SOUTH CAROLINA Paradijs bijbel streek •tv: CeidócSotvuwt SS MYRTLE BEACH - Ze blaast op een fluitje. Felle lampen flit sen aan. De sfeerverlichting dooft. Opeens zie ik hoe middel matig de serveerster oogt, die daarvoor nog een schoonheid leek. Elegant doch snel worden de bierglazen geleegd in plastic bekers. „It's a religious day. I'm sorry", ver klaart ze met een glanzend witte glim lach. Een weldadigheid, die lach, die me al eerder is overkomen in deze Amerikaanse staat South Carolina (SC). De 'southern hospitality' straalt zonder enige vorm van nep van de ge zichten, maar kent grenzen. Bijvoor beeld zaterdagmiddernacht. Even daarvoor in de bar van Ocean Du- nes Resort hadden een Amerikaanse glitterzanger en -zangeres met wat har de elektronische klanken de boel nog op stelten weten te zetten. De polonaise is veranderd in een rij-op- steliing richting uitgang. De voorname lijk Amerikaanse toeristen (Noorder lingen) en ik gaan met hun plastic beker naar de hotelkamer. Voor een onge stoorde greep uit de daar aanwezige koelkast of voor een stukje seks via de beeldbuis, uitgezonden via de vele ka nalen abonnee-tv. Voor een paar dollar zitje goed. The Holy Bible ligt in het hotel van Frans N. Mustert waar-ie hoort: in een lade van het nachtkastje, waar bovenop een afstandsbediening prijkt en een simpele wekkerradio staat die door een rood schijnsel vertelt hoe laat het is. 0.00 a.m. Het begin van een dag waarop geen alcohol mag worden geschonken. „Ach, 't klinkt voor Hollanders onge looflijk, maar je moet het zien als fol klore. Gelukkig is er alcoholvrij", zegt Mustert. Met glimmende ogen kijkt hij me aan en vervolgt: ,,'k Ken wel wat kleine tenten met een vergunning, ver van de kerk. Als je geld hebt...". La chend haalt hij zijn schouders op. „Ze zijn hier nou eenmaal religieus, zeer re ligieus. Maar de elk jaar grotere golf van toeristen met geld maakt het chris tenhart week. Really, het is goed om hier te leven". Ik zal het niet ontkennen. Hot potato „Ze respecteren hier in Carolina suc ces. Jaloezie kennen ze absoluut niet", vindt Mustert. Hij, geboren in Hooge- veen, spreekt Nederlands met een Drents-Amerikaans accent. Hij is vol gens mij wat een Amerikaan moet zijn: voorkomend, goedlachs, goed ingelicht. Iemand die met een 'joke' op zijn tijd het gesprek gaande weet te houden en door zijn connecties voor iedereen wel wat kan regelen. Bijvoorbeeld een bal letje slaan op de duurste golfclub, waar heren in Schotse rokken je bedienen. Na de Hollandse hotelschool is Mustert vertrokken naar Montreal. Met zijn marketingtalent is hij uiteindelijk via het principe van de Amerikaanse Droom baas geworden met zes direc teuren onder zich, ofte wel president van een keten van hotels, villa's en va kantieverblijven: Ocean Dunes, Sand Dunes, Sands Ocean Club, Sands Beach Club, Ocean Forest, Shell Is land, Sands Villa Resort. Voor vakantiegangers in deze met ori ginele namen getooide oorden geldt een regenverzekering, die Mustert als eerste in de States heeft geïntrodu ceerd. Als het op een dag vier uur re gent, worden de verblijfskosten terug betaald. „Een voordeel waarmee ik flink concurreer. Voor hen is dit een 'hot potato' (riskante zaak)!" Het Grand Strand, zoals het witte scho ne strand tussen North Carolina en de haven van Georgetown wordt ge noemd, trekt voornamelijk Amerikaan se toeristen, maar is ook een geliefd oord voor Canadezen. En niet voor niets. De duinen mogen dan voor Hollandse begrippen weinig voorstellen, de zee, de honderden kilometers strand, de eindeloze bosgebieden, de tig-holes- golfterreinen geven de Europeaan dat unieke gevoel van ruimte. SC heeft de potentie in zich uit te groei en tot een tweede Florida. Want de kust met de noordoostelijke ligging is even subtropisch (gemiddeld 27 graden in de zomer). De Atlantische Oceaan met zijn warme Golfstroom zorgt er bo vendien voor dat de watertemperatuur in april 10 graden is, in september 27 en in oktober nog 23. Dus een ideaal zon-, zwem-, surf-, zeil-, golf- en visparadijs. Hugo Ter compensatie van de alcohol-op- rantsoen liggen op de dag des Heren zo'n vier dikke zondagskranten voor het grijpen. Voor een dollar trek ik de kleurigste: The Sun. Met maar liefst zes katernen, daarbij nog eens een aparte mode-bijlage, een krant met strips, een full-colour tijdschrift en een tv-gids. 