Coupplegers aaien onrust anuit de cel BH BUITENLAND Oppositie Servië eist aftreden Milosevic Zilvergoud /AKANTIESPREIDING Zomer 192 Tientallen veroordeeld bij snelrecht Algerije Bush kraait victorie '92 fadaeSowcwl DONDERDAG 13 FEBRUARI 1992 Titerweer zorgt voor ios in Midden-Oosten AVIV - Hevige regenval en zware uwbuien hebben in verscheidene landen >t Midden-Oosten chaos veroorzaakt. In Is- en Libanon lag het leven in een groot aan- orpen en steden stil als gevolg van het win- weer. In een trappenhuis in Tel Aviv een dakloze immigrant uit de Sovjetunie In Libanon bleven de mensen angstval- linnen toen voor de vierde keer binnen weken een zware storm over het land |e. De storm verhinderde een zoektocht zeven toeristen die waarschijnlijk in hun 's zijn ingesneeuwd. In het oosten van Li- n zijn de afgelopen weken zeker 22 men- im het leven gekomen als gevolg van lawi- en wateroverlast. In het zuidoosten van a' ije viel opnieuw een dode door een lawine. Saddam herbenoemt zijn schoonzoon Ondervragers Palestijn vrijuit JERUZALEM - De Israëlische politie die de dood van een Pale stijnse gevangene onderzoekt die overleed na ondervraging door de geheime politie, heeft vandaag verklaard dat de ondervragers geen BAGHDAD - De Iraakse president enkele blaam treft. Twee Amerikaanse pathologen hadden gisteren Saddam Husayn heeft gisteren zijn nog gezegd dat Akawi geen natuurlijke dood is gestorven en dat als schoonzoon, luitenant-generaal er in de Verenigde Staten zoiets zou gebeuren „dit soort van dood Husayn Kamel al-Majid, benoemd geclassificeerd zou worden als moord", tot topadviseur. Al-Majid werd vo- defensie ontslagen. Zijn ontslag, Britten doen van alles in het bad waarvoor geen officiële verklaring LONDEN - Britten brengen in totaal bijna een jaar van hun leven werd gegeven, wekte verwondering door in bad. Ze zitten niet alleen gewoon, maar bedrijven activitei- aangezien Al-Majid gold als de ten zoals zelfhypnose en seks, zo blijkt uit een onderzoek dat giste- wa3rscbijnbjke opvolger van ren js gepubliceerd door een bedrijf in badartikelen. Een aantal die- Saddam. Sinds de militaire neder- renliefhebbers laten hun konijnen, Perzische katten en moeras- ojj m Göifoorlog benoemde schildpadden gezellig meedobberen, aldus het bedrijf, dat 2500 Saddam tal van familieleden op Britten ondervroeg. Anderen laten het badderen graag vergezeld wQ gaan yan een goed glag en/of een sigaret Maar Uefst veertien prQ cent van de badgangers hangt aan de telefoon en vier procent be drijft de liefde. hoge posities, kennelijk in een po ging zich te verzekeren van de loya liteit van zijn naaste medewerkers. Bill Clinton erkent omzeilen dienstplicht MANCHESTER Bill Clinton, een van de Democratische kandidaten voor het Ame rikaanse presidentschap, heeft gisteren toegegeven dat hij ten tijde van de Viet- nam-oorlog de militaire dienstplicht heeft omzeild. Onder druk van scherpe kritiek gaf hij een brief uit 1969 vrij waarin hij een militaire adviseur van een universiteit be dankt omdat hij Clinton „redde" van de dienstplicht. De bekentenis betekent een grote slag voor Clintons kansen op de Democrati sche kandidatuur voor het president schap. De gouverneur van Arkansas was lange tijd favoriet. Clintons campagne had al eerder schade opgelopen door beschul digingen over overspel. d. SKOU Nu de ro- tische herinneringen ie augustuscoup in de h nalige Sovjetunie be en te vervagen en in °fnige kringen het nos- ;ch verlangen naar ouderwets sterke re- JJg opkomt, worden de men en bureaucraten t a de coup