iemeentehuis Rijneveld Hazerswoude-Rijndijk Judoclub Noordwijkerhout in het kielzog van Geesink li larkt Sassenheim het beste in Hoofdstraat' LEIDEN OMGEVING 11 rbeidsbureaus zijn vreden over 1991 Eerste paal voor Castellum Kantoren Vleescentrale wil beperkt doorgaan Onmoetingsruimte St.Josef- parochie in gebruik genomen Katwijk damt overmatig gokken in eid6cSom£Wvt ZATERDAG 15 FEBRUARI 1992 >HEN/LISSE/LEIDEN De arbeidsbu- i's in Alphen, Lisse en Leiden vinden dat en goed jaar achter de rug hebben. De stelling voor het plaatsen van werkzoe- den zijn gehaald, zo blijkt uit de jaarcij- over 1991. In Alphen konden in totaal werkzoekenden worden geplaatst. De eau's in Leiden en in Lisse hielpen in respectievelijk 1296 en 1478 werkzoe- den aan een baan. Binnen het RBA-Rijn- ek werd het afgelopen jaar extra aan- it besteed aan vrouwen en minderhe- Vorig jaar werden 1609 vrouwen aan baan geholpen, de doelstelling was van Bij de vertegenwoordigers van min eden ging het om 460 mensen bij een itelling van 290. LEIDSCHENDAM Wethouder F.IJmkers van Leid- schendam, tevens voorzitter van het Bedrijvenschap Fo- repark, heeft deze week de eerste paal geslagen voor het kantorencomplex Castellum. Ad Visser verzorgde daarbij met zijn Amsterdams Computer Ensemble een geluid- en lichtshow. Het gebouw krijgt kantoren met een opper vlakte van 22.000 vierkante meter waarin circa 1500 perso nen kunnen werken. Het gebouw wordt gefinancierd door de Stichting Bedrijfspensioenfonds voor de Metaalindu strie en het Pensioenfonds voor de Architectenbureaus. De eerste huurder voor het gebouw dat in de loop van vol gend jaar wordt geopend heeft zich al gemeld. De Brink Groep, die zich enkele jaren geleden in Leidschendam vestigde, heeft een van de vier gebouwen, gereserveerd. Het project wordt gebouwd door een speciaal hiervoor op gericht bedrijf, bestaande uit BAM-Bredero Bouw te Bun- nik en Van Eesteren uit Rotterdam. DEN HAAG/SASSENHEIM - De Vleescen trale in Sassenheim wil op beperkte schaal - doordraaien. Dat heeft de Vlees centrale vrijdag naar voren laten brengen tijdens een spoedprocedure bij de Raad van State in Den Haag. De Vleescentrale wil het in januari dit jaar door de gemeente geëffec tueerde sluitingsbevel door de Raad van State geschorst zien. Er bestaat nog steeds een oude hinderwetvergunning op grond waarvan het bedrijf activiteiten zou kunnen blijven ontwikkelen op het perceel aan de J.P. Gouveneurlaan/Hoofdstraat.Op grond van een oude vergunning uit 1978 zou de Vleescentrale wekelijks 10 a 20 ton vlees mo gen verwerken. De vergunning waarop de slachterij tot januari draaide, is door de Raad van State vernietigd omdat de ge meente een procedurefout had begaan. Daarom verzegelde de gemeente de koelcel len. De Vleescentrale vindt dat omdat de ge meente er schuld aan heeft dat de slachtver- gunning- werd vernietigd en omdat er een oude vergunning is, het „veredelen van be perkte hoeveelheden vlees" aan de Hoofd straat toegestaan moet worden. Daarmee zou voorkomen kunnen worden dat vijf man moet worden ontslagen. Het vleesveredelen (uitbenen, snijden) zou overigens veel min der overlast veroorzaken voor de omwonen den, dan het slachten in het verleden veroor zaakte. De gemeente ontkent dat er nog een oude vergunning bestaat. Voorts stelt de ge meente nooit meer een hinderwetvergun ning voor de slachterij van de Vleescentrale aan de Hoofdstraat te willen afgeven. Daar om zou de poort nu gewoon gesloten moeten blijven. Uitspraak volgende week