Üey versus Jansen: alleen goud telt De bloedplaatjes van Nick Thometz terard van Velde laakt nergens en probleem van SPORT WINTERSPELEN eidóaOowvarit ZATERDAG 15 FEBRUARI 1992 ALBERTVILLE 92 Duitse schoolvrienden rodelen naar het gouden LA PLAGNE Stefan Krausse en Jan Behrendt ro delen met elkaar sinds hun schooltijd, van toen ze tien waren. Veertien jaar later behaalden ze het grootste succes uit hun loopbaan. De Duitsers won nen gisteren op de bobbaan van La Plagne de Olym pische gouden medaille in de tweezitter. Hun landge noten Mankei en Rudolph maakten het succes met de tweede plaats compleet. De voormalige Oostduit sers Krausse en Behrendt voelden zich na hun twee de manche zeker van hun zaak. Ze poseerden met overwinningsgebaren voor de fotografen, terwijl de Italiaanse concurrenten Raffl en Norbert Huber nog van de baan raasden. Duitsland bleek na het laatste rodel-onderdeel het succesvolste land, met twee gouden medailles (Hackl in de eenzitter), een zilveren plak en de bronzen me daille van Susi Erdmann VLAMMETJES Geir Karlstad en Vegard Ulvang hebben de Noren de nare smaak van Calgary doen wegspoelen. Van de Noordkaap tot de Oslo-fjord was het feest. In Kirke- nes, Ulvangs geboortestadje in het uiterste noorden vlakbij de grens met Rusland, dansten en zongen de 5000 inwoners tot in de avonduren op het markt plein. „De belangrijkste gebeurtenis voor dit gebied sinds de aftocht van het Duitse leger in 1944", zei de plaatsvervangend burgemeester over het langlauf- goud. De skiërs van Taiwan hebben zo weinig sneeuw in eigen land, dat ze trainen op gras. Dat is minder leuk dan het klinkt.Als je in de sneeuw valt", aldus na tionaal kampioen Tang Wei-tsu, „glij je door. Op gras is het pijnlijker omdat je blijft steken". Afdalen op gras is te link. Vandaar dat de Taiwanese skiërs al leen deelnemen aan de slalom. Franse vrouwen winnen estafette LES SAISIES - Corinne Niogret, Veronique Claudel en Anne Briand bezorgden Frankrijk de derde gou den medaille tijdens de Winterspelen. De biathletes zorgden op de 3 x 7,5 kilometer estafette voor een gro te verrassing door de favoriete ploegen van Duitsland en het Gemenebest van Onafhankelijke Staten voor te blijven. Onder groot enthousiasme van het eigen publiek be sliste Briand de race. Niogret was sterk begonnen, maar na het optreden van Claudel was de Franse equi pe teruggezakt naar de derde plaats. Briand, een 23- jarige studente diergeneeskunde uit Mulhouse, hield tijdens het schieten haar ademhaling goed onder con trole. „Ik kon me geen missers veroorloven". Trainer Francis Mougel kon zijn tranen niet bedwingen. „We hebben in Frankrijk maar negen biathletes en daar van zijn er nu drie Olympisch kampioen", stamelde hij na de prijsuitreiking van het onderdeel dat in Les Saisies voor het eerst op het Olympisch programma stond. aaine van busi J^rdmann. leen deelnemen aan de slalom. stond. Nick Thometz: „Ik bid voor elke race". Idoor ARIE VAN DIJK ALBERTVILLE - Quiz- vraag: wie is de snelste man aller tijden op de schaats? Dus wie bereikte ooit de hoogste topsnel heid op de smalle ijzers? Bij velen zullen dan de na men van Uwe Jens Mey, Dan Jansen, Igor Zjele- zovski of Yasunori Miyabe boven komen drijven. Fout. De Amerikaan Nick Thometz gaat al deze cory feeën voor op de eeuwige ranglijsten van zowel de 500 als 1.000 meter. Op 26 maart 1987 snelde Tho metz op de mysterieuze Me- deo-baan