Eerste succes van Petra Kronberger Weer goud voor Ulvang ondanks gebroken stok SPORT Vakantiegangers mijden Albertville Zweden en Verenigde Staten in kwartfinales ijshockey Ccidoe Qouna/nt VRIJDAG 14 FEBRUARI 199J ALBERTVILLE - De bedden zijn leeg. de stoelen ook. De ho reca in en rond Albertville vraagt zich vertwijfeld af: waar blijven de klanten? Sporters zijn er ge noeg, maar het koopgrage win- tersportpubliek moet tot nu toe niets hebben van het vierjarig sportfeest. Kenmerkend waren de rodelwedstrijden in La Plag- ne. Daar waren meer suppoosten dan toeschouwers. In Val d'Isere. waar de afdaling, de reuzensla lom en de Super G worden ge houden, is het niet anders. Het gebruik van de skiliften liep na een redelijke eerste week met 54 procent terug. In Les Saisies (langlaufen en biathlon), was het nog erger. Daar nam de belang stelling deze week met 60 pro cent af. De journalisten waren de enige geïnteresseerden. Bij het schaatsen leek het stadion vol, door handige camerabewegin gen van de televisie. Maar de re gisseur kon niet verhullen dat hele staanstribunes leeg zijn. Een vergelijking met Thialf gaat dan ook mank. De opkomst was, opmerkelijk genoeg, beter bij de (voormalige) demonstratiespor ten. Bij het free style skiën, voor het eerst officieel onderdeel van de Winterspelen, stonden zo'n 15.000 mensen te kijken. Reden: een handjevol Franse kandida ten voor de Olympische titel. Het skiballet, een demonstratiesport, mocht zich ook verheugen in een grote belangstelling. Deze mo derne vorm van de skisport maakt kans om over twee jaar wel tot de officiële sporten te be horen, wanneer de volgende Olympische Winterspelen in Lil- lehammer op het programma staan. In Lillehammer wordt al een speciaal stadion voor het bal let in de sneeuw aangelegd. On danks het tegenvallende bezoe kerstal blijft de organisatie opti mistisch. Tienduizenden toeris ten worden vrijdag en zaterdag verwacht. De 500 meter schaat sen bij de heren op zaterdag en het bobsleeën zijn de grote trek kers. Volgens de organisatie. OLYMPISCHE VLAMMETJES Skitrainers uit tien landen hebben een gemeenschappelijk protest inge diend tegen de in hun ogen schandalige gang van zaken bij combinatie-slalom voor de mannen in Val d'Isère. „We zijn van mening dat de internationale jury ernstig tekort is geschoten bij het prepa reren van de piste", was de kern van de kritiek. Pas in de nacht voor de wed strijd werd een begin gemaakt met de voorbereidingen. Het is volgens de coa ches belachelijk dat overdag de toeris ten nog alle gelegenheid kregen de sla lomhelling te ruïneren. De Canadese alpineskister Michelle McKendry werd op de combinatie door de olympische computer volautoma tisch teruggezet in het klassement. Ze kreeg in de tweede manche een „straf tijd" van 8,73 seconden en kelderde veertien plaatsen. De fout werd ontdekt door een Canadese tv-commentator. „We hebben hemel en aarde moeten be wegen de haar toekomende zesde plaats te redden", zei haar laaiende coach Paul Venner. „Het is een blamage voor de sport. Dit zou zelfs op het allerlaagste, recreatieve niveau niet voor mogen ko men". Helmut Girardelli, vader en coach van de Luxemburger skiër Mare, loopt de kans de rest van het toernooi op de buis thuis te moeten volgen. Een official heeft bij het COJO een klacht ingediend tegen pa Girardelli, die zomaar over