PvdA het 'vullisbakkie' van Kaland n S1 zit OPINIE Vreemd gaan CeidócSommit ZATERDAG 15 FEBRUARI 1992 Zeventig jaar is Ad Ka- land nu bijna, maar dat zie je niet aan 'm af. De strijd lust waarmee de Zeeuwse senator keer op keer de coalitie van zijn CDA met de PvdA provoceert, doet eerder denken aan die van een enthousiast jong poli ticus. Deze week was het weer zover. In een vraaggesprek met De Werkgever, het blad van de christelijke werkgeversorgani satie NCW. noemde hi.i het on mogelijk dat het kabinet-Lub bers/Kok de rit zou uitzitten. Een opmerkelijk harde uit spraak, zeker als men bedenkl dat deze gedaan werd door een fractieleider van één der rege ringsfracties. Maar aanvanke lijk leek er toch weinig aan de hand. De anti-PvdA-gezind- heid van Kaland is zo alge meen bekend in politiek Den Haag dat niemand meer echt opkijkt van een oprisping van de ziedende Zeeuw. ,,Ach, ach, doet-ie het weer", was de wat lacherige reactie van PvdA-ka- merleden in de wandelgangen. De beroering begon pas, nadat fractieleider Thijs Wöltgens op hoge toon had geëist dat de CDA-leiding afstand zou ne men van Kalands woorden. De gebaarde sociaal-democraat wilde kennelijk niet het risico lopen nogmaals voor een „ge slagen hond" te worden uitge maakt. WD-leider Frits Bolke- stein had hem zo genoemd na zijn ultralauwe reactie op de toch zeer uitdagende Texelse rede van CDA-kroonprins Elco Brinkman. Maar hoe hoog de toon van Wöltgens deze keer ook was, de christen-democratische lei ders waren niet echt onder de indruk. Premier Lubbers mompelde op een receptie dat de PvdA niet zo kleinzerig moest doen. En Brinkman gaf, nadat hij daar enige uren over had nagedacht, een communi qué uit van één zinnetje: „Ik blijf erop vertrouwen dat dit kabinet ook bij zwaar weer het werk zal afmaken". Zou Wöltgens met dat slappe zinnetje genoegen nemen? Dat kon toch bijna niet, was de verwachting op het Binnenhof. Toch wel. De volgende dag gaf de PvdA-voorman op zijn beurt een communiqué uit: „Ik heb met tevredenheid ken nis genomen van de reactie van de heer Brinkman". En PvdA-leider Wim Kok mag dan opgewonden sputteren en pruttelen in een vraaggesprek met Het Parool („het CDA moet nu in al zijn geledingen klare wijn schenken"), hij stel de gisteren geen enkele con crete eis. Oppermachtig Het mag duidelijk zijn hoe het momenteel toegaat in de rooms-rode coalitie. Het CDA voelt zich oppermachtig en de PvdA weet nog steeds niets an ders te bedenken dan zich te gedragen als het door Bolke- stein beschreven 'vullisbak kie' dat heviger gaat kwispelen naarmate zijn baas hem harder in de ribben trapt. Vanwaar die bijna abjecte ne derigheid van de PvdA? Het antwoord wordt eentonig. De sociaal-democraten zitten nog altijd gevangen in het web van de opiniepeilingen die onver anderd aangeven dat hun par tij bij verkiezingen niet meer dan zo'n 25 zetels (een verlies van 24!) zou krijgen in de Tweede Kamer. Die trieste we tenschap slaat hen het mach tigste wapen van een rege ringspartij uit handen: dreigen met een kabinetscrisis. Wim Kok en zijn tweede man Thijs Wöltgens zien maar één manier om de PvdA er weer bo venop te helpen: in de regering blijven en hopen dat daarvan op den duur zoveel glans gaat afstralen dat de kiezers weer terugkomen. Het bestuur van de PvdA-frac- tie heeft dat ook met zoveel woorden opgeschreven in een vertrouwelijke doch door deze krant onderschepte notitie. „In de periode voor en na het congres (PvdA-congres van medio volgende maand) blij ven we functioneren als rege ringsfractie. Dit gegeven zal door ons meer uitgebuit moeten worden. Wij zullen er als fractie mede voor moeten zorgen dat er van onze deelna me aan de regering een posi tieve uitstraling uitgaat", al dus fractiesecretaris Flip Buurmeijer. De leiding van de PvdA-fractie heeft er echter niet bij stilge staan dat deelname aan een re gering alleen maar vruchten afwerpt als die