 ja nuari. Hij vroeg het hof daar om het vonnis van de recht bank te bevestigen. Die veroor deelde de man vorig jaar tot vier jaar cel. Het ontzielde lichaam van Amerikaan werd pas twee maanden na de dood gevon den. De politie trof hem met een mes in zijn keel aan. En dat mes speelt een vreemde rol. De verdachte meldde zich begin maart bij de politie en bekende de moord. Maar een mes had hij niet gebruikt, ver klaarde hij. Hij dacht het slachtoffer gewurgd te hebben. Enkele dagen voor de zitting van de rechtbank bedacht hij zich en trok zijn verklaring in. Over twee weken doet het ge rechthof uitspraak. EIDEN Agressie van [kant van patiënten is probleem aan het wor- bij het Academisch ïkenhuis Leiden. tot vier keer in de week it de hulp worden ingeroe- van bewakers en soms ook politie om patiënten in m te houden. Het zieken- s heeft inmiddels videoca- ra's en alarmknoppen ge- itst. Als de nieuwe afdelin- Acute Opvang en EHBO in open gaan komt daar be ing. ziekenhuis heeft mede ivege agressie de beman- van de EHBO 's nachts al ebreid. De metgezel die de itverpleegkundige heeft regen heeft inmiddels al de aam van 'bodyguard' ge- ;en. Agressie komt vooral in het weekeinde en tij feestdagen bij de eerste afdelingen en wordt dan of andere drugs. Sommigen van de betrokkenen zijn totaal onhandelbaar, aldus het zie kenhuisblad Cicero. Alleen al in januari is de bewa king de verpleegkundigen tien keer bijgesprongen om agres sief gedrag van patiënten of bezoekers te temperen. De be veiliging moest daarna vaak nog lange tijd aanwezig blijven om te voorkomen dat situaties zouden escaleren. Ook in an dere opzichten hèeft de bewa king het druk. In januari wer den acht keer mensen van het ziekenhuisterrein verwijderd, negen keer werden mensen van diefstal verdacht en twee keer van een inbraak. Inmiddels heeft het personeel instructies gekregen voor de omgang met lastige patiënten. Ook zijn er trainingen gehou den met verpleegkundigen. Een van de stelregels daarbij is dat kwaad worden geen zin heeft. Een agressieve klant wordt indien mogelijk apart gezet van de rest van het pu bliek. Vervolgens wordt gepro beerd de betrokkene te kalme- Pantserglas Het hoofd van de bewaking D. van Ingen Schenau zegt in Cicero dat er een harde kern van „lastige klanten" is. Die zou zijn gegroeid van ongeveer 7 tot 25 mensen. Ze zijn boven dien lastiger geworden dan vroeger en moeilijker te kal meren en naar buiten te wer ken. Van Ingen Schenau relativeert de agressie overigens wel. Een van de oorzaken van de toena me is dat er steeds meer men sen via de EHBO binnenkomt bij het ziekenhuis. Inmiddels zijn dat 25.000 mensen per jaar. Dagelijks komen 10.000 patiënten en bezoekers het zie kenhuis binnen. Op dat enor me aantal zijn de gevallen van agressie incidenten. Met de veiligheid zou het daarom wel meevallen. De situatie zou in elk geval niet te vergelijken zijn met het Haagse Westeinde Ziekenhuis. Daar zit personeel van de eerste opvang noodge dwongen achter pantserglas. Nieuw buurthuis Zeeheldenwijk Burgemeester C Goekoop heeft gisteren het sociaal- cultureel werk in de Zeeheldenwijk in Leiden officieel van een splinternieuw eigen onderkomen voorzien. Hij opende het buurthuis 't Schippertje aan de Oosterstraat. De Stichting Welzijn Zeeheldenbuurt heeft ruim tien jaar aan de komst van een eigen onderkomen gewerkt. Tot die tijd werd gebruik gemaakt van noodvoorzieningen bij speeltuinvereniging Ons Eiland en het bedrijfsverzamelgebouw Olga. In 1989 werden een kantoortje en een keuken van de woningbouwvereniging aan de Oosterstraat gehuurd