Waren de onderzeeërs maar Fokkers 100 SAVA voelt zich GEVLIST OPINIE Is een land zonder zwart- en grijs-geldcircuit mogelijk? Sociale dienstplicht voor alle jongeren is onderzoek waard CeidóeSouocwit ZATERDAG 15 FEBRUARI 1992 door WILLEM VERMEEND Er zijn in ons land geen keiharde cijfers beschikbaar over de omvang van de fraude en het 'oneigenlijk i gebruik' in de sfeer van belastin gen, uitkeringen en subsidies. De cijfers waarmee in de praktijk ge werkt wordt zijn gebaseerd op schattingen van onderzoekscom missies of individuele deskundi gen. De fraudecommissie uit de Tweede Kamer baseert zich bij haar werk vooral op de ramingen uit 1985, af komstig van een werkgroep van ambtenaren van verschillende mi nisteries. Deze werkgroep schatte toen het totale verlies aan inkom sten voor de overheid als gevolg van belasting- en premie-ontdui king alsmede misbruik en oneigen lijk gebruik van uitkeringen en subsidies op circa 20 miljard gulden per jaar. Bij andere studies kwa men zelfs nog hogere bedragen uit de bus, variërend van 25 tot 30 mil jard gulden per jaar. Onlangs werd mij gevraagd wat het zou betekenen voor de hoogte van belastingen en sociale premies in Nederland als de overheid erin zou slagen alle fraude en oneigenlijk gebruik in één klap onmogelijk te maken. Dit is natuurlijk een vraag uit de categorie „niet te beantwoor den". In de eerste plaats gaat het om een situatie die de werkelijk heid ver te buiten gaat. In de ge compliceerde samenleving van vandaag en morgen, met veelal in gewikkelde wetten en regels en vaak beperkte controlemogelijkhe den, is fraude en oneigenlijk ge bruik nimmer volledig tegen te gaan. Laten we in theorie eens aannemen dat dit toch mogelijk zou zijn. Daar bij moet wel bedacht worden dat het opblazen van het zwarte en grij ze circuit allerlei neveneffecten heeft, zoals gevolgen voor de econo mie, de werkgelegenheid, de inko mens van burgers, etc. Worden al deze effecten echter buiten be schouwing gelaten en gebruiken we de theoretische opbrengst van de grote financiële schoonmaak voor een tariefsverlaging van de loon- en inkomstenbelasting en de sociale premies, dan zijn vele ta riefsvarianten mogelijk. Een andere theoretische mogelijk heid is de opbrengst van de uitban ning van fraude en oneigenlijk ge bruik te 'vertalen' in een voor iede re belastingplichtige gelijk bedrag in guldens. Anders gezegd: onge acht zijn of haar inkomen krijgt ie dere belastingplichtige voor de loon- en inkomstenbelasting een gelijk bedrag aan lastenverlichting uitgekeerd. Deze uitkering zou per jaar per belastingplichtige ruim tweeduizend gulden bedragen. Verloedering Terug naar de werkelijkheid. Er zijn economen die vinden dat de overheid voorzichtig moet zijn met het aanpakken van het zwarte cir cuit omdat er veel werkgelegenheid mee gemoeid is. Op zich is het waar dat er sprake is van een omvangrijk zwart-werkcircuit. Niettemin is het belang van de bestrijding van frau de en oneigenlijk gebruik onbet wistbaar. Deze verschijnselen lei den tot financiële onrechtvaardig heden en tot concurrentieverval sing, zij brengen bonafide werkge legenheid in gevaar, ondermijnen het stelsel van sociale zekerheid, versterken de criminaliteit en lei den op termijn tot verloedering van onze samenleving. De bonafide burgers en bedrijven betalen daar voor de rekening in de vorm van te hoge belastingen en premies. Het ligt dan ook voor de hand dat een doeltreffend en daadkrachtig beleid gericht