regering din gen doet die bij de eigen ach terban in de smaak vallen. Het verlagen van de ziektewet- en wao-uitkeringen hoort daar na drukkelijk niet bij. Een derge lijke ingreep wordt door een groot deel van de achterban gevoeld als verraad aan de be ginselen van de sociaal-demo cratie. Vandaar dat André van der Louw, de enige PvdA'er die het openlijk tegen Wim Kok durft op te nemen, met zijn Rode-Hoedgroep zo'n twaalf kamerzetels zou kunnen gaan bezetten. Puinhoop Tot dusver vleiden Kok en Wöltgens zich met de gedachte dat het zo'n vaart niet zou lo pen. Het door de wao-affaire veroorzaakte kiezersverlies zou wel goedgemaakt worden door successen aan het front van bijvoorbeeld de gezond heidszorg, dachten zij. Van het plan-Simons voor een basis verzekering (lees: volksverze kering) dat een duidelijk fi nancieel voordeel oplevert voor mensen onder de zieken fondsgrens (ongeveer 49.000 gulden bruto per jaar), werd in dat opzicht heel veel verwacht. Financiële winst voor de ene groep betekent echter finan cieel verlies voor de andere groep. Sinds de loonstrookjes van januari hebben aange toond dat de midden-inko mens het gelag betalen, is ook de Tweede-Kamerfractie van het CDA, in navolging van de geestverwanten in de senaat, steeds minder geneigd aan de verwezenlijking van de droom van Simons mee te werken. Het CDA-Tweede-Kamerlid Ad Lansink, die zich in 1989 nog uitsprak voor het idee van een volksverzekering, heeft het nu over „een puinhoop". Daarbij doelt hij op de resulta ten van de per 1 januari van kracht geworden eerste stap van het plan-Simons, de over heveling van de kosten van medicijnen naar de basisverze kering Algemene Wet Bijzon dere Ziektekosten. CDA-senator Kaland heeft mede daardoor zijn conclusie al getrokken. Van een volgen de stap van het plan-Simons (overheveling van de huisarts en de bejaardenzorg naar de AWBZ) kan voorlopig geen sprake zijn. „Ik zie absoluut niet gebeuren dat in januari 1993 een tweede fase in wer king treedt". Sterkwater Het is niet moeilijk te raden hoe PvdA-staatssecretaris Si mons van volksgezondheid zich gevoeld heeft bij het lezen van deze regels in het blad 'De Werkgever'. Ook hij zal tot de slotsom zijn gekomen dat de PvdA nog slechts gedoogd wordt in de coalitie. De partij mag blijven meeregeren als zij bereid is a) de eigen verlan gens op sterk water te zetten en b) mee te werken aan zaken (wao-wijzigingen) die door het CDA als absoluut noodzakelijk worden beschouwd. In christen-democratische kring worden de wenkbrau wen gefronst bij de hardnekki ge geruchten dat de Raad van State vernietigende kritiek heeft op de door het kabinet ter zake voorgelegde wetsont werpen. Het CDA moet er niet aan denken dat deze plannen alsnog schipbreuk lijden door technische gebreken. Hoewel zo langzamerhand de gehele CDA-top, met uitzonde ring van Lubbers die zich ook aan dit kabinet heeft gehecht, lelijk doet tegen de PvdA, springt Kaland er in één op zicht duidelijk uit. Hij gelooft niet meer dat zelfs Wim Kok in staat zal zijn de rug recht te houden. „Afgelopen zomer leek het er even op dat ook de PvdA bereid was de tering naar de nering te zetten. Het gebeurde met tandengeknars maar het zag er even goed uit. Daarna is het helaas stil gewor den en nu wordt weer het hou- den-zo gepredikt", constateert de CDA-senator. Met dat laatste doelt hij op het rapport van de PvdA-commisie onder leiding van de econoom Wolfson, waarin het idee van een mini-stelsel voor de sociale zekerheid wordt afgewezen en dat daarom door zo ongeveer iedereen in de sociaal-demo cratie - ook door Wim Kok - is omhelsd. Dat doet Kaland vermoeden dat het 'modderen' wordt in de ministerraad. „Als het daarop uitdraait kan het kabinet beter stoppen". (Rik in 't Hout is chef van onze parlementaire redactie) DDR-rechters democratische advocaten? Kunnen DDR-rechters demo cratische advocaten worden? Een van hen, Jürgen