interview Reünie Muziek Uit Ton Koopman zou in de barok willen leven Leidse Courant i 01 donderdag 13 februari 1992 al itcha I. King (Verwacht onder voorbehoud) 13 FEBRUARI Procol harum - Vredenburg, Utrecht. Chris whitley - Tivoli, Utrecht. 14 FEBRUARI Gandalf - Tivoli, Utrecht. Overkill en Theriac - Paradiso, Amsterdam. 15 FEBRUARI Bomb the bass - Paradiso, Amsterdam. 16 FEBRUARI Chris whitley - Nighttown, Rotterdam. Jimmy mcgriff quartet- Paradiso, Amsterdam. 17 FEBRUARI Henry rollins band - Paradiso, Amsterdam. 18 FEBRUARI Crowded house - Vredenburg, Utrecht. 19 FEBRUARI Chris whitley - Paradiso, Amsterdam. Kingmaker - Melkweg, Amsterdam. 20 FEBRUARI The tannahill weavers - Vredenburg, Utrecht. 21 FEBRUARI Hugo race - Patronaat, Haarlem. 22 FEBRUARI Sniff 'n the tears - Melkweg, Amsterdam. 24 EN 25 FEBRUARI Paul young - Vredenburg, Utrecht. 25 FEBRUARI The zoo - Paap, Den Haag. 26 FEBRUARI Cabassa - New Game, Den Haag. Young gods en Treponem pal - Paradiso, Amsterdam. 27 FEBRUARI Jan akkerman - Paard, Den Haag. 28 FEBRUARI Renegades en Gershwin - Paard, Den Haag. For absent friends - O.L.S., Den Haag. 29 FEBRUARI Frank boeijen - Doelen, Rotterdam. Cop shoot cop - Paard, Den Haag. Just another band en The titfaces - Tent, Wassenaar. ADM's Achter De Klok Om Festival mmv Brader, Souleymane mbodj, Tobias delius kwartet, Hallo venray, Jablkon, The ex, De ideale schoonzonen, Lumpy head en Don Patrick martin The adm-rockers - Paradiso, Amsterdam. Gotcha - Nighttown, Rotterdam. 3 MAART Hard to handle - Paap, Den Haag. 4 MAART Ozzy osbourne en Love/hate - Paradiso, Amsterdam. 5 MAART Little village - Ahoy, Rotterdam^ Mathilde santing - Schouwburg, 6 MAART Buffalo tom - Paard, Den Haag. 7 MAART Margrieteshuys - Nederland 3, Wateringen. Foggy notion en Gold turkey - Tent, Wassenaar. Billy bragg - Paradiso, Amsterdam. Gotcha - Kasteel, Alphen a/d Rijn. 8 MAART B.b king - Congresgebouw, Den Haag. Steve iiarley cockney rebel - Parkzicht, Rotterdam. 9 MAART Lou reed - Carré, Amsterdam. Cowboy junkies - Paradiso, Amsterdam. Gilberto gil - Congresgebouw, Den Haag. 10 MAART Gino vannelli - Congresgebouw, Den Haag. B.b king - Concertgebouw, Amsterdam. Greg sage - Paard, Den Haag. In sanity - PaapDen Haag. Southside johnny - Paradiso, Amsterdam. 12 MAART Kaoma - Vredenburg, Utrecht. Greg sage - Tivoli, Utrecht. 13 MAART Harry sacksioni - Schouwburg, Rijswijk. Honey b. the t-bones - Patronaat, Haarlem. 14 MAART Harry sacksioni - De Naald, Naaldwijk. Honey b.& the t-bones-LVC, Leiden. Under influence - Sater, Leidschendam. foto Theo Böhmers John Lion (tweede van links): 'Ik verheug me ontzettend op de ontmoeting met de oude aanhang'. door Maaike Kraayevelo Iedere ochtend springt John Lion thuis mee met een les aerobic op Sportnet. De eerste keren lag hij na twee minuten amechtig in een stoel, maar nu maakt hij met gemak het half uur vol. „Ik dacht: als ik straks twee keer drie kwartier op het po dium moet staan, mag ik wel eens iets aan mijn conditie gaan doen", lacht hij. De reünie van Johnny Lion and The Jum ping Jewels begint te kriebelen. Vandaar de lichamelijke inspanningen. Maar ook de tekstboeken van de oude Engelstalige nummers gaan steeds vaker open. Rock 'n roll uit het hele prille begin. „Ik heb geluk kig nog een verzamel-elpee van ons. Verder ben ik al mijn