financiën sluit net rond effectenmaffia ECONOMIE Iventig zuivelbedrijven van markt verdwenen Norit betaalt helft van AWBZ-premie Wat brengt het Europa-zonder-grenzen? L GELD EN GOED lidtë Somant ZATERDAG 15 FEBRUARI 1992 pcordverkoop Volkswagen Oostduitse economie beroerder gedacht Aalberts optimistisch LFSBURG - Het Duitse automobielconcern swagcn heeft de verkoop van zijn VW-, Audi- en -modellen vorig jaar met 2,5 procent weten te roten van 3,05 tot 3,13 miljoen stuks. Met inbe- van het eind 1990 overgenomen Tsjechische r Skoda kwam de verkoop uit op een recordtotaal ongeveer 3,3 miljoen auto's. De omzet groeide dertien procent van 68,1 miljard mark tot 77 mil- mark, zo heeft het concern gisteren bekendge- kt. VW was 1991 „het jaar van de Duitse markt", de enorme vraag vanuit de voormalige DDR ade de verkoop in eigen land met 27,5 procent tot a 1,2 miljoen wagens. Vooral Seat deed het goed. ipaanse dochteronderneming wist de afzet in sland met maar liefst 83 procent te vergroten. De oop van Audi groeide met 26 procent en die van nodellen met 23,3 procent. Er werden 24.000 la's verkocht. door FRANS WIJNANDS nomische samensmelting van Oost en West-Duitsland nog langer. BONN - De economische situatie in Oost-Duitsland is veel belabberder dan werd aangenomen of gezegd. Twee wetenschappelijke instituten - het Deutsche Institut für Wirt- schafsforschung en het Prognos-In- stitut - constateren dat het op zijn minst nog veertien jaar zal duren voordat oostelijk Duitland dezelfde levensstandaard heeft bereikt als het westen van de Bondsrepubliek. En dan nog moet er in de komende jaren jn het oosten een ononderbroken jaarlijkse groei van tien procent gere aliseerd worden, anders duurt de eco- „De Treuhand heeft intussen vierdui zend van de tienduizend aan haar toe vertrouwde Oostduitse bedrijven ge saneerd en geprivatiseerd. Maar wat gebeurt er met de resterende zesdui zend ondernemingen. Daar hebben ondernemers nauwelijks belangstel ling voor. Dat betekent voorlopig of helemaal geen innovatie, geen wes ters management, geen produktver- nieuwing. Wekelijks worden bedrij ven gesloten, dagelijks komen men sen op straat te staan", aldus Manfred Stolpe, de minister-president van de deelstaat Brandenburg UTRECHT - Aalberts Industries Groep (metaal- en kunststofverwerking) is na het goede jaar 1991 het nieuwe jaar weer vol goede moed inge gaan. De verbetering in de markten, die na een zekere terughoudendheid optrad in het tweede halfjaar, heeft zich in de eerste weken van dit jaar voortgezet. Dat heeft zich geuit in toenemende orderontvangsten en nieuwe klanten, zo zei pre sident-directeur (en met 39 procent van het kapi taal) grootaandeelhouder J. Aalberts gisteren bij de presentatie van de jaarcijfers. Aalberts zag vo rig jaar de omzet toenemen met 95 procent van 100,4 miljoen tot 195,6 miljoen en de netto winst met 38 procent van 8,3 miljoen naar 11,5 miljoen. De omzetgroei was voornamelijk het ge volg van overnemingen die in de* loop van het jaar plaatsvonden, Kluin Wijhe. BGT in Eindho ven (galvanisch bedrijf) en VSH in Hilversum (vooral bierappendages). Nieuwe exploitant voor luchtlijn Twente-Schiphol ENSCHEDE Base Business Airlines neemt met ingang van komende maandag de lucht lijn Twente-Schiphol over van de in financië le nood verkerende stichting Luchtvaart Maatschappij Twente (LMT). De schulden van de LMT zijn opgelopen tot circa één mil joen gulden. De LMT telde vorig jaar 12.000 passagiers. Om niet in de rode cijfers te geraken hadden dat ep twee keer zoveel moeten zijn. Dat het streefaantal niet is gehaald, wordt vooral ge weten aan de Golf-oorlog en het beperkte comfort van de vliegtuigen. Voor de KLM was tegenvallende belangelling reden haar medewerking aan de LMT te beëindigen. De continuïteit van de maat schappij kwam hierdoor in direct gevaar. ET VOGELS STERDAM - Wie is zo n om zich door een dige babbelaar via de foon tienduizenden dens uit zijn zak te la