kritiek op voedselhulp GOS BUITENLAND IJsman Tirol geschenk voor verbeelding •positie Roemenië \t succesvol Krajina gaat stemmen over vredesmacht VN Tsjechië en Slowakije eens over federatie irbatsjov zinspeelt op ■ugkeer in de politiek Bokswereld en justitie geen vreemden voor elkaar Goede oude tijd i^lóeGotl/lCwt DINSDAG 11 FEBRUARI 1992 OXFORD - Vroeg in de morgen, vijfduizend jaar geleden* begon een jonge man met een hoge positie zijn gedoemde bergreis over een pad dat tegen woordig Noord- en Zuid- Tirol met elkaar verbindt. Hij werd op een hoogte van 3500 meter overvallen door een sneeuwstorm en haastte zich over de glets jer naar de relatieve be schutting van een bergri- chel. Hij hield zijn bijl, boog en rug zak tegen zich aangeklemd en hoopte dat het stro in zijn jas en schoenen hem tegen de kou zou beschermen. Hij werd evenwel overwonnen door de elementen. De reiziger stierf een eenzame en anonieme dood. In september vorig jaar keerde de ijsman van Hauslabjoch te rug. Hij werd door Duitse trek kers ontdekt bij de Similaun- gletsjer in de Val Senales. We tenschappers. toeristen en journalisten dromden samen om aanspraak op de vondst te maken en te speculeren over de herkomst van het lichaam. Een tijdlang werd aangeno men dat het bevroren lichaam, dat uiteindelijk belandde bij de universiteit van Innsbrück, het vijfhonderd jaar oude li chaam was van een soldaat on der aartshertog Ferdinand van Oostenrijk en Tirol. Later identificeerde een Zwitserse vrouw de ijsman als haar va der. die in de jaren zeventig op de gletsjer verdwenen was. Onderzoekers in Oxford heb ben nu aan de hand van bot- en huidmonsters de ouderdom van de ijsman weten vast te stellen. Zij maakten gebruik van de radiocarboonmethode, dezelfde techniek die uitwees dat de lijkwade van Turijn een laat-middeleeuwse vervalsing was. Hun bevindingen zijn ge baseerd op de hoeveelheid car- boon-14 in het weefsel van de ijsman en stemmen overeen met het resultaat van onder zoek in Parijs en Uppsala naar de eigendommen van de man. De conclusie luidt dat de man tussen de 5000 en 5500 jaar oud moet zijn. Geschenk Het wonder van de technologie is ook een onschatbaar ge schenk voor de verbeelding. Het geeft de ongelukkige ge mummificeerde reiziger weer een gezicht. Het is goed moge lijk dat hij een sjamaan was, een medicijnman, die zijn ko peren bijl als statussymbool droeg in een tijd dat stenen ge- Het lijk van de bevroren man is in het ijs intact gebleven. FOTO: EPA reedschap gangbaar was. De ijsman had gejaagd op de dag dat hij stierf en een klein dier gevangen. Uit de zeventig voorwerpen die zijn aangetrof fen in de omgeving van het li chaam, waaronder een berken houten beker, veertien pijlen en een gewaad van patchwork, zal langzaam een beeld ge vormd kunnen worden van de man, zijn leven en zijn eigen aardigheden. Het is de eenvoudige mense lijkheid van deze vondst die haar zo rijk en zo vreemd maakt. We hebben hier het ge tatoeëerde lichaam van een twintigjarige man met fijne ge laatstrekken, die leefde en ademde voor de bronstijd cen traal Europa overspoelde, 3000 jaar voor de geboorte van Christus en 1800 jaar voordat Paris' liefde voor Helena de Trojaanse oorlog deed ont branden. Op de dag dat de ijsman op reis ging, was het wiel nog maar een paar eeuwen oud. Stone- henge lag nog 1000 jaar in het verschiet en de eerste pirami- de's moesten nog uit het zand verrijzen. De Egyptische schrijvers waren bezig hun hiërogliefen te perfectioneren op papier dat van riet werd ge maakt. Mesopotamische boe ren probeerden de eerste ploeg uit en de Europeanen begon nen paarden te fokken. Verlangen Vondsten als die van de ijsman confronteren ons met zowel oude taboes als serieuze ethi sche vragen. Onze fascinatie is echter veel meer dan alleen morbide nieuwsgierigheid: er spreekt