r telli Fiere-Cooman vordt niet geraakt loor Winterspelen eland drijft op Molukker en Denen SPORT VOETBALLERLEI (etari laat kans jzettelijk onbenut [üióeSomcwl ZATERDAG 15 FEBRUARI 1992 Detari, speler van de Italiaanse tweede-divisieclub Bolog- ïeeft afgelopen zondag opzettelijk een doelrijpe kans gemist. Hongaar zei na de overwinning van 1-0 in en op Messina te- >ver een lokaal radiostation dat hij in de slotfase de bal met rbedachten rade had teruggespeeld op de doelman van de te- partij. „Ik was geirriteerd omdat mijn medespelers me in het negeerden. Ik wil Bologna zo spoedig mogelijk verlaten", al- Detari die maandag geschrokken op zijn eerdere uitspraken gkwam. „Dat heb ik na de wedstrijd slechts in een emotione- iwelling geroepen." De Gazzetta dello Sport schreef dat De- Zijn eigen kansen op een aantrekkelijke transfer had geredu- ■d. „Wie wil een speler die zijn eigen club verraadt." De Itali- voetbalbond stelt een onderzoek in. Nigeriaanse voetballer positief De Nigeriaanse voetballer John Esin Etim is betrapt op het gebruik van een verboden stimulerend middel. In de uri ne van de speler van de Belgi sche club Lierse SK zijn na een in november gespeeld compe titieduel sporen van amfetami ne gevonden. Dat heeft een woordvoerder van de club dinsdag gezegd. Zowel bij het eerste onderzoek als de contra expertise bleek de internatio nal positief. Volgens de club man zal Etim worden ge schorst door de Belgische bond. Trainer van tobbend Spelen zonder Aberdeen ontslagen Braziliaans elftal De sportief tobbende Schotse club Aberdeen heeft trainer Alex Smith ontslagen. Hij wordt opgevolgd door Willi Miller, die aanvoerder was toen Aberdeen in 1983 de Eu ropa Cup 2 won. Miller maakte al deel uit van de trainersstaf van Aberdeen. Smith werd ver antwoordelijk gesteld voor de slechte prestaties van Aber- deeen. Nadat de club vorig sei zoen pas op de laatste dag van de competitie de titel in de ere divisie moest laten aan Glas gow Rangers, werden dit sei zoen van de laatste achttien wedstrijden er slechts drie ge- Voor de tweede keer in de ge schiedenis mist de Braziliaan se voetbalploeg het olympisch toernooi. Het team speelde in groep A van het in Ascuncion gehouden kwalificatietoernooi gelijk tegen Venezuela (1-1), waar een zege noodzakelijk was voor een plaats in de Zuid- amerikaanse eindronde. De Braziliaanse pers hekelde de prestatie. „Het is een schan daal", schreef de gezagheb bende krant O Globo, die pleit te voor het ontslag van bonds coach Ernesto Paulo. Vier jaar geleden in Seoul behaalde de Olympische ploeg van Brazilië nog de zilveren medaille. BLANGEVELD 1DELHARNIS - De eren onttroonde we- recordhoudster Nelli e-Cooman zet dit keinde voor het eerst s precies een jaar eens haar tanden in ordinaire zak patat, ens de nationale kam- nschappen indoor-at- k, vandaag en mor- in Den Haag, loopt de loopster een be- rijke weddenschap af. wie ik had gewed? mezelf. Ik zou een jeen patat eten. Soms me dat wel wat moei- ;kost, maar ik denk ik het ook in de toe- st verder wel kan vol len". Idels heeft Nelli Cooman, ich als gevolg van een tring blessure op het laat- noment heeft afgemeld de NK, haar eetpatroon andere manieren ingrij- aangepast. Olie, vet, sui- >ut en vlees staan op haar lijst van „verboden mid- Cooman volgt een dieet, dat aanvankelijk was bedoeld om gewicht 3 te raken. Maar dat ze wat jetreft. zo meent ze nu, «jlengte van jaren kan vol- :n. ,,'s Ochtends muesli :$ater, 's middags honderd rijst en honderd gram vis en 's avonds hetzelf- 's middags. Alleen op g maak ik een uitzonde- Dan is het junk-dag". 