in Alma Ata. die on danks Calgary en Heerenveen nog steeds de snelste piste ter wereld wordt genoemd door de schaatsers zelf, naar de fabu leuze tijden 36.23 en 1.12.05. Een kleine smet op deze super prestaties was, dat de wedstrij; den niet helemaal volgens bo boprocedures waren aange vraagd bij de ISU, zodat de tij den niet als wereldrecords er kend mochten worden. „Dat hoorde ik drie dagen la ter", denkt de nu 28-jarige Thometz terug. „Jammer, want ik voelde me toen heel goed. Het was na Heerenveen waar ik toen een baanrecord van 36.55 had gereden. Het ging steeds beter en toen kwa men we dus in Alma Ata, waar de omstandigheden ideaal wa ren. Ik denk zelfs, dat daar on der de 35 en 1.12 gedoken kan worden in de toekomst". Gedenkwaardig Het jaar 1987 was dus gedenk waardig voor Thometz. maar niet alleen vanwege Medeo en de World Cups die hij op beide afstanden won. Ineens de gro te favoriet voor de in het vizier verschijnende Spelen in Cal gary, kreeg hij een enorme te genslag te verwerken. Een 'ge zondheidsprobleem', dat hem wellicht altijd zal achtervol gen, openbaarde zich bij de sprinter in december van dat jaar. „Ik bleek problemen met mijn bloed te hebben, terwijl de 'Olympic trials' in Milwau kee bezig waren. In het zieken huis constateerden ze. dat ik veel te weinig bloedplaatjes had. Dat zijn die dingen die je bloed laten stollen als je een wondje hebt. Ik had me net ge plaatst voor Calgary en even later lag ik in het ziekenhuis. Dat was een enorme klap voor me". De Amerikaan uit Minneapolis in de staat Minnesota nam nog wel deel in Calgary, maar kreeg een grote domper te ver werken. Een achtste plaats op de 500 meter en een vernede rende achttiende zelfs op de 1.000 meter. Thometz was ge broken. „Ik wilde stoppen, het was zo frustrerend. Ik kon ge woon niet optimaal presteren. Ik was niet gezond". Cynisch Vier jaar later, in de lobby van het Bünderhof-hotel in Davos, straalt de frustratie nog immer van de Amerikaan af. Thometz vond weliswaar voldoende mo-1 tivatie en ook fysieke kracht om door te gaan, maar de ver maledijde bloedplaatjes bepa len elke dag zijn doen en laten. „T^ja, het is heel moeilijk", ver zucht de sprinter, inmiddels behoorlijk cynisch geworden. „Ik kan niet presteren zoals ik wil. Dat is het moeilijkste van alles en dat moet ik van me af proberen te zetten". „De doktoren kunnen er wei nig aan doen en 'drugs' kan ik in verband met doping ook niet gebruiken. Wil ik ook niet. Ik heb me voorgenomen per dag, of eigenlijk per week te le ven. Ik doe elke week een bloedtest en dan weet ik pre cies hoe ik er voorsta. Een nor maal mens heeft wel 200.000 bloedplaatjes, ik zit altijd ruim onder de 100.000. Zelfs een keer rond de 10.000, dan wordt het gevaarlijk. Het schommelt steeds. Ik probeer maar zo ge zond mogelijk te leven en te eten". Iedereen in het circuit kent Thometz' probleem. Vandaar ook dat Uwe Jens Mey meldde, dat hij blij was voor de Ameri kaan na zijn prima 500 meter tijdens wedstrijden in Davos. Thometz scoorde in Mey's we reldrecordrace een 37,01 en werd derde. Een week eerder reed hij 37.19, hetgeen hem overigens niet verwonderde. „Ik had getest en had toen 89.000 bloedplaatjes. Dat is een topper bij mij. Ik wist tevoren, dat ik goed zou rijden". Bidden Ondanks zijn wankele gezond heid plaatste Thometz zich voor de Spelen van Albertville, waar hij op beide sprintnum mers zal starten. En