'HUGO - ONE WE'D RATHER FOR GET', luidt de openingskop. De bevol king vergeet liever de orkaan, die op één dag van SC wereldnieuws maakte. Hugo, de achtste uitloper van een Noordatlantische orkaan, veroorzaakte op 21 en 22 september 1989 een hui zenhoge zondvloed. Houten villa's wer den als papiertjes weggeblazen. Ieder een die ik er naar vraag, herinnert het zich nog als de dag van gisteren. „Voor al de stilte voor de storm was beangsti gend. Het eerste waar je aan denkt is een kernramp", zegt Mustert, die voor een kleine zes miljoen gulden z'n stran- drestaurant heeft moeten laten herbou wen. iSTELIJ YENLAf fENLAN ZATERDAG 15 FEBRUARI 1992 PAGINA 36 De wervelstorm heeft in het gebied voor zo'n driehonderd miljoen dollar schade aangericht. Toch is er op de meeste plaatsen niet of nauwelijks meer iets van te zien. Alles oogt zo nieuw, vernieuwd. Enkele grote resorts waaronder Wild Dunes op Isle of Palms dat vakantie-eiland werd bijna ge heel van de kaart geveegd hebben van de nood een deugd gemaakt. Het eiland met zijn duizenden vakantiebun galows, stranden, tennis- en golfbanen is als herboren. Maar wie met de auto van Myrtle Beach naar Georgetown of Charleston rijdt, ziet kilometers lang geknakte bo men als littekens in het landschap. Eden in meervoud Als door een wonder zijn de fraaie, meestal naar Frans en Brits voorbeeld ingerichte tuinen gespaard door de wind. Deze voormalige plantages zijn de treurige geschiedenis niet in ogenschouw genomen werkelijk re plica's van Gods tuin van Eden op aar de. In 'Magnolia Plantation and Gar dens' (uit 1680) lijkt de tijd te hebben stilgestaan: de tuinman is een neger. Met een strohoed op harkt hij op zijn gemak. De zon spiegelt op het zweet van zijn voorhoofd. Nog meer glimt hij als z'n witte, brede lach tevoorschijn komt. Als antwoord op mijn groet. Zo'n 25 kilometer ten noorden van Charleston ligt de volgende schepping: Middleton Place. Een van de vele rijst- plantages en tevens de oudste tuinar- chitectonische landschapstuin van Amerika (251 jaar oud). Baas Arthur Middleton dat wordt dan ook overal gemeld is een van de onderteke naars van de Onafhankelijkheidsver klaring. De inrichting van Middleton is een 'prachtige oefening in logica en meet kunde'. Perfect glooiende, strak onder houden grasvelden, vlekkeloze grind paden en rimpelloze vijvers in de vorm van een vlinder. Het ontwerp, geïnspi reerd door André le Nótre, is onder toezicht van Henry Middleton in 1741 gereed gekomen. Bijzonder is de overgang naar de op la ger niveau gelegen wilde natuur langs de Ashley River. Daar staat de Rice Mill en is het gebied waar de rijst moet zijn geteeld door 49 slaven. Die groep was maar een deel van de achthonderd zwarten die 'boss' Middleton elders in plantages had onderbracht. De tuinen hebben plunderingen in de revolutie- oorlog, branden in de burgeroorlog, een aardbeving èn Hugo overleefd. Be halve het stenen huis van de Middle- tons, dat in brand werd gestoken door troepen van het Unieleger in 1865. Eén zijvleugel, waarin later de familie is gaan wonen, staat nog overeind. In het huis, met een winter- en zomerslaapka- mer, krijg je een beeld van de zuidelijke weelde. Weinig aandacht is er voor de grote wit te, houten slavenvertrekken die in 1948 zijn opgebouwd. Je kunt er langs lopen, maar veel wordt er over deze ge schiedenis niet gepraat. Slavernij Het onderscheid tussen blank en zwart is in christelijk SC nog niet verdwenen. Een bezoek aan een hangmat-winkel op Pawleys Island aan de kust bewijst dat. Binnen staan Patricia Mitchell en Primus Washington zich uit de naad te werken. Snel schieten de witte touwen over elkaar in hun handen. De hang matten in verschillende maten worden gemaakt van polyester of echt katoen dat in deze streek wordt verbouwd. Op een foto aan de