een elementair verlan gen uit om uit te reiken naar een verloren verleden en dit aan te raken. Een van de meest fascinerende boeken over dit onderwerp is 'The Bog People' van P.V. Glob, over lichamen uit de ij zertijd die 2000 jaar bewaard zijn gebleven in het Deense laagveen. Globs boek vangt de betovering van dergelijke ont dekkingen perfect; we willen het verval van het verleden overwinnen, het vermenselij ken. De toevallig bewaard ge bleven lichamen herinneren ons er aan, meer dan geschre ven verslagen of voorwerpen, dat ieder van ons op de schou ders staat van een duizendtal vergeten voorouders. De magie van de lijkwade van Turijn werd teniet gedaan toen uit onderzoek in Oxford bleek hoe oud deze werkelijk was. De greep die de ijsman heeft op onze verbeeldingskracht is echter versterkt door de we tenschappelijke bevestiging van zijn ouderdom, door de we tenschap dat hij zo lang gele den door de sneeuw liep en nu weer in ons midden is. 0 (c) The Times Dode na explosie in Schotse chemiehaven FALKIRK - Bij een explosie en brand in een petrochemische fa briek van British Petroleum aan de monding van de rivier de Firth of Forth in het oosten van Schotland zijn gisteren minstens een dode en drie gewonden gevallen. Een woordvoerster van BP verklaarde dat de ontploffing zich voordeed tijdens constructie- werkzaamheden aan een lege opslagtank voor chemicaliën in Grangemouth. Het is nog niet bekend waardoor de tank was ont ploft. e REST De eerste uitslagen wijzen er de anti-communistische oppositie in »nië afstevent op een overwinning in -dag gehouden lokale verkiezingen. De zingen worden gezien als graadmeter 0e kansen die de oppositionele Demo- he Conventie heeft tegenover het re- ■Je Front van Nationaal Redding bij lents- en presidentsverkiezingen die 'tajaar worden gehouden. Verwacht ^echter dat in de meeste gemeenten h} twee weken een tweede ronde in de 1 beerstersverkiezingen zal moeten Iai gehouden. De Centrale Verkiezings- jssie schatte dat zo'n 75 procent van de lljoen kiesgerechtigden een stem had Tacht. BELGRADO De president van de Servische enclave Krajina in Kroatië, Milan Babic, heeft gisteren meegedeeld dat in zijn 'onafhankelijke republiek' op 22 en 23 februari een referendum wordt gehouden over het vredesplan van de Verenigde Naties. De bevolking van Krajina moet stemmen over de als volgt geformuleerde vraag: „Bent u voor aanvaarding van het vre desplan van Cyrus Vance (de speciale gezant van de VN in Joegoslavië): a uitgaande van de bezwaren van de regering van de Servische re publiek van Krajina; of b in zijn geheel en zonder voorwaarden". Babic heeft tot het referendum besloten „we gens de verdeeldheid die is gebleken in Krajina en zijn organen" over het VN-vredesplan. Het parlement van Krajina had zondag met twee derde meerderheid „onvoorwaardelijk" het vre desplan - dat stationering van blauwhelmen in Krajina en demilitarisering van het gebied inhoudt - aanvaard. Babic noemde het besluit van het parlement van „generlei waarde". De VN-waarnemers in Joegoslavië krijgen bin nenkort versterking van 25 verbindingsofficie ren. De officieren arriveerden zondag op door reis naar Joegoslavië in Wenen waar zij instruc ties krijgen. De groep van 25 dient ter verster king van de 50 al aanwezige VN-waarnemers die oog houden op het vijf weken oude bestand. Het Kroatische persbureau HINA berichtte dat van af gisteravond wordt gevochten rond Vinkovci, in de oostelijke provincie Slavonië. De federale troepen zouden de aanval zijn gestart vanuit Mirkovci, vlak bij Vinkovci en zouden daarbij tanks, kanonnen en raketten hebben ingezet. PRAAG Tsjechische en Slowaakse leiders zijn het gisteren na maanden onderhandelen eens ge worden over de belangrijkste onderdelen van een federatieverdrag waarin de relatie tussen de repu blieken