LEIDEN OMGEVING oliënd over de vloer et bunny en playboys 'arkeerterreinen nemen garages wind uit zeilen 11 Geen versperringen langs de Wijde Aa Persoonlijk cadeau r1 II eidóvQowiarit DONDERDAG 13 FEBRUARI 1992 lphenaar bekent leersteken ichauffeur ,«PHEN AAN DEN RIJN - 5en 18-jarige Alphenaar heeft Peren bekend dit weekend Jen taxichauffeur in de wang h hebben gestoken. De chauf feur weigerde zijn geld af te staan toen de jongen dit eiste fn kreeg een mes dwars door fijn wang gestoken. Hij moest '«ervoor naar het ziekenhuis, p verslaafde dader werd aan iet bureau ontboden wegens diefstal van een kleurentelevi sie en bekende en. passant de Brillen voor Wenchi Bij de Leidse vestiging van de opticiensketen Rinck is gis teren een partij brillen overgedragen aan de stichting Ho rizon. De gebruikte brillen zijn ingeleverd door kopers van nieuwe exemplaren. De tn Leiden ingezamelde brillen gaan naar het ziekenhuis van Wenchi in Ghana. De Leid- se gezondheidszorg, onder andere vanuit het Acade misch Ziekenhuis zet zich al een aantal jaren in voor Wen chi. De Leidse scheten Louise de Coligny en Rembrandt hebben de afgelopen weken actie gevoerd voor Wenchi onder het motto 'Gun ze het licht in de ogen'. Die actie richt zich met name op de bestrijding van de oogziekte staar. Morgen is de slotmanifestatie van die actie bij de Rembrandt Scholengemeenschap aan de Noachstraat. Op de foto van links naar rechts R. van Haeften van Sima- vi en vertegenwoordiger Sch rader van de stichting hori zon die de partij brillen krijgen overhandigd door W. Schildmeyer van Rinck. foto: wim vannoórt Verdachte van Bosrodemoord vrijgelaten LEIDEN De Leidse politie heeft gisteren een 31-ja- rige Leidenaar, die werd verdacht van betrokkenheid bij de Bosrodemoord, vrijgelaten. De man was maan dag in zijn woning in de Merenwijk aangehouden, omdat hij zich ten tijde van de moord in de buurt van de Bosrode zou hebben bevonden. Hij zou deel heb ben uitgemaakt van een groepje mannen dat samen met het slachtoffer, de 35-jarige Willem Cornelisse, is gezien. De politie vermoedde dat hij de eigenaar was van de fiets, die later in een sloot werd teruggevon den. De verdachte werd geconfronteerd met getuigen, die een man hadden ontmoet die naar de fiets zocht. Zij konden hem echter niet herkennen. Het onder zoek heeft geen bewijzen tegen de man, die alle be trokkenheid heeft ontkend, opgeleverd. Acht recher cheurs zijn bij het onderzoek betrokken. Vrouw met mes bewerkt LEIDEN - Een 20-jarige Leidse vrouw is op donderdag 6 februari door een aanrander met een mes bewerkt op de Middelstegracht. De vrouw was zo geschokt door de gebeurtenis dat ze pas dagen later aangifte durfde te doen. Het slachtoffer reed omstreeks elf uur op haar fiets over de Middelste gracht in de richting van de Nieuwe Rijn. Een omstreeks 20 jaar oude man trok haar plotseling van de fiets en drukte haar tegen een muur. Hij be werkte haar armen met een mes. Ver volgens scheurde de dader haar T- shirt kapot. Op dat moment wist de vrouw hem een knietje te geven en vluchtte op haar fiets. Zij moest zich door een arts laten behandelen. DEN Wie heeft ooit loord van Geest Goud- jel en het Proppen- k? Niemand wellicht, lalve degenen die hem I voorstelling hebben i geven. Wie is Geest idnagel, wat is het ipenvolk? „Geest idnagel, dat ben ik. En Ichep met behulp van ipen papier een ge- nieuwe wereld". hem ligt op de grond een maquette van die nieuwe :ld, met water, gras, ber- len dalen. En van proppen (er, die na 'de 'Big Bang' lieuwe wereld mogen vor- „De voorstelling begint iet aanzwellende muziek, morme knal, gevolgd door [diepe stilte. Daarna ga ik •n met het publiek de we- helemaal opnieuw inrich- Nee, het is geen kinder- :er, het is óók voor kinde- ,Ik speel het ook voor vol- dan is de tekst wat ier en zitten er meer fdspelinkjes in. Maar wie iok zijn, ik betrek ze altijd voorstelling. Iedereen ook een prop papier rmee hij zijn eigen mensje [vormen". i inspiratie haalde hij uit Italiaans boek, 'II paese [origami'. „Ik spreek noch [een woord Italiaans, maar eelden die ik kreeg bij het (bladeren van het boek heb een eigen vorm gegoten: De begeleidende folder aalt dan ook van: „Als ver- op een onbekende vorige lid...een grote lege vlakte bergen en dalen...verder is ets...behalve dan...een stel intjes..." ty Girls st Goudnagel alias Jeroen lorst is één van de 99 deel- ers aan de beurs Show irtainment, een nieuwe s die dit jaar in de Groe- rdhallen wordt gehouden. :erste dag noemt J. Bos, 'smanager, 'redelijk suc- ol'. Hij hoopt op 4 a 4500 Nikkelen Nelis, straatmuzikant van Groningen tot Maastrciht en van Twello tot Noordwijk, is een van de in te huren attracties op de vak beurs Show Entertainment. FOTO: WIM VAN NOORT zelf ook op de planken als mannelijk lustobject maar zal nooit helemaal uit de kleren gaan. „Dat doen bijvoorbeeld de London Knights wel. Ik heb die show van hun gezien en ik vind dat die jongens veel te ver gaan. Bij hen gaat echt alles uit. Wat zij doen is zo ordinair, zo plat, dat kan iedereen. Ze la ten niets meer aan de fantasie van het publiek over". Bij Nas ty Girls valt overal een mouw aan te passen: de Playboy Bun ny Show gaat op verzoek van de klant net zo ver als deze wil. Geen striptease? Dan geen striptease. Alleen wat praten met de gasten? Dan alleen maar wat praten met de gas ten. bezoekers en kreeg er alleen de eerste dag al 2500 over de vloer. Er waren wat technische problemen: de geluidsverster king van het podium, waar doorlopend voorstellingen zouden zijn, stond te luid afge steld. Vandaag zal dat beter gaan, heeft hij beloofd. Eén van de optredende arties tes was de zangeres Roxy. Bui tengewoon sexy gekleed en met een aardige borstomvang, is zij te boeken bij het organi satiebureau met de toepasselij ke naam Nasty Girls Produc tions, gespecialiseerd in eroti sche shows met een knipoog. Roy, de woordvoerder, staat Een zeer opvallende stand is die van Bennies Fifties, voor iedereen die eens een bezoekje heeft gebracht aan de Scheve- ningse Palace Promenade een bekend fenomeen. Een sneeuwwitte Cadillac uit het goede jaar 1959 staat in de spotlights te pronken als een kroonjuweel. Een 'fifties-bar' kan Bennies op verzoek leve ren, te huur of te koop, com pleet met Wurlitzer, Cola-ma chine, Amerikaanse verkeers lichten, Marilyn Monroe-de cors, neon-lights jaren vijftig meubilair en kleding. De ver tegenwoordigster van de zaak, geheel in stijl gekleed, wil niet kwijt hoeveel het kost om een party volledig 'fifties' in te richten. De klant zal in elk ge val heel diep in de buidel moeten tasten. „Dat kan eigen lijk alleen op een personeels feest, waarvan de kosten fis caal aftrekbaar zijn". Om een indruk te geven: de huur van een Wurlitzer jukebox voor een spetterende party komt op een vijfhonderd gulden. Do nuts, popcorn, Coke en petti coats moet de minder draag krachtige er maar bij denken. Maar wie gewoon iets anders wil op de jaarlijkse braderie van het winkelcentrum of de wijkvereniging, of het perso- neelsfeestje in dat altijd net iets te grote of kleine zaaltje dit keer wat extra's wil meegeven, vindt ook zeker wat op Show Entertainment. Of het nu René Froger, oud-Soundmixs- howwinnares Willeke d'Estell of straatmuzikant Nikkelen Nelis is, kindertheatermakers Graat Harmien (met het stuk 'De T van Tarzan'), of het Gheselscap Goet ende Fyn, dat op Bruegheliaanse en Rem- brandteske feesten altijd de stemming erin krijgt met draailieren, rommelpot, trek zak, luit en cister. Wie het echt niet meer weet kan altijd nog te rade gaan bij de vele organi- satiebureaüs die zich eveneens presenteren, en graag een boekje opendoen over wat zij 'voor U kunnen regelen'. De vakbeurs Show Enter tainment is vandaag nog tot 22.00 uur te bezoeken in de Groenoordhallen. Entree be draagt 25 gulden, de mini mumleeftijd is 16 jaar. Hakim in 't Spoortje Hakim van Sesamstraat trad gisteren op in bibliotheek 't Spoortje aan de Bernhardkade. Samen met wethouder Hennie Koek van onder wijs verrichtte hij er de officiële