)egstgeest is niet toe tan volbouwen polder j*itiek op bouwplan centrum Katwijk Buitenbad Waterbos nog een jaar open iBO: „Gewasbespuiting kan milieuvriendelijker" gidaeSommtt DUIN- EN BOLLENSTREEK 13 ethouder H. Rijks: 'Appartementen Zeeweg schaden natuur niet' I Drie mensen licht gewond bij botsing Pistolen gestolen Rijkspolitie in de hoofdrol Maand uitstel voor ontruimen Rosarium Kaartnacht bij SJZ DONDERDAG 13 FEBRUARI 1992 lot aantal Alphense «kraken opgelost hen aan den rijn - de bekentenis van een 20- e man die nu resideert in Haagse Huis van Bewa- is en serie van 109 auto aken in Alphen opgelost. nan, normaal zonder vaste of verblijfplaats, heeft in jeriode tussen december en september vorig jaar auto's opengebroken, onder een aantal auto's de begraafplaats Aarka- tond geparkeerd. Hij had laarbij niet alleen gemunt utoradio's maar nam ook tassen, zonnebrillen en re spullen mee. Man aangehouden wegens ontucht ALPHEN AAN DEN RIJN Een 61-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats wordt vandaag voorge leid voor de officier van justitie omdat hij wordt verdacht van on tucht met een 7-jarig meisje. Bij zijn aan houding gaf de man te vens een valse naam op. De ouders van het kind hebben aangifte gedaan. De ontucht moet - recentelijk zijn Nationale Toneel in gevaar door bezuinigingen DEN HAAG - Het Nationale Toneel dreigt zijn jaarlijkse subsidie van 5,5 miljoen van de gemeente Den Haag kwijt te raken. Als deze bezuiniging wordt doorgevoerd, bete kent dat het einde voor het vermaarde Haagse toneelgezelschap, dat zijn thuisba sis heeft in de Koninklijke Schouwburg. Het schrappen van de subsidie maakt deel uit van een geheime lijst bezuinigingsvoor stellen, die is opgesteld door de interim-di recteur van de Dienst Kunst en Cultuur, drs. A. Harkes. Ook een groot aantal ande re Haagse culturele instellingen ligt onder vuur. In totaal gaat het om een bezuini gingsbedrag van 16,8 miljoen gulden. De voorstellen moeten nog worden besproken door het college van B en W en de gemeen teraad. door ROB SCHLEIFFERT KATWIJK - De flora en fauna in het duin langs de Zeeweg zullen geen schade ondervinden door de bouw van tien appartementen. Dat zei L. Siera van de Katwijkse Bouwmaatschappij gistermiddag tij dens de behandeling van een bezwaarschrift tegen het verlenen van een bouwvergunning. „De bouw van het appartementencomplex zal de flora en fauna zelfs goed doen omdat het gebouw het geluid van de straat wegfiltert", verdedigde Siera de bouwplannen tegen het bezwaarschrift. Het plan van de KBM voor de bouw van tien luxe appartementen op de hoek van de Zeeweg en de Duinoordweg heeft geleid tot groot verzet van voor namelijk omwonenden. Gistermiddag werd hun bezwaarschrift behandeld door de raadscommissie voor ruimtelijke ordening. Namens de omwonenden herhaalde J. Schonen berg eerder geuite bezwaren tegen de bouw. Vol gens hem is het plan te massaal en hoort het daar om niet thuis tussen de andere, vaak klassieke panden aan de Zeeweg. In het bezwaarschrift staat verder dat het plan in strijd is met de uitgangspun ten van de profielschets Katwijk 2000, die vorig jaar werd vastgesteld. Daarin staat dat er zuinig moet worden omgesprongen met het groen in de ge meente. „Het terrein is het waard om bewaard te blijven. We moeten daarom Katwijk 2000 erbij be trekken", aldus Schonenberg. Volgens Siera zal ook de schade aan de bomen be perkt blijven. „Er zullen ongeveer 20 bonten moeten verdwijnen en we hebben al voorgsteld daarvan een aantal, zo'n tien, terug te planten". PvdA-raadslid R. Haasnoot had echter zo haar twij fels. „Het gaat daar om oude zeedennen en die zijn niet meer terug te plaatsen". De commissie zal in besloten kring over het bezwaarschrift besluiten. ALPHEN AAN DEN RIJN - Drie mensen zijn gis: teravond rond negen uur gewond geraakt bij: een aanrijding op de kruising Goudse Schouw/Oostka- naalweg/Boskoopseweg/Steekterweg. Een 