woensdag. WASSENAAR - De nieuwe ontmoetingsruimte van de Sint Jo- sefparochie uit Wassenaar wordt morgen feestelijk in gebruik genomen. Na de Eucharistieviering die om elf uur in de ernaast staande St.Josefkerk aan de Parklaan wordt gehouden, wordt de naam van het gebouw onthuld. De naam is gekozen uit een 50-tal inzendingen die door parochianen op verzoek van de parochie vergadering, zijn ingediend.In de nieuwe ruimte zullen onder meer liturugische vieringen, zoals woord- en gebedsdiensten worden gehouden. Maar bovenal zal het een ontmoetingsruimte zijn. Aan de eigenlijke bouw is een lange periode vooraf gegaan. In mei 1990 heeft de parochievergadering architect Joh. Gou- deau de opdracht verleend tot het maken van een ontwerp. Met het verlenen van de vereiste vergunningen door het bisdom Rot terdam en de gemeente Wassenaar kon in augustus 1991 met de bouw worden begonnen. De bouw werd gerealiseerd door het aannemersbedrijf Du Prie B.V. uit Leiden. Iedereen is welkom de feestelijkheden rond de ingebruikname bij te wonen. jRIETA KROFT «IEVELD De locatie het gemeentehuis Rijneveld moet wor- gezocht in het gebied nabijheid van de Ge- eweg en de Hoge dijk, in of direct tegen ebouwde kom van Ha- tvoude-Rijndijk. Dat h :t uit het gisteren door gemeente Rijneveld esenteerde rapport regingskader Ge ntehuis Rijneveld'. erdag staat het huisves- l" lan op de agenda van de nissie algemene zaken en E cien. Drie opties staan dan ter discussie: uitbreiding van het huidige gemeentehuis in Hazerswoude-Rijndijk, nieuwbouw ten westen van de Gemeneweg of nieuwbouw op een locatie ten oosten van de Gemeneweg, zuidelijk van de Hoge Rijndijk. Bij de keuze van mogelijke lo caties voor een gemeentehuis is vooral rekening gehouden met de bevolkingsconcentra ties in de gemeente en met de bereikbaarheid. Hazerswoude- Rijndijk en Koudekerk heb ben de meeste inwoners. Voor wat betreft de bereikbaarheid, is vooral gekeken naar het openbaar vervoer. In verband met het huidige buslijnennet, dient dan een locatie langs de Hoge Rijndijk de voorkeur en in tweede instantie een plek langs de Gemeneweg. Elke optie heeft zijn eigen voor- en nadelen. Uitbreiding van het bestaande gemeente huis heeft als voordelen dat het centraal is gelegen met een korte afstand naar de woonge bieden en het bovendien grenst aan het centrum. De vraag is echter of er voldoende ruimte is om uit te kunnen breiden en de verschillende ambtelijke diensten zoveel mogelijk te kunnen concentre ren. Voor wat betreft de benodigde oppervlakte, de parkeermoge- lijkheden, de ligging ten op zichte van de ontsluitingsmo gelijkheden, de bodemkwali teit en de ruimtelijke inpas baarheid - zowel stedelijk als landelijk - dient nog een na der locatieonderzoek plaats te vinden. Dit geldt ook voor de representativiteit en de finan ciële haalbaarheid. Ook de mogelijke politieke en maatschappelijke bezwaren moeten nader worden onder zocht. Hierbij wordt in het rap port overwogen dat de ge meente Rijneveld is ontstaan door een gemeentelijke herin deling. In het algemeen wor den herindelingen als bedrei gend voor de identiteit van de eigen leefgemeenschap ge zien. Een gemeentehuis kan dan het beste op 'neutraal' ter rein worden gezet, niet direct bij een centrum van een van de kernen. In dat licht bezien valt de uitbreiding van het huidige gemeentehuis af. 11 Filippijnen 3 olpen dankzij e terwouds geld 'ERWOUDE - Dankzij rwoudse steun kunnen mensen in de Filippij- iu studeren. Dat laat de ik rwoudse missionaris van der Salm