LEIDEN OMGEVING teun voor bouwen i poldergebieden iccoord over stadsgewest Haaglanden Strenger beleid huursubsidie onontkoombaar ïstauratne zaagmolen De Heesterboom gestart Geuzen bezoeken Anne Frankschool 11 Nieuwe bouw locaties in Mors en Zuid-West CeidaeSowci/nt Niet voor iedereen jid^cSowuvnt VRIJDAG 14 FEBRUARI 1992 EN HAAG - Zeven gemeenten in de gio Den Haag hebben overeenstem- ing bereikt over de vorming van het adsgewest Haaglanden. In juni wordt n gemeenschappelijke regeling voor- ilegd aan de gemeenteraden, zodat na zomer het stadsgewest een feit kan n. De verwachting is dat het gewest in nuari 1993 aan het werk kan. fe lopen in Nederland voorop met ize regeling", aldus burgemeester Havermans van Den Haag die de ereenstemming donderdag bekend aakte. „Er worden taken overgedra gen en een nieuw orgaan gecreëerd van waaruit zaken gezamenlijk worden aan gepakt." De gemeenten Den Haag, Leidschen- dam, Zoetermeer, Nootdorp, Rijswijk, Voorburg en Wassenaar zullen bepaalde taken overdragen aan het algemeen be stuur van het stadsgewest. Dat zal de hoofdlijnen vaststellen op het gebied van ruimtelijke ordening, volkshuisves ting, milieu, verkeer en vervoer, grond beleid, economische ontwikkelingen en werkgelegenheidsbeleid Het bestuur, bestaande uit 45 leden, wordt gekozen uit de gemeenteraden. In het bestuur worden beslissingen geno men op basis van meerderheid. Moch ten er onderlinge conflicten ontstaan, dan moet de provincie uitsluitsel bie den. Hoe de toekomst van het stadsge west er uit zal zien is nog onduidelijk. Diverse gemeenten vinden de afspra ken zoals die nu zijn gemaakt ver ge noeg gaan. Den Haag is voorstander varf een rechtstreeks gekozen bestuur. Over de vorm van het ambtelijk appa raat dat het stadsgewest zal ondersteue- nen vindt nog overleg plaats. Met de ge meenten Delft en Pijnacker vindt over leg plaats om zich bij het stadsgewest aan te sluiten. LEIDEN - Het beperken van de huur subsidie tot maximaal 250 gulden per maand is onontkoombaar. Als Leiden dat niet doet wordt de gemeente door het Rijk daartoe gedwongen. Dat hield wethouder T. van Rij de leden van de commissie volkshuisvesting gis teravond voor. Een meerderheid stemde daar uiteindelijk met weinig enthou siasme mee in. Staatssecretaris E. Heer- ma van volkshuisvesting verzocht de ge meenten al eind 1990 dringend de huur subsidie tot dat bedrag te beperken. Al leen in zeer dringende gevallen wordt daar nog een uitzondering op gemaakt. De gemeente Leiden wil dat alleen nog maar doen voor ouderenwoningen, gro te woningen voor gezinnen met meer kinderen en aangepaste woningen. In de praktijk komt die maatregel er op 'neer dat mensen met een minimumin komen niet meer in aanmerking komen voor nieuwbouw. C. Vergeer (SP), H. de Goede (D66) en J. Laurier (Groen Links) vonden dat Lei den de beperking pas moet overnemen als de gemeente daartoe wordt gedwon gen. Volgens Van Rij is dat niet verstan dig. „Nu kunnen we nog zelf de uitzon deringen bepalen. Als we daarop wach ten wijst de staatssecretaris huursubsi die op door ons toegewezen huizen af'. Volgens Van Rij is de maatregel het ge volg van het stijgen van woonlasten en het niet meegroeien van inkomens. Hij vreest verdergaande maatregelen als Leiden niet volgt. „Als we dit niet doen is het gevolg dat straks mensen van wie het inkomen daalt moeten verhuizen. Nu is er geen mogelijkheid mensen er zo maar uit te gooien". Volgens Van Rij be staat bovendien de mogelijkheid dat wo ningcorporaties die de huursubsidies