andstra heeft geen verklaringen Karlstad fungeert als godfather Jan Bols SPORT Spelen van Atlanta krijgen een gesloten karakter Wacht u voor de orgelman OP DE BANK MET ^idócGotrtant VRIJDAG 14 FEBRUARI 1992 LA LECHERE Het oorspronkelijke olympische ideaal dat deelnemen belang rijker is dan winnen wordt bij de zomerspe len van 1996 in Atlanta definitief losgela ten. Bij het eeuwfeest van de olympische beweging verliezen de nationale olympi sche comités het recht zelf te bepalen wie wordt uitgezonden. „We willen geen atle ten, die vijf ronden na de rest binnenko men. Dat is afgelopen aldus Antonio Sa maranch. De IOC-voorzitter wil dat in de toekomst de olympische deelnemers wor den geselecteerd via continentale kampi oenschappen en soortgelijke wedstrijden. Landen met een laag prestatie-peil ver dwijnen niet geheel van het toneel. In de gedachtengang van Samaranch zullen zij maximaal drie officials mogen afvaardigen naar de openingsceremonie. De groei van het aantal deelnemende landen is explo sief. Als gevolg van het uiteenvallen van de Sovjetunie en andere politieke ontwikke lingen telt het IOC in 1996 naar alle waar schijnlijkheid 190 tot 200 aangesloten lan den. Dat hoopt tot beperkingen. Sama ranch meent dat in 1996 bij de zomerspelen het plafond voor het deelnemersaantal zal liggen bij 10.000 tot 10.500 atleten. Ijshockeyspeler wint rechtszaak ALBERTVILE De Franse ijshockey er Sylvain Beauchamps krijgt bijna 13.000 gulden schadevergoeding van de Olympische Organisatie in Albert- ville (COJO) voor het onrechtmatig ge bruiken van zijn foto voor een poster. Dit heeft een Franse rechtbank be paald. Beauchamps was kandidaat voor het Frans Olympisch team, maar werd niet geselecteerd. Zijn foto werd wel gebruikt voor een reclamecampag ne van COJO. De in Canada geboren speler had een rechtszaak aangespan nen, omdat hij geen toestemming voor het gebruik had gegeven. Zandstra en Visser missen persconferentie ALBERTVILLE Falko Zandstra en Leo Visser verschenen gisteravond na de 5000 meter ruim drie kwartier te laat bij de verplichte persconferentie. Het Oran je-duo, winnaar van de zilveren en bron zen plakken, was volgens NOC-perschef Frits Suèr door de organisatie niet op tijd ingeseind. „Ze zijn er al", riep NOC-voor- zitter Wouter Huibregtsen vrolijk, toen het tweetal alsnog in het mediacentrum in Albertville arriveerde. Op dat moment was de officiële persbijeenkomst met olympisch kampioen Geir Karlsstad al lang beëindigd. De Noor werd door ruim honderd buitenlandse journalisten aan gehoord. Voor de Nederlanders was slechts minimale internationale belang stelling. /BERTVILLE - Falko indstra begint aardig te innen in het internatio- e schaatscircus. In wat [j zijn leerjaar noemt, pgst de Fries niets an- ers dan bewondering. Na jn Europese titel half ja- tari kwam volgens eigen ggen zijn olympische veren plak op de 5000 iter van gisteren even verwacht. Het wonder- nd houdt nog altijd geen kening met zichzelt. ndstra is de verpersoonlij- ng van de Friese nuchter- id. Heeft nooit echt een ver- iring voor zijn pieken, vindt eigenlijk maar gewoon, uk? Zandstra voelt die prak- ch nooit. Als-ie faalt, komt doordat de vorm hem in de lek laat. Of gewoon omdat er fout is gemaakt. Maar niet 3r verwachtingen en bespie- ingen van buitenaf. Zand- a kan er goed mee overweg, nooit boos, maakt zich zel- i kwaad. gemakzuchtig, zegt-ie van hzelf. Maar op het werkijs Albertville bewees de intigjarige Heerenvener het ;endeel. Zandstra zwoegde het een lieve lust was, leek worden beloond met goud, ar moest genoegen nemen lt zilver. „En nu moeten jul- die medaille niet al te dof iken", zei bondscoach Ab tegen de verzamelde idia-vertegenwoordigers font het is toch een succes, ver voor Zandstra en brons )r Visser. Ik heb echt geno- van die gretigheid en ihtlust van die mannen, ldkamp incluis". Falko Zandstra (links) en Leo Visser (rechts) tonen zich toch