Export naar Japan vraagt veel geduld iutorijden in Duitsland door tolheffing aanzienlijk duurder Verlies Ford bedraagt ruim 2 miljard dollar Bouwbond CNV vraagt bondsraad toestemming voor stakingen ECONOMIE Herkströter nieuwe topman bij Shell onomisch rstelVS tent zich af idócQowiant VRIJDAG 14 FEBRUARI 1992 iderhandelingen ivelcao stroef ECHT De eerste onderhandelings- e over een nieuwe cao voor de zuivel- strie (19.000 werknemers) is uitermate if verlopen. „Het belooft niet veel s te worden", aldus gisteren een dvoerster van de Voedingsbond FNV. leningen van de werkgeversorganisa- NZ en de bonden lopen op een groot al punten ver uiteen: de duur van de week, de vut, de aanpak van het ziek- 'zuim, het aantal tijdelijke krachten j lonen. en de fusies in de bedrijfstak streven akorganisaties naar herverdeling van om zoveel mogelijk mensen aan het ;te houden. De Voedingsbond FNV wil jen zetten op weg naar een 'structure- ;.urige werkweek. Savin in gesprek met mogelijke koper STANFORD - De Amerikaanse producent van kopieerappara- tuur Savin, voor de helft eigendom van het in ongerede geraakte computerbedrijf HCS Technology, is in gesprek met een moge lijke koper. Dat heeft Savin gisteren bekendgemaakt. Namen worden niet genoemd. HCS heeft medio januari al bekendge maakt het belang in Savin te willen verkopen. De belangstellende partij kijkt momenteel in de boeken bij Sa- vin. De HCS-dochteronderneming haast zich te zeggen dat het nog niet zeker is of er een bod volgt of dat Savin het bod zal ac cepteren. Savin en de onbekende partij zijn in gesprek geraakt naar aanleiding van sterke beweging in de koers van het aan de Newyorkse effectenbeurs genoteerde aandeel. Savin heeft tot nu toe HCS als een molensteen om de nek gehangen. Sinds de aan koop in 1989 heeft de computeronderneming al meer dan 200 miljoen in het Amerikaanse bedrijf gestoken. HCS zal de moge lijke koper met alle égards binnenhalen. Het alternatief is dat het noodlijdende Savin failüet gaat. HCS maakte in januari be kend dat Savin HCS in dat geval 150 miljoen zal kosten, waar door HCS met een negatief eigen vermogen 115 miljoen komt te zitten. Drs. C.A.J. Herkströter ROTTERDAM - Drs. C.A.J. Herkströter, sinds 1 juli 1989 directeur van Koninklijke/Shell, zal op 1 juli de huidige president-directeur ir. L.C. van Wachem opvolgen. Die legt dan zijn functie neer wegens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd. De vergadering van aandeel houders zal op 14 mei worden voorgesteld Van Wachem te benoemen tot voorzitter van de raad van commissarissen. In die raad zal E. von Kuenheim zijn functie op 30 juni neerleggen door het bestaande gebruik bij de raad om het lidmaatschap na tien jaar te beëindigen. Von Kuenheim is president-directeur van BMW. Als nieuwe commissaris bij Koninklijke/Shell wordt Karl Otto Pöhl voorgedragen, de voorma lige president van de Bundesbank, de Duitse centrale bank. Handelsoverschot naar recordhoogte VOORBURG De uitvoer van goederen steeg vorig jaar met 4 procent van 239,2 tot 248,8 miljard gulden. De invoer steeg met 2 procent van 229,6 tot 234,6 miljard gulden. Het saldo op onze handelsbalans steeg daardoor van 9,6 tot de record-hoogte 14,2 miljard gulden, aldus het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De jongste cijfers, die over december vorig jaar, laten een stijging van de uitvoer zien met 4 procent ten opzichte van de cember 1990 naar 19,2 miljard gulden. Dit ging gepaard met een stijging van de waarde van de invoer met 6 procent tot 18,4 