ncïlë Zakenman overal bereikbaar met pieper, fax en andere snufjes üeidóaQowumt I door JAN WITTING DELFT „Het is misschien niet direct voor uw gehele doel groep interessant om aan te schaffen, maar het is wel een heel mooi systeem. Zal ik er iets over vertellen?" Als woordvoer der Frans Witkamp het nieuws gierig koppie van zijn gespreks partner ziet, trekt-ie van leer. 'Het' is het satelliet-communica tiesysteem, en daarmee mag dui delijk zijn: bij Koning en Hart man in Delft, gespecialiseerd in mobiele communicatie, zijn ze niet van de straat. De postduif maakt daar als overbrenger van informatie al lang geen schijn van kans meer. „Het principe is vrij eenvoudig", stelt Witkamp zijn gehoor gerust. „Een vrachtwagen heeft een antenne op het dak die continu is gericht op een satel liet. In de vrachtwagen zit een toetsen bord en een beeldschermpje. Op de thuisbasis hebben ze die dingen ook en op deze wijze kunnen ze met elkaar communiceren. Als de chauffeur er gens niet op tijd kan zijn vanwege bij voorbeeld een lekke band, dan kan-ie dat zo even intoetsen en zijn ze 'thuis' op de hoogte. Bovendien maakt de techniek het mogelijk om de plaats waar de vrachtwagen zich bevindt bin nen enkele honderden meters te bepa len. Een geavanceerd systeem mag je wel zeggen". Inderdaad een knap staaltje. Maar zijn truckers wel zo ingenomen met deze 'Big Brother is watching you'? Wit kamp: „Wij dachten ook: die chauf feurs vinden het niet leuk dat ze thuis direct weten als ze bijvoorbeeld even de kroeg in gaan. Maar onderzoek heeft uitgewezen dat die veronderstelde vrees in de praktijk heel anders uitpakt. De meerderheid van de chauffeurs vindt het een veilig gevoel dat ze met zo'n systeem makkelijk te traceren zijn. De meesten zeiden na een poosje niet meer zonder te willen". Koning en Hartman behoort met zijn ongeveer vijfhonderd personeelsleden tot de grotere bedrijven in communica- tieland. De Delftse onderneming heeft het technisch mogelijk gemaakt dat we via een 06-nummer een monteur kun nen bestellen als bijvoorbeeld de water leiding gesprongen is. Ook zorgde het bedrijf in het Amsterdamse Beursge bouw ervoor dat al die drukdoende fi nanciële baasjes vele lijnen tegelijk tot hun beschikking hebben. Maar min stens zo belangrijk is het toegankelijk maken (en houden) van particuliere netwerken voor de ambulance, de poli tie, het taxibedrijf. „Die mensen moeten nu eenmaal altijd bereikbaar zijn", stelt Witkamp droogjes. Autotelefoon Steeds vaker zie je ze staan bij de stop lichten: de 35-plussers, gezeten in een bovenmodale (lease)-auto en gewik keld in een ongetwijfeld belangrijk ge sprek via hun telefoon. Want met een autotelefoon gaatje werk gewoon door, zo probeert een verkoper van dergelij ke apparatuur ons te overtuigen. In middels zijn 110.000 auto's voorzien van een telefoon 'aan boord'. „Ik schat dat er dit jaar weer zo'n 45.000 bijko men", zegt Hans Gerritsen, sales mana ger bij Koning en Hartman. Steeds meer zullen er telefoons verkocht wor den die zowel in de auto als daarbuiten dienst kunnen doen. „In Zweden zie je bijvoorbeeld dat het aantal autotele foons enorm hoog is. Dat komt omdat daar het kabelnet veel minder fijnmazig is dan hier en dus hebben ze veel gemak van zo'n apparaat". Het telefoneren in de auto is nog be trekkelijk jong. In 1950 kwam een lan delijk mobilofoonnet gereed. De auto mobilist had een complete zend- en ontvangstinstallatie bij zich. Om een verbinding tot stand te brengen moest per regio van frequentie worden veran derd. Gebeld kon er slechts worden na tussenkomst van een telefoniste. In de jaren zeventig kwamen in Europa de eerste automatische autotelefoonnet werken. Het principe berust op het aan leggen van een netwerk van basissta tions, de zogeheten 'cellen'. Een auto mobilist die belt, maakt automatisch contact met een