platen kwijt geraakt. Zelfs 'Sophietje' heb ik niet op single". Het weer eens draaien van platen uit roem ruchte, maar vervlogen tijden bezorgt John Lion best een kick. Als hij bij voorbeeld nummers ontdekt die hij totaal was verge ten. „Ik hoorde een stuk waarvan ik het be staan echt niet meer wist: 'On my mind'. Technisch is het volkomen niets, maar het is heel lekkere muziek. Dat geldt voor al die opnamen van vroeger. Laten we eerlijk zijn, die platen zijn dertig, vijfendertig jaar geleden opgenomen. Met de huidige appa ratuur klinkt het natuurlijk veel beter". Tja, hoe ging dat in die late jaren vijftig in Den Haag De jonge John lag, met een zak lantaarn in zijn mond, onder de dekens met een kristalontvangertje naar Radio Lu xemburg te luisteren. Hij zong ook liedjes met zijn broer Fred, die goed gitaar kon spelen en een mooie, donkere, stem had. „In de buurt traden we op tussen de schuif deuren. Zaaltjes als 'Modern' en 'De Leeuw'. Het eerste grote optreden was in 1956 in 'Het Volksgebouw', dat later 'De Drie Stoepen' is gaan heten. Ik was toen John Lion (50) maakte precies dertig jaar geleden met The Jumping Jewels zijn eerste plaat. Tieneridolen waren zij. Op het hoogtepunt van het succes, in 1966, hield hij op met de band. Deze maand komen 'de juwelen' nog één keer bij eikaar. Voor de fans van toen. vijftien". Driejaar later haalde Fred het in z'n hoofd om te gaan varen. Ondertussen had Hans van Eyk al contact met John gezocht. Voor de formatie van een bandje. Jongetjes waren het eigenlijk nog, maar 'het overkwam je gewoon'. In 1959 was Johnny Lion and The Jumping Jewels een feit. Hun eerste plaat 'Bonnie Rock"van 13-2-'62 -heeft John in zijn plakboek opgezocht - werd niet meteen een hit. De tweede plaat wel: 'Dear One'. Een wilde tijd volgde. Optredens in heel Nederland en in het buitenland. Johnny Lion and The Jumping Jewels waren voor al in het Verre Oosten razend populair. Leeftijdgenoten van John, die evenals zijn broer Fred waren gaan varen, herinneren zich in havenkroegen in Australië de mu ziek van The Jumping Jewels te hebben ge hoord. In 1966 haakte John Lion, op het hoogtepunt van het succes van de band, af. Zoals hij altijd doet. Een soort vernietings- drang, denkt hij zelf. Oud The Golden Earrings-zanger Frans Krassenburg, die nu een theaterbureau heeft, wilde John en The Jumping Jewels graag nog één keer bij elkaar brengen. Twee jaar geleden begon hij daarover voor het eerst te praten. Alle jongens waren di rect enthousiast, behalve John. „Al die oude kerels. En ik soleer, je steltje dan wel heel kwetsbaar op". Maar na een aantal besprekingen is Lion uiteindelijk ge zwicht. „Het is duidelijk bedoeld als een reünie en niet om terug te komen, of zo. Alle jongens hebben inmiddels ander werk. Joop Oonk doet platenprodukties met Leo Bennink. Hans van Eyk is werkzaam bij een migratiebedrijf en uitgeleend aan het ministerie van buitenlandse zaken, Cees Kranenburg is altijd drummer gebleven en een hele goeie ook - en ik schrijf'. Het gevaar 'dat er straks weer een plaat moet worden gemaakt' is daarmee wel ge weken, denkt John Lion. Hoewel hij niet uitsluit ooit nog eens een solo-elpee te ma ken, met mooie luisterliedjes, zoals hij in 1988 deed. Het heroptreden met The Jumping Jewels moet vooral een feest worden. Het feest van herkenning. „Ik