opening van de nieuwe kijk- en luister hoek. Kinderen kunnen daar op een cassettebandje via een hoofdte lefoon de tekst afluisteren van een prentenboek dat ze tegelijk lezen. De bandjes zijn er in verschillende talen. De hoek is de eerste in zijn soort in Leiden Hij is er gekomen in het kader van de sociale vernieu wing. Er komt ook een kijk- en luisterhoek in de bibliotheek in de Me renwijk. FOTO: WIM VAN NOORT ALLERLEIDS Postzegelbeurs De Leidse postzegelvereni ging De Postzegelvrienden houdt zondag een grote post zegelbeurs. Dat gebeurt in het Vijfhovenhuis aan de Hof- laan 169. De beurs duurt van 11.00 tot 17.00 uur en is gratis toegankelijk. Inlichtingen via 071-215942. Talencursus Buurthuis Vogelvlucht begint binnenkort met drie nieuwe talencursussen: Engels (maandagmorgen), Frans (dinsdagavond) en Arabisch (woensdagavond). Alle cur sussen zijn bedoeld voor be ginners. De kosten bedragen vijftien gulden per maand op basis van één. uur les per week. Opgeven bij het buurt huis, Boshuizerlaan 5, tel: 313648. Supertrio Marina Metz, Crazy Henry en De Boemerang verlenen zon dag medewerking aan de ra dio- en tv-opnamen voor 'De Vrije Lijn', de huisomroep van het AZL. De opnamen be ginnen om 14.00maar bezoe kers wordt verzocht om 13.45 uur aanwezig te zijn in het Antonius Clubhuis aan de Lange Mare. De entree be draagt drie gulden. Gespreksgroep De stichting Ouderenwerk start in de loop van deze maand weer een gespreks groep voor iedereen die de menterende ouderen verzorgt en daarover graag met ande ren van gedachten wil wisse len. De gespreksgroepen staan onder leiding van een maatschappelijk werker en een wijkverpleegkundige. Voor meer informatie of aan melding: Stichting Ouderen werk, tel: 123744. ALKEMADE/DEN HAAG Versperringen van openbare paden zoals en kele jaren geleden langs de Wijde Aa en kanorou tes moeten worden tegen gegaan. De Gedeputeerde Staten van Zuid Holland moet tegen die toenemen de neiging van omwonen den om belemmeringen op te werpen, stappen on dernemen. Daar dringen Cecilé van Laar en Erik Meijer van de GL-sta- tenfractie van Zuid-Holland op aan in vragen aan Gedeputeer de Staten. De provincie moet de gemeente Alkemade steu nen in haar besluit dat het Veenpolderkadepad langs de Wijde Aa niet zomaar mag wor den onttrokken aan de open baarheid. Ze vragen zich af waarom de provincie zelf niets heeft ondernomen om de toe gankelijkheid van het pad te waarborgen toen het in 1990 door een veehouder met prik keldraad en het bordje 'verbo den toegang' werd versperd. De statenleden roepen GS in de herinnering dat oude ker- kepaden door de polders en oude paden over dijken en ka den gedurende vele jaren door stilzwijgende inlijving bij de aangrenzende agrarische be drijven voor het openbaar ge bruik verloren zijn gegaan. De provinciale staten hebben hier zelfs aan meegewerkt door in te stemmen met het schrappen van dergelijke paden uit de ge meentelijke wegenleggers. Eind jaren tachtig sloeg de provincie echter een andere koers in, namelijk het handha ven en eventueel nieuw tot stand brengen van voetpaden door het landschap met een waarde voor recreatief ge bruik. Volgens Van Laar en Meijer moeten GS ook beter gaan letten op de belemmering van kaporoutes. NIQUE R0S0 DEN Om meer isen naar de parkeer- ges te krijgen, zijn de :eertarieven op straat buurt van de garages opgetrokken naar het Ise maximum van iO. Maar de exploitan- van de garages vinden nog lang niet hoog ge- circa duizend parkeer- sen, die de drie openbare eergarages bij elkaar tel- ujn er gemiddeld per dag vierhonderd in gebruik, ar onderbezet, conclu de gemeente Leiden. En nlijk is dat niet eens haar leem: zij exploiteren de ges tenslotte niet. Maar 'om geen twee vliegen in klap slaan: het overtollig van bezoekende parkeer- uit de binnenstad verdrij- "in zodoende de eigen bur- wat meer lucht geven, en ixploitanten een handje ïn. :ollege kondigde vorig na- dan ook aan dat zij de be ers het liefste naar de par- garages laat rijden. Daar- moet de