basisstation dat hem doorschakelt naar andere stations. Het in 1980 van start gegane Neder landse Autotelefoon Netwerk 1 (ATF 1), met een capaciteit van 2500 gebrui kers, was twee jaar later vol. ATE 2, dat 30.000 gebruikers aan kan, is ook al be zet. De resterende autotelefonisten zijn aangesloten op de derde uitbreiding van ATF. De meeste autorijders kun nen hun speeltje alleen maar in Neder land gebruiken. Alleen de gebruikers van ATF 2 hebben de mogelijkheid ook in de Benelux autotelefonie te bedrij ven. Aan die beperking komt binnenkort een einde met een gestandaardiseerd netwerk voor heel Europa. De gebrui ker kan dan van de Noordkaap tot Sar dinië bellen en nadert de verwezenlij king van de wens de wereld in zijn Aad Beekhuis, zelf ook in het bezit van deze noviteit, krijgt een jongensachtige blik in de ogen als hij het stukje vernuft demonstreert. Hij loopt naar z'n bu- rueau, belt het nummer van zijn eigen semavoice, spreekt een paar zinnetjes in de 'brievenbus', keert terug naar z'n zetel en even later hoort hij tot z'n ge ruststelling een semafoonoproep. Ie mand heeft mij nodig, denkt deze se- mavoice-bezitter hardop, loopt weer naar zijn telefoontoestel, 'opent' door middel van het intoetsen van een be paald nummer de brievenbus en laat het bezoek zijn zelf ingesproken tekstje horen. „Het nut om dit te gebruiken is zo evident dat ik er zeker van ben dat het enorm gaat lopen", zegt hij. De wereld van de bereikbaarheid lijkt haast grenzeloos. Amsterdam krijgt bij voorbeeld in mei de primeur van Greenpoint. Met de aankoop van de kleine, snoerloze zaktelefoon Kermit kan, op voorwaarde dat de beller zich binnen een straal van ongeveer 150 me ter van een Greenpoint (een verbin dingsstation) bevindt, met de hele we reld getelefoneerd worden. De beper king van deze dienst is dat de eigenaar van Kermit zelf niet gebeld kan wor den. PTT Telecom hoopt geleerd te hebben van de Engelse ervaringen met het Greenpoint-systeem, want daar zijn ze inmiddels alweer gestopt met het ex periment. Het ging in Engeland onder meer mis omdat het systeem werd ge lanceerd voordat er voldoende basissta tions aanwezig waren; bovendien ble ken de tarieven te hoog te zijn. Huiscentrale Maar behalve de relatief kostbare en vooral nog op de zakenlui gerich te faciliteiten als autotelefoon of de semavoice, proberen de communicatie bedrijven sedert de privatisering is de PTT zijn monopolie kwijt ons be wust te maken van de leemtes in 's mens bereikbaarheid. Hing de bakelie ten telefoon in vroeger dagen nog in de hal, zodat je hem gemakkelijk hoorde en ook nog wat privacy dacht te hebben bij het bellen, nu heeft een beetje gezin toch wel een handjevol toestellen in zijn eigen huiscentrale. Natuurlijk wel zo danig geïnstalleerd dat er tegelijk naar 'buiten' gebeld kan worden. Of neem de 'doorschakeldienst' (wèllicht beter bekend als 'sterretje 21') waardoor de gebruiker ondanks het gewichtige tele foontje gewoon de deur uit kan, want de telefoon staat doorgeschakeld naar het bezoekadres. En PTT Telecom doet ook een duit in het zakje van de creditcard-hausse. Met de zogeheten Telecard kan de verwen de communicatiegebruiker op een aan tal plekken al automatisch bellen, maar in de meeste gevallen zal de gebruiker een gratis 06-nummer moeten bellen, waarna een operator de zaakjes contro leert en voor de verbinding zorgt. Als laatste in deze onvolledige opsom ming nog even aandacht voor de fax. Vrijwel elk bedrijf heeft al zo'n appa raat bedoeld om schriftelijke infor matie over te seinen in huis. Nu de prijs beneden de duizend gulden is ko men te liggen, is de verwachting dat ook particulieren in groten getale overgaan tot aanschaf. Maar voor de echte lief hebber kon het natuurlijk niet uitblij ven: de autofax. Zeker geschikt om de blits te maken, maar een beetje beperkt Met de