Voorschoten: geen onderzoek bouw Papenwegse Polder „Sassenheims winkelgebied moet meer smoel krijgen" gurantenrol voor Leidse leten tijdens NK-indoor Rivaliteit kenmerkt zwemmen in Leiden DUIN- EN BOLLENSTREEK SPORT laeSomcwt VRIJDAG 14 FEBRUARI 1992 ipunt Delfweg met Noordwijkerhoutse aweg gevaarlijk olifant in revisie WIJKERHOUT - „Het kruis- n Herenweg en Delfweg in jkerhout wordt als verwarrend irlijk ervaren". Dat zei CD A-er uiten gisteren in de commissie j. De verwarring wordt onder 'oorzaakt door het feit dat daar eens de oprit en de afrit van de ale weg uitkomen en er een is. Bovendien wordt er vol- i Ruiten ontzettend hard gere- vroeg daarom of op dit kruis- i rotonde misschien een oplos- kunnen zijn. Hem werd verze- in de studie over de totale ver- iblematiek in de gemeente dit it zeker speciale aandacht zal NOORDWIJRERHOUT/DE ZILK - De speelolifant op de hoek van de Via- ductweg in Noordwij kerhout zal wor den opgeknapt. Daarnaast zullen een groot aantal nieuwe speelvoorzienin- gen in Noordwij kerhout worden neer gezet. De gemeente hoopt de klus voor de zomer geklaard te hebben. Gisteren spraken in de commissie ordening de diverse partijen hun tevredenheid uit over de voorstellen van het college om in alle wijken meerdere speelvoorzie- ningen aan te brengen zoals klim- en 'glijwerktuig, doelpalen, baskets, en speelhuizen. In totaal wordt er dit jaar voor 180.000 gulden aan speelwerktui- gen uitgegeven en volgend jaar komt daar nog eens voor 16.000 gulden bij. Winkeldieven aangehouden LISSE - De politie van Lisse heeft gistermiddag omstreeks twaalf uur een winkeldief aan gehouden in het centrum van Lisse. Deze man werd door de politie in burger opgemerkt ter wijl hij bezig was met het stelen van bestek. Het betrof een 28-ja- rige Pool, verblijvende te Noord- wijkerhout. In de loop van de middag werd de auto van de man aangetroffen in het cen trum, met daarin nog drie land genoten van 18,19 en 28 jaar. In de auto werden nog meer goede ren, waaronder kleding en vleeswaren, aangetroffen die vermoedelijk zijn gestolen. Boekenuitleen in dienstencentrum 'Zwanenburg' KATWIJK - In het Dienstencentrum Zwanenburg in Katwijk kunnen sinds gisteren boeken geleend worden. De uitleen vindt plaats door de biblio theek in samenwerking met de Stich ting Bejaardenwerk Katwijk. De bibliotheek Katwijk heeft al sinds jaren op diverse plaatsen in Katwijk wisselkollekties boeken staan. Deze kollekties zijn samengesteld voor die mensen, die niet of moeilijk naar de bi bliotheek op de Schelpendam of de beide filialen kunnen gaan. Zo staan er kollekties in de Duinrand, Salem, het Zeehospitium, de Revalisatie van het Zeehospitium, de Wilbert, en in Op de Brink. Van deze mogelijkheden om boeken dicht bij huis te lenen, wordt druk gebruik gemaakt. De uitlening in Zwanenburg is bedoeld voor die mensen, die niet zelf naar de bibliotheek op de Schelpendam kun nen komen, maar wel naar het dien stenscentrum. De kollektie in Zwanen burg bestaat uit een grote variatie ro mans, grootletterboeken en informa tieve boeken zoals bijvoorbeeld over de scheepvaart, vakanties, andere landen, hobby's. Sinds kort heeft de biblio theek ook een verzameling gesproken boeken. Dit zijn op cassettebandjes in gesproken boeken. De bandjes zijn eveneens in het dienstencentrum Zwa nenburg te lenen. Voor meer informatie kan men bellen naar de bibliotheek, telefoonnummer 14819, vragen naar Maartje Nierop, Ma rijke Bos of Cobie de Jong. Wanbetalers opgepakt LEIDEN - De Leidse politie bezoekt in deze weken honder den wanbetalers, mensen die hun boetes ondanks aanma ningen niet betaald hebben. De wanbetalers worden vroeg in de ochtend bezocht en moeten direct betalen, anders worden