de afzetting was geklommen om de Belle- varde-piste te inspecteren. Tot overmaat van ramp had hij de walkie-talkie van de oppasser afgepakt en in de sneeuw ge gooid. CO JO-woord voerder Fritsch acht te de kans groot dat Girardelli's accredi tatie wordt verscheurd. Zoon Mare haal de bij de afdaling noch bij de combinatie de eindstreep. De ploeg van Argentinië is de forma tie met de laagste gemiddelde leeftijd bij de Winterspelen. De dertien sporters, acht biathleten en vijf skilopers, zijn al len tussen de zestien en achttien jaar oud. Het jeugdige groepje bestaat uit elf scholieren en twee dienstplichtige sol daten. Veel zakgeld krijgt het gezel schap niet en het aantal beschikare ski's is eveneens beperkt. De jongeren moeten het zonder een dokter stellen. Slechts één Argentijnse journalist volgt in Frankrijk de verrichtingen van de tie- Het persrestaurant in Val d'Isere is voorlopig gesloten. De uitbaters klagen over een gebrek aan omzet. De journa listen blijken niet bereid de woekerprij zen te betalen. Voor een simpel broodje en een biertje moet ruim 100 francs (35 gulden) worden betaald. Petrenko aan kop ALBERTVILLE - Het Olym pisch kunstrijtoernooi heeft gisteren het eerste hoogtepunt gekend. Na het originele pro gramma, hoogkaraats, mogen nog slechts drie deelnemers zich een kans op de gouden medaille toedichten. Viktor Petrenko, tweede bij het we reldkampioenschap, bezet voorlopig de eerste plaats. De rijder uit het GOS heeft nog slechts de concurrentie te duchten van Petr Barna (Tsj) en Paul Wylie (VSt). Finse Lukkarinen wint bij skilopen LES SAISIES - De Finse Mar- jut Lukkarinen heeft donder dag in Les Saisies de gouden medaille bij het 5 kilometer skilopen gewonnen. Het zilver ging naar Ljoebova Egorova en het brons naar Elena Vialbe, beiden uit het Gemenebest van Onafhankelijke Staten. ALBERTVILLE - De lucht temperatuur is gisteren tij dens de olympische 5000 me ter ruim acht graden gedaald. Bij de eerste rit stond het kwik op 4,4 graden Celsius. Op het moment dat de Chinees Liu vier uur later de finish passeer de, was het min 4,1. De zuid- westeljke wind nam in kracht af van vijf tot één. MERIBEL - Over zes da gen wordt Petra Kronber ger 23 jaar. Op haar ver jaardag kan ze vijf gouden medailles bezitten. De eerste bemachtigde ze gis teren in Meribel in de combinatie, het openings nummer van het alpine skiën van de vrouwen. Het werd een dubbelslag voor de Oostenrijkse ploeg door het zilver van Anita Wachter, die vier jaar geleden in Calgary goud in deze discipline behaal de. Het brons ging naar Flo rence Masnada uit het naburi ge Grenoble, die profijt trok van het uitvallen van vele kanshebsters. Kronberger verdedigde in de slalom op beheerste wijze de voorsprong die ze denlag er voor in de afdaling had geno men. De race bergafwaarts op de Roe de Fer was een vervaar lijke bezigheid. Vreni Schnei der, de nummer één op de we reldranglijst, vond het te ris kant, trok zich terug en ging voor een paar dagen terug naar haar ouderlijk huis in het Zwit serse Elm. Sabine Ginther, de voornaamste titelpretendent uit Oostenrijk, maakte tijdens de eerste de beste training een bokkesprong, viel op haar rug en kon met gekneusde rugge- wervels naar huis. Voor haar is het seizoen ten einde. De Ame rikaanse kampioene Wendy Fisher viel op dezelfde verra derlijke bult, de 