Leidse tafeltennisclubs hebben veel overeenkomst finale Koudekerk groeit uit tot succesvolle club Nederlands volleybalteam geeft clinie in Rijnsbur^ CcidócSouACWit' LEIDEN Hoewel de samen spraak nauwelijks is geschied of naar het zich laat aanzien zal ge schieden, hebben de in de lande lijke competitie meespelende Leidse tafeltennisclubs veel overeenkomst met elkaar. In één opzicht blinkt de rijnstreek in ie der geval uit, 'Leiden' heeft de hoogste dichtheid van Neder land waar het gebruikers van ba- tje en celluloidbal betreft. Hand haven van de bereikte positie is bij alle verenigingen dan ook de slogan. De nationale competitie, dat uit twee volledig gescheiden gedeelten in najaar en voorjaar is opgebouwd, vormt het hoofdgerecht van de tafeltennissport. Toernooien staan veel minder op het menu, professionals zijn er slechts een handvol, en honorering van spelers als mede sponsoring zijn weinig verbreide begrippen. Eind vorig jaar moest van van het eredivisie-drietal, Scylla, Pecos en Avanti, de laatstgenoemde afscheid nemen van het hoogste landelijke nivo. Dat de jonge Hazerswoudse formatie in de lagere divisie de tweede teams van hun concurrenten aantreft, tekent de tafeltennisdichtheid in de regio. Bij de vrouwen degradeerde Docos uit de ere divisie, maar wist debutant Rijnsoever zich in die één nivo lagere divisie knap te handhaven. De eerste derby eindigde nipt in Leids voordeel. Handhaven „Handhaven", is de kernachtige uit spraak van Wim van der Zijden over de prognoses bij Pecos. „Ik verwacht wel, dat we straks weer in de degradatie play-offs zullen uitkomen, maar met ons materiaal moeten we daarin een voudig overeind blijven." Van der Zij den, die vanaf de oprichting al wed strijdsecretaris is, toont zich tevreden met de opbouw van zijn vereniging. „Het huidige Pecos is bijna 25 jaar te rug ontstaan uit het samengaan van een club met alleen jeugd, Orpheus in Oegstgeest, en één met enkel senioren, De Burcht uit Leiden. We zijn met de combinatie in de eerste klasse van de afdeling Den Haag gestart, terwijl we nu als enige vereniging in Nederland met vijf teams in de landelijke competi tie uitkomen." BT Lifters leverde aan de bespelers van het eigen home, De Voscuil, de financiën en de heftrucks om naar de hogere divisies getild te worden. Pecos nam de sponsoring van de club (maar niet de spelers) over en leverde daarmee de techniek om in dit milieu te overleven. Van het kwartet eersteteamspelers zijn Friso Reitsma, Herman van der Broek, die zich al op negenjarige leeftijd aan meldde, en Ron Schipaanboord vanuit de jeugdselectie van Pecos voortgeko men. Slechts Siem van der Valk meldde zich vanuit Wateringen aan om een ploeg te formeren, die door de geringe onderlinge krachtsverschillen vooral in het tweede paar veel punten zal scoren. De Oegstgeester club vertoont daar mee veel overeenkomst met haar Leid se concurrent, Scylla, dat eveneens over een homogeen team beschikt. De bespelers van de eigen zaal aan de Brahmslaan zullen geen kampioen wor den, maar zich in de eredivisie ruim we ten te handhaven. De maximale 0-10 nederlaag tegen titelpretendent Blaeu- we Weerelt/De Veluwe heeft noch de spelers in het eerste paar, Michel de Boer en Marijn de Bruin (beiden overi gens van buiten Leiden afkomstig), noch de inmiddels voor de Olympische Spelen gekwalificeerde Mirjam Hoom- an-Kloppenburg en Martin Groene- wold (in het voorjaar op de plaats van Lars Wittebrood uitkomend) van het tweede paar, noch p.r.