ze meegenomen en moeten ze een celstraf uitzit ten. Een 23-jarige, een 32-jari- ge en een 64-jarige Leidenaar werden gistermorgen meege nomen omdat ze niet konden of wilden betalen. De boetes varieerden van 135 tot 750 gul den, hetgeen gevangenisstraf oplevert van 3 tot 12 dagen. Man aangehouden in Oegstgeest OEGSTGEEST - Een 20-jari- ge man uit Amsterdam is gis teravond in de Kempenaer- straat in Oegstgeest aangehou den op verdenking van ver duistering in Meppel. De man werd samen met zijn vriend door de politie aangesproken omdat zij tekeningen zonder vergunning aan het verkopen en promoten waren. Bij het op geven van de namen, bleek dat de Amsterdammer meer op zijn geweten had. Hij werd in het politiebureau van Oegst geest ingesloten. Vandaag werd hij overgedragen aan de politie van Meppel. |IO(JOUR)NAAL marathon lerencentrum Magni- n Lisse staat van een bluesmarathon programma. Tussen uur 's avonds en twee nachts zullen drie inds het podium be- Het spits wordt afge- ioor Brink'ls Boogie Daarna volgen optre- an Fred Reining en Magni-leden betalen n iet-leden f 10,00. tgrondtheater estgrondtheater staat jnd en zaterdag op de n van 't Poelhuys in Gespeeld wordt het I 'De kater komt'. Het tuk, dat ook nog op ig 22 februari wordt erd in De Gewoonste jegint zowel op beide om kwart over acht. \angsprijs bedraagt maar kinderen tot jaar en mensen met 'jetalen 3,25. ert ij De Gewoonste i Lisse heeft zaterdag erikaanse bluesgita- b Christopher en zijn The International makers binnen haar I Christopher maakte laan het einde van de \estig en speelde in m later aan de west- in Amerika met av als Luther Tucker en sco Bluesband. Het 1 begint om tien uur toegangsprijs be- f 10,00 per persoon. VOORSCHOTEN - De gemeente Voorschoten verzet zich niet tegen het aanwijzen van de Krim- wijkpolder als reserve bouwlocatie, maar vindt het veel te voorbarig om al een onderzoek te laten verrichten naar een bouw locatie in de Papenwegse Polder. Eerst moeten har de cijfers over de woning behoefte rond het jaar 2000 bekend zijn. Dat standpunt ten aanzien van de structuurschets voor de Leidse regio werd gisteravond tijdens de commissievergade ring ingenomen. Het ging daarbij om nieuwe bouwloka- ties voor de periode 2000 tot 2015. Het bordje „vol" ophan gen hoeft niet, maar alles met woningen dichtsmeren mag zeker niet. De verschillende politieke par tijen waren het er over eens dat er een dilemma bestaat: aan de ene kant is het aantal woningzoekenden zeer groot is in de regio en aan de andere kant is het moeilijk daarvoor natuurgebieden op te offeren. Mevr. S. Holland (WD): „De regio Leiden is beslist te klein om de eigen woonbehoeften op te lossen. Het gaat echter niet aan om dan maar te bepalen dat nieuwe woningen in de achtertuin van een ander neer gezet moeten worden". Drs. P. Dordregter (PvdA): „Van 1971 tot 1991 is het inwonertal van de regio Leiden gestegen met 15 procent, maar het aantal wo ningen steeg met liefst 60 pro cent. Toch is de woningnood in die jaren groter geworden en dat vraagt om een oplossing". Volgens ir. A. Draijer (CDA) kan het aanwijzen van nieuwe bouwlocaties in de Krimwijk- polder en de Papendrechtse Polder pas geschieden na grondig onderzoek. „De Krim- wijkpolder, het kassengebied, is veel te duur voor goedkope woningbouw, en daar is juist behoefte aan". Volgens dr. L. van de Valk (D66) wordt natuur nooit in prijs uitgedrukt. „Daarom lijkt natuurgebied goedkoop ge bied voor woningbouw. De overvolle Randstad moet daar om in totaliteit bekeken wor den en niet als een stukje rondom Leiden". Een bouwlocatie op het terrein van marinevliegkamp Valken burg als dit vliegveld opgehe ven wordt kan ervoor zorgen dat de door Voorschoten