Fraters verkopen florerend bedrijf met pijn in het hart Managers trekken portemonnee voor levensbeschouwing li Kerken tegen Nederlandse beurs in Johannesburg Teruggave joods bezit voormalige DDR duurt jaren 1 CetdócSourarit GEESTELIJK LEVEN OPINIE China laat drie priesters vrij om "wakker" te blijven CcutócSoiVUMlt Italiaanse priesters schieten terug ROME - Het toenemend aantal overvallen op priesters heeft en kele geestelijken ertoe gebracht zelf ook het pistool te trekken. Maar tot dusver hebben ze nog slechts in de lucht geschoten. Een hunner, Don Adriano in Fontanellette bij Venetië, vertelde tijdens de dienst de gelovigen dat hij al enkele malen aan een be roving was ontsnapt. „Ik heb al twee keer naar het vuurwapen gegrepen. De dieven zijn nog niet teruggekomen," zei hij. „Ik heb het met tegenzin gedaan, maar het helpt wel. Verder ben ik niet zo gek dat ik gericht schiet, maar ik voel me wel veiliger sinds ik een wapen draag." De afgelopen maanden zijn ongeveer twintig priesters in de buurt van Venetië aangevallen. Vorig jaar juli werden van Don Leandro Comelli en zijn huishoudster de verbrande lichamen aangetroffen in de pastorie van Chiavris. Don Olivo van Semaglia heeft ook al enkele malen geschoten. „Binnen enkele minuten stond het hele dorp voor de deur. Maar de dieven waren weg." Don Rino Damo van Vazzola zegt tegen iedereen dat hij bewa pend is, in de hoop dat dit gerucht effectief genoeg zal zijn. „Het is niet waar, maar ik hoop dat de inbrekers het zullen geloven." VRIJDAG 14 FEBRUARI 199; 9iid<ó£ Küng eist opheffing preekverbod Drewermann De slechtste gewoonte die een mens hebben kan, is zich met de gewoonte van anderen te bemoeien HAMBURG De Tübinger theoloog Hans Küng heeft op heffing van het preekverbod voor Eugen Drewermann ge ëist. Het staat volgens Küng buiten kijf dat Drewermann als mens, christen en priester veel men sen heeft geholpen. Hij ver dient het niet dat hij door aartsbisschop Degenhardt van Paderborn zo wordt behan deld. Küng, die op een bijeen komst in Hamburg sprak, oe fende ook kritiek op Drewer mann uit. Deze heeft enkele „ongenuanceerde" uitspraken gedaan, die hem schade heb ben berokkend. Vooral de op merking in het beruchte Spie- gel-interview van 23 decem ber, dat het avondmaal niets met Jezus heeft te doen, kan Küng niet voor zijn rekening nemen. Kritiek op de procedure tegen Drewermann heeft de hoogle raar kerkrecht dr. Klaus Lü- dicke uit Münster uitgeoefend. Het buitengerechtelijke straf proces dat aartsbisschop De genhardt tegen Drewermann in gang heeft gezet, is niet be doeld voor het oplossen van theologische geschilpunten. De aartsbisschop is in dit pro ces zowel aanklager, rechter als betrokkene. Dat is volgens Lüdicke in strijd met het ker krecht. DALFSEN Het tijdperk van de bedrijfsvoering als waarden vrije activiteit is voorbij. Managers trek ken massaal de portemon- ne voor prijzige congres sen waarin de verbinding tussen management en le vensbeschouwing cen traal staat. Prof.dr. B. Kee, hoogleraar Re formatorische Wijsbegeerte aan de Erasmus Universiteit in Rotterdam, wijt de opkomst van levenbeschouwing in de wereld van het mana cement onder andere aan het failliet van het rationele beheersings- denken. „De vooruitgang die van de rationaliteit werd ver wacht is er niet gekomen, veel eer het tegendeel. De wereld is er met alle wetenschappelijke, technische en economische vooruitgang niet menselijker op geworden. De organisatie wereld wil ook graag alles in de hand houden, de werkelijk heid beheersen. Wanneer dat echter steeds problematischer wordt, komt uiteindelijk de vraag naar de zin ervan aan de Kee leidde een