Tsjechië en Slowakije wordt vastgelegd. Volgens berichten zullen de republieken hun bui tenlandse en monetaire beleid evenals hun defen siebeleid gezamenlijk voeren. Elk van de repu blieken krijgt het recht de federatie te verlaten, nadat het volk zich daarover heeft uitgesproken in een referendum. De republieken kunnen op bepaalde terreinen van regionaal belang - die nog in het verdrag moeten worden vastgelegd - internationale verdragen afsluiten. Volgens een bericht in de Praagse krant Rude Pravo kunnen Tsjechië en Slowakije in de toekomst wel eigen gewapende veiligheidseenheden oprichten. i|[OU „We moeten gt>n dank je wel zeg- jat vóór hulp het ook Ai Boris Jeltsin giste- iji het Russische tele- ltpurnaal naar aanlei- ht! van de gestarte •brug 'Operation Pro- %>pe'. jchtbrug, gisteren in jiirt officieel uitgeleide" J door de Amerikaanse pr van buitenlandse za- pies Baker, is een initia- de Verenigde Staten J half dozijn andere lan cet gaat om westerse ilhulp en medicijnen ),e voormalige Sovjet-re- Baker de vliegtuigen 3|nkfurt uitgeleide deed '^e woorden dat „deze Jigen onze inzet symbo- d om de vrijheid in de staten te helpen bloei- jjmopperden regerings- Jnarissen in de republie ken dat de luchtbrug een grote verspilling is die twintig keer zoveel kost als transport per trein, boot of over de weg. En kele Amerikaanse critici heb ben de luchtbrug als een tele visieshow afgedaan. Volgens Richard Armitage, hoofd coördinatie van 'Opera tion Provide Hope', zien twaalf Amerikaanse teams er in de Gemenebest-republieken op toe dat de hulp werkelijk de behoeftigen bereikt, zoals kin deren in weeshuizen, arme ou den van dagen en ziekenhui- De VS brengen ongeveer 150 miljoen gulden aan produkten over, die afkomstig zijn uit voorraden die niet gebruikt zijn tijdens de oorlog tegen Irak. Washington heeft onge veer 18 miljoen op tafel gelegd voor de luchtbrug. Een deel van de westerse hulp is afkom stig van de EG. Het gaat daar bij onder meer om EG-over- schotten. Japan geeft genees middelen. i fcou Ex-president Gorbatsjov van de voormali- Vjetunie heeft gisteren gezegd dat hij zich ge- ^gen kan voelen in de politiek terug te keren als Jlent 'Jeltsin van Rusland afwijkt van een pro-de- itische en hervormingsgerichte koers. vraaggesprek met het Amerikaanse tv-station NBC in Du zei Gorbatsjov dat hij bezorgd is over Jeltsin en over de 'fjkheid dat het afkondigen van de noodtoestand de voor- >i staten van de Sovjetunie van het pad van de democratie ?igt. „Ik hoop dat alles gedaan wordt om de invoering van dtoestand te verhinderden", aldus Gorbatsjov, „omdat op tbnomische noodtoestand een algemene noodtoestand zou i en dat zou leiden tot een vorm van regeren die zich niet '(agt met het basisidee van perestrojka". In Parijs heeft :i vorige week gewaarschuwd voor de gevolgen als het Wes- dGOS-staten tot economische chaos laat vervallen. Soldaten brengen in Frankfurt de hulpgoederen aan boord van vrachtvliegtuigen. KGB'ers sjouwden koffers vol geld naar buitenland MOSKOU Ten tijde van de Sovjetunie reisden agenten van de veiligheidsdienst KGB met koffers vol geld naar het buitenland om communisti sche zusterpartijen te steunen. Dit beeld schetste adjunct-pro- cureur-generaal Jevgeni Lisov gisteren voor een Russische parlementscommissie. Lisov leidt het onderzoek naar de mislukte coup van augustus vorig jaar. Om het baar geld naar andere partijen te sluizen had de Communistische Partij van de Sovjetunie (CPSUl in de jaren vijfrig een speciaal fonds opgezet. Daaruit is in to taal 360 miljoen gulden be taald aan bijna 100 communis tische partijen en organisaties in 80 landen, waaronder Frankrijk, Finland, Israël en de Verenigde Staten. De vorig jaar opgeheven CPN heeft vol gens de laatste voorzitter, T. Divendal, nooit financiële steun van de CPSU