DE BEST GEKLEDE AUTO IN Z'N KLASSE: v.a. 19.995,- s Uniek concert slagwerkers met Senegalese meesterdrummer KUNST/RTV UMTGAANSSPECIAL: DE MICRA MARCH NISSAN E&idaeGoiiqant DONDERDAG 13 FEBRUARI 1992 ontvar >00 uur 18.00 u uw 1 MARCH IJ ËJ NISSAN Als u nu aan een nieuwe auto toe bent heeft Nissan gróót nieuws: de Micra March 1.2. Een speciale uitvoering in exclusief uitgaanstenue. Een beperkt aantal Micra's is namelijk uitgerust met stijlvolle extra's waar u nauwelijks iets voor betaalt. Kijkt u maar: speciale design bekleding in zwart met grijs/groen motief, een groene sierbies op de voorportieren, een zwart dashboard met witte snelheidsmeter en zwarte cijfers, intervalschakelaar op de voorruit- wissers, interieurverlichting over beide voorportieren en een make-up spiegel in de zonneklep van de passagier. Aan de buitenkant valt meteen de in carrosseriekleur uitgevoerde achterspoiler op èn de handige achter- ruitwisser/sproeier, modieuze striping, stootstrips op de flanken, twee van binnenuit verstelbare buitenspiegels, sportieve wielcovers en de exclusieve March-badge. U kunt kiezen uit de carrosseriekleuren rood, wit en zwart metallic. En dat bovenop het toch al onvergelijkbaar complete uitrus tingsniveau dat élke Micra kenmerkt. Plus z'n pittige 1.2 liter motor, hoge inruilwaarde en aangenaam lage rijkosten. Voegt u daar de bijzondere Nissan eigenschappen als drie jaar of 100.000 km algemene garantie en zes jaar carrosseriegarantie aan toe en u weet wat u te doen staat. Meteen naar de Nissan dealer, waar deze buitenkans tijdelijk voor u klaar staat voor een vriendenprijs. Het betalen kunt u makkelijk maken met 'n financiering van Nissan Finance. Uw Nissan dealer beschikt over alle informatie. Alphen a/d Rijn, Autobedrijf Van Leijden B.V., Koperweg 1, tel. 01720-40366. Leiden, Auto Heemskerk B.V., Lammenschansweg 128, tel. 071-310811. Noordwijk, Garage Abswoude B.V., Nieuwe Offemweg 2, tel. 01719-19246/13150. Roelofarendsveen, Auto Heemskerk, Alkemadelaan 1, tel. 01713-12866. Wassenaar, Garage Rooijakkers (servicebedrijf), Hofcampweg 81-83, tel. 01751-13279. Dogtroep maak Albertville toteen nag< 'slagveld' van EN E grote schoonhefMwcu AMSTERDAM - derlandse Dogtroep dens de winterspeli Albertville een belai gedeelte van het cull n boods programma vullen. en 19 februari (ope1^ repetities) en op 20 februari (galavoorsl gen voor telkens min 5000 bezoekers) zal d atergroep voor het haar bestaan een tisch sneeuwspei opvoeren. De Dogtroep is al twee in Albertville, want de"1 stelling is weliswaar in 1 land bedacht, maar wo r? plaatse samengesteld en nog aangepast. De Do heeft in ons land en i ver daarbuiten een naaniPIÈT bouwd met zeer omvarf en soms schokkende s spelen in de open lucht. Albertville zal in de opei J€ worden gewerkt. De vojiden t( lingen hebben plaats ktigde zonsondergang (18.15 u ik var duren iets langer dan e^raj uur. Er wordt gespeeld 'piste' van ongeveer vij^' tachtig meter. Het publ Al® daar in een grote cirk U zijn heen van het schouwsp a VOO nen genieten. Het cultureel programi de winterspelen zou aan lijk Europabreed van zijn. Maar het ene na he(Lagari re idee sneuvelde. Er is programma van in totajf tig onderdelen, voornas helei bestaande uit muziek epustzijri uit Frankrijk, Spanje. D roep is als enige grootse niet o theater-act overeind geliemanc ïidsfrea De