het thuis- veten. N Ier Salm, al jaren werk- 11 op de Filippijnen, heeft van 5.900 gulden van de werkgroep mis- ontwikkeling heeft ont- n onder andere besteed ie aankoop van een co- nachine. Omdat het vrij- imogelijk is om aan goe- udieboeken te komen, ater Van der Salm het materiaal copiëren. Ook hij van het geld een lolen kunnen bouwen, ndmolen is gebouwd om ndkracht het water van- Jibron op te pompen naar ratertank. Via leidingen iet water vanuit die tank, log op palen staat, naar zen. Pater Wim van der J„Ik bespaar op deze ma- pctriciteit en tevens heb Nederlands tintje hier lippijnen". arme jongelui kregen 13 ater Van der Salm de stu- sten van 800 gulden ver loor kunnen zij hun schoolopleiding gen. De Zoeterwoudse ag inaris heeft ook geld :di amaakt voor de slachtof- ja an de vulkaan Pinatubo. gf dan 200.000 mensen le- Vi u in opvangtenten nadat ile bezit verloren is ge- Ook heeft hij steun ver- aan het rampenfonds j"de slachtoffers van een on. Voorts is dankzij de ijke steun uit Zoeter- een begin gemaakt met itefpzetten van een biblio- en kregen her en der !n een klein bedrag. KATWIJK - De gemeente Katwijk, de Ondernemersvere niging Horeca Katwijk en de Vereniging Automatenhandel Nederland tekenen dinsdag een convenant dat het overma tig gokgedrag in de gemeente aan banden moet leggen. Uit een speciaal opgericht fonds worden voorlichtingsactivitei ten gefinancierd. Horeca-ex- ploitanten zullen voor iedere gokautomaat 75 gulden in het fonds storten, waaruit in de toekomst ook een mogelijke hulpverlening aan gokver slaafden zal worden bekostigd. Naast het fonds hebben de be trokken partijen afgesproken een aantal regels rond het gok ken strikt te zullen toepassen. Zo zullen jongeren onder de 18 niet meer op een automaat mo gen spelen en mogen gokkers niet langer dan een uur achter een machine blijven staan. Daarnaast zullen personen die op een gemeentelijke zwarte lijst staan niet tot de speelauto- masten worden toegelaten. Ook zullen de gokkasten niet in sportkantines, wijkgebou- wen of jeugdcentra mogen worden opgesteld. Elsaopglad ijs Gisteren zijn in de Prins Willem Alexander-ijshal in Zoetermeer opnamen gemaakt voor het programma 'Op glad ijs' van de TROS. Een van de deelnemende teams kwam uit Zoeterwoude. Initiatiefnemer hiertoe was Louis van der Meer van de Zuidbuurtseweg. Hij doet verwoede po gingen om de oude zweedse zeilschoener 'Elsa' in ere te herstellen. Het programma van de TROS zag hij als een goede gelegenheid om via de media aandacht te vragen voor zijn aktie. En dat is iets waar de inventieve Van der Meer keer op keer weer in slaagt. Een schaalmodel van de boot moest door schaatsers, aktieve leden van de IJsclub Zoeterwoude, worden voortgetrokken. In de boot zat Monique Pieterse-Berg. Op vrijdag 6 maart zendt de TROS op opnamen uit. FOTO: STEPHEN EVENHUIS NOORDWIJKERHOUT Martin Kanters en Han van der Lans waren 25 jaar geleden de pioniers van de judosport in Noordwijkerhout. In na volging van judoreus An ton Geesink gaven zij in het parochiehuis van de Victorkerk een demon stratie. De Judovereni ging Noordwijkerhout was daarmee een feit. De komende maanden wordt bij deze mijlpaal uitvoerig stilgestaan. Onder leiding van J Hans Prins is secretaris van de Judoverening Noordwijker hout. Olympisch goud voor Anton Geesink in Tokyo 1964 en Wim Ruska in Munchen 1972 deden zijn sport goed. „Nederlandse successen deed ons ledental in de jaren 70 stij gen tot rond de 250. Nu er tal rijke andere sportmogelijkhe den zijn