verheug me ontzet tend op de ontmoeting met de oude aan hang. De mensen van toen, die ik nooit meer heb gezien en met wie ik nu eindelijk weer eens hoop bij te praten. Maar over het spelen op zich wordt niet licht gedacht. We doen echt heel erg ons best een goed con cert neer te zetten. Maar het optreden moet vooral weemoed geven". Locomotion, Zoetermeer: Johnny Lion and The Jumping Jewels. Met John Lion (zang), Hans van Eyk (toetsen), Leo Ben nink (gitaar), Joop Oonk (gitaar) en Cees Kranenburg (drums). Op 21 februari (20.30 uur). Ton Koopman vindt oude muziek leuk. En dan met name de barokmuziek uit de 17e en 18e eeuw. Hij had ook het liefst in die tijd willen léven. Een onvervulbare wens, maar Koopman probeert zich met zijn The Amsterdam Baroque Orchestra wel zoveel mogelijk met die tijd bezig te houden. Hoe hij dat doet, is 17 februari te horen in het Muziektheater in Den Haag. „Ik heb altijd interesse gehad in kunstui tingen uit het verleden", zegt Koopman. „Ik heb aanvankelijk ook muziekgeschie denis gestudeerd. Of die hang naar het ver leden nostalgie is Misschien, ik ben nu eenmaal niet tevreden over de hedendaag se kunstuitingen. En de 19e eeuw komt bij mij over als een eenheidsworst. Een compo nist uit die tijd stelt zich op als een god, je vrijheid wordt heel erg ingeperkt. Dit ter wijl de barokcomponisten juist willen datje als uitvoerend musicus ook improviseert". Toch vindt Koopman datje de muziek van deze componisten zo authentiek mogelijk moet spelen. Niet voor niets maken hij en zijn orkest gebruik van oude instrumenten uit de baroktijd. „Afgezien van die genoem de vrijheid moetje wel eerbied hebben voor de compositie, voor de componist die zich zelf niet meer kan verdedigen. Alleen als je als uitvoerder een naam hebt als Stravinski zou je je kunnen permitteren om iets te ver anderen. Bijna niemand heeft die staat van dienst. Bovendien, is onze smaak wel beter dan die van de componist Misschien is ie wel slechter". Muziektheater, Den Haag: The Amster dam Baroque Orchestra o.l.v. Ton Koop man met werken van Haydn en Mozart. Op 17 februari (20.15 uur). VER UIT 'EVITA' VOOR HET LAATST De Amerikaanse musical 'Evita' van het duo Andrew Lloyd Webber en Tim Rice, gebaseerd op het leven van de Argentijnse presidentsvrouw Eva Pe- ron, is een nog groter succes gebleken dan de eerder door het duo gemaakte wereldhit 'Jesus Christ Superstar'. 'Evita', met een originele Broadway- cast, was hier eerder in 1988. Wie de voorstelling nog voor het laatst wil zien kan 17 en 18 februari terecht in het Congresgebouw in Den Haag. DE BEATLE IN OZZY OSBOURNE „Dat ik muziek ben gaan maken, komt omdat ik eigenlyk een Beatle wilde zijn. Ik kon geen betere baan verzinnen, waarmee je zoveel lol kunt beleven en nog een fikse bankreke ning krijgt ook", zegt Ozzy Osbourne. Een teveel aan drank en drugs maak ten een podiumschuw mannetje van hem, maar na een flinke afkick-perio- de lijkt hij de schijnwerpers opnieuw te kunnen weerstaan. Vandaar dat de hardrock-gitarist en zanger 4 maart in Paradiso staat, voor een eenmalig Ne derlands concert. LEIDEN E.O. Donderdag 13 februari peen opgaven ontvangen. Vrijdag 14 februari I Stadsgehoorzaal, Ireestraat 60, Leiden, 12.45: unchconcert door sopraan ^anda Groesz met ianobegeleiding van Vaughan chlepp. Liederen van Mahler, ossini en Adam; 20.15: ianorecital (Schumann, avel) door Christopher Czaja ager. I LVC, Breestraat 66, Leiden, 2.00: The Convenant. I Lokhorstkerk, I 'ieterskerkstraat 1, Leiden, i 0.15: Barokmuziek door j uitist Rien de Reede. Leidse schouwburg, 20.15: The good thing', concert met althilde Santing (ƒ33, ƒ25). 