ondanks alles is hij tweemaal een me daillekandidaat. De gedachte, wat hij zou zijn als hij 200.000 bloedplaatjes hebben, bant Thometz zoveel mogelijk uit zijn hoofd. Want dan zat hij op zeker in de slipstream van Mey en Jansen. „In het begin was ik boos. Waarom ik9", vroeg ik me af. „Maar dit jaar begin ik het te begrijpen en probeer er mee te leven. Alleen bid ik voor elke race: please, let me do it". Of Thometz in de week voor zijn Olympische races in Al bertville bloedtests doet, weet hij nog niet. Het kan een men tale opkikker geven, maar ook een opdoffer van jewelste. „Ik twijfel nog. Ik zal in ieder geval wel alles geven". Schaatsen Vrouwen, 1000 meter: 1. Blair (VSt) 1.21,90, 2. Ye (Chi) 1.21,92, 3 Gar- brecht (Dui) 1.22,10, 4. Aaftink (Ned) 1 22,60. 5 Hashimoto (Jap) 1.22,63, 6 Dascalu (Roe) 1.22,85, 7 Tsjoesnjako- va (GOS) 1.22,97, 8. Luding (Dui) 1.23,06. 9. Baier (Dui) 1.23,31, 10 Hu- nyady (Oos) 1.23.40. 11 You (ZKo) 1 23.49. 12 Mei|er (Ned) 1.23,50, 13 Hoiseth (Noo) 1 23,85. 14 Hauck (Dui) 1.24,11, 15 Ravilova (GOS) 1,24.14. 16 Voetelink (Ned) 1.24,21 Skispringen Landenwedstrijd grote schans: 1 Fin land (Nieminen 123 m - 122, Nikkola 116,5-108.5. Laitinen 110-106, Laakko- nen 111-110) 644,4, 2 Oostenrijk (Vet- tori 113,5-110,5, Felder 115-109,"5, Höll- warth 123,5-117,5, Kuttin 114,5-112,5) 642,9, 3. Tsjechoslowakije (Goder 117- 110, Jez 113,5-104,5, Sakala 113-102, Parma 118,5-115,5) 620,1, 4 Japan 571,0, 5 Duitsland 544,6, 6 Slovenië 543,3, 7 Noorwegen 538,0, 8. Zwitser land 537.9, 9 Zweden 515,1,10. Frank rijk 510,9, 11 GOS 503,4, 12 Verenig de Staten 482.4, 13. Italië 472.2 14 Ca nada 341.0 Rodelen Mannen, tweezitter: 1 Krausse/Beh- rendt (Dui) 1 32,053, 2 Mankel/Ru- dolph (Dui) 1 32.239, 3 Raffl/Norbert Huber (Ita) 1 32.298. 4 Apostol/Cepoi (Roe) 1.32.649, 5 Bruqqer/Willi Huber (Ita) 1.32.810, 6 Kohala/Lindquist (Zwe) 1.33,134, 7 Gleirscher/Schmidt (Oos) 1.33,257, 8 Demtsjenko/Selens- ki (GOS) 1 33,299, 9. Suckow/Tavares (VSt) 1 33,541, 10 Lobanov/Belajkov (GOS) 1.33.947 Biathlon Vrouwen, estafette 3 x 7,5 km: 1 Franknjk (Niogret. Claudel. Briand) 1.15.55.6, 2 Duitsland (Disl. Misersky. Schaaf) 116 18.4. 3 GOS (B|elova. Restzova. Melnikova) 1 16.54.6. 4 Bul- garije 1 18 54.8. 5 Finland 1.20.17,8, 6. Zweden 1.20 56,0, 7 Noorwegen 121.20.0, 8 Tsjechoslowakije 123.12,7. 9 Estland 123.16.2. 10. Roemenië 1.23.39,6. IJshockey Groep B: GOS - Franknjk 8-0 (2-0 4-0 2- 0) 6 Prokorov 1-0, 9 Borstsjevski 2-0, 22 Komoetov 3-0, 25 Komoetov 4-0, 36 Mironov 5-0, 38 Davidov 6-0, 44 Jitnik 7-0, 50 Kovalenko 8-0 Scheids rechter Upa (Tsj) Toeschouwers 6 000. Strafminuten GOS: 6. Franknjk: Zwitserland - Noorwegen 6-3 (0-1 1-15- 1) 10 Gundersen 0-1. 22 Johansen 0- 2, 27 Howald 1 -2. 46 Reutler 2-2, 46 Eberle 3-2, 46 Paulen 3-3. 48 Montan- don 4-3, 51 Fair 5-3. 55 Howald 6-3. Scheidsrechter Morozov (GOS) Toe schouwers 5000. Strafminuten Zwiy- serland: 12. Noorwegen: 10 BERTVILLE - De nipische 500 meter op schaats. Hoofdrollen: e-Jens Mey en Dan isen. Voorstelling: za- dag 15 februari 1992 in >ertville. er twee schaatsers zijn die inen afrekenen met de door Amerikaanse journalist mceerde en inmiddels isieke uitspraak dat het i van een schaatswedstrijd eveer zo boeiend is als kij- naar het groeien van gras, het wel Mey en Jansen, de opvoering van hun takelstuk (vandaag, rang 14.30 uur) ging dit sei- i een fascinerend psycho- ich spel