Jroer Lubbers bepleit vering van duikboten r-< WD-plan De Korte om begroting te splitsen BINNENLAND Twee bordeelhoudende officieren ontslagen Geen Heineken-bier voor Casa Rosso Eerste expositie telefoonkaarten li Zes jaar celstraf geëist voor doodslag Ér t iQounant VRIJDAG 14 FEBRUARI 1992 [erlands is en blijft jrtaal universiteiten HAAG - Nederlands is en blijft voertaal Ie universiteiten en hogescholen in ons Ook de examens moeten in het Neder- worden afgelegd. Instellingen die daar- nllen afwijken moeten een gedragscode Hen en de de Onderwijsinspectie ziet op leving daarvan toe. Minister Ritzen van wijs en wetenschappen is hiermee tege nkomen aan een kamerbrede wens. Hij It in een nota van wijziging op de Wet op oger en wetenschappelijk onderwijs en zoek vast. Deze wet wordt volgende week Tweede Kamer behandeld. Instellingen >n gedragscode zouden kunnen opstellen j die onderwijs geven in een andere taal, wijs geven aan anderstaligen of instellin- ie gebruik maken van gastdocenten, al- itzen. Twentse gemeenten: stop vliegen over bebouwde kom HENGELO - Het vliegen van de Koninklijke Luchtmacht over of net langs de bebouwde kom moet direct worden gestopt. Dit schrij ven de gemeenten Hengelo, En schede, Oldenzaal, Losser en Weer- selo in een brief die ze gisteren heb ben gestuurd naar de Tweede-Ka mercommissie voor defensie. De brief is een reactie op het neer storten van de F16, dinsdag in de Hengelose wijk Hasseler Es. De ge meenten eisen ook dat er een einde komt aan het zogenoemde circuit- vliegen, waarmee de piloten in het kader van hun opleiding het stijgen en landen oefenen. Meermalen komt het voor dat de vliegtuigen tij dens deze oefenvluchten boven woonwijken komen. Zelfs 's a- vonds worden dergelijke acties bo ven Twente uitgevoerd, zo merken de gemeenten op. Ernstige kritiek hebben ze op de in formatievoorziening door het mi nisterie van defensie en het ontbre ken van wettelijke regels hiervoor: „Alle gegevens worden geheim ge houden en regelmatig zijn er afwij kingen van vliegroutes. Een verant woording van vliegbewegingen is er niet". Bovendien weigert Defensie vol gens de gemeenten een systeem in te voeren om controle van de ge luidsnormen voor het vliegverkeer mogelijk te maken. De minister van defensie druist hiermee naar hun mening in tegen de Luchtvaartwet, die verplicht tot het instellen van een commissie die toezicht houdt op de naleving van regels voor mi lieuhygiëne en veiligheid. Het ministerie van defensie heeft volgens de gemeenten nu in feite bevoegdheden die elkaar bijten, want het is partij, bevoegd gezag en controleur. Ze eisen daarom op dit punt een wijziging van de Lucht vaartwet. DEN HELDER De luitenant ter zee en de serge ant die in Den Helder bordelen exploiteerden, zijn op advies van de ontslagcommissie van de Konink lijke Marine door minister Ter Beek ontslagen. De twee hebben tegen hun ontslag uit de Rijkszee dienst beroep ingesteld bij het ambtenarengerecht in Utrecht. Officieel is het dienstverband beëin digd „wegens wangedrag in de dienst of daarbuiten voor zover dit schadelijk is of kan zijn voor de dienstvervulling of niet in overeenstemming is met het aanzien van het ambt", aldus een marine- woordvoerder. De exploitatie van een bordeel of ge legenheid geven tot ontucht is een wettelijk verbo den activiteit. Ze kregen een jaar om de exploitatie van het Helderse bordeel 'Aphrodite' te staken. Het tweetal heeft de exploitatie na afloop van het over gangsjaar echter voortgezet en uitgebreid met een bordeel in Amsterdam. AMSTERDAM Het Heineken-concern levert geen bier meer aan het seksimperium Casa Rosso op de Amsterdamse wallen. Aanleiding zijn ge ruchten dat het concern gekocht is door de