alf miljoen exemplaren schenk Boekenweek 1992 Volksverhalen in negen delen op schooltelevisie KUNST/RTV ji Ramaker overleden Salman Rushdie vaker in het openbaar 1 Auteur van 'Roots' Alex Haley overleden Rodelen Gratis huisvesting in Beurs Berlage voor Vormgevingsinstituut ALS 'T OM AIDSPROJECTEN GAAT MOET ONDERNEMEND NEDERLAND NIET ZUCHTEN MAAR STEUNEN. jSouront DINSDAG 11 FEBRUARI 1992 ERDAM Wim Ramaker, sinds augustus vorig fccteur van het Nationaal Comité Herdenking 4 en •'is in de nacht van zondag op maandag in Amster- jerleden. Hij werd 48 jaar. Dit heeft de familie van r gisteren meegedeeld. •r, die al enige tijd hartklachten had, was eerder ja- actief in de omroepwereld, aanvankelijk als free- In vanaf 1971 in dienst van de NCRV. Hij werd daar >e jaren chef literaire sectie en plaatsvervangend 'an de afdeling gesproken woord. Wim Ramaker Jer meer zeer succesvol met het programma 'Lite- lo|Dok als schrijver was hij actief. Hij publiceerde on- lere een hoorspel over de treinkaping bij Wijstei jd spoor') en publiceerde een boek over de oorlogs- lenten in Nederland. In 1985 werd hij benoemd tot :dacteur-directeur van Radio Noord. Hij was daar ;tober 1989 werkzaam. Daarna werd hij directeur culturele ontmoetingscentrum de Rode Hoed in Idoor KARIN SWIERS Wim Ramakers HILVERSUM „Ik weiger nog langer in een doos te wonen. Ik zal steeds meer in het openbaar tre den, maar ik \vil geen risico's nemen", zei de om streden schrijver Salman Rushdie zondagavond in het televisieprogramma van Adriaan van Dis. Ondanks zijn uitspraken warén nog allerlei voor zorgsmaatregelen nodig om Rushdie te intervie wen. Alleen Van Dis en twee naaste medewerkers waren op de hoogte van zijn komst naar Nederland. Pas kort voor de bijeenkomst waren de details be kend. Het gesprek werd opgenomen in een huiska mer in de buurt bij Schiphol. Rushdie was in het gezelschap van een paar gewapende bodyguards. Vrijdag 'gedenkt' de auteur van de roman 'De Dui velsverzen' het feit dat ayatollah Khomeini een doodvonnis over hem uitsprak wegens godslaste ring. De Iraanse ambassade in Londen verhoogde de prijs op zijn hoofd onlangs tot vier miljoen dol lar. „Religieuze extremisten gebruiken beschuldi gingen van godslastering altijd om tegenstanders het zwijgen op te leggen. Dat is standaard: iemand schrijft een boek en iemand wil hem daarom do den. Dat noem ik geen intellectueel debat, dat zijn gangsterpraktijken", aldus Rushdie. Het steekt hem dat de Britse regering de handels- en defensiebetrekkingen met Iran verbetert. Hij rekent echter op een golf van protest als de verhou dingen openlijk worden hersteld. „Want dan vindt de regering het goed dat andere regimes Engelse burgers vermoorden". Rushdie wèes er ook op dat in Europa, maar ook in Derde Wereldlanden het be sef groeit dat zijn geval wel 'heel ridicuul' is. „Er komt een dag dat het opgewaaide stof zal gaan lig gen", sprak hij optimistisch. Binnenkort brengen Amerikaanse en Britse uitgevers een paperback van 'De Duivelsverzen' op de markt. 1RDAM - De be velling voor het Boe- Jekgeschenk is de ien zeven jaar met procent gestegen. 9^ er in 1984 nog 380.000 iren gedrukt, dit jaar is van het geschenk, •schreven door A.F. Th. Heijden, gestegen »t record van 548.000. jkwerkje is getiteld jjrstels' en maakt deel De Tandeloze Tijd-cy- de auteur. fc-aima. directeur van de Collectieve Propa- n het Nederlandse PNB) toonde zich gis- jjdens een persbijeen- elukkig over de toene- Taag naar het Boeken- chenk. „Het is een fe- zopder vergelijking". Boekenweek, die van met 21 maart duurt, iet teken van "t Prach- van Insulinde', een lat is ontleend aan de ;raaf van de Max Ha- n Multatuli. „Het is het wentelen in de lufe van ons verleden H nog „ons Indië" had- -glichtte Kraima de keu- j *We wilden het gebied elfen zonder de benamin- Nederlandsch