op een systematische bestrijding van misbruik en one genlijk gebruik zonder meer noot zakelijk is. De afgelopen jaren daarmee een begin gemaakt. In d Tweede Kamer heb ik medio vori jaar tijdens een fraudedebat de n gering voorgehouden dat het mt een optimale inzet van een bree pakket aan maatregelen mogelij moet zijn fraude en oneigenlijk gt bruik in 1994 met tenminste 4 mi jard gulden te hebben verminderc Daaraan wordt nu door regering e Tweede Kamer hard gewerkt. (Willem Vermeend is lid van o Tweede Kamer voorde PvdA.) Nederland houdt blijk baar niet van „zweterige' scheepsbouwindustrie. Vliegtuigindustrie spreekt meer aan omdat het in ieder geval schoon oogt. Nederland blijft nu eenmaal een land van handel, kapitaal en een vleugje „high-tech'. Stel je voor dat China de leve ring van 109 Fokkers 100. het equivalent van de onderzeebo- tenorder, aan Taiwan zou wil len blokkeren. De gehele va derlandse politiek en pers zou op zijn achterste benen staan. Maar, het gaat „gelukkig' maar om scheepsbouw. Arbeidsintensieve sectoren, zoals de metaal, moeten het in Nederland afleggen tegen me- gaconcerns zoals Shell, Philips en KLM, die weliswaar veel ka pitaal accumuleren, maar tege lijkertijd in gestaag tempo ar- jeidsplaatsen afstoten. De af handeling van de Taiwan-or der maakt eens te meer duide lijk dat de Nederlandse multi nationals het laatste woord in Nederlandse handelspolitiek lebben. Iet afblazen van de order voor le bouw van vier onderzeeërs net nog een optie op zes kost le scheepsbouwindustrie zo'n ilordige zes miljard gulden, 30.000 manjaren, 700 arbeids plaatsen en wie weet hoeveel vervolgorders. Daarbij zijn nog niet eens de talloze arbeidsplaatsen in de toeleverende bedrijven gere kend. Bovendien is Taiwan ge neigd tal van civiele orders aan een dergelijke militaire order te koppelen. Taiwan is wat dat betreft een betrouwbaarder handelspartner dan China. En kele jaren geleden bouwde deze „opstandige Chinese pro vincie' haar Europese distribu tiecentrum in Rotterdam. De argumenten van de zogehe ten China-lobby tegen het le veren van onderzeeërs aan Taiwan hebben al jaren een holle klank. In 1980 keurde het toenmalige kabinet-Van Agt I een exportvergunning goed voor de levering van twee on derzeeboten aan Taiwan door de Schiedamse scheepswerf Wilton-Fijenoord. Over de ver- volgorder ontstond grote con sternatie en onder zware druk van Peking en de China-lobby blies Van Agt de aftocht en werd de sectie nieuwbouw van Wilton-Fijenoord ten koste van honderden arbeidsplaatsen en onvervangbare „know-how' gesloten. Hoedje Twaalf jaar later worden weer dezelfde argumenten ge- bruikt. Deze keer om de expor torder van 6000 miljoen gulden aan Taiwan te dwarsbomen. Hierbij speelt China-lobbyist Fons van der Stee, oud-CDA- minister en tegenwoordig (on der meer) voorzitter van de China-kamer van het Neder lands Centrum voor Handels bevordering, onder één hoedje met de Chinese ambassadeur in Nederland, Wang Qingyu. Van der Stee en Qingyu be strijden beiden de Taiwan-or der alsof het een regelrechte doodsdreiging voor de Neder landse economie betreft. De argumenten van Van der Stee, Qingyu, maar ook van Andriessen en Van den Broek zijn echter allerminst steek houdend. China dreigt met het afbreken van de diplomatieke en economische betrekkingen met Nederland. Het feit dat Frankrijk ongestoord fregat ten aan Taiwan levert is in Chi nese optiek geen ongerijmd heid. Wat Frankrijk, de VS en andere landen