Klucht niet langer braakmiddel Muziek: The Jumping Jewels herleven op reünie theater: 'Toneelnozem'HansDageletjubileert Expositie: Schilderen met hul£ van de computer Film: Nederlandse horror in 'De Johnsons 'Ik wilde clown worden. In zekere zin is dat gelukt. Alleen dan niet met een wit gezicht. Dat vond ik te verborgen'. Computers onder de hamer UITGAVE LEIDSE COURANT, TELEFOON 071-122244 DONDERDAG 13 FEBRUARI 1992 door Renéede Haan a jaren keert hij terug op de plek waar het ooit allemaal begon: de Koninklijke Schouwburg in Den Haag. Op verzoek van de directie staat John Lanting daar voor het eerst met zijn Theater van de Lach. 'Vijf hoog het raam uit' heet het nieuwste stuk van Ray Cooney, min of meer een opvolger van 'Den Haag Vandaag', dat Lanting vorig jaar in een Nederlandse bewerking uit bracht. Wat heeft hij met de Koninklijke Schouwburg sj Hier voelde hij voor het eerst ?ijn liefde voor the- J ater gloeien. Zijn oom, de heer Carpentier Al- 4 ting, was er immers directeur. Tijdens logeer- i partijen mocht neef John alles zien. Het kijken' J mondde uit in een passie die hij al 22 jaar beoe fent, met als specialiteit 'de klucht'. J „Over driejaar heb ik een jubileum. Dat ga ik vieren". Met die woorden hipt hij op en neer in zijn stoel in een smaakvol ingerichte woning in g de Randstad. Lanting straalt van energie. De 3' min of meer gedwongen pauze - „zeg maar me nopauze", grapt hij - van twee jaar heeft hem zichtbaar verjongd. „Elke dag dat ik weet dat ik 's avonds speel, loop 1 ik me te verheugen". Juist door die animo wist hij in zijn begintijd bij j het Rotterdams Toneel, in 1966, dat hij I verkeerd terecht was gekomen. - „De eerste dag van het theaterseizoen werden jj lijstjes opgehangen van twee voorstellingen met 1 wie in wat meedeed. Nog zie ik hoqoudgedien- J den (hij priemt met een vinger tegen de muur) eerst het ene en vervolgens het andere lijstje af liepen met 'Daar zit ik niet in. Ha, lekker vrij', jj Dan houd je niet van toneelspelen". Zelfheeft hij sindsdien niet anders gedaan dan houden van de geur van theater, het'publiek, de lach en het even doen vergeten van alle wereldse beslommeringen. De prille opstap naar zijn om vangrijke carrière voert terug naar de poppen kast op de Dam. Het hartstochtelijk gillen om Katrijn, terwijl je weet dat het slechts poppen i zijn, fascineerde hem bovenmate. VAKGEHEIMEN 10 „Dat is een van de geheimen uit mijn vak geble- 1 ven. Je voert mensen terug naar hun kindertijd. Een beetje of we met z'n allen van de suikerpot snoepen. We draaien ons daarna gauw om, in de hoop dat als wij moeder niet zien, zij ons ook niet ziet". Na die poppenkast volgde het toneel, dat lokte als een tweede thuis. Maar niet met de hevige pathetiek die hij soms zag. „Ik wilde clown worden. In zekere zin is dat ge lukt. Alleen dan niet met een wit gezicht. Dat vond ik meteen al te verborgen. Charlie Chap- lin, dat was het'- Droogjes* met soms opzettelijk een verongelijkte blik, speelt Lanting ongemerkt fragmenten uit zijn leven voor. Zelfs thuis werkt zijn onderkoel de humor aanstekelijk. Hij is leuk omdat hij doet of hij het niet is. Die kracht en de serieuze opvat ting van zijn vak sleepten hem door alle hobbels in zijn loopbaan. Met enkele jaren geleden de kuil, die hij achteraf voor zichzelf groef: 'Crazy nonsense', een Mont- hy Pyton-achtige collage van sketches. Het pu bliek, zijn publiek, begreep er niets van. De voorstelling werd stop gezet en de maker zat met een uiteengespatte droom ineens thuis. Spijt kent hij niet. „Het idee dateert uit de tijd dat ik in Parijs zat en van een soortgelijk programma hoorde, van een theatermaker uit wiens school ook Louis de Funès is voortgekomen. Nee, ik heb het nooit ge- zien. Ik had geen geld. Toch bleef de wens om zo iets ooit te doen hangen. Ik ben een ram hè Wat in mijn kop zit, krijgt een soort dwangma tigheid. Een slechte raadgever". „Toch ben ik er niet door in elkaar gestort. Niet in een inrichting beland of zo. Ergens blijf ik blij dat ik het gedaan heb. Er zateil schitterende grappen in, die niet aansloegen omdat ik een verwachtingspatroon doorbrak. Was ik fit ge weest, dan had ik alles nog kunnen bijsturen. Maar moet dit nu allemaal verteld worden Die laatste zin keert geregeld terug in ons ge sprek. Want hoe belangrijk John Lanting elke stap die hij zette ook vindt, tegelijk blijft hij een bescheiden man, die eigenlijk vindt dat hij ge woon zijn werk doet. Hoe