vooraf. Duitser scherpte zijn vier oude wereldrecord aan, de ;rikaan counterde zes da- later met een nieuwe top- die twee-honderdste se- de sneller was. Hun enige erlinge duel dit seizoen 1 gewonnen op 12 januari avos door Mey. ilaats die Jan Ykema vier geleden innam, wordt geen van beiden begeerd, na, nu makelaar in oplei- won in Calgary zilver op kortste Olympische ■I atsonderdeel. Hij was dit ten op afstand een aan- tig toeschouwer. „Al g je me dat over dertig ik blijf het volgen. Er is ijd geweest dat Jansen al ii in, meer dan Mey. De laat- pren is dat een beetje om- -fcaid. Vlak voor de Spelen I Jansen weer om de hoek [n. Die heeft zwarte herin- hgen aan vier jaar geleden, leef Mey de beste kans. jen is een krachtmens met goede techniek. Als je het pver pure techniek hebt, ipreken we over Mey". |le jongen de Duitser heeft Ykema iltijd uitstekend kunnen en. „Jansen was een beet- n stille jongen. Het con- met de toenmalige Oost ers was vele malen beter net de Amerikanen. Mijn Dr sloeg niet zo aan bij die Maar Uwe lachte toch dan Dan. Op de baan kampioen in 1956 en '60, was de eerste die onder de 40-se- condengrens dook. Sympathie Mey mocht zich in het recente verleden verheugen in de aan wezigheid van Nederlandse aanhangers. Marga Broekhuis was de drijvende kracht achter een club, die de toenmalige DDR-schaatsers steunde. Een trui met de Oostduitse vlag en een spandoek voor Mey liggen in de kast. „Na de Wende is de club uiteengevallen. Uit be wondering voor het Oostduitse schaatsen is er destijds mee begonnen. Voor zover ik weet, heeft DJ geen georganiseerde fans in Nederland. Nu zou ik mijn voorkeur niet durven uit spreken. Vanwege het drama dat DJ in Calgary met de dood van zijn zuster heeft meege maakt, verdient hij mijn sym pathie". Wopke de Vegt, sprintcoach bij de KNSB, spreekt in andere termen. Hij kent de schaatsers niet zo. „Hun trainers ken ik beter. Geheimen, die zijn er niet. Beide schaatsers hebben hun eigen stijl. Technisch geef ik licht de voorkeur aan Mey. Maar ik geloof dat Jansen be ter in staat is een snelle bin- nenbocht te verwerken. De in druk bestaat dat Mey stabieler is. Dat wordt dan gebaseerd op dat verhaal van Jansen van vier jaar geleden. Daarmee ben ik het niet eens. Qua stabiliteit zie ik geen verschil. Ik geloof dat een Amerikaan onder hoogspanning iets extra heeft". De Vegt acht de grenzen op de sprint nog niet bereikt. Voor dit seizoen mikt hij op nog een wereldrecord, al zal dat waar schijnlijk niet in Albertville worden verwezenlijkt. „De start van Mey en het rondje van Jansen, daarnaast de per fecte ijsconditie en luchtvoch tigheid. Dan schaats je 36 blank. Maar dan is er wel een opening van 9.65 of zeker niet meer dan 9.70 vereist. Ik zie ze dit seizoen nqg wel tot 36.2 ko men. Ik durf niet echt te kie zen. Als een verdwaalde Ja panner zijn dag heeft, kan die er misschien tussen komen. Maar waarschijnlijk lijkt me dat niet". RUN VERWEIJ ERTVILLE - Febru- 988, Olympische Spe- n Calgary. Gerard van ezit 's nachts thuis in enveld gekluisterd de buis en ziet vol be- dering Jan Ykema zil- ivinnen op de 500 me- Het Jochie' van 16 er op dat moment i enkele notie van dat jaar later de rollen len zijn omgedraaid. Ciertville is de tegenwoor- i Heerde wonende sprin- man die bij televisiekij- Nederland mogelijk de n sneller zal doen klop- Achteraf is het allemaal raar gelopen. Vier jaar ge dacht ik nog