Wetzen- stein-Ollenschlager, de verde diger van de in Berlijn terecht staande vroegere Stasi-chef Erich Mielke, werd vorige week in het gerechtsgebouw aangevallen door een vrouw die hij ooit ten onrechte had veroordeeld. Het is mogelijk dat de juridische carrière van Wetzenstein binnenkort beëin digd wordt. De onderzoeken tegen Wetzenstein zijn vooral gebaseerd op materiaal uit het centrale justitie-archief uit de plaats Salzgitter, waar de West- duitse overheid sinds de bouw van de Muur gegevens verza melt over Oostduitse ambtena ren die op bijzondere wijze de mensenrechten hebben ge schonden tijdens de uitoefe ning van hun beroep. Op de eerste dag van het pro ces tegen Mielke vroeg Wet zenstein om intrekking van de aanklacht omdat zijn 84-jarige cliënt door de vele artikelen in de pers geen kans meer maak te op een door de grondwet gegarandeerd onafhanke lijk en eerlijk proces. Uit de mond van Wetzenstein klonk dat wel erg wrang. Hij heeft tij dens zijn carrière als rechter de verdachten alles geboden, behalve een eerlijk en onaf hankelijk proces. (Siegfried Knauer-Runge is re dacteur van Associated Press) „Waarom komen jullie nooit eens met een sappig verhaal overeen politicus die vreemd gaat?". Die vraag wordt ons de laatste tijd nogal eens gesteld naar aanleiding van de 'smakelijke' onthullingen over de Amerikaanse presidentskandidaat Clinton en de Engelse liberalenleider Ashdown. Jawaarom eigenlijk niet? Heeft Nederland geen promiscue politici? Waarachtig wel! Sla de familieweekbladen' Privé, Story en Weekend er maar 'ns op na. Zo af en toe sijpelt er trouwens wel iets door naar de serieuze pers. De bui tenechtelijke verhouding bijvoorbeeld aan het eind van de jaren zevent ig tussen de PvdA'er Relus ter Beek - jazeker, de hu idige minister van defensie - en het toenmalige WD-kamerlid Anneke Vrijlandt- Krijnen. De oorzaak van die publiciteit was ir. Vrijlandt, de echtgenoot van Anneke. Deze werd zo door jaloezie verteerd dat hij alle parlementaire redacties in Den Haag een ooggetuigeverslag stuurde van een avondje stappen van 'zijn' Anneke met rooie Relus. Toen zelfs dat geen effect had. beklaagde Vrijlandt zich schriftelijk bij PvdA-leider Den Uyl. Deze deed echter niets anders dan verzuchten:Is-ie weer bezig?". Waarbij hij zorgvuldig in het midden het of 'hij ir. Vrijlandt bedoelde of partijgenoot Ter Beek. De rood-blauwe vrijage haalde pas de dagbladkolommen toen de WD lucht had gekregen van de zaak en deze partij Anneke Krijnen, die inmiddels al gescheiden was van de ingenieur, niet meer verkiesbaar wilde stellen voor de Tweede Kamer. Over liberaal 'en liberalen gesproken! Hieruit blijkt de gedragslijn van de serieuze pers in Nederland als het gaat om zaken onder de gordel(ljes) van politici. Daar wordt geen verslag van gedaan tenzij er gevolgen bl ijken voor het werk of de carrière van de betrokkenen. Een mooi ethisch standpunt, nietwaar. Maar helaas ook een beetje hypocriet. Want onder elkaar zijn parlementaire journalisten net gewone mensen. Ook zij vinden het heerlijk te horen en te vertellen wie het nu weer doet inet wie. En hoe meer details hoe beter. Dan is het toch op z'n zachtst gezegd wat vreemd te noemen dat de lezers, in wier naam zij op het Binnenhof opereren, deze story's nooit mogen vernemen? De terughoudendheid van de Nederlandse pers zou dus best nog een andere reden kunnen hebben. Autori teitenvrees bijvoorbeeld. Het is nog niet zo lang geleden dat de reporter in zijn contacten met 'hoge omes' geteisterd werd door de angst niet diep genoeg te bukken. Historisch is de vraag van een NTS-verslaggever aan prof. Beel tijdens een van diens vele kabinetsformaties: „Excellentie, heeft u ons misschien iets mee te delen?". Waarop Beel antwoordde: „Neen, ik heb u niets mee te delen". Hetgeen de tv-man niet verhinderde te zeggen: „Dank U zeer voor dit commentaar, excellentie". Die nederigheid tegenover