autotelefoon altijd bereikbaar in de file. De semafoon piept of trilt en de gebruiker weet dat iemand hem wil spreken. a FOTO: CEES BAARS broekzak te dragen. In Nederland wor den er twee licenties verstrekt waarvan de ene gaat naar PTT Telecom, de ex ploitant van het huidige netwerk. Het is nog onduidelijk wie de andere krijgt. Er schijnen op dit moment enkele gega digden te zijn: een alliantie tussen AB- N/AMRO en Philips, een consortium met NMB Postbank en een Brits tele communicatiebedrijf, en een coalitie tussen de Rabobank en een Zweeds/A merikaans telecommunicatieconcern. Particulieren In de toekomst zullen waarschijnlijk ook steeds meer particulieren besluiten tot de aanschaf van een autotelefoon. Hans Gerritsen pakt een krijtje en no teert op het bord: 3800 gulden in 1989; 1800 gulden in 1992. De aanschafprij zen van autotelefoons zijn al flink ge kelderd. Over anderhalf jaar zijn ze voor minder dan duizend piek te koop, voorspelt de sales manager. Struikel blok voor de meeste belangstellenden vormt ook nu nog de abonnementsprijs (85 gulden per maand) en de gespreks kosten van 90 cent per minuut. Ook als er straks concurrentie komt op de auto- telefoonmarkt zal de prijs „wel een keer" naar beneden gaan, maar zal bij lange na niet in de buurt komen van de 'normale' gesprekskosten (15 cent per minuut). Belangrijkste reden: de inves teerders willen toch wel wat terugzien voor die monsterachtige bedragen die ze gespendeerd hebben. „Eigenlijk is het 't beste dat je zelf niet belt, maar al leen gebeld wordt", grapt Witkamp over de kosten van autotelefoonbezit. „Maar dat kan natuurlijk nooit de op zet zijn als je zo'n ding aanschaft", voegt hij er aan toe. Een nare ervaring in de privésfeer was voor Aad Beekhuis, directeur Netwerk- strategie bij PTT Telecom, aanleiding om zijn persoonlijke bereikbaarheid eens flink op te vijzelen. Zijn vrouw sloeg een balletje op de tennisbaan, hij was met een kennis uit eten. Maar om dat het dineetje uitliep verbleven zijn kinderen een aantal uren in grote onge rustheid. „Ik zou zorgen dat ik altijd be reikbaar ben. Dat is de les die ik daaruit getrokken heb. Je hebt toch een zekere verantwoordelijkheid jegens de kinde ren. Ze kunnen me nu altijd bereiken, altijd oppiepen. Het wil niet zeggen dat ik altijd direct kan komen, maar ik zal in ieder geval altijd terugbellen", zegt Beekhuis vaderlijk. Van alle telefoongesprekken strandt zo'n 40 procent, zegt de strateeg. In de eerste plaats doordat iemand er dood- ewoon niet is, ten tweede omdat 'men et vertikt de telefoon aan te pakken' en tot slot is er nog een 'afgrijselijk klei ne kans' dat een technisch mankement de communicatie dwarsboomt. „Daar door gaat goud verloren", weet Beek huis. „Er is al snel sprake van gemiste kansen en opdrachten. 'Losing orders', zegt men in het bedrijfsleven. Stel je bent freelance journalist en een blad wil je inschakelen voor een verhaal, maar als je na twee of drie keer nog steeds niet bereikbaar bent, zullen ze op zoek gaan naar iemand anders. In dit soort gevallen is het toch wel ver standig om te bezien of er iets aan te doen is". Semavoice En laat daar nou inderdaad iets aan te doen zijn. Allereerst zijn daar de tele foon en het antwoordapparaat, schetst Beekhuis trapsgewijs het bereikbaar- heidsideaal. Het nadeel van het ant woordapparaat is weer dat de gebelde niet altijd onmiddellijk kan reageren. De autotelefoon mag eigenlijk ook niet ontbreken en de semafoon (de 'pieper') is al bijna gemeengoed geworden. De nieuwste ontwikkeling is de semavoice, een must voor een ieder die het bereik- baarheidsideaal nastreeft. FOTO: PERS in gebruik: de fax functioneert als de auto stilstaat. De onontkoombare vraag die zich dringt zo langzamerhand: is het baarheidsideaal niet verworden tot bereikbaarheidsgekte? Beekhuis gelooft vooral dat