ver foeide rijksweg 11-west toch weer actueel gaat worden. Het aanleggen van goede verkeers verbindingen is in dat geval noodzakelijk. Een afgevaardigde van het ge meentebestuur van Wassenaar deelde mee dat Wassenaar evenals Voorschoten bebou wing van de Papenwegse Pol der afwijst. De groene buffer moet ook volgens Wassenaar blijven. Wethouder F. ten Have (CDA) concludeerde dat de Struc tuurschets antwoord moet ge ven op de juiste behoefte aan woningen. Nu is er slechts een raming van de provincie. Daar om moet uitgezocht worden of de regio Leiden echt groot ge noeg is om de komende wo ningbouw zelf op te lossen. „Misschien moet een groter verband gezocht worden. Het is is wellicht nodig een ruimte lijke indelingsschets te ma ken", aldus de wethouder. Jolentha Oudshoorn van Jolentha mode: „Ik zou de Dagmarkt best als buurman in Het Onderdak willen hebben'' I FOTO: HENK VAN DEN ENDE 'ELTHUIZEN - Leidse atleten zijn [einde in het Haagse t niet of nauwelijks in Idienst te signaleren, jpotentiele deelnemers [le verenigingen in de [egio te vinden zijn, an andere besognes Icross, trainingskamp) ures deelname in de bnale atletiek kampi- ppen indoor worden it slecht bezocht door m uit de Leidse regio, eer vanwege de slechte )f vanwege blessures, lf wat voor andere re- Er is slechts een en en voor het zo goed als En van Leidse atleten pagse Houtrust: Er zijn pg weg te weinig atle- aan de kwalificatie ei- daan hebben. Anders 1 De Leidse atletiek nig meer voor. ele reden daarvoor is ks aan te dragen. Vele tellen mee: het als- ikomende hardlopen [g trekt de betere baan- fan de vijf en tien kilo- leg met steeds gekker le geldprijzen. De pgere eisen die gesteld aan studietempo et voor de belangrijk- lekvijver van topspor- pds moeilijker om tijd baken voor de sport. I van echte toppers :n dan ook nog heel jtig) erkend dat zij niet Ig weg sporten, maar •tuk nationaal amuse- :orgen. De „gewone" iet een redelijk spor- •telling lijkt de kans logen hebben om die |e drang uit te bouwen, r lijkt atletiek voorbe- por jongeren die (nog) peren of (bijna) derti- [daar door heen zijn. ^werking [clubs uit de regio had phone taak klaar gele- paar op adequate wijze ppeeld was. Te veel is fe tien, vijftien jaar de [t echter gegaan naar B tot heel jonge jeugd le beseffen dat die bij biken van het twintig- al een half leven aan at- toet. Op datzelfde mo- 'et er gestudeerd of ge- 'orden zodat de tijd och al niet meer zo ge- 'nspirerende atletiek- akkelijk gaat ontbre- Open haard oorzaak van ontploffing RIJNSBURG - Een defect in de open haard. Dat was de oor zaak van de ontploffing die woensdagavond in Rijnsburg het leven kostte aan een 41-ja rige man. De oorzaak van de ontploffing is gebleken uit een gisteren door de technische re cherche van de rijkspolitie ge houden onderzoek in de wo ning aan de Collegianten- straat. De warmtewisselaar in de open haard vertoonde een defect. Daardoor ontstond stoomvorming in het systeem, waarna de druk op een gege ven moment zodanig was, dat de warmtewisselaar uit elkaar plofte op het moment dat het slachtoffer er vlak voor stond. 'Gehoorzame Hond' in 't Poelhuys LISSE - De dierenbescher ming, afdeling Lisse en Hille- gom, houdt dinsdag in 't,Poel huys in Lisse haar jaarverga dering. De werkgroep De Ge hoorzame Hond uit Almere is aanwezig om tips te geven voor het juist opvoeden van de hond. De jaarvergadering be gint om acht uur. SASSENHEIM - „Ik zou de Dagmarkt best als buurman in het Onderdak willen krijgen. Waar hij nu zit is hij ten dode opge schreven, de passage is een verkeerde stek". Dat zegt Jolentha Oudshoorn van de Sassenheimse mo dezaak Jolentha naar aan leiding van het onlangs gepresenteerde detailhan- deionderzoek. Er