£eidóc Soiuant 1 11 Nieuw plan Maij voor tolheffing Voertaal £eidócSouoont 2 Norma Major klaagt over werklust John 9 16 Bommetje ontploft bij Haagse grillroom „Voorstellen ziektekosten voor 1 mei naar de Kamer" Popfans met valse kaartjes opgescheept Nederlander zoent eerst op de stoep Hagenaar verongelukt „Snel 10.000 blauwhelmen sturen naar Joegoslavië" [Ï4 Dagen Gratis 1 J eei 071-313 677 Csidae Sou/iont 3 6 INFORMATIE ZONDER SENSATIE VRIJDAG 4 FEBRUARI 1992 18 PAGINA'S in twee katernen geestelijk leven llanagers trekken korlemonnee voor (vensbeschouwing Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv) Directeur-hoofdredacteur: J.W.C Leune. 83ste jaargang no. 25263 Losse nummers 1.50. ALBERTVILLE 92 Falko Zandstra (rechts) feliciteert de winnaar van goud op de 5000 meter Geir Karlstad. FOTO ANP Eerste medailles voor Oranje Koffiecreamer teruggeroepen ALBERTVILLE - Falko Zandstra en Leo Visser hebben gisteren de eerste twee medailles binnenge haald voor de Oranje-ploeg in Albertville. Tijdens de zesde dag van de Winterspelen moesten zij op de 5000 meter Geir Karlstad voorrang verlenen. De 28- jarige Noor doorkruiste een dubbele Nederlandse zege. De lange Viking dook onder erbarmelijke con dities onder de scores die Zandstra (tweede) Leo Visser (derde) hadden neergezet. De twee Nederlan ders herhaalden daarmee de prestatie van Calgary. Toen mochten Visser en Gerard Kemkers de Zweed Tomas Gustafson flankeren. Karlstad nam de we reldwijde belangstelling die hem ten deel viel te baat om de Franse organisatoren een fikse draai om de oren te geven. „Het is onbegrijpelijk dat we nog steeds buiten schaatsen". Hagenaar Bart Veldkamp voerde de omstandigheden aan als excuus voor zijn teleurstellende vijfde plaats. Pagina 15: Zandstra heeft geen verklaringen LEEUWARDEN Het zuivelconcern Frico Domo heeft consumenten opgeroepen be paalde potten Completa-koffiecreamer te re tourneren. Het gaat potten van 400 gram met de houdbaarheidsdatum „06/93'. Door een produktiefout in de fabriek komt er in deze potten een kaasachtige smaakafwijking voor. Frico Domo heeft direct 120.000 potten teruggehaald uit de winkels. Fraude penningmeester Alkmania OUDE WETERING - De rijkspolitie van Al kemade/Leiderdorp heeft de penningmees ter van amateurvoetbalvereniging SV Alk mania uit Oude Wetering aangehouden op verdenking van verduistering. De man be kende in de periode oktober 1988 tot eind vo rig jaar in totaal 60.000 gulden uit de clubkas achterover te hebben gedrukt. LONDEN - De vrouw van de Britse premier John Major, die doorgaans uit de publiciteit blijft, heeft in een vandaag gepubliceerde re portage gezegd dat ze zou willen dat haar man zijn werk niet meeneemt naar bed. Norma Ma jor (50) zegt in de Daily Mail, dat ze haar nieuwe leven als 'first lady' aangenaam begint te vin den. Ze vindt het fijn met haar man te babbelen als die in bad zit, maar zijn gewoonte stapels re geringsdocumenten mee naar bed te nemen, maakt haar „gek". Ze kijkt uit naar de Lager huisverkiezingen dit jaar, die uiterlijk in juli gehouden worden, en voelt zich ontspannen bij de sociale verplichtingen die haar eerst knel lend hadden geleken. „Nu begin ik ervan te ge nieten; ik voel me meer op mijn gemak", aldus Norma Major. rman Krebbers en eo Olof doen oude tijden herleven iden omgeving (den wil bouwen in polders en op J Valkenburg otten beschuldigt Van der Laan TELUK LEVEN/OPINIE INLAND NLAND 5/6 I0MIE 7 EN TUINBOUW 8 DIENSTEN 8 TT/RTV 9 N/REGlO 11/12/13 iTVERLENING 12 IT 13/14/15/16 'ROGRAMMA'S17 l/PUZZEL/MENU nacht en ochtend oden met regen bij >erajuren van eveer 10 graden. In de van de dag enkele aringen. dagtemperatuur rond 8 en. Wind toenemend rij krachtig, 5, aan de en op het IJsselmeer lelijk tot stormachtig, ht 8, draaiend van west naar