Iric Heiden weet niet /ie Falko Zandstra is oorse noodtoestand laat schaatsers koud an Janssen JaeGomcwi SPORT Voetelink filmster Wat nou Mogadon? OP DE BANK MET... Josef Polig beduusd na combinatie winst WOENSDAG 12 FEBRUARI 1992 jTVILLE - Frank- a*nt Sandra Voete- u et van het ijs, maar I water. Evian lan- onlangs een recla- .upje waarin Voete- inlioofdrol vertolkt. idere mineraalwa- s vecht Evian een trijd uit. Het mana- zocht een meisje, f natuurlijk en ele- "hj'Mike Seresin, ^rp reclame-cineast, ■Ijfitelink. De ontmoe- jppnd vorige maand i Davos, waar de illandse met indse allround- ,eijop trainingskamp ijjjresin was bijzonder content. Twee weken later ging in Heerhugowaard de telefoon. De auditie was geslaagd. De opnames voor de commerical von den plaats in Chamonix. „Ik vond het leuk om even actrice te zijn. Een aardige ervaring. Het resultaat heb ik nog niet gezien, dus ik weet niet of ik talent heb", aldus Voetelink, die eer gisteren op de 500 meter jammerlijk ten val kwam. Aan de fysieke voorwaar den voldoet Voetelink (21) ruimschoots. Dat was ook '1 Equipe opgevallen. Gis teren omschreef het Fran se sportdagblad haar als een Vrolijk blondje met een kleine neus en vlezige lippen'. Eric Pi not, verantwoorde lijk voor de communicatie bij Evian, zei wel toekomst te zien in de schaatsende 'actrice'. „Wij weten nog niet of we de campagne een mondiaal karakter ge ven. Als het in Frankrijk aanslaat, bekijken we de zaak opnieuw". Thomas Bos weer volop in training ALBERTVILLE - Met uit zondering van Thomas Bos en Robert Vunderink zijn alle Nederlandse deelnemers sinds gisteren in Albertville. De stayers komen morgen in actie op de tien kilometer, het laatste schaatsonderdeel. Bos is hersteld van griep en heeft de trainingen in Davos hervat. „Hij is sinds drie da gen koortsvrij en heeft drie keer getraind", aldus KNSB- arts Frank Nusse. Vunderink traint sinds vorige week in Inzeil. Samaranch geweigerd LA PLAGNE - Dat de veiligheidsbe ambten van de Winterspelen hun vak verstaan hebben lOC-voorzitter Sama ranch en COJO-chef Barnier gisteren persoonlijk gemerkt. Toen zij naar de fi nish van het rodelen wilden gaan kijken, werden ze tegenhouden door een politie man. Toen bleek dat ze hun speciale toe gangspassen waren vergeten, weigerde de man hen door te laten. Samaranch liet de politieman fijntjes weten dat hij baas van het IOC is en Barnier legde uit dat dit 'zijn' spelen zijn, maar de man in uniform was niet te vermurwen. Onver richter zake keerden de twee terug naar het hotel. da zij eif LOLKEMA vf rjRTVILLE - Veel importers zijn in Al- «51e aanwezig om hun "nfenoten thuis met ^Jentaar te begelei- Jijdens de beelden ,n(e Olympische Spe- ila Nederland zijn Ria ra» en Joan Haanappel f.Jd. Voor Canada zit jn Boucher in het Jentaarhok, Noorwe- riJiiircfe Sten Stensen n< Amerika doet het i Tic Heiden. ie ve Nederlandse schaats- •r^p een rij en Eric Heiden n et antwoord op de vraag -nlko Zandstra is, schul- oojven. Twee weken per 'd&r verkoopt hij schaat- es aan televisiemaat- 3eöj CBS, voor het overige rc sport hem worst zijn. eóie is, is voor mij onbe- srk. Maar dat compenseer -"mijn kennis over tech- taktiek". 