Winnetou in Duitsland nog springlevend en populair „De trauma's uit mijn jeugd achtervolgen mij nog steeds" £ckUc0ou^mit TORI AMOS: ZATERDAG 15 FEBRUARI 1992 PAGINA 29 Het aangeboren muzikale talent maakte van Mozart een kindsterretje, dat in de Europese concertzalen een wild enthousiast publiek tegenover zich vond. Was hij op jonge leeftijd in verkeerde handen gevallen, dan had hij waarschijnlijk een net zo traumatische jeugd gekend als het grootste muzikale talent van dit jaar: Tori Amos. Sinds 'The Kick Inside' van Kate Bush in februari 1978 verscheen, is er geen zangeres meer geweest, die middels pure lyrische schoonheid spontaan voor tranen in de ogen zorgt. Tori's autobiografie heet 'Little Earthquakes' en laat een speelse, sensuele en soms breekbare Amerikaanse zangeres en pianiste horen. Het zijn twaalf spontane vulkaan-uitbarstingen van een vrouw, die het gevoel heeft dat de ijs-koningin in haar langzaam smelt. AMSTERDAM - „Ik schrijf uitsluitend over mijn eigen le ven. Er spookt zoveel door mijn hoofd wat ik kwijt moet. Het voordeel ervan is, dat ik mijzelf steeds beter leer kennen en mo gelijk heeft dat ook een positieve invloed op de mensen om mij Jieen al wil ik niemand wat opdringen. Ik zou ook het liefst gewoon gezellig met je naar de kroeg gaan, zodat we als vrien den tegenover elkaar kunnen zit ten. Nu heb ik sterk het gevoel dat ik je gebruik", zegt Tori Amos (28). „Met de komst van 'Little Earthquakes' heb ik het idee dat de ijskoningin in mij langzaam smelt, hoewel de trauma's uit mijn jeugd mij nog altijd achtervolgen. Zo was ik vorige week bij 'Wogan' op de BBC-televisie. Ik zag eruit als een filmster uit de jaren veertig. Nu is er niks mis met die sterren, ik ben zelfs een enorme Bette-Davisfan en mijn vriendinnen vonden het gewaagd, maar was dat werkelijk de manier waarop ik mij aan het publiek wilde tonen? Als ik het van een afstandje bekijk, zie ik de grap wel en ik zong 'China' dat toevallig afstand als onderwerp heeft, maar heeft iemand mij leren kennen? Het was een zelfde rookgordijn dat ik zo vaak heb jpgeworpen, gewoon om mijzelf te be schermen. Ik was uiterst gereserveerd in die show omdat ik mij weer een kind van zeven jaar voelde, dat zich tijdens een recital tegenover een publiek noest bewijzen. Ik wilde niet falen en dat gebeurde ook niet, iedereen was elfs razend enthousiast, maar naar mijn idee werd ik weer de ijskoningin, zoals ik die vele jaren ben geweest. Ik vilde niet kwetsbaar zijn en dacht dat met een verkleedpartij te camoufle- en". vluziek en Tori Amos zijn nauw verwe- 'en met elkaar. „Mijn muzikale carriè- door FRANS WIJNANDS jADEBEUL - Karl May kon 'iegen als de baron van Münc- Jhausen en de zaak belazeren als e kapitein van Köpenick. Al- teen veel beter. Van zijn boeken over de blanke jager Old Shat- ïrhand en zijn rode bloedbroe der Winnetou zijn meer dan z achtig miljoen exemplaren in 3 eertig verschillende talen ver- i ocht. I 'anwege zijn strafbare fratsen en op- 'l ichterspraktijken zat May zeven jaar chter de tralies, waarvan vier jaar in 'iet tuchthuis van Zwickau, waar de Sta- i veel later een psychiatrische inrich- ng voor tegenstanders van het DDR- r egime van zou maken. Kolossale zandpiramiden, de één de ander of schuin achter elkaar I Is coulissen op het toneel, egaal van leur en in diverse kleurschakeringen, 'eikten tot in de hemel". Zo beschrijft e arl May het landschap in zijn beroem- II e en stukgelezen jongensboek 'De 1 chat in het Zilvermeer'. Alsof-ie in de Irand Canyon rondkeek. In werkelijk- eid liet May zich inspireren door de intastische zandsteenrotsen langs de ilbe in zijn geboorteland Saksen, ic 'och was het niet allemaal pure fanta- d e wat hij opschreef over Indianen en Ie et Nabije Oosten. Hij las veel reisver- h alen, luisterde gretig naar mensen die r geweest waren, raadpleegde encyclo- edieën en andere naslagwerken en erkte zodoende voor zijn opvatting eel 'waarheidsgetrouw'. én keer maar is