voorschieten straks weigeren huizen te verhuren die de gemeente toewijst. In Rotterdam zou dat al zijn gebeurd. Dat de gemeente nu deze richtlijn gaat vol gen komt volgens hem door druk van zo wel het rijk als de woningbouwvereni gingen. Bouwen bij Oegstgeest toch betaalbaar LEIDEN Het ontwikkelen van een woonwijk in de Broek en Simontjespolder bij Oegstgeest is wél betaalbaar. Dat zegt de Leidse wethouder T. van Rij in reactie op uitlatingen van zijn Oegstgeestse collega H. Rijks. Volgens Rijks lopen de tekorten voor deze bouwlokatie mo gelijk op tot 17 miljoen gulden. Van Rij meent echter dat het zover niet komt. Het genoemde bedrag is het tekort op de duurste variant voor de polder, bij het kleinste aantal huizen (600). Dan bedraagt het tekort 28.000 gulden. Naarmate meer huizen worden gebouwd daalt dat. Bij het hoogste aantal ligt dat op 11.000 gulden. Daar moet volgens Van Rij de gebrui kelijke locatiesubsidie van het rijk tegenover worden gezet. In dat geval dalen de tekorten naar zijn zéggen tot de helft, en dat zou wel zijn op te brengen door de twee gemeenten. „Leiden heeft alleen al aan de Stevenshof zelf 25 miljoen moeten bijdragen". ALLERLEIDS Concerten Christopher Czaja Sager geeft vanavond een concert in de Stadsgehoorzaal. De pianist speelt werken van Schumann, Bach, Ravel en Chopin. De Argentijnse pianiste Martha Noguera geeft morgen een concert in de Stadsgehoorzaal. Haar concert is het eerste van een Chopin-cyclus. Zij brengt ook een aantal min der vaak gespeelde compo sities van Chopin ten geho re. Beide concerten begin nen om-20.15 uur. Kaarten bij K&O, Oude Vest 45,071- 141141 of aan de zaal. Grieks keramiek Drs. R. Halbertsma, conser vator van de klassieke af deling van het Museum voor Oudheden, houdt zon dag een lezing over Grieks keramiek. Hij gaat in zijn lezing, die wordt geïllu streerd met dia's, in op de produktietechniek van het Grieks aardewerk en de be tekenis van de levendige decoraties. De lezing be gint om 15.00 uur. Vrouwengroep In maart start bij het Ri- agg Zuid-Holland een ge spreksgroep voor vrouwen met verkrachtingservarin gen. De groepen, bestaande uit minimaal zes en maxi maal twaalf vrouwen, ko men twaalf keer bij elkaar in sessies van twee uur. De bijeenkomsten vinden plaats in het Riagg, Lam- menschansweg 15. Aan melden: 01718-29611/071- 350650. LEIDEN - De gemeente wil op twee plekken in de Mors -en Zuid-West gaan bouwen. Daar naast is er een plan om de flats aan de Beethovenlaan anders in te delen en van liften te voorzien. Daardoor ontstaan ook meer woningen. Dat blijkt uit de gisteren ver schenen notitie Inbreidingslor katies. Volgens die notitie kun nen er in Zuid-West bij de Ce- sar Franckstraat en het Schu- bertplein sociale huurwonin gen komen. Hoeveel is niet aangegeven in de notitie. Deze plek was al eerder overwogen als bouwlocatie. Toen ging het om zeventien woningen. Na de behandeling van de eind 1987 verschenen notitie 'Bouwen in bestaande wijken' werd echter van dat plan afgezien. Nu zou den de omstandigheden echter veranderd zijn doordat de gymzaal die op deze hoek staat aan de school De Horst is over gedragen. Daardoor zou meer bouwgrond beschikbaar zijn. Bebouwing zou als gunstig bij effect een verbetering van de sociale veiligheid opleveren. Met name de hoogstgelegen woningen van de vijf flats aan de Beethovenlaan blijken steeds moeilijker te verhuren te zijn. Oorzaak daarvan is vooral het ontbreken van een lift. Dat is reden voor de wo ningbouwvereniging de moge lijkheden