tevreden, ondank de heerschappij van Karlstad (midden). I FOTO:ANP Falko Zandstra zegt overigens niets van een olympische sfeer te voelen. „Die medaille is prachtig, maar dat het vandaag Olympische Spelen waren, kan ik niet zeggen. Ik had het me heel anders voorgesteld. Overdag doe ik niets. Ja, trai nen, een beetje op bed liggen, tv-kijken en computerspelle tjes doen. Er is geen sfeer. Oh ja, ik mocht Ard Schenks auto telefoon nog even testen. Heb toen maar even naar huis ge beld, naar m'n vriendin en naar m'n vaders zaak. Die test verliep goed, zei ik later tegen Ard. Z'n telefoon deed het, ik heb iedereen kunnen spre ken". Het kille sportklimaat is niet veroorzaakt door de povere re sultaten bij de vrouwen. Zegt Zandstra. Waarna hij plots op merkt: „Yvonne van Gennip had eigenlijk na Calgary moeten stoppen. Ze was toen 24. Of misschien twee jaar la ter. Ik denk dat dat verstandi ger was geweest. Of misschien na twee jaar. Ze behoudt im mers altijd haar naam. Om de roem hoeft ze het niet te doen. Wat ik doe als ik in Lilleham- mer drie gouden plakken win? Hahaha, weet ik nog niet. Mis schien stop ik wel. Maar dat hangt ook van mijn lichamelij ke conditie af'. Gekke dingen Meer dan bij Zandstra heerste er bij Leo Visser en Bart Veld kamp teleurstelling over de condities van de ijsbaan. Re gen teisterde voortdurend een eerlijk wedstrijdverloop. En naarmate de dag vorderde, werd het ijs harder. „Het is straks bij de tien kilometer niet te hopen dat iemand uit de derde startgroep wint", zei gouden medaille-winnaar Karlstad gisteren. „Maar als die wedstrijd, die om 12.00 uur begint, niet wordt uitgesteld, gaan er nog gekke dingen ge beuren. We hadden vandaag al een dag willen wachten, maar de scheidsrechter wilde niet luisteren". „Voor een sporter die zich vier jaar lang voorbereidt op een dergelijk toernooi doet dit pijn", zei Visser (derde in 7.04.96). „Ik ben voor negentig procent verliezer door de weersomstandigheden", aldus Veldkamp (vijfde in 7.08.00). Beide rijders zochten na afloop de parkeerplaats van het ijs stadion op. „Ik hoef dan even niemand om me heen", zei Veldkamp. „Ik was li<;ht ont vlambaar", reageerde Visser. Veldkamp zette in met 7.08.00. Toen Koss 7.11.32 schaatste fleurde de Hagenaar even op. „Ik dacht, misschien is het zc slecht nog niet. Maar eigenlijk klopte het al niet. Ik loop nooit zo ver weg bij Koss. Daarna dacht ik: waarom ik?. Maar ik heb het snel verwerkt, ben het alweer vergeten. De tien kilo meter komt nog, en daar ben ik redelijk goed in". Visser pleitte gisteravond voor rigoureuze maatregelen. „De ISU moet een krachtig protest naar het IOC doen uitgaan om wanneer nodig de wedstrijd te verplaatsen. Zelf heb ik niet zoveel te klagen gehad over de omstandigheden, ik was zelfs tevreden over mijn race. Maar zoals iedereen weet kom ik hier voor goud. Over twee da gen is mijn schaatscarrière af gelopen en ik wil goud halen op de Spelen. Dat is het enige dat nog op m'n erelijst ont breekt. En als het dan in de eerste poging niet lukt, dan doet dat even pijn". „Het hoofddoel blijft goud", vervolgt Visser, die nog twijfelt over deelneming aan de 1000 meter. „De 1500 meter komt er nu aan (zondag, rl). De dagen die me nu resten zijn voldoen de voor herstel. Mocht ik hier geen goud halen, maar wel an dere medailles, dan is er geen sprake van een fiasco. Medail les scheppen bevrediging. Al tijd". door BERT JANSMA Ik heb het gisteren een paar keer gevreesd: Let op, straks hebben we niet alleen opgevroren regendruppels op het ijs en een uitvallende tijdwaarneming, maar dan duikt die vent met dat orgeltje óók in het ijsstadion op. Zeg niet dat u hem niet kent. Hij maakt al dagenlang het ijshockey onveilig door op de gekste momenten de ether binnen te vallen met een stel obscure deunen waar hij alleen de eerste noten van kent. Het schijnt een Amerikaanse gewoonte te zijn, vertelt een collega van de