bewegwijzering en de routing in de gara- 'erbeterd wordèn, worden larkeertarieven rond de dekte parkeerplaatsen op- >kken. Ook wordt gepoogd erders en eigenaars van &rages ertoe te bewegen de Jlexen op te knappen en ezoekers meer service te eiT bijvoorbeeld via lange- Jeningstijden en extra acti viteiten zoals een 'milieupark je' met containers voor glas. hout, kunststof en papier en een depot voor klein chemisch afval. Het afgeven van de auto bij de ingang zou vrouwen over hun drempelvrees kunnen helpen, bedacht verkeerswet houder Walenkamp. En hij zag ook wel iets in het voorstel van PvdA-raadslid Anneke Boot om werklozen aan het werk te zetten voor klein onderhoud aan de auto of voor een bood schappendienst. De ervarin gen die Rotterdam echter met die laatste initiatieven heeft, wijzen uit dat bezoekers yan de garages daaraan geen be hoefte hebben. 'Valt nog mee' Kortom: de gemeente heeft voorstellen te over. Maar het zijn nog altijd de beheerders van de garages die daaraan uit voering zouden moeten geven. „Dé garages worden commer cieel geëxploiteerd, en wij heb ben niks te zeggen over bij voorbeeld investeringen of verlaging van hun parkeerta rieven", zegt J. Gelderman, hoofd van de Leidse dienst Parkeerbeheer. De gemeente is afhankelijk van de mede werking van de beheerders c.q. eigenaars, en de vraag is of zij die medewerking zullen ge ven. Zeker wel, is hun ant woord, maar onder bepaalde voorwaarden. „Natuurlijk willen wij de be zettingsgraad van de parkeer garage verbeteren, en dan nog het liefste in combinatie met gemeentelijke maatregelen in de omgeving", verklaart R. Ze venhek, commercieel-tech- nisch beheerder bij Muller Ma nagement, die het beheer voert over de garage aan het voormalige Ir. Driessenplein. De garage telt 280 tot 300 par keerplaatsen, verdeeld over acht dekken. Exacte bezettingscijfers wenst Zevenhek niet te geven, maar de constatering, dat op een donderdagavond van de acht dekken slechts de eerste twee half bezet zijn, beantwoordt hij met een spontaan .„dat valt nog niet ééns tegen. Er zijn dagen dat het er nog mindêr zijn". Aan een facelift heeft de 'Mar- cagarage' voorlopig nog geen behoefte, vindt Zevenhek: „Ik kan mij niet voorstellen dat be zoekers zich in onze garage on veilig voelen. De dekken zijn erg open, er komt overal dag licht naar binnen. Het is er vrij overzichtelijk". Wel is de gara ge dikwijls het doelwit van vandalen. Vooral de toegangs poorten worden geregeld toe getakeld, zodat bezoekers niet verder komen dan de slag boom. „Tsja, en als ze daarmee al bij de ingang worden gecon fronteerd, komen ze niet gauw meer terug". Bewaking zou hier dus eigenlijk wel een uit komst kunnen zijn? „Om eer lijk te zijn: we hebben dat nog niet eens onderzocht". Niet te klagen De 'Sandersgarage' op de hoek van de Korevaarstraat en het Levendaal, vertelt een ander verhaal. Waar de Marcagarage licVit en open is, en het trap penhuis fris wit betegeld, heeft de vijfjaar oudé 'Sandersgara- ge' veel weg van een bunker. De naargeestigheid van het be ton slaat over op iedereen die langer dan vijf .minuten door het complex zwerft. Op het bo venste dek liggen plassen wa ter, op de derde etage staat een glasbak te wachten op betere tijden. Zelfs de directeur van de beheersmaatschappij Noor- lander bv, C. Vis, moet toege ven dat slechts weinig bezoe kers zich er op hun gemak zul len voelen. „Na vijf jaar heeft de garage inderdaad een forse opknapbeurt nodig. Maar hij is betrekkelijk eenvoudig een stuk veiliger te maken". In het verleden heeft Noorlan- der al vele pogingen onderno men om de bezettingsgraad, volgens opgave dertig tot veer tig procent, te verhogen. „Het eerste jaar hebben we de gara ge volledig opengesteld en mocht er gratis worden gepar keerd, om de bekendheid te vergroten. Dat leverde een be zetting van tachtig tot negen tig procent op. Aan de bereik baarheid kan de huidige on derbezetting dus niet liggen. Maar als de gemeente van die ene aparte inrij strook die we hadden, parkeerplaatsen