3 nelle lijf van Nelli Coo- met 7.00 op de 60 meter 1987 tot gisteren (toen ne Ottey vierhonderdste liep) wereldrecord- l! iter, was uitgedijd in de den dat ze trachtte te her stellen van de ziekte van Pfeif fer. „Ik ben in december met dat dieet begonnen en het gaat goed. Als ik er nu over nadenk, eet ik ook bijna geen groente meer. Zoals ik me nu voel, wil ik er mijn hele leven mee door gaan. Het houdt me goed in ba lans. Julliët Bergman doet het al tien jaar". Bergman is in het Zeeuwse Middelharnis - de nieuwe trainingspartner van Nelli Fiere-Cooman, die vorig jaar naar het dorp Nieu- werkerk op Schouwen Duive- land is „geëmigreerd". „Berg man is wereldkampioene body-building", schetst Coo man het profiel van haar trai ningscollega. „Hans (Nelli's echtgenoot, red.) doet de atle- tiektraining en Jim Lensveld, de trainer van Julliët, verzorgt de krachttraining en de voe ding". Daarnaast houdt Hans Fiere zich de laatste twee jaar ook ambtshalve bezig met (Nelli's) sportmarketing. De fa milie Fiere richtte in 1989 de BV New Born op. „Ja, die naam heb ik verzonnen", erkent de Zeeuws/Rotterdamse Suri naamse. „Daarin worden al onze activiteiten behartigd". Bloedonderzoek In de lange periode van wind stilte rond het Zeeuwse paar, speelde zich de nodige ellende af. Haar almaar oplopende tij den op de sprintnummers wekten in brede kring de ver onderstelling dat het gedaan zou zijn met de koopvrouw. En, eerlijk gezegd, ook Nelli zelf begon daar wel rekening mee te houden. „Op de trai ning ging het steeds goed, maar na een reis en bij wed strijden lukte het niet meer. Dan was ik harstikke moe en lag ik soms dagen op bed", ver telt ze nu, tijdens de eerste keer dat ze haar sportieve stil zwijgen doorbreekt. Cooman onderging het afgelopen jaar een aantal bloedonderzoeken, maar die maakten geen eind aan haar toenemende twijfels. „Integendeel", roept ze nu ou derwets strijdlustig uit. „Ze werkten averechts. Het werd voor mij een soort psychologi sche oorlogvoering. Ik werd moedeloos van al die resulta ten. Dan had ik weer een te kort aan zus en dan weer een tekort aan zo. Ik moest het al lemaal zelf betalen, zo'n acht honderd gulden per keer, en op een gegeven moment heb ik gezegd: de pot op met die stomme onderzoeken!" Maar in september bleek, na toch weer een onderzoek door NSF-arts IJzerman, ineens wat de ellende en lamlendigheid moest hebben veroorzaakt. „De ziekte van Pfeiffer. Ja, de kusziekte. Ik moet zo het onge veer tijdens de Kerstdagen van 1990 hebben opgelopen. Je weet hoe het gaat, hè. Je ont moet veel mensen en daarbij wordt gezoend. In mijn vak ben je er vatbaar voor". De, verrassende, constatering wekte in huize Fiere zowel schrik als opluchting. „Het heeft me anderhalf jaar ge kost. Maar nu weet ik eindelijk wat de oorzaak was. En dat neemt een hoop twijfel weg". Barcelona In december vorig jaar werd Cooman door haar sportartsen „honderd procent genezen" verklaard, maar sindsdien heeft ze nog niet kunnen aan tonen haar tempo van toen te kunnen benaderen. „Ik heb een te korte voorbereiding ge had om nu al succes te heb ben". Cooman liep vóór de NK- indoor slechts drie wedstrij den, maar kwam niet met de eersten over de streep. „De laatste wedstrijd was in Glas gow. Maar daar kwam ik niet in de vijfde versnelling. Aan de NK zou ik dan ook alleen heb ben meegedaan in het kader van de trainingsopbouw". Die dus nu weer worden door kruist door haar hamstring problemen. En ook al zou het dit weekeinde in Den Haag on verhoopt wél zijn gelukt, zou Cooman geen gebruik maken van de mogelijkheid om in Ge