mogen hoeft volgens Peking nog niet voor Nederland te gelden. En het kabinet stemt hier blijkbaar mee in. Ook in de jaren tachtig ge bruikte China Nederland als zondebok voor de westerse wa penleveranties aan de in Pe- kings ogen „opstandige Chine se provincie'. En met succes, want Den Haag beet in het zand, zag af van de levering van nog meer onderzeeboten en onderging China's diploma tieke strafmaatregelen als een geslagen hond. Van den Broek stelde alles in het werk om bij de Chinezen weer in een goed blaadje te komen. China wist dit staaltje van serviel gedrag op waarde te schatten, met als gevolg dat Nederland zich nu weer voor het karretje van de Chinese machthebbers laat spannen. Het kabinet is tegen levering omdat het vreest voor de ge volgen voor de handels- en di plomatieke betrekkingen op langere termijn. Hiermee de gradeert zij de handel met Tai wan tot een onbelangrijk nie- mandalletje. Dit is de omge keerde wereld. Juist de handel met Volksrepubliek China stelt niets voor. Gedurende de jaren tachtig nam de handel met China zelfs af. Bovendien haalde het percentage van de Chinese handel niet eens een schamele half procent van de totale Nederlandse handel. Vergeleken met Japan, Zuid- Korea, Taiwan, Thailand en In donesië stelt het weinig voor. En wat betreft de gouden ber gen in de toekomst ziet het er voor Nederland somber uit, on danks de beloften van Peking. De vraag is waarom het kabi net en de Kamer een kniebui ging maken voor de Chinese boeman. Wederom komt de China-lob by in beeld. Deze lobby telt zeer invloedrijke megacon- cerns als Shell, Philips, DSM en de KLM. Vooral Philips heeft een aantal belangen in China. Voor zo'n twee a drie honderd miljoen gulden helpt De nieuwbouwwerf van RDM in Rotterdam. het Eindhoven se bedrijf bij de aanleg van een telecommuni catienet. Het merkwaardige is echter dat alle activiteiten van deze bedrijven, hoe gering ook in omvang en qua arbeidsin tensiviteit, per definitie als veelbelovender, ergo be schermwaardiger worden ge acht dan een levering ter waar de van zes miljard gulden aan een land waarmee Nederland veel lucratievere handelscon tacten onderhoudt. Het trieste is dat Nederland een zeer hoge prijs heeft be taald voor de deemoedige hou ding ten opzichte van China in de jaren tachtig. En nu de Chi nese machthebbers zich lang zaam ontworstelen aan de in ternationale isolatie, die het gevolg was van de Tienanmen- plein slachting, toont Neder land zich opnieuw een willig slachtoffer van China's toorn. Het toegeven aan dergelijke druk belooft voor de toekomst nog heel wat ellendige buiten lands-politieke valkuilen: want Nederland blijkt chan- teerbaar. Aan de andere kant krijgen kartelachtige multinationals steeds meer invloed op de Ne derlandse politiek. Zelfs bij enorme orders als in het geval van Taiwan blijkt de goed ge organiseerde China-lobby veel meer invloed op de beleidsvoe ring te kunnen uitoefenen dan de veel zwakkere Taiwan-lob by. Overigens heeft de „scheepsbouw-lobby' sinds het RSV-debacle in Den Haag niets meer in de melk te brok kelen. Terwijl in de landen om ons heen dergelijke arbeidsinten sieve industrieën op alle steun kunnen rekenen, staat de Ne derlandse politiek nog steeds op het standpunt dat scheeps bouw en -reparatie een ouder wetse, ten dode opgeschreven industrie is. Den Haag vergeet dat hTederland een zeevarend land was. is en blijft en dat ook FOTOANf in de scheepsbouw spitstech I nologie ontwikkeld