praten? Niemand? ivalt nog tegen. jjks worden honderden rlanders door malafide enhandelaren miljoenen ;ns lichter gemaakt, voor lijk met goederenter- ontracten. Naar het geld men dan meestal fluiten, daar komt binnenkort idering in. Het ministerie financiën sluit het net s verder rond de effecten- a. De laatste grote aanval et ministerie richt zich op ndelaren op de goederen- jnmarkt. topdrukte op de afdeling liële markten en instel- van het ministerie van :iën, de club die zich be idt met het toezicht op ndel en wandel op de fi- markten, aandelen- liebeurzen en dergelijke, imbtenaren zijn dag en bezig de geschonden fï- ;le reputatie van Neder- herstellen. Begin jaren rd Nederland nog inter- aal verketterd als broed- van malafide effecten waren. Door de invoering Wet Effectenhandel in -jerd een begin gemaakt le grote schoonmaak. T(iee moest een eind ko- |U in de mogelijkheden om particuliere beleggers te en. In april 1992 wordt m t Toezicht Effectenver- ïgevoerd, met nog stren- voor de effecten- >7|1. „Eindelijk actie", ver een bonafide handelaar. b« m vijf jaar list en bedrog iet ministerie van finan- esloten de goederenter- jjjjandel aan te pakken. De entermijnhandel werkt ut eveer als de optiebeurs. Het verschil is dat er contrac ten worden afgesloten op grondstoffen, zoals koper of sojabonen, in plaats van op aandelen. Ingewijden schatten dat slechts drie of vier van de 25 bureau's die zich in Neder land bezighouden met de goe derentermijnhandel helemaal bonafide zijn. De anderen zit ten er voornamelijk om de klant zo snel mogelijk van zijn geld af te helpen. Er zijn bu reau's waar meer dan 90 pro cent van de klanten op verlies staat. Duitsland Het beruchtst zijn echter de bureau's die vanuit Duitsland opereren. In tegenstelling tot Nederland is er in Duitsland nog steeds geen wet die het on bevoegd handelen in goede rentermijncontracten ver biedt. Handelaren voor wie de grond in Nederland te heet on der de voeten werd, huren nu in Duitsland een kantoortje en bewerken van daaruit de Ne derlandse markt. De aanpak is simpel. Het bu reau koopt een adressenlijst met bijvoorbeeld alle tandart sen in Groningen. Vervolgens worden al die mensen telefo nisch benaderd of ze interesse hebben. Heeft de handelaar eenmaal beet, dan laat hij zijn prooi niet meer los. Telefo nisch wordt argeloze klanten tienduizenden guldens uit de zak gepraat. Onder het aanlok kelijke vooruitzicht van super winsten stinken bosjes bemid delde particulieren in de op- lichterspraktijken van de ma lafide handelaars. Veel van de tientallen miljoenen guldens die er per jaar in de branche omgaan hebben op zijn minst een verdacht luchtje. Soms is van regelrechte oplichting van klanten sprake. „Denk niet dat het alleen arge loze oude mensen zijn die hun laatste spaarcentjes aan derge lijke lieden uitgeven. Integen deel. Vaak gaat het om bemid delde hoogopgeleide mensen als tandartsen en hooglera ren", waarschuwt de voorlich ter van financiën. „De hande laren hebben gewoon een neus voor mensen die gevoelig zijn voor hun praatjes. Als iemand eenmaal met hun in zee gaat is het ook zeer moeilijk er weer vanaf te komen. Mensen wor den onder grote druk gezet om steeds opnieuw geld bij te stor ten. Als ze openlijk twijfelen dreigt zo'n handelaar met pro cessen wegens contractbreuk en dergelijke. Ze persen hun klanten echt tot op het bot uit". Miljoenenhandel De voorlichter weet waarover hij praat, want hij krijgt weke lijks telefoontjes van mensen die wanhopig het ministerie bellen met de vraag of ze hun geld terug kunnen krijgen. „Het is ook niet alleen heb zucht wat de mensen drijft. Zo kennen we het verhaal van een man wiens bedrijf in financiële moeilijkheden raakte. Hij be sloot met de handelaar in zee te gaan om snel geld te verdie nen. Daarmee kon hij zijn be drijf weer redden dacht hij. Helaas was dat verkeerd ge dacht. Zijn eerste ton was hij al snel kwijt, maar de handelaar had nog een 'gouden tip'. Snel