-man Ewout Braggaar en wedstrijdsecretaris Onno Azier ernstig verontrust. „Zelfs zonder international Paul Haldan zijn ze veel te sterk voor ons", meldt Azier. „Blaeu- we Weerelt was dit najaar al met over macht kampioen geworden." Zelfvertrouwen Bij Avanti wordt in het eigen, vertrouw de clublokaal hard gewerkt aan het te rugkrijgen van het zelfvertrouwen. Voor de piepjonge ploeg, de zestienja rige Michael van der Haar (vier jaar ge leden overgestapt vanuit Bleiswijk, waar voor dit talent geen mogelijkhe den meer waren), de één jaar jongere Ronald Vijverberg (uit het buurdorp Bergschenhoek) en de net als deze, vijf tienjarige Edwin Vente (vanuit de ei gen kweek), kwam de eredivisie wel licht een half jaar te vroeg. „Het is zwaar voor ze geweest", geeft Nico ten Brink desgevraag als antwoord. „Maar de eerste divisie kunnen deze jonge jongens en Patrick van Meverden goed aan. Na die twee nederlagen staan we dan wel onderaan, maar nogmaals de graderen doen we niet. Aan een snelle terugkeer naar de eredivisie is door ons ook nooit gedacht, het doel is gewoon handhaven." De club uit Hazerswoude- Doip wil zeker in het kader van haar 30-jarig bestaan er alles aan doen de stijgende lijn weer terug te pakken. „Ik denk, dat Pecos 2 en Veldhoven be langrijke kandidaten voor degradatie zijn", sluit de coach af. Uiteraard wordt er in Oegstgeest an ders over gedacht dan door Ten Brink. „Pecos 2 is dit najaar met vlag en wim pel gepromoveerd", licht Wim van der Zijden toe. „We hebben in de zestienja rige Ted van de Berg een talent, dat in het nationale jeugdteam speelt en die samen met Paul de Jong, Wim Gerte- naar en Marco van der Meijden ons tweede zich best in de eerste divisie kan laten handhaven. Trouwens in het der de team lopen ook nog een paar kna pen rond, die hogerop kunnen. Dit team is trouwens afgelopen najaar naar de tweede divisie gepromoveerd." De derby tussen Avanti en Pecos 2 op za terdag 22 februari om 16.00 uur zal het bewijs moeten leveren, wie de talenten en daarmee het gelijk aan zijn zijde krijgt. Scylla 2 komt uit in de andere afdeling van de eerste divisie. Naast Lars Witte brood zijn Jeroen Koudstaal, Jozef Hooman en Mark Klein bekende na men. Wibo van Gennip is aan de 'reser ves' toegevoegd. Het team zal zich met deze bezetting stellig handhaven. En de jeugd is aantocht. „Ik ben laatst weer eens gaan kijken", merkt de befaamde oud-trainer van de Leidenaars, Theo Bakker op. „Ik kreeg bijna de kriebel het batje weer op te pakken, want er za ten een aantal spelertjes tussen waar heel wat van te maken is." Zoektocht Docos mag zich erop beroepen het lan delijk hoogst spelende team bij de vrou wen binnen haar club te hebben. Na het najaar spelen de Leidsen echter niet meer in de eredivisie. „We hebben een hele zoektocht naar een goede derde dame gehouden", luidt het commen taar van teambegeleider Cor van Zijp. „De uitdaging om in de eredivisie te mogen spelen, was toch niet groot ge noeg. En betalen willen we niet, ook als we het geld er wel voor zouden hebben. We kennen echter genoeg voorbeelden waar het fout ging en dat is niet ons doel. Toch willen we met de vrouwen terug naar die eredivisie, want Petra Buitelaar en Marijn Olden kunnen daar goed meekomen. Ik hoop, dat het met Sylvia Laseroms als derde dame wil luk ken kampioen