ontvoer ders van Alfred Heineken in 1983. Een woordvoer ster van het Heineken-concern heeft die lezing gis teren bevestigd. Volgens Hans Knoop, woordvoer der namens verkoper en koper, is het gerucht ech ter volstrekt onwaar. De koper is, volgens Knoop, Brouwersgracht bv. met als enig aandeelhouder R. Grifhorst. Dat Grifhorst een vriend is van Cor van Hout en Willem Holleeder, twee van de vijf ont voerders, erkent Knoop wel. Heineken blijft de ge ruchten te sterk vinden om leveranties nog langer aan Casa Rosso voort te zetten. Bij de verkoop van het imperium verviel het oude contract tussen de brouwerij en Casa Rosso. HAAG Rob Lub de broer van premier iers, doet een beroep et kabinet om de Rot- imse werf RDM toch vergunning te geven de export van onder- Dten naar Taiwan. ijkt uit een brief die Rob ;rs heeft geschreven in zijn functie van voorzitter van het regionale bestuur van de arbeidsvoorzieningen in het Rijnmondgebied (RBA). Het kabinet moet risico's durven nemen in het belang van het Rijnmondgebied, vindt Lub bers. In het NOS-journaal van gisteravond gaf de broer van de minister-president een toe lichting op zijn brief. „Het is onontkoombaar dat de over heid in dit soort zaken risico's neemt. Dat geldt zowel voor een beslissing die positief is voor de RDM als een die nega tief uitvalt voor de werf'. De broer van de premier er kende dat in het laatste geval wellicht schade zal worden toe gebracht aan de relaties met China. „Maar in het andere ge val is er schade aan de arbeids marktsituatie in de Rijnmond. Wij zeggen tegen het kabinet: durf een stukje risico te nemen ten gunste van de arbeids markt", aldus Rob Lubbers. Ook de directie van de RDM heeft een laatste poging ge daan om pressie op het kabinet uit te oefenen. Zij heeft het NIPO een enquête laten hou den naar de mening van de be volking over deze zaak. Daar uit blijkt dat 66 procent van de Nederlanders vóór levering is van de onderzeeboten aan Tai- Wordt naar politieke voorkeur van de ondervraagden geke ken dan blijkt ook bij de stem mers op de PvdA, die tégen le vering is, een ruime meerder heid (63 procent) voor een ex portvergunning te zijn. Dat percentage is 69 bij de D66 - stemmers, 70 bij de CDA-stem- mers en 82 bij de WD-stem- mers. Medewerkers van de Rotterdamse Droogdok Maatschappij (RDM) verzamelden zich vanochtend bij de poorten van hun werf. Ze wilden met deze actie, ondersteund door de industriebonden CNV en FNV, nogmaals benadrukken hoe belangrijk de Taiwan-order is voor het marine onderdeel van de werf. Vandaag kwamen de RDM- medewerkers ook naar Den Haag om op het Binnenhof het belang van de order te benadrukken. FOTO: ANP lulden niet ider snel ijtgescholden LKOOPMAN HAAG - Het kabi- komt terug op zijn kwijtschelding van entelijke heffingen ilastingen te bemoei- Bij het vaststellen iet bedrag dat afge- :an worden, mag ook toekomst de werke- woonlast van het in- :n worden afgetrok- .oezegging deed staatsse- is Van Amelsvoort giste- tijdens een mondeling Jsg met de kamercommis- ün financiën. ffiwindsman had aanvan- voorgesteld de landelij- ijrmen die bij kwijtschel- lworden gehanteerd, aan- elijk te verscherpen. Zo slj het berekenen van de ungscapaciteit' van schul- sjen niet langer de werke- i|uur, maar een vaste stei ls uitgangspunt moeten genomen. Volgens on- t Konsumenten Kon- de Stichting De Om- zou dit tot gevolg dat duizenden mensen ge huur geen meer op de kwijtschel- igeling kunnen doen. imerfracties gaven Van ivoort gisteren te ver dat de stelpost voor hu- tafel moest. „Als de rner met dat verzoek dan zal ik het woonlas- leid heroverwegen", al le staatssecretaris. Wel hij zich tegen het ver- 'an D66 en Groen Links gemeenten meer be- jheid te