nua van start te gaan bij de EK. „Ik richt me helemaal op Bar celona", aldus Cooman, die het stempel draagt alleen op bin nenbanen snel uit de voeten te kunnen. Cooman, inmiddels 27 jaar, wil bij de Spaanse Spelen zowel op het individuele- als estafette- sprintnummer aan de start verschijnen. Op initiatief van de bond („En een beetje van mij") trachten 's lands snelste „meiden" uit te groeien tot een team. „Monique Boogaards, Petra Huybrechtse. Jacqueline Poelman, Karin de Lange en ik", somt Cooman met wat moeite op. „We trainen nu vooral om sfeer te kweken", al dus de loopster van ATC'75. „Ik vind teamsport heel leuk. Het is net als toen ik op voet ballen zat". Ethiopië Terwijl Nelli Cooman in de at letiek in de vergetelheid dreig de te raken, bleef haar naam op andere fronten wel rondzin gen. Via de Stichting Sport Witnesses liet ze zich horen bij evangelisatie-bijeenkomsten en als panellid verscheen ze zo ongeveer wekelijks op de beeldbuis. „Voor die lezingen heb ik geen tijd meer. Daar ben ik mee gestopt. Ik ben ook niet verbonden aan die stich ting. De mensen wilden dat misschien wel zo, maar het is nooit serieus aan de orde ge weest. Ik geloof nog steeds, maar dat is puur op mezelf ge richt". Voor „Artsen zonder grenzen" reisde Cooman in oktober vo rig jaar, met toestemming van haar eigen artsen, voor een tv- uitzending ook naar Ethiopië. „Voor zoiets vraag je natuur lijk geen geld", aldus Cooman, die zegt nu van haar spaargeld en van de inkomsten van haar echtgenoot te leven. De riante villa in het gehucht Nieuwer- kerk kon worden bekostigd uit de verkoop van hun pand in Rotterdam. „Als je in Ethiopië zelf de situatie ziet. word je kwaad op de westerse wereld", vertelt Cooman over haar rei servaringen. „We logeerden daar naast een begraafplaats en minstens twee keer per dag zag je daar kinderen worden begraven. Ik heb voor ze gebe den en ergens middenin de jungle heb ik meegezongen Nelli Fiere- Cooman, hersteld van de ziekte van Pfeiffer. FOTO: JACQUES ZORGMAN met de Christenen. Ik heb wat medische hulp kunnen geven, maar verder heb ik niet veel kunnen doen. Want de taal is een probleem". Op het Afri kaanse continent werd Fiere- Cooman als loopster niet of nauwelijks herkend. „Ze heb ben geen kranten of tv en ken nen hun eigen lopers niet eens. Het was een aangrijpen de ervaring". Johnson Maar terug in Nederland raak te ze weer verstrikt in de sport. Haar plannen voor een hecht samenwerkingsverband met Ben Johnson, ontdooid tijdens de voor beiden mislukte EK- indoor vorig jaar in Sevilla, lig gen inmiddels weer ver achter in de vrieskast. „Ben heeft het te druk en ik ben toch teveel een huistype", verklaart Coo man het mislukken van het plan. „Ik heb Ben pas nog ge beld. Iedereen wil hem trai nen. Om z'n geld. En hij weet zelf ook niet wat-ie wil. Ik wel. De mensen zien me wel als wispelturig, maar ik weet wat ik wil. Het probleem is dat de mensen zoveel van je verwach ten". Dat gold ook, zo weet sinds gis teravond ex-wereldrecord houdster Cooman, voor Yvon ne van Gennip. „Ik weet dat ze d'r best heeft gedaan. In Ne derland is het heel erg. Eerst loven en prijzen ze je en als het ietsje minder gaat, word je meteen behandeld als een soort voetveeg. Stank voor dank, dat geldt voor de spor ters in het algemeen". Van Gennip is ongeveer de enige die Cooman deze week tijdens de Winterspelen in actie heeft gezien. „Het raakt me verder helemaal niet. Ik vind het alle maal een beetje nep, een beet je onecht. Misschien is het wel stom van me, maar ik vind het veel te koud. Ik krijg al kippe- vel als ik het