31 krijgt begeleiding van döderlander. Schaatsdes- T6e Johan van de Heuvel, 6(»r de organisatie van de i was geïnviteerd maar laatste moment werd hipt, zit naast Heiden als -S Albertville wordt ge- st. „CBS kende me nog Drig jaar toen ik hun hielp in Inzeil", aldus de Bra bander. „Ze bereidden zich toen voor op dit evenement. Ik voorzag hen van allerlei statis tieken. Zij betalen mijn ver blijf hier nu. Ja, Heiden noemt me de beste statisticus van de wereld. Vroeger was hij mijn idool, nu zit ik naast hem. Een droom, maar waar". Vergeten Eric Heiden is een anti-held. Vijf gouden plakken zouden een atleet of een zwemmer on sterfelijk hebben gemaakt. Omdat Amerikanen in een land leven waar kijken naar een wedstrijd op een vierhon- derdmeterbaan als iets onwe zenlijks geldt, werd Heiden snel vergeten. En tot zijn diepe droevenis regelmatig herkend als skiër. „Ze weten dat ik vijf plakken won tijdens de Spe len. 'Bij het schaatsen?', vra gen ze dan. 'Wij dachten bij het skiën'. Het is niet anders..." Z'n kanariegele schaatspak, waarin hij in Lake Placid goud delfde, heeft plaats gemaakt voor een sobere, witte jas. Hei dens kinderdroom kwam uit. Al op z'n veertiende idealiseer de de nu 33-jarige Amerikaan het doktersvak. Sinds juni vo rig jaar is Heiden afgestudeerd chirurg en verdient hij de kost aan de Universtity of Califor nia in het Davis Medical Cen tre dat in zijn woonplaats Sa cramento staat. „Het drukst bezochte hospitaal van Ameri ka", aldus Heiden. „En dan doel ik eigenlijk op de EHBO- afdeling. Schotwonden, onge lukken, het kan niet op". Het zijn niet Heidens favoriete be zigheden. Het liefst herstelt hij beschadigde gewrichten zoals enkels en knieën. „Orthope disch chirurg, daar ben ik nu voor aan het leren". In de aanloop naar de zestien de Winterspelen kreeg Heiden honderden verzoeken voor in terviews. De secretaresse van het ziekenhuis Filterde de aan vragen. „Er bleef er geen een over", aldus Heiden. „Ik heb daar absoluut geen tijd voor. Na de Winterspelen ben ik weer even bekend in Amerika, door die tv- bezigheden. Maar ook dat zijn de Amerikanen zo weer vergeten. Ik heb nu een maand vakantie, waarvan ik twee weken voor CBS werk". „Amerikanen zijn echt niet ge ïnteresseerd in het schaatsen. Hoewel de medaille van Blair wel veel losmaakt. Alleen de twee 500 meters zegt de kijkers van CBS wat, de lange afstan den vinden ze echt vreselijk vervelend. Een WK zegt ze niets. Maar voor olympisch goud komen ze hun bed uit. Ook al is dat bij het schaatsen. Bonnie Blair wint volgens mij ook de 1000 meter. Jansen pakt twee medailles. Of dat goud is, durf ik niet te zeggen". Wielerarts Heiden krijgt het komende sportseizoen weer veel met Ne derland te maken. Hij is name lijk als arts aangesteld bij de wielrenformatie Motorola, de nieuwe ploeg van Hennie Kui per (Heiden: „Een verschrik kelijk aardige man"). In 1986 fietste de schaatswereldkam pioen van '77, '78 en '79 voor het eerst in zijn leven de Tour de France. „Het zwaarste wat ik tot nog toe in mijn leven heb gedaan. Ongelooflijk, dat heeft een enorme indruk op me ge maakt". Heiden haalde de fi nish niet. In de laatste Alpen etappe, op de Col de Galibier, viel hij. En gaf op. „In mijn schaatscarrière heb ik kei- en keihard gewerkt. Trainers zeggen vaak dat schaatsen specialisme bete kent. Ik geloof daar niet in, flauwekul. De meeste sprin ters zijn lui, niet bereid om hard te werken. En allrounders zijn bang dat als ze gaan sprin ten ze langzamer worden op de langere afstanden. Ik was be reid harder te werken dan wie ook, daarom bereikte ik wat ik heb bereikt. Volgens mij kun nen er nog