42-jarige Alphenaar, die een VW-busje bestuur de, reed vanaf de Steekterweg in de richting van de Goudse Schouw en meende daarvoor groen licht te hebben. Een 59-jarige man uit Boskoop beweerde hetzelfde, en komende vanaf de Oostkanaalweg in de richting van Boskoop, reden de twee auto's op het kruispunt op elkaar in. De 42-jarige Alphenaar liep daarbij een hoofdwgnd op, zijn 38-jarige echtgenote licht nekletsel. De 55-ja- rige echtgenote van de Boskoper kreeg pijn in haar rug en heupen. Zij moesten zich laten behandelgn.in het Rijnoordziekenhuis. ISTGEEST - „Voor is het stadium van vol den van de Broek- en ontjespolder nog niet iikt. Volbouwen van older kost miljoenen, ijl er een andere pol- Deschikbaar is waar je nagenoeg niets dui- len woningen kunt •zetten". Dat zei gis- /ond de Oegstgeestse louder H. Rijks tij- een informatie avond over de structuur schets voor de Leidse re gio. „De Broek- en Simontjespol- der ligt geïsoleerd ten opzichte van de Merenwijk en Oegst- geest. Er ontstaat een soort van Buitenlust-situatie. Als er gebouwd zal worden, dan is het overplaatsen van de industrie ter plekke al onbetaalbaar. Maar ook het eventuele door trekken van de Lange Voort kost veel geld", aldus Rijks. Met zijn opmerking liet hij blijken, dat er nog heel wat be sproken dient te worden voor er iets gaat gebeuren. De situatie voor de Veerpolder ligt wezenlijk anders. Om de kosten te drukken is dit noor delijk van de Oegstgeesterpol- der gelegen gebied ook als woongebied aangemerkt. Daardoor kunnen er meer dan 600 woningen gebouwd wor den. Blijft het daarbij dan zul len de woningen te kampen krijgen met een tekort van per woning van 25 a 30.000 gulden. Warmond is overigens tegen bebouwing van de Veerpolder. De Broek- en Simontjespolder is een van de bouwlokaties en de Provincie gaat er van uit dat einde van dit jaar de beslissing over bouwlokaties in de regio is gevallen, dit in verband met het vaststellen van het streek plan. De notities die gister- vond aan de orde werden ge steld zullen op 26 februari aan de raadscommissies van Oegstgeest worden voorge legd. De Nederlandse Spoorwegen heeft overigens geen voor waarden heeft gesteld voor de bouw van een station nabij de Merenwijk, aldus de heer Half- werk, secretaris van de stuur groep die de aanzet voor een structuurschets Leidse regio presenteerde. Wanneer de betrokken com missies het groene licht geven zal een extern bureau aange zocht worden een officiële struktuurschets van de regio te maken. SCHLEIFFERT IJK Er bestaan iwonenden grote be- 'en tegen een plan om katwijk aan Zee een iplex met winkels en voningen te bouwen. complex, dat moet ijzen op de hoek van tramstraat en Sluis- volgens hen veel te Bovendien zal éiden tot meer vanda- een groot tekort aan [eerplaatsen. jebouw komt op de plaats tot enkele maanden terug :stiging van Albert Heijn imen. Toen de onderhan den tussen Ahold en de ?nte op niets uitliepen, Ouwehand Bouw met lan voor een complex met ?ls en woningen. Dit plan it echter niet aan het be- ïingsplan, ondermeer ^thet te hoog is. logte is ook het grootste lar van de omwonenden, n de Sluisweg is bang tegen een enorme blinde muur te moeten aankijken. „Er komt een muur van 12 me ter hoog en 14 meter breed, waardoor ons veel zon wordt ontnomen en de waarde van de woningen omlaag gaat. Er is bij dit plan totaal geen reke ning gehouden met de omge ving". Ook de flatbewoners van de Sluisweg zijn van me ning dat hun woongenot eron der zal lijden en de waarde van de huizen zal zakken. De bewoners van de Logger- straat, aan de andere kant van het project, hebben bezwaar tegen het verdwijnen van veel parkeerruimte. Een van hen vroeg of het mogelijk is dat ze hun vaste parkeerplaatsen krijgen. Winkeliersvereniging PAC, die de middenstanders in het badcentrum vertegenwoor digt, pleitte eveneens voor de aanleg van nieuwe parkeer plaatsen: „Voor die 36 wonin gen zijn 50 plaatsen