wordt j Daarnaast heeft een florerend» metaalindustrie veel meer ba nen le bieden dan de giganti sche multinationals die steed: meer investeren in kapitaal goederen in plaats van ar beidsplaatsen. Nee, de RDM doet er beter aar een order van 109 Fokkers 10( ter waarde van zes miljard gul den binnen te halen. En hoe toevallig dat juist nu China eer order van zeven Fokkers 10C bij Fokker openbaart. Niets is de China-lobby te gek. door WIL BIANCHI milieugedeputeerde fan de provincie Zuid- lolland heeft in korte tijd ie burgers van de ge- neente Den Haag en om streken te grazen geno- nen. De eerste keer deed hij dat loor de gemeente Den Haag liet bij te staan in haar poging jeen rookgasreiniger te bou- ven op de bestaande vuilver- irander (WI) aan de Gaslaan. )e bouw van zo'n rookgasrei- liger is nodig om te voldoen lan de verscherpte milieunor- nen. Dat is op zich een goede aak, maar een kapitaalvernie- iging van 150 miljoen, als men leseft dat de WI in 1996 zowel e 'an de provincie als van de ge- neente dicht moet. In dat jaar zo waren de plannen zou ien vuilverwerkingsinstallatie GAVI) op Ypenburg open laan. De provincie met de heer fan de Vlist voorop stond vol- lig achter deze plannen, al- hans zo leek het. In december ïam hij de gemeente en haar i nilieuwethouder voor de twee- keer in de maling door zijn igen plan om afval dat binnen en bepaald gebied wordt ver- ameld ook in dat gebied te n erwerken/verbranden plots te a fijzigen, zodanig dat de bouw in'an de GAVI op Ypenburg ui- 12 erst onzeker is geworden. De evolgen voor de burgers uit ?:)en Haag en omstreken zijn esastreus. Er is namelijk al ii oor zo'n 100 miljoen geïnves teerd. Naast de al eerder ge noemde 150 miljoen betekent dat in totaal voor 250 miljoen gulden. De milieuheffingen moeten in feite voor niets om hoog. Van dat bedrag had een groot aantal andere milieu maatregelen gefinancierd kunnen worden. Opmerkelijk is dat de heer Van de Vlist (PvdA) in beide si tuaties heel slim heeft geope reerd ten opzichte van D66'er Vlaanderen. De milieugedepu teerde wijst zelf iedere verant woordelijkheid van de hand (financieel handig) en geeft aan dat de Haagse milieuwet houder het allemaal zelf mag beslissen. Onderuit Ten aanzien van de bouw van de rookgasreiniger verschuilt hij zich achter de Raad -van State terwijl hij zelf de regelge ving kan beïnvloeden. Ten aanzien van de bouw van de GAVI haalt hij op het cruciale moment zijn eigen regeling onderuit. Op basis van een pro vinciale regeling (opgesteld door de heer Van de Vlist) heeft de gemeente Den Haag samen met andere gemeenten een samenwerkingsverband (SAVA) opgericht, met het doel afval uit die gemeenten bin nen hun grensgebied te ver werken en daarvoor een ge schikte lokatie te vinden. Dat gebied wordt ruwweg be grensd door de Bollenstreek, Zoetermeer, Pijnacker-Delft en het Westland. Buiten dat gebied kon het afval niet wor den verwerkt (dus ook niet op De bouw van de GAVI op Ypenburg is uiterst onzeker geworden. de Maasvlakte). Op basis van die regeling heeft er een mi lieu-onderzoek (MER) plaats gevonden ten einde tot een lo- katiekeus te komen. Uit dat onderzoek kwam Ypenburg als meest geschikte (of zo men het noemen wil de minst schadelij ke) lokatie. Dit tot verdriet van onder andere Rijswijk en Voor burg, die liever de Maasvlakte aangewezen hadden gezien. Maar, zoals eerder aangege ven, dat was strijdig met de uitgangspunten van de provin ciale regeling. Op basis van de