mil jard gulden. Duitstland bleef in 1991 de belangrijkste handelspartner. De uit voer naar Duitsland steeg vorig jaar met 10 procent tot 73,3 mil jard gulden en dat was goed voor 29 procent van de totale export. De invoer vanuit Duitsland bedroeg 26 procent van alle ingevoer de goederen. De export naar het Verenigd Koninkrijk daalde met 5 procent tot 23,2 miljard gulden en de import uit dat land steeg met 9 procent tot 20,4 miljard gulden. De invoer uit Saoedi Arabië verdubbelde tot vijf miljard gulden. HINGTON - Op de lange ;van sombere cijfers over onomie van de Verenigde in is gisteren een gunstig ht gevolgd. De omzet van itailhandel in de VS is in Jri met 0,6 procent toege in, zo maakte het ministe- |ri handel bekend. De dol ers reageerde meteen jen stijging van ruim an- jlve cent tot 1,8220. De it van de detailhandel in inber 1991 nam toe met 0,1 (nt. Oorspronkelijk was [omzetvermindering van rocent gemeld. De omzet jn november op hetzelfde terwijl eerst een vermin- |g van 0,5 procent was ge- De cijfers tonen aan dat merikaanse consumenten fgelopen maanden weer inkopen hebben gedaan, baar is hun vertrouwen in bnomische situatie groter V-leden en boos weg vergadering P-OR lELVEEN - De FNV-le- n de ondernemingsraad jvan de KLM zijn woens- pos opgestapt uit een ver ing met de directie van (drijf nadat de directie de [rs had verweten vertrou- se informatie voortdu- fiaar de pers te laten uit- n. Volgens de secretaris ie OR, die dit gisteren eelde, voelden de Iers zich dermate in hun i geschoten door de op ing van directiezijde dat egliepen voor onmiddel- frerleg met hun bondsbe- üers. Onlangs zou via het een conceptbrief van de an de directie zijn uitge- waarin verontrusting uitgesproken over verlie- ]e de KLM lijdt door deel- igen in andere lucht- aatschappijen. Het con- jvatte aannames die vol le secretaris niet klopten in de uiteindelijke niet meer voorkwamen, latie tussen de FNV en de lirectie raakte verstoord le FNV op 19 november ;t vorig jaar een fax ver- Ie waarin zij stelde uit iwbare bron te hebben ten dat de KLM zou overgenomen door Airways en dit duizen- 'beidsplaatsen zou gaan zendarbeid ;enomen [BURG Het aantal, iitzendkrachten gewerk- in is vorig jaar met 6,8 it gedaald, nadat 1990 jging van 7,1 procent liet aldus het Centraal Bu- 'oor de Statistiek. De gel- it van de uitzendbureaus vorig jaar met 0,3 pro- in stijging van 13 it in 1990. UTRECHT - Een goed produkt, volharding en een eindeloos geduld. Dat is de manier om de weer barstige Japanse markt te veroveren. Dit bleek gis termiddag op een sympo sium, waar naast Japanse industriële kopstukken ook een aantal succesvolle Nederlandse exporteurs naar Japan acte de presen ce gaven. Het symposium was georgani seerd door Dujat, de Neder lands-Japanse handelsvereni ging. Om tegenwicht te bieden aan het populaire 'Japannertje meppen' was als titel van het iposium 'Succes in Japan' ozen. Twee in Japan suc cesvolle Nederlandse bedrij ven, een bedrijf in sorteersys- temen en een zuivelgigant uit het noorden des lands, gaven hun visie op de verovering van Japan. „Maak goede produkten, leg de juiste contacten en inves teer veel tijd en geld in het op bouwen van relaties. Zijn de Japanners eenmaal om, dan zijn het betrouwbare afnemers en zijn ze snel en goed van betalen", was de conclusie van de Hollandse entrepeneurs. Haast Helaas voor minister-presi dent Lubbers kon hij deze wij ze woorden niet meer horen. De premier had in zijn ope ningsrede juist aangedrongen op een grotere haast van