driedaags con gres ir) over levensbeschou wing en management in Dalfs- en. Het (vrijgemaakte) Gere formeerd Maatschappelijk Verbond en het (eveneens vrij gemaakte) Gereformeerd Vor mingsinstituut willen met het congres inspelen op het einde van het 'waardenvrije' mana gement. „Ook christelijke ma nagers worden weer gecon fronteerd met indringende vragen over de rol van levens beschouwing in management activiteiten". Om deze bezinning gestalte te geven, nodigden beide organi saties onder anderen Kee en Peter Briscoe uit. Briscoe is di recteur van de Europese afde ling van de Christian Business Men Committee (CBMC). Managers worden zich de laat ste tijd steeds meer bewust van de rol van het individu in de bedrijfsvoering, aldus Kee. Ideeën, concepties en talenten komen al meer centraal te staan in het bedrijf. Een toene mend aantal managers erkent bovendien dat een organisatie veel meer is dan een mecha nisme, en dat waarden en nor men belangrijk zijn. "De ma nager kan zijn levensbeschou wing niet uitschakelen, maar heeft deze nodig om zijn werk te kunnen doen". We leven daarom in een be langrijk tijdsgewricht, meent de wijsgeer uit Mijdrecht. Er is behoefte ontstaan aan een nieuw geloof, een nieuwe le vensbeschouwing die weer kan motiveren. Door deze be hoefte aan een nieuw zinsper spectief „verhevigt de strijd der geesten" en wordt het „on derscheiden van de geesten buitengewoon belangrijk". Het bewijs voor deze strijd der geesten ziet Kee in bijvoor beeld het feit dat voor veel mensen die zoekende zijn het christelijk geloof definitief heeft afgedaan. „Daarheen kan men niet meer terug". Veel managers zoeken daarom hun heil in New Age. „In deze beweging, die zegt een veelbe lovend aanbod te hebben voor nieuwe inspiratie, blijft ver zwegen dat het hier om geloof gaat, om levensbeschouwing". JOHANNESBURG - De se cretaris-generaal van de Zuid- afrikaanse Raad van Kerken (SACC), dr. Frank Chikane, heeft uitgehaald naar Neder landse bedrijven die met steun van de Nederlandse regering begin volgende maand een handelsbeurs in Johannes burg openen. Chikane sprak van 'ongepaste haast' van de Nederlanders om te investeren in Zuid-Afrika voordat de sancties helemaal zijn opgeheven en voordat een nieuwe regering is aangetre den. De bedrijven zouden op z'n minst zes maanden moeten wachten, vindt Chikane. „We hadden gehoopt dat de deelnemers aan de beurs nog een extra mijl met ons zouden optrekken", aldus Chikane. Het moment is nog niet geko men om handelsbetrekkingen aan te knopen, omdat het eco nomische leven nog altijd ge domineerd wordt door blan ken. De bedrijven die deelnemen aan de beurs steunen nu eerder de onderdrukkende machten in Zuid-Afrika dan de bevrijdende, aldus Chikane. Hij hoopt dat de Nederlanders dat goed zullen beseffen en roept de aandeelhouders op de bedrijfsleiding terug te fluiten. De deelnemers geven er vol gens Chikane blijk van „onge voelig" te zijn voor de huidige situatie in Zuid-Afrika. „De be drijven en banken die de hui dige regering geld lenen, heb ben een keus gemaakt: ofwel zij zijn bondgenoten van onze onderdrukkers, ofwel zij zijn alleen maar uit op winst." De handelsbeurs, die van 4 tot en met 7 maart gehouden wordt in het 'National Exhibi tion Centre' in Johannesburg, wordt georganiseerd door het Nederlands Centrum voor Handelsbevordering, in sa menwerking met het ministe rie van landbouw en de Econo mische Voorlichtingsdienst. Er hebben zich circa 45 bedrij ven aangemeld, waaronder Philips, KLM en Heineken. Staatssecretaris Van Rooy zal de beurs met een bezoek op luisteren. EG staat achter bisschop Tökes DEN HAAG De Europe se Gemeenschap staat