1 Groene kerk, aarlemmerstraatweg 3, eiden, 20.15: Concert (Biber, ach) door Tancredi Trio 17,50). Rijnlands lyceum, pollolaan 1, Oegstgeest, 0.15: Musical 'Calamity Jane' oor musical- en perettegezelschap Otis. Zaterdag 15 februari Stadsgehoorzaal, estraat 60, Leiden, 20.15: aoconcert in kader van hopincyclus door Martha tfoguera. 'LVC, Breestraat 66, Leiden, 130: Leiden gaat vreemd V, optredens op basis van uitwisseling tussen leden van Leidse bands. Rijnlands lyceum, Apollolaan 1, Oegstgeest, 20.15: Musical 'Calamity Jane' door musical- en 'T huysdever, Heereweg 349 a, Lisse, 20.00: Trio Merian (ƒ12,50, CJP/65 ƒ10,50). Zondag 16 februari Stadsgehoorzaal, Breestraat 60, Leiden, 12.00: Koffieconcert met gitariste Lydia Gitana (ƒ10). Het Anker, Chopinlaan 2, Hazerswoude-Rijndijk, 15.30: Zondagmiddagconcert door gitaarduo Juun Voorhoeve en Erik Otte. Maandag 17 februari Geen opgaven ontvangen. Dinsdag 18 februari Geen opgaven ontvangen. Woensdag 19 februari Rijksmuseum voor oudheden, ingang Papengracht 29, Leiden, 20.15: Ensemble Super Librum speelt werk van Landini en tijdgenoten (14e eeuw), ƒ20, K&0/P65 ƒ15). Cafetregter, Herenstraat 1, Leiden, 20.00: Concert Paul Hock Band (gratis). Kapelzaal k&o, Hazewindsteeg, Leiden, 20.15: Recital (Schubert, Bernstein) Gitariste Lydia Gitana speelt Spaanse muziek in de Leidse Stadsgehoorzaal. door mezzo-sopraan Vera Verzijden. Donderdag 20 februari Warenar, Kerkstraat 75, Wassenaar, 20.15: Deep River Quartet (ƒ20, CJP/65 ƒ15). Vrudag 21 februari Kapelzaal k&o, Hazewindsteeg, Leiden, 20.15: Pianorecital (Chopin, Van Beethoven) door Patrick Hopper. LVC, Breestraat 66, Leiden, 22.00: The last straw that broke the camel's back. De bron, Troubadourweg 2, Alphen aan den Rijn, 20.30: Country-concert met Billie Jo Spears en de formatie Owlkatraz. In het voorprogramma treedt Freddy Weller op (ƒ35,-). Zaterdag 22 februari Stadsgehoorzaal, Breestraat 60, Leiden, 20.15: Pianoconcert in kader van Chopincyclus door Martha Noguera. LVC, Breestraat 66, Leiden, 22.00: Spo-Dee-O-Dee. Het Kasteel, Concertweg 1, Alphen, 21.00: Roots Syndicate (ƒ9,-). Zondag 23 februari H Pieterskerk, Pieterskerkhof, Leiden, 19.00: Cantatedienst door Residentie Bachkoor- en orkest (gratis). De rank, Golfbaan 99, Noordwijk aan Zee, 14.15: Guarneri Trio (piano, viool en cello) (ƒ15, CJP/P65/K&0 ƒ12,50, t/m 15 jr. ƒ7,50). DEN HAAG Donderdag 13 februari Muziektheater, 20.15: Arion Ensemble o.l.v. Alexandru Lascae m.m.v. Theo Olof en Herman Krebbers (viool); werken van Buns, Lentz, Van Wassenaer, Vivaldi, Purcellen Bach. Circustheater, 20.00: Musical 'Les Misérables' van Alain Boublil en Claude- Michel Schönberg; regie Ken Caswell; met o.a. Ernst Daniël Smid, Vera Mann, Pia Douwes, Danny de Munk en Bill van Dijk. Vrijdag 14 februari I Muziektheater, 20.15: Senegalese drummer Doudou N'Diaye Rose Orchestra m.m.v. Slagwerkgroep Den Haag. Circustheater, 20.00: zie 13febr. Kon. conservatorium, 12.30: Concert Ilya Konovalov (viool) en Alexander Neustroev (cello) m.m.v. Alexander Kuznetsov (piano); werken van o.a. Mozart, -Tsjaikovski, Bach en Paganini. Het Paard, 22.00: Amsterdamse band The Jack of Hearts. Zaterdag 15 februari Muziektheater, 20.15: Residentie Orkest o.l.v. Eri Klas m.m.v. Mark Lubotsky (viool); werken van Carter, Schnittke en Ruders. Circustheater, 20.00: zie 13 febr. Congresgebouw, 20.15: 'The Great American Songbook' m.m.v. Georgie Fame, Marjorie Barnes, Wim Koopman, Laura Fygi, Sabine Hettlich, Richenel en Metropole Orkest o.l.v. Lex Jasper. Kon. conservatorium, 20.00: Kon. Chr. Zangersbond: ad hoc-koor en -orkest o.l.v. Stephen Kavelaar m.m.v. solisten en Tijn van Eijk (orgel): 'Messiah' van Handel. Het Paard, 22.00: Popconcert Hallo Venray (cd- presentatie). Zondag 16 februari Circustheater, 14.00 en 20.00: zie 6 febr. Diligentia, 14.30: Roland Pöntinen (piano); werken van Bach, Beethoven, Scriabin en Chopin. Congresgebouw, 20.15: Lou Reed. Het Paard, 22.00: Popconcert door Jablkon uit Tsjechoslowakije. Maandag 17 februari Muziektheater, 20.15: The Amsterdam Baroqué Orchestra o.l.v. Ton Koopman. Haydn-programma. Kon. conservatorium, 19.30: Leerlingen Leo van Oostrom: voorspeelavond saxofoon. Congresgebouw, 20.15: Broadway-cast: musical 'Evita' van Andrew Lloyd Webber en Tim Rice; met o.a. Florence Lacey, Robert Alton en James Sbano. Dinsdag 18 februari Circustheater, 20.00: zie 13 febr. Diligentia, 20.15: Silezisch Strijkkwartet; werken van o.a. Ravel en Bartók (4de strijkkwartet). kon. conservatorium, 12.45-13.45: Concert; 19.00: Voorspeelavond altviool; 20.15: Philharmonica Banatul uit Timisoara o.l.v. Peter Oschanitzky. Congresgebouw, 20.15: Musical 'Evita' (zie 17 febr.). Woensdag 19 februari Muziektheater, 20.15: Schönberg Ensemble o.l.v. Reinbert de Leeuw; werken van Skrjabin/Karajev, De Vries, Voestin en Oestvolskaja. Circustheater, 20.00: zie 13 febr. Congresgebouw, 20.15: Leerlingen Gymnasium Haganum: musical 'Steen der dwazen' van Joe Raphaql. Kon. conservatorium, 19.30: Leerlingen Theo Bruins: voorspeelavond piano. Donderdag 20 februari Muziektheater, 12.30: Residentie Orkest o.l.v. Günther Herbig; werken van Schubert en Mahler. Circustheater, 20.00: zie 13 febr. Congresgebouw, 20.15: Musical 'Steen der dwazen' (zie 19 febr.). Kon. conservatorium, 12.45-13.45: Concert; 19.30: Voorspeelavond door leerlingen VWO/AVO-school. Vrijdag 21 februari Muziektheater, 20.15: Residentie Orkest o.l.v. Günther Herbig: 'Symfonie 8' ('Unvollendete') van Schubert en 'Symfonie 5' van Mahler. Circustheater, 20.00: zie 13 febr. Korzo, 21.00: Nicola Walker Smith (sopraan) met nieuwe Britse elektro- akoestische composities. Kon. conservatorium, 20.00: Operaklas Kon. Conservatorium i.s.m. Utrechts Conservatorium: 'Spectacle coupé'. Fragmenten uit opera's van o.a. Mozart, Donizetti, Gounod en Puccini; regie Javier López Pinon en Carl van der Plas. Het Paard, 21.30: Supertrio: Fast Lane, Burma Shave en Timbüktoe. Zaterdag 22 februari Muziektheater, 20.15: Residentie Orkest (zie 21 febr.). Circustheater, 20.00: zie 13 febr. Het Paard, 21.30: Popconcert met Geteilte Köpfe, Mieskuoro Huutajat en Deinum. Zondag 23 februari Muziektheater, 20.15: Nieuw Ensemble o.l.v. Ed Spanjaard m.m.v. Romain Bisschoff (bariton); werken van Schönberg, Gerhard en Guerrero.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 21