en was er sprake van een provisorische eigen voorziening. Uiteindelijk kon gebruik worden gemaakt van het terrein van de oude basisschool 't Galjoen om een eigen onderkomen op te trekken. Veel belangstellenden hebben de accommodatie gisteren berzichtigd FOTO WIM VAN NOORT tra voorstelling Jeroen Krabbé en Petra Laseur EN - Jeroen Krabbé en Laseur staan op 28 febru- ïi de Leidse Schouwburg ?en extra voorstelling van lesbrieven' van A. Gur- Het is de laatste voorstel ling van deze produktie waarin Jeroen Krabbé de tegenspeler van Petra Laseur is. Hij ruimt het veld voor Adriaan van Bis. De voorstelling heeft een bij zondere formule doordat Petra Laseur vaste hoofdrolspeelster is en haar mannelijke tegen spelers worden afgewisseld. De kaartverkoop voor de voor stelling in Leiden is gisteren begonnen. ALLERLEIDS Koopjesmarkt Carnavalsvereniging De Spoorbumpers houdt zondag haar maandelijkse koopjes- markt in buurthuis 't Spoortje aan de Bemhardkade 40. Tus sen 9.00 en 15.30 zijn daar kle ding en allerhande spulletjes in de aanbieding. Zijlloop De 16de Zijlloop wordt zondag gelopen vanaf 11.00 uur. De start is bij het clubhuis van de Zijl/LGB aan de Paramaribo- straat. naast het zwembad. In schrijving voorde 5 en 10.5 km bedraagt 3,50 (kinderen 3.- voor de halve marathon Poorten A. Delforterie is maandag gast spreker bij het dienstencen trum voor ouderen in de Me- renwijk. Hij houdt een lezing met dia's over poorten in Lei den. Over dat onderwerp staat ook een quiz op het program ma. De bijeenkomst is bedoeld voor 55-plussers en begint om 14.00 uur in het dienstencen trum aan de Rosmolen 6. Expositie Werk van Lydia Luyten is tot en met 27 februari te zien in het filiaal Zuid-West van de open bare bibliotheek. Lydia Luyten hoorde tot de oprichters van werkgemeenschap De bange 'duivel. Ze maakte toen wand kleden. Tegenwoordig werkt ze alleen en maakt met materia len als leer. zand, lijm en verf zowel abstracte als figuratieve voorstellingen. Haar werk kan worden gehuurd, waarbij het huurbedrag wordt gebruikt om te sparen voor een eventuele aankoop. De expositie in de bi bliotheek aan de Van Bemum- straat is te zien tijdens de ope ningsuren. WEEKEINDE w ossingen voor brandende blemen? De Nationale eënlijn in Leiden neemt ze in ontvangst. De ideeën- het idee van een groepje lenten dat kennelijk niet zeer gebukt gaat onder de liedruk. Om de leegheid het bestaan te verdrijven amelen ze ideeën van an- ■n. Twaalf keer per jaar dt daaruit een idee van de nd gekozen, elopen maandag gebeurde voor het eerst. Burge- ister Cees Goekoop reikte prijzen uit. Goekoop die de beroerdste niet is als gaat om het opdraven bij ten en partijen moet toch idee hebben gekregen dat dit keer wel een erg margi- aangelegenheid was. «winnaar W. Moseman bedacht dat er een lintje ju t komen aan plakbandrol- om daarmee te voorko- dat het einde zoekraakt, probleem waar menig bandgebruiker mee ipt. De echt regelmatige ll< [kers hebben in de loop de jaren toch een eigen >ak ontwikkeld om dat •leem te tackelen. Een .bandautomaat, een snip- ]e papier aan het uiteinde ^ïeel eenvoudig, gewoon liteinde •r toegegeven. In de een- 1 schuilt het ware. Ten op- te van andere ingeleverde èn is het toch een hoge igheidsgraad. Want wat te 01 ken van het afgraven van Sahara om met het zand wintersportgebied in de rdoostpolder aan te leg- Volgens de Nationale tènlijn valt die suggestie categorie Bijzonder On bare Plannen (in turbo- BOP's). Inmiddels zou de ënlijn al enkele honder reacties hebben gehad. deze twee ideeën het topje de ijsberg zijn is wel dui- k