geen mo- aan zelfuitkomen op pische Spelen. Dat kwam laai niet in mij op. Ik was chaatser op een heel an- iveau, die met drie trai- es in de week steeds zo de vijfde plaats bivak- Ie. Ik vond dat eigenlijk aal wel best toen. Olym- i Spelen waren helemaal ideaal dat ik nastreefde", n in vier jaar tijd heel wat deren. Voor Gerard van 1 zelfs in een tijdsbestek een jaar. Want nog geen eleden maakte hij op het in Inzeil zijn internatio- lebuut met een vijftiende Het leven van de Ve- slagerszoon is intussen isch veranderd. Zelf is d van Velde echter de- e persoon gebleven, die 'er tegen de zaken aan- En nergens een pro- i van maakt. Hij had een igskind kunnen zijn. „Olympische Spelen, ze zeg gen dat het het belangrijkste evenement in de carrière van een sporter is. Je moet het een keer hebben meegemaakt. Dat zal dan voor mij ook wel gel-, den. Als je anderen er over hoort dan moet het iets gewel digs zijn. Maar ik heb geen idee wat mij wachten staat. Ik zie wel. In vind het wel een hele eer om daar te staan. Die hele entourage lijkt mij wel leuk. Maar het blijven dezelfde 500 en 1.000 me.ter die ik moet afleggen als in elke andere wedstrijd. Zo kijk ik er nu te genaan. Er staat natuurlijk wel iets meer op het spel. Mis schien sta ik wel net als voor mijn eerste World Cup-wed strijd met knikkende knieën aan de start. Maar ik heb psy chisch nooit zoveel problemen. Ik weet wat ik kan. Ik prepa reer mijzelf zo goed mogelijk. Meer kan ik niet doen". Omstandigheden De verhalen over de slechte ijs- omstandigheden op de baan in Albertville kunnen Gerard van Velde evenmin verontrusten. „De omstandigheden, goed of slecht, zijn voor iedereen het zelfde. Ik ga mij daar vantevo- ren echt niet druk om maken. Als je dat wel doet kun je beter helemaal niet van start gaan en thuis blijven. Datzelfde geldt voor de laatste binnen- bocht op de 500 meter. Dat na delig effect valt best mee. Je hebt dan in ieder geval je te genstander voor je. Daar kun je je aan optrekken. Dat com penseert voor mij voldoende dat die binnenbocht moeilijk te lopen is". Met een gehaalde limiet op de 1.000 meter en een goede serie op de 500 meter is Gerard van Velde redelijk gerust afgereisd Gerard van Velde: „Andere mensen hebben misschien wel hogere verwachtingen van mij". naar Albertville. „Het is een goede basis om te presteren. Als ik mij bij de eerste acht kan rijden heb ik het voor me zelf goed gedaan. Natuurlijk wil ik graag een medaille win nen. En helemaal een gouden. Maar dat wil iedereen. Het is niet reëel zoiets te verwachten. Andere mensen hebben mis schien wel hogere verwachtin gen van mij. Ik hou het maar op een plaats bij de eerste acht". Tussenstop We schrijven tweeënhalve week voor het begin van de Spelen. Tijdens een trainings kamp heeft hij voor even een tussenstop in Heerde ge maakt. Welgeteld twee dagen heeft hij om even met zijn ou ders bij te praten. Tussen het passen van de olympische out fit en het geven van de nodige interviews door. Gerard van Velde weet, dat het er allemaal bij hoort en is zelfs bereid zijn warme maaltijd die avond tot half tien er voor te laten staan. In oktober reisde de nationale sprint]: loeg af naar Inzeil voor het eeiste trainingskamp op' het ijs. Daarna volgenden Ber lijn, wet r Inzeil, Davos en Col- lalbo, afgewisseld met enkele kleintjes oor kampioenschap pen in Hee-*enveen. Na de Spe len staan wereldbekerwedstrij den op hec