altijd schaatsers op staan, die alle afstanden be heersen. Zo uniek ben ik heus niet". „Weet je, eigenlijk ben ik nu pas de vijf gouden me dailles die ik in Lake Placid heb gewonnen gaan waarde ren. Hoewel ik eerlijk moet zeggen dat herinneringen me meer zeggen dan medailles. Maar nu pas zie ik het elan van de Spelen. Dat besefte ik als schaatser niet. En zeg nu zelf, dit is toch het hoogtepunt voor elke sportman en sportvrouw". v£ LOLKEMA D dl,,RTVILLE - In de j-landse schaatsploeg iwelijks tot niet gere- Id op de diverse cri- [e de Noorse concur- n momenteel teiste- Jart Veldkamp, favo- 'Oor de eindzege op jf en tien kilometer, jisteren in zijn aan- naar de Spelen geen Snt aan Koss en Karl- 3e hebben gedacht. lijk hadden de Nederlan- istermiddag geen -zin in «genuurtje dat het Ne- ids Olympisch Comité e mediavertegenwoordi- ifted georganiseerd. Geza- nerveeld en ongeïnteres- ontweken ze de vragen [reporters op hen afvuur- ;rluimte voor een persoon- iisprek paste al helemaal i het programma van Leo Bart Veldkamp, Falko lira, Gerard van Velde, jRitsma en de jarige Arie Chef d'equipe Ard Schenk (tweede van links) draait een rondje mee met de Nederlandse schaatsers. Johann Olav Koss, die afgelo pen weekeinde last had van een geïrriteerde alvleesklier en zondag uit het ziekenhuis werd ontslagen, liet zich gis teravond met zijn vriend en teammaat Geir Karlstad even op de baan in Albertville zien. Hij verklaarde dat het bloed onderzoek in het ziekenhuis geen verrassende uitslag had gegeven. „Alles was goed. Ik rijd donderdag zeker de vijf ki lometer", verklaarde Koss vluchtig. „Ik voel me goed, zeer goed zelfs. Sprake van pa niek? Nee, geen moment". Karlstad bewaart in zijn ach terzak een brief die doktoren van het IOC op de hoogte stelt FOTO: ANP van zijn soms te hoge hor- moonspiegel. In die brief staat echter ook dat Karlstad geen speciale behandeling wil inza ke de dopingcontrole. Leo Vis ser wilde er gisteren niet te veel woorden aan vuil maken. door BERT JANSMA In zijn tv-rubriek 'Kanaalzwemmen' noteert Parool-journalist Han Lips een hoog mogadon- gehaltevan de Olympische Winterspelen. Oftewel: ze werken bij hem als de pil tegen slapeloosheid. Ik kan het er niet mee eens zijn. Alléén als hij bedoelt dat de hoeveelheid uitzendingen je zo vermoeit dat je slechts snurkend het einde haalt. Want ik heb ze alweer ontmoet: de overdag met complete springsschansen onder hun ogen rondlopende lieden die klagen dat die NOS het té gek maakt. Maar wat blijkt? Ze keken na hun werk naar het staartje van de middaguitzending, ze zaten na zevenen Nederland 3 tot het bittere eind uit, en ze gingen 's ochtends op herhaling opnieuw de sneeuw van Albertville in. Tja, dan gaat 't uiteraard rodelen in je hoofd en stapje 's ochtends met een mislukte dubbele Rietberger de wereld in. Lieve mensen, hou daar me op. 't Zijn maar Olympische Spelen, 't Is geen Golfoorlog. Hoewel, de pagina's sport in onze verzamelde pers aan Albertville gewijd, evenaart het aantal indertijd aan de affaire-Saddam besteed. De saillante details vliegen je om de oren: De Fransen zijn gossiemijne de weg kwijt in al die nieuwe republieken in de ex- Sowjet-Unie en hijsen een verkeerde wimpel voorde Letlanders. De Kroaten krijgen armbanden en identificatienummers die voor de Slovenen bestemd zijn. De dierenbescherming van Albertville protesteert tegen de bontkleding van het Deense