Indië of aëte hanteren", ran der Heijden heeft, lidelijkte Kraima, niets jjfln met het thema van ken week, omdat de 07an de auteur op louter )0 gronden geschiedt, 'kjst de CPNB jaarlijks ,1eur uit die een essay -injven naar aanleiding iBthema. Dit jaar is dat Jr A. Alberts, waarvan Nky 'Twee jaargetijden 31 in een oplage van templaren verschijnt. asd t was nogal verbaasd lóCPNB hem vroeg om oekenweek-essay te „Ik dacht dat slechts een klein groepje men sen daar in geïnteresseerd zou zijn, maar ik heb me vergist, blijkt nu", aldus Alberts. „Twee jaargetijden minder", dat voor eer) luttel bedrag kan worden gekocht, speelt zich af in het voormalige Neder- landsch Indië en is doorspekt met verhalen die Alberts in de voormalige kolonie hoorde. „Want daar heb ik de kunst van het verhalen vertellen ge leerd". Voor het geschenk 'Weerbor- stels' heeft Van der Heijden een bijzin uit zijn roman 'De gevarendriehoek' onder een vergrootglas gelegd, vertelde de auteur maandag. Voor deze roman, het tweede deel van 'De Tandeloze Tijd-cyclus', ontving hij in 1986 de F. Borde- wijkprijs en de Multatuliprijs. 'Weersborstels' gaat over de verhouding tussen een vader en zijn zoon. In eerste instan tie wilde Van der Heijden een roman schrijven over de op stand van de oude gen de jonge mannen, een the ma dat hij ontleende aan de schrijver Jorge Borges. „Ik zag daar een met pigment bevlekte bevepde oude mannenhand bij, die een vliegtuigpiloot on der schot houdt". Het verhaal leek hem echter te intellectua listisch en werd niet geschre ven. „Dat boek over terroristi sche oude heren houdt u dus nog van mij te goed", aldus Van der Heijden. Persoonlijke titel Tijdens de bijeenkomst vestig de de directeur van de CPNB op persoonlijke titel de aan dacht op een aantal binnen kort te verschijnen titels, die met "t Prachtige Rijk van In sulinde' te maken hebben. Zo komt binnenkort na tien jaar 'Het Oostindisch Kampsyn droom' van Rudy Kousbroek op de markt, en verschijnt de nieuwe roman 'Heren van de Thee' van Hella Haasse. De schrijfster, die irM-948 het Boe kenweekgeschenk 'Oeroeg' schreef, staat ook centraal op de CPNB-thema-avond, die op 12 maart in de Stadsgehoor zaal in Leiden plaatsvindt. Tijdens deze 57ste Boeken week verschijnt bovendien een eenmalige uitgave van het blad 'Nusantara', een literair blad dat E. du Perron in 1938 wilde oprichten. Wegens geld gebrek werd het idee van Du Perron nooit verwezenlijkt, maar er verschijnt nu een fic tieve nummer, waaraan 24 schrijvers, als Leo Vroman en Alfred Birney meewerken. Ook bevat het blad een nog niet eerder gepubliceerd ver haal uit de nalatenschap van Beb Vuyk. Het literaire maga zine staat onder redactie van Kees Snoek, Margaretha Fer guson en Henk Maier en ver schijnt in een oplage van 180.000 exemplaren. De schrijver A.F.Th van der Heijden signeert een exemplaar van het door hem geschreven boek 'Weer- borstels', het Boekenweekgeschenk 1992 FOTO-ANP SEATTLE De Amerikaanse zwarte auteur Alex Haley, die met zijn roman 'Roots' over een zoektocht naar voorouders in Afrika wereldberoemd werd, is gisteren in een zieken huis in Seattle overleden. Ha ley was 70 jaar oud. Haley had als kind al een grote interesse voor de geschiedenis van zijn Afrikaanse voor ouders! Haley ontwikkelde zich in de jaren zestig als jour nalist tot een geëngageerd deelnemer in de Panafrikanis- me-beweging. Tijdens een in terview leerde Haley de beken de radicale leider Malcolm X van de 'Black muslims' ken nen. Als „ghostwriter" schreef hij diens autobiografie „De zwarte tribuun" uit 1965. Reeds in 1954 begon Haley, die op 11 augustus 1921 werd ge boren in Ithaca in de staat New York, met zijn onderzoek naar de geschiedenis en de wortels van het leven van Kunta Kinte en zijn familie. Na twaaf jaar schrijfwerk publiceerde hij in 1976 'Roots', internationaal een van de succesvolste boe ken van de afgelopen decen nia. 