Japan bij het oplossen van het enor me handelsoverschot. „Japan moet zijn markt openen voor het westen", vond Lubbers. Die afspraak zou in GATT-ver band gemaakt moeten worden. Lubbers van zijn kant wilde de Europese landbouwsubsidies wel als wisselgeld inzetten, om de GATT-onderhandelingen tot een succes te maken. Nadat Lubbers weer in grote haast vertrokken was, nam de vice-president van Kobe Steel B. Fukukawa de gelegenheid te baat een weerwoord te plaat sen. Hij merkte fijntjes op dat de Europese automobielfabri kanten al jarenlang succesvol de eigen markt afschermen van Japanse import. Verbazing Voor het overige heerste er grote verbazing bij de Japan ners over het geringe succes van Europese bedrijven op hun thuismarkt. N. Ninomiya, de grote baas van Mitsubishi in Europa, beweerde dat de Ja panse markt voor elk bedrijf openstaat. „Als men maar de goede produkten levert", merkte hij op. Hij verbaasde zich erover dat Europeanen de Japanse markt zo slecht ken nen. „Japaners weten veel meer van de Europese markt dan omgekeerd", gaf hij de aanwezige managers een lesje elementaire marketing. Of het verzamelde puikje van het Nederlands bedrijfsleven veel wijzer is geworden van het symposium mag betwijfeld worden. Gedurende de dag werd meermalen gevraagd naar de 'gouden tip' om de Ja panse markt in een sneltrein vaart te veroveren. „Geduld hebben", was het antwoord waarmee men het kon doen. Samenwerking Ahrend en Arco BRUSSEL - De Nederlandse Ahrend Groep NV en de Belgi sche Groep Arco hebben een intentieverklaring getekend voor een vergaande samenwer king op het gebied van de ver koop van kantoorartikelen. De samenwerking wordt gereali seerd via een joint venture waarin de sector kantoorarti kelen van Ahrend en van de Samco Groep worden opgeno men. De Samco Groep is ei gendom van Arco. Ahrend en Arco nemen elk een aandeel van vijftig procent in de joint venture. DETROIT - TT Het Ameri kaanse autoconcern Ford heeft vorig jaar een verlies geleden van 2,26 miljard dollar, zo is gisteren in De troit bekendgemaakt. In 1990 boekte de op een na grootste autoproducent van de Verenigde Staten nog een winst van 860,1 miljoen dollar. De omzet verminderde van 97,65 miljard tot 88,29 miljard dollar. In het vierde kwartaal van vo rig jaar leed Ford een verlies van 475,7 miljoen dollar. In het vierde kwartaal van 1990 was het verlies 518,5 miljoen dollar. De kwartaalomzet nam af van 24,19 miljard tot 21,98 miljard dollar. Al bij de bekendmaking van de resultaten over het derde kwartaal (een verlies van 574,4 miljoen dollar na een winst van 101,7 miljoen dollar een jaar ervoor) liet bestuursvoor zitter Harold Poling weten dat het vierde kwartaal op een ver lies zou uitdraaien. De oorzaak is het trage herstel van de eco nomie op de belangrijkste af zetmarkten van het autocon cern. De resultaten van het vierde kwartaal geven aan dat de maatregelen om de kosten te verminderen resultaat af werpen, zo verklaarde Poling. Niettemin verkocht Ford in de laatste drie maanden van vorig jaar 9,7 procent minder auto's. Er werden er ongeveer 1,3 mil joen aan de man gebracht. Thuismarkt Vooral de ontwikkeling op de (Amerikaanse) thuismarkt speelde Ford parten. De econo mische situatie in de Verenig de Staten was daar de oorzaak van. In januari liet Ford weten voor 1992 een herstel van de autoverkoop in de VS te ver wachten. In West-Europa ver kocht het concern vorig jaar 1,58 miljoen auto's, een record aantal. Vorige week maakte Chrysler bekend in 1991 een verlies te hebben