dat het beste idee tot nu de oprichting van de Na- ale Ideeënlijn zelf is. Met lezen van en lachen om ideeën moet menig regen- ige zondagmiddag zijn evlogen. Nog een idee: ichien kunnen alle ideeën den gebundeld in een Na- Ideeënboekje. Dan lereen meegenieten. Stuks (1) Noordwijk mag zich er graag op voor staan dat men verder kijkt dan de dorpsneus lang is. De pretenties van een mon daine bloemenbadplaats stop pen nu eenmaal niet bij het bordje einde bebouwde kom. En grote pretenties beteke nen natuurlijk ook grote poli tieke kwesties die breed uit gemeten dienen te worden in de media. Media ja. Want waar ieder gehucht tegenwoordig naast de berichtgeving in een half dozijn huis-aan-huis-bla- den en pagina's in de regiona le kranten kan luisteren naar het lokale nieuws op de eigen lokale radio, kon natuurlijk ook Noordwijk niet achter blijven. Maar Noordwijk zou Noordwijk niet zijn als dit fe nomeen zich zou beperken tot lokale nieuwtjes over TOV, MSV of SJC. Noordwijk Lo kaal - de kwaliteit van de naam van de zender blijft toch wat achter bij de pretenties er van startte zaterdag dan ook met een heus politiek café. En niemand minder dan celebrity Harry Mens en de Noordwijkse christendemo craat Ruud Dessing schoven aan bij Frans van Egmond en Cees van Duyn inderdaad dè Frans van Egmond en dè Cees van Duyn, wat is de we reld soms klein - om de de gens te kruisen. Stof tot discussie was er vol doende. De hele week hadden de kranten bol gestaan over het al dan niet doorgaan van de verkoop van een pand aan de Grent door Pavarotti-lief- hebber Mens aan de gemeen te. Wethouders Victor Salman en Pieter Jan Barnhoorn rie pen al dagen vanuit de hoog ste boom dat Mens de kluit had belazerd. Dat hij de ge meente toezeggingen had ge daan waar hij nu op terug kwam. Dat hij en z'n Amster damse onderwereldvriendje Ronnie van Putten de ge meente liepen te chanteren. Maar dat hij nog wel eens le lijk op zijn neus zou kijken wanneer ze hem voor de rech ter zouden slepen. En Ruud Dessing. Hij ontpopte zich tot de Gualtherie van Wesel van Noordwijk door zich onver schrokken solidair met het college te verklaren. Stuks (2) Maar nog voor leeuw Dessing had kunnen brullen had Har ry de zaakjes al onder contro le. Al grappend en grollend wond hij iedereen om zijn pink. „Weeffoutjes waren het", teemde de Lisser met de slimheid de zoon van een bol- lenboer eigen. En toen hij ver Vesting Juwelier Mark Stork in winkelcentrum Noordplein in Roelofarendsveen heeft sinds kort een ware ver dedigingslinie opgeworpen rond zijn zaak. De winkelier heeft zijn zaak in een vesting veranderd nadat eerder snelkrakers met een auto dwars door de muur naar binnen reden. De onfortuinlijke juwelier was eerder ook al slachtoffer van overvallers en van inbrekers die de muur tussen zijn zaak en die van de buren weghakten. In een laatste poging zijn nering te kunnen drijven heeft hij nu maar een soort minia tuur tankwal opgeworpen die in een later stadium nog wordt voorzien van bloembakken. FOTO: WIM VAN NOORT volgens zijn jongste kraker „Let it snow, let it snow, let it snow" inzette, was Dessing geknipt en geschoren. Hem reste een schamel meeneu- riën wat overigens nog altijd een heel wat aanvaardbaarder resultaat opleverde dan het gekras van de Lissese would be-tenor. En dus won de pretentie het weer eens van de politiek. Het duurde nog tot maandag voor iedereen het hoofd weer hel der had en alsnog werd beslo ten door te gaan met procede ren. Maar dat show een aardig politiek instrument kan zijn, daar moeten Victor, Ruud en Pieter Jan nu toch inmiddels