'Devers', brak haar duim, verrekte haar knie banden en nam het vliegtuig richting USA. „Er zitten spron gen in", aldus Kronberger, „die wij in wereldbeker-wed strijden normaal niet tegenko- Geconcentreerd In januari 1991 schrok zij zelf zo van de kennismaking met de steile evenknie van de Bel- levarde, dat ze weigerde te trai nen en zich terugtrok. „Als je niet honderd procent gecon centreerd bent, heb je hier niets te zoeken", zei ze des tijds. Eergisteren was ze „120 procent" geconcentreerd. Ze won de afdaling met gerust stellende voorsprong op de concurrenten. Seizinger, het 19-jarige talent uit Westfalen, gaf 0,58 seconden toe, de Zwit serse Bournissen 1,08, Wachter 1,41, de Duitse Gerg 1,42 en haar landgenote Maier zelfs 2,67. „Ik heb onrustig geslapen", bekende ze. „Ik werd nerveus. Ik dacht aan Strolz. Dat werd een spookbeeld". Hubert Strolz vergooide bij de man nen het goud door een kapitale fout in de laatste tien meter van de wedstrijd. Gisteren sneeuwde het, zoals overal in de Haute Savoie, in Meribel, een stad van 1600 in woners die ruim 100 miljoen gulden spendeerde aan de bouw van een skilift, een ski piste. een ijshockey-hal, een overdekt zwembad en een dis co. Kronberger nam in de eer ste omloop van de slalom geen procentje risico. Ze werd acht ste en kwam door de tweede plaats van Maier en de derde van Wachter zelfs nog in licht gevaar. Maier, wereldkampioe ne op de Super G, forceerde zich in de tweede run en gleed onderuit. Wachter bleef op de been-, maar werd ruim versla gen door Kronberger, die de beste tijd verwezenlijkte. De oude Met het goud bevestigde de dochter van een cement-truck- driver en een schoonmaakster uit Werfenweng, 50 km ten zui den van Salzburg, weer hele maal de oude te zijn. Kronber ger won de laatste twee seizoe nen de wereldbeker met over macht. Ze was vorig seizoen oppermachtig, totdat een val in de reuzeslalom tijdens het WK in Saalbach haar seizoen abrupt afsloot. Daarvoor had ze nog juist de wereldtitel op de afdaling gepakt. In dit seizoen won ze slechts één wedstrijd. De oorzaak lag in het overlijden van haar trai ner Alois Kahr. De 49-jarige coach verongelukte begin de cember bij Schladming. Kron berger was er kapot van. „Alois was veel meer dan een trai- .ner", huilde ze. „Hij was mijn vriend, mijn kameraad, mijn steun en toeverlaat". De anti ster, goed voor 600.000 gulden per jaar, werd depressief en miste de motivatie en toewij ding die tot dat moment zo kenmerkend was voor haar carrière. In Meribel bewees ze terug te zijn. „Deze overwinning doet mij veel", sprak ze bewogen. „Er zijn belangrijkere dingen in het leven dan skiën, maar deze overwinning betekent heel veel voor mij." Aan vijf gouden medailles wilde ze (nog) niet denken. „Ik doe niet aan voorspellingen. Ik wacht rustig af. Ik heb goud, mijn Olympisch toernooi is al ge slaagd, dus de druk is er van af'. LES SAISIES - Vegard Ulvang, de man die op ski's Groenland door kruiste, is hard op weg één van de grote helden van de winterspelen te worden. De 28-jarige Noor behaalde gisteren zijn tweede gouden medaille. Na de dertig kilometer skilopen van maandag won hij nu de 10 kilometer klassieke stijl. Het was een pokerspel met de was en de sterk wisselende omstandigheden. Ulvang kwam al na vier kilometer ten val, waarbij hij zijn skistok brak. Door prompt ingrijpen van de