geleden van 795 mil joen dollar. General Motors (GM), de grootste van de drie Amerikaanse autoproducen ten, maakt volgende week zijn cijfers bekend. Over de eerste negen maanden boekte GM een verlies van 2,5 miljard dol lar. Naar verwachting zal het verlies van GM over het vierde kwartaal in de miljarden lopen in verband met voorzieningen voor het schrappen 74.000 ar beidsplaatsen in de komende vier jaar. In december van het afgelopen jaar maakte GM een grootscheepse reorganisatie bekend om de kosten te druk ken. Het concern gaat 21 fa brieken sluiten. UTRECHT De bestuur van de Hout- en Bouw bond CNV heeft zijn bondsraad (het 'parle ment' van de bond) toe stemming gevraagd om stakingen in de bouw te organiseren. Het bestuur heeft die toestemming no dig om actie te mogen voe ren als het informele over leg om de gestrande cao onderhandelingen uit het slop te trekken zonder re sultaat blijven. De werkgeversorganisatie AVBB en de bonden komen nog deze week bijeen in een laatste poging de onderhande lingen weer vlot te trekken. Als dat mislukt, dan zijn sta- Jan Schutter (tweede van links), voorzitter van de Hout- en Bouwbond FNV, in gesprek met een aantal bouwvakkers op Schiphol na afloop vdn een kleine werkonder breking. FOTO: ANP kingen zeer waarschijnlijk. Twee informele gesprekken hebben geen enkel resultaat gehad, zo schrijft het bondsbe- stuur aan de bondsraad. „De situatie is ernstiger geworden. De mogelijkheid is ruim aan wezig dat het verdere informe le overleg zal stranden en dat geen verdere formele onder handelingen zullen plaatsheb ben". De CNV-bond stelt zich met die uitlatingen, net als eerder de Bouw- en Houtbond FNV, veel negatiever op dan de werkgevers. AVBB-voorzitter Barth zei woensdag nog dat er vorderingen waren geboekt in het informele overleg. De onderhandelingen zijn vastgelopen op de wens van de werkgevers om met „arbeids voorwaardelijke stimulansen" het ziekteverzuim terug te dringen. Het AVBB wil de aan vulling op de Ziektewetuitke ring gedurende de eerste zes weken van de ziekte verlagen van 100 tot 80 procent. Ook zouden werknemers per ziek melding een atv-dag moeten inleveren, met een maximum van vier per jaar. De bonden willen doorvoering van die plannen koste wat het kost voorkomen. Mededeling voor Completa gebruikers. Een klein deel van de 400 grams potten Completa met als uiterste houdbaarheidsdatum juni 1993 (06/93) kan een lichte - wat kaasachtige - smaakafwijking hebben. Ofschoon er alles aan gedaan is om deze partij uit de handel te nemen, kan het zijn dat u een 400 grams pot met de betreffende houdbaarheidsdatum (06/93) in huis heeft. Wij verzoeken u de pot of het etiket waarop de bewuste houdbaarheidsdatum vermeld is (zie onderkant eti ket), aan ons te retourneren. Vergeet daarbij niet uw naam, adres, woonplaats, én uw bank- of postbanknummer te vermelden. U stuurt pot of etiket ongefrankeerd naar: Completa, Antwoordnummer 442, 9700 WB GRONINGEN. Dan volgt zo spoedig mogelijk uw vergoeding. Voor nadere informatie kunt u gratis bellen met: 06 - 0228031. Wij bieden een ieder die hiervan ongemak heeft ondervonden, onze verontschuldigingen aan. Direktie Completa New York Post gaat bieden op Daily News NEW YORK - De Amerikaanse uitgever Peter Kalikov, eige naar van het dagblad New York Post, gaat een bod uitbrengen op Daily News, een van de dagbladen van wijlen Robert Maxwell. Kalikov, die dit gisteren bekendmaakte, wilde niet kwijt hoeveel hij bereid is te betalen. Ook is niet bekend wat voor plannen hij met de twee