is volgens het OVS-lid in de zuidelijke omgeving van het centrum nadrukkelijk behoef te aan een supermarkt. Maar bovenal moet het dorp meer 'smoel' krijgen. „De noordkant van Sassen- heim heeft wat supermarkten betreft voldoende te bieden. In het zuiden hebben we daar echter nog behoefte aan. Een slager of een groenteboer is hier niet te vinden. Bovendien beschikken we hier over uitge breide parkeerfaciliteiten: ach ter de Vrije Academie, aan de Hoofdstraat, de Gouverneur laan en achter de Rabo bank. Daarmee is het elders in het dorp wel slechter gesteld". De winkeliers in het zuidelijke centrum gebied staan volgens Oudshoorn niet afwijzend te genover het de vorige week ge presenteerde onderzoek van BRO adviseurs uit Vught. Hoe wel in het rapport dat in op dracht van de OVS werd uitge voerd, de indruk wordt gewekt dat vooral het noordelijke ge deelte van het Sassenheimse winkelerf ingrijpende veran deringen zal ondergaan, waar bij het zuidelijke gedeelte ver achter zal blijven blijkt men ook daar de toekomst met ver trouwen tegemoet te zien. Jolentha zou een lans willen breken voor de tot stand ko ming van een niet onderbro ken winkellijn tussen noord en zuid. Vooral de omgeving van de Oude Haven is haar inziens een doorn in het oog: „een leu ke plek,maar hard aan een op knapbeurt toe. Bij Van Nieuw koop struikel je over de fiet sen, tegen de Voogd heb ik niets maar dat is overdag een dode zaak en aan een garage heb je daar geen behoefte". Er zouden, zo blijkt uit haar be toog minder 'ramp stamp' win kels moeten zijn in de Sassen heimse dorpskern. „Al met al moet een consument rustig en gezellig kunnen winkelen en daar is de noordkant te rom melig voor". Jolentha Oudshoorn: „Het frappante van het rapport vind ik de beoordeling van de kwali teit van ons winkelarsenaal. Uit het onderzoek is gebleken dat aan deze kant van het dorp de best verzorgde winkels te vinden zijn. Ik ben er dan ook voorstander van wat meer luxere winkels over het dorp te verspreiden". Postkantoor Over de in het onderzoek voor gestelde verplaatsing van het postkantoor laat Jolentha geen twijfel bestaan. Ze voert aan- :„Het winkelend publiek dat uit de richting van Lisse komt maakt doorgaans rechtsom keer ter hoogte van het post kantoor, in de veronderstelling dat er verder niets meer volgt dat de moeite waard is. Op de betreffende locatie horen ge- woonwinkels". Als waarschuwing en ter voor koming van een dreigende versnippering van het winke laanbod verwijst ze naar de na burige gemeente Lisse: „Neem nou het Vierkant, dat was vroe ger een leuk stukje en nu een armoedige bende. De Heere- weg richting Kanaalstraat stelt niks meer voor, sinds alles op Blokhuis is geconcentreerd. Een gelijksoortige situatie mo gen we in Sassenheim niet krijgen". Ben Duyser van Multi Copy op Hoordstraat 210 is eveneens prima te spreken over het de- tailhandelsonderzoek. Ook hij propageert een verbetering van de aansluiting van de win kellijn, waarin het postkantoor moet verdwijnen. In zijn op tiek moet de Dagmarkt in het Onderdak als trekpleister gaan fungeren voor de winkels in de nabije omtrek. Ook hij geeft prioriteit aan het verbe teren van het aanzien van de Oude Haven, maar tegelijker tijd moet volgens Duyser een overbewinkeling ter plekke voorkomen worden. Hij be sluit: „We hoeven niet zo arro gant te worden dat we een re giofunctie willen vervullen maar een beetje aantrekkelij ker kan het toch wel". Op 26 februari zal de OVS tij dens een algemene ledenver gadering een standpunt bepa len over de nieuwe impulsen die het Sassenheimse winkela reaal te wachten staan. Yvonne van Dorp kan tijdens de NK-indoor in het Haagse Houtrust la ten zien hoe de samenwerking met haar nieuwe