Noorse trainer Pal-Gun nar Mikkelsplass verloor hij weinig tijd Hij finishte met een voorsprong van 19,2 secon den'op de Italiaanse soldaat Marco Albarello. Dat resultaat heeft tot gevolg dat Ulvang morgen op de 15 kilometer vrije stijl als eerste mag star ten; 19,2 seconden vóór Alba rello. Ulvang, die op topniveau in de periode voorafgaand aan de spelen nog nooit een indivi duele titel had behaald, is nu de eerste Noor met twee gou den olympische ski-medailles sinds ThorleifHaug in 1924. Pal voor de wedsdtrijd van gis teren besloten de Ulvang en zijn landgenoten Langli en de wereldkampioen op de 15 km Björn Dahlie, die maandag het ere-podium hadden bevolkt, elk te kiezen voor een andere wassoort onder de ski's. Ul vang gokte daarbij kennelijk goed. Langli, die als eerste van het drietal in actie kwam, was gedwongen onderweg de was van zijn ski's te wrijven en ein digde als twintigste. Dahlie ar riveerde na de Zweed Christer Majback als vierde. Beer De Noren kennen Ulvang als Vegard. Niet bij zijn achter naam Ulvang. Er is maar één Vegard. En dat is Vegard uit Kirkenes. De Fransen noemen hem Vegard l'Ours, Vegard de beer. De beer werd de eerste Olympiër in de Savoie met twee gouden medailles. Vegard Ulvang trainde 12.000 kilometer voor de olympische wedstrijden in Les Saisies. Trok te voet en op ski's door Groenland (560 km) met zijn serviceman Gay-Perret en droeg de uitgeputte Fransman op de laatste dag naar het eind punt. De sneeuwstorm in Les Saisies was hem gisteren op het berelijf geschreven. Hij had in Groenland meer gele- „Beer" Vegard Ulvang trotseert de elementen. den. En in Kirkenes in bijten de Poolstormen getraind. Kirkenes ligt in het hoogste noorden, tegen de grens met Rusland. Een oord van 10.000 inwoners, die leven van staal. Vegard werd een man van staal. Groeide op in de eeuwige sneeuw en leerde eerder skiën dan lopen. Ging studeren in Oslo en skilopen bij coach Inge Brathen, de man achter de Noorse successen. Hoewel hij weinig won, werd hij razend populair in zijn land door zijn onverzettelijkheid en solidari teit tegenover zijn ploegmak- kers. Op de tien kilometer pas te hij in Les Saisies dezelfde tactiek toe als drie dagen eerder op de dertig. Gecontro leerd beginnen op de 1604 me ter hoogte, niet te snel verzu ren en het tempo in het tweede deel opvoeren. Hij kwam in ge vaar, toen hij kort na de vierde kilometer een van zijn stokken brak. Binnen honderd meter werd hem een nieuwe aange reikt. Dertig seconden voor de start verwisselde Ulvang van skies. „Ik had ski's aan zonder was. Op het laatste moment besloot ik gezien de loodzware om standigheden een paar met was te nemen. Een gelukkige greep". De Noren staan in het wereldje bekend als specialis ten bij uitstek op het gebied van was. Ulvang vertrok als 105e van de 110 deelnemers. „Dat maakte het nog zwaarder door de zware sneeuwval". Sneeuwman Ulvang was negende bij het eerste meetpunt na 1,1 kilome ter en vierde bij het tweede na 5200 meter. Halverwege had zijn landgenoot Björn Daehlie (23) de leiding. Hij was net als op de 30 kilometer (zilver) ver trokken alsof hij achtervolgd werd door de verschrikkelijke sneeuwman. En net als op de langere afstand bezuurde hij dat. In de slotkilometer raakte hij in ademnood en verloor zo veel tijd, dat hij naar de-vierde plaats duikelde. Albaretto, een