achter de Roemeense bis schop Laszlo Tökes. Dat heeft de de Portugese mi nister van buitenlandse zaken Pinheiro namens de Raad van Ministers la ten weten naar aanleiding van vragen van CDA-Eu- roparlementariër Bartho Pronk en Leen van der Waal (SGP/GPV/RPF). De Raad spreekt de steun uit op basis van haar principes met betrekking tot racisme en vreemdelingenhaat. Ook de bescherming van etnische en religieuze minderheden valt hieronder. Klaas Jan de Vries, medewerker van Bartho Pronk, wijst erop dat dit be sluit inhoudt "dat de EG zich mede verantwoordelijk weet voor de veiligheid van domi nee Tökes als één van de lei ders van de Hongaarse min derheid in Roemenië". Hij ver onderstelt dat de EG via diplo- FOTO: ANP matieke kanaren haar invloed zal aanwenden. Het leven van Tökes wordt al langere tijd bedreigd. Verte genwoordigers van extreem- nationalistische bewegingen in Roemenië besloten een pre mie van 150.000 lei op het hoofd van de predikant te zet ten. Ook dreigen de Roemeen se autoriteiten Tökes die een hoofdrol heeft gespeeld bij de val van het regiem Ceausescu in 1989, uit zijn huis te zetten. BERLIJN - Het zal nog enkele tientallen jaren du ren, voordat joden hun land in de voormalige DDR dat door de nazi's werd geconfisqueerd, te rugkrijgen. Deze sombere verwachting heeft voorzitter Heinz Galinski van de centrale raad van de jo den in Duitsland donderdag uitgesproken. De centrale raad onderzoekt in samenwerking met de 'Jewish Claims Conference' in Frank furt, die sinds de omwenteling in de DDR de verzoeken van nazislachtoffers om teruggave van bezittingen onderzoekt, in het kadaster naar de rechtma tige eigenaren. Galinski uitte kritiek op het trage handelen van de stadsbesturen en het gebrek aan personeel bij het regeringsbureau voor vermo genskwesties. Galinski sprak van een on draaglijke toestand, omdat het zo tien tot twintig jaar duurt voordat verzoeken worden be handeld. De nakomelingen van de eigenaren wier bezit in beslag is genomen, zullen mis schien de teruggave van hun bezit niet meer beleven. Galinski deed geen schatting over de omvang van het in be slag genomen grondbezit. Een krant in Berlijn maakte vorige maand een schatting van on geveer 3000 percelen en ge bouwen in Berlijn en ongeveer 10.000 tot 15.000 in de voorma lige DDR. Mars voor de vrede Een groep boedhistische monniken is gisteren in Managua begonnen aan een vredesmars naar Panama City, een wandeling van zevendui zend kilometer. De monniken startten hun onderneming vlak voor de ambassade van de Verenigde Staten onder het zingen van vredesliede- FOTO: AFP TILBURG Halverwege de vorige eeuw begonnen fraters een eenvoudige huisdrukkerij in Tilburg, die werk bood aan wees jongens uit de buurt. In 1992 doen hun opvolgers „met pijn in het hart" af stand van het florerend bedrijf dat inmiddels is uitgegroeid tot uitgeverij van alom gewaardeerde leermiddelen en kinder boeken. Eind vorige week werd bekend dat de uitgeverij van Zwijsen Holding, genoemd naar de op richter van de congregatie der fraters Onze Lieve Vrouw, Moeder van Barmhartigheid, in Tilburg wordt overgenomen door de Weekbladpers Groep in Amsterdam. Voor 1 mei moet de overname geregeld zijn, zegt frater Caesarius Mommers, plaatsvervangend generaal-overste. Het bedrijf, met in totaal 143 werknemers in dienst, loopt goed. „Het is een gezonde zaak", aldus de frater. Maar hij en zijn collega's vreesden dat op den duur de financiële en maatschappelijke risico's te groot zouden worden voor hun vergrijzende congregatie. En dus lieten zij hun verstand spreken. De fraters hebben bewust ge kozen voor De Weekbladpers Groep, die in haar fonds