gevangen genomen steeds bru in de verklaringen j aan het publiek we ver te brengen. Ti gs heeft de in ongenade ajen minister van defensie m Jazov, de man die zich tten „oude gek" noemde :ine couppoging was mis wijn walging uitgebulderd jme triomfantelijke hou- ejwaarmee Amerika zich [.Verkneukelen over de cstorting van de Sovjetu- ah een lang artikel in het brvatieve dagblad Sovjets- irRossija betreurt maar- Jazov de weigering van ïtington om gelijk op te vmet de ontwapeningsge- Dt'van de Russen, lfs de communistische istratie van het afgelo- •ekeinde werd de vrijla- ëist van de dertien „po- dê gevangenen". De de- jrtranten stonden in de rij padjes te kopen met ge- iin uit de gevangenis van Ai Loekjanov, de zalven- jarlementsvoorzitter en le- uinge kameraad van Mi- ïporbatsjov; vaardige, zij likt clichématige composi- t iet voorspelbare thema's :iet verlangen naar de vrij- 'en „menselijke ondank- eid". In een van de ge in rekent de welbe- IRte manipulator van de hentaire procedure zich- bt de lange rij lijdende >che barden: „Wat heb- ij een weg van martelaar- afgelegd, de strijders en Irs van Rusland". enorme zelfvertrouwen bekjanov zo kenmerkte nem volgens Aleksandr Sjtsjoekin nu in de steek gela ten. Sjtsjoekin heeft als onder zoeker van de Russische ver volging de verhoren van de sa menzweerders bijgewoond. In een interview in Moskow News zegt hij dat de opsluiting de parlementsvoorzitter in het bijzonder hard gevallen is. Hij staat op het randje van een ze nuwinstorting en praat in de meest vulgaire Moskouse spreektaal. Vrienden van Loekjanov heb ben het Italiaanse dagblad La Stampa een dagboek in han den gespeeld dat hij geduren de de coup zou hebben bijge houden. Als het echt is, zou het dagboek aantonen dat Loekja nov geprobeerd heeft de lont uit het kruidvat te halen en de democratie te herstellen. Het meest opvallende aan Loekjanovs dagboek is vol gens Sjtsjoekin het feit dat de parlementsvoorzitter zo gefas cineerd was door de luxueuze accommodaties tijdens buiten landse bezoeken. Het zou vol staan met opmerkingen als „het beste hotel in Zwitser land", „de burgemeester schonk uitstekende wijn" en „verblijf naast een prachtig meer". Dergelijke observaties getuigen ervan hoe moeilijk Loekjanov het gevangenisle ven moet vinden. Volgens Sjtsjoekin werkt van alle gevangenen de voormali ge vice-president Gennadi Ja- najev het beste mee. De hele wereld herinnert zich hem door zijn trillende handen tij- Bloedbad in Kashmir Kashmir-activisten dragen een betoger weg die gewond is geraakt toen Pakistaanse troepen gisteren het vuur openden om de moslim mars te stoppen. Volgens het Bevrijdingsfront van Jammu en Kash mir (JKLF), organisator van de mars, zijn daarbij zeker twaalf doden en meer dan honderd gewonden gevallen. De militante Kashmiri's, die een eigen onafhankelijke staat eisen, arriveerden dinsdag al aan de bestandslijn tussen het Pakistaanse en het Indiase deel van Kash mir. De betogers wilden een mars houden naar het Indiase deel om steun te betuigen aan de Kashmiri's die onafhankelijk willen worden. De meerderheid van de bevolking van Kashmir wil afscheiding van India dat ooit hierover, onder auspiciën van de Verenigde Naties, een referendum heeft beloofd dat echter nooit werd gehouden. FOTO: AP BELGRADO/ZAGREB - Servische oppositiepartij en hebben de aanval geo pend op president Slobo dan Milosevic, bijna een jaar nadat bij massale de monstraties tegen het bewind van Milosevic in Belgrado twee doden en honderden gewonden vie len. Leider Vuk Draskovic van de dens