na te gaan om liften aan te brengen en het aantal woningen uit te breiden. De bouw van huizen tussen de flats op de hoek van Topaas laan en Turkooislaan in de Hoge Mors zou een betere in vulling van het gebied geven. Ook hier zou het gaan om soci ale huurwoningen. In de notitie wordt gewezen op de noodzaak te bouwen gezien de toename van het aantal wo ningzoekenden, van 4.087 in 1984 tot 10.983 per 1 januari van dit jaar. Bouwen in be staande wijken heeft als voor deel dat gebruik kan worden gemaakt van de al aanwezige voorzieningen en straten. In 1987 gaf de gemeente met de nota 'Bouwen in bestaande wijken' een eerste inventarisa tie van de bouwmogelijkheden binnen de stad. Veel locaties stuitten toen op grote weer stand van de bevolking. De bouwvoornemens die nu zijn aangekondigd worden uitvoe rig in de inspraak gebracht. Zo komen er twee inspraakavon den. In Zuid-West op woens dag 26 februari in het gebouw van speeltuinvereniging prin ses Beatrix aan de Schubert- laan en in de Hoge Mors op 27 februari in buurthuis Morsc- hwijk aan de Topaaslaan. irboom aan de- weg, gaf wethouder d van Rij gistermid- et startsein voor een scheepse restauratie llingmolen met achtkan- Dyenkruier wordt gron- ïder handen genomen: laghuis wordt voor het te deel vernieuwd, en fde geldt voor de funda- !n. De molen zelf krijgt meer een nieuwe stel le zogeheten balie, waar- !t complete bovenwerk De stichting Houtzaag- i de Heesterboom is an- lf jaar geleden begonnen et bijeensprokkelen van iele middelen om deze iratie, die bijna dertig a de eerste wordt uitge- i mogelijk te maken. In instantie is gerekend op cdrag van 700.000 gul- let geld werd onder meer den bij het ministerie 1VC en de provincie ter- ok de gemeente Leiden - duiten in het zakje eesterboom dateert uit n stond in die tijd te mid- an de Jonge Pauline en ■ndracht, die ook hout- jolens waren. De molen in deze eeuw in gebruik 'en, totdat electriciteit n de windkracht won. De erboom verkeert voor 'ergrote deel nog in de ele staat uit het begin e 19de eeuw, en is één a weinige nog in bedrijf houtzaagmolens in Ne- d. In de weekends en va- s draaien de wieken de inzet van vrijwillige Wethouder van Rij krijgt uit handen van B. van Leeuwen, voorzitter van de stichting tot behoud van de molen, een origineel zaagblad, dat de start van de restauratie van De Heesterboom markeert. FOTO: WIM VAN NOORT molenaars. De molen wordt nen met de wederopbouw van wachting bijna een jaar in be- kan worden geopend. Hij is door het Gilde van vrijwillige houtzaagmolen De Salaman- slag nemen en Joep Noord- dan van plan het monument Molenaars ook gebruikt'als op- der, een project van circa drie man, directeur van de gelijk- op te nemen in een toeristische leidingsinstituut. Onlangs miljoen gulden.- namige houthandel, hoopt dat route door Leiden, en sluit ook werd in Leidschendam begon- De restauratie zal naar. ver- in december de molen weer sponsoring niet uit. wel voor u is dit handige schoudertasje bedoeld. Hebt een autoradio met een 'diefstalslede' dan is dit tasje ideaal on) uw radio in mee te nemen. Het wordt van u na het opgeven van een nieuwe abonnee Deze ontvangt onze krant de eerste 2 weken gratis. ^loteer als nieuwe abonnee ingaande: I Postcode/plaats: Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: O maand (automatische betaling) f 27,00 kwartaal (automatische betaling) f 79,80 kwartaal via acceptgiro f 82.80 Stuur als dank de schoudertas naar: Naam: Postcode/plaats: Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar de Leidse Courant, antwoordnummer 998. 