nodig, maar nog niet de helft daarvan is gepland". Vanuit de commissie klonken ook kritische geluiden, al be staan er geen principiële be zwaren tegen de komst van een complex. De meeste leden willen dat er eerst goed geke ken wordt naar de bezwaren van de omwonenden en dan vooral de hoogte van het ge bouw. Ook zijn ze benieuwd naar de mening van de wel- zijnscommissie. J. Bouw van D'66/Gemeente- belangen is tegen een complex van deze omvang. „Ik ben er van geschrokken; zo kan het niet. De omwonenden raken verstoken van zonlicht door die blinde muur. Er moeten ge woon wat minder woningen komen en waarom is er niet meer aahdacht voor parke ren"? E. Bergman (RPF) ziet vooral de grote blinde gevel niet zo zitten en vergeleek hem met de Berlijnse Muur. Wethouder W. van der Plas, die enigszins verrast werd door de bezwaren uit de commissie, deed de toezegging die bezwa ren verder te willen onderzoe ken, bijvoorbeeld door een be rekening te laten maken van het aantal zonuren dat door het gebouw verloren gaat. Het voorstel van T. Janssens van Groen Links om het plan door het college terug te laten ne men en beter te laten bestude ren, werd echter door een meerderheid afgewezen. VOORSCHOTEN - Twee luchtdrukpistolen zijn giste ren tussen zeven uur 's mor gens en négen uur 's avonds uit een woning aan de Veur- seweg in Voorschoten gesto len. De inbrekers kwamen bin nen door een raam aan de achterzijde open te breken. De hele woning is doorzocht. Opnames voor de voorlichtingsfilm 'Kijk op justitie' op de Van Diepeningenlaan in Leiderdorp. Een dronkeman reed in deze scène een fietser aan. FOTO: WIM VAN NQÖR3" LEIDERDORP Een dronke man die een ongeluk veroor zaakt op de Van Diepeningen laan. Een winkeldiefstal in winkelcentrum De Winkelhof. Leiderdorp en de rijkspolitie vervulden gisteren hoofdrol len bij filmopnames in die plaats. Het was gisteren niet de eerste keer dat de betrokken drinke broer was aangehouden omdat hij in beschonken toestand achter het stuur zat. Eerder overkwam hem dat ook in Bre da. De fietser die hij op de Van Diepeningenlaan aanreed, raakte gewond. Reden om hem na de aanrijding en een bloed proef in te sluiten in het poli tiebureau in Leiderdorp. Het uit het leven gegrepen mini-drama maakt straks deel uit van de film 'Kijk op justitie' die door het Hilversumse W S Produkties wordt gemaakt in opdracht van het ministerie. De film die twaalf minuten gaat duren moet op 19 maart, in première gaan. „Hij is bedoeld om nieuwe medewerkers ken nis te laten maken met een aantal aspecten van justitie. Het gaat daarbij niet alleen om ambtenaren in Den Haag, maar ook bijvoorveeld orrï 'ge vangenbewaarders, rechters en medewerkers van de reclas sering. Die laatsten zijn welis waar niet in dienst van het mi nisterie, maar de reclassering wordt wel gesubsidieerd via Justitie", zo vertelt producent Camiel Swilders. RIJNSBURG - Zwembad Het Waterbos blijft zeker tot en met 1993 nog in de huidige vorm bestaan. Dit heeft burge meester F. Jonkman gister avond aan de leden van de commissie financiën meege deeld. Hij zei dit naar aanlei ding van de behandeling van de begroting, van het in grote financiële problemen verke rende zwembad. Het Waterbos kampt met een begrotingstekort van acht ton. In december vorig jaar werd bij de begrotingsbehandeling van Artikel-12 gemeente Rijnsbur'g beslist, dat men mo gelijk tot sluiting van het bui tenbad over wilde gaan. Het college achtte het toen on doenlijk nog langer het enor me tekort op de begroting van Het Waterbos te kunnen dich ten. Het kan echter nog tot 1993 duren, voor er over de toe komst van Het Waterbos be slist gaat worden. Eerste ver eiste voor het nemen van een beslissing is een duidelijke, reële begroting van het zwem bad, aldus de commissie finan ciën. Ook wil men de conclu sies afwachten, van de werk groep die zich momenteel over de problemen van het zwem bad buigt. „Bij de nu ingediende begro