Karl May in Amerika a ïweest, toen hij al ver in de zestig was n al talloze boeken had geschreven. rien met zijn vrouw Klara, aanvanke- zijn toegewijde en inspirerende se- ;l etaresse. Na een vakantiereis naarTi- I >1 met zijn veertien jaar jongere vrouw ii mma en Klara liet hij zich van Emma n heiden om twee weken later al met 1: jaartje te trouwen. May is ook maar i én keer in het Nabije Oosten geweest, t; aar zijn andere fantasieheid Kara Ben lemsi kind aan huis was. j Ilind ii arl was één van de veertien kinderen 'n het straatarme Saksische weversge- i in May. Negen van zijn broertjes en d isjes overleefden hun kindertjd niet. )es te bezorgder was vader May voor ijn enig overbleven zoon; die moest Tori Amos: „Ik verwoest zonder er bij na te denken het kind in mij en heb er dan later spijt van". FOTO: WEA re begon toen ik twee en een half was. Als vierjarige verzorgde ik wekelijks de muziek tijdens christelijke spaghetti-di ners op dinsdagavond. Als vijfjarige stuurde mijn vader een dominee mij naar Peabody, een conservatorium in Baltimore. Ik dacht: nu kom ik in aanraking met mensen die net zo veel. van muziek houden als ik. Zij leren mij allerlei zaken die ik bij het componeren kan gebruiken. Ik wil ze niet te hard aanpakken, het was tenslotte 1968 toen ik op Peabody terecht kwam, maar ze hebben er alles aan gedaan om de mu ziek uit mij te slaan. Mijn probleem was namelijk mijn muzikale gehoor. Ik had geen notenschrift nodig. Als een leraar iets voorspeelde, kon ik het zo naspe len. Maar de bedoeling was dat ik con certpianiste zou worden en daarvoor moet je noten kunnen lezen. Als ik in die tijd een lerares zou zijn geweest dan had ik dat componeren-, waar ik altijd met veel plezier mee bezig was, uitge buit. Dan had ik dat kleine meisje via die liefde voor het componeren het no tenschrift bijgebracht. Op een gegeven moment dacht ik: dit is niet leuk en dus 'wat beters worden dan wever'. Het kind zelf, dat tot zijn vijfde jaar nage noeg blind was, droomde van een loop baan als oogarts, maar vader May vond leraar al mooi genoeg. Veel geluk had Karl aanvankelijk niet. Hij werd telkens weer van school ge stuurd: als leerling en nadien als leraar. Misverstanden, maar ook wat we nu kleine criminaliteit noemen, brachten hem langdurig in aanraking met politie en justitie. Het enige voordeel van zijn jarenlange opsluitingen was dat hij ging schrijven en is blijven schrijven tot hij in voerde ik geen klap meer uit. Thuis zat ik uren achter de piano mijn eigen klei ne muziekstukjes te componeren en als mijn moeder dan zei: ben je bezig met de les, dan antwoordde ik natuurlijk ja". Beatles „Uiteindelijk verdween mijn liefde voor muziek. Daarna was Peabody snel verleden tijd. Ik was elf. Twee jaar later kreeg ik les van een non, die veelal in slaap viel als ik speelde. Elke les op nieuw hoopte ik daarop, want dan kon ik verder met mijn Beatles-nummers. Uiteindelijk ben ik teruggegaan naar Peabody zoals veel geliefden teruggaan naar degene die ze heeft geslagen. Ik deed auditie, waarop de jury zich ver baasd afvroeg, waar ik mij in godsnaam mee bezig had gehouden. Ik speelde ei gen composities, die totaal niet in de smaak vielen, behalve dan bij een pro fessor. Hij zei: kindje, je hoort hier niet thuis. Je hebt talent, maar dat kun je hier niet ontwikkelen Ja, maar waar dan wel? Mijn vader, iemand van de maart 1921 overleed. Op het laatst ont maskerd als een geboren misdadiger en leugenaar. Zo had een ijverig journalist die Mays levensloop natrok hem ge noemd. De rechter had daar geen be zwaar tegen. Weliswaar werd May in hoger beroep enigermate gerehabili teerd, maar hij stierf even verguisd als vereerd. Met zijn literaire erfenis heeft hij een miljoenenpubliek plezier ge daan. De gemiddelde Duitser weet meer van de prairie dan een doorsnee Amerikaan. Verentooi, pijl en boog en vredespijp hebben in Duitsland nog al oude stempel, zei: 'Als je een vak wilt leren, moet je