wel uitgaven heeft voor het voort gezette en volwassenenonder wijs, maar geen materiaal voor het basisonderwijs uitgeeft, waar juist de congregatie in ge specialiseerd is. „Dat is dus mooi complementair", zegt frater Caesarius, die zelf onder meer betrokken is bij de ont wikkeling van de leesmethode 'Veilig leren lezen' die op 90 procent van de Nederlandse scholen wordt gebruikt. Ook 'de ideële kant van de zaak' is bij de Weekbladpers in betere handen dan bij menige concurrent, meent de frater. „Wij zijn en blijven uiteinde lijk een groep ideële mensen. Wij vinden dat normen en waarden, in de breedste zin van het woord, aandacht moeten krijgen in onderwijs en opvoeding. Het is pijnlijk om daarop nu de greep te ver liezen." Levensbeschouwing Het gevaar is volgens frater Caesarius heel groot „dat in lectuur voor de jeugd geen po sitie meer wordt gekozen wat betreft de levensbeschouwing. Op een of andere manier moeten waarden en normen worden overgedragen, niet op autoritaire wijze, maar zodanig dat kinderen ze zelf ontdek ken. Het moet niet slechts leesvoer zijn." Er zijn duidelijke afspraken gemaakt met de Weekblad pers, die via Querido betrok ken is bij de uitgave van 'kwa litatief betere boeken', maar op termijn weet je het natuurlijk maar nooit, verzucht frater Caesarius. Datzelfde geldt voor de werkgelegenheid van de betrokken werknemers, die in ieder geval gegarandeerd is tot 31 december 1995. Overigens gaan niet alle 143 werknemers over naar de Weekbladpers. 72 van hen zijn werkzaam bij drukkerij Pa boprint die als zelfstandige on derneming verder zal gaan. Werknemers bij de uitgeverij Zwijsen/Infoboek en bij Colli- boek, voor verzending en dis tributie van leermiddelen, worden overgenomen door de Weekbladpers Groep. De huisdrukkerij begon in 1846, twee jaar nadat mgr. Zwijsen de congregatie had opgericht die „opvang en on derwijs van arme kinderen" ten doel had. De 'drukkerij van het rooms-katholiek jongens weeshuis' zorgde voor beschei den inkomsten voor de jonge congregatie en hield boven- PEKING China heeft onder internationale "druk een rooms-katholieke bisschop en twee priesters vrijgelaten, de geestelijken zijn lid van de on dergrondse kerk die banden met het Vaticaan onderhoudt. Bisschop James Xie Shiguang (74) van Xiapu werd op 27 juli 1990 tijdens een kerkdienst ge arresteerd. De bisschop werd begin 1991 vrijgelaten, maar stond sinsdien onder huisar rest. Op 28 januari van dit jaar kreeg hij toestemming terug te keren naar zijn bisdom in de provincie Fujian. De priesters Zhu Rutan en Zheng Xinzong werden gelijk met de bisschop en zes andere deelnemers ge arresteerd. De geestelijken kregen, aldus de diplomaten, hun vrijheid te rug na westerse protesten ge uit tijdens het bezoek van pre mier Li Peng aan Europa. Er zitten volgens hen nog zestig leden van de ondergrondse ka tholieke kerk in Chinese gevangenissen. De kerk heeft naar schatting zes miljoen leden, twee mil joen meer dan de officiële Rooms-Katholieke Kerk, de Patriottische Vereniging, die in 1957 met het Vaticaan brak. Aanleiding voor de verstoorde verhouding vormden de Vati caanse contacten met Taiwan, in de ogen van Peking een op standige Chinese provincie. COMMENTAAR erl rta t HAAG Ie univ< Ook de China's pijpen Het is zo goed als zeker dat het kabinet vandaag besl Wordei RDM-scheepswerf in Rotterdam géén toestemming te nllen a: voor de levering van onderzeeboten aan Taiwan. De v llen en kenen hiervan waren afgelopen dinsdag al zichtbaar toi leving nister Van den Broek in de Tweede Kamer betoogde e" regering nauwelijks een andere keus heeft. I® -n ee| ONGETWIJFELD zal premier Lubbers vanavond