nog een ton overmaken en de winst zou gegarandeerd bin nenstromen. De afloop van het verhaal laat zich raden. Vier ton armer kon de man zijn be drijf alsnog sluiten". Hoeveel er exact in de goede- rentermijnhande' omgaat weet men niet bij financiën. Ruwe schattingen lopen uit een van enige tientallen mil joenen guldens tot mogelijk honderden miljoenen guldens. Voor een aantal mensen is de goederentermijnhandel een mooie manier om zwart geld wit te wassen. Als dat geld ver loren gaat, kunnen ze daar geen aangifte van doen. Dat beperkt het zicht op de werke lijke omvang van de geldstro men in de goederentermijn- Een blik op de beursvloer waar jaarlijks honderden Nederlanders door malafide effectenhandelaren mil joenen guldens lichter worden gemaakt, voornamelijk met goederentermijncontracten. FOTO:ANP van financiën erin. „We stellen nu eisen aan ondermeer de be trouwbaarheid en de vakbe kwaamheid van de handelaren en hun bureau's. Om te kijken of er kaf onder het koren zit lo pen we nu hun boekhouding van het afgelopen jaar na. We kijken dan naar de kosten die, de bureau's de klanten in reke ning brengen ten opzichte van de winsten die ze maken voor hun klanten". Alleen het aanpakken van de in Nederland werkende han delaren zet echter niet genoeg zoden aan de dijk. Nu Neder land druk bezig is het braafste jongetje van de klas te worden, neemt Duitsland de bedenke lijke reputatie moeiteloos over. Bij financiën wordt dan ook op meer structurele maatregelen gestudeerd. „Wat we willen is een soort ketenaansprakelijk heid. In de praktijk betekent dat dat we de beursautoritei- ten op de beurzen in Londen en Chicago (de twee grootste goederentermijnmarkten ter wereld) vragen om hun leden geen transacties te laten ver richten voor bedrijven die bij ons, of enig ander land, op de zwarte lijst staan. Op deze ma nier kun je de handel bij de bron aanpakken. We merken dat er meer en meer bereid heid is om geen ordersn van Duitse bureau's voor niet-Duit- se klanten uit te handel. „We merken het wel aan telefoontjes van mensen die zogenaamd alleen om in lichtingen vragen. Bij doorvra gen blijkt dan dat ze al lang met zo'n malafide handelaar in zee zijn gegaan. Voor die men sen kunnen we echter niets doen", aldus de voorlichter. De goederentermijnhandel is de laatste rotte appel die uit de mand verwijderd moet wor den. Dat het zo lang duurt heeft te maken met het feit dat tot eind vorig jaar de goederen termijnhandel zichzelf contro leerde. „Een handelaar moest lid zijn van de Nederlandse Vereniging voor de Goederen termijnhandel (NVG). Het lid maatschap van die club leidde automatisch tot een ontheffing voor de vergunning tot hande len. Bovendien controleerde de NVG de eigen leden. We ke ken al langer met een scheef oog naar deze vereniging, maar we konden ze niet aan pakken In Nederland werken we met het zelfregulerend be leid van de branche. Dat bete kent dat de branche zelf de spelregels bepaalt waaraan de leden moeten voldoen. Dat werkt ook zo bij de aandelen- en optiebeurs. Aleen werkt het daar wel goed", aldus de voor lichter. De NVG laadde echter de ver denking op zich een vrijplaats van snelle jongens te worden die in hun jacht op het grote geld het niet zo nauw namen met de regels. Dus aasde finan ciën op een mogelijkheid de NVG aan te pakken. Die kans kwam eind augustus 1991, toen de vereniging door onder linge ruzie ten onder ging. De bonafide handelaren wensten een veel strakker beleid van de NVG, om de slechte naam kwijt te raken. Dat leidde tot grote ruzie binnen het bestuur, met als gevolg dat de vereni ging vleugellam raakte. Op dat moment sprong het ministerie De woordvoerder wil nog kwijt dat mensen die benaderd wor den door een handelaar het beste even contact op kunnen nemen met het ministerie van financiën. „Wij hebben een lijst met de bureau's die een vergunning hebben. Als men sen twijfels hebben kunnen ze even informeren of het betref fende bureau een