en het iudo minder in de publiciteit staat hebben we ongeveer 120 judoka's in ons midden". Op de judoclub in Noordwij kerhout zijn uitsluitend jeugd leden actief. Prins: „Heel wat senioren hebben bij ons het judo geleerd en zijn daarna een sportschool begonnen. Toch kunnen we bij het orga niseren van activiteiten altijd een beroep op deze mensen doen". „Voor de jeugd is het judo een ideale sport om overtollige energie kwijt te raken. Het wordt door artsen vaak voorge schreven aan kinderen om zo over een bepaalde angst heen te komen. Ook is judo een sport die ontspannend werkt, omdat alle spieren in bedrijf zijn", prijst Prins zijn sport aan. De Judovereniging Noordwij kerhout oefent tegenwoordig in de gymzaal bij de Victor- school. Prins: „Met Jan Ba rents hebben we een trainer in huis die van alle markten thuis is. Zo hebben we onder meer een kleutergroep die in een soort gym leren met elkaar om te gaan. De echte technieken komen pas op latere leeftijd". De club van Prins en voorzitter Leo van der Zon probeert al ge- ruimte tijd geld in te zamelen voor een nieuwe ondermat. „De ondermat die we nu heb ben is in 25 jaar nooit vervan gen", zegt Prins. „Met steun van een aantal ondernemers in Noordwijkerhout en door ac ties als het wassen van wagens en de verkoop van kaarsen proberen wel geld bijeen te sprokkelen. Een nieuwe on dermat gaat toch snel 4.000 gulden kosten". De jubileumactiviteiten berei ken morgen een tussentijds hoogtepunt wanneer in de gymzaal bij de Victorschool een galadag wordt gehouden. Tussen twaalf en twee uur zijn er demonstraties kleuterjudo, laat sportschoolhouder Rob van de Hoorn de opbouw zien van een serie worpen en zijn er de finales van de clubkampi oenschappen. Binnenkort volgt er een foto-expositie over de judosport in Noordwijker hout in de plaatselijke bieb, in april is er een judoinstuif en in mei worden de festiviteiten af gesloten met een groot jeugd- toernooi in De Schelft. j:gemeester en wethouders: 'h SRIT TIBB0EL iENHEIM - De don- gse weekmarkt in nheim kan het beste t Hoofdstraat blijven, ie slotsom is het coi ns ran B en W van de ge- na veel wikken en gekomen. Maan- k al een voorstel van 'J rekking aan de com- 3 de voor economische worden voorgelegd. lg, n de raad toch tot la^atsing over wil zou volgens B en W tze moeten vallen op ii >rtuslaan en wel zo- v dat de hele week- e t naar de betreffende over kan gaan. ikelen omtrent de week- zijn niet van vandaag of gisteren. In 1981 verhuisden de marktlieden naar de J.P Gouverneurlaan. Twee jaar la ter verkaste de markt op aan dringen van de gemeenteraad naar de Hoofdstraat. Een en ander tot groot ongenoegen van de Ondernemers Vereni ging Sassenheim (OVS) die vanaf 1986 met de regelmaat van de klok bij het gemeente bestuur aanklopte met het ver zoek de Gouverneurlaan weer in gebruik te gaan nemen. Een van de bezwaren die de OVS daarbij aanvoerde had betrek king op de onmogelijkheid van bevoorrading van de winkels in het centrumgebied op de donderdagen. Ook de toegan kelijkheid van de winkels in de Hoofdstraat zou aanzienlijk belemmerd worden door de kramen voor de deuren van de winkeliers. Na lang aandringen besloot het huidige college dat het tijd was spijkers met koppen te slaan. De weekmarkt-proble matiek kwam hoog op de poli tieke agenda te staan. Er werd zelfs een aparte passage aan Werkgroep Met voortvarendheid werd vastgesteld dat men zich „maximaal" zou inspannen om nog in 1990 met een definitieve uitspraak over de kwestie te komen. Als eerste