geven bij het .'heldingsbeleid. Dat zou is Van Amelsvoort lei- rechtsongelij kheid tunerprotest Zigeuners heb- ich vanmorgen met vijf voor het Verzeke- jjebouw aan de Groot Jinnelaan in Den Haag teerd. In het gebouw zijn rbond van Verzekeraars, irerkoepelend orgaan van ceringsmaatschappijen, Ombudsman gevestigd. Ider van de zigeuners, K. beticht verzekeraars fiscriminatie van zigeu- inleiding is een aanrij- [tussem twee zigeuners )ij een caravan total-loss /erklaard. Volgens Peta- igert de maatschappij de te betalen. In een cara- ?rden de Ombudsman, ïrtegenwoordiger van de :eraars en Petaio over- World Press Photo De Amerikaanse fotograaf David C. Turnley heeft de beste nieuwsfoto van 1991 gemaakt, zo heeft de jury van de stichting World Press Photo vandaag in Amsterdam bekend gemaakt. De foto toont sergeant Ken Kozakiewicz treurend, wanneer hij verneemt dat zijn beste vriend door zijn eigen leger is gedood op de laatste dag van de Golfoorlog in Irak De foto werd gemaakt aan boord van een reddings helikopter. De winnende foto is gekozen uit bijna 18.000 inzendingen, die zijn ingestuurd door 1607 fotografen uit 75 landen. De prijs, 15.000 gulden, zal eind april in de Nieuwe Kerk in Amsterdam worden uitgereikt. Tevens krijgt Turnley een tentoonstelling in Canon Image Centre. Een eervolle vermelding is er voor Fits Meijst, winnaar van Nederlandse foto-prijs De Zilveren Camera, voor een foto van Kurdische vluchtelingen. De beste sportfoto is gemaakt door Klaas-Jan van der Weij met een foto van de wielrenner Greg Lemond in de wedstrijd Parijs- Roubaix. FOTO'S: DAVID C. TURNLEY en KLAAS-JAN VAN DER WEIJ SPER EN HOBBES DOOR BILLWATERSON IS FIT 'N TOFTJF? -VHSSCHIfN HSRIM- NfR IK /UffR Al-S IK Ntó WAT Tof TJp" KRIJS DEN HAAG - De minis ter die in 1995 de Neder landse schatkist mag be waken, zou de scepter moeten gaan zwaaien over een in twee delen gesplit ste begroting. Aan de ene kant een begroting voor lopende consumptieve uitgaven zoals uitkeringen en subsidies, die geen tekort ver toont en dus volledig gedekt wordt door (belastinginkom sten. Aan de andere kant een begroting voor kapitaalinves teringen, waaruit het rijk de aanleg van bijvoorbeeld nieu we infrastructuur en de bo demsanering betaalt. Dit voorstel wil de WD maan dag indienen tijdens een com missievergadering met minis ter Kok van financiën. Invoe ring van een 'kapitaaldienst' zoals de officiële term luidt, is dé uitgelezen oplossing voor de permanente geldarmoede waaraan het rijk lijdt als het op investeringen aankomt, me nen de liberalen. Bovendien gaat de opsteller van het plan, oud-minister Rudolf de Korte, ervan uit dat de uitgaven van het rijk bij een gesplitste be groting beter in de hand wor den gehouden. De discussie over een 'kapi taaldienst' in de rijksbegroting woedt al een tijdje. Voorstan ders van zo'n dienst, onder wie de econoom prof. Bomhoff, be schouwen de overheid als een gewoon bedrijf. Als een BV een nieuw machinepark koopt, dan worden de kosten daarvan niet in een keer op de winst in mindering gebracht. Omdat de nieuwe machines jarenlang meegaan en zelf ook weer geld in het laatje brengen, worden Oud-minister Rudolf de Korte. FOTO:PR alleen de rente en afschrijving afgetrokken. De overheid rekent heel an ders. Als er bijvoorbeeld een nieuw spoorwegtraject wordt aangelegd, boekt minister Kok van financiën de benodigde in vestering in zijn geheel ten las te van de rijksbegroting. Hier door valt het financieringste kort hoger uit dan in feite vol gens een bedrijfsmatige boek houding nodig zou zijn. Want de spoorlijn zorgt - net als het machinepark in de toe komst uiteindelijk voor een hogere economische groei en dus hogere inkomsten. Vooralsnog voelt