[acedonië-conflict explosief stadium Nog 5 dagen, dan sta ik te trappelen in Delft. 'olga-Duitsers omen niet meer BUITENLAND Russische joden richten partij op Dierenbeschermers VS contra ratapult island wil één GOS-leger Algerijnse minister hoopt op snel herstel democratie „Irak geeft informatie over nucleaire wapens" 19 februari opent het IKEA woonwarenhuis in Delft iidwQowiard VRT.IDAG 14 FEBRUARI 1992 rlamde Canadese sterft t permissie rechtbank ITREAL Een ongeneeslijk zieke Canadese, orige maand het recht afdwong haar medische ndeling te laten stoppen, is gisteren overleden t de beademingsapparatuur was weggehaald. ;y Bolduc (25) was van de hals af verlamd nadat ie jaar geleden getroffen was door het zeldzame lain-Barresyndroom. De jonge vrouw, die bij istzijn was maar zich niet kon bewegen, heeft »t afgelopen jaar twee keer geprobeerd zich te hongeren. Volgens haar advocaat kon ze te- ie kijken maar niet lezen, en kostte het haar moeite om te praten. Een rechter in de provin- uebec willigde vorige maand haar wens te ster- in na een opzienbarende rechtszaak waarin standers van de rechten van patiënten tegen- critici stonden die meenden dat de dood van iy zelfmoord zou wettigen. Libiërs naar Frans proces PARIJS - De vier Libiërs die worden verdacht van de bomaanslag in 1989 op een Frans passagiersvliegtuig zijn bereid om in Frankrijk terecht te staan, zo heeft Libische leider Moammar Gaddafi gisteren gezegd. Volgens Gad dafi zal het proces uitwijzen dat de vier, onder wie zijn schoonbroer Abdallah Senoussi, niets met de aanslag op de DC-10 boven Niger te maken hebben gehad. Gaddafi onderstreept echter dat hij geen gehoor zal geven aan het verzoek van de VS om twee andere Libiërs, die worden verdacht van de aanslag boven Lockerbie, uit te leveren. Toch gevechten in Moqdishu MOQDISHU - Ondanks oproepen een staakt-het-vuren te sluiten zijn gisteren opnieuw zware gevechten gemeld uit de Somalische hoofdstad Muqdisho. Secretaris-gene raal Boutros-Ghali van de Verenigde Naties voerde de zelfde dag overleg met delegaties van beide Somalische partijen in een poging een einde te maken aan de strijd. TELAVTV - Russische joden, wier stemmen- aantal de doorslag kan geven bij de verkiezin gen in juni, hebben gisteren een eigen politie ke partij opgericht. Belangrijkste program mapunt van de nieuwe partij Da (het Russi sche woord voor ja) is dat er banen en geld voor de immigranten moeten komen. De nieuwe partij zal volgens hem geen voorkeur uitspreken voor het regerende Likud-blok of de socialistische oppositie. Die keuze zal pas worden gemaakt na de verkiezingen. Wel zei een van de oprichters dat de partij het recht van joden ondersteunt om zich in de door Is raël bezette gebieden te vestigen. Daarmee komt hij dichter bij de Likud-lijn dan bij de door de Arbeiderspartij gevolgde politiek. Dode Japanner zit uren in de trein TOKYO Een dode Japanse man heeft gisteren urenlang onopge merkt meegereisd in een trein. Vol gens de politie van Tokyo overleed de ongeveer 60-jarige man even na middernacht in de trein. Vier uur later werd de dood pas vastgesteld, omdat andere passagiers dachten dat het om een slapende medereizi ger ging. Het lijk maakte ten min ste een retourrit tussen Tokyo en het 45 kilometer westelijker gele gen Takao. Het was de tweede keer binnen enkele weken dat in Japan een treinlijk werd ontdekt. Op 17 ja nuari reisde een dode man vijf uur met de trein mee. COERANT [ENE Een conflict de Balkan komt vol le week in een explo- stadium. In Lissabon elen de EG-ministers buitenlandse zaken of oegoslavische deelre- iek Macedonië vol- aan de eisen om door EG als zelfstandige te worden erkend, kenland verzet zich n zo'n erkenning. ne heeft twee redenen: de i Macedonië zou alleen imen aan het gelijknami- bied in Griekenland, met liki als hoofdstad en uit- nd Macedoniërs zouden itammelingen zijn van de charen van Alexander de zoals alle Grieken bewe- irecte afstammelingen te an Socrates en Pericles. >ns de Grieken gebruiken :ogenaamde Skoplianen als de bewoners van het iche Macedonië door enland worden ge il de naam