Dromen over een schone Maas FOTO'S: STEPHEN EVENHUIS Een laborante van het Waterwinningbedrijf Brabantse Bies- bosch (WBB) analyseert gifstoffen uit het water. Meetstation. Idoor KARIN SWIERS WERKENDAM - België houdt middeleeuwse tradities graag in ere. Zo komen de riolen van diverse steden in Wallonië nog steeds rechtstreeks uit op de Maas. Het zwaar verontreinigde afvalwater van de Waalse indus trie loopt ook zo de rivier in. Wa ter kent echter geen grenzen en daarom heeft het Waterwinning- bedrijf Brabantse Biesbosch (WBB) inmiddels een half mil jard gulden geïnvesteerd om de gevolgen van deze lozingen op te vangen. Vijf miljoen mensen zijn voor hun drinkwater aangewezen op de Maas. Rotterdam, Noordwest-Brabant, Dor drecht en Zeeland nemen het 'ruwe wa ter' van WBB af en verwerken het on der meer tot drinkwater. Het bedrijf heeft in het hart van het Brabantse na tuurgebied drie spaarbekkens aange legd. Het bekken De Gijster bevat ruim 32 miljoen kubieke meter water, een voorraad genoeg voor twee maanden. De helft van die voorraad is bijna op gesoupeerd. Eind ja nuari zorgde een Bel gische gifgolf ervoor dat de inname van het Maaswater moest worden gestaakt. Be gin februari diende een tweede gifgolf zich aan met stoffen die in het spiksplin ternieuwe laborato rium van WBB (kos ten 12 miljoen gul den) niet eens geana lyseerd konden wor den. De monsters moeten worden uit besteed a raison van duizend gulden per monster. De investe ringen ten spijt, het blijft vechten tegen de Waalse bierkaai. Woordvoerder Jür- gen Volz rekent voor dat het niet kunnen onttrekken van water aan de Maas WBB honderdduizend gul den per dag kost. Per jaar gebeurt dat zo'n vier tot zes keer. Het sluiten van de inlaat is het zwaarste middel. En tevens het topje van de ijs berg. Vorig jaar werd het bedrijf 33 keer gewaarschuwd voor een gevaarlij ke lozing. De inmiddels gigantische schadepost kan op niemand worden verhaald, want de vervuiler ligt op het kerkhof. Mocht WBB een van de boos doeners op heterdaad betrappen, dan ligt een forse schadeclaim klaar. Ook de Stichting Reinwater staat te trappelen om een proefproces te begin nen. Zoals eerder tegen de Franse kali- mijnen die grote hoeveelheden zout loosden in de Rijn. De Fransen werden door Nederlandse tuinders en de stich ting voor de rechter gedaagd. Na veer tien jaar procederen werden de mijnen door de Hoge Raad veroordeeld tot een schadevergoeding. Een klein suc cesje, ook al had het proces weinig ef fect op de lozingen. Reinwater heeft onlangs monsters genomen in de Maas en bouwt dossiers op over een aantal notoire Waalse lozers. Dossier Nu zijn die lozers bij naam en toenaam bekend. De Samenwerkende Rijn- en Maaswaterleidingbedrijven (RIWA) noemen ze ieder jaar in het jaarverslag, stellen zogeheten Maas-memoranda op in het Nederlands en in het Frans. Maar vooralsnog leverde het weinig re sultaat op. Vorig jaar hebben de RIWA de Maas van de bron tot en met de monding onderzocht. Het rapport wordt binnenkort gepubliceerd. Maar het rapport over hetzelfde onderzoek uit 1982 volstaat ook, zegt Volz, want veel is er nog niet veranderd. Uit het oude rapport blijkt dat de Maas al aan de bron is vervuild. De 'black spots' be vinden zich in de omgeving van Luik en Charleroi, waar ongenegeerd op de Maas en haar zijrivieren wordt geloosd. Een onvolledige opsomming: de kunst- mestfabriek te Engis loost zes ton fluo ride en fosfaat per dag. Op de Samber, een zijriviertje van de Maas, wordt rond de vijhonderd ton zout per dag geloosd. Het veel te hoge chloridegehalte in dit riviertje wordt veroorzaakt door