te worden" Docos heeft inmiddels concurrentie van Rijnsoever gekregen. De uiterst ak- tieve vereniging uit Katwijk stoomde vanaf de oprichting in 12 jaar door naar het op één na hoogste nivo. Rijnsoever toont veel overeenkomst met Docos. Mariska de Haas en de van Pecos over gekomen Iris Sjaardema hebben de po tentie om op het hoogste platform te acteren. Voor Mirjam de Meij, toeval lig ex-Docos, lijkt die klasse te hoog ge grepen, maar ook hier leverde een zoektocht niet het gewenste resultaat op. Het Leidse duo toonde in de derby van het afgelopen weekeinde over wat meer ervaring te beschikken hun Katwijkse rivales. Zowel Doco: Rijnsoever kunnen van hun manne collega's de slogan 'handhaven' hex het vaandel zetten. Dat succes lijk garandeerd. Over samenwerken in( dichtbevolkte regio, voor meer ri taat, spreekt echter nog niemand.' De selectie van Koudekerk kan vanmiddag tegen LSW de titel in de afdeling zaterdag binnenhalen. FOTO: ANDRÉ VAN HAASTEREN KOUDEKERK - De voetbal vereniging Koudekerk lijkt in alle opzichten op een moderne en succesvolle club. Zo hoeft het Koudekerkse eerste elftal van daag alleen maar van LSVV'70 te winnen om zich te verzekeren van het kampioenschap van de zaterdagafdeling. Bovendien is er een splinternieuw sportcom plex, een grote en actieve jeugd afdeling en een sponsor. „Maar zo is het niet altijd geweest", zegt Cock Hoogeveen, die al in 1933 lid werd van Koudekerk. „Vroeger voet balden we op een weiland dat we huur den van een boer en moesten we voor de wedstrijd de koeien wegjagen. Dou ches waren er ook niet, dus na de wed strijd wasten we ons in de sloot". Een andere oudgediende van de club, E. Dorrepaal, weet zich nog te herinne ren dat er geen kleedkamers waren, zo dat de spelers zich in een café verderop gingen omkleden. „En dan kwam in de rust een man uit de buurt thee bren gen", voegt hij eraan toe. „Ook hebben we wedstrijden op veel te lang gras ge voetbald. De boer wilde namelijk niet dat het gras werd gemaaid, want dan konden zijn koeien niet meer grazen". Koudekerk, dat in 1927 werd opgericht, kwam in 1937 zonder veld te zitten. „We -moesten eraf van de boer", zegt Hoogeveen. „Toen konden we ergens anders een weiland huren, maar dat was veel te hobbelig. Nadat we twee wedstrijden op dat veld hadden gevoet bald, werd het dan ook definitief afge keurd door de KNVB". Toen ging de club ovei; de kop en bestond er geen Koudekerkse voetbalclub meer. „Gelukkig werd een jaar later weer een nieuw veld gevonden", herinnert Hoo geveen zich. In 1938 werd Koudekerk dus weer heropgericht en kon de club uitgroeien tot een volwassen vereni ging- „Het voetbal van toen was wel even an ders dan nu", zegt Hoogeveen. „Wij de den niet aan warming-ups en taktieken. Iedereen speelde in die tijd kick and rush-voetbal. Maar nu is het allemaal veel professioneler geworden en het ni veau is hoger. We speelden toen ook echte derby's tegen ploegen als Wou- brugge en Hazerswoudse Boys. Dat ging hard tegen hard". Hoogeveen en Dorrepaal zijn het er echter over eens dat de sfeer bij Koude kerk niet erg veranderd is. „De club geest zoals die er 45 jaar geleden was, hangt nog steeds bij de club", zegt Dor repaal. „De typische dorpssfeer is altijd behouden gebleven, ook al is Koude kerk met zo'n 350 leden een relatief grote club". Ook Hoogeveen meent dat het „nog even gezellig als vroeger is". Dorrepaal meent dat