praktijkervaring op doen'. En daar ben ik vijftien jaar mee beziggeweest. In het begin was het fas cinerend. Ik speelde in homo- en caba rettenten, clubs en piano-bars, soms ze ven dagen per week en vier uur op een avond. Ik kreeg alle ruimte om te expe rimenteren en de ervaring die ik daar heb opgedaan, kun je in geen boek te rugvinden. Tot mijn vijftiende was mijn vader een soort chaperon. Hij zat in de hoek, later samen met mijn moeder, popcorn te eten en ginger-ale te drin ken. Tegen de tijd dat ik achttien was, haatte ik alles wat met muziek had te maken. Niks lukte. Zo kon ik nergens een platencontract losweken en omdat ik mij steeds meer onzeker voelde, werd ik een speelbal van mijn omge ving. Ik liet mij meevoeren door elke muzikale stroming, maar zonder suc ces. En zo werd mijn liefde voor het componeren omgezet in een uiterst ge calculeerd spel om aan de bak te ko men. Maar wat ik eigenlijk wilde, wist ik zelf niet. Ik worstelde met seksuele en sociale trauma's waaraan het strenge tijd ontelbare fans, vaak verenigd in bloeiende Indianenclubs. Volop tv Deze maand is het 150 jaar geleden dat Karl May werd geboren. Vooral Duitse tv-zenders schenken daarom veel aan dacht aan de schrijver. Films, documen taires en een zesdelige serie over zijn avontuurlijke leven. Op het toppunt van zijn roem haalde Karl May de bizarre waarheid en de verbeelding door elkaar. Hij leeft dan regime van mijn opvoeding ten grond slag lag en het heeft even geduurd voor dat Elvin Amos, zoals iedereen mij in die tijd kende, haar motivatie waarom ze met muziek wilde bezig zijn, op nieuw ontdekte". „Ik wil hier niet het slachtoffer spelen. Ik neem de volledige verantwoordelijk heid van mijn daden op mij. Zonder het leven dat ik heb geleid, zou ik nu geen stof tot schrijven hebben. En er zitten nog heel veel nieuwe composities in mijn hoofd". Londen Tori Amos woont momenteel in Lon den. Haar Amerikaanse platenmaat schappij wist niet goed wat zc met haar moesten aanvangen. „Ze dachten een nieuwe Elton John te hebben getekend. Toen dat niet het geval bleek te zijn, werd de Engelse tak van de maatschap pij gevraagd of ze nog iets met mij kon den doen. Vandaar mijn verhuizing van Los Angeles naar Londen. En het be valt mij wel in Europa. Britten zijn ui terst rationele mensen en een beetje in grote welstand en laat zich Herr Doktor noemen. Hij gelooft zo sterk in het bestaan van zijn gefantaseerde hel den dat hij zichzelf voor Old Shatter- hand uitgeeft. Voor een serie ansicht kaarten kleedde hij zich in een leren ja- gerspak met franjes, de beroemde zil veren buks van Winnetou aan de voet. Op lezingen liet hij de 'littekens' zien die de grizzly-beren hem hebben toege bracht, hij daagde de Duitse keizer overmoedig uit voor een schietwed strijd en schreef aan een lezer dat Win netou echt geleefd heeft, „geboren in preuts. Ik ben precies het tegenoverge stelde. Ik verwoest zonder er bij na te denken het kind in mij en heb er dan la ter spijt van. Bovendien is Engeland een springplank naar de wereld. Je hebt er zoveel meer overzicht dan in zo'n enorm land als Amerika. Niet alleen politiek, maar ook muzikaal. Het is een halteplaats voor allerlei musici van Ier se folkies tot een orkestje met twee cello's en een conga. Los Angeles was voor mij een aardig tussenstation. Het gaf mij acht jaar terug de verandering die ik zocht na mijn periode in Was hington. Toen was het heel inspirerend. Nu is daar geen plaats voor mij. De Westcoast-scene wordt gedomineerd door heavy metal en groepen als Nirva na en James Addiction. Prima musici allemaal naar wie ik graag luister, maar nauwelijks de juiste voedingsbodem voor mijn akoestische muziek. Boven dien is de interesse om uit te gaan en een concert te bezoeken tot een mini mum teruggelopen. Mensen houden liever in hun achtertuin een barbecue. Ik ken zoveel mensen die voor de mu ziek naar Los Angeles zijn vertrokken en nu heel andere dingen doen. De mu ziek wordt er daar