trainer Wil Westphal Uitpakt. FOTO: ANDRÉ VAN HAASTEREN ken. Een oplossing lijkt dan samenwerken met de clubs uit de buurt. Daarmee wordt dat deel van je club wat nog echt fanatiek op die atletiekbaan zelf bezig wil zijn iets aantrek kelijks geboden. Teveel is er met angst en beven naar het woord „samenwenwerken" ge keken alsof het een teken van eigen zwakte zou zijn. Teveel was en is de angst dat een ta lent „overstapt" de leidende gedachte bij het idee dat de at letiek gediend zou zijn met een sterk regionaal atletiek bol werk. Den Haag wordt het allemaal heel duidelijk dit weekeinde. Van AAV36 doet alleen Ruud van Maurik mee. Een absolute topper die alleen maar komt om goud te veroveren. Van Ba taven doen slechts de sprinter Steve Ringeling en Joost La Lau mee. La Lau is nog een van de weinige atleten die de indoor zelfs maar op zoekt. Iets wat nog niet zo lang geleden heel gewoon was gezien de tientalle Bataven (en Hollan ders) die de reis naar het Duit se Dortmund ondernamen. Van Holland zowaar zelfs vijf atleten. Yvonne van Dorp laat voor het eerst zien hoe de trai ningen bij haar nieuwe trainer Wil Westphal uitpakken, Bian- ca Vermond en Fabian van den Barselaar teren nog een week je langer op hun succes bij het junioren NK, terwijl Remy Engwegen de werptraining on derbreekt voor een wedstrijd kogelstoten. Als een van de weinige Hollanders was hij dit seizoen als eens aktief in wed strijdverband. Voor Martijn de Lange geldt ongeveer hetzelf de. Hij verraste deze winter de nationale sprintelite al eens bijna en lijkt in voor een stunt, hoewel de verschillen op de 60 meter erg klein zijn. Van De Spartaan start er slechts een juniore. Door het sponsorkon- trakt van de KNAU met Mars moesten de junioren A en B ge- kombineerd worden zodat de senioren dit weekeinde aan de junioren C gekoppeld zijn. De Spartaan heeft geen senioren (Ingrid van den Heuvel heeft voor het schermen gekozen en Annet van Veldhuijzen is op trainingsstage) zodat de frele Ingrid van Welie de zware taak toebedeeld kreeg om de eer van De Spartaan hoog te hou den. LEIDEN De Leidse de legatie voor het Neder lands zwemkampioen- schap in Drachten is aan de vooravond van dit eve nement hoopvol gestemd. Het mogelijke sportieve succes wordt echter over schaduwd door de roddels en wederzijdse verwijten tussen de ploegen van De Zijlen LZ. Binnen de Leidse zwemmerij hebben de bogen altijd op een gezonde scherpte gestaan, maar de laatste tijd vliegen er giftige pijlen die elke vorm van relativering tarten. De rivali teit tussen beide clubs is groot en regelmatig vliegen de ver wijten over tafel. De kloof tus sen beide clubs vindt zijn oor sprong in de opleiding van ta lentvolle zwemmers. LZ tracht met eigen kweek een plaats in het landelijke (top)zwemmen te bewerkstelligen, terwijl De Zijl haar pupillen van her en der wegplukt. Zijl-coach Sie- verding zette deze trend enige jaren geleden als één van de eersten in en baarde hiermee opzien, maar wekte evenzeer weerzin. Vooral bij stadgenoot LZ hebben ze de buik vol van Sieverding. De huidige sportieve barome ter staat intussen wél op goede vooruitzichten. De beide ploe gen reizen elk met een record aantal teamgenoten en limie ten af naar het Hoge Noorden. Degene die de twee ploegen op een weegschaal legt, zal zien dat ze elkaar bij de medaille verdeling op de afgelopen drie NK-jaren weinig ontlopen heb ben. Vijftig (LZ) om 48 (De Zijl). Laatbloeier. Wél kent LZ het predikaat jeugdploeg en scoort de Zijl vooral bij senioren. De ploeg van Doderer is al jaren toon aangevend bij het jeugdzwem- men, maar nog nooit is een pu pil doorgestoten naar de senio- rentop. LZ-senior van Weerde is weliswaar een gerespecteerd