kranten heeft. De uitgever is persoonlijk failliet ver klaard en zijn krant verkeert in surséance van betaling. Wil Kali kov Daily News overnemen dan zal hij opening van financiële za ken moeten geven tegenover de bewindvoerders die het dagblad proberen te verkopen. De twee dagbladen zijn in New York grote concurrenten. Daily News heeft een oplage van 800.000 en New York Post een oplage van 550.000. Chinese order voor Fokker van 300 miljoen AMSTERDAM - Fokker heeft vanmorgen met China Eastern een contract gesloten voor de levering van zeven Fokker- 100's. Dit contract betekent voor Fokker een doorbraak in een gebied waar de Nederland se vliegtuigbouwer nog nooit vliegtuigen heeft verkocht. De order vertegenwoórdigt een waarde van ruwweg 300 mil joen. De markt in de Volksre publiek China biedt thans voor Fokker grote mogelijkheden, niet alleen voor het moderne straalvliegtuig F-100, maar ook voor de turboprop F-50. De Chinese overheid moet overi gens het raamcontract nog goedkeuren. Bij het totstand komen van deze order heeft de Nederlandse minister van eco nomische zaken, dr. J.E. An- driessen, de afgelopen dagen een belangrijke rol gespeeld. Reeds werd uit zeer betrouw bare diplomatieke bronnen ge meld van de order te hebben vernomen. Dit bericht - werd toen door Fokker met klem te gengesproken. Principe-akkoord over cao bloemenveiling Aalsmeer UTRECHT - De directie van de Verenigde Bloemenveiling Aalsmeer (VBA) en de vakbon den hebben gisteren een prin cipe-akkoord bereikt over een nieuwe cao voor de 1.700 werk nemers van de veiling. Het nieuwe contract heeft een looptijd van twee jaar en drie maanden. In die periode krij gen de werknemers driemaal een loonsverhoging van 2 pro cent. Daar komt. eveneens driemaal, de prijscompensatie nog bij. Van ingrepen in de wao en de ziektewet zullen de werknemers in hun portemon nee niets voelen. VBA heeft ge garandeerd dat het inkomen van zieke en arbeidsonge schikte werknemers op peil blijft. Daarnaast wil de werk gever jaarlijks 1 procent van de loonsom gebruiken voor „positieve prikkels". VBA wil bijvoorbeeld bonussen geven aan werknemers die niet ziek worden. De bonden denken in dat verband meer aan een fonds, waaruit maatregelen moeten worden betaald die het ziekteverzuim terugdringen. Onrust onder personeel hoofdkantoor NedCar HELMOND - Onder het per soneel van het hoofdkantoor van NedCar in Helmond is gro te onrust onstaan omdat het Zweedse Volco-concern zich niet zou houden aan eerder ge maakte afspraken. Wanneer die onrust niet snel wordt weg genomen, staat het voortbe staan van de Helmondse vesti ging op het spel. Bestuurder H. van Rees van de Industrie bond FNV heeft dit gisteren meegedeeld. NedCar is de voorzetting van Volvo Car. In Helmond werken ongeveer 1.200 mensen. NS WIJNANDS N Dat het autorij- in Duitsland binnen le jaren duurder zal en is in de Bondsre- lek geen punt van issie meer. Wel blijkt f dagen grote onenig- tussen de betreffen- linisters van de deel- n en de Bonner Isminister voor Ver- Günther Krause, de wijze waarop de "ijder aan zijn beurs eld zal moeten wor- atste bestrijdt dat er al ete afspraken zijn ge it over tol of extra autobe- g voor gebruikers van de e autobanen. De Beierse ter van binnenlandse za- Edmund Stoiber (CSU) houdt bij hoog en bij laag vol dat er in het bijzijn van minis ter Krause wel degelijk afspra ken zijn gemaakt. Met ingang van 1 januari 1994 zou er voor alle weggebruikers, Duitsers zowel als passanten, een tolta rief worden ingevoerd naar Zwitsers