minister Kok niet veel voor een kapitaal- dienst. De verleiding van mi nisters zal te groot zijn om al lerlei uitgaven onder de noe mer 'kapitaalinvesteringen' te brengen, zo schreef hij vorig jaar aan de Kamer. Het gevolg zou zijn dat de uitgaven van het rijk binnen de kortste ke ren weer gierend uit de hand lopen. Dit standpunt zal Kok maandag bij de bespreking van zijn Nota Kapitaaldienst ook verdedigen. WD-kamerlid De Korte vindt dat Kok zich te conservatief opstelt. Het splitsen van de be groting in een deel voor lopen de uitgaven en een kapitaal- DEN HAAG - Vele be langstellenden, onder wie minister Maij-Weggen van verkeer en waterstaat, hadden zich gisteren in een propvol PTT-museum in Den Haag verzameld om de opening van de ex positie 'Toegang tot de Wereld' mee te maken. Het PTT-museum beschikt met deze expositie over een wereldprimeur, want nooit eerder is er ergens een ten toonstelling over telefoonkaar ten geweest. „Toen we de telefoonkaart in 1986 introduceerden was de achterliggende filosofie uit sluitend dienstverlening. De kaart is handig voor onze klan ten die geen geld op zak heb ben en bovendien zijn de kaart-telefooncellen minder aantrekkelijk voor criminelen dan de gewone cellen", zei W. Dik, voorzitter van de raad van bestuur van PTT Nederlanden zijn openingstoespraak. Dik: „De kaart is echter ook door verzamelaars ontdekt. In die kringen is de kaart kennelijk zo'n gewild verzamelobject ge worden dat er in collecties zelfs mapjes met vervalste kaarten zijn aangetroffen. En de afgelopen dagen zijn we voortdurend belaagd door ver zamelaars die grote hoeveelhe den van de speciaal voor de DEN HAAG De 22-jarige verdachte kon zijn tranen bij na niet de baas toen hij giste ren bij de Haagse rechtbank de eis van de officier van justitie hoorde: zes jaar celstraf we gens doodslag. De Hagenaar zou op 21 novem ber van het vorig jaar B. Singh hebben doodgeschoten tijdens een vechtpartij in de Daguer- restraat tussen Hindoestanen en Sikhs. De verdachte ver klaarde dat hij werd bedreigd door drie mannen die met stokken op hem afkwamen. Het pistool ging af omdat hij een duw tegen zijn schouder kreeg. „Ik heb niemand expres willen raken". Maar de officier van justitie mr. M. van Honert wees op getuigenverklaringen van buurtbewoners. De man zou rustig en weloverwogen vanaf de overkant van dé straat hebben geschoten on As Van Klaveren op voetbalveld ROTTERDAM - Na zijn cre matie moet de as van Bep van Klaveren over het veld van de Rotterdamse voetbalclub Ex celsior worden uitgestrooid. Dat is de laatste wens van de oud-Europees en olympisch bokskampioen, die afgelopen woensdag overleed. Zijn vriend Aad Veerman gaat daar voor toestemming vragen aan burgemeester Peper van Rot terdam. Eerder had volgens Veerman B W van de Maas stad geweigerd een sporthal te vernoemen naar Van Klave ren. dienst hoeft niet veel voeten in de aarde te hebben, meent hij. Door de 'consumptieve uitga ven' af te zonderen van inves teringen wordt volgens De Korte bovendien de budgettai re discipline juist opge schroefd. Van jaar tot jaar kan immers iedereen precies zien hoeveel geld de overheid 'ver teert' en welk deel van de in komsten gebruikt worden voor uitgaven die later weer een ei gen opbrengst hebben. Bezuinigingen Als het aan de WD ligt begint een volgend kabinet geleide lijk met de invoering van een kapitaaldienst. De operatie, die gepaard moet gaan met vergaande bezuinigingen op de consumptieve uitgaven, zou in 1998 afgerond kunnen zijn. Dat is tevens zo ongeveer het jaar waarin Nederland mee mag doen met de ene Europe se munt en de ene Europese centrale bank. De Korte heeft berekend dat met de nieuwe begrotingsre gels in 1995 voor 18 miljard