vergunning heeft. Overigens waarschuwen wij het publiek altijd dat zelfs een betrouwbaar bureau met een goede staat van dienst geen garantie is voor winstge vende beleggingen. De rende menten van beleggingen kun nen hoog zijn, de risico's zijn dat ook". >L Aiireek maakten Igi uivelcoöpera- 20foberco (Zut- en Friesland )omo bekend et eind van r te willen fu- Er on staat len zur iet een omzet 83 ijna 8 mil- 92 Het nieuwe Campina Melkunie overlegt met Duitse coöperatie DEN BOSCH - De zuivel- coöperatie Campina Melkunie onderhandelt met de Duitse, zuivelcoöperatie Molkerei Zentrale Oldenburg Osna- brück Ost Friesland in de deel staat Nedersaksen over moge lijke samenwerking bij de kaasproduktie. Dat heeft een woordvoerder van Campina Melkunie in Den Bosch giste ren bevestigd. De Duitse coöperatie wil in de voormalige DDR een aantal kaasfabrieken gaan bouwen. De wei die ontstaat bij de kaas produktie zou door DMV van Campina Melkunie in Veghel moeten worden verwerkt tot hoogwaardige grondstoffen voor onder meer de voedings middelenindustrie. UTRECHT - De directie van Norit NV (vestigingen in Kla- zienaveen. Zaandam en Amersfoort) en de vakbonden hebben gisteren in beginsel overeenstemming bereikt over een nieuwe, tweejarige cao voor de 480 van de 600 werkne mers die onder de cao vallen. De partijen hebben onder meer afgesproken dat de werk gever de helft van de nominale premie voor de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ) van particulier verze kerde werknemers gaat beta len. Het onderbengen van de ge neesmiddelen in de AWBZ heeft dit jaar geleid tot een stij ging van de premie. Particulier verzekerde werknemers drei gen nu dubbel te moeten beta len, omdat hun verzekerings maatschappijen ondanks de inkrimping van het pakket niet bereid lijken hun premies te verlagen. Met de verdeling van de AWBZ-premie, die nor maal volledig door werkne mers wordt betaald, wil Norit zijn personeel tegemoet ko men. Het principe-akkoord voorziet voorts in een totale loonsver hoging van 8,25 procent. Op 1 maart en 1 september van dit jaar gaan de werknemers er respectievelijk 3,75 en 0,5 pro cent op vooruit. Op 1 januari volgend jaar komt daar nog 4 procent bij. Norit blijft de ziek tewetuitkeringen tot honderd procent van het loon aanvul len. Hetzelfde geldt voor het eerste jaar van de wao-uitke- ringen. Communicatie kan beter bij Luchthaven Schiphol SCHIPHOL - De communica tie vanuit het directieteam van de NV Luchthaven Schiphol naar haar medewerkers, maar ook de communicatie vanaf de 'werkvloer' naar directieni veau is voor verbetering vat baar. Dat is de voornaamste bevinding uit een enquête die de ondernemingsraad van de NVLS heeft gehouden onder de 1.700 medewerkers van de NV Luchthaven Schiphol. Volgens de voorzitter van de ondernemingsraad, E. Ver- weij, levert de enquête die de OR heeft laten houden door het Amsterdamse onderzoeks bureau Felex en Co. naast ne gatieve punten positieve be vindingen op. De OR ziet in de uitkomsten van de enquête in elk geval geen aanleiding om haar positieve advies van des tijds aan de directie over de re organisatie van de NVLS te herzien. De reorganisatie is vo rig jaar in gang gezet. De OR wilde na een jaar de stand van zaken opmaken. De reorgani satie is destijds gestart om de NVLS meer te stroomlijnen. Gebruikers van de luchthaven hadden vaak met verschillen de afdelingen van de NVLS te maken. Het luchthavenbedrijf wilde aan die situatie een ein de maken, onder meer met het oog op de toenemende concur rentie tussen luchthavens in Europa na 1992. FNV vakbondsbestuurder Henk van de kortst mogelijke tijd zijn we de grens over" over de toekomst in de zuivel: „Verdere concentratie en binnen de I FOTO' PERS UNIE U ij WARDEN - Opeen 1885 komen de boe- n het Friese Warga ontdekking dat ze i bedrogen door de liere melkinrich- iojeeuwarden. Ze ont- n, dat de melkbus- In de fabriek niet 40 ihoud hebben, zoals iek beweert, maar Joa 'fog van twee