zie. Geef mij maar warmte. Daarom ben ik ook naar Zeeland verhuisd. Hier is het echt een paar graden war mer. Maar ik hoop echt dat Ne derland bij de Winterspelen een paar medailles haalt. An ders zou het wel heel erg zielig zijn". Doelmatig maar geen doelpunten door FRANK WERKMAU Zoals 't de recht geaarde liefhebber niet zal en kan zijn ontgaan acteerde onze vaderlandse voetbaltrots eerder deze week in sub-tropische streken. Een oefenduel, heette het. Waarvoor werd geoefend was wel duidelijk. Waarom zal wel eeuwig een raadsel blijven. Het was huilen met de oranje pet op, afgelopen woensdag in het onder andere omstandigheden bepaald niet onaantrekkelijke zuid-Portugal. Wat erger washet was niet de eerste keer dat een vriendschappelijke ontmoeting van Nederlands beste voetballers op een regelrecht drama uitliep. Elke zich ooit als fan van 'het spelletje' beschouwende landgenoot heeft zich afgelopen woensdag vol walging van de televisiebeelden afgewend. Vergeten was het mooie gevoel, waarmee bijna vier jaar geleden massaal de straat werd opgegaan. Om uiting te geven aan de trots op 'onze' Europese titel van '88 De driekleur was deze week slechts de vlag die de volgende lading dekte: rood van woede, wit van ergernis en blauw van de kou. waarin goed betaalde voetballers de aanhang zetten. Weer zetten. Het lijkt zo langzamerhand een onvervalst treurspel te worden met dat Nederlands elftal. 44 maanden geleden nog staken de spelers de loftrompet over de verbale, morele en fysieke steun van de fans. Mede en misschien wel vooral dank zij de formidabele inbreng van het zich kosteyi noch moeiten sparende legioen waren immers de Duitse en Russische barricaden geslecht. Het EK-bastion genomen. Een aantal spelers kon elders vorstelijke contracten afsluitenterwijl de supporters zich weer op de werkvloer begaven om al vast te gaan sparen voor de volgende trip. Roem is vergankelijk en voetballers hebben een slecht geheugen. De vriendschappelijke- of oefenwedstrijden liet zelfs de trouwe aanhang al regelmatig links liggen. Wat dat betreft heeft men al een fijne neus ontwikkeld voor wat soms goed kan zijn maar te vaak slecht. Dan kun je je geld en tijd beter besteden. Slechts voor duels, waarin meer dan de eer op het spel stond wilde men nog wel massaal uitrukken. Maar ook voor dat soort partijen lijkt de animo de laatste lijd af te nemen. Niet zo vreemd, want ook die 'potjes'zijn doorgaans niet om aan te zien. Daarin gaat de blik op nul, het verstand op oneindig en maar gokken op een countertje. Mikken op doelmatigheid in plaats van op doelpunten. Voetbal kan leuk zi jn. Heel leuk. Maar dan moet wel aan een aantal voorwaarden worden voldaan. Ten eerste moeten de spelers er iets van willen maken. De bereidheid. Ten tweede moeten ze er iets van kunnen. Kwaliteit. Ten derde moet er sprake zijn van een ploeg, die bestaat uit spelers die een beetje op elkaar en een positief uitgangspunt zijn afgestemd. Aan alle drie basis-elementen schort het op dit moment in ons vaderlandse voetbal. De spelers willen te vaak niet. Probleem nummer twee is dat het niveau achteruit loopt. Derde euvel is dat de coaches niet meewerken. Of ze nu Michels of Advocaat heten is dan om het even. .Ze zijn beiden realist. De eerste stelde ooit slechts een offensieve formatie op als op alle posities sprake was van een goede bezetting. De laatste kiest voor zekerheid boven alles. De teruglopende totaal kwaliteit en de voortschrijdende leeftijd vormen dan mede een wurgende combinatie, waaruit voetbal als kijkspel niet levend tevoorschijn kan komen. De beste