van doordrongen zijn. Het is natuurlijk slechts een ideetje, maar op die lijn doordenkend rijzen visioenen op van een nieuw fenomeen. Het trio De Noortuk Stuks met Victor X, Ruud de Bruut en PJ Power dansend op de bühne bij Jan Frank Rubingh. En terwijl de laatste restjes hagelwitte lin gerie neerdalen over de hoof den van het buitenzinnige - vooral vrouwelijke publiek schalt het uit alle boxen: „Let it snow, let it snow, let it snow". Gaatje (1) De regio Leiden staat aan de vooravond van grootscheepse ontwikkelingen. Er moeten tienduizenden huizen bijko men, er is een groot tekort aan industrieterrein. Alle ge meenten erkennen de proble men, maar ze vinden ook alle maal dat ze zelf vol zijn. Zo kan het gebeuren dat als er logischer was dan aansluitend op de Stevenshof juist daar verder te bouwen. Zo zouden de gemeenten nog jaren verder kunnen bekvech ten als ze tenminste niet on der druk stonden van provin cie en rijk. Als ze er niet uitko men worden gewoon bouwlo caties aangewezen. En dan zijn er alleen maar verliezers. Gaatje (2) Het rijk blijft schijnheilig aan de kant staan. Het bepaalt doodleuk dat er honderddui zenden huizen bij moeten ko men en dat er een Groene Hart moet blijven. Dat wordt dan een groen hartje, voor zo ver het dat nog niet is. En aan de andere kant wil het zelf niets inleveren, bijvoorbeeld over woningbouw wordt ge sproken in Leiden een com missie constateert dat er wel pijnlijke besluiten móeten worden genomen. Om vervol gens in te stemmen met het onderzoeken van de bebou wingsmogelijkheden van vier polders die aansluiten op de stad Leiden. Iedereen schudt nog eens het hoofd over het prachtige landschap dat verlo ren gaat, maar dat helaas-he laas in andere gemeenten ligt. In de kleinere gemeenten wordt het probleem wel er kend, maar het idee van de be bouwing van hun polder afge wezen. Zo wees Voorschoten zelfs het onderzoek naar de bebouwingsmogelijkheden van de zo fraaie Papewegse Polder af. Terwijl de Leidse wethouder Tjeerd van Rij al een jaar liet blijken dat niets door het vliegbasis Valken burg te sluiten. Op dat wat groot uitgevallen trapveldje van Defensie zouden 8.000 huizen kunnen verrijzen. Defensie wil de basis niet slui ten omdat eerder Ypenburg al voor ging en er hoge bezoe kers en leden van het konink lijk huis moeten landen. Bo vendien moeten de Orions van de marine toch ergens pannen van daken kunnen blazen. Maar als het kabinet zijn eigen beleid serieus neemt, zou het de Orions stan- te pede naar Den Helder stu ren, of naar Zeeland of de Zuidhollandse eilanden. Als staatshoofden en het konink lijk huis toch moeten vliegen kunnen ze dat via Schiphol. Eerder moest bijvoorbeeld de Amerikaanse president Bush daar al naar uitwijken omdat 'zijn' Air Force 1 te groot was voor Valkenburg. Schiphol ligt uiteindelijk ook op een ^steenworp van Den Haag en Amsterdam. Bij alle uitbrei dingsplannen moet toch een gaatje kunnen worden gevon den voor een koninklijke wachtkamer. Overleg Ooit was CDA'er Wil Albeda berucht om zijn overlegzucht. Als onderhandelingen van enig niveau vastliepen was het motto 'Albeda bellen'. En Wil bemiddelde dat het een lust had. Praatte tot de part ners zelf nauwelijks meer wis ten waar het over ging en wan hopig een akkoord onderte kenden waarvan de gevolgen maar moesten blijken. Zo maakte hij naam bij kabinets formaties en sociale conflic ten. Albeda was hoogleraar, werd minister en voorzitter van de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid. De CDA'er is inmiddels weer te ruggekeerd in zijn oude stiel van hoogleraar. En hij is