Gewoon goed. Dat loopt gelijk met zijn houding op het toneel. Lan ting is de spil. Tegelijk geeft hij zijn medespelers alle ruimte. TUINIEREN „Als een ander een lach krijgt, zal ik ervoor vechten dat hij die behoudt. In mijn hart zou ik bij voorbeeld graag met John Kraaykamp sa menwerken. Dan zou ik zelfs accepteren dat hij alle lachers op zijn hand heeft". Voor dergelijke plannen ontbreekt het geld. Zelfs de huidige produktie 'Vijf hoog het raam uit' is niet winstgevend. Ondanks het feit dat het overal uitverkocht huis is. Wat we niet mo gen opschrijven, want „dat klinkt weer zo pe dant". De bezetting met tien mensen is in deze tijd niet op te brengen. Producent John van de Rest zag het stuk echter toevallig in Londen en was er zo van gecharmeerd, dat hij tegen de andere John riep: 'Doen. Kost wat kost'. Lanting had de rechten allang, het decor was er en dankzij driehonderd uur werk had hij het stuk bewerkt naar de situatie van de Nederland se politiek. „Dat schrijven heb ik in die jaren van niet wer ken, nog het meest gemist. Die creativiteit heb ik toen maar omgezet in tuinieren". De vasthoudendheid waarmee hij trouw aan zijn eigen principes toneel maakt, wordt steeds meer gewaardeerd. Niet alleen door het publiek, niet louter door een bekroning als de Johan Kaart- prijs in 1988, maar ook door een grqeiend res pect van collega's en critici. „Het woord klucht is niet langer een braakmid del. Daar heb ik toe bijgedragen. Nu ja, dat ver moed ik". Kon. Schouwburg, Den Haag: John Lantings Theater van de Lach met 'Vijf hoog het raam uit' van Ray Cooney. Bewerking en regie: John Lanting. Decor: Huub van Gestel. Kostuums: Yvonne de Boer. Met o.a. John Lanting, Peter Hoeksema, Pim Vosmaer, Flip Heeneman, Hans Beijer en Diana Dobbelman. Op 13 en 14 februari (20.15 uur). foto Ben Blumers John Lanting: „Elke dag dat ik weet dat ik 's avonds speel, loop ik me te verheugen". foto Theo Böhmers Honderden computers, beeldschermen, printers en wat er verder al niet bij hoort, komen binnen kort onder de hamer wanneer de magazijnvoor- raden en inventaris van het failliete Leidse com puterbedrijf Infotheek worden geveild. Veilingmeester Wim Dieker zal namens Troost wijk Veilingen B. V. gedurende vijf dagen op twee tennisbanen van het Leidse hotel Holiday Inn liefst 8.000 nummers afslaan. Niet alleen nieuwe en gebruikte computerapparatuur wordt geveild, maar ook uiteenlopende zaken als typestoelen, kleurentelevisies, papiervernie tigers, een afvalbalenpers, auto en zelfs een complete fitnessinrichting. De ervaring die Troostwijk recent in Eindhoven bij de veiling van een Infotheek-filiaal heeft op gedaan, leert dat vooral particulieren met (eni ge) kennis van zaken op computergebied straks hun voordeel willen halen. Peter Pistor van Troostwijk Veilingen: „En die groep mensen is tegenwoordig heel erg groot'Hij verwacht in Leiden twee- tot vierduizend belangstellenden en zowel de kijkdagen 19 t/m 25 februari) in het Infotheek-pand zelf als de veilingda- gen (21 t/m 25 februari) in Holiday Inn zijn dan ook speciaal gepland op dagen -week einde en koopavond - dat veel particulie ren de mogelijkheid hebben te komen. De wijze van veilen is bovendien volledig op de particulier gericht. Artikelen worden doorgaans niet als grote handelspartijen, maar gewoon per stuk onder de hamer ge bracht. Er zijn speciale pakketten samen gesteld van bij elkaar horende computers, toetsenborden en beeldschermen. Alles bij elkaar zal de veiling zeker enige miljoenen opbrengen, zo verwacht men bij Troost wijk Veilingen. Op beide lokaties is veel parkeerruimte en daarnaast beschikt men over een grote parkeergarage. Vanaf de eerste kijkdag is een veilingcatalogus verkrijgbaar voor 5. Verdere informatie bij Troostwijk Veilin gen B.V., telefoonnummer 020-6.463.201. John Lion maakte 30 jaar geleden met The Jumping Jewels zijn eerste plaat. Dirigent Ton Koopman had het liefst in de tijd van de barok willen leven. VERDER OP DEZE PAGINA De muziekevenementen in Leiden en Den Haag plus de agenda van de popconcerten. Hans Dagelet, een beetje de James Dean van het Nederlandse toneel. VERDER OP DEZE PAGINA 'The Good Thing' belooft vuurwerk, zweet en tranen. En de theateragenda. Herman Brood is ook kunstenaar. In Leiden kan men zijn werk zien. VERDER OP DEZE PAGINA De programma's van de bioscopen en filmhuizen in Leiden en omgeving én in Den Haag.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 19