dertigplusser uit Aosta, sprong van de achtste plaats halfweg naar de tweede. En de Zweed Majback uit Jukkasjarvi ging van 31 na 1100 meter via 6 na 5,2 kilometer naar het brons. Ulvang werd niet bedreigd. Hij finishte met 19,2 seconden voorsprong. Met twee gouden medailles is zijn honger naar het duurste eremetaal nog niet gestild. „Ik ben niet zo be scheiden meer als op de dag toen ik hier aankwam", lachte hij verlegen. „Ik wil een derde, misschien wel een vierde gou den medaille. Ik ben in de vorm van mijn leven. Daarvan moet ik profiteren". In dat geval wordt Ulvang een legende in Noorwegen. En Ve gard een koosnaampje. MERIBEL - Zweden en de Verenigde Staten zijn na de derde speelronde van groep A al zeker van een plaats in de kwartfinales van het Olympi sche ijshockeytoernooi. Zij voegden zich bij Canada en Tsjechoslowakije, die in groep B nog zonder puntverlies zijn. De Amerikanen zorgden voor het meest aansprekende resul taat door de sterk geachte Fin nen met 4-1 te verslaan. Zwe den deed het rustig aan tegen Duitsland en hield de score van 3-1, die in de eerste perio de al was bereikt, in de daarna volgende speeltijden moeite loos in stand door de puck voornamelijk rond te spelen. Italië behield een kleine kans op een plaats in de kwartfina les door Polen met 1-7 terug te wijzen. De Zweedse wereldkampioe nen zijn in Meribel nog niet echt tot het uiterste gegaan. Grospiron en Weinbrecht hobbelend naar het goud TIGNES - De Fransman Edgar Grospiron en de Amerikaanse Donna Weinbrecht heben de eer ste olympische gouden plakken in het skïen op de bückelpiste veroverd. Het duo hobbelde en sprong het best op de 250 meter lange „wasbord" van Tig- nes. Zelfvertrouwen kon de 22-jari- ge Grospiron niet worden ont zegd. „De andere deelnemers hebben één groot probleem. Dat is dat ze het tegen mij moeten opnemen", zei de stu dent uit het naburige St. Ju- lien, die vier jaar geleden in de demonstratiewedstrijd in Cal gary derde werd en de wereld titel in 1989 en vorig jaar voor zich opeiste, tevoren vol bra voure. Hij wist waar hij het over had. De concurrentie had inderdaad het nakijken. Het werd een dubbel Frans succes met Olivier Allamand op de tweede plaats. Het brons was voor de Amerikaan Nelson Carmichael. Ook de zege van primadonna Donna Weinbrecht stond in de sterren geschreven. Ze won dit reren ïter Vc verwa( ALBERTVILLE lewinnaars op de j van de Olympische V ue len waren: trsdan n Eurc Schaatsen, mannen, iari kw Goud: Karlstad (Noo) ggen Zilver: Zandstra (Nee Brons: Visser (Ned) Alpine-skiën, vrouw binatie: v Goud: Kronberger (0 ld hou Zilver: Wachter (Oos) kening Brons: Masnada (Fra, Skiloop, mannen, lOL^stra sieke stijl: Goud: Ulvang (Noo) Zilbver: Albarello (Ita |^ng Brons: Majback (Zwe j eigen Skiloop, vrouwen, 5 sieke stijl: Goud: Lukkarinen (F tdoordi Zilver: Jegorova (GO! ek iaat. Brons: Vialbe (GOS) Free-style bückelpia^ nen: Goud: Grospiron (Frak }fan Zilver: Allamand (Fra nooit b Brons: Carmichael CV] Free-style biickelpis wen: Goud: Weinbrecht (V! Zilver: Kojevnikova Brons: Hattestad (No fout is mgen WINTERSPE kwaac !gemak hzelf. I Albt intigjar [endeel het ee worden ar moe »t zilver die me Schaatsen Mannen, 5000 i 6 59,97, 2. Zandstra (Ned Visser (Ned) 7.04,96, 4. 7.06,33, 5. Veldkamp (Ne#dia-ver Flaim (VSt) 7.11.15, 7 11,32, 8. Sanarov (GOSjver voo Schbn (Zwe) 7 12,15, I0|orvisse (Oos) 7 12.97. 