sportredaktie. Nou die mogen ze houden, In heb er al een bloedhekel aan dat in het zuiden van ons eigen land de blaaskapellen voetbalvelden als openbaar oefenlokaal plegen te gebruiken. Zodat er voortdurend een stel boerenkielen dwars door het spannende Kerkrade versus Chèvremont heen zit te toeteren. De olympische orgel-ellende is nóg groter door de prima akoestiek van de hal. Bij Rusland tegen Tsjechoslowakije zat de orgelaar voortdurend Kdadalinka op zijn Philicorda te jengelen en ik ben door familie-omstandigheden nota bene vóór de Tsjechen, die je overigens geen zachtzinnigheid kon verwijten. Er moet echt iemand komen die al de bespeler ontvoert b/ een emmer vrieswater in het orgeltje leeggooit of cl afreist naar Albertville met een spoedcursus van Stephen Meederplus gevarieerd melodiemateriaal. Gisteren heeft hij mijn gal niet verder aangetast gelukkig. Anders had ik het echt niet gehouden. Want al mogen we dan juichen voor onze eerste twee medailles, ik geef Bart Veldkamp gróót gelijk die zich afvraagt of dit nu topsport is. Elk huis-, tuin- en keukentoernooitje wordt tegenwoordig afgedraaid in prachtige hallen waar de vooruitgang zorgdraagt voor altijd hetzelfde ijs. Maar tijdens de Olympische Spelen nota bene zitten we weer in de oertijd van het schaatsen toen Jaap Eden achter de koek en zopie- tent moest wachten tot de wind ging liggen. Ard Schenk heeft het juist gezegd: volgende Olympische Winterspelen alléén maar op overdekte banen. Gelukwensen naar Leo en Falko. Maar het spijt me voor Bart. En voorJohan Koss. En ïk haatte even commentator Heinze Bakker die opportunistisch riep, toen een Nederlander Koss naar de vierde plaats verdrong: „En na Onze Nederlanders, wie hebben we daar? O, een Noor. Hoe heet-ie ook weer? Ach ja, Koss". Tjonge, jonge, wat een leedvermaak. We dragen Heinze als straf op om een hele ijshockey-wedstrijd naast de orgelman door te brengen. SPORT OP TV Nederland 3 VANDAAG 19.00-24.00 uur: Winter bij de NOS 19.00-20.00 uur: De hoogtepunten van de dag en ijshockey montage Zwitser- land-Noorwegen 20.00-20.23 uur: NOS Journaal 20 23-20.50 uur: IJshockey Tsjechoslo- wakije-Canada (in de pauzes kunstrij den dames) 20.50-21.00 uur: NOS Laat 21.00-22.30 uur: Vervolg ijshockey Tsjechoslowakije-Canada (in de pau zes Kunstrijden ijsdansen) 22.30-22.50 uur: Studio Moutiers, met o.a. de belevenissen van de Nederland- 22.50-23.05 uur: NOS Journaal 23.05-23.32 uur: NOS Laat 23.32-24.00 uur: Samenvatting van de dag en kunstrijden IJsdansen BBC 1, 00.55 uur: Olympische Spelen in Albertville. BBC 2, 19.00 uur: Olympische Spelen in Albertville Duitsland 1, 20.15 uur: Olympische Spelen in Albertville. Duitsland 2, 23.00 uur: Die Sport-Re portage met onder meer Bundesliga- voetbal. Superchannel, 20.00 uur: Inside golf, 20.30 uur: Tennis magazine. Sportnet, 18.00 uur: Sport. Eurosport, 18.00 uur: Sport HOOGEVEEN - Jan Bols leeft een klein televisietoe stel tussen stellingen met 350 sportschoenen staan. De voormalige schaatscrack maakt voor de verrichtingen van de huidige generatie ichaatsers dan ook geen mi- luut vrij. 'Sportzaak Jan Bols', gelegen aan de Hoofd straat in Hoogeveen, vraagt nu eenmaal al zijn aandacht. ,Ik kan toch moeilijk naar de televisie gaan zitten kijken als er een klant binnen komt", zegt Bols. Gistermid- was het rustig in de zaak en zat Jan Bols op een van zijn pasbankjes de 5000 me ter voor heren te bekijken. Door de uitslag werd Jan Bols niet verrast. „Als ik tevoren vier namen op papier had moeten zetten, waren het deze vier misschien wel -ge weest. Behalve Zandstra, van niet bekend was of hij in de buitenlucht ook snel kon schaatsen". Bols deed in 1968 (Grenoble) en 1972 (Sapporo) mee aan de Olympische Winterspelen, maar haalde nooit een me daille. Dit in tegenstelling tot zijn kernploeggenoten Ard Schenk en Kees Verkerk, die, meer dan Bols, Neer lands meest succesvolle schaatsge- neratie