gehad. Lisov over de overmakingen: „Nadat het politburo instruc ties had gegeven aan een par tijfunctionaris, gaf deze de hoogte van het bedrag door aan een bankemployé. Een uur later ontving hij een koffertje met harde valuta, dat hij door gaf aan een agent van de KGB die het geld via zijn eigen ka nalen naar het buitenland sluisde". Lisov zei te verwachten dat hoge partijfunctionarissen, on der wie mogelijk Michail Gor batsjov, vervolgd zullen wor den wegens de betalingen. De onderzoekers hebben geen be wijzen gevonden dat de partij goud en waardevolle goederen naar het buitenland over bracht of dat partijleiders er buitenlandse bankrekeningen op nahielden. Tot dusver heeft de Russische regering voor zeven miljard roebel (113 miljoen gulden vol- gens de handelskoers van de Russische Centrale Bank) aan partijfondsen in beslag geno men, waaronder onroerend goed ter waarde van 2,5 mil jard roebel (40 miljoen gul den). FLORENCE - Langs het grachtje aan de Via del Fosso scheuren enorme motoren, waarop - als vliegen - Italianen zitten geplakt. Vroeger flaneerden hier ridders, langs de tuinen buiten de stadsmuur. Maar nu stroomt er water door de gracht en vroeger waarschijnlijk een trage stroom stront. Dromen van het verleden in het hedendaagse inferno van het verkeer is een vlucht naar nog diepere lagen van de hel. De Franciscaanse broeder Lapo Mosca, die eeuwen geleden in de verhalen van Helène Nolthenius in en rond Florence wonderbaarlijke avonturen beleefde als privé-detective, heeft, zo lees ik, resten van paardevijgen aan zijn pij als hij, met een houten hoofd, wakker wordt in een kelder. Hij wordt op straat gehinderd door voorbijtrekkende kudden varkens of gedwongen tot het opzeggen van een reeks schietgebeden als een ongelukkige schavuit wenend naar het schavot wordt geleid, op de voet gevolgd dooreen honende menigte. Nee, de goede oude tijd lag aanmerkelijk verder van het paradijs dan we soms dromen. Aan het begin van deze eeuw, zo lees ik verder, hepen er drie miljoen paarden in de Amerikaanse steden. New York had er 150.000 die dagelijks anderhalf miljoen kilogram paardevijgen in de straten achterlieten. Tijdens droog weer werden deze vijgen door het drukke verkeer vermalen tot een fijn poeder, dat door de wind werd opgejaagd en doordrong tot in de diepste krochten van de neusgaten. In Rochester 15.000 paarden) werd gevreesd dat de stad onder de paardevijgen zou verdwijnen, zoals Pompei onder de as en modder van de Vesuvius. Rond de eeuwwisseling stonden er inde Monongahelavallei bij Pittsburgh 14.000 schoorsteenpijpen van ijzer- en staalfabrieken. Het was alsof de duivel er zelf aan het werk was getogen en men kon er nauwelijks ademhalen. Propagandisten van de stad beweerden nochtans dat de Pittsburghers zo hard werkten dat ze de kwalijke dampen en de rook niet opmerkten. De Amerikaanse president Harrison merkte in 1892 op dat Amerikaanse arbeiders in de fabrieken blootstonden aan grotere gevaren dan soldaten in oorlogstijd. In die tijd werd er jaarlijks een miljoen werkers door bedrijfsongevallen gedood of gewond. Je mocht er met over klagen. Bestuurders van de paardetram, die een zestien-urendag veranderd wilden zien in een werkdag van 12 uur, werden door de latere president Teddy Roosevelt als 'communistisch' gebrandmerkt. Het aantal doden bij de Amerikaanse spoorwegen was tussen juni 1898 en 1900 gelijk aan de verliezen van het Britse leger in de driejarige Boerenoorlog. Een werker in een margarinefabriek beklaagde zich er voor een onderzoekscommissie over dat door het werk zijn vingernagels losraakten, zijn haar uitviel en zijn geest dusdanig werd geteisterd dat hij in een zenuwinrichting moest worden opgenomen. Het produkt dat dit leed veroorzaakte werd onder de naam 'boter' verkocht. Zo tegen de eeuwwisseling werd