lozin gen van een sodafabriek en een chloor- elektrolysefabriek. De invloed van de lozing van een papierpulpfabriek in Harnoncourt is zo groot dat het effect tot bij de Maasmonding merkbaar blijft. De metaalverwerkende bedrijven rondom Luik lozen cadmium, een van de meest giftige zware metalen. Lippendienst Conclusie: de Maas is nabij Luik zo sterk vervuild dat van een gezond biolo gisch leven geen sprake meer is. De vreemde fluoriserende kleuren, schuimvorming en hinderlijke stank spreken boekdelen. Maar„Wallo nië vindt de waterkwaliteit van de Maas goed genoeg. De directeur van de Luik se haven zegt dat de Maas de schoonste rivier is van West-Europa. Hij zegt ook dat die arrogante Nederlanders een nog schonere Maas maar zelf moeten betalen", herinnert Volz. Saillant detail is dat Wallonië haar drinkwater niet uit de Maas haalt. Antwerpen en Brussel doen dat wel en zij betalen daarvoor een behoorlijke 'tax' aan de Walen. Nederland staat niet helemaal alleen in het gevecht tegen de Waalse smeerpij- perij. Greenpeace België luidde eerder samen met enkele vissersverenigingen de alarmklok. Een lijvig dossier vol aan tijgingen werd vorig jaar naar buiten gebracht. De Waalse overheid weiger de hierop te reageren. Uit het rapport komt naar voren dat Wallonië tot op heden enkel 'lippendienst' heeft bewe zen aan veel internationale voorschrif ten. De EG-richtlijnen inzake de be scherming van oppervlaktewateren worden niet toegepast. België, dus ook Wallonië, heeft daarnaast in het Noordzee-Aktieplan plechtig beloofd de vervuiling van de rivieren in 1995 met de helft te hebben teruggebracht. Greenpeace verwacht dat zelfs het jaar 2000 niet gehaald wordt. Logisch, want nog geen 25 procent van het Waalse stedelijk afvalwater wordt gezuiverd. Laat staan het afvalwater van de indus trie. „De Waalse overheid weet niet, wil niet en kan niet", vat Olivier Deleuze van Greenpeace het probleem kort samen. De staatshervorming en het grote ge brek aan geld vormen samen het strui kelblok. Hoewel het waterbeheer is ge regionaliseerd, zijn de bevoegdheden onoverzichtelijk versnipperd tussen ge westelijke en nationale instanties. Die' instanties beconcurreren elkaar liever dan dat ze enige verantwoordelijkheid nemen. Het beschermen van opper vlaktewateren in Wallonië komt neer op het vaag voorschrijven van emissie normen. Bovendien wordt daarvoor eerst het Verbond van Belgische On dernemingen geraadpleegd. Milieube wegingen worden zonder pardon aan de kant gezet. Uit onderzoek van het Instituut voor Hygiëne en Epidemiolo gie blijkt dat de emissienormen om de haverklap overschreden worden. Spionage Het vergunningenbeleid van de Waalse overheid is een puinhoop. De bedrijven hebben zo goed als vrij spel voor het ongegeneerd lozen van hun afvalwater. Van de drieduizend bedrijven hebben er slechts achthonderd een vergunning om te lozen. „Bij de regionale admini stratie zijn slechts vijf ingenieurs in dienst om vergunningen op te stellen. Aangezien de normen zeer vaag zijn, wordt een vergunning verstrekt op maat van de aanvrager". Personeelsge brek en reorganisatie maken controle op het naleven van de vergunningen onmogelijk. Dat de illegale lozers ge pakt en bestraft worden is een utopie. Greenpeace probeert al jaren in het be zit te komen van de vergunningen om zelf de controle ter hand te nemen. „Er is waterwetgeving die zegt dat vergun ningen openbaar zijn. Maar dat kan pas via een ministerieel besluit. De ministe ries doen er alles aan om te voorkomen dat de vergunningen openbaar worden. Een van de argumenten die zij daar voor gebruiken is dat er