uitslag van het- milieuonder zoek is het SAVA onder leiding van haar voorzitter Vlaande ren begonnen met de voorbe reidingen van de bouw van de GAVI op Ypenburg. Daar is in middels al zo'n 100 miljoen in gestoken. Groot was de verbij stering van de SAVA-bestuur- der toen bleek dat in de ogen van de heer Van de Vlist die be grenzing niet meer zo heilig was. De AVR in Rotterdam bleek ook tot de mogelijkhe den te behoren, om daar het af val te verwerken. Dit gegeven bleek in het Afval Overlegor gaan aangereikt te zijn. Door wie? Dit orgaan is een landelij ke overleggroep waarin onder anderen de heer Van de Vlist zitting heeft en de landelijke afvalstromen in de gaten houdt. Deze nieuwe ontwikke ling was niet doorgegeven aan Vlaanderen en zijn SAVA-be- stuur. Dit SAVA was, zo stelde de provincie, wel „vrij" een „keuze", een afweging te ma ken tussen de AVR en door gaan met de GAVI zo bleek in een statendebat aangevraagd door de CDA-fractie. Door de uitspraak van de heer Van de Vlist is echter de noodzaak van de GAVI gaan glijden. Uit een nader onderzoek moet blijken wat de mogelijkheden nog zijn. Van de Vlists voorkennis ILLUSTRATIE PR uit het landelijk overlegorgaan had hij aan het SAVA moeten meedelen, dan hadden voor- en tegenstanders elkaar niet onnodig in de haren hoeven te vliegen en had het de burgers in dit deel van Zuid-Holland minder gekost. Opmerkelijk daarbij is dat naar nu blijkt Van de Vlist nooit heeft ge loofd in een GAVI in 1996; het jaar 1998 leek hem rêëler. Misschien schuilt daar het ad dertje van de dure rookgasrei niger. Hoe straks ook een on derzoek moge uitvallen, de Haagse CDA-fractie vindt de handelwijze bestuurlijk onver antwoord. De heer Van de Vlist wordt na mens de burgers uit de SAVA- gemeenten bedankt voor zijn „creativiteit" en verantwoor delijkheidsgevoel. Wij voelen ons behoorlijk GEVLIST!! (Wil Bianchi is Haags gemeen teraadslid voor het CDA.) Met enige spanning wachten wij in de Tweede Kamer op het eindrapport van de commissie- Dienstplicht. Dit is de eind vo rig jaar ingestelde commissie onder voorzitterschap van de commissaris van de koningin in Drenthe, Wim Meijer, die zal adviseren over de toekomst van de militaire dienstplicht. Hierbij betrekt de commissie onder meer de volgende aspec ten: de mate waarin de maat schappij de dienstplicht aan vaardt (met de daaraan ver bonden kosten), de mogelijk heden voor een goede perso neelsvoorziening voor de krijgsmacht, de lengte van de diensttijd en ook de aanslui ting tussen diensttijd en maat schappelijke loopbaan. Eén der lastigste aspecten is de on gelijke lastenverdeling: van de jonge mannen hoeft maar on geveer één op de drie in dienst en van de jonge vrouwen nie mand. Erg rechtvaardig is dit natuurlijk niet. De afschaffing van de dienst plicht staat al sinds 1977 regel matig op de politieke agenda. Toen reeds adviseerde de com- missie-Mommersteeg tot af schaffing. Het is er niet van ge komen, maar nu ligt de dienst plicht opnieuw zwaar onder vuur. Het komende rapport van de commissie-Meijer is een mooie aanleiding om de militaire dienstplicht in een ruimer verband te bezien. Vrije keuze Ik ga ervan uit dat iedereen medeverantwoordelijk is voor het in stand houden van de sa menleving. Vanuit deze ge dachte is het logisch om na te denken over de sociale dienst plicht. Zouden niet alle jonge mensen, mannen èn vrouwen, gedurende een zekere tijd ta ken kunnen verrichten aan de vervulling waarvan om allerlei redenen