zakenm sen de voorzieningen aankopen om ze het praktisch voordeel ervan inzi „Maar ik heb het idee dat men in het gemeen vandaag de dag geen ba schappen meer wil missen. Je ziet veel mensen ook een soort vermeng van privé en zakelijke aangelegen den. Persoonlijk ervaar ik het ook i als belastend om door middel van techniek altijd bereikbaar te zijn. I eindelijk kan ik altijd nog zelf bepa om het knopje om te draaien. Ach moet de dingen ook niet overdrijv r?PJ de afgelopen uren is mijn semafi I geen-enkele keer overgegaan". Toch zijn er nogal wat mensen die (AE overgaan van de telefoonbel op som jepe ge momenten beschouwen als een\ velende inbreuk op de privacy. De st ker uit het stopcontact trekken achile K velen wel een heel erg rigoureuze st een In zo'n geval dient het antwoordap iver raat niet zo zeer om de bereikbaarh te vergroten, alswel om de gespre^ partners te zeven. Een Apeldoori haar naam wil ze niet in de krant, z acnt specifiek daarom een antwoordap'eert raat te hebben gekocht. Bij haar st och thuis of niet thuis altijd het paraat aan. „Ik kan dan zelf bepalei fanvv ik iemand ai dan niet direct terug! chte Als ik thuis ben, hoor ik wie het ban chtei inspreekt, als ik op dat moment will iet tu ik nog de telefoon snel aannemjvee Maar dat wil ik lang niet altijd. Vnjng v den van mij weten dat ook wel. ;gjm hebben het geaccepteerd. Met KiKolc wilde ik alleen zijn met de kindei aast dus gewoon het antwoordapparaat a Is co Ideaal. Met een paar mensen die g leur antwoordapparaat hebben, heb ik ieikte soort telefooncode afgesproken: de arl P lefoon een afgesproken aantal keren e er ten overgaan. Ik ben heus niet de en chat die regelmatig van dat ding baalt". Jranc Hazen Maar voor de 'zwaargebruikers' vai 'och mobiele communicatie ligt het and e wa Er is geen enkele reden voor mede et N gen met mensen die zichzelf, hun 1 alen. auto of kantoor volhangen met app rgev tuur ter vergroting van de bereikb ediei heid. Integendeel juist, beweert psy< erkti loog dr. A. Vrolijk, verbonden aai eel Vrije Universiteit in Amsterdam. én k zijn, zo wees onderzoek uit, voora :wee hazen, de workaholics, die gebruik al ken van dat soort elektronische g imei pen. En ze vinden het prachtig, d( jk zij tjes. Hoe meer, hoe mooier. Dergel etar iieden lijden er echt niet onder. Het >1 ïtk meer de mensen die af en toe gecoi mm; neerd zijn, zoals een arts of een n 'heic teur bij een nutsbedrijf, die het als i! jaar; beschouwen. Maar niet de hazen, I -n ki nou! Het verschaft ze een zekere sta aar net als die bulk creditcards". ems Maar wat straks als Jan en Allemai aankoop van zijn autotelefoon afre jjj met een creditcard? Die ged3 stemt Vrolijk niet somber. Op irom arl toon: „Dan komt er wel weer mhi nieuws. Daar hoeven we ons geen M gen over te maken. Je kunt je altijd >sjes het plebs blijven onderscheiden. t< probleem". !Jn e R ZATERDAG 15 FEBRUARI 1992 PAGINA; Half Nederland telefonisch onbereikbaar, zo klonk onlangs het alarmerende bericht van een onderzoeksbureau. Door- kiesnummers, directe nummers waarmee de telefooncen trale van een bedrijf kan worden omzeild, werken niet. In meer dan de helft van de gepleegde telefoontjes krijgt de opbeller geen contact met de persoon die hij zoekt. Tegen over de beroerde bereikbaarheid van individuen staat een licht verbeterde toegankelijkheid van bedrijven: in 1984 was dertien procent via de telefoon niet bereikbaar, nu is dat percentage vijf. Het resultaat mag er misschien nog altijd niet naar zijn, maar Nederlanders maken er dan ook steeds meer werk van en geven steeds meer geld uit om vrijwel 24 uur per dag bereikbaar te zijn. De verkoop van antwoordapparaten, piepers, faxen en autotelefoons is stijgt nog steeds. Bereikbaarheid: snobappeal of noodzaak? Een stand van zaken.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 28