liter per ids kt een van de redenen dJjvoor de Friese boeren •888 de eerste coöpera- telkfabriek op te rich- 2: j slaat aan. Al in 1900 is overdekt met een net- 876 fabrieken en fa- met een gemiddelde aanvoer van 1.200 ton per jaar. Na de Tweede Wereldoorlog, in 1952, wordt in Lochem de coö peratieve melkproduktenfa- briek 'De Berkelstroom' opge richt en vier jaar later in De venter de Condensfabriek. In 1965 gaan beide fabrieken sa men met Comego uit Zutphen, dat zich toelegt op de verkoop van overmelk, op in de ven nootschap CO(ndensfabriek- )BER(kelstroom)CO(mego). In 1970 biedt Coberco als coöp eratie aan de leden de moge lijkheid om de exploitatie van hun plaatselijke bedrijven aan Coberco over te dragen. René Mattheussens, die in 1972 als directeur bij de jonge coöpera tie in dienst treedt en vorig jaar met pensioen ging, heeft in die twintig jaar tientallen bedrijven begroet èn...in totaal zeventig bedrijven gesloten. Vorig jaar werden de laatse vier coöperaties ingelijfd. Nam Coberco de oostelijke coöperaties op, Friesland Frico Domo deed hetzelfde in het noorden, net als de Melkunie in het westen en Campina in het zuiden. De laatse twee fu seerden twee jaar geleden, Co berco en Frico hopen nog dit jaar elkaar het ja-woord te ge ven. De Koninklijke Zuivel- bond FNZ telde zeventig jaar geleden 500 zelfstandige zui- velcoöperaties als lid. Nu zijn er nog maar dertien. Een ware fusiegolf overspoel de agarisch Nederland. Met soms diepingrijpende gevol gen voor individuele mensen. De toekomst voor de Neder landse zuivel lijkt onzeker. De GATT eist de opheffing van landbouwsubsidies en vrije in voer naar de EG. De prijzen maar ook de consumptie schommelen sterk. Het oost- blok produceert meer zuivel dan de EG. Met het wegvallen van de muiir is een nieuwe markt ontstaan. Om zich te wa penen sluiten de kleine coöpe raties van vroeger zich aaneen. De laatse grote fusie moet dit jaar tot stand komen. FNV vakbondsbestuurder Van de Ploeg over de toekomst: „Verdere concentratie in de zuivel en binnen de kortst mo gelijke tijd zijn we de grens over. Ze hebben als beleid ge had stapje voor stapje. Dat heeft meegeholpen conflicten met ons te voorkomen. Ik had het bepaald niet vreemd ge vonden als ze samenwerking met de Duitse, Franse of Belgi sche industrie hadden ge zocht. De volgende fusie is óf Cober- co/Frico met de Melkunie, of het is met een Europese part ner. De afkalving van de werk gelegenheid is een doorgaand proces. Zuivel doet alles meer gespreid in de tijd, vergeleken bij textiel of scheepsbouw. Worden op 1 januari 1993 de grondslagen gelegd voor een gemenebest van onafhanke lijke EG-staten? Niemand kan op die vraag een zinnig ant woord geven. Als zo'n geme nebest echter ontstaat, zal het in elk geval gezonder van start gaan dan de GOS, die de vroegere Sovjet-Unie omvat. Of de gemiddelde EG-burger een goed inzicht heeft van de ingrijpende veranderingen, die de komende Europese markt-zonder-grenzen in zijn leven teweeg zal brengen, is heel wat anders. Zeker is dat heel wat oude stofnesten zul len worden opgeruimd. De nieuwe markt zal schitte rende kansen bieden aan energieke industriëlen en dienstverleners. Het benodig de kapitaal zal doorgaans zon der al te grote problemen op tafel gebracht kunnen worden mits de projecten natuurlijk goed zijn. Braakliggend kapi taal is voldoende aanwezig. Niettemin: tot dusverre lijken alleen de grote concerns be reid de geboden kansen te grijpen en de daaraan verbon den risico's te aanvaarden. Een recent voorbeeld van zo'n gegrepen kans: de overname van Saxonia Franke GmbH in Göppingen door de Hoogo vens Groep. Het specialisme van deze Duitse onderneming is de vervaardiging van preci- sie-onderdelen voor de auto mobiel- en textielmachine- bouwindustrieën door middel van het 'fijnsnijden' van staal- en aluminiumplaat. Saxonia Franke (450 medewerkers: omzet ca. 65 miljoen mark) past uitstekend in het streven van Hoogovens om een