grote behoefte be staat? Ik denk aan natuur- en landschapsonderhoud, taken in het milieubeheer, in de zorgsector, in het stadsonder- houd, enzovoorts. Ik zie hier veel positieve kan ten aan, mits wij er van te vo ren goede afspraken over ma ken: vrije keuze van de activi teiten die men gedurende de sociale dienstplicht wil uitvoe ren, een behoorlijke financiële vergoeding, vrije keuze van het moment waarop men de sociale dienstplicht wil vervul len (te denken is aan een perio de tussen het 15de en 30ste le vensjaar) en de mogelijkheden om deze dienstplicht te gebrui ken als onderdeel van een op leiding. Kortom: sociale dienstplicht moet ook voor de betrokkenen zinvol zijn en de maatschappelijke loopbaan eerder ondersteunen dan be lemmeren. Het idee van een sociale dienstplicht is niet nieuw. Het stamt uit 1978 en duikt her haaldelijk op. Volgens een Nipo-enquéte is 64 procent van de Nederlanders voorstander van een sociale dienstplicht. Haken en ogen Minstens even belangrijk vind ik wat de betrokkenen er zelf van vinden. De Jonge Demo craten van D66 hebben in he- najaar van 1990 een uitstekenc rapport gepubliceerd onder dt titel 'Sociale dienstplicht dwangarbeid of solidariteit? Zij namen een resolutie aar die bouwstenen bevat waarop een stelsel van sociale dienst plicht kan worden gebaseerd Ook de CDA-jongerenorgani- satie CDJA heeft voor een maatschappelijke dienstplicht gepleit. Ik vind dat deze orga nisaties hiervoor respect ver dienen. Zij pakken dit politiek hete hangijzer eerder aan dan de Tweede Kamer en bewijzen tegelijkertijd dat die eeuwige verhalen over egoïsme bij de jeugd echt niet opgaan. Moet de sociale dienstplicht dan nu zonder meer worden ingevoerd? Nhtuurlijk niet. Daarvoor zitten er teveel ha ken en ogen aan. Er moeten nog talloze vragen worden be antwoord. Om er een paar te noemen: wat gaat het kosten? Gaan er geen bestaande banen verloren? Hoe gaan wij het or ganiseren? Welke sancties pas sen wij toe als iemand zich aan de sociale dienstplicht ont trekt? Hoe verhoudt het plan zich tot de Jeugdwerkgarantie- wet? Daarom pleit ik, vanuit een po sitieve houding, voor een on derzoek naar de voor- en nade len van het invoeren van socia le dienstplicht en naar de wijze waarop die dienstplicht zou kunnen worden uitgevoerd. Daarna moet het afgelopen zijn met het praten erover en moet er eindelijk eens een be sluit over worden genomen. BRIEVEN VAN LEZERS Brieven graag kort en duideli)k geschreven Df radactie behoudt zich het recht voor ingezonden stukken in te korten. geluidsoverlast Iet is te prijzen dat Frans Mic- linghoff de commandant van et vliegkamp, kapitein ter ee J.M. Goemans, tot 'bijna et te geloven' ontboezemin- in heeft weten te brengen, tlgens het artikel werd in 985, en rapport opgesteld er de geluidszonering en eds in 1991 werden daaruit nclusies getrokken en werd sloten om maatregelen te imen. Eerst nu wordt er aan dacht om een bestaande wal verhogen om aldaar het hin- iriijke proefdraaien te laten aatsvinden en voor de hinder de motorproefbank hoopt en binnen twee jaar een defi- ■flitieve oplossing te hebben. Ik veronderstel dat de burgers eerder begrip hebben voor de overlast van vliegbewegingen, zolang de woonwijken geen gvaar lopen, dan voor de geble ken nalatigheid, betoond bij het inperken van het lawaai veroorzaakt door het proef draaien. Hebben die 980 mari nemensen nooit eerder plan nen gemaakt om daar eens wat aan te doen? A.A. Koene, WASSENAAR. De