ting kun je je afvragen, of je die wel serieus kunt behande len, aldus. CDA-er G. Verheij. Volgens Verheij bevat de be groting een fors aantal storen de fouten, die een vertekend beeld van de situatie geven. Fouten die volgens hem drie maanden geleden al geconsta teerd 'zijn, maar nog steeds niet hersteld. Verheij: „Als Het Waterbos met een reële begro ting zou komen, zal het tekort waarschijnlijk in de richting van de één miljoen komen". De PvdA-fractie pleitte voor het stopzetten van betaling van de overschrijding van de subsidie die het zwembad krijgt. Volgens J. de Mooy zou Het Waterbos moeten gaan werken met een vastgesteld budget, zoals ook gebruikelijk is voor bijvoorbeeld de biblio theek en het Gecoördineerd Ouderenwerk (GOW). „Bij zo'n systeem weet een bestuur bin nen welk budget men te blij ven heeft. Nu wordt er maar al te makkelijk gedacht, dat de gemeente bij overschrijding toch wel bijspringt", aldus De Mooy. Het Waterbos geeft in haar be groting aan, dat met name het hoge ziekteverzuim voor de nodige extra kosten heeft ge zorgd. De Mooy! „Als men dan gebruik blijft maken van inval krachten, loopt dat aardig in de papieren. Bij de bibliotheek zou men in zulke gevallen het overige personeel een stapje harder moeten laten lopen. Simpelweg omdat men het zich niet kan veroorloven steeds dure invalkrachten in te huren." Burgemeester F. Jonkman liet de PvdA we ten, dat een zwembad echter niet buiten een bepaalde! per sonele bezetting kan, omdat anders de veiligheid /-van zwemmers in gevaar kan War den gebracht. Wel zei jonk man het standpunt van- de CDA-fractie te kunnen delen. Jonkman: „We zullen echterde eindconclusies van de werk groep in het licht van de Aïti- kel -12 aanvraag moeten zien. Voordat alle conclusies ver werkt zijn en ook Binnenland se Zaken zich over de proble men gebogen heeft, kan het al medio 1993 zijn. Tot die tijd blijft het buitenbad gewoon open en zullen we naar een op lossing voor de problemen blij ven zoeken", aldus Jonkman. KEES FAAS De bloembollenteelt iet nauw. Jarenlang wer- ziektekiemen bestreden iet gebruik van veel be- jingsmiddelen. Nu aange- jis dat deze middelen een vormen voor mens en moet het roer om. Het atorium voor Bloembol- ïderzoek (LBO) laat deze een tentoonstelling in Onderkomen in Lisse zien et anders kan met gewas- itingen. [leider J. van Aartrij- schatten dat 25% van de Üdingsmiddelen die wor- jïgezet in de bloembollen- gebruikt wordt voor ge- ispuitingen. Eenderde voor rekening van de be ng van virussen en de oor bestrijding van blad mei". Het LBO laat in nderzoek zien dat er drie i moeten worden gevolgd [milieuvriendelijker te jtegaan. „De hoeveelheid jjdingsmiddelen moet hinder en zal tevens min- oadelijke stoffen dienen atten", zegt Van Aartrijk. look de manier van spui- anders, waardoor er premissie dat gedeelte pe bestrijdingsmiddelen Pt op de plant maar in het vlakte- en grondwater te- komen-red) zal optre- [Het laatste zal mogelijk kunnen worden door plichte spuitenkeuring [binnen een paar jaar zal Slecht spuitmateriaal verdwijnen en ook de druppelgrote kan worden aan gepast. Van Aartrijk denkt dat er al een omslag is in het denken bij telers over het gebruik van nieuwe methoden. „Kleine be drijven zullen inzien dat zij met elkaar moeten samenwer ken om te overleven. Nieuwe toepassingen vergen investe ringen. Het feit dat zoveel te lers de tentoonstelling bezoe ken betekent dat ze openstaan voor verandering", meent hij. Het LBO laat de kwekers een belangrijke plaats innemen in het onderzoek. „Wij kunnen onder perfecte omstandighe den natuurlijk met allerlei re sultaten komen, maar de prak tijk geeft pas echt uitkomst. Via een enquete onder de kwe kers willen we kijken hoe de verschillende cultivars zich ontwikkelen en wat hun speci fieke problemen zijn". Veredeling Bepaald boeiend is het verede- lingsonderzoek bij het LBO. „Bijna tachtig procent van onze onderzoekscapaciteit