groep heeft zeer ve( t met ring met het werken on t( treme (weers)omstai eresse den. In Nederland zal ifnissch verrichtingen van de Ddt ik wi mogelijk op televisie kn in z volgen, maar de NOS werreinl op het laatste momentk in He hoeveel tijd er aan besto' worden. SRDA van linger n de critiel llen na Vc te ri Podii de fed tandei inds, 1 zwaar luidige dejazz muzie het fc den ni Stichti eerde (SJIN) ens de it een ibsidie r hun »sen. lie fede •tel hei Sche i te lat onds\ Een luziek- liet vei het d men enigin atie is oor de strueti oor d lat de eling niet n; Volg» ardooi de toren nte re de sul Idoor LARA VAN SCHAIK DEN HAAG - Als Boed dhistische monniken zit ten ze in hun studio aan de Derde van de Kunst raat in Den Haag rond een stellage van koebellen en een enkele gong. De leden van de Slagwerkgroep Den Haag werken onver moeibaar aan een opmer kelijk repertoire. Nog unieker is het concert dat ze vrijdag samen met de Senegalese meesterdrum mer Doudou N'Diaye Rose geven in de Dr. An ton Philipszaal. Bij binnenkomst in de studio struikel je bijna over de trom mels, pauken, marimba's (soort xylofoon met een veel groter bereik) en meest vreemdsoortige slagwerkin strumenten die je maar kunt bedenken. Veel tamtamvoor- werpen komen uit Afrika, Azië en Zuid-Amerika en die bren gen klankkleuren voort met een onbegrensde mogelijk heid. Een deur verder is de ei genlijke oefenruimte, daar is het een rommelig. Dat ze in de chaos nog iets terug kunnen vinden is een wonder. De repe titie kan beginnen. „Sorry op maat 62 was ik even weg". Voor Niels van Hoorn wördt het even allemaal te veel. Maar dat geeft niet. „We moeten het wel honderd keer doen, net zo lang totdat we al lemaal hetzelfde ritme voelen. De laatste tien maten zonder vertraging, maar wel langzaam spelen. Dan weet je tenminste wat je moet horen", enkele aanmoedigende uitspraken van artistiek leider Arnold Ma- rinissen. Tijdens het eerste half uur lijkt het stuk 'Under the Umbrella' van de Japanse componist Jo Kondo een jingeljangeluitvoe- ring, maar daarna komt er langzaam structuur in. „Het probleem is dat de koebellen te veel doorgalmen, vooral de lage noten", zegt een van de musici. Na iedere slag op een bel, wordt de trilling van het geluid onmiddellijk tegenge houden door de bel even vast te houden. Maar naarmate er meer noten op de muziekbal ken verschijnen en het ritme wordt verhoogd, wordt dat bij na ondoenlijk. De koebellen zijn geen echte koebellen, niet in de zin van dat ze voor runde ren zijn gemaakt, ze hangen ook niet aan leren riemen. Hoewel Niels van Hoorn denkt dat er eentje tussen zit die wel echt is. Bij Slagwerkgroep Den Haag val je van de ene verbazing in de andere. Verrassende com posities volgen elkaar op. Van 'Under the Umbrella' na 'Clash Music' van de Zwitser Nico- laus A. Huber is een overgang waar geen lijn in valt te ont dekken. 'Clash Music' is een stuk voor vijf bekkens. Dat je meer met dit eenvoudige muziekinstrument kunt, dan alleen in een fanfare af en toe de 'pannendeksels' tegen el kaar aanslaan, bewijst dit stuk. 