Macedonië aanspraak op Grieks grondgebied te kunnen ma ken; om de droom te vemezen- lijken van een 'groter Macedo nië' waarin begrepen Grieks en Bulgaars Macedonië met Skopje als centrum; en om de bewering levend te houden dat Griekse Macedoniërs niets an ders zijn dan vergriekste Slavi sche Macedoniërs. De Grieken van hun kant be weren dat de Skoplianen niets anders zijn dan een samen raapsel van 25 volkeren en der halve allesbehalve een etni sche eenheid vormen. Het conflict mag niet worden afgedaan als een folkloristi sche ruzie; het speelt zich af op de Balkan waar heetgebakerde volkeren wonen. De premier van Slavisch Macedonië heeft zelfs al gedreigd met een gewa pend conflict als Griekenland geen water in de wijn doet. Mini-supermogendheid Turkije zorgt voor een extra di mensie. Deze erfvijand van Griekenland, dat ervan droomt» een mini-supermogendheid op de Balkan te worden, heeft on danks alle Griekse protesten de republiek Macedonië er kend. Nota bene een paar da gen nadat de Turkse premier Demirel aan zijn Griekse ambtgenoot had verzekerd dat niets anders dan goede na buurschap en vriendschap tus sen Ankara en Athene behoort te bestaan. Door de erkenning heeft Tur kije nog meer vat gekregen op de miljoenen islamieten op de Balkan, namelijk die in Bulga rije, Albani, Macedonië (veer tig procent islamitisch), Bos- nië-Hercegovina en in Grie kenland zelf. Geruchten willen dat o.m. Turkije de republiek Macedonië in ruime mate voorziet van de modernste wa pens. In de EG bestaat geen eenslui dend oordeel over de Griekse bezwaren tegen een mogelijke erkenning van Macedonië. Al leen van Duitsland en Italië is bekend dat zij voor erkenning zijn. In reactie op een mogelij ke erkenning volgende week door de EG, zou Athene over wegen de grens met Macedo nië te sluiten, om zo de nieuwe republiek te isoleren, maar ook om het intensieve vrachtver keer tussen West-Europa met Griekenland te treffen. Een demonmstratie vandaag in Sa- loniki, waaraan naar verwach ting honderdduizenden Grie ken zullen meedoen, is be doeld als voorproefje. De Ratapult is een metalen kooi die gevuld wordt met voedsel om ratten te lokken. Als ze de drempel wil len overschrijden, wordt een infrarode lichtstraal onderbroken die een werpmechanisme in werking zet. FOTO: AP OAKLAND Amerikaanse dierenbeschermers zitten in hun maag met de Ratapult, een nieuwe vinding die knaag dieren verdooft en tot 15 meter kan wegslingeren. Bedenker van de Ratapult is Allen Gross, die de val heeft uitgetest in het pakhuis van een vriend. In twee dagen tijd werden daar 70 ratten gelan ceerd en opgevangen in een bak. De Ratapult is een meta len kooi die gevuld wordt met voedsel om ratten te lokken. Als ze de drempel willen over schrijden, wordt een infrarode lichtstraal onderbroken die een werpmechanisme in wer king zet. De ratten belanden verdoofd in een bak. die naar keuze 50 centimeter tot 15 me ter van de val kan staan. Gross denkt dat de Ratapult vooral bruikbaar is in pakhuizen, op boerderijen en op schepen. Hij zegt dat zijn vinding niet wreed is en dat hij niet wil dat de ratten in „gehakt" verande ren. Voor een buitenstaander doen de vliegende ratten ech ter wonderlijk aan. Lynn Spi- vak van de dierenbescherming van San Francisco noemt de Ratapult ronduit middel eeuws. Zij zegt dat de dieren een trauma oplopen als ze met een klap gelanceerd worden om vervolgens een harde lan ding te maken. NS WIJNANDS N De bijna twee len Wolga-Duitsers de voormalige Sov- wonen, willen ;aal en zo snel moge- naar Duitsland emi- ;n. Dat heeft de voor van hun vereniging, gisteren in Bonn gd. itzichtloze economische ie in de vroegere Sovjet- ïeeft de droom van de op- l van de Wolga-repu- iu al vernietigd, zei Negentig procent van Iga-Duitsers ziet voor ;lf en hun kinderen abso- toekomst meer in republiek van de vroe- ivjetume dan ook. lanbod van de regering le Oekraïne om Duitsers op te nemen noemde Groth geen zinvol alternatief. Hoog uit een klein deel van de bijna twee miljoen Wolga-Duitsers zou zich in de Oekraïine willen vestigen. Ook vestigingsplan nen in en rond Königsberg