west. ADVERTENTIE DEN HAAG Minister Maij van verkeer over weegt een nieuw systeem van tolheffing, waarbij au to's regelmatig door een zeer geavanceerd elektro nisch oog worden gecon troleerd, dat enigszins te vergelijken is met een fo tocontrole. Op die manier is perfect te con troleren of automobilisten een abonnement hebben gekocht voor het rijden op de snelwe gen in de Randstad. Wie dat niet heeft, krijgt automatisch een rekening in de bus. De mi nister wil uiterlijk volgende maand het kabinet een aantal mogelijkheden voorleggen om tolheffing in te voeren. Aan vankelijk dacht Maij aan tol- peinen, maar enige tijd gele den is ze van dat idee afge stapt. Tolheffing zou in 1996 moeten worden ingevoerd. CDA en PvdA hebben nog geen voorkeur voor een be paald systeem, de WD is te gen elke vorm van tolheffing. De bedoeling is dat iedere au tomobilist die geregeld in de Randstad rijdt daarvoor een abonnement koopt. Wie er af en toe moet zijn, kan een soort losse kaart kopen. De PTT werkt daarvoor nog aan een sy steem waarbij de kans op frau de zo klein mogelijk is. Er ko men aparte abonnementen voor rijden in de spitsuren en de minder drukke uren (dal uren). Uit een onderzoek van het ministerie van verkeer blijkt overigens dat het totale autoverkeer door tolheffing niet zal afnemen. De verwach ting is wel dat er minder files zullen zijn. Pagina 7: Autorijden in Duits land door tolheffing aanzien lijk duurder Leden van de Explosieven Opruimingsdienst bij het verdachte pakket. I FOTO: STEPHEN EVENHUIS DEN HAAG - Bij een grillroom in de Piet Hein- straat in Den Haag is van ochtend vroeg een lichte bom ontploft. Er is volgens de politie geen schade aangericht. De eige naar van de grillroom is van buitenlandse afkomst. Het ex plosief werd een half uur van tevoren bij de politie gemeld en geclaimd door de „rechts- extremistische commando's". Deze tot dan toe onbekende groepering eiste eerder een bom op die in januari bij de Mi- grantenomroepstichting in Den Haag afging. Begin januari ontplofte er ook een explosief bij het kantoor van de Migrantenwerkwinkel in Den Haag. Deze bommen richtten ook lichte materiële schade aan De bom bij de grillroom was geplaatst in het portiek. DEN HAAG - Staatssecreta ris Simons van volksgezond heid streeft er naar om uiter lijk 1 mei wetsvoorstellen naar de Tweede Kamer te sturen voor de volgende stappen per 1 januari 1993 bij de invoering van het plan-Simons. Simons houdt voorlopig vast aan het streven om op die da tum huisartsenhulp en kraam zorg over te hevelen naar de al gemene wet bijzondere ziekte- kostem, die wordt uitgebouwd tot de nieuwe basisverzeke ring. Simons zei dat gisteren in de Tweede Kamer tijdens een de bat over het onderzoek dat wordt ingesteld naar de pre mie-ontwikkeling bij de parti culiere ziektekostenverzeke raars. Door de oppositie werd grote twijfel uitgesproken over de haalbaarheid van de datum van 1 mei. Herinnerd werd aan de uitspraak van premier Lub bers tijdens een kamerdebat vorige week, dat besluitvor ming over verdere stappen bij het plan-Simons pas na afloop van het onderzoek naar de kos tenontwikkeling en de premies kan plaatsvinden. Naar verwachting liggen de re sultaten daarvan er niet voor half april. „Op z'n best hebt u dan na de beraadslagingen in het kabihet nog een paar uur over om de wetsvoorstellen naar de Kamer te zenden, als u de datum van 1 mei wilt ha len", zo zei D66-woordvoerder Kohnstamm. Opvallend was dat CDA- woordvoerder Lansink, daar toe nadrukkelijk uitgenodigd door Simons, zich niet zonder meer wilde binden aan de da tum van 1 januari 1993 als in gangsdatum voor de volgende stappen van het plan. Als er maar een stelsel komt dat ons bevalt! dan is de datum minder relevant, aldu6 Lansink. De streefdatum van 1 mei ver klaarde