gewoon uitgeslagen. En dat komt door het mooie weer. Je wordt al snel een soort leguaan. Je bloed gaat langzamer stromen en je denkt: waarom zou ik. De zon is warm, het Mexicaanse voedsel is heerlijk en de liefde bedrijven een feest. Ik heb het drie jaar volgehouden. In die tijd had ik een aantal opwindende liefdes-affaires, maar op een dag werd ik wakker. Ik dacht: nu ben ik nog geen steek opge schoten. In Engeland ligt dat anders, de inspiratie ligt op straat en (met een gil letje) ik heb er zoveel plezier Led zeppelin „Mijn eerste nummer heb ik er al ge schreven: 'Me and the Gun' en ik werk momenteel aan een aantal b-kanten voor singles. Voor de volgende wil ik 'Whole lotta love' van Led Zeppelin opnemen. Van alle artiesten die inmid dels mijn draaitafel zijn gepasseerd, hebben zij de meeste invloed op mij ge had. Toen ik als tienjarige voor het eerst 'Whole Lotta Love' hoorde, deed ik het in mijn broek vanwege de enor me indruk die de muziek op mij maak te. De zang van Robert Plantecht onovertroffen. Toen ik in mijn puberja ren kwam, heb ik eens willen weglopen om bij Robert Plant te kunnen wonen. Led Zep is echt een van de belangrijk ste groepen uit de popgeschiedenis en met het opnemen van 'Whole Lotta Love' is voor mij de cirkel rond. Het kleine meisje in mij is weer opgestaan en wil het graagEn ach, waarom niet". 1840 en doodgeschoten op 2 september 1874". Na zijn dood liet Klara hem begraven in een protserig grafmonument in Rade- beul, ietsje ten noorden van Dresden. Radebeul is nog altijd het ware pel grimsoord voor Winnetou-fans. Karl May leefde er in zijn 'Villa Shatter- hand', nu museum, samen met de in de tuin gebouwde kolossale blokhut 'Villa Barenfett'. Daar liggen originele ge bruiksvoorwerpen van de schrijver, maar ook tal van kitschvoorwerpen. souvenirs en de beroemde buksen die hij, net als de kostuums van Old Shat- terhand, speciaal had laten maken. Voorliefde Mays boeken zijn in elke Duitse boek winkel voorradig en worden even grif als regelmatig verkocht. Dat heeft in de loop der tijd geleid tot diepzinnige ana lyses. Waarom uitgerekend de Duitsers zo gek zijn met OÏd Shatterhand en de Noordamerikaanse Indianen. Een belangrijke verklaring is, dat de Duitsers zich gemakkelijk met de onaf hankelijke, trotse Indianen kunnen identificeren. Zij delen een mystieke liefde en eerbied voor de aarde en de natuur. Veel Duitse immigranten zoch ten en kregen gemakkelijk contact met Indianen, die overigens tóen al het ein de van hun vrijheid zagen naderen, „onderworpen door de blanke, die met zoete woorden op de lippen verscheen, maar tegelijk met een geslepen mes aan de riem en een geladen geweer in de hand. Hij beloofde vriendschap en vrede, maar bracht haat en bloed", schreef May in zijn Winnetou I. May bepaalde het Indianenbeeld voor de Duitser en hij gaf de blanke onver bloemd de schuld van de vernietiging van de Indiaan. In de jaren twintig bezocht het Sioux- opperhoofd Susetscha Tanka het graf van May in Radebeul en eerde hem postuum met de uitspraak: „Je gezicht was blank, maar je hart was rood als dat van je rode broeders. We zouden in elk dorp een totempaal voor je moeten neerzetten". Dat is er niet van gekomen, maar ook zonder die eretekens weten de Duitsers de weg naar Radebeul te vinden, en naar Bad Segeberg bij Hamburg, waar vorig jaar meer dan 300.000 toeschou wers naar de jaarlijkse Karl May Fest- spiele kwamen kijken. Indianenspelen in de open lucht met de nu 62-jarige Pierre Brice nog altijd in de rol van Winnetou, zoals jaren geleden al naast I Lex Barker als Old Shatterhand. Deze maand is het 150 jaar geleden dat Karl May werd geboren. Vooral Duitse tv-zenders schenken daarom veel aandacht aan de schrijver. Karl May geloofde sterk in het bestaan van zijn gefantaseerde helden Old Shatterhand en Winnetou, wier rollen in de talrijke films werden vertolkt door respectievelijk Lex Barker en Pierre Brice. FOTO'S: SP

Leidse Courant | 1992 | | pagina 29