bij het Koude kerkse jeugdvoetbal veel ten goede is veranderd. „Er wordt van alles voor de jeugd georganiseerd, zoals een sinter klaasavond. Ook zijn ze laatst naar Ajax - FC Groningen gegaan". Hoogeveen meent dat het goed is dat het jeugd voetbal tegenwoordig in leeftijdsgroe pen (A tot en met F) is gesplitst. „In mijn tijd werd de hele jeugd van twaalf tot en met achttien bij elkaar gezet. Toen ik elf jaar was zei ik stiekem tegen de scheidsrechter dat ik al twaalf was en moest ik voetballen tegen jongens van achttien". Het eerste team van Koudekerk, dat ja renlang in de derde en vierde klasse van de KNVB uitkwam degradeerde twee jaar geleden naar de Leidse afdeling. Dat verblijf lijkt van korte duur te wor den, want promotie ligt binnen handbe reik. „Ik vind het terecht dat Koude kerk gaat promoveren", meent pen ningmeester Van Paassen. „We hebben constant goed gepresteerd. Koudekerk heeft namelijk ook een sterke reserve bank, zodat schorsingen en blessures vrij gemakkelijk kunnen worden opge vangen". Aanval „De kracht van Koudekerk ligt in de aanval", zegt Van Paassen. „Ron Pa ling is onze absolute vedette, maar ook onze verdediging mag er zijn. De voor stopper, Arno Filippo, is niet te klop pen in de lucht. Met corners gaat hij al tijd mee naar voren en zo heeft hij dit seizoen al elf keer gescoord". Dorrepaal meent dat Koudekerk best mee zal kunnen komen in de vierde klasse. „Technisch is het namelijk een prima team. Ze zullen alleen nog moeten leren bikkelen. Tegen ploegen die er keihard invliegen, zoals Abbenes, heeft Koudekerk het altijd moeilijk". Maar voordat Koudekerk zich kam pioen mag noemen, zal er vandaag eerst van het laaggeklasseerde LSVV'70 moeten worden gewonnen. Hoogeveen is er nog niet helemaal ze ker van dat dat gaat lukken. „De laatste weken waren de prestaties wat minder omdat het team zenuwachtig werd met het kampioenschap in zicht. Het kan dus best zijn dat de spelers tegen LSW'70 stijf van de zenuwen staan". Aan de steun van het publiek zal het niet liggen, want de Koudekerkse sup porters zullen in grote getale aanwezig zijn bij de kampioenswedstrijd. „Als het lukt komt er een groot feest", zegt Van Paassen. „Ik denk dat we op het ge meentehuis worden ontvangen en het bestuur heeft ook nog een verrassing in petto. Die mag ik echter nog niet ver- Idappen". Onder redactie van Kees van Resteren NEUZEN Quick Boys-trainer Wim van Zwam is op het moment niet te benijden. Zijn pogin gen om het kwakkelende elftal weer op de rails te krijgen lijken tot nu toe niet erg succesvol en de zelfverzekerde houding van de Bleiswijker begint steeds meer af te brokkelen. In het programmablad van Quick Bofs probeert Van Zwam uit te leggen dat er van de gesuggereerde afstan delijkheid geen sprake is. Maar dat de neuzen op sportpark Nieuw Zuid niet de zelfde richting op staan is duidelijk. Nu de resultaten - twee punten uit drie wed strijden - ook nog eens tegen gaan werken is het maar de vraag hoe rustig het blijft in de duinpan. Vooral omdat plaatsgenoot Katwijk optimaal profiteerde van de ma laise bij de ongenaakbaar lijkende lands kampioen van vorig seizoen. De sleutel voor het oplossen van de moeilijke situa tie van Van Zwam ligt in handen van de blauwwitte spelersgroep. In moeilijke tij den wil het beproefde Katwijkse recept 'de schouders erondernog wel eens helpen. Als de spelers daartoe bereid zijn dan kan