beste wensen, Hierbij wens ik alle wao'ers nog een voorspoedig 1992. Dit geldt ook voor de beleidsmede werkers, leden van adviesorga nen, politici en het staats hoofd, die hun fiat gaven aan het weerzinwkkend wao-voor- stel en de restaurateur van het schilderij 'Who's afraid of red, yellow and blue III'. U zult zich afvragen waarom ik zowel de eerste groep als de tweede groep de beste wensen gun. Zowel de mensen uit de eerste groep als de lieden uit de tweede groep zijn arbeids ongeschikt. Opvallend is dat de tweede groep een zeer hoog percentage 'niet onomkeerba re' gevallen bevat. Voor de mensen uit de eerste groep heb ik een paar lichtpuntjes: solidariteit was, is en zal er in de toekomst.ook zijn; zolang dit weerzinwekkend voorstel nog geen wet is, is er tijd om dit voorstel in heroverweging te nemen, te wijzigen of naar de prullenbak te verwijzen; uit een enquête onder de KNOV- leden blijkt dat een groot aan tal ondernemers bereid is wao'ers in dienst te nemen; ik kan mij niet voorstellen dat personenen uit de tweede groep als bedenkelijke lieden door het leven willen gaan. Tot slot gun ik ook iedereen die niet tot bovengenoemde groepen hoort een voorspoedig 1992. Van der Louw Wat zijn de heldendaden of verdiensten van Van der Louw voor de PvdA, anders dan re bellie? De rebellie heeft hem destijds de burgemeester schap van Rotterdam opgele verd. Nu hij weer aan het re belleren is. voert hij wat in zijn schild. Ik heb deze man nog nooit echt bezig gezien met het belang van de sociaal zwakke ren in eigen land en de minder bedeelden in de rest van de we reld. Bij hem gaat het om zijn positie in de partij en het func tioneren van de parij in het al gemeen. Ik vind dat deze man de partij alleen maar mis bruikt om zijn ego op te vijze len, en niet om de mensen aan de basis te helpen. Trouwens, ik weet niet waaraan hij zijn vermeende populariteit te dan ken heeft. Eén ding weet ik, als hij bij de laatst gehouden ver kiezing lijsttrekker zou zijn geweest, dan zou de PvdA een nog grotere nederlaag hebben geleden, omdat vele mensen die ik ken, dank zij de heer Kok toch nog hebben besloten om alsnog op de PvdA te gaan stemmen. Auto (2) Stijgende verbazing bij het ar tikel over de nieuwe Bovag-di- recteur Jansen in het Binnen hof van 1 februari. Enkele uit spraken van deze „moderne manager": over de gesubsi dieerde invoering van de kata lysator: ..Dat was daadwerke lijk iets doen voor een schoner mulieu". Niet echt: zelfs al zouden alle auto's ih Neder land worden uitgerust met een katalysator, dan nog zou de druk op het milieu twee keer zo groot zijn als het kan ver dragen. Dat komt doordat de groei van het autoverkeer, die de Bovag uit alle macht pro beert te bevorderen, het effect van de katalysator volledig te niet heeft gedaan. „Straffen van de automobilist helpt niet. Daardoor worden niet minder kilometers ge maakt en nemen de files niet af'. En door het belonen van de automobilist door het weg nemen van hindernissen zeker wel? Hoe aantrekkelijker het autorijden, hoe meer het ver keer groeit. Goed voor de Bo vag, jazeker, maar funest voor het milieu. „Je moet als het kan zelfs op de ontwikkelingen vooruitlo pen". De nieuwe ontwikkeling van het toenemende telewer ken per computer, waardoor de werknemer zijn voordeur niet meer of veel minder uit hoeft, en dus zijn auto veel minder zal gebruiken, is de heer Jansen toch kennelijk ontgaan.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 15