team. Een inwoner van het dorpje Le Joseray dient alvast een schadeclaim van anderhalf miljoen in voor wanneer al dat geski en gespring op zijn bergen een lawine veroorzaakt. De Franse milieu activisten, deécolo's, krijgen geen kans hun chocolade-fopmedailles uit te delen op de burelen van de organisatoren als dank voor h un verwoestende aanwezigheid. Maar de belangrijkste vraag in de kantlijn blijft: Doet-ie 't wel, of doet-ie t niet. Hij geldt de Noren. Johan Olav Koss in de eerste plaats. Is-ie ziek? Of is 't koude oorlog? En collega Karlstadt. Heeft-ie last van z'n hormonen of heeft-ie misschien ooit iets geslikt? Het Parool heeft de kop: „Krook voorziet stroom dopinggeruchten na optreden van de Noren". Schaatser-buiten-spel Ben van der Burg mompelt in het AD dat die testosteron-toestand bij 1 op de 5 miljoen mensen voorkomt. Dat „bij een wereldbevolking van 5 miljard ongeveer 1000 mensen deze handicap hebben. En dat die duizend mensen toevall ig allemaal sporters zijn Het worden spannende dagen. Wat nou mogadon. SPORT OP TV Eric Heiden (links) kiest op het olympisch ijs het kielzog van Bonnie Blair. FOTO: ANP „Voor mij is deze zaak afge daan". Chef de mission Ard Schenk meldde dat de Nederlanders er alles aan zouden doen de aan vangstijden voor de mannen- en vrouwenafstanden flexibel vast te stellen. „En dat heeft natuurlijk te maken met de weersomstandigheden", aldus Schenk. Jan Charisius, lid van de technische commissie van de internationale schaatsbond (ISU) heeft al laten doorsche meren dat variabele aanvangs tijden bijna uitgesloten zijn. „Daarvoor moeten de regels van ISU veranderd worden", aldus de Fries. „En dat gaat niet zo gemakkelijk". Maar uitzonderingen bevestigen de regel. Vorig seizoen tijdens een World Cup-wedstrijd in het Canadese Calgary werd het aanvangstijdstip van de 5000 meter ook verschoven. Schenk zal samen met bonds- trainer Krook en andere coa ches voortdurend overleg ple gen met de ISU. Die echter weer afhankelijk is van de gril len van televisiemaatschappij CBS die de uitzendrechten van het evenement in handen heeft. En voor CBS zijn alleen de sprintafstanden interes sant. 20.00-20.22 uur: NOS Journaal 20 22-20 50 uur: IJshockey Sovjetunie- Tsjechoslowakije 20.50-21.02 uur: NOS Laat 21.02-22.30 uur: IJshockey Frankrijk- Duitsland 22.30-22.50 uur. Studio Moutiers, met o.a. de belevenissen van de Nederland se deelnemers 22.50-23.05 uur: NOS Journaal 23.05-23.32 uur: NOS Laat 23.32-23.55 uur: Samenvatting van de dag en aandacht voor ander sport nieuws RTL 4,20.30 uur- Match voetbal, recht- steeks verslag van oefenduel Portugal- Nederland. BRT 2, 20.00 en 22.00 uur- Sportavond met tennis, rechtstreeks verslag Belgi an Indoor Championship in Vorst Natio nal. BBC 1, 23.20 uur: Sportsnight met Olympische Spelen in Alberrville; bok sen, WBO WK weltergewicht Barrett- Galloway. BBC 2, 19.00 uur: Olympische Spelen in Albertville. Duitsland 2, 20.10 uur: Olympische Spelen in Albertville. Superchannel, 20.00 uur: Prime sport. Sportnet, 18.00 uur: Sport Eurosport, 18.00 uur: Sport. Terugblik op de vorige Ski slalom combinatie Cross Country 10 km 09.30-09.55 uu dag 09.55-11 00 uu dames 1 e run 11.00-12.00 uu 12 00-12.07 uui 12.07-13.00 uu nales finale 13.00-13.50 uur: IJshockey Polen-ltalië 13 50-14.40 uur- Skiën slalom combi natie dames 2e run 14 40-18.15 uur: Schaatsen 5 km heren (in dweilpauzes ijshockey