de erbarmelijke perscon- Servische Vernieuwingsbewe- ferentie van de coupplegers Janajev houdt staande dat hij pas op het laatste moment bij de samenzwering betrokken raakte. Hij lijkt minder verbit terd dan de andere samen zweerders en klaagt nauwe lijks over het voedsel en de le vensvoorwaarden. „Het is gemakkelijk en aange naam werken met hem", aldus Sjtsjoekin, die de verklaring van Gorbatsjovs assistenten dat de vice-president stom dronken was toen hij werd ge arresteerd tegenspreekt. De le venslange dienaar van de at heïstische Sovjetstaat zou erg opgelucht geweest zijn toen hij hoorde dat hij niet, zoals hij vreesde, door de Russisch or thodoxe kerk in de ban werd gedaan. (c) The Times ging, de grootste oppositiepar tij, riep gisteren op tot het af treden van Milosevic en nieu we parlementsverkiezingen. Dinsdag al had de Democrati sche Partij, de tweede opposi tiepartij, alle Serviërs opgeroe pen een petitie met deze eisen te ondertekenen. Beide oppo sitiepartijen zeggen dat Servië „politiek, nationaal en interna tionaal" in de afgrond zakt en leggen de schuld daarvoor bij Milosevic. Volgens de Democratische Partij zal het ongeveer drie maanden kosten om de hand tekeningen te verzamelen. De Joegoslavische grondwet voor ziet in de mogelijkheid een af zettingsprocedure tegen de president te starten, mits een meerderheid van de geregis treerde kiezers daartoe een verzoek doet. Bombardement Het bombardement door het Joegoslavische leger op Osijek in het oosten van Kroatië heeft gisteren het jongste staakt- het-vuren, dat van kracht is sinds 3 januari, onder druk ge zet. Het behoud van het be stand is een voorwaarde voor de Verenigde Naties om „blauwhelmen" te sturen naar Joegoslavië. Duizenden mensen zijn ge dood in de zeven maanden oude oorlog die begon toen Kroatië en Slovenië zich in juni vorig jaar onafhankelijk verklaarden. De Servische minderheden kwamen daarte gen in opstand, waarbij ze steun kregen van federale Joe goslavische troepen. door BOB VAN HUET PARIJS Als het om sport gaat, zijn Fransen eigenlijk niet minder chauvinistisch dan Nederlanders. Laten we eerlijk zijn: de door Studio Sport bekritiseerde gekte rond de Franse victorie in de Davis Cup doorstaat gemakkelijk de vergelijking met wat zich bij ons afspeelde na de gedenkwaardige EK-overwinning op en in Duitsland. Maar Fransen kunnen inderdaad verblind worden door een overdosis 'bleu-blanc-rouge'Een mooi geval waarbij de nationale stoppen weer eens doorsloegen, was de heisa rond het olympisch zilver voor afdaler Franck Piccard. De tot dan tobbende atleet vlamde op de olympische piste, die volgens boze tongen zou zijn aangelegd met in het achterhoofd Francks specifieke capaciteiten. De bijna-overwinning bracht licht in een tijd van depressieve moedeloosheid, aldus een krantecommentaar. Piccard incarneerde de natie. De blessures en morele tegenslagen van de skiër waren de sociale en economische zorgen van La France. Ondanks dat alles had de haan op het beslissende moment weer victorie gekraaid. Eerst Piccard, straks het Franse volk, zo concludeerde de commentator. Wie de foto's in de kranten bekeek en de talloze herhal ingen op de tv, wist niet beter dat Piccard niet het zilver maar wei degelijk goud had veroverd. Toch kwam hij daarvoor vijfhonderdste van een seconde te kort. De werkelijke winnaar heette Patrick Ortlieb, een Oostenrijker met bakkebaarden a la Elvis. Franck Piccard was een groot onrecht aangedaan, zo begreep ik uit de diverse verslagen. „Franck is niet verslagen door de Oostenrijker, maar