vertegenwoordigen. Bols reed minder snel, maar vooral die éne dramatisch verlopen rit op de vijf kilome ter tijdens de Europees kam pioenschappen van 1971 in Heerenveen verschafte hem het imago van een pechvogel. Het stadion galmde 'Heya Jan Bols, Heya Jan Bols', maar de arme Bols vergat de kruising. Hij draaide daar door twee keer de buiten baan. Jan Bols werd, hoewel- ie zelfs iets meer dan vijf kilo meter had afgelegd, gedis kwalificeerd. Verslagen Nederland maakte die zon dagmiddag een verslagen in druk. Bols leidde immers in het algemeen klassement en zou wellicht eerste zijn ge worden als hij die afslag niet had gemist. Zelf zegt de Drent om de verkeerde wissel van 1971 nooit een traan te hebben gelaten. „Het was jammer, dat wel. Maar het was zó en niet anders. Na dat jaar kwam nog een jaar, niet zou- zijn gebeurd. „Ik maakte in die tijd wel eens kleine aanpassingen aan mijn schaatsen en die van Ard en Kees, daar is het mee begonnen". Tijdens de 5000 meter heeft Bols een lijstje met namen en tijden van de rijders voor zich liggen, de tussentijden houdt hij ook bij. De krant is er im mers, en 's avonds belt nog een journalist van een andere krant voor een kort commen taar. Bols heeft het als glle oud-Olympiërs druk dezer dagen. Ook hij werd ge vraagd voor een uitzending van Unicef die vanavond nieuwe donateurs voor deze wereld-kinderorganisatie moet opleveren. Bols gaat niet: „Ik had al een andere af spraak". Jan Bóls houdt niet van over dreven toestanden. „Ik ben reëel. Het is een verrekt leu ke tijd geweest met Ard en Kees. We waren geen dikke vrienden, maar als er gezwe gen moest worden zwegen we, en als er gepraat moest worden praatten we. Ik lag al tijd bij die lange (Ard Schenk, red.) op de kamer. Dan maak je samen dingen mee die niet naar buiten moeten", zegt Bols. Over de aard van deze 'dingen', laat Bols zich on danks pretoogjes niet verder uit. De zwijgcode wordt ook twintig jaar later in Hooge veen niet verbroken. „We wa- ren jonge kerels, dan gebeurt er wel eens wat". toch?" De nuchtere Bols be kijkt het inmiddels zelfs van de zonnige kant. „Misschien dat de mensen me nu nog kennen door die affaire. Er staat nog wel eens een echt paar voor de winkel, meestal ouder dan ik, dat duidelijk te gen elkaar zegt: Kijk dat is 'm nou". Hij prepareert schaatsen van toppers als Herma Meijer en Gerard van Velde, de Neder lands kampioen sprint, maar zelf vertoonde hij zich dit sei zoen nog maar twee keer op de kunstijsbaan in Assen voor een paar rondjes. Hij zit liever op de racefiets. „Ik houd van sporten' waar ik heel erg moe van word". De haargrens van de schaat senrijder, destijds ook al in het bezit van een hoog voor hoofd, lijkt niet veel verder opgeschoven, ondanks zijn 47 jaren. Weinig zakelijke zorgen? „Het gaat goed, mis schien dat we de zaak nog eens gaan uitbreiden naar achteren". Bols zegt achteraf dat de overstap als machine bankwerker naar een eigen sportzaak, zonder zijn spor tieve carrière waarschijnlijk Jan Bols, de stayer van weleer, kijkt met belangstelling naar de olympische jeelden. ALBERTVILLE - Oslo, maart 1988. Een maand na de Olympische Spelen houdt de Noorse schaatsselectie crisis beraad. De wanprestatie in Calgary' is aanleiding voor de spoedbijeenkomst. De sfeer is om te snijden, de spanning bijna ondraaglijk. Geir Karl stad verbaast zich daarover. Staat vervolgens op, loopt hoofdschuddend de broeieri ge ruimte uit en neemt als enige het kloeke besluit door te gaan. Noorwegen dankte hem gisteren op blote knieën voor die ingeving. Hij won goud op de vijf kilometer in 6.59.97. En liet drie verbaas de Nederlanders achter zich. Woensdag keek Karlstad zijn vriend en landgenoot Koss veelbetekenend aan toen hem op een persconferentie werd gevraagd wie de grootste con currenten van het tweetal wa ren voor de vijf kilometer. Een lachsalvo daverde door de hal. Het duo moest het antwoord schuldig