oplossing zou zijn geen oefen- en vriendschappelijke wedstrijden meer te spélen. Een beslissing die slechts zal worden betreurd door de enkeling, die daardoor een glorieuze interland carrière zal mislopen. ■amateurclub vestigt hoop op Piet de Visser ISINGEN - In het n ie seizoen in het be- voetbal gaat het de nalig amateurclub -dissingen nog altijd voor de wind. Ook de ai immercieel verstan- - naam VCV Zee- 11 lijkt onlosmakelijk )nden met de laatste J s op de ranglijst van J erste divisie. Toch ont de club van voor- J Pim Kraan wel trek- j an een „echte" prof it rikelen die de afgelopen ij< i rond het, afgelegen, ia igse sportpark Inslaan n worden opgetekend, ten dat de situatie bij Zeeland weinig onder door wat zich achter de 1 nen afspeelt bij, bijvoor- FC Den Haag. De rossi- iner Louis Verstraaten, 2 ?n verdienstelijk aanval- 21 RBC en Club Brugge, twee weken geleden, in- d de wacht aangezegd. 31 de resultaten uitble- n de nieuw aangetreden tter Pim Kraan dreigde i met vertrek omdat de urtak van de club het ement van de grote had willen aanvragen. •3 r komt Zeeuw en ex-in- •1 ional Jan Poortvliet, één 13 i slechts twee profs die i b nu telt, als gevolg van toil van mening" (nog) Erder dan een plaatsje in icede elftal. De andere I 'oetballer, ex-Feyenoor- arlo van Tour, staat ge- crd buitenspel. De vol gende aanleiding voor publici teit is waarschijnlijk het finan ciële tekort (zo'n drie ton) en de eventuele gevolgen daar van voor de betaald voetbal-li centie. 150 tegentreffers In de- achttien maanden be taald voetbal die VCV Zeeland (vorig seizoen VC Vlissingen) nu achter de riig heeft, kwam de ploeg nauwelijks weg van de allerlaatste (twintigste) plaats in de eerste divisie. De Zeeuwen boekten in 64 compe titieduels slechts negen over winningen, speelden elf keer gelijk en verloren (dus) 44 maal (resulterend in totaal 29 punten). In anderhalf seizoen scoorde de club zelf 61 maal; Haarlem bezorgde de eilan ders afgelopen zaterdagavond de 150e tegentreffer in het profbestaan. VCV Zeeland heeft zich inmid dels aangepast in het door op portunisme gedragen profmé tier en vestigt alle hoop op het te verwachten ja-woord van Piet de Visser. Vandaag geeft de alom erkende voetbal-gek uitsluitsel over de vraag of hij in zijn geboortestad Vlissingen het voortouw wil nemen. De Visser, wiens „levenslange" contract met Willem II vorig jaar werd ontbonden, heeft momenteel als „adviseur" al een belangrijke vinger in de pap bij de enige Zeeuwse prof club. Maar voorlopig drijft (VCV) Zeeland op een Moluk ker en twee Denen. Bert Pentury, in het bezit van het diploma „coach betaald voetbal", promoveerde op dinsdag 28 januari jongstleden van stroman tot tussenpaus. De 43-jarige Zuid-Molukker was dit seizoen bij VCV Zee land begonnen als assistent trainer, maar bij insiders was al duidelijk dat hij als dekman tel fungeerde, omdat Verstraa ten het vereiste papiertje niet op zak heeft. Dat werd dan ook de stok waarmee Verstraaten, zelf opvolger van de ontslagen Jo Jansen, vorige maand de deur werd uitgewerkt. „Omdat de KNVB en de trainersbond bezwaar maakten", werd Ver straaten voorgesteld stuivertje te wisselen met z'n assistent Pentury. Verstraaten trok daaruit zijn conclusies en ver trok, waarna Pentury geen mo rele obstakels maar zag. „Maar men moet nu niet denken dat er ineens resultaten geen ko men", waarschuwde de nieuwe kapitein. Sinds Pentury het roer heeft overgenomen ver loor VCV Zeeland van Emmen (3-0), speelde het met tien man. gelijk tegtn NEC (1-1) en ver loor het nipt (2-1) van Haarlem. Hé Pentury, die in Zeist