t ^ek va zijn persconferentie na afloop van het kabinetsberaad Tweed' delen dat het besluit 'na zorgvuldige afweging' is geni tn gedn Met andere woorden: alle voor- en nadelen van de duil die or leverantie zijn tegenover elkaar gezet en tenslotte is ge W1J^ voor datgene wat het zwaarst woog. |tez|n De vraag kan echter worden gesteld of het kabinet vT juiste gewicht aan de diverse aspecten van de zaak hei gekend. Op het eerste gezicht lijkt de afweging vrij sl Aan de ja-kant van de weegschaal ligt een miljardei voor een grote scheepswerf waardoor de werkgelegf voor de 1300 werknemers weer ten minste voor tien a v jaar is verzekerd. Aan de nee-kant daarentegen ligt ee jaar oude belofte van de Nederlandse regering aan de republiek China om nooit meer militair materieel te le aan het eiland dat zich in 1949 van de Volksrepubli scheidde. Doet Nederland dat toch, dan dreigt Peking plomatieke- en handelsrelaties met ons land te verbrek Die laatste twee elementen ziet het kabinet als van| slaggevend belang. Beloofd is nu eenmaal beloofd en dien wil het kabinet zich niet het risico op de hals halen pende en nog naderende orders te verprutsen die grt drijven als Philips, Shell en Fokker van China verwacht Zo eenvoudig liggen de zaken echter niet. Het zou gof^t dedigbaar zijn als het kabinet in deze kwestie ook het laten meewegen dat China één van de laatste dictatui V( wereld is, met een regiem dat bepaald niet zachtzinn andersdenkenden omgaat en elk opbloeiend democifjl plantje op brute wijze vertrapt. Het verbreken van de uit 1984, of op z'n minst het dreigen daarmee, zou een kunnen zijn dat Nederland niet bereid is louter omwil goede diplomatieke en zakelijke betrekkingen naar C pijpen te blijven dansen en de ogen te blijven sluite permanente schendingen van elementaire mensenrecl HAA de brc iers, d it kab tymse 'ergui de ex] iten n Stichting LEZEN, Keizersgracht 391 1016 EJ Amsterdam IN 'T HC HAA komt kwiji lentel ilastir i. Bij iet b< :an w toek' woon :n wc Adjunct-secretaris - De Ne derlandse bisschoppen heb ben drs. A.P.G.M. Peters ofm benoemd tot adjunct-secreta ris van de bisschoppenconfe rentie. Hij volgt pater E. Ge- mmeke op die wegens gezond heidsredenen slechts gedeel telijk zijn werkzaamheden kon verrichten. Peters (51), sinds 1961 lid van de orde der Franciscanen, stu deerde filosofie en theologie in De drukkerij groeide uit tot een drukkerij/uitgeverij die leermethodes en leesboekjes vervaardigt, in eerste instantie uitsluitend voor het katholiek onderwijs. Dankzij de inspan ningen van frater Sigebertus Rombouts vierde het bedrijf triomfen in de jaren '30 tot '50 van deze eeuw. Het blad 'De Engelbewaarder' werd door vele kinderen verslonden, ook door jonge Theo Bouwman, thans directeur van de Week bladpers, die gevestigd is vlak bij het literaire café de Engel bewaarder in Amsterdam. In latere jaren verlegde het be drijf, dat in 1958 de naam Uit geverij Zwijsen kreeg, zijn werkterrein ook naar niet-ka- tholieke scholen. Er werden methodes voor lees- taal- en re kenonderwijs ontwikkeld. Ook werd een fonds voor kinderlec tuur aangelegd. In 1963 besloot het kapittel van de congregatie al dat de uitge verij „economischer en be drijfsmatiger zou moeten wor den opgezet", hetgeen bete kende dat het zelfstandig ver der zou moeten. „We hebben er dus lang over gedaan, maar we hebben het goed gedaan, heel zorgvuldig", aldus frater Caesarius. BEROEPINGEN Nederlandse Hervormde Kerk Aangenomen naar Wilnis D. Breure te Haaften. Gereformeerde Kerken Beroepen te Assen F.G. Groen en K. Stroop te Zaandam (beiden part- Gereformeerde Kerken vrijge maakt Beroepen te Vrouwenpolder S. de Jong, kandidaat te Kampen. Baptisten Gemeenten Beroepen te Rotterdam-Centrum G.J. Kanis te Leeuwarden. Uitgave Kantoor: Telefoon: Postadres: Westerpers bv (maakt deel uit Apothekersdijk 34. Leiden. 