be langrijke Europese toeleve rancier te worden van inbouw- gerede onderdelen en syb-sy- stemen voor de automobiel en zware transportindustrie alsmede de machinebouw. Passief Helaas zijn veel andere onder nemingen nog lang niet zover, tenzij hun directies passief zitten te wachten op kopers voor hun bedrijven. Dat is na tuurlijk een mogelijkheid, die kan leiden tot een grote uit verkoop van in de kern gezon de bedrijven. Het risico van die passiviteit is verplaatsing naar landen met een beter of liever gezegd conservatiever industrieel beleid en verlies van werkgelegenheid hier. Bezorgdheid in het bedrijfs leven begint de kop op te ste ken. Terecht geloof ik, omdat ondernemingen die rustig hun klassieke koers blijven volgen, onmiskenbaar het ri sico lopen door de concurren tie uit andere EG-landen doodgedrukt te worden. Het lijkt een gebiedende eis dat de geest over officieel Den Haag vaardig wordt, zodat het bedrijfsleven bij projecten, waarvoor de medewerking van een of meer ministeries en andere officiële instanties nodig is, sneller geholpen wordt. Dezer dagen is bij Sie mens Nederland onver bloemd kritiek geleverd op de trage besluitvormingsproces sen en de behandeling van be zwaarschriften rondom vesti gingsplaatsen. Er zijn proce dures. zo las ik elders, die een gemiddelde behandelingstijd van 91 maanden - zeven jaar en zeven maanden - kennen. Het 'moderne' Haags.e beleid houdt enorme risico's in, om dat de grote staten van West- Europa - onverschillig of zij nu Duitsland, Engeland of Frankrijk heten - zullen pro beren de dienst uit te maken. Als wij niet opletten, zullen wij aan hun leiband moeten leren lopen. De enige die mis schien nog een matigende in vloed kan uitoefenen is de huidige minister-president Ruub Lubbers, die naar veler mening in afzienbare tijd voorzitter van de Europese Commissie zal worden. Je ziet op het ogenblik allerlei figuren door gebrek aan ge wicht aan de oppervlakte ver schijnen. Met hersenpannen vol zaagsel en de bijbehoren de grote monden proberen zij de toch al niet zo gezonde eco nomie naar hun hand te zet ten. Veel van hun besluiten bewijzen dat zij hoegenaamd niet beseffen hoe zij weldra deel zullen uitmaken van een groot Europees geheel, waarin alleen de allersterkste en meest dynamische persoon lijkheden met snelle, besluit vaardigheid overlegingskan- sen hebben. Evenmin wordt beseft dat 'Brussel' de Nederlandse wet geving naar zijn hand kan zet ten. Voorbeeld? De huidige rel over de kartelvorming - de bouwnijverheid is door 'Brus sel' opgezadeld met een boete van liefst 52 miljoen gulden. Een ander voorbeeld? De vrije vestiging - er zijn in Neder land gemeenten, die de vrije vestiging van artsen onmoge lijk proberen te maken. Ik wacht op de eerste binnen- of buitenlandse arts die de hand schoen opneemt en dit lokale vestigingsbeleid met succes in Brussel aanvecht. Wat denkt u verder van de Europe se kansen van de milieuhef fing. het 'benzinekwartje' van Kok, het plan-Simons voor de ziektekostenverzekering en wat al niet. Autonomie Nog steeds wordt uitgegaan van een mate van autonomie, die na 1 januari 1993 niet meer bestaat. Een andere EG-staat die eenzelfde koers als Neder land vaart, is Denemarken, dat zijn omzetbelasting dezer dagen verhoogde van 22 tot 25 procent - de Europese Ge meenschap wil een minimum tarief van 15 procent, maar wie daar zoals de Denen ver bovenuit gaat, gaat over de schreef en zal door het weg vallen van de douanegrenzen getackled worden. Door het principe van een vrije vestiging van gewone burgers in alle delen van de nieuwe grote EG-markt-zon- der-grenzen kan een volks verhuizing van ongekende af metingen ontstaan. De gevol gen daarvan voor de econo mieën van de verschillende EG-staten zijn niet te over zien. Op het ogenblik worden nog wat achterhoedegevechten gevoerd. De barre werkelijk heid doet met ingang van 1 ja nuari 1993 haar intrede.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 7