'Clash Music' klinkt alsof er een hele kolonne mieren aan komt trippelen. Met de bek kens schuren ze over een hard board vloer, slaan de bekkens tegen elkaar en laten het ge luid wegebben door het instru ment met de zijkant tegen het lichaam aan te drukken, ver volgens wordt met de binnen kant van de ene bekken over de scherpe rand van de andere gestreken. Het stof stuift op. „Even een pleister halen", zegt Arnold. Hij heeft een snij- wondje opgelopen aan zijn hand. Huber schreef in 1988 het werk 'Herbstfestival'. waarvan 'Clash Music' een on derdeel is. Het frappante is dat juist dit stuk totaal anders is dan de rest. Hij ging uit van hele zachte tonen, zelfs tot het onhoorbare en zag af van iede re versterking. Opa De Slagwerkgroep kan niet zo als klassieke orkesten en en sembles uit meer dan drie eeu wen bladmuziek putten. De eerste componist die voor slag werk schreef was de Ameri kaan John Cage. De Haagse groep noemt hem 'de opa' van het slagwerk. Cage was in het dagelijkse leven drukker van beroep. Hij zocht spullen bij el kaar (voornamelijk huisraad en attributen uit de drukkerij) waarop hij kon trommelen en schreef daar de partituren voor. Zijn stukken zijn nog steeds vrij interpreteerbaar. Je kunt zelf de instrumenten uit zoeken en daarmee aan de gang gaan. „Dat moet natuur De Senegalese meesterdrummer Doudou N'Diaye Rose tijdens een repetitie aan het werk. I FOTO: STEPHEN EVENHUIS lijk wel in overeenstemming zijn met je artistiek geweten", aldus Ger de Zeeuw. Dan komt de van Amerikaanse komaf Ron Ford binnenwan delen. Hij is de componist van 'Star', een compositie voor vi brafoons en keramische scha len. Hij komt de laatste aanwij zingen doorgeven. Door ge brek aan voldoende nieuw re pertoire heeft de slagwerk- groep Ford de opdracht gege ven een stuk te schrijven. Tus sen de uitvoerende muzikan ten en de componist moet een wisselwerking bestaan om tot een zo goed mogelijke uitwer king te komen van het nieuwe werk. De voorloper van 'Star' was een experiment. Roestvrij stalen holle buizen werden in- gekerfd, en daarop zou dan met een staafje overheen ge raspt worden. Al gauw bleek dat dit niet werkte en werden de buizen van het programma geschrapt. Arnold Marinissen vist nog een overblijfsel van het experiment vanachter de verwarming vandaan. In 1990 heeft de Slagwerk groep een studiereis gemaakt naar het Westafrikaanse land Senegal. Daar hebben ze Dou dou N'Diaye Rose ontmoet, na de president van Senegal de bekendste man van het land. De familie Rose is van oudsher een geslacht van masterdrum- mers. Een traditie die eeuwen terug gaat. Buiten Senegal is Doudou en zijn familie-orkest ook bekend. Het ensemble heeft twee jaar geleden in het voorprogramma van de Rol ling Stones opgetreden tijdens de Urban Jungle Tour door Amerika van de Stones en ze waren al eerder in Nederland te horen op het North Sea Jazz Festival in 1989. Het concert dat met medewerking van de Slagwerkgroep Den Haag wordt gegeven, is alvast een voorproefje op het slagwerk festival dat van 15 tot en met 21 juni in Den Haag wordt gehou den. Doudou N'Diaye (61) heeft vier echtgenotes en is vader van 37 kinderen. Zijn kinderen krij gen van jongsaf aan een trom melstok in de handjes gedrukt. Doudou heeft veel zonen die in het buitenland wonen en wer ken. Één daarvan is Ali N'Diaye Rose. Hij woont in Den Haag en geeft al enige tijd les aan de Slagwerkgroep. Via Ali kwam de Slagwerkgroep in contact met vader Doudou. In Senegal bestaan honderden stijlen en tradities op het ge bied van trommelen. Doudou moest het hele land doorkrui zen en zich alle mogelijke re gionale slagwerkstijlen en rit mes