'Roots, de saga van een Amerikaanse familie', ontwik kelde zich binnen korte tijd tot een soort nationaal epos van de zwarte Amerikanen. Het boek werd in meer dan veertig talen vertaald en leverde de auteur de Pullitzerprijs op. Voor records zorgde ook de naar het boek gemaakte televi sieserie 'Roots', die in talloze landen, ook in Nederland, werd uitgezonden, en waar voor Haley zelf het scenario schreef. Met de inkomsten van de boek- en televisiesuccessen financierde Haley een in 1972 door hem begonnen project, dat zich bezig houdt met het zwarte-voorouderonderzoek in Amerika. door RENE DE COCO Het is nu al teveel. Ze zijn nog maar net begonnen, die Winterspelen, en we hebben nu al het gevoel dat er niks anders meer is. Nederland 3 is door de NOS, in de misplaatste waan dat heel Nederland daarop zit te wachten, geheel volgestopt met Winterspelen. Zonder ophouden zien we daar de ijshockeyers doende, en de skispringers en de langlaufers, en de kunstrijders en de slalommers. en straks ook weer die rare biathlonners die zich skiënd voortbewegen en zich dan ineens in de sneeuw werpen om met een meegevoerd geweer op een roos te mikken. Niemand hier interesseert zich, om nog maar 's wat te noemen, voor rodelen, die vreemde vorm van ruggelings sleetjerijden, je ziet het hier ook nooit op de televisie. Maar omdat die folklore deel uitmaakt van de Winterspelen moet het ineens integraal op de Nederlandse televisie worden uitgezonden. Alsof het in ons land ook maar één sterveling iets kan schelen of het dooreen Canadees of dooreen Fin of door een of andere GOS'er wordt gewonnen. Want ook Nederlandse televisiekijkers zijn maar mensen. We lopen alleen echt warm voorsporten waar Nederlanders aan meedoen, bij voorkeur als die ook nog eens tot de kanshebbers behoren. Dat betekent dat we wel even willen kijken naar de afdaling of de slalom of het bobsleeën, stilletjes hopend op een fikse valpartij, maar dat het ons maar weinig interesseert wie het wint. dat is toch altijd een Zweed of een Oostenrijker of zo. Voor ons zijn de crosscountry en de biathlon net zo onbegrijpelijk en oninteressant en exotisch als 'ons' langebaanschaatsen voorde Zwitsers en de Finnen. Dat de NOS het schaatsen integraal overneemt: natuurlijk, logisch, vanzelfsprekend, daar zitten we op te wachten. Maarbij de meeste andere onderdelen van de Spelen had gerust kunnen worden volstaan met. in het kader van de journalistieke volledigheid, korte samenvattingen en vermelding van de uitslagen Nu moeten we ons door urenlange live- ijshockeygroepswedstrijden ploeteren en er getuige van zijn hoe het de nummer 25 vergaat in de crosscountry, voordat we eindelijk de vertrouwde 400-meter-baan zien waarop Gunda Niemann met grote lelijke halen het haar toekomende goud binnenkrast. De Franse televisie brengt het schaatsen trouwens netjes in beeld, beter dan tevoren was gevreesd. Veel ervaring hebben ze er niet mee, zeker niet sinds de roemruchte Nederlandse Fransman Hans van Helden is gestopt. Maar ze hebben zich kennelijk goed laten voorlichten over de fijne trekjes van wat zich op zo'n baan afspeelt, en het wedstrijdverloop is behoorlijk te volgen Zodoende leveren de Fransen aan de schaatsreportages zowaar een positievere bijdrage dan het voorde Nederlandse televisie commentaar leverende trio. Heinze Bakker, Ria Visser en Sierd de Vos de beoogde opvolger van Bakker in deze discipline) doen volgens de vreselijke ongeschreven wet van Studio Sport hun uiterste best de tijd tussen en tijdens de ritten geheel vol te kletsen en hebben daartoe alleen tot hun beschikking het al sinds mensenheugenis rond het wedstrijdschaatsen opgebouwde cliché-vocabulaire. Alleen Visser voegt daaraan iets toen de onnavolgbare (en wat ons betreft gekmakende) manier