programma in Sa- vallen en Bute en het WK sprint in Oslo, mogelijk nog gevolgd door een invitatiewed strijd in Calgary. Tot april brengt hij al met al slechts twee weken thuis door. Gerard van Velde maakt daar geen probleem van. „Die trainings kampen zijn goed door te ko men. We hebben het erg gezel lig onder elkaar. We vormen een echt team. Tijdens de Kerst zaten we in Davos. Na tuurlijk was ik toen liever' thuis geweest. Maar we heb ben met elkaar geprobeerd een beetje een huiselijkse sfeer te scheppen. Inclusief pakjesa vond. Ik heb best een leuke Kerst gehad. Het was alleen jammer, dat we elke dag veel regen en sneeuw hadden. De zwaarte van een trainings kamp valt wel mee. Die moet ook niet echt zwaar zijn. Op zijn tijd is rust net zo belang rijk voor het lichaam". Iets anders dat dit seizoen op hem afkwam was publiciteit. FOTO:ANP Evenmin een probleem voor Gerard van Velde, die nooit verlegen zit om woorden. „Ik vind die aandacht in de pers wel leuk. We hebben in het om gaan met de pers geen enkele training gehad". Hoeft voor mij ook niet. Ik vertel spontaan uit mezelf wel hoe ik erover denk. Publiciteit vind ik prima. Zo lang de verstandhouding met de journalisten goed is. Kritiek vind ik ook niet erg. Als het maar opbouwende kritiek is. Tot nu toe gaat het steeds goed met mij. Ik heb nog geen echt slechte ervaringen gaat. Als het een keer slecht gaat komen de goede journalisten vanzelf naar voren". FOTO'S EPA 4 maart 1972 evenaarden de Duitser Keiler en de Zweed Börjes het door de Fin Leo Lin- kovesi gevestigde wereldre cord (38.0). Olympisch goud was naar Keiler gegaan. Bijlsma: „Ook voor de oorlog heb ik niet één dergelijke com petitie gevonden. Misschien afgezien in de jaren vijftig tus sen Sergesjev en Grisjin. Toch lag de rivaliteit anders: Serges jev heeft nooit op grote toer nooien geschaatst". Sergesjev was wereldrecordhouder van 1952 tot '55. Grisjin, Olympisch hebben die heren mij jaren lang het leven knap zuur ge maakt. Mey stond meer in het leven dan Jansen. Dat bleek wel in de etablissementen, waar je je collega's zoals be kend beter leert kennen dan op de vertrouwde ijsbaan. De laatste jaren werd Mey nog wat losser, hij is gewoon een werel- burger geworden". Acht jaar geleden eindigde Ykema op de Olympische 500 meter als veertiende. „Zij wa ren ook niet in de picture. Jan sen reed wel hard, maar dat was kantlijnenwerk, in hun termen dan. Als je de wedstrij den bekijkt, dan is Mey in tachtig procent van de geval len sneller geweest. Mey valt niet op de 500 meter. Dat is zo'n automatisme. Jansen gaat ook niet echt vaak onderuit. Als de ene de binnenbaan loot en de ander buiten, dan wint de schaatser in de binnenbaan. Starten ze allebei buiten, dan wint Mey. Want Jansen kan de bocht niet helemaal houden. Hij komt er wel goed uit, maar moet veel te veel meters ma ken". Hedman Bijlsma, in zijn vrije tije schaatshistoricus, kan zich een vergelijkbaar titanenge vecht op de 500 meter niet her inneren. „Of het moet in 1972 zijn geweest toen Erhard Kei ler en Hasse Börjes menig rob bertje uitvochten. Ik geloof dat de strijd Mey-Jansen uniek is. De competitie tussen die twee anderen duurde anderhalf jaar; Mey en Jansen zijn al veel langer bezig. Dat duel werd ook niet zo beleefd als nu". Op De twee geplande hoofdrolspelers van de 500 meter sprint: Uwe Jens Mey (links) en Dan Jansen,

Leidse Courant | 1992 | | pagina 21