van stammen eigen ma ken, voordat hij de eretitel mocht dragen van master- drummer. Daarnaast heeft Doudou N'Diaye Rose zich on derscheiden van de vele hon derden andere drummers in Senegal door een eigen stijl te ontwikkelen en zijn eigen composities te maken. Doudou vertelt over de diverse ritmes die er bestaan in zijn land: „Elk mens en elk dier heeft zijn eigen ritme, elke fa milie in Senegal heeft zijn ei gen ritme. Onze familie heeft het ritme van de leeuw, de fa milie Touré bijvoorbeeld, heeft het ritme van de olifant. Elk dier heeft een bepaalde manier van lopen en daar wordt een ritme op gebaseerd". Doudou kan met zijn 'Sabar' (soort trom) een aanvallende leeuw hypnotiseren en tot bedaren brengen. De kracht daarvoor put hij uit het midden van zijn lichaam en hij laat deze krach ten via zijn ogen naar buiten stromen. De leeuw wordt hele maal suf van het geluid van de trom en door hem strak aan te kijken. Vroeger was dit een middel om je te beschermen tegen wilde dieren, maar te genwoordig hoeft dat niet meer door het gebruik van mo derne transportmiddelen. Doudou zou graag een demon stratie willen geven in een die rentuin. Dan kan iedereen zien dat deze methode werkt. Boodschappen Van oudsher werd en wordt nog steeds de trommel ge bruikt om boodschappen door te geven. In de binnenlanden van Senegal waar de telefoon en de radio nog niet zijn door gedrongen worden via een uit geholde boomstam signalen doorgetrommeld die mijlen ver zijn te horen. Met de taal van de tamtam kan een bood schap worden doorgegeven, bijvoorbeeld dat brand is uit gebroken in de bush of om de geboorte van een kind aan te kondigen. De nationale taal is het 'Wolof in Senegal, maar er bestaan ook veel dialecten. En elk dia lect heeft weer zijn eigen co des. Om een bericht door te 'seinen' naar een ander taalge bied, moet hij alle talen kun nen spelen en dat doet Dou dou. De traditionele muziek is nauw verbonden met de taal. Berichten worden omgezet in een soort code, te vergelijken met morse. Doudou kan bij voorbeeld tijdens een concert een een ritme inzetten om aan te geven dat hij een zoon van achter de bühne bij zich wil hebben, of hij speelt een ritme en zegt daarmee dat hij boos is of zich niet lekker voelt. Dan weet de rest van de groep dat ze moeten oppassen. De traditioneel ritmische mu ziek wordt ook gebruikt tij dens bruiloften, begrafenissen en aan het ziekbed. Aan begra fenisceremonies wordt een heilige betekenis toegekend. Blanken mogen deze rituele ritmes niet spelen, zelfs Dou- dou's zonen en dochters niet. In Senegal bestaat een sterke hiërarchische traditie. Respect voor ouderdom, rituelen, cere monies en voor het hoofd van de familie zit er in Senegal in gebakken. De Slagwerkgroep Den Haag heeft de ritmes leren spelen van de familie van Doudou N'Diaye Rose. Onder het mot to van Doudou „de horizon kan niet breed genoeg zijn" is het de eerste keer dat hij en zijn groep een optreden verzorgen samen met blanke slagwer kers. Het concert dat 14 febru ari wordt gehouden in de An ton Philipszaal belooft specta culair en zeer swingend te wor den. Prijs incl. BTW, cxcl. kosten rijklaar maken. Wijzigingen voorbehouden Nissan is ook de maker van de Sunny, 100 NX, Prairie, Primera, Maxima, 200 SX, 300 ZX, Terrano, King Cab, Patrol, Vanette, Urvan, Cabstar en Trade

Leidse Courant | 1992 | | pagina 8