waarop ze haar zinnetjes bouwt. „Gunda Niemann, die de teleurstelling van Calgary wil wegwerken „Carla Zijlstra, die een vlakke race rijdt". Ria Visser, die geen behoorlijke Nederlandse zin uit haar mond krijgt. Heeft u de openingsceremonie bekeken, zaterdag? De Intocht der Gladiatoren, met die Bermuda- vlagdragerin een Bermuda, en die Russen (zo noem ik ze maar) indie ouderwetse duffelse jassen, en die Nederlanders in die gênante tulpen-outfits? En dat curieuze, knappe, eindeloze bewegingstheater op new age'-muziek9 En? Heeft u het volgehouden Knap! üTtprijs voor friy Dulfer (22) pt>DAM - Candy Dul- 5« heeft gisteravond in SiJam de Exportprijs -^ïregen. De prijs is inge- '"br de stichting Cona- oiwordt elk jaar uitge- 3 n de Nederlandse ar- i de lichte muziek het peft gepromoot in het Candy Dulfer prijs voor het tweede tvolgendejaar. •niste heeft vorig jaar 2^xemplaren van haar :uality' verkocht in 'er de gehele wereld, dat ik eigenlijk fcten wilde maken om- __het live-optreden be- „|r en leuker vond", zei _uulfer na afloop vaan iöJtreikingsplechtigheid. eigenlijk een tussen- De prijs kwam vol- aijartieste „totaal onver- 95 ministerie van econo- Izaken heeft Candy reis naar Japan aan- —J gekregen. Dit om ook Ar werk aan te kunnen De beer van Bern en andere Europe se verhalen. Verhalen-serie. Neder landse Onderwijs Televisie. Woens dag 12 februari Nederland 2 om 9.30 uur, aflevering 'De vrouwe van Stavo- iflDulfer wilde eigenlijk _jen maken w. FOTO: ANP HILVERSUM - De NOT (Nederlandse Onderwijs Televisie) is begonnen met een negendelig schooltelevisie serie 'De beer van Bern en andere Europese verhalen'. De serie, bestemd voor de groepen vier, vijf en zes van de basisschool is een co-productie van de BBC, de BRT, de NOT, de Zweedse, Finse en Zwitser se TV. Op initiatief vap de NOT heeft ieder land een sprookje, sage of legende van eigen bodem verfilmd. De BBC heeft ook de volksver halen voor haar rekening nomen van Denemarken Duitsland en Tsjecho-Slowa kije. De gedachte achter de se rie is de Europese eenwor ding. Elk land heeft het verhaal op een geheel eigen wijze ver filmd. Het Nederlandse ver haal is een animatiefilmpje ge worden over 'De vrouwe van Stavoren', terwijl in Tsjecho- Slowijke het populaire pop penspel is verfilmd en in Fin land 'Kirsti, het koeiemeisje' is gedramatiseerd. Door alle ver schillende vormen is het een afwisselende serie geworden die het kijken en luisteren de moeite waard is. 'De beer van Bern en andere Europese ver halen' vertelt bekende sprook jes zoals 'Het lelijke jonge een dje' en minder bekende volks verhalen: 'De dood als peetva der' en 'De beer van Bern'. De sage 'De vrouwe van Stavo ren', vertelt het verhaal van een rijke weduwe die in de der tiende eeuw in het Friese Sta voren leefde. Voor Nederland werd de wens uitgesproken dat het over water zou gaan. Oud Stavoren is vroeger over stroomd en in relatie met de aanwas van nieuw land vormt dat een mooi beeld van Neder land. Het dorp, de haven en de men sen zijn prachtig getekend door Loek Koopmans. Hij heeft gebruik gemaakt van diepe warme kleuren. De ani matie geeft een aardig beeld hoe het 800 jaar geleden eruit zou hebben kunnen gezien. Het is misschien alleen te net jes in het Zuiderzee-dorp en de schipper van 'De Goede Hoop' ziet er met zijn ene oorbel maar gewoontjes uit. De Vrou we van Stavoren is een norse hebberige vrouw en heeft haar beste schip 'de Goede Hoop' uit laten varen om het aller kostbaarste van de wereld te gaan halen. Na veertien maan den is er eindelijk een stip aan de horizon te zien en de kleine Julia en haar grootvader Isi- door zien het langverwachte schip als eerste. Als het de ha ven binnenvaart, loopt heel het dorp uit om te kijken wat ze hebben meegebracht. Maar als het dekluik open gaat, pakt het allemaal anders uit