Polen-ltalië. Cross Contry 5 km dames, skiën sla lom). Duitsland 2, 09.45 uur: Olympische Spelen in Albertville. BBC 1, 14.50 uur: Olympische Spelen in Albertville. Sportnet, 08 00 uur: Sport. Eurosport, 06.00 uur: Sport. BRENVEEN - Hij is Ne- ,iJander èn Amerikaan en dus een beetje last van "6 toen de Amerikaanse ijs- keyploeg gisteren met 2-0 i van Duitsland. „Een pie wedstrijd", vond Jan Bsen, „met twee góede ver- jgingen". i verdedigde hij, hoewel valler van beroep, ooit wat lp de Olympische Spelen, was in 1980 in Lake Pla- jwaar de Nederlanders me epak slaag moesten incas- i*n. Drie verloren, één ge- I en één gewonnen: het in eindigde als negende, j prestatie die volgens ÉBsen (39) to weinig waarde- JK oogstte bij het thuisfront. „Dat we er waren was al een prestatie". Janssen speelde in Lake Pla cid met de gevreesde eerste aanvalslijn van het Friese 'Feenstra Flyers', waarvan na men als Jack de Heer en Larry van Wieren nog natrillen in de Nederlandse vangnetten. De Heer woont en werkt inmid dels in Canada, Van Wieren had het gisteren druk als Ne derlandse bondscoach met vergaderen, dus nemen we plaats op de bank van Jans sen, thuis in Heerenveen. Janssen begrijpt de grotere naamsbekendheid van zijn voormalige collega's. Zo vocht De Heer in die jaren nogal eens een robbertje op het ijs. wat dan door televisiecom mentator Henrichs met plaatsvervangende schaamte werd becommentarieerd in Studio Sport. Janssen: „Ach, het hoort erbij. Jack kon in derdaad goed knokken, maar dat zie ik toch liever dan een trap op de achillespees zoals die in het voetbal wordt uitge deeld". De derde man van de Heerenveense lijn zegt ach teraf: „Mijn kracht zat 'm in het schaatsen, ik vlóóg. Met de handen en de stick kon ik niet veel, daarvoor ben ik te laat met ijshockey begonnen, op m'n vijftiende". Zijn vrouw Marjan heeft voor de wedstrijd een pan snert ge maakt, een genoegen dat Janssen en zijn bezoek zich la ten smaken. De komst van 'de krant' vrijwaart Janssen even van huishoudelijke taken. „Anders kan ik een wedstrijd nooit zo rustig bekijken, nu moet ik wel", gniffelt hij. In alle rust laat de ijshockeyer zijn gedachten gaan over het olympisch toernooi in Lake Placid. „Ik realiseer me nu pas hoe mooi het is dat ik dat heb meegemaakt. Toen vond ik het heel gewoon. Misschien kwam dat ook een beetje door dat ik als kind in Chicago al voor de Amerikaanse ploeg naar de Spelen wilde. Maar het gebeurde dus voor Neder land. Simpelweg omdat ik als kind van Nederlandse ouders ook een Nederlands paspoort kon krijgen". Janssen geniet tijdens de wedstrijd van de Amerikaan se keeper Leblanc die formi dabel klapwiekend de puck uit zijn doel houdt. „Keepers bepalen voor 60, 70 procent het resultaat". Te bescheiden, oordeelt zijn bezoek. Dat me nig ijshockeykeeper in Neder land de dagen tot aan 'Heer enveen' in depressiviteit aftel de, had immers niets te ma ken met de kwaliteiten van de Heerenveense keeper, maar alles met de reputatie van Janssens eerste lijn. De Heerenveense storm ont stond in 1975 toen De Heer en Janssen vlak voor de competi tie hun neus ophaalden voor een jeugdspeler van de Flyers. Larry van Wieren werd ge kocht en vanaf de eerste wed strijd was het raak: „We won nen met 12-9 en onze lijn maakte negen doelpunten", glundert Janssen. Heeren veen werd later zeven keer landskampioen. „Een gewel dige tijd", zegt Janssen ach teraf. Helemaal