nog steeds een veelgevraagd advi seur. Op uitnodiging van de Leiden sprak hij deze week op een bij eenkomst van gemeentebe stuurders uit de regio over de economische ontwikkeling van het gebied. Hij beloofde een praatje te houden dat echt in ging op de situatie hier. Zelf kondigde hij aan geen in leiding te houden die net zo goed in Deventer had kunnen worden uitgesproken waarbij het woordje 'Deventer' overal door 'Leiden' was vervangen. Dat wekte verwachtingen die niet uitkwamen. Want Albeda schetste een ontwikkeling van footlose ondernemingen die zich maar overal konden vestigen waar het woonkli maat maar gunstig was. De aanwezigheid van energie, grondstoffen en andere facto ren zou nauwelijks nog een rol spelen. Belangrijk was vooral een gebied dat aantrekkelijk is voor hooggeschoold perso neel en waar het voor hen goed wonen is. De gemeentebestuurders za gen de bui al hangen. Alle maal druk bezig met struc tuurschetsen, op zoek naar plek voor duizenden wonin gen om gewoon de vraag naar de eigen bevolkingsgroei op te vangen, moest dat er ook nog bij. Albeda schetste in brede streken een fantasti sche ontwikkeling van high tech bedrijven in de regio die ook nog groen was en waar het hooggeschoold personeel pri ma zou kunnen wonen. De een na de ander sputterde dat zoiets niet kon. „Het is ge woon vol", ging een vertegen woordiger van Oegstgeest als eerste schaap over de dam ge volgd door de een na de ander. En Albeda toonde zich de vos die misschien wel haren maar niet zijn streken is verloren. Wetend dat hij zich op glad ijs bevond begon hij: „Ik ben in een krant wel eens voorge steld als iemand die altijd wil overleggen. Dat klopt ook. Hier moeten we overleggen over de probleemstelling, over een selectief beleid voor het gebied". Wat kan de blik van een buitenstaander toch ver helderend zijn voor gemeen tebestuurders die nog maar een jaar of acht over dat pro bleem overleggen. DEN HAAG/LEIDEN - De gemeente Leiden blijft erbij dat garagebedrijf Jonk aan de Haven nooit een vergunnig voor verf- spuitwerk aan auto's kan krijgen. Dit bleek gisteren bij de behandeling door de Raad van State van het beroep van Jonk tegen de weigering van een Hin derwetvergunning voor het spuiten. Volgens de gemeente Leiden heeft zij in het verleden alleen reparaties aan auto's toege staan en het spuiten vanwege zijn geringe omvang door vin gers gezien. In 1987 besloot de gemeente naar aanleiding van klachten van omwonenden tot een strenger beleid. Het spui ten vindt volgens de gemeente binnen de minimale afstandsr norm van twintig meter van een woning plaats.Jonk zegt dat de gemeente nooit gemeld heeft dat hij voor het spuiten een aparte vergunning nodig heeft. De gemeente zou henj ten onrechte niet op haar ge doogbeleid hebben gewezen en bij gedwongen stopzetting en verplaatsing een bijdragg moeten leveren aan die sane ring. De geschillenafdeling van de Raad van State doet over enige tijd uitspraak. Deze handzame EHBO-kit voor thuis, in de caravan, auto of boot, is voor u als u een nieuwe abon nee aanbrengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis Noteer als nieuwe abonnee ingaande iCïW* ~YAn^V Dhr/Mevr.: Voorl.: Straat: Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per maand (automatische betaling) f27,00 kwartaal (automatische betaling) f79.80 kwartaal via acceptgiro f 82,80 Stuur als dank de EHBO-kit naar: I Naam: I Straat: Postcode/plaats: Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - n Leidse Courant, antwoordnummer 998. 2501 VC Den Haag.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 9