blijven. Koss kon gisteren zijn geluk niet op toen Karlstad aan zijn gouden race bezig was. „Hij bleef als enige in het Noorse schaatsen geloven", zei Koss. Koss kwam niet verder dan de zevende plaats (7.11.32). „Je mag Geir als de Godfather van het Noorse schaatsen beschou wen, de redder van Noorwe gen. Als hij destijds niet had doorgezet, hadden we hier nu niet zo geschaatst. Het bete kent voor mij heel veel dat Geir vandaag gewonnen heb ben. Hij verdient het het meest van allemaal". Opvallende woorden van twee voudig wereldkampioen Koss, over wie de gouden Karlstad in december nog de loftrompet stak. „Koss is het beste wat Noorwegen kon overkomen", zei Karlstad toen. „Hij is nu de .bekendste sportman van ops land. Ik vind het niet erg om in zijn schaduw te staan. Nie mand ovejlreft hem". Karlstad zal dan toch' even moeten wen nen aan zijii nieuwe status. Want met zijn prestatie van gisteren is hij voorlopig de gro te held van Noorwegen. „Hoe- Geir Karlstad realiseert zich de gevolgen van zijn goede tijd op de 5000 meter. I FOTO: ANP wel het een grote loterij was, heeft de beste gewonnen", al dus Kristiansen, de Noorse bondscoach. Brief Karlstad stond de laatste we ken volop in het nieuws toen bleek dat de 28-jarige stayer al sedert twee jaar met een brief op zak loopt waarin gewag wordt gemaakt van een afwij kende hormoonspiegel. Karl- stads' huishouding van binnen wil na zware inspanningen nog wel eens op hol slaan. De medi sche commissie van het Inter nationaal Olympische Comité heeft bepaald dat de verhou ding tussen testosteron en epi- testosteron met grote regel maat de fatale grens van 6:1 benadert. De limiet is echter nimmer overschreden, de aan dacht die de kwestié kreeg was zwaar overdreven. „Ik heb me daar enorm aan geërgerd", zei Karlstad gisteren nog maar eens. „Het was het verhaal niet eens waard". Ter vergelijking: bij wielrenner Theunisse, die beweert nimmer, verboden sti mulerende middelen te heb ben gebruikt,'werd ooit de ver houding 40:1 vastgesteld. De dopingcontroleurs keken gisteren echter nieuwsgierig in de hormoonspiegel van Karlstad. De gouden medaille weerkaatste echter fel, Karl stad bleek op generlei wijze ge drogeerd, moesten ook de ex perts van Albertville toegeven. „Die geruchten over doping zijn gewoon grote nonsens", zegt Kristiansen. „Een onno dig opgeblazen zaak". Tussenpersoon Karlstad was eerder bij een do- pingrel betrokken. Vier jaar geleden in Davos, vlak voor vertrek naar Oslo, nam hij een pakje vol met anabole steroï- den aan van de Rus Goeljajev die tussenpersoon bleek voor de diep weggezonken Stein Krosby, eens een beloftevolle Noor. Net op tijd begreep Karl stad Goeljajevs kwade bedoe lingen, maar raakte er wel door van de wijs. „Ik had er bijvoor beeld niet aan moeten denken wat er met mij had kunnen ge beuren als ik door de douane in Oslo was aangehouden". Vorig jaar tuimelde Karlstad van een huistrapje. Zijn pré- olympische jaar viel in duigen, alle goede bedoelingen ten spijt. Met een kromme rug be woog hij zich voort. „Een dik jaar terug lag ik nog in het zie kenhuis", aldus Karlstad. „Kun je je het voorstellen? We hebben het hele jaar hard ge traind, ik alleen veel harder dan vorig jaar. Ik moest wel, om die achterstand goed te maken". Karlstad verloor een jaar terug in het hospitaal ne gen kilogram aan gewicht. Dat was niets vergeleken bij de de plotselinge kuur die Kristian sen gistermiddag onderging. „Ik verloor vanmiddag tien kilo, toen ik Karlstad zag schaatsen. Dit was een onge looflijke race". „Natuurlijk had die race moeten worden afgelast", ver volgt Karlstad. „Maar alleen wij en de Nederlanders protes teerden. Eigenlijk is dit het be wijs dat indoorschaatsen de toekomst is. Wedstrijden op buitenbanen moeten niet meer voorkomen. Voor de race had ik moeite met de baan. Nu vind ik het allemaal wel best. Ik heb goud, daar gaat het om".

Leidse Courant | 1992 | | pagina 15