model, dus gebruik makend van vignetten die een jaar geldig zijn. De extra belas ting zou voor personenauto's honderd mark bedragen, voor vrachtwagens het dubbele. Conferentie Op een recente conferentie van alle deelstaatministers voor milieu, ruimtelijke orde ning en van verkeer is volgens minister Stoiber niet alleen over een noodzakelijk trend- en mentaliteitsverandering in het verkeer en van de wegge bruikers gesproken, maar is in het bijzijn van minister Krause ook gepraat over de financiële maatregelen die genomen moeten worden om de kosten van het uitdijende wegennet en de bescherming van het mi lieu te kunnen betalen. Uit gangspunt is het simpele mot to dat ook op de weg de vervui ler moet betalen. Minister Krause van verkeer beklemtoonde zeker niet van plan te zijn een algemeen soort van tol voor iedereen te gaan heffen. Hij wil bovendien eerst een uitspraak - later dit jaar - van het Europese Hof van Jus titie afwachten over een vroe ger voornemen van de Duitse regering om een soort van transittol te heffen voor bui tenlandse vrachtrijders. Duitsland is een uitermate drukbereden en tegelijkertijd goedkoop doorvoerland. Ter wijl in Frankrijk, Zwitserland, Oostenrijk en Italië op uiteen lopende wijzen tolregelingen van kracht zijn, zijn de Duitse autobanen nog altijd tolvrij Tolheffingen De Naturschutzbund Deutsch- jaar extra, voorspelt de bond. Beter is het daarom een mi lieuheffing van 2 mark per li ter benzine te heffen. Wie wei nig rijdt kan dan sparen, wie veel rijdt moet daarvoor ook extra betalen. In Duitsland zijn Bond en deelstaten het erover eens dat er dringend maatregelen geno men moeten worden om het autoverkeer terug te dringen. Op de autobanen en in alle stadscentra dreigt binnen en kele jaren een 'verkeersin- farct'. De file is inmiddels ook in Duitsland een teken van vooruitgang geworden; de ver keersdichtheid op de Duitse autobanen in de laatste jaren schrikbarend gestegen. Nederlandse vrachtwagens voor de Duitse grens. Voor het vrachtverkeer is welke Duitse tolmaatregel Vrachtverkeer dan ook, een zware extra belasting. land wil dat ook zo houden. Tolheffingen betekent dat een deel van het vrachtverkeer dan andere wegen zal gaan benut ten die daarop niet berekend zijn met alle risico's van dien. Als maar tien procent van het vrachtverkeer niet langer van FOTO:SP de autobanen, maar van de binnenwegen gebruik gaat maken, kost dat zo'n driehon derd verkeersslachtoffers per Voor het Nederlandse vracht verkeer is welke Duitse tol maatregel dan ook, een zware extra belasting. Als dit bijvoor beeld dan ook 200 mark per jaar zou worden, kost dat vol gens de verladersorganisatie EVO zo'n achtduizend gulden per jaar per vrachtwagen Minister Krause weet dat eventuele tolheffing in gelijke mate voor Duitsers en buiten landers moet gelden om niet in botsing te komen met EG-be- palingen. Niettemin probeert hij - hoe gecompliceerd dat ook is - een oplossing in Europees verband te bevorderen. Hij denkt daarbij aan een soort van verrekening tussen de EG- landen, afhankelijk van de ver keersbelasting in elk van die landen. De socialistische oppositie in Duitsland juicht het toe dat au togebruikers in Europees ver band mee zullen gaan betalen aan de kosten van het wegen net en de bescherming van het milieu, maar wijst het idee van een vignet af. Wie dat eenmaal heeft zal eerder aangespoord worden om juist meer te gaan rijden om zodoende de kosten van het vignet eruit te halen, meent de SPD.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 7