aanzet werd een onderzoek ingesteld naar een mogelijke verplaatsing naar de Oude Haven-Vaartka de. Als alternatieven werden verder het plein voor het in middels vrijwel voltooide ge meentehuis en de Hortuslaan bekeken. De ambtelijke werk groep die in 1990 met deze voorstellen aan de gang ging, kwam een jaar later met een rapport waaruit bleek dat ei genlijk geen van de alternatie ven voldeed. Bij verplaatsing zal, zo werd gesteld steeds wa ter in de wijn gedaan moeten worden en zal men steeds te maken krijgen met nadelen die voor de huidige problemen aan de Hoofdstraat niet onder doen. Hoewel de markt vol gens het college nog het beste op Hoofdstraat zou kunnen blijven, zou een verplaatsing naar de Hortuslaan schoor voetend overwogen kunnen worden. De commissie bedrijfsaangele- genheden, door de gemeente uitgenodigd advies over de kwestie uit te brengen, advi seerden een toevlucht te zoe ken tot het terrein van de aar dewerkfabriek van Velzen aan de Kerklaan. Men zou dit zo spoedig mogelijk, binnen deze raadsperiode, gerealiseerd wil len zien. De Hortuslaan zou eveneens in aanmerking moeten komen. De markt kooplieden, die ook in de com missie zitting hebben, gaven echter te kennen de Oude Ha- ven-Vaartkade onaanvaard baar te vinden. Ook de ambte lijke werkgroep, wederom in het geweer gekomen, schreef de Oude Haven-Vaartkade af. Het gebied zou niet aan de ei sen voldoen. Ook de Hortus laan zou problemen geven, omdat deze als oost-west- ver binding fungeert en boven dien een aanzienlijke bijdrage levert aan de parkeercapaciteit in het centrum. Toch zou men - onder protest - voor de Hortuslaan willen kiezen op voorwaarde dat een deel van de groenvoorziening ver dwijnt. De ambtelijke werkgroep ver keer, waarvan de gelederen zijn versterkt met de rijkspoli tie, wijst de plannen voor de Hortuslaan radicaal van de hand, omdat de verkeerscircu- latie ernstig in gevaar zal ko men waardoor de bereikbaar heid van het centrum bemoei lijkt zal worden. Ook het weg vallen van parkeerplaatsen op de donderdagen werd onover komelijk gevonden. Opvallend is overigens dat het recente voorstel van de WD-er Hans van Dorssen de markt te verplaatsen naar het plein bij het sportcomplex de Wasbeek nog niet serieus bekeken is. Maandag en woensdag zullen de betreffende commissies zich met de problematiek rond de verplaatsing van de week markt bezighouden. REGIOJOURNAAL Fancy Fair In Join in Noordwijk zijn de voorbereidingen voor het komende doe-feest in volle gang. Om ook financieel het feest te laten slagen willen de vrijwilligers op 28 maart een fancy fair houden ten bate van het doe-feest. De ervaring leert dat veel mensen ieder jaar weer helpen. Vanaf nu kan men spullen iedere woensdag middag bij Join inleveren, Weteringkade 2. Vrouwengilde Het Zoeterwouds katholiek vrouwengilde viert maandagavond de 65e verjaardag van de vereniging. Dat gebeurt vanaf half acht in Don Bosco. Als speciale lustrum-activiteit treedt Mieke van Ingen op met haar show 'De Blijmakers'. Easy Rider In het Filmhuis Lisse draait op dinsdag de film 'Easy Rider'. De film aan de Vivaldi- straat begint om half negen. De entreeprijs is vijf gulden voor CJP'ers en 65-plussers en f 7,50 voor andere belangstellenden. Go Fishing De vier-koppige band Go Fishing staat van avond op het podium van jongerencentrum Go Fishing Splotz in Roelofarendsveen. Funk. soul, rock, wave en punk zijn bijeen gebracht tot een geheel. De aanvang is elf uur.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 11