door de Ancolie", schreef de Parisien Libéré. Die Ancolie', een gemene bobbel in het parcours had hem de vijfhonderdste van een seconde afgesnoept die hem recht zou moeten geven op het hoogste podium. Dat de num mer drie, eveneens een Oostenrijker, exact hetzelfde tekort kwam op Piccard lag uiteraard aan de kwaliteiten van de Fransman en had niets te maken met de valstrikken in de piste. Het onrecht is voorde kranten moeilijk te verkroppen, want terwijl PiccardJlirtte met de sneeuwvlokken" denderde de „Oostenrijker met de onuitspreekbare naam" als „een bruut" omlaag. Hoe heeft die Ortlieb het bestaan een ongeschreven natuurwet te overtreden, denk je dan. De man die flirt met de elementen is in de kou gezet door een „doodgewone Oostenrijker" (Le Monde). Het resul taat bij de prijsuitreiking was daar dan ook naar. Terwijl de 75 kilo wegende Piccard „als een adelaar" het podium bestijgt „hijst Ortlieb zijn honderd kilo omhoog" (L'Equipe). Het was dus eigenlijk de 'lelijkheid' die naar de eerste plaats klom, ironiseerde het satirische weekblad Canard Enchainé over de ontketende sportverslaggevers. Een aardig detail in het drama is dat de kinkel van een Oostenrijker wiens naam zo onuitspreekbaar is half Frans blijkt. Zijn vader komt uit de Elzas. Zij n zus woont in Saint-Paul-de-Vence. Le Monde: ..Hij had de kans om zijn Franse origine te laten spelen opdat het publiek hem beter zou aanmoedigen. Het feest zou er nog groter door zijn geworden. Maar hij heeft het niet gedaan. Koestert hij soms een wrok tegen Frankrijk omdat hij nooit is benaderd (door de Franse sportautoriteiten)"? Patrick Ortlieb gaf zelf het verschrikkelijke antwoord: „Ik ben in Oostenrijk geboren. Ik ben in Oostenrijk naar school gegaan. Ik heb altijd voorde Oostenrijkse ploeg geskied. Ik voel me absoluut niet Frans". Ortlieb heeft er gewoon niets van begrepen. Het is daarom maar goed dat Piccard gewonnen heeft. MIDDEN-NEDERLAND Nederlands Bureau voor Toerisme ieerc Gelderland, Ucrecht en Zuid- Holland (met uitzondering van regio Rijn mond) om op of omstreeks 4 juli met vakantie te gaan. De beste periode binnen de schoolvakantie, voor de beste sprei ding in het land. HAAL DE Fl R BIJ u \£MerWeg i*i> (Mfen, (atui ALGIERS - Na een klop- gepakt tijdens opgeregeldhe- jacht de afgelopen dagen den. Het bleef gisteren in Alge- nn aanhangers van het "Je, drie dagen na het afkondi- op aanhangers van net gen van de noodtoestand, over- fundamentahstische Isla- wegend rustig. De Algerijnse mitisch Reddingsfront minister van buitenlandse za- (FIS) in Algerije is giste- ken Lakhdar Brahimi heeft ren een begin gemaakt vandaag in Lissabon de positie met hun veroordeling VEm z«n regering verduide door middel van snel- hlkt: De *mg betrof de staat van beleg die zondag in reent. Algerije werd afgekondigd en Zeker 180 aanhangers van het het harde optreden tegen aan- FIS zijn inmiddels veroor- hangers van het inmiddels ver deeld, aldus juridische bron- boden Islamitische Reddings- nen. De straffen die werden front. Onder voorzitterschap uitgesproken, varieerden van van Portugal praten de EG-mi- twee maanden tot drie jaar cel- nisters van buitenlandse za- straf. De FIS-aanhangers wa- hen maandag in Lissabon over ren afgelopen weekeinde op- de toestand in Algerije. Chili vraagt ziekenhuisopname Honecker SANTIAGO De Chileense regering heeft gisteren Rusland om de ziekenhuisopname gevraagd van de voormalige DDR-leider Erich Honecker, die in de Chileense ambassade in Moskou ver blijft. De Chileense regering zei dat de gezondheidstoestand