schoolslagspecialist, maar was veeleer een laatbloeier. Dode rer voorziet dat enkele jonge lingen van zijn selectie nog twee jaar nodig hebben om de aansluiting bij de landelijke seniorentop te bewerkstelli gen. Bakker en Sierag lijken daartoe te behoren. George Sieverding, trainer van De Zijl, heeft niet zo'n hoge pet op van het jeugdzwemmen en gooide onlangs olie op het vuur door in een interview te beweren dat de LZ-jeugd aan te veel trainingen worden onderwor pen. Eerst kon er in het LZ- kamp meewarig om gelachen worden, maar het was het be gin van een keten van opstoot jes. Want vervolgens ging het gerucht dat een 13-jarige LZ- zwemster zeventien uur per week trainde. „Absolute non sens", klinkt het vanuit LZ-ge- lederen. Toch moest hierover zelfs bij een wedstrijd in Amersfoort tekst en uitleg ge geven worden. Puritein Sie verding zou trouwens graag zijn senioren dergelijke trai ningsuren zien maken, maar kilometerswerk is niet meer populair in Nederland. Siever ding voelde zich in zijn uitla tingen gesterkt, want nadat ook de LZ-coach zich ietwat ongenuanceerd had uitgelaten over een slecht optreden van zijn ploeg escaleerde de boel binnen LZ. Het zwarte-pieten- spel komische vormen aan waarbij de rol van plaatselijke pers ook nog werd gehekeld. Uitdaging Het deert Sieverding niet of nauwelijks dat hem weinig scrupules wordt verweten. Voor de Haarlemmer zelf telt slechts het senioren-zwem men. Hij zoekt de uitdaging om bij oudere pupillen geest en lichaam in pas te laten lo pen. Het seniorenzwemmen van de Zijl mag zich dan met de top van het land kunnen meten - de zestien estafettestarts spre ken voor zich toch zijn er geen oranjevertegenwoordi gers. Mulder heeft eraan gero ken en Sprinkhuizen heeft de toekomst, daarentegen heeft LZ opvallend genoeg wél een oranjesenior: schoolslagspeci alist Antoine van Weerde. De ambities van de Voorschote naar reiken ver, wellicht te ver. Van Weerde richt zich op de Olympische spelen van Barce lona en mocht zich onlangs in Parijs tijdens de wereldbeker wedstrijden met de wereldtop meten. De LZ-er kwam er met zijn 2.18.57 op de 200 meter schoolslag, een zestiende plaats, niet aan te pas. Op na tionaal niveau wordt met van Weerde terdege rekening ge houden. Sieverding, nooit verlegen om een ferme uitspraak, denkt dat de huidige Zijl-ploeg sterker wordt dan zijn voormalige Zee schuimers, één van .de sterk- sten ploegen aller tijden. Maar het is moeilijk in te schatten of de Don Quichot van de zwem- sport een loopje met de wereld neemt of serieus is. In oktober had Sieverding nog volop twij fels over het wel en wee van de Leidse vereniging, maar het tij is gekeerd. ,Er wordt beter ge traind dan ooit, .in de groep helpt men elkaar en de disci pline is goed', aldus de Leidse oefenmeester. Sieverding's rare bokkesprongen zijn ech ter nooit in eigen belang, het moet de vereniging of de zwemsport dienen. Zwemmers als Willemse, Kater en Joustra nemen zijn nukken op de koop toe en voelen zich bij Siever ding vooral op zwemtechnisch gebied als een luis in de pels. Natuurlijk maakte ook een aantal zwemmers rechtsom- draai na een grondiger kennis making, maar dat kwam om dat de kleuren van elkaar vloekten. Volgens Sieverding hebben nieuwelingen als Fis her, Marsman, de Timmer- mansen en de Stellars de ge paste kleur om in het Zijl-kli maat te gedijen. Opmerkelijk is de mogelijke terugkeer van Onno Joustra. De grillige zwemmer pakte twee jaar gele den, na één jaar afwezigheid, met een kinderlijke onbevan genheid twee zilveren medail les achter 's lands beste zwem mer Ron Dekker. Maar sinds de hereniging met Sieverding is de ster van Joustra weer rij zende.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 13