deel uit maakte van de studie-lichting De Mos, Reker, Van Doorne- veld, Loffeld, blijkt te behoren tot het type no-nonsense coach. Hij zeurde na de pun- tendeling met NEC bijvoor beeld niet toen zijn verdediger Belfroid ongelukkig tegen een rode kaart opliep en zelfs niet toen zijn ploeg via een dubieu ze strafschop in de allerlaatste minuut de vierde seizoenszege misliep. „Dat hoort bij voet bal", concludeerde hij nuchter. Inmiddels heeft het thuispu bliek (met 1500 man zo'n 1000 minder dan het gemiddelde van vorig seizoen) kennis kun nen maken met een meeleven de coach. „Dié Verstraaten bleef altijd zitten en kon alleen maar 'hé' roepen", schetst een Zeeuwse supporter het ver schil. Maar ook hij kijkt vol verlangen uit naar het aantre den van Piet de Visser; per aanstaand seizoen. In deze fase van het armetierig bestaan van VCV Zeeland houdt de veteraan De Visser zich vooral bezig met het wer ven van sponsors (zestien in de afgelopen twee weken). „We overleggen veel, maar ik be paal de opstelling", geeft Pen tury aan. Denen In die opstelling vallen vooral de namen van Leit Nielsen en Dennis Heine op. Het Deense duo vluchtte eind vorig jaar uit Kopenhagen, waar de fusie tot een nieuwe club (K.B.) met louter problemen gepaard gaat. „Iedereen van ons oude team is inmiddels vertrok ken", vertelt centrale midden velder Heine. Ook trainer Björn Hensen werd in Kopen hagen de laan uitgestuurd en hij bracht Heine en z'n maatje Nielsen (spits) in contact met PSV. „Daar hebben we een dag getraind bij Huub Stevens, die zei dat hij ons bij VW, MW en Roda JC zou aanbieden", aldus de oudste. Heine (25) en Niel sen (21) trainden mee in Venlo, waar men het duo wel wilde in lijven. Heine (loodgieter) en Nielsen (schilder) dienden in Denemarken hun ontslag in. maar hoorden toen dat VW problemen maakte over een vermeend transferbedrag. „Maar de club had ons beloofd dat we zo wegkonden", meldt Heine, nog altijd ontstemd. Piet de Visser bewees zijn oren en ogen nog altijd niet, in z'n Trainer Pentury met de Denen Heine (blond) en Nielsen op het afge legen complex van VCV Zeeland. FOTO: ANP zak te hebben en hapte snel toe. Voor 75.000 gesponsorde guldens haalde hij het duo naar Walcheren. Als ze aan het eind van het seizoen vertrek ken toucheren zowel de voet ballers als VCV Zeeland onge veer de helft van het transfer- bedrag. „Het is leuk dat ze ons hier willen houden, maar we willen eigenlijk naar een eredi visie-club", schetst Nielsen beider ambities. Trainer Pentury: „We spelen verder met alleen maar ama teurs. Bij TOP hebben ze ten minste nog allemaal in de hoofdklasse gespeeld, maar hier in Zeeland komen ze uit de tweede klasse of lager. Zo kun je het volgend seizoen niet opnieuw beginnen. Er zullen echt versterkingen moeten ko men. En daar is Piet de Visser druk mee bezig. Want zo kan het niet doorgaan". Gerard Hoogervorst (ex-RVC) bestuurslid VLISSINGEN - Voormalig RVC-manager Gerard Hoogervorst is sinds januari van dit jaar in het bestuur van VCV Zeeland be last met de portefeuille „technische zaken". Na zijn vertrek uit Rijswijk keerde Hoogervorst de voetballerij een aantal jaren ge leden de rug toe. In zijn woonplaats Renesse legde Hoogervorst zich toe op de duivensport. Daarbij kwam hij in contact met een van de leden van de Business-club van de Zeeuwse profclub, die hem polste voor de bestuursfunctie. In het gezelschap van „advi seur" Piet de Visser (die ook in Den Haag werkzaam is geweest) werkt Hoogervorst aan een succesvollere toekomst voor VCV Zeëland.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 25