ministers, leden van het Koninklijk Huis natuurlijk, kamerleden, ja zelfs burgemeesters van plattelandsgemeenten, heeft grote gevolgen gehad. Daarbij moet u niet alleen denken aan de jaren vijftig, toen de gebedsgenezeres Greet Hofmans koningin Juliana jarenlang kon 'beheksen'zonder dat één onderdaan het mocht weten. Die diep-eerbiedige reverentie jegens het 'Establishment' bestond zelfs nog tot diep in het vorige decennium. Voorzover mij bekend heeft geen serieuze krant aandacht besteed aan de achtergronden van het kortgeleden ontbonden huwelijk van de PvdLA- politici Ed van Thijn en Eveline Herfkens. Terwijl het toch een publiek gehei m was dat het hier ging om een schijnhuwelijk, afgedwongen door de oerconservatieve Roel de Wit. commissaris der koningin in Noord-Holland, die geen ongetrouwd man, zelfs geen oud-minister, wilde voordragen voor het burgemeesterschap van Amsterdam. Dat soms beschamende stilzwijgen van de Nederlandse pers was meestal niet het idee van verslaggevers. Dezen werden daartoe gedwongen door hun hoofdredacteuren, die op hun beurt weer onder curatele stonden van de directies. Deze mediabonzen gingen ervan uit dat hun lezers, luisteraars of kijkers geen 'brutaal' gedrag tolereerden en dat zulks dus slecht zou zijn voorde oplage of de kijk- en luistercijfers. In hoeverre die houding ook nu nog bestaat, kunt u afmeten aan het feit of deze krant dit stukje wel of niet heeft geplaatst. door RIK IN 7 Neder! baar n scheef Vliegti spreek het in oogt. I eenma hande] vleugji Stel je a ring vai equivali tenorde len blol derland op zijn Maar, hi om sche Arbeids zoals de Nederla gaconce en KLM pitaal a< lijkertiji )eidspl< ïandeli: der maa ijk dat national Nederla hebben, Het afbl Je bouv net nog le schei ilordige 3e n van di iollam le bu: neente itreker nen. )e eers loor de liet bij t ven op irander )e bouv liger is lan de v nen. Da lak, me BRIEVEN VAN LEZERS en graag kort en duidelqk geschreven ■driclie behoüdt zich hel recht voor ingezonden stukken i De redactie behoudt zich het recht voor ingezonden brieven en bijdragen (maximaal 250 woorden) eventueel in te kor ten dan wel te weigeren. Ano nieme inzendingen verdwijnen in de prullenbak. Brieven die nen le worden ondertekend en voorzien van naam, adres en telefoonnummer. Ze dienen ge adresseerd te worden aan de hoofdredactie van deze krant, Postbus 9, 2501 CA Den Haag. Vuilverbranding Naar aanleiding van het ver slag in de krant van 7 februari jl. over een raadscommissie- vergadering in Leiden het vol gende: - Het feit dat ik als eerste direct aan het woord kwam en ook weer snel vertrok, was niet om dat ik ergens anders belangrij ke bezigheden had, maar om dat ik net drie dagen daarvoor was ontslagen uit het zieken huis na een zware operatie. De corpmissielden wisten dit. - Uiteraard past een torenflat van 50 meter hoog niet in de vriendelijke Merenwijk en zijn alle verzinsels die worden ge bruikt om de bouw mogelijk te maken ergerlijk. - De vuilverbranding was (is) architectonisch waarschijnlijk een van de lelijkste gebouwen van West-Europa en technisch ook sterk verouderd. Vreemd dat ik daarvoor verantwoorde lijk wordt gesteld, terwijl ik juist degenen ben die het initi atief heeft genomen om in Zuid- Holland te komen tot een nieuwe milieutechnisch verantwoorde installatie. - De vuilstort in Leiderdorp is ook niet iets wat mij kan wor den aangerekend, aangezien men daar precies 16 jaar aan heeft gewerkt. Overigens valt het te betreuren dat deze recy- cling-installatie niet is gereali seerd. Hier zou 300.000 ton puin uit de omgeving in een overkapte ruimte en achter vele rijen bomen, voor herge bruik in de wegenbouw wor den verwerkt. Niemand weet waar het nu blijft. - Als de betrokken verslagge ver probeert journalistiek te bedrijven, dan moet hij eerst zijn huiswerk doen. M.A. Logtenberg, LEIDEN. Algerije De bloedige burgertwisten die in Algerije op een