11 Saj(l van :htlust 7.13,20, 12. Wanek (Vst) Gustafson (Zwe) 7.15,56,;' (Ita) 7 16,55, 15 Tröger ([Idkamp 16 Radke (Pol) 7.18,40, 1 7.19,69, 18 Itokawa (Jap) Greenwald (Vst) 7 21,19, 2 7.22,8 klassiel IOOG1 HUH!rf, geeft vang'"(Noo) 27 55.2, 2 A»Stel tus: 27.55,2, 3 Majback (Zwejsportsc Daehlie (Noo) 28 01,6. voorma (Zwe) 28 03,1, 6. Kirve: maakt 28 23,3. 7. Vanzetta (Ita) v. Stadlober (Oos) 28.27.5. (Zwe) 28 37.8.10 Fauner Vrouwen, 5 km klassieke|B kannen (Fin) 14,13.8.2 Eg Straat i 14 14.7,3 Vialbe (GOS) 14 m eeni mondo (Ita) 14 26,2. 5 Nyd ^ar 14 53,3, 6 Dan,lo»a (GOi rievisj Lasutina (GOS) 14 41.7, (Noo) 14.42,1, 9. Westin (2°1S 10 Nilsen (Noo) 14.50,8 komt. De Fin Mikka Nieminen (licht shirt) komt bij zijn duikvlucht in botsing met de Amerikanen Sacco (rechts) en Hill (onder). fotO:EPA Skiën Combinatie (Oos) 2,55 punten, 2 19,39, 3. Masnada (Fra) 21 n nissen (Zwi) 24,98, 5 35,28, 6. McKendry (Can) met ve kal (Slo) 42.60, 8. Medzihvier n; 47,43, 9. Vogt (Dui) 48,52 moeter noud (Fra) 51,13 Free-style Bückelpiste, (VSt) 23,69 punten, (GOS) 23,50, 3. Hattestad 4. Mittermayer (Dui) 22,! Bols de en 1975 Olymp maar 1 daille. Daar waren de opponenten niet goed genoeg voor. Ook de Duitsers konden de Scandina- viërs niet verontrusten. Sal- ming gaf Zweden al na vier mi nuten de leiding en even leek het snelle antwoord van Rum- rich twee minuten later voor wat onrust bij de geel-blauwen te zorgen. Dat was maar schijn. In de slotfase van de eerste pe riode stelden Johansson en Erickson met treffers binnen 35 seconden orde op zaken. 15,57 Mannen: 1 Grospiron (Frê ten, 2. Allamand (Fra) 241 chael (VSt) 24,82, 4 B zijn k> 24,79,5. Smart (Can) 24,1! n ri (Zwe) 24,14, 7. Brassard 8. Persson (Zwe) 22,99, 22,85,10. Biner (Zwi) 22,65 Kunstrijden Mannen, stand na originele (plaatsingscijfers 0,5, 1 trenko (GOS), 2. Barna (1 ter tijd (VSt), 4. Browning (VSt),11 (GOS). 6 Stojko (Can). (VSt), 8 Slipchuk (Can), seizoen al vijf van de zes wed strijden'voor de wereldbeker in het mogulskiën, zoals het onderdeel ook wel wordt aan geduid. en werd in de zesde wedstrijd tweede. De gouden plak lag dan ook al klaar voor de kleine (1,63 me ter) Amerikaanse uit West Mi- ford bij New York, die al als ze venjarige op ski's stond. De 26- jarige mode-ontwerpster met de wapperende blonde haren, vorig jaar wereldkampioene, stortte als geen ander onver vaard naar beneden en liet Eli- zabeta Kojevnikova (GOS, zil ver) en de Noorse Stine Lise Hattestad (brons) achter zich. IJshockey Groep A: Italië - Polen 7- 3. Zarillo 1-0, 4 Jovio 2-0, 3-0,15. Topatigh 4-0,16 16. Pellegrino 5-134 Zarii netti 7-1 Scheidsrechter Toeschouwers: 2390 Stral lië 18, Polen 6. Verst Neder! Verenigde Staten - Finlanc 2-0). 19 Young 1-0,30 Mi Sweeney 2-1, 50. Hedit Young 4-1. Scheidsrechte Toeschouwers: 6100. Verenigde Staten en Finlar dagmii druk Zweden - Duitsland 3-1 (3- Salming 1-0, 6. Rumrich hansson 2-119. Erickson rechter: McCorry (Can) wers: 5500. Strafminuten Duitsland 6. Stand: VS Zweden Finland Italië Duitsland Polen dag wa: en zat zijn pa deze v: weest. wie nie de buil schaats Schenl meer meest neratie Bols re vooral verlops Jan B maar d kruisir door t baan. J ie zelfs meter kwalifi het alg zou w wordei had g Drent i van IS hebbei jamme was zó jaar P

Leidse Courant | 1992 | | pagina 14