de neerwaartse spiraal worden omgebo gen waardoor Wim van Zwam toch nog met enig plezier op zijn verblijf in Katwijk terug kan kijken. VRAAGTEKEN Het was vorige week druk op de door gaans rustige Brahmslaan in Leiden. De persconferentie van Mirjam Hooman in het het clubgebouw van Scylla trok de be langstelling van de gehele landelijke pers en alle media lieten de volgende dag de woorden van de Leiderdorpse tafeltennis- ter in de kolommen doorklinken. Een zelfbewuste Hooman kreeg de gelegen heid om zich te profileren in de hoop dat een sponsor, haar sportieve ambities wil ondersteunen. Een haarband met een vraagteken moest dit streven visueel on dersteunen. Dit weekeinde zette zijn in het Italiaanse Bolzano de eerste stap naar succes. De ticket voor het olympische toernooi is binnen en dat vormt een aar dig visitekaartje voor een eventuele geld schieter. Maar gezien de geringe uitstra ling van het tafeltennis in de media zou het ons niet verbazen dat de haarband met het vraagteken ook in Barcelona nog dikwijls uit de sporttas van Hooman zal komen. BIJZONDER De tribunes van sporthal De Gaasbak in Voorhout werden afgelopen zondag bezet dooreen bijzonder gezelschap. De carna valsvereniging De Bokken liet de comple- Neuzen.... I FOTO: HENK SN Al te Raad van Elf in vol ornaat opdi om de handbalsters van Bollens mentaal te ondersteunen tegen V en Geleen. Dat de wortels van het can in het zuiden liggen bleek uit het fe de Limburgse dames zich meer liete spireren door de bonte groep en me 16-21 zege en een vrolijk alaaf ui Gaasbaak vertrokken. Sportief was een sombere dag voor het Bokken omdat ook F oreholte de punten lietl tegen WSB in eveneens carnavalsr Noordwijkerhout. Maar wij van spo(r)t denken niet dat deze ontwikl gen de feestvreugde de komende wek Voorhout zal beïnvloeden. Bijzonder... FOTO: Ah VAN HAAS1 RIJNSBURG Voor de derde maal in successie doet het Nederlands heren- volleybalteam de Leidse regio aan voor een volleybaldemonstratie. Deze keer viel de eer te beurt aan de Rijnsburgse volleybal vereniging RW om deze zo genaamde. clinic te organiseren. De ploeg van de coach Arie Selinger en as sistent Mario Treibitch zal aanstaande vrijdag een voorstelling geven van de alle aspecten die het volleybalspel rijk is. Coach Arie Selinger verblijft tot het pre-olympisch tournooi in het buiten land, zodat zijn assistent de ploeg zal begeleiden. De Rijnsburgse volleybal lers en de mini's van deze vereniging zullen in de demonstratie betrokken worden. Vooral de speelse training met de kleintjes wekte bij de vorige clinics in Voorschoten en Leiden veel bewon dering op bij het publiek. De vraag is of Avital Selinger het zal opnemen tegen de gehele selectie van RVV. Dit zal op de avond zelf door de speaker Piet Steenaard of Jan van Bokstel bekend worden gemaakt. De clinic zal voo Nederlands team een van de laatsl in aanloop op de kwalificatiewei den voor de olypische spelen in Rt dam van 10 tot en'met 17 mei. De nisatie verwacht dat sporthal Mi mors met 1750 man tot de nok tc vuld zal zijn. De voorverkoo] plaats via Jan Verhey (01718-29 Frans van der Berg (01719-11541) programma zal vrijdag 21 februai 19.00 uur in sporthal Middelmo Rijnsburg aanvangen. ZATERDAG 15 FEBRUARI 1992 PAGINA; Michel de Boer rekent erop dat het Leidse Scylla zich dit jaar in de eredivisie kan h haven. FOTO-.HENK SNA Tl

Leidse Courant | 1992 | | pagina 32