burgeroor log dreigen uit te lopen, is in wezen een strjd tussen het aanvaarden of het verwerpen van de westerse vrouwen emancipatie. De volgelingen van het fundamentalistische islamitische heilsfront (FIS) wijzen westerse invloeden af. Het is in zekere zin een herha ling van de gebeurtenissen in Iran. De vrouw behoort als echtgenote thuis voor de kin deren te zorgen en mag geen baan hebben in het openbare leven. Indien de FIS in Alge rije wint dan volgt eenzelfde ontwikkeling in alle islamiti sche landen van Noord-Afrika. Nederland kent ook voor- en tegenstanders van de vrou wenemancipatie. Niet alleen is een teruglopen van het geboor tecijfer hiervan een gevolg maar ook de opvoeding van kinderen heeft met dit ver schijnsel te maken. Deze laat in vele gevallen veel te wensen over, omdat de vrouw des hui zes een baan heeft. Dr. W.J.A. Visser, DEN HAAG. Benneton Met behulp van Saddam, een hartchirurg en een paar Engel sen stampt columnist Bert Jansma op 2 februari jl. Lucia no Benneton de grond in. Goed lezend kom je tot de ontdek king dat het alleen draait om Berts persoonlijke mening dat iemand die veel geld heeft, die niet bij een krant werkt maar in de handel zit, beslist geen ideële gedachten kan hebben. Ik denk dat het wel mogelijk is en dat er meer aan de hand moet zijn voordatje iemand zo ontluistert. Mijn mening is dat de 'advertentie' ons een spie gel voorhoudt, een spiegel die zegt: Je moet aidspatiënten niet uit de samenleving ban nen, niet uit je voetbalclub of werkkring verwijderen, je moet ze naar je toetrekken en verzorgen. Benneton laat ons dat zien: de aidspatiënt sterft te midden van vrienden en fa milie, de fotograaf Iliviero Tor- cani is erbij, Luciano Benne ton is erbij, de 'United colors' (wat een feestelijke naam in een racistische wereld) zijn er bij! Maar wij, wij de Bertjes van deze tijd, die soms zelfs lid zijn van een kerk die in Afrika het aidsprobleem op een niet christelijke manier benadert, zijn wij erbij? A. van Puffelen, RIJSWIJK. Drewermann jl. over het „onbehagen bij de Duitse katholieken over tucht tegen Drewermann" het vol gende. Tussen katholieken en protestantse groeperingen is er verschil van inzicht omtrent belangrijke waarheden zoals bijvoorbeeld het maagdelijk moederschap van Maria en de heilige eucharistie. Waar het katholieke onderricht de laat ste decennia praktisch wegviel is er zelfs nu ook bij de katho lieken een en ander vervaagd. Maar wanneer een r.-k. pries ter een andere dan de katholie ke leer doceert is het vanzelf sprekend dat andersdenken den hem bijvallen. Maar ook dat de katholieke kerk dat niet doet, en hem na onophoudelijk waarschuwen zijn leerop dracht ontneemt. De katholieke kerk zou zich zelf opheffen als zij dat niet deed. En dat kan niet vaahaar verlangd worden. Het houdt ook verband met het geloof in wonderen, en met het geloof in Gods almacht als de schepper die in staat is in te grijpen in wat Hij zelf gemaakt heeft. Dus ook in de natuur van de mens en diens psyche. Ook al kan men dat menselijkerwijs niet begrijpen of verklaren. Zolang als de kerk bestaat heeft de kerk altijd verboden 'dat' in het openbaar te verkon digen zolang het de geesten in verwarring kan brengen (Het Concilie van Efeze 431). God als de schepper van alles staat enerzijds oneindig boven ons verheven, maar is tevens an derzijds ons, zijn schepselen, het innigst nabij. Het katho liek geloof is geen geloof 'tot zover', maar een geloof dat 'al les' omvat, ook wat j wij niet kunnen verklaren, maar wel redelijk kunnen aannemen. Helaas, niet tot ieders instem ming. H. Rutges, DEN HAAG. Paus(1 Naar aanleiding van een brief van D. v. Fessem in deze ru briek van vorige week zater dag het volgende: Paus Grego- rius de Grote (540-604) schreef eens: „Zolang er in Rome een mens van honger dreigt te sterven, heeft de paus het recht niet Eucharistie te vie ren". Zo zijn er in de eerste eeuwen