071 -122 244 071 - 134 941 Postbus 112300 AA Leiden tijdens Venray, Alverna en l£g met Sinds 1984 is hij secretam finan de Nederlandse provin^winds zijn orde. Ook is hij doé voorg turgiek aan het Nederlajrmen i stituut voor Kerkmuziekvorder blijk te De adjunct-secretaris is£j het 1 meer verantwoordelijkingscaj het verslaan van de bisjen niel penvergaderingen eniuur, rr (mede) uitvoeren van éls uitg •sluften. fn gene kpr Ki n de ïan zc ndatc een 1 meer egelin amerf: voort dat de in taf< (amer eid h' le stai Hoofdkantoor Koopmansstraat 9, 2288 BC Rijswijk Telefoon: 070 - 3190 933 Telefax 070-3906 717 Postadres Postbus 9. 2501 CA Den Haag Directeur/hoofdredacteur: J. Leune. Adjunct-hoofdredacteur J Timmers Secretariaat directie/hoofdredactie (tel 070 - 3190 808) L. van Koot Leiden en omgeving (tel. 071 -144 046/047/48/49) G.- J. Onvlee (chef-redai F Buurman, K. van Herpen, K van Kesteren, R Kleijn, drs. R Koldenhof, M T. Pieters en M. Roso, Binnen- en buitenland, financièn en economie (tel* 070 --3190 815) A van Rijn (chef), W. Bunschoten, drs. C. van Haersma Buma, A van Holste E Huisman, H Jansen, drs. J. van Leeuwen - Voorbij, R. de Roo, drs. K Ver Kunst/rtv (tel. 070 - 3190 834) G. Ansems (coordinator), B Jansma, H. Piët Geestelijk leven (tel. 070 - 3190 835): L. Kooistra, drs. P van Velthoven Foto (tel. 070 - 3190 838): M. Konvalinka (chef), S. Evenhuis, S. Pieterse Opmaak (tel: 070 - 3190 831) Ch. Bels (chef), A. de Bruijn, W, Diekstra, J. Hofmeester, C. de Kier, H. Nieuwmans, H Schneider. Redactie-secretaresse (tel. 070 - 3190 819): T. Kors. De Leidse Courant maakt verder gebruik van de diensten van- - freelance-medewerkers en -correspondenten in zijn verspreidingsgebied: - de parlementaire redactie en de nieuwsdienst van de Stichting Pers Unie, dactioneel samenwerkingsverband van negen regionale kranten in Nederl lis België De algemene verslaggevers van Pers Unie zijn H Leber, drs K S«| M. van de Ven en P. Vogels De parlementaire redactie bestaat uit R. in 'tt (chef). H. Bijleveld, D Hofland, P Koopman, D van Rietschoten en K van - het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus; - de volgende correspondenten in het buitenland drs D J van den Bergh (Peking), drs H Botje (Tunis), A. Courant (Athene), R. HasSelerharm (Johannesburg), drs. A Hèering (Rome), B. van Huët (Parijs), M de Koni (Washington), F Lindenkamp (Sao Paulo), R. Simons (Londen), drs. R Vi (Moskou), W Werkman (Jeruzalem), G. van Wijland (Belgrado), F. Wijnr (Bonn), J Wijnen (Brussel) De Leidse Courant heeft als lid van de Stichting Pers Unie de exclusieve veil ?i publicatierechten van The Times en The Sunday Times of London Vertaalst M.de Cocq jnW oei gem tijheid cheldi Var it recht iunei HAAG ich va: ins vc jebouvt ginnel; teerd. H irbond terkoe; tering: Ombt beti iscrim Aanlei' tusser ij een verkla, injgert d te be :rder trtegei :eraar: Nabezorging Telefoon 071 -122 248 op m; 15.00 uur Abonnementsprijzen (inclusief 6% btw) Bij automatische betaling per maand per kwartaal per jaar Bij betaling per acceptgirokaart: per maand per kwartaal per jaar n 18.00 tot 19 00 uur. op 27,00 79,80 312,65 28,20 82,80 318,65 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 -122 244. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941 Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 3902 Bankiers ABN/AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK 663 050

Leidse Courant | 1992 | | pagina 2