afscheid heeft de Nederlandese Amerikaan nog steeds niet van „de aishuk- kie" genomen. Zo traint hij één keer in de week het twee de team van de huidige Flyers en heeft hij zich ontfermd over de allerjongsten bij de club. Zoon Brent (4) is bij die gelegenheden als eerste op het ijs en er uiteindelijk bijna niet vanaf te slaan. Hij lijkt het schaatstalent van 'daddy' zoals Janssen thuis wordt ge noemd, te hebben overgeno men. Sport is belangrijk, vindt Jan Janssen ziet „twee goede verdedigingen". I FOTO: PERSUNIE Janssen. Hij hekelt de Neder landse instelling. „Nederland is, behalve in het voetbal, niet geschikt voor topsport. Hier krijg je een lintje als je een gouden medaille op de Spelen wint, in Amerika ben je bin nen. Niet dat ik zeg dat het zo moet, maar meer waardering voor een prestatie mag best". De naamsbekendheid van Feenstra Verwarming steeg door toedoen van Janssen en de zijnen in enkele jaren „van 2 naar 65 procent". Hoewel het bedrijf met sponsoring stopte, is Janssen nog steeds voor Feenstra Verwarming in de weer met een harde schijf. Hij is inmiddels bij de Friese on derneming in dienst als com puterprogrammeur. VAL D'ISERE - Een spekverkoper uit Vipiteno werd voorlopig spekkoper in Val d'Isere. Josef Polig (23), een bescheiden Itali aanse subtopper, viel gis teren het olympisch' goud in de combinatie zomaar in de schoot. Polig zal nog wel de behande ling van het protest van de Franse ploegleiding moeten afwachten. Die had geconsta teerd, dat Polig en zijn zilveren landgenoot Gianfranco Martin tegen de reclamevoorschriften van het Internationale Olym pische Comité hadden gezon digd. De beslissing over het protest valt op z'n vroegst pas over drie weken. Het was een gezamenlijke gift van de concurrenten aan de Italianen. Alle favorieten had den meegedaan, de een iets meer dan de ander. Girardelli, Mader, Eberharter, Wasmeier, Accola en Strolz, niemand bleef achter. Allen werkten voorbeeldig mee om Polig aan de titel te helpen. En zijn debu terende landgenoot Martin aan het zilver en de Zwitser Locher aan het brons. De Italiaan was er uren later nog beduusd van. Hij had er geen woorden voor en stond te hakkelen tegen de opdringen de pers. Hij Liet zich gewillig meesleuren door jan en alle man van de televisie en besef te nauwelijks wat 'm over kwam.. Hij, Josef Polig, die 's zomers in de winkel van zijn moeder in Vipiteno, tien kilo meter van de Brenner-pas, spek verkoopt, was olympisch kampioen! En dat terwijl hij ei genlijk helemaal niet tevreden was over zijn prestaties in de kersverse sneeuw. „Mijn eer ste manche in de slalom was bedroevend, de tweede niet veel beter. Alleen over mijn af daling was ik tevreden". Accola De zin voor de realiteit verloor hij niet uit het oog. „Ik was er absoluut van overtuigd dat Strolz kampioen zou worden", bekende hij. Dat was iedereen in het bewolkte Val d'Isere. De Oostenrijker had in de tweede manche van de slalom op z'n knieën naar beneden kunnen gaan, zo imposant was zijn voorsprong na de blunder van Accola in de eerste omloop. Maar de bijna-dertiger verloor de zelfbeheersing bij de ge dachte dat hij zijn olympische titel van Calgary ging prolon geren. Tien meter voor de finish, op dat deel van het parkoers waar hij alle moeilijkheden achter de rug had, maakte hij voor een skiër met zijn ervaring een kapitale blunder.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 7