gaat maken...." De beheerder van de parkeer garage aan de Langegracht, supermarkt Dirk van de Broek, heeft niets te klagen. De garage met 320 plaatsen staat op maandag en dinsdag voor iets minder dan de helft vol, maar moet op de overige dagen geregeld bezoekers te leurstellen. Zelfs met de abon nementen gaat het goed. „Er zijn zestig abonnementen uit gegeven, en toen zijn we maar opgehouden. De klanten van onze winkel gaan voor", aldus een woordvoerder. Vier gulden De grootste obstakels voor een succesvolle zien de exploitanten van de meest 'noodlijdende' garages in de aanwezigheid van twee parkeerterreinen voor zijn deur. De Marcagarage onder vindt concurrentie van het par keerterrein Kaasmarkt, de Sandersgarage strijdt tegen het parkeerterrein Garen- markt. Zevenhek: „Alle goed bedoelde maatregelen werken natuurlijk alleen maar als het niet goedkoper is om buiten de garage te parkeren". Noorlan- der-directeur Vis is het volle dig met zijn Amsterdamse col lega eens. De kosten voor een uurtje parkeren op straat zijn weliswaar verhoogd naar 2,50, maar dat is te weinig. „Leiden zou een voorbeeld moeten nemen aan Den Haag. Op het Lange Voorhout varië ren de kosten voor een uurtje parkeren van 4,- tot 4,50. Wie dat er niet voor overheeft, moet maar naar de garage aan het Malieveld. De tarieven voor straatparkeren zijn hier wel verhoogd, maar het ver schil is nog steeds te klein, in Den Haag bedraagt dat min stens 2,50. Bovendien is de controle in Den Haag veel scherper: de pakkans is meer dan vijftig procent. Dat zie ik hier nog niet gebeuren". Grootverbruik Verkeerswethouder Walen kamp opperde twee weken ge leden in een discussie over de parkeerproblemen het ideej om de beheerders van de particu liere Leidse parkeergarages grootverbruikerscontracten aan te bieden. Bewoners in de binnenstad kunnen hun auto dan tegen hetzelfde tarief van een parkeervergunning, of een iets hogere prijs, in de garage neerzetten en hebben toegang middels een pasje. Het mes zou dan aan twee kanten kun nen snijden: het exploitatiete kort van de garage daalt, ter wijl de bewonersparkeerplaat sen op straat kunnen worden omgezet in bezoekersparkeer plaatsen met hoge tarieve- n.„Ook al lopen wij als ge meente dan bijvoorbeeld de in komsten van de parkeerver- gunningen mis, dat heb ik er graag voor over", zei Walen kamp desgevraagd. Zijn voor stel zou evenwel ingaan tegen zijn voornemen om juist het bezoekersparkeren naar de ga rages te sluizen en de parkeer plaatsen in de binnenstad te r de bewoners. Deze originele Parker Rollerpen, waarin uw eigen naam wordt gegraveerd, krijgt u toegestuurd na het opgeven van een nieuwe abonnee. De nieuwe lezer wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis Noteer als nieuwe abonnee ingaande. I Volgens het hoofd van Par keerbeheer Gelderman kun nen bewoners nu ook al een abonnement nemen in een ga rage. „Alleen maakt bijna nie mand daarvan gebruik. In de garage aan de 'Ir. Driessen- straat zetten vier mensen hun auto tegen 45 gulden per maand neer. Ze hebben een keycard waarmee ze altijd, ook 's nachts de garage in en uit kunnen. Maar blijkbaar willen bewoners dat niet, is het ge voel van onveiligheid toch te groot". Of de prijs te hoog. Een parkeervergunning kost slechts 20 gulden per maand. Directeur Vis van Noorlander Beheer heeft het plan van de bewonersabonnementen al ja ren geleden naar de prullen bak verwezen. „De gemeente heeft er een tijdje mee gead verteerd in de gemeenteadver tentie. Er kwam zegge en schrijve één reactie op". Straat: Postcode/plaats. Telefoon: Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per. maand (automatische betaling) f 27,00 IG kwartaal (automatische betaling) f 79.80 kwartaal via acceptgiro f82,80 Stuur als dank een Parker Rollerpen naar: Naam: Straat: Postcode/plaats: I Op de pen moet staan: I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar de Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag. JNZ CeidóeSoiiAa/nt O I

Leidse Courant | 1992 | | pagina 11