noemde hij niet realistisch. Er blijft dus maar één weg over: naar Duitsland. De regering in Bonn houdt al langer rekening met een mas sale uittocht van de Wolga- Duitsers, maar kreeg weer hoop toen Jeltsin bij zijn re cente bezoek aan Bonn groot moedig beloofde dat de van Duitse origine zijnde Wolga- Duitsers weer hun in 1941 op geheven Wolga-republiek zou den mogen oprichten. Die vreugde was van korte duur. Voor Jeltsin is de Wolga-repu- bliek absoluut geen actueel thema meer, en in Moskou is volgens Groth duidelijk geble ken dat de Russen de Wolga- Duitsers liever nog vandaag dan morgen kwijt zijn. KOU Rusland ziet lie- at het Gemenebest van lankelijke Staten (GOS) ïzamenlijke strijdkrach- na houdt, maar is bereid lods een eigen leger te 'n, zo heeft woordvoer- italy Tsjoerkin van het sche ministe'rie van bui- idse zaken gisteren ge- De leiders van het GOS andaag in Minsk bijeen 'er defensie te praten. De ters van defensie en mili- deskundigen kwamen gisteren al overeen dat het le ger van elke lidstaat tijdens een overgangsperiode onder geschikt zal zijn aan een geza menlijk GOS-leger. Over de Zwarte-Zeevloot werd niets be slist, omdat er op delicate pun ten nog „politieke besluiten" moeten vallen, aldus Jevgeni Sjaposjnikov, de opperbevel hebber van het GOS. Hij doel de daarmee op de ruzie tussen Rusland en de Oekraine over de vloot, die enige tijd geleden hoog opliep. LISSABON/ALGIERS - De Algerijnse minister van bui tenlandse zaken, Lakhdar Bra- himi, heeft gezegd dat hij hoopt op een snel herstel van de democratie in zijn land. In de hoofdstad Algiers maakte de veiligheidspolitie zich op voor de protestmars die de fun damentalisten vandaag zou den houden. Brahimi deed zijn uitlatingen in Lissabon, waar hij aan de EG uitleg kwam geven over de situatie in Algerije. De be windsman zei dat het FIS er slechts op uit is om van Alge rije weer een middeleeuws land te maken. Brahimi wist zijn Portugese collega Jaoa de Deus Pinheiro er van te over tuigen dat de instelling van een Hoge Staatsraad, vorige maand, voor Algerije voorlopig de beste oplossing is. Brahimi benadrukte dat de raad tijde lijk fungeert, omdat er in Alge rije nationale consensus zou zijn om een pluralistisch de mocratisch systeem op te zet ten. De noodtoestand die de Staatsraad zondag uitriep is bedoeld om de vrijheid van de Algerijnen en hun recht op vrije meningsuiting te garan deren tegen het ondemocrati sche FIS. zei Brahimi. Va lentijn- gevoel door BERT VAN VELZEN - Ik ben vergeten je een Valentijn te sturen. Maar twijfel er niet aan: you are my Valentine forever. Je hebt me nog nooit een Valentijn gestuurd. Charly Brown krijgt er ook nooit één, terwijl Snoopy ze met scheepsladingen binnenkrijgt. - Je wilt je toch niet met Snoopy vergelijken 9 O nee? Ben ik soms minder waard dan een hond? - Snoopy is veel meer dan een hond. Hij kan bijvoorbeeld schaatsen en hij beleeft schitterende avonturen in zijn fantasie. *Hoe kom je erbij te denken dat ik in mijn fantasie geen schitterende avonturen beleef? - Ik bedoel alleen maar dat Valentijn ontworpen is voor mensen en honden) die het verliefde limonadegevoel nog hebben. Hebben wij dat limonadegevoel dan niet meer? - Nee. Ons ranjagevoel is weg. Maar daar is een degelijk hutspotgevoel voor in de plaats gekomen. We moeten dit hutspotgevoel koesteren. Het limonadegevoel is niet van gevaar ontbloot. Hoe bedoel je? - In een programma over liefde en verliefdheid onder toezicht van Koos Postema onthulde een vrouw met een limonadegevoel voorde grote zanger Gerard Joling dat zij sedert maart 1985 bijna al zijn shows afloopt soms wel vier in een enkel weekeinde), dat zij vijf- tot zesduizend foto's van de man heeft verzameld en dat ze thuis een soort Joling-altaar ten behoeve van geheime erediensten heeft staan. Door haar Joling-gevoel is zij bovendien van een chronische astma genezen. Daarom levert haarman geen verzet. Wat een heerlijk gevoel moet dat zijn. - De psychiater in het programma van Koos sprak over verliefdheid als 'een bewustzijnsvernauwing met een rose bril op'. Er werd ook gesproken over 'een