gulden extra geïnvesteerd kan worden. Omdat deze uitgaven over meerdere jaren worden afgeschreven 'drukken' ze in dat jaar voor slechts 900 mil joen gulden op de begroting. In totaal zou het tekort van de 'kapitaaldienst' in 1995 zestien miljard gulden bedragen, of wel drie procent van het natio naal inkomen. Of De Korte ooit zijn zin krijgt zal vooral afhangen van de for matie van het volgende kabi net. Als de WD dan opnieuw in het regeringsbootje stapt - en in het CDA gaan hele voorzichtige stemmen op dat het wellicht weer tijd wordt voor een 'partnerruil' - dan maakt het voorstel van De Kor te nog een kans. tentoonstelling uitgegeven te lefoonkaart willen hebben". Iedere bezoeker van de ten toonstelling ontvangt deze speciale kaart. Je kunt er in een telefooncel mee bellen, maar je kunt hem ook op de ex positie in een gleuf van een verlichte spiegel steken. Op deze manier kun je informatie inwinnen over de geschiede nis, de produktie en de ver spreiding van de telefoon kaart. Daarnaast zijn er op de exposi tie meer dan vijftienhonderd telefoonkaarten uit 85 ver schillende landen te zien. Een groot deel van deze kaarten is beschikbaar gesteld door le den van de vorig jaar opgerich te Nederlandse Telefoonkaar ten Club (NTC). het slachtoffer. Volgens de ad vocaat mr. G. Spong zou de vechtpartij de hele straat in be slag genomen hebben. „De Da- guerrestraat is smal, het is niet de Champs Elysées". Zijn cliënt kon zich daarom wel de gelijk bedreigd voelen. De pre sident van de rechtbank E. Timmermans wees de ver dachte op het gevaar van het dragen van een vuurwapen. Uitspraak op 27 februari. KLOK VOOR BREZI GIRO 1741181 Onze suggestie om bijdra gen per betaal- of euroche- que naar Klok voor Brezi, postbus 9, 2501 CA te stu ren, wordt door veel goede gevers nagevolgd. Dat kan nog steeds. Vandaag kwam het bedrag van 992,50 gulden binnen. Hier volgt de verantwoording: M.A.B., Rijswijk: 10;. P.A.v.d.H.-HTer Aar: 15; G.C.v.d.P., Pijnacker: 15; C.M.d.R., Den Haag: 25; C.M.T.S., Delft: 25; J.J.M.V.t.L., Eibergen: 25; J.W.M.W., Berk el en Rodenrijs: /25;J.M.v E Noordwijkerhout: 50. W.en W.. Ten Voorde: 10; N.N., Den Haag: 20; N.N., Was senaar: 25; C.L.F.T., Schiplui den: 20; J J.v.d.G., Leiden: 25. P.H B.-d.W Loosduinen: 10; J.A.L., Zoetermeer: 25; R.H.J.v.d.O Berkel en Roden rijs: 15; T.W.-d.K.. Leiden: 5; M v.D, Naaldwijk: 10; H.J v.D, v.W.. Den Haag: 10; F.v.S., Lei derdorp: 10; H B Amsterdam: 25; C.R.B. Den Haag: 50; C.M.Th.v.d.K., Rijswijk 20; G.P.v.L.-W.M.P. Honselersdijk: 12,50; C.M.P v.d.TDen Haag: 10; N.N. te Den Haag: 500 Dagtotaal: 992.50 Tussenstand 8076.50. Pastoor Karei Subert. FOTO: MILAN KONVALINKA Nieuwe klok krijgt steeds meer vorm Acht parochies moet hij in zijn eentje bedienen. Pas toor Karei Subert. Ze lig gen in een gebied van zo'n dertig kilometer in het vierkant. Van Uvaly, waar hij zijn domicilie heeft, is het tien kilometer naar Brezi. Het dorp waarmee onze krant een speciale band heeft en nu al bijna twee weken lang met suc ces een actie voert. Het handjevol gelovigen in dat zeshonderd inwo ners tellende dorp kan het kerkje, dat nu weer eigen dom van de kerk is en dus van hen, onmogelijk zelf opknappen. Laat staan van een klok voorzien, die ze er zo graag weer in terug heb ben. Vandaar dat wij daar voor zorgen. En het ziet er steeds meer naar uit. dat de klok inderdaad over een klein halfjaar in de to ren kan worden gehesen. In de zomertijd als pastoor Subert weer geregeld de eucharistie kan vieren in het kerkje. Hij is de gulle gevers erg dankbaar en hoopt met ons dat de nieu we klok straks het einde zal inluiden van een perio de van onverschilligheid.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 3