2501 VC Den Haag. JNZ een Valkenburg mogelijk uitkomst EN Met het sym- :h stilleggen van het rerk in molen de Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd IEN De ontwikke- ran woningbouwloca- in de polders in de ie regio en op het /eld Valkenburg doorgaan. Alle Leid- acties in de Leidse zijn daarvan over- De enige mogelijk- die rest om groen te n is het bebouwen le vliegbasis Valken eek gisteren tijdens een lering van de commissie ilijke ordening. De com- stemde gisteren in met rder uitwerken van de lurnota voor de regio, xtern bureau moet de jcaties verder onderzoe- laarbij wordt uitgegaan :n behoefte aan 13.000 gen in de eerste tien jaar e volgende eeuw. Vol- irethouder T. van Rij is ning het uiterste mini- Hij wees erop dat de af- n decennia er steeds mizen zijn gebouwd in o en dat de woningnood maar is gegroeid. Zo zijn 1961 en 1971 12.000 hui- bouwd, een aantal dat 1981 en 1991 opliep tot Van Rij: „Er zijn nog meer woningen nodig. !030 hoort een kwart van olking tot de 65plussers. iat nog tien procent. Zij toch met niet meer dan ersonen in een huis wo- j was ingenomen met de ?ne steun voor het ver- twikkelen van de vijf lo- yaar nu de voorkeur aan even. Daarbij gaat het e om de vliegbasis om >ek- en Simontjespolder 'stgeest, de Boterhuis- in Leiderdorp, de Krim- tlder in Voorschoten en tenwegsepolder in Voor- n. basis jotste, maar ook meest ere locatie is de vliegba- lar zouden 8.000 huizen in worden neergezet. Hetgeen zowel de Leidse regio als de Bollenstreek voor een belangrijk deel uit de proble men zou kunnen helpen. Maar Defensie heeft al te kennen ge geven dat ze de basis niet wil sluiten. Toch wil de regio druk op het rijk uitoefenen om dat wel te doen. Van Rij desge vraagd: „Als het rijk het groe ne hart-beleid serieus wil ne men moet het wel. Het is de enige mogelijkheid om in wes telijke richting te bouwen. Die vliegtuigen kunnen ook er gens anders landen. Als Val kenburg openblijft kunnen we geen enkele andere locatie la ten vallen. Als we maar één wo ning teruggaan komen we in grote problemen en dat risico is groot, we hoeven maar te stuiten op vervuilde grond". Hij merkte daarbij op dat de Broek- en Simontjespolder in feite al voorzien is om voor 2000 te bebouwen. Om voldoende marge te hou den, Voorschoten is bijvoor beeld tegen het bebouwen van zijn polders, moet volgens Van Rij ook de omstreden locatie van de Boterhuispolder wel worden onderzocht. Alle commissieleden onder schreven de noodzaak om in de polders en op Valkenburg te bouwen. L. Driessen (WD) meende niettemin dat het aan tal van 13.000 huizen, wel erg hoog was. Zij vond de oor spronkelijke raming van 11.000 voldoende. R. Hille^ brand (PvdA) vond die 13.000 juist veel te laag ingeschat. Hij vond 15.000 reëler. Het opoffe ren van polders noemde hij „pijnlijk", maar hij vond het niet reëel de hoop té vestigen op de Bollenstreek. J. Laurier (Groen-Links) vond daarentegen dat de aandacht te veel op het gebied ten oos ten en zuiden van Leiden was gericht. Hij vond dat toch de mogelijkheden in het noorden, richting Warmond en Voor hout moesten worden beke ken. Groen Links heeft daarbij problemen met het bebouwen van de Papenwegse Polder om dat dan een groene verbinding met Wassenaar verdwijnt. „En ik ben ook niet enthousiast over de Boterhuispolder". Wethouder Van/Rij meent ove rigens dat niet mag worden uitgegaan van bouwmogelijk heden in de Bollenstreek. Het samenwerkingsverband Duin en Bollenstreek