Simons uit het feit dat die datum beslist gehaald moet worden om nog redelijk op tijd aan alle betrokkenen duidelijkheid te geven over de veranderingen per 1 januari 1993. Burmaanse soldaten doden 250 moslim» LAUDUNG Vluchtelingen die vanuit Burma het naburige Bengladesh binnen zijn gekomen hebben gezegd dat Burmaan se regeringssoldaten zeker 50 jeugdige moslims in de jungle hebben hebben doodgeschoten nadat ze eerst hun dorp hadden geplunderd. De vluchtelingen zeiden dat de moordpartij deze week plaatshad bij het dorp Laudung, in de buurt van de stad Buthidong in het westen van de provincie Arakan, de enige Bur maanse provincie waar moslims de meerderheid vormen. Rebel len van de Rohingya Solidariteitsorganisatie maakten bekend dat regeringssoldaten vorige week 200 vluchtelingen doodden bij de Apaukwa-bergpas in Arakan. DEN HAAG Justitie in Den Haag is een onderzoek begon nen naar een grootscheepse fraude met de verkoop van kaartjes voor optredens van onder meer Dire Straits, Gene sis en de Chippendales. Vol gens justitie zijn daarbij waar schijnlijk duizenden mensen benadeeld. Een aantal heeft in middels aangifte van oplich ting gedaan. De zaak is in de publiciteit ge bracht door Mojo Concerts, die de optredens organiseert. Het impresariaat ontdekte een aantal weken geleden dat via advertenties in dagbladen door de Zoetermeerse firma Party Dog Promotions kaartjes werden aangeboden voor con certen van de groepen. De klanten werd verzocht geld over te maken, maar hoorden vervolgens niets meer. Volgens Mojo Concerts, dat in middels zelf onderzoek naar de zaak verrichtte, is een me dewerker van Party Dog Pro motions inmiddels met me deneming van enkele tonnen met de noorderzon vertrok ken. Eerste training Mark Wotte (voorgrond) is bezig met zijn eerste zelfstandige training bij FC Den Haag. De voormalige jeugdtrainer van de Haagse profclub werd eerder in de week aangesteld als hoofd-verantwoordelijke na het ontslag van Co Adriaanse en Rene Notten. FOTO: STEPHEN EVENHUIS DEN HAAG - In Frankijk, Groot-Brittannië, Duitsland, Australië en Griekenland klagen naar passie hunke rende romantici dat zij niet genoeg gekust worden. Maar de Italianen, Amerikanen, Nederlanders en Spanjaar den krijgen genoeg zoenen. Veel Japanners vinden, zo blijkt uit onderzoek van de Londense uitgeverij Mills and Boon and Harlequin, die gespecialiseerd is in romanti sche fictie, dat hun partners dit edele bedrijf onvoldoende beheersen. Bovendien laat de kwaliteit van hun gekus te wensen over. Duitsers zijn van mening dat de perfecte kus op het strand, bij zonson dergang, moet worden gege ven, terwijl de Britten de voorkeur geven aan een vrij partij bij de open haard. In werkelijkheid zoenen de meeste Duitsers, Britten en Nederlanders de eerste keer op de stoep, zo stellen de on derzoekers. Maar liefst 4500 aan romantische fictie ver slaafde personen uit elf lan den werkten aan het onder zoek mee. Gezoen in de regen heeft op de meeste Scandinaviërs een enorme aantrekkingskracht, maar de meesten van hen krijgen hun eerste kus op een feestje. De meeste jonge Grieken en Spanjaarden vrij en ook voor het eerst op een avondje-uit. Op de romanti sche Spanjaarden maakt de eerste kus de meeste indruk. Duitsers krijgen er slappe knieën van en andere natio naliteiten vlinders in de buik. De meeste Nederlandse man nen verklaarden verliefd te zijn geraakt op de vrouw die hun de besté kus gaf. Britten denken van zichzelf dat zij de zoeners bij uitstek zijn, ter wijl de Fransen hun imago van „Latin lover" verlooche nen en een minder hoge dunk van zichzelf op vrijer- spad hebben. WOUBRUGGE Een 44-jari- ge inwoner van Den Haag is de afgelopen nacht omstreeks drie uur op de provinciale weg tussen Hoogmade en Wou- brugge verongelukt, nadat hij met zijn