voor de dorpelingen en de Vrouwe van Stavoren. Een fragment uit het verhaal 'Koning Berthold c waarmee de serie vorige week begon Inleiding Elk verhaal wordt kort inge leid door een documentaire over het land. De verhalen zijn zo gemaakt dat ze internatio naal uitwisselbaar zijn. De bui tenlandse verhalen worden in het Nederlands ingesproken door onder andere Meta de Vries en Alfred van de Heuvel. Bij de serie hoort lesmateriaal in de vorm van een (voorlees- )boek. De illustraties bij het boek zijn van Henk Kneep- kens. Het doel van de NOT is het lezen te bevorderen, vooral bij die kindéren waar het lezen thuis geen alledaagse bezig heid is. De serie kan daarbij helpen om de verhaallijn van het boek duidelijk te maken. De NOT probeert de ouders er bij te betrekken. Het is handig als een ouder 's ochtends de uitzending thuis meekijkt en het dan met het kind be spreekt. Acteur/schrijver Albert Maurits (48) overleden DEN HAAG De acteur, toneelschrijver, docent en regisseur Albert Maurits is gisteren in zijn woon plaats Den Haag op 48-ja- rige leeftijd overleden. Maurits was al geruime tijd ernstig ziek. Albert Maurits is verbonden geweest aan de Haagse toneel gezelschappen De Nieuwe Ko medie, de Haagse Comedie, De Witte Olifant en de Peter Pan Produkties. Verder was hij als regisseur actief bij het Haagse amateurtoneel en als docent op een aantal scholen voor voortgezet onderwijs in Den Haag, Rijswijk, Voorburg en Zoetermeer. Ook was hij actief voor het Centrum voor Kunst zinnige Vorming in Den Haag en in Zoetermeer. Albert Maurits was aan het ein de van de jaren zestig de eerste Nederlandse toneelschrijver die vast verbonden was aan een toneelgezelschap. De Nieuwe Komedie. Voor dit ge zelschap schreef hij een aantal stukken, die vooral op scholen werden gespeeld. In 1973 maakte Maurits de overstap naar de Haagse Comedie. Bij dit gezelschap zette hij een educatieve dienst op. Door middel van lessen op scholen en cursussen in de repetitielo kalen van de Koninklijke Schouwburg liet hij duizenden jongeren kennismaken met het toneel. In 1980 richtte Mau rits de Theatergroep De Witte Olifant op. Met dit gezelschap verzorgde hij vier seizoenen lang meespeelvoorstellingen in het basis- en voortgezet on derwijs. In 1985 stond Maurits aan de wieg van de Peter Pan Produkties. Voor dit jeugdto neelgezelschap schreef hij zes stukken, waarin hij ook zelf meespeelde. AMSTERDAM - Het col lege van burgemeester en wethouders van Amster dam heeft gisteren een brief gezonden aan minis ter D'Ancona van Cultuur, waarin het de hoofdstede lijke Beurs van Berlage aanbiedt als gratis huis vesting voor het nieuw op te richten Nederlands In stituut voor de Vormge ving. De Beurs van Berlage is „zo niet permanent, dan toch bij de start van het instituut een zeer goede lokatie", aldus de brief. Voor hoeveel jaren het aanbod geldt, en hoeveel vier kante meters ermee zijn ge moeid, is vooralsnog onduide lijk. Een dezer dagen brengt de Raad voor de Kunst advies uit aan de minister over de vesti gingsplaats. Naast Amsterdam zijn ook Den Haag en Rotter dam in de race. Fleur Gieben. directeur van de Stichting Amsterdam Kun- stenstad. is er niet zeker van dat het aanbod van de B en W voldoende is om de minister te doen besluiten de hoofdstad als vestigingsplaats te kiezen Gieben, die onlangs het initia tief nam tot een actie om het instituut in Amsterdam te krij gen, heeft zelf de indruk dat het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur zit te wachten op een concreet fi nancieel voorstel. De gemeen te Den Haag heeft al aange kondigd drie miljoen gulden te willen uittrekken om het insti tuut van de grond te krijgen. Rotterdam heeft een stuk grond aangeboden. Tri AIDS FONDS GIRO 8957 IX+J STORTING OP BANKREKENING 70.70.70.228 KAN OOK

Leidse Courant | 1992 | | pagina 9