is gericht op de milieuproblema tiek, waarbij we samenwerken met de Hogeschool van Wage- ningen en proefstations in Naaldwijk, Aalsmeer en Lely stad. Zo hebben we toetsen waarbij we proberen gewassen snel te vermeerderen. Tulpen zijn problematisch, omdat dit wel 25 jaar duurt, terwijl de le lie maar tien jaar nodig heeft", legt Aartrijk uit. Virusziekten worden overge bracht door vliegende bladlui zen. Het LBO bestudeert het vlieggedrag van deze beesten Op een tentoonstelling bij het LBO in Lisse wordt gedemonstreerd hoe telers milieuvriendelijker te werk kunnen gaan. en probeert dat in kaart te brengen. Van Aartrijk: „Pro bleem van de bladluis is dat je hem niet kunt doodspuiten. Je kunt hem wel isoleren, door uit te gaan van selectie en het ge bruik maken van virusvrij ma teriaal". Gelijktijdig met het j spuitingsonderzoek worden bij het LBO ook open midda gen in de kas gehouden. Zo komt het telen op substraat aan de orde. Werd er vroeger in de volle grond geteeld de laat ste jaren gebeurt dit steeds meer los van de grond. Zo zie je substraten op water, kisten en zand. Ook het Pytiumon- derzoek, waar wordt gekeken hoe ziektedragers als wortel- resten kunnen worden verme den is een veelbesproken on derwerp. Bij de hyacint is de late broei het onderwerp, terwijl de tulp wordt gepresenteerd in het DEN HAAG/OEGST- GEEST De Stichting Begeleid Wonen De Scha kel hangt een kort geding boven het hoofd, als het 'Rosarium' aan de Louise de Colignylaan in Oegst geest op 1 maart niet is ontruimd. Eigenlijk dien de het kort geding giste ren, maar het is aangehou den tot na 1 maart. De Schakel sprak medio vorig jaar met eigenaar J. van der Vijver af dat het pand op 1 ja nuari 1992 vrij zou zijn. Toen dat niet gebeurde, stapte de Van der Vijver naar de Haagse rechtbank om een ontruiming te eisen. Maar president A. van Delden gaf de stichting giste ren nog een kleine maand de tijd, nadat directeur H. van Vliet verzekerde dat zijn stich ting voor die tijd verdwenen is uit het monumentale gebouw. Van der Vijver wil het pand al drie jaar terug. Tot een jaar ge leden diende het als een parti culier pension voor - mensen met psychisch-sociale proble men. De Schakel nam hef pen sion toen over van zusfcer Schuil-Kempkes en sloot na wat geharrewar een gebrüïkér- sovereenkomst met de eige naar die liep tot 1 januari. De Schakel verwachtte dat zij bin nen een half jaar wel vervan gende woonruimte kon vinden voor de elf resterende bewo ners. Dat pakte echter andgrs uit. Na het nodige rumoer moest de Schakel in oktober, vorig jaar de plannen .voor" huisvesting in het Oestgeestse Pension Bakker afblazërr. Toen kon men de einddatum van 1 januari niet meer halen/ De Regionale Instelling voor Beschermd Wonen uit Leiden heeft nu de helpende hand ge boden en zal de elf bewoners van Rosarium nu elders-"inr Oestgeest onderbrengen. Voi- gens de eigenaar van 'Rosari um' voldoet het pand al lange- tijd niet meer aan de brand- voorschriften. Bovendien zou het pand helemaal uitgewoond zijn en moet het hoognodig ge renoveerd worden. Wat er na de opknapbeurt mee gaat ge beuren, staat nog niet vast.- I FOTO: HENK VAN DEN ENDE licht van het optreden van stokkeplanten en bijblad. An dere belangwekkende kason- -derwerpen zijn het DNA-on- derzoek, de stand van zaken rond de weefselkweek en een verzameling ziektebeelden ge toond door de Bloembollen keuringsdienst. ZOETERWOUDE - De Zoeterwoudse voetbalvereniging SJZ organiseert in de nacht van vrijdag 28 op zaterdag 29 februari een klaverjasmarathon. Om half negen beginnen de klaveijas- sers aan hun lange zit die tot de andere morgen half acht zaJ du ren. De inleg bedraagt 15,-. Daarvoor krijgt men ondermeer koffie, een broodje en soep. Belangstellenden kunnen zich aan melden in het clubhuis op sportpark Haasbroek of bij Leo Hoo- geveen, Jan van Banningstraat 4, tel. 1377.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 13