het met de hygiëne niet zo verschrikkelijk nauw genomen. Aangenomen werd dat het nemen van een bad niet zonder gevaar was en op zijn minst een 'nodeloze verspilling van tijd'. De mensen hadden het slecht en ze stonken. Tegen de tijd dat hij veertig jaar was geworden, was de doorsnee fabrieksarbeider een afgeleefd en uitgeblust mens. Na de Amerikaanse burgeroorlog was het drugsgebruik men troostte zich met opium in straffe alcoholische oplossingen zodanig toegenomen, dat men in alle steden opiumslaven bij dozijnen kon tegenkomen. Het zijn geen tijden om naar terug te verlangen. Alleen de rijken hadden geen klagen: ze vormden 1 procent van de bevolking en bezaten even veel als de resterende 99 procent. En een van k hen, de industieel Jay Gould, verklaarde trots dat hij, voor de handhaving van de arbeidsvrede, de ene helft van de werkende klasse in dienst kon nemen om de andere helft over de kling te jagen. ,e plaat dden-Oosten wordt nog altijd geteisterd door zware sneeuw en. Deze Palestijnen maken er het beste van en bekogelen de 'van deze foto met sneeuwballen. FOTO: EPA (Vervolg van de voorpagina) INDIANAPOLIS - Mike Tyson is bepaald niet de eerste Amerikaanse bok ser die in aanraking kwam met justitie. In 1904 werd de toenmalige wereldkampioen Aaron „Dixie Kid" Brown veroordeeld we gens moord. Later volgden Jack Johnson, John L. Sulli van, Sonny Liston en Michael Dokes dat slechte voorbeeld. Johnson, die in 1908 de eerste zwarte wereldkampioen bok sen werd, werd tot een jaar ge vangenisstraf veroordeeld we gens bigamie. Voordat hij ach ter slot en grendel kon worden gezet, vluchtte hij naar Canada en later naar Frankrijk. John son bokste nadien in Mexico, Engeland, Frankrijk, Spanje en Cuba. In 1915 verloor hij in Havana in de 26ë ronde zijn wereldtitel aan Frank Willard. Nog vijfjaar liet hij zich niet in de Verenigde Staten zien. Toen keerde hij terug en zat zijn straf uit. Rocky Graziano, wiens turbu lente leven -later vele malen zou worden verfilmd, werd tij dens de Tweede Wereldoorlog op water en brood gezet nadat hij als militair een officier in elkaar had geslagen. John L. Sullivan (openbare dronken schap), Sonny Liston (mishan deling), Michael Dokes (drugs bezit), Joey Giardello (gewa pende overval), .Jake LaMotta (souteneurschap) en ook Mu hammad Ali (dienstweigering) kregen een strafblad. Maar ook buiten de Verenigde Staten bleek menig bokser geen lieverdje te zijn. De Ar gentijn Carlos Monzon, van 1970 tot '77 wereldkampioen middengewicht, vermoordde de moeder van zijn twee kinde ren door haar van een balkon af te gooien. Lichtgewicht Es- teban DeJesus sloeg in Puerto Rico na een ruzie over een ver keersovertreding een man met een ijzeren staaf de hersens in. DeJesus werd onlangs om hu manitaire redenen uit het zie kenhuis ontslagen; de ex-bok ser lijdt aan aids. Ook bekende Nederlandse boksers zijn in het verleden wel in aanraking gekomen met justitie, onder wie Rudie Lubbers en Rudie Koopmans. PITEIN ROB - HET GEHEIM VAN DE VLIEGENDE HOLLANDER 56 - Enkele uren later licht de „Hollander" het anker. Op oe is het druk, want van hier af hebben de vrouwen nog •nheid hun mannen een laatste vaarwel toe te wuiven. Er fcn gunstige Zuidwesten wind en spoedig is het schip uit 't De „Hollander" is niet diep geladen en kan dus zonder risi- ondiepte bij Pampus passeren. Dan gaat het verder over 'aerzee naar het Marsdiep. De vrouw van Jan Robertszoon praat nog even met de vrouw van de schipper, die met haar zoon haar man uitgeleide heeft ge daan. „Ik hoop maar niet, dat het weer een reis wordt van twee, drie jaar", zegt de vrouw van de schipper met een zucht. De an dere vrouw troost haar. „Mijn man heeft gezegd, dat hij zeker over een jaar weer thuis zal zijn", zegt ze; „rekent u daar maar op".

Leidse Courant | 1992 | | pagina 5