sprake zou zijn van industriële spionage", schetst De- leuze de waanzin. Naar de rechter stap pen heeft geen zin, zegt hij. Want de rechterlijke macht is niet overtuigd van het milieubelang. „Dat wordt een pijn lijk, heel lang, moeizaam en kostbaar proces dat we zeker zullen verliezen". Greenpeace hoopt dat Nederland meer druk uit gaat oefenen op België. Loopgraven De Stichting Reinwater doet haar best, maar stuit op een voor haar onbekende cultuur van bestuurlijke geheimhou ding. „De Belgen zijn heel slim in het doorspelen van verantwoordelijkheden naar gewesten of nationale regeringen. Het is maar net zoals het uitkomt. We worden voortdurend van het kastje naar de muur gestuurd. Maar ook de bedrijven hebben zo hun loopgraven. Ze kijkén eerst wat je van hun produk- tieproces en zuiveringsmethodes af weet. En dan zeggen ze dat het bij hun net iets anders gaat. waardoor je het overzicht weer kwijt bent. Ze komen met de meest vreemdsoortige technie ken die het afvalwater voor tachtig pro cent zouden zuiveren. De trukendoos is enorm, ook die van de overheid. Wij hebben inmiddels wel wat ervaring op gedaan, maar precies de vinger op de zere plek leggen is erg moeilijk", ver zucht Joost Rutteman. Reinwater vindt dat de Nederlandse overheid moet aankaarten dat de EG- richtlijnen worden overtreden. „Het is toch onbehoorlijk dat de buren ons be lasten met hun vervuiling. Dat moet re den genoeg zijn om naar het Internatio nale Hof van Justitie te stappen. Ook in het Nóordzee-Aktieplan zijn duidelijke afspraken gemaakt. Dat is genoeg om stand te houden in zo'n procedure". WBB wil dat de Nederlandse regering het initiatief neemt om met alle vijf Maasoeverlanden om de tafel te gaan zitten. „Dan kan België zich namelijk niet meer verschuilen achter het argu ment dat Nederland onredelijke eisen stelt. Duitsland saneert. Frankrijk en Luxemburg saneren, België is een eiland tussen zuiverende naties gewor den". RIWA droomt van een interna tionale Maascommissie analoog aan de Internationale Rijncommissie. Die commissie moet een Maas- actieplan opstellen voor zuiver Maaswater. Een internationaal meet-, meld- en waar schuwingssysteem moet worden opge zet. Want vooralsnog kunnen gifgolven ongestoord 250 kilometer afleggen, voordat ze worden gesignaleerd aan de Nederlandse grens. Waterverdragen Wat doet de Nederlandse overheid? Uiteraard stond de Tweede Kamer op de achterste benen vanwege de recente giflozingen. Aangedrongen werd op een harde aanpak. De zuiderburen moesten maar eens voor de internatio nale rechter worden gesleept. Minister Hanja Maij-Weggen van verkeer en wa terstaat suste de bezorgde volksverte genwoordigers. Een vrachtwagen zou op een stil plekje langs de rivier zijn tank leeg hebben laten lopen. WBB be strijdt dit, want het gaat om stoffen die in veel industriële processen worden gebruikt. De minister verwacht binnen twee jaar een akkoord te kunnen slui ten met de Belgische regering over de beruchte waterverdragen. Berucht, om dat er al sinds de jaren zeventig over wordt overhandeld. Kort samengevat komt het erop neer dat Nederland de vaargeul van de Westerschelde uitdiept in ruil voor het schoonhouden van de Maas. Met de verdieping wordt het mo gelijk dat schepen tot 125.000 ton de haven van Antwerpen binnenvaren. Gunstig voor de Vlamingen, maar de Walen schieten er niets mee op. De stugge houding van de Walen heeft de onderhandelingen dan ook doen mis lukken. Voorlopig wordt niet verwacht dat de Walen zullen gaan betalen voor een ruil waar alleen Vlaanderen profijt van heeft. CcidócSouwnt

Leidse Courant | 1992 | | pagina 27