van de 79-jarige Honecker „ernstig" was, maar wilde geen bijzonder heden geven. Honecker zou aan nierkanker lijden. Waarnemend minister van buitenlandse zaken Edmundo Vargas verklaarde dat de Russische regering formele garanties moet geven dat Ho necker bij het verlaten van de ambassade „niet aan andere auto riteiten wordt overgedragen". PITEIN ROB - HET GEHEIM VAÏV DE VLIEGENDE HOLLANDER W Aiii wil mZmïdiïnKni)A $X/«a Ijfi lilt tp8 - De reis verloopt buitengewoon vlot. De wind in de goe- 'tek en de stemming aan boord blijft opperbest. De „Hollan- -l'neeft eenNpassagier aan boord, een zekere Jan Buyck, die lifctoor voor de in oprichting zijnde West Indische Compafg- iar Brazilfë gaat. Wanneer Van der Decken met de stuur- in de passagier op de derde dag na het vertrek aan het zit, komt echter de hoogbootsman melden, dat drie Duinkerker kapers in zicht komen. Van der Decken blijft dood kalm. Hij geeft bevel de kartouwen te bemannen en het schip verder gevechtsklaar te maken. Jan Robertsz vraagt zich af waarom de kapers dit schip uitkiezen; ze hebben immers meer belang bij een diep geladen koopvaarder, die terugkeert uit de Oost of de West. Of zijn ze ingelicht over de landing, die de „Hol lander,, aan boord geeft? Noodtoestand Californië Zware stormen hebben in het zuiden van Californië voor ernstige schade gezorgd en sinds zondag zijn reeds vijf mensen om het leven gekomen; drie mensen worden nog vermist. Het bergen van de slachtof fers per helikopter brengt ook de reddingswerkers in gevaar. In Los Angeles en Ventura county en in de stad Los Angeles heeft gouverneur Pete Wilson de noodtoestand uitgeroepen. De stormen hebben voor zware regen en golven gezorgd die met zulke kracht tegen de kust aansloegen dat motorhomes de zee in werden gesleurd en op verschillende plaatsen aardverschuivingen ontstonden. FOTO: AP WASHINGTON - George .Bush heeft gisteren for meel aangekondigd dat hij zich kandidaat stelt voor een tweede termijn als president van de Vere nigde Staten. De verkie zingen vinden plaats op 3 november. „Ik wil doorgaan met u te die nen als president voor nog maals vier jaar", zo zei Bush voor een circa duizendkoppig gezelschap in de balzaal van een hotel in Washington die voor de gelegenheid in de kleuren rood, wit en blauw was gehuld. Op een doek achter het podium stond de tekst 'Vic torie '92'. „Ik kwam hier om belangrijk werk te verrichten en ik maak het af', zei de 67-jarige Ameri kaanse president. Hij werd ge ïntroduceerd door zijn echtge note Barbara, de 'first lady' die waarschijnlijk populairder is dan Bush zelf. Op het podium zaten ook vice-president Dan Quayle en diens echtgenote. Bush' kandidaatstelling kwam op de verjaardag van Abraham Lincoln, een van de populair ste Republikeinse presidenten in de geschiedenis van de Ver enigde Staten. Bush herhaalde zijn voornemen om de Ameri kaanse economie uit het slop te halen. Voor de kiezers is dit het belangrijkste onderwerp in de campagne. „We hebben een plan. Samen zullen we de eco nomie weer op volle toeren la ten draaien", aldus de huidige president. Het is overigens absoluut niet zeker dat Bush in november voor een tweede termijn wordt verkozen. Uit de laatste opinie peilingen blijkt dat een meer derheid van de Amerikanen momenteel liever een wille keurige Democraat dan de Re publikein Bush in het Witte Huis ziet. Bovendien voelen veel kiezers zich onprettig bij het idee dat 'running mate' Quayle het presidentschap ^verneemt als Bush wegvalt.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 5