auto tegen een boom was gebotst. Een 24-jarige au tomobilist uit Leiderdorp merkte de auto kort na het on geluk op. Hij trof het slachtof fer, dat op slag dood geweest moet zijn, aan. Ook bevond zich een eveneens verongeluk te hond in de wagen. De auto is overgebracht naar het politie bureau in Alphen. Daar werd het slachtoffer uit het wrak ge haald. NEW YORK/ZAGREB - Secretaris-generaal Bou tros Boutros-Ghali van de Verenigde Naties wil de Veiligheidsraad voorstel len met spoed ruim 10.000 man vredestroepen naar Joegoslavië te sturen. VN-functionarissen zeiden dat de exacte omvang van de troe penmacht nog niet vaststaat, maar dat die zou kunnen oplo pen tot 13.000 man. Verwacht wordt dat de Veiligheidsraad begin volgende week bijeen zal komen om met stationering van de vredesmacht in te stem men. De eerste „blauwhelmen' zouden dan „binnen twee we ken" in Joegoslavië kunnen arriveren, zei VN-woordvoer- der Francois Giuliani. Boutros- Ghali bracht vertegenwoordi gers van de vijf permanente le den van de Veiligheidsraad van zijn aanbeveling op de hoogte. Met zijn aanbeveling volgt de secretaris-generaal het advies van Cyrus Vance, de speciale VN-afgezant voor Joe goslavië. Vance acht de statio nering van een vredesmacht noodzakelijk om een wankel bestand van zes weken in Kroatië te bestendigen. Milan Babic, leider van de door Ser viërs gedomineerde streek Krqjina in Kroatië, verzet zich nog tegen stationering van VN-troepen in zijn gebied. Aan het front in Kroatië keerde gis teren de rus! weer in de ooste lijke stad Osijek. Pagina 5: Macedonie-confliet in explosief stadium Geen krant ontvangen 7 Bel tussen 18 00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. telefoonnr 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Computer vermoord SPOKANE De 44-jarige Charles Hubbard uit het Ame rikaanse Spokane heeft een computermoord op zijn gewe ten. De man ergerde zich blijk baar aan de computergekte van zijn zoon en vuurde zeven schoten op het apparaat af. Hij werd deze week gearresteerd op een aanklacht wegens ge weldpleging. Na betaling van 20.000 dollar borg werd hij op vrije voeten gesteld. „Hij was blijkbaar woedend omdat zijn zoon werkloos was en alleen maar met die 'stomme' compu ter zat te spelen", zei politie functionaris Al Odenthal. De aanklacht leek te zijn inge diend omdat de man hbt pi stool ook op zijn zoon zou heb ben gericht. „Ik weet niet of het tegen de wet is om te schie ten op eigendommen in je ei gen huis", zei Odenthal. Het leek er een tijdje geleden op dat op de Nederlandse universiteiten alleen nog Engels zou worden gesproken. In Nederland leert toch al iedereen Engels, zo werd er geredeneerd en voor de buitenlandse studenten en gastdocenten is het makkelijk als ze de colleges kunnen volgen of geven zonder eerst Nederlands te hoeven leren. Het leek zo eenvoudig, maar er stak een storm van protest tegen op. Vandaar dat de minister nu heeft besloten Nederlands als voertaal te handhaven. Dezelfde taal waarin elke dag hoog gekwalificeerd leesvoer geboden in de Leidse Courant Probeer het eens veertien dagen en zie het zelf: geen krant spreekt duidelijker taal. I Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. O een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. direct een definitief abonnement. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 27,00 (met automatische betaling) O kwartaal f. 82,80. Dhr/Mevr: Voorl: Straat: Postcode/Plaats: I (Indien daartoe oonleiding besloot, kon een ven I Of deze bon opsturen in een I open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Deri Haag (voor controle op bezorging) •n proefabonnement 711848 003000 loer Lubbers bepleit levering van duikboten verstrikt in netten Stasi

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1