van het christendom wel meer uitspraken gedaan, waarvan schrijver er enkelen aanhaalt, die in de wereld waarin wij nu leven met de kerk, waarvan paus JP II het hoofd is met de beste wil van de wereld niet meer kunnen worden waar gemaakt. Verder ter overweging een uitspraak van Catharina van Siëna, (1347-1380), kerklerares: „De Kerk is Christus, toevertrouwd aan mensen. Goddelijk, omdat Christus in haar leeft, mense lijk, omdat Christus in mensen leeft". Aan paus Gregorius XI schreef zij: „Zij die tegen u opstaan worden gedreven door eigen liefde. Geef de kerk herders volgens uw en niet volgens hun idee". Paus Urbanus VI schreef zij: „Matig uw streng heid opdat uw deugden niet af stoten. Bedenk dat u mens bent en uw inzicht beperkt is". „Wat is er mis met de Kerk?", vroeg men Moeder Teresa. „U meneer en ik" antwoordde zij. J.W. Kemp, DEN HAAG. Paus (2) De inzender van een brief voor deze rubriek maakt het nogal bont, wanneer hij schrijft over de kerk en de paus. Om van te schrikken. Maar het feit dat het dezelfde persoon is die al eens eerder een dergelijk schotschrift heeft ingezonden, maakt het al een stuk minder verontrustend. Indertijd heb ik op zijn schrijven gereageerd en ik doe dat nog eens, hoewel ik weet dat het op een derge lijk verhard gemoed geen en kele indruk maakt. Inderdaad is het de paus die bisschoppen benoemt maar niet dan na rijp beraad en veel overleg met zijn adviseurs-kardinalen. Inzen der vindt bepaalde bisschop pen en hulpbisschoppen 'kneusjes', maar de grote meerderheid der katholieke gelovigen is die mening zeker niet toegedaan. En gelukkig maar! Want aan doemdenkerij en afbraakmethoden hebben we niets. De teksten die inzen der aanhaalt, zijn uit hun ver band gerukt en daar kun je dus alle kanten mee op. Tot slot: ook de paus maakt fouten zo als de andere priesters en wij allemaal. Maar zeker is dat hij van grote zorg en liefde ver vuld is voor Christus' instel ling de kerk. Christus, Die ge zegd heeft: Ik zal met u blijven tot aan het einde der tijden. G.A. van der Valk, DEN HAAG. Brinkman De fractievoorzitter van het CDA in de Tweede Kamer, de heer Brinkman, pleit voor in voering van een mini-stelsel voor de sociale zekerheid. Hij is voorstander van afschaffing van de vermogensbelasting en subsidies op wonen. Over heidsbestedingen aan scho ling en gezondheidszorg kun nen daarentegen volgens hem best lager. Maar beperking van de aftrek van hypotheekrente is onbespreekbaar. Kortom: de heer Brinkman toont zich een waardig nazaat van de heer Co- lijn. L.P. Philipsen, DEN HAAG. Lijkwade Ik heb mij geërgerd aan som mige passages in het artikel over de 'vervalsing' van de Lijkwade van Turijn. Het C14- onderzoek is slechts verricht aan heel kleine stukjes stof van de (herhaaldelijk in de middeleeuwen gerepareerde) rand van de lijkwade! De schrijver van het artikel weet kennelijk nog niet dat op de ogen van de gestorven Chris tusfiguur afdrukken van twee Romeinse munten gevonden zijn uit de tijd van Pilatus! Daarmede is elke bewering van een M.E.-'vervalsing' een ondeskundige bewering ge worden. De schrijver moet zich maar eens verdiepen cente publikaties ovefan de p wade van Turijn. W. J.A. Arntz, WASSENAAR. Broodoffer neente i zo wa en vuil1 AVI) aan. De ran de l acl Waar zijn de zogena hans zo leerden mee bezig? duizend broden aan spanningsmast gooien; weten deze lam hij nilieuwi e keer i igen pis niets anders te bedei en beps het wegwerpen van ameld i vind dit een daad van erwerki nigen. Als men zo gra ajzigen. fer wil brengen aai an de C steun dan Green Pea erst onz deze organisatie de te pakken kan neme: len Haa nog wel meer te doei esastrei dat geld besteed kaï oor zo'r bestrijding van het bruik. kinderbesi noem maar op. Wie hl zijn hoofd: duizendt aan een paal in de Zijn we gek of wordei Th. Pex. ÜRIE DEN HAAG. tèluidsi Prof. Drewermann.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 14