muur staan alle fa- bri.ekslui van de Pawleys Island Ham mock Company: één grote negerfami lie. Op de balie staat een tv die een videofilm toont met uitgeslapen blan ken. Wiegend en wiebelend in de schit terende stress-ontspanners. Wanneer de camera een kijkje neemt in de fa briekshal zijn daar alleen zwarten. Slechts blanken lijken rust en rijkdom te verdienen. Als ik Patricia Mitchell vraag naar dit onderscheid, reageert ze fel. „We haten dit filmpje, dat we de gehele dag moeten aanhoren. Nee, er bestaat geen slavernij meer, maar er zit nog veel goed fout". De oudere Primus Was hington knikt. Hij zegt ooit in de jaren twintig het eerste idee te hebben gehad om een hangmat-bedrijf te beginnen. De rijkste man van het eiland, A.H. 'Doe' Lachicotte, heeft echter de zaak uitgevoerd. Doc was de zwager van kapitein Joshua John Ward. Deze kapitein, die rijst en ander materiaal vervoerde van de rijst- plantages naar Georgetown, vond in de zomer de met gras gevulde matrassen op zijn boot veel te warm. Hij knoopte vervolgens een koele, comfortabele hangmat. Mijn reisbegeleidster Dawn Dawsön van het 'SC Department of Parks, Re creation Tourism (Columbia)' noemt de discriminatie een 'sad story'. Vol gens haar zijn vooral in de kleinere ste den van The South de zwarten te vin den in de slecht betaalde baantjes. „Je ziet er maar weinig als chef of mana ger". Haar blanke collega Amy B. Blyth, director of marketing bij het toe ristisch bureau van Charleston, kan zich de verwijten wel indenken. „Maar dis criminatie speelt ook tussen mannen en vrouwen. Trouwens, we zijn geneigd om meer naar de situatie van de zwar ten te kijken, maar ook veel blanken hebben een slechte baan. Hetzelfde s» vWsiVA v- VVV»- v- S-S.s X/ v>X\\vv xvVvxvo; -m - L geldt voor vrouwen; die zie je ook maar weinig als chef'. Julie Northcutt van het Atlanta Con vention and Visitors Bureau wijt de si tuatie vooral aan de huidige economi sche recessie in de States. Zijzelf is on langs na een reorganisatie als enige overgebleven. „Wie het niet goed doet, wordt er gewoon uitgegooid. Het is ver schrikkelijk moeilijk om een job te vin den. Zeker omdat veel hoger opgeleide mensen een steeds 'lagere' baan accep teren". Miss nell Georgetown met zijn internationale staal- en papierfabriek is de eerste ko lonie van Noord-Amerika door Spanjaarden gesticht in 1526. Na een wervelstorm en verschillende aanvallen van indianenstammen (de namen Con garee, Cherokee, Yemasse en Kiawah kom je nog overal tegen), werd de stad ter ere van koning George II van Enge land opnieuw opgericht. Wie het dorpse karakter van het historisch stad je wil leren kennen, moet meegaan met Miss Nell (herkenbaar aan de theedoek om haar hoofd). De gelovige George- townster sleept je van kerk naar kerk, maar laat ook zien hoe bijgelovig de mensen zijn. „Hear Ye! Hear Ye! Kom! Hier zwer ven nog geesten, zowel vrouwelijke als mannelijke. Sommigen waarschuwen voor stormen, anderen voor gevaar; maar allemaal zijn ze vriendelijk en hebben jouw voordeel op het oog". South Carolina is gemakkelijk te berei ken via Atlanta. Delta Airlines vliegt dagelijks vanaf Schiphol daarheen. At lanta met zijn Coca-cola-museum, At- lanta-Cyclorama, CNN-studio's en het Martin Luther King Jr. Historic Dis trict, biedt een aardig opstapje naar een vakantie in één van de dertien oud ste VS-bondsstaten. Meer informatie is verkrijgbaar bij het Amerikaans Ver keersbureau (USTTA), Museumplein 19, 1071 DJ Amsterdam, tel: 020 - 664.77.46. FOTO LINKS: Patricia Mitchell en Primus Washingto^ van de Pawleys Island Hammock Compt ny werken zich uit de naad. Ze makt hangmatten in verschillende maten. m FOTO: WOUTER SMl]TgyQ^ FOTO ONDER: SP'1!' Behalve eindeloze witte stranden langs di kust, herbergt South Carolina moerassigt gebieden en ideaal viswater. FOTO: PRT SOUTH CAROLim FOTO ONDERAAN: In de Magnolia Plantation and Gardt uit 1680 lijkt de tijd te hebben stilgestaan Vlak bij Charleston ligt deze prachtig tuin met zijn tropische flora. FOTO: PRT SOUTH CAROLINA 'en me'

Leidse Courant | 1992 | | pagina 36