stelde onlangs al een structuurschets vast wadfin uitsluitend de eigen woningbehoefte is opgeno men. Van Rij: „Samenwerking is niet gelukt, het is al hèel wat dat we hebben afgesproken el kaar op de hoogte te houden". Over de ruimte die in de Duin en Bollenstreek is opgenomen voor tuinbouwkassen merkte hij op dat die in feite niet pas sen in een stedelijk gebied. „Nu is ervoor gekozen bollen- grond te bestemmen voor kas sen. Ik had liever gezien dat die ruimte direct voor woning bouw was aangewezen". De kinderen van groep acht van de Leidse Anne Frankschool werden gisteren nogmaals geconfronteerd met de betekenis van de naam van hun school. FOTO: WIM VAN NOORT. LEIDEN De kinderen van groep acht van de Anne Frankschool in Ste venshof luisteren gisteren met veel aandacht naar oud-verzetsman P. van der Harst (72) uit Vlaar- dingen, die vertelde over zijn ervaringen in de twee de wereldoorlog. De heer Van der Harst is vice-voor- zitter van de Stichting Geuzenverzet 1940-1945. Op 13 maart wordt de Anne Frank Stichting in Vlaardin- gen onderscheiden met de Geuzenpenning, die is inge steld door de Stichting Geu zenverzet. De penning wordt toegekend aan personen of or ganisaties die zich op bijzonde re wijze daadwerkelijk voor de mocratie en gelijkberechtiging hebben ingezet. De Stichting Geuzenverzet speelt verder op de toekenning van de penning in door de 23 Anne Frankscho- len in Nederland te bezoeken met vertegenwoordigers van de Anne Frank Stichting. Ook de Leidse Anne Frankschool kreeg dus gisteren bezoek. De heer Van der Harst maakte deel uit van de Geuzen Ver zetsgroep die rond Vlaardin- gen actief was. Hij saboteerde afweergeschut en zoeklichten van de Duitse bezetter en bracht militaire objecten in kaart. Ook werd de bevolking door middel van pamfletten opgeroepen om verzet te ple gen. Door verraad werden de leden van de groep in augustus 1942 opgepakt en ter dood ver oordeeld. Het doodvonnis werd door middel van omko ping omgezet in gevangenis straf en de heer Van der Harst, toen 22 jaar oud, en zijn lotge noten brachten jaren in diver se concentratiekampen door. Als bij mirakel overleefde hij al die tijd, tot hij door het Ame rikaanse leger werd bevrijd, en hij is één van de weinigen die het kan navertellen. Verzets man Van der Harst had ook voorwerpen uit de oorlogstijd meegenomen, zoals zijn hou ten lepel en mes uit de gevan genis van Scheveningen, een Jodenster en de rode driehoek die hij zelf moest dragen. De Anne Frankschool kreeg gisteren tevens de expositie „Kind in de oorlog" aangebo den. Het gaat daarbij om foto's van kinderen uit oorlogen en vervolgingen tussen 1038 en 1991, muurvullende collages die een permanente rol moeten gaan spelen in het on derwijs. Verder werden de kin deren uitgenodigd om mee te doen aan de opstel-, dicht- en tekenwedstrijd. Van alle Anne Frankscholen zullen twee te keningen, twee opstellen en twee gedichten centraal wor den gejureerd. Twaalf dagboe ken van Anne Frank worden uitgeloofd als prijzen. Boven dien kunnen enkele van de winnende opstellen en/of ge dichten door de kinderen zelf worden voorgedragen tijdens de uitreking van de Geuzen penning op 13 maart. De Leid se school zal zich vanzelfspre kend voor die prijsvraag gaan inspannen. Groep acht gaat ook met leerkracht Margo Ligtvoet en directeur John van Haasteren naar de uitreiking van de penning op 13 maart. De school besteedt overigens jaarlijks rond 5 mei aandacht aan Anne Frank.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 11