vorm van gekte'. Wat is er zo fraai aan dat degelijke hutspotgevoel9 - Vorige week meldde de BBC dat een man in Wales zijn vrouw in het kolenhok opsloot als hij ging stappen. Hij had dat al meer dan een halve eeuw gedaan. Deze man heeft noch de verheven koorts van het ranja-sentiment, noch bezit hij de degelijke betrouwbaarheid die gepaard gaat met het hutspotgevoel. Bedankt voor je nobele gevoelens. Weetje dat één op elke tien mannen doorzijn vrouw wordt mishandeld? Alleen al om het feit dat ik niet tot die oorlogszuchtige groep behoor heb ik een Valentijn verdiend. - Ik dacht dat het andersom was, dat één van de tien mouwen door haar man werd m ishandeld. Op de televisie heb ik een meneer Hans Jacobs horen vertellen dat hij bijna iedere dag klop kreeg van zijn vrouw. Ook werd hij gekrabd en geknepen en bij tijd en wijle bedreigde zij hem met een mes of een schaar. - Het was zeker een heel schraal mannetje, een vlieggewichtje, die Jacobs. Hij zag er breed genoeg uit om zich redelijk te kunnen verweren. - Waarom deed hij dat dan niet? Hij vond dat niet respectabel. - Maar ging hij dan niet naar de politie? Jazeker, maar daar werd hij uitgelachen. Ze geloofden hem niet. - Je hoort bijna nooit van geweldpleging tegen mannen door mouwen. Tien procent krijgt op z'n donder. Vanmorgen nog heeft een middelbare man hier in de straat van zijn vrouw een klap met een zware ijzeren koekepan gekregen. En dat was niet de eerste keer. - Waarom deed ze dat? Misschien kon ze het peen- en uiengevoel niet langer verdragen en had ze heimwee naar het limonadegevoel. - You are my Valentine. Forever. MANAMAH Irak is bereid informatie te geven over zijn nucleaire wapens. Dat heeft de onderdirecteur van de Interna tionale Atoomenergie Agent schap (IAEA), Mauricio Ziffe- rero, gisteren in de Bahraynse hoofdstad Mananmah ver klaard. Onder zijn leiding heeft een VN-team acht dagen lang een onderzoek gedaan naar massa vernietigingswapens in Irak. Het team van nucleaire des kundigen van de IAEA heeft na bezoeken aan enkele hon derden bedrijven geen nieuwe aanwijzingen gevonden voor het Iraakse atoomwapenpro gramma. Dat betekent dat het grootste deel van de gegevens al bekend was en dat waar schijnlijk alleen de details ont braken. Het team heeft bewij zen gevonden van ineenge smolten aluminium-delen en een zeer sterke staalsoort met een hoog nikkelgehalte voor analyse meegenomen. Met het gevonden materiaal hadden duizenden kemcentrifuges voor de verrijking van urani um gemaakt kunnen worden. De Irakezen gaven vorige maand al het bezit van deze de len toe, nadat zij door IAEA- controleurs met bewijzen wer den geconfronteerd. Baghdad moet volgens de VN-resoluties zijn programma voor het ma ken van massavernietigings wapens onthullen en de ver nietiging ervan toelaten. Pas daarna worden de economi sche sancties tegen Irak opge heven. ADVERTENTIE 'Wapenhandel' trant ontvangen? Bel tussen 18.00 e telefoonnr. 071-122248 en i orgd. Volgens de nieuwe Russische wet mag iedereen in de republiek alles verkopen op straat, behalve drugs, buitenlands geld en wapens. On der dat laatste valt gelukkig niet deze model-tank waarvoor kleine Ivan probeert wat roebels te vangen. FOTO: EPA iPITEIN ROB - HET GEHEIM VAN DE VLIEGENDE HOLLANDER 69 - Het komt nauwelijks tot een treffen met de kapersche- bertsz kan niet nalaten tegenover de hoogbootsman Vreugdenhil vant de „Hollander" is veel sneller dan de Duinkerkers, oie Zjjn bewondering uit te spreken over de vastberadenheid van iroberen'het schip in te sluiten en onder vuur te nemen, van der Decken en de prachtige kwaliteiten van het schip. „Ja", niet gerekend hebben op de vaardigheid, waarmee net hoi- zegt Vreugdenhil, „Van der Decken is een prima zeeman en dit is e schip kan wenden. Van der Decken krijgt bovendien ae een eerste klas schip, naar geheel nieuwe ideeën gebouwd